Zwaaien vlag voorkomt bloedbad onder zwanen Over leven Geld nodig voor onderhoud geriefbosjes en knotwilgen VRIJDAG 19 MAART 1993 chef willem spierdijk. c Er zijn boeren die niet graag meer zwanen zien. Grote groepen van de sierlijke watervogels zouden de weilanden vernielen. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS De Wetenschapswinkel van de Universiteit van Amster dam onderzoekt hoe het massaal afschieten van knob belzwanen kan worden voorkomen. De (wilde) zwanen veroorzaken grote schade op de weilanden: ze trappen het gras plat, eten het op en de uitwerpselen verzuren de bodem. leiden/regio richard moovman Maagdelijk witte zwanen in een zonovergoten weiland. Een groepje knobbelzwanen maakt de polderidylle op deze prille lentedagen compleet. Maar de werkelijkheid is minder sprook jesachtig. Zwanenschutters poetsen hun wapens op. Ook dit jaar worden weer vele hon derden- knobbelzwanen afge schoten. Knobbelzwanen zoeken in het voorjaar graslanden op om' zich vol te eten. Vooral in de polders langs het IJsselmeer zijn grote groepen jonge dieren te vinden. Tot ergernis van de boeren, want de vogels kapen het malse gras voor de neus van het vee weg, vertrappen de ve getatie en werpen er hun uit werpselen op, zo luiden de klachten. Volgens P. Pilkes van het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij richten paren of groepjes van vijf of zes zwa nen nauwelijks schade aan. „Er ontstaan pas problemen als het gaat om groepen van dertig of veertigexemplaren." In Nederland leven ongeveer 13.000 knobbelzwanen, waar van jaarlijks 20 a 25 procent wordt afgeschoten. Natuurbe schermers keuren dit af. Verja gen en afschrikken helpt vol gens hen ook, maar boeren vin den dat arbeidsintensief en duur. Het aantal klachten en scha declaims neemt de laatste jaren toe, evenals het aantal zwanen dat wordt afgeschoten. Volgens Pilkes betekent dit niet dat de werkelijke schade door knob belzwanen evenredig is toege nomen. Steeds meer boeren verkeren in financiële moeilijk heden, dus grijpen ze volgens hem eerder de mogelijkheid aan schade te verhalen. De Wetenschapswinkel van de Universiteit van Amsterdam heeft op verzoek van een aantal vogelbeschermingsorganisaties een studie naar het zwanenpro- bleem verricht. Volgens de We tenschapswinkel zijn er wel de gelijk alternatieven voor af schot. Zo kan het voor boeren de moeite waard zijn om één broedpaar knobbelzwanen op het land te tolereren. Het kop pel zal zijn territorium verdedi gen en soortgenoten verjagen. Verder kan het veranderen van maaischema's en het instel len van een stukken land waar zwanen wel onbeperkt mogen grazen de overlast beperken. De boer zou daarvoor een financië le vergoeding moeten krijgen. Het verjagen en weglokken van grote groepen kan ook uitkomst bieden. De Wetenschapswinkel pleit voor een proefveld om de ze methoden te testen. Plaatselijk zijn al opmerkelij ke alternatieven voor de jacht op zwanen ontwikkeld. Natuur- vereniging De Windbreker is er vorig jaar in geslaagd om een grote groep zwanen te verjagen uit het weidegebied tussen Pet ten en Camperduin. Vrijwilli gers moesten daarvoor wel da gelijks zeven of acht maal uit rukken. De vogelbeschermers be schikten over een heel scala van methoden om de dieren de stuipen op het lijf te jagen. Van af de openbare weg zwaaiden ze opzichtig met de nationale driekleur en rammelden ze met deksels. Met succes, want uit eindelijk hielden de geschrok ken zwanen het gebied maar helemaal voor gezien. Landeigenaars hebben jarenlange contracten Actie milieuclub tegen hardhout amsterdam/leiden gouda monica wesseung De geriefbosjes (els en es), knot wilgen en hoogstamfruitbomen in de Rijnstreek en de Bollen streek, hebben onderhoud no dig. De landeigenaren in deze gebieden moeten subsidie krij gen voor dat onderhoud, anders verdwijnen deze kleine land schapselementen. Niet alleen het landschap wordt daardoor aangetast, maar ook cultuurhis torie en vogels delven het on derspit. Natuur- en Landschapsbe heer Zuid-Holland (NLB) doet er alles aan om voor dit doel meer geld los te peuteren. Het geld is nodig als subsidie voor landeigenaren die daarmee de kosten van onderhoud (vaak ten dele) kunnen dekken. Die kos ten zijn meestal niet hoog, om dat vrijwilligers van de NLB het onderhoud vaak voor hun reke ning nemen. Alleen de onkosten van de vrijwilligers (koffie en ge reedschap) worden vergoed. Vroeger werd het hout van de knotwilg of het geriefbosje ver kocht en werd zo het onder houd bekostigd. Het hout brengt nu niets meer op en boe ren en andere landeigenaren hebben veelal geen tijd, geld of animo om de bosjes te verzor gen. Om subsidie te krijgen, moe ten de vrijwilligers een aanvraag indienen. In Vijfheerenland en de Alblasserwaard zijn die vrij willigers erg actief. Daar gaat dan ook vrijwel al het geld aan op. Voor de Rijn- en Bollen streek blijft vrijwel niets over. Provincie en rijk, beide subsi dieverstrekkers, hebben elk een vast bedrag voor deze vorm van landschapsbeheer beschikbaar. Kort geleden zijn de provincia le- en landelijke subsidie sa mengevoegd tot één regeling. Er is echter niet méér geld. Achterstand Volgens H. Krantz, coördinator van de stichting NLB, is er dus nog steeds geen geld voor de Rijnstreek en de bollenstreek. „En dat betekent dus dat het onderhoud van de knotwilgen, de hoogstamfruitbomen en de eendekooien niet wordt uitge voerd. Het idee van de provin cie om geld voor de Rijnstreek en de Bollenstreek vrij te ma ken, door de subsidie voor erf- beplanting te stoppen en die voor knotwilgen te halveren, kan Krantz niet charmeren. „Erfbeplanting zijn veelal oude hoogstammen. Die zijn heel be palend voor het landschap. Als een boer of landeigenaar voor het onderhoud daarvan geen geld meer krijgt, gaat de zaag er Vrijwilligers van Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland werk op landgoed Santhorst in Wassenaar. vrij snel in. Hetzelfde lot is knotwilgen beschoren. Die val len so wie so om als ze een groot aantal jaren niet worden teruggesnoeid.". Landeigenaren die van het rijk subsidie kregen, kregen voor hetzelfde onderhoud meer geld dan zij die door de provin cie werden ondersteund. Krantz wil de bijdrage voor deze land eigenaren met eenvijfde korten. Dat brengt niet alleen geld op voor de Rijn- en de Bollen streek, maar heeft bovendien een 'psychologisch' effect. „Als landeigenaren zelf moeten meebetalen aan het onderhoud van de houtopstanden, voelen ze er zich meer verantwoorde lijkvoor." Akkoord Hoewel na langdurige onder- FOTO» HIELCO KUIPERS handelingen de provincie met het idee van Krantz akkoord is gegaan, maakt dat niet direct een einde aan het probleem. „De meeste landeigenaren heb ben met het rijk contracten ge sloten voor zes jaar. Dat bete kent dat de komende jaren nog dezelfde bedragen moeten wor den uitgekeerd. Pas in de loop van de tijd komt geld vrij voor de twee gebieden nabij Leiden. Maar, er is in elk geval uitzicht opgeld." De landschapsbeheerder is wel ontevreden over de nieuwe 'knotwilgen-regeling. De ver goeding voor het knotten, nu twee gulden per boom per jaar, wordt toch teruggebracht tot iets meer dan de helft. „De eige naren krijgen nu in vier jaar tijd vijf gulden. Daar is nauwelijks een knotwilg voor te knotten." De Vereniging Milieudefensie en de Novib, een organisatie voor ontwikkelingssamenwer king, eisen van zowel het Ne derlandse bedrijfsleven als de overheid een drastische beper king van de invoer van tropisch hout. Plaatselijke groepen van milieudefensie zijn vanmorgen begonnen met het benaderen van doe-het-zelf-zaken met het verzoek geen tropisch hout meer te verkopen. Doel van de actie is de houtkap in duurzame bossen te stoppen. In Leiden voeren de leden van Milieudefensie op de laatste dag van de actieweek actie. In het kader van de actie 'Hart voor hout' worden bouw bedrijven, gemeenten en wo ningcorporaties met het zelfde verzoek benaderd. De actie heeft de steun van de Consu mentenbond, Konsumenten Kontakt en het Wereld Natuur Fonds. Nederland is een van de gro tere importeurs van tropisch hout. Volgens Milieudefensie importeerde Nederland tussen 1986 en 1991 jaarlijks gemid deld 1.985.000 kubieke meter tropisch hout. Ongeveer 350 be drijven verhandelden het hout. afkomstig van in totaal 416 boomsoorten. Wereldwijd wor den 91 soorten algemeen be dreigd. Dat wil zeggen dat de toekomst van de soort overal op het spel staat. De andere 130 soorten worden weliswaar niet wereldwijd bedreigd, maar het voortbestaan is wel in een of meer landen in gevaar. Door uit te wijken naar andere landen voor de betreffende soort wordt de bedreiging van het voortbe staan vergroot. Van al het tropisch hout dat in ons land wordt ingevoerd is 89 procent afkomstig van elf boomsoorten. Veruit de belang rijkste soort is meranti: deze houtsoort wordt vooral uit Ma leisië en Indonesië betrokken. Andere belangrijke soorten zijn Okoumé (zeven procent), Azobé (zes) en Merbeau en Balau (elk vier). Tot nu toe is er volgens de or ganisaties weinig terecht geko men van het Nederlandse uit gangspunt te bevorderen dat het gebruik van bedreigde soor ten zo spoedig mogelijk wordt beëindigd. De organisaties vin den het noodzakelijk dat Neder land statistieken gaat bijhou den, waaruit kan worden afge leid van welke soorten bomen en uit welke landen het hout af komstig is. Nederland zou zich internationaal moeten inzetten voor het bijhouden van dergelij ke statistieken. Er moet ook een eind komen aan de invoer van hout, afkomstig van boomsoor ten die in het land van her komst beschermd zijn. Milieuvriendelijke tuinmarkt boxtel De Kleine Aarde in Boxtel houdt op zaterdag 17 april van 10-16 uur haar jaarlijkse tuinmarkt. Er zijn tal van bedrijven en instellingen die voorlichting geven over bemesting, compos- tering, zaaigoed, kruiden, tuingereedschap en milieuvriendelijke bestrijdingsmiddelen. Onder begeleiding van een gids kunnen verschillende tuinen worden bezocht. Opgave tel. 04116-84921. Cursus aanleg wilde plantentuin boxtel Het milieu-educatie en voorlichtingscentrum De Kleine Aarde in Boxtel houdt op de zaterdagen 3 en 24 april van 9-16.30 uur studiedagen over de aanleg van een inheemse tuin of wilde plantentuin. In zo'n tuin laat men de natuur haar gang gaan. Kunstmest en bestrijdingsmiddelen komen er zelden of nooit aan te pas. De kosten zijn 140,- inclusief ecologische lunch en cursusmateriaal. Opgave tel. 04116-84921. Conferentie over zonne-energie veldhoven In Veldhoven wordt op donderdag 1 en vrijdag 2 april voor de vierde keer de Nederlandse Zonne-energie Confe rentie gehouden. Het thema luidt dit jaar 'Zonne-energie: het mondiale alternatief. Hiermee wil de organisatie aandacht vra gen voor het grensoverschrijdend karakter van de energie- en milieuproblematiek. Deskundigen voorspellen dat zonne-ener gie een belangrijke rol zal spelen bij de energievoorziening in de wereld. De conferentie schenkt uitgebreid aandacht aan de be tekenis van zonne-energie in ontwikkelingslanden. Boeren hebben laatste woord alkemade Economische belangen van de boeren mogen niet zo maar on dergeschikt worden gemaakt aan de belangen van het milieu. Boeren mogen niet worden ge dwongen grond af te staan voor de aanleg van reservaatsgebie- den in het zogeheten Ade-ge- bied. Onteigening wordt afge wezen. Dat is de reactie van het gemeentebestuur van Alkemade op het structuurschema Groene Ruimte. Het rijksbeleid is gericht op handhaving van de Alkemadese veenweidegebieden. De gebie den worden veelal als land bouwgebied geëxploiteerd. Het gemeentebestuur staat op het standpunt dat een goede be drijfsvoering voor agrariërs mo gelijk moet blijven. Zonder dat natuur, landschap en milieu ge weld wordt aangedaan. „De boeren hebben het gebied ge maakt wat het nu is. Het instel len van een reservaat kan daar om slechts met hun vrijwillige instemming", aldus burge meester en wethouders. Het bevreemdt B en W dat er in de rijksplannen totaal niet ge rept wordt over de eventuele aanleg van een hoge snelheids lijn door het gebied. Mocht de lijn er toch komen dan kan er volgens het college in helemaal geen sprake zijn van het instel len van een reservaat in het Ade-gebied. Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week is het woord aan K. Verplancke, direc teur van de Katwijkse WV. Toerisme en behoud van het milieu, bijt dat elkaar? Nee. Als toerisme maar gedo seerd wordt toegestaan. Zo moet je strengere regels hante ren voor duingebieden, dan voor het strand. De ozonlaag wordt steeds verder aangetast. Is dat een gevaar voor het toerisme langs de kust? Niet direct. Het wordt steeds warmer, dus er komen ook meer mensen naar het strand, al moeten ze zich steeds beter beschermen tegen de zon. Om die reden vind ik de sproeten bus van het AZL een uitstekend initiatief. Gelukkig is de ozon laag hier nog niet zo ernstig aangetast als elders op de we reld. Hoe het er in de toekomst zal uitzien, blijft natuurlijk de vraag. Uw grootste zorg? Dat we te veel willen van de aarde, waardoor die uitgeput raakt. Doet u zelf iets om het milieu te beschermen? Hier bij de WV proberen we er voor te zorgen dat de papier massa beperkt blijft. Dus geen overbodige folders, die je later toch weer moet weggooien. En natuurlijk geen plastic tasjes. Thuis wordt al het afval keurig gescheiden, papier in de oud- papierbak etcetera. Waar ergert u zich aan? Aan het feit dat wij hier in Ne derland alles keurig proberen te regelen, terwijl er over de grens nog volop rotzooi de lucht in gaat, waardoor wij bij oosten wind alle troep weer over ons heenkrijgen. Wilt u daarmee zeggen dat Ne derland zich voldoende inspant? Ja, ik denk dat ons land zeer goed bezig is. Ook de plaatselij ke overheid besteedt veel aan dacht aan het milieu. Zijn er badplaatsen waar Kat wijk misschien toch een voor beeld aan zou kunnen nemen? Eerder andersom. Ik denk dat veel gemeenten een voorbeeld aan Katwijk zouden moeten ne men. Kijk naar het strand. Met de paviljoenhouders zijn uitste kende afspraken gemaakt over het schoonhouden ervan. Na tuurlijk zijn er ook andere ge meenten met goede initiatie ven. Acties die Noordwijk orga niseert om de plaats schoon te houden, spreken mij aan. Toeristenbelasting of milieube lasting? Geen van tweeën. Tenminste, als het geld op de grote hoop gaat. Wordt de milieubelasting voor het milieu aangewend en de toeristenbelasting voor het toerisme, dan kan ik er vrede mee hebben. Al worden de prij zen voor de toeristen dan na tuurlijk wel hoger. Als VW-di- recteur kan ik daar niet echt blij mee zijn. Uw favoriete natuurgebied? Het strand natuurlijk. Elke zon dag maak ik met mijn broer een wandeling door Katwijk en al tijd pakken we een stukje strand Wilt u verder nog iets kwijt? Alles moet in de juiste propor ties worden gezien. Je kunt wel roepen alles voor het milieu over te willen hebben, maar we mogen niet vergeten dat er ook banen moeten zijn. Steeds moet de juiste afweging worden ge maakt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25