Allochtoon gepromoot voor de arbeidsmarkt 'D Derde gebouw voor starters Stand van Zaken 'Bitterbal' niet uitgereikt jjjlGEN BAAS Het is bij mij alles of niets Geringe winst voor Olivetti Nederland Kwaliteitscertificaat Wesseling Transport VRIJDAG 19 MAART 1993 24 WILLEM SPIERDIJK. C Allochtonen nemen een steeds grotere plaats in op de ar beidsmarkt. Nu zijn ze nog goed voor negentien procent van de arbeidsreserve en over tien jaar stijgt dat percen tage naar 25. Om de allochtoon als arbeidskracht te pre senteren begon de regionale ondernemersvereniging LVI vorig jaar samen met het arbeidsbureau een campagne. 97 bij de LVI aangesloten on dernemingen in verschillende branches. Dat leverde 51 vaca tures op van dertig werkgevers, „luist omdat ik als collega-on dernemer bij een bedrijf bin nenstap, praatje makkelijk." Zestien vacatures zijn inmid dels vervuld. Daarnaast garan deren vijf bedrijven nog eens 17 Ondanks de wat tegenvallende economische ontwikkeling is N. van der Hoogt toch tevreden over het verloop tot nu toe. Na mens de LVI houdt de directeur van technisch servicebureau Electra Brandt uit Rijnsburg zich bezig met het project. Het afgelopen jaar bezocht hij alle banen binnen een scholings project. Hoewel minder dan een derde van de LVI-leden banen aanmeldde, noemt Van der Hoogt dertig toch een 'redelijk aantal', omdat niet iedereen va catures heeft. Aan streefcijfers voor de toekomst wil hij zich niet wagen, want 'daarvoor is de economische ontwikkeling te onzeker.' Ook vermoedt Van der Hoogt dat de bonus-malus regeling in de WAO werkgevers huiverig maakt personeel aan te trekken. Een van de hardnekkigste vooroordelen waar Van der hoogt op stuit is dat allochto nen laag opgeleid zouden zijn. Voor de eerste generatie geldt dat misschien nog, maar de tweede generatie is over het al- gèmeen redelijk tot goed opge leid, uiteenlopend van lager be roepsonderwijs tot universiteit. „Vaak krijg ik bij zo'n eerste ge sprek van een werkgever te ho ren dat ze geen schoonmakers nodig hebben. Dan zeg ik, dat ik ook een doctorandus in de che mie kan leveren." Vooroordelen jegens allochto nen zegt Van der Hoogt nauwe lijks tegen te komen. „Tot nu toe heb ik het één keer meege maakt dat iemand per se geen allochtonen in dienst wilde ne men, omdat hij daar slechte er varingen mee had gehad. Onder invloed van positieve verhalen N. van der Hoogt: Juist omdat ik als collega-ondernemer bij een bedrijf binnenstap, praat je makkelijk." foto hielco kuipers van collega's denkt hij er nu toch weer over na." Van der Hoogt zegt niet uit grote persoonlijke betrokken heid bij minderheden het pro ject uit te voeren. Ook had hij geen bijzondere kennis over al lochtonen voor hij er aan be gon. „Ik werd gevraagd door het LVI bestuur en het leek me een aardige klus. Zoals zoveel werk gevers had ik me er nooit in ver diept. Voor het project begon ben ik dan ook bij het centrum vakopleiding, de sociale dienst en allerlei instanties langs ge weest om me te oriënteren. De hoeveelheid tijd die ik er het af gelopen jaar in heb moeten ste ken is me wel tegengevallen. Maar als je de resultaten ziet vind ik het de moeite waard." LEIOEN .RUOOLF KLEUN Ondernemen op de vierkante meter. Daarmee houdt de Stich ting Werkgelegenheid Leiden zich inmiddels tien jaar mee be zig. Startende ondernemers worden met adviezen, cursus sen en kredietbemiddeling op weg geholpen. Bovendien be schikt de stichting over twee be drijfsverzamelgebouwen waar starters die de huiskamer zijn ontgroeid ruimtes kunnen hu ren. Op 31 maart wordt een der de gebouw aan de Ir. Driessen- straat geopend. Daar worden dan ook het bureau van de stichting en de Starterswinkel ondergebracht. Met de verhuur van kleine onderkomens aan vooral am bachtelijke bedrijfjes vult de stichting een gat in de markt, zegt directeur Willard Brand horst. „Als beleggers praten over kleine bedrijfsruimte gaat het toch al gauw om tweehon derd vierkante meter. Wij heb ben het over twintig tot veertig vierkante meter. Sterker nog: in ons nieuwe gebouw hebben we een entree van vijf vierkante meter. Die is ook verhuurd, aan iemand die er een secetariaat- service gaat opzetten." ERIC JAN WETERINGS De Stichting Werkgelegen heid werd tien jaar geleden door de gemeente Leiden opge zet om vooral ambachtelijke be drijfjes in het zadel te helpen. Dergelijke bedrijvigheid dreigde te worden verdreven uit de bin nenstad. Vestigingseisen, be stemmingsplannen en ingewik kelder regels in het algemeen maakten het steeds moeilijker dergelijke bedrijven te begin nen. Met de opkomst van dienstverlening en handel is die doelstelling in de loop der jaren verruimd. Zo is het de bedoe ling dat nu nog resterende ruimten in het pand aan de Driessenstraat worden ver huurd aan im- en exportbedrijf jes. Daartoe komen er voorzie ningen als telex en fax. Boven dien is de aanwezigheid van een secretariaat-service juist voor deze bedrijfjes, die nogal eens worden gerund door al lochtonen, aantrekkelijk. De stichting begon indertijd met een verzamelgebouw in het voormalige Olga-complex aan de Evertsenstraat. Later kwam daar het Mostertgebouw aan de Middelstegracht bij. Oude be drijfsgebouwen opgesplitst in kleine eenheden. Opzet was dat de starters naar verloop van tijd Directeur Willard 'Brandhorst v wordt geopend. zouden doorstromen naar de commerciële markt. Dat blijkt in de praktijk moeilijk. Brandhorst: „Dat is een di lemma. Wij willen doorstro ming. Maar het is niet in ons belang een bedrijfje kapot te maken door ze op te zadelen met hele hoge kosten. En het is ons belang be drijven te verjagen naar Gronin gen of Maastricht. Uiteindelijk is onze doelstelling werkgele genheid te creëren in Leiden." Brandhorst suggereert daar om een andere oplossing. „Mis schien zouden we de bedrijven niet moeten aanzetten tot door stroming, maar zouden we de gebouwen moeten overdragen. Dan komt er voor ons geld vrij om elders weer leuke dingen te doen". Maar hij voegt er direct aan toe dat zo'n opzet op prak tische bezwaren zal stuiten. Zo is het moeilijk om het beheer van complexe oude bedrijfsge- Word je genomineerd voor de onderscheiding 'De Eerlijke Bit terbal' en dan gaat het feest op eens niet door. Directeur H.J. Vecht van de Leiderdorpse ho- reca-grossier Horecavo is er niet blij mee. Hij vermoedt dat bran chegenoten die niet in de prij zen vielen de feestelijke viering (onder het motto 'collegiaal 1993') boycotten. Volgens de or ganiserende snackproducent Brekelmans Food uit Tilburg was er 'gewoon te weinig be langstelling' om het feest te la ten doorgaan. De snackproducent hield een marktonderzoek onder 2000 horeca-bedrijven en 250 be drijfskantines. Daarin konden zij aangeven hoe tevreden ze zijn over de service van horeca- grossiers. In Nederland zijn er ongeveer 1000 actief, van wie 400 grossiers ook diepvries- voedsel leveren. De klanten van Horecavo waren zo tevreden dat het aan de Leiderdorpse Weversbaan gevestigde bedrijf een van de tien genomineerden werd. Vorige week zou in Woerden op een groot feest de winnaar van 'De Eerlijke Bitter bal' worden bekendgemaakt. Een jury van vakmensen uit de horeca en onder voorzitter schap van Thomas ('Stan Huy- gensLepeltak zou deze kiezen. 'Heel vervelend', noemt di recteur Vecht de afgelasting. Voor het elf jaar oude bedrijf waar 15 mensen werken is de onderscheiding 'toch een stukje erkenning,' constateert hij. Vol gens een woordvoerder van Brekelmans 'zit de branche er kennelijk nog niet op te wach ten.' De snackproducent over weegt het over een jaar of twee. nog eens te proberen. Vecht doet dan in elk geval «veer mee. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Herman de Goey eigenaar van de Oudhollandse snoep-annex meubelwinkel De Boerderij aan de Hoofdstraat 20 in Noordwijk M winkel be staat in feite al zeven jaar. Eind vorig jaar heb ik de zaak overgenomen van een kennis die ermee stopte. Dat was in een week bekeken. Ik ben vrij impulsief. Het is bij mij nogal eens alles of niets. Dat gaat hiervoor ook op. Ik ben niet ie mand voor enorm lange voor bereiding en veel wikken en we gen. Mijn voorbereiding be stond alleen uit een cursus boekhouden. Maar dat was niet omdat ik dat nu zo ideaal vind. Ik raad het een ander niet aan. Het is bij mij nu eenmaal zo snel gelopen. Ik had geen tijd om een ondernemingsplan te maken en de zaak van alle kan ten te onderzoeken Waarom ik een winkel ben be gonnen? Ach, ik zat al een jaar of acht in de jeugdhulpverle ning. Een project voor begeleid kamerwonen in Zoetermeer. Daar raakte ik langzaamaan op uitgekeken en eigenlijk wilde ik altijd al graag een winkel heb-' ben. Toen deed zich deze mo gelijkheid voor, die heb ik met twee handen aangegrepen. Ik ben geboren in Noordwijk, ik ken het dorp. Ik ben op 17 december openge gaan. Daarvoor hebben we de zaak flink opgeknapt en veran derd. In de oudQ situatie werd er ook snoep en antiek ver kocht. Oude Engelse meubels, mahonie en dergelijke. Dat laatste heb ik veranderd. Er staat nu grenen, dat maakt de zaak veel lichter. Bovendien is het apart en betaalbaar. Daar naast verkopen we accessoires, keramiek, lampen. Over het al gemeen gaat het om bijzondere dingen. Goed gemaakt, meestal uit Nederland en meestal uniek. Het lijkt een vreemde combina tie, meubels en snoep, maar dat is het niet. Er lopen hier veel mensen binnen om even te kij ken. De meesten kopen dan in het voorbijgaan nog wat snoep. Er gaan maar weinig mensen zonder iets weg. Ik verkoop het aan kinderen, maar ook aan ou deren die hier komen omdat ze de sfeer van de winkel zo leuk vinden. Het Oudhollandse, dat trekt. Het gaat er hier ook nog ouderwets ambachtelijk en per soonlijk aan toe. Bovendien ben ik niet duur, met name de drop is zelfs goedkoop. Ik heb het as sortiment uitgebreid en dat wil ik verder uitbouwen. De omzet van het snoep blijkt in de praktijk min of meer vast te staan. Met de meubels is dat anders. Dat gaat minder snel. Mensen komen vaker een kijkje nemen voor ze een besluit ne men. Opvallend is dat ik de meubels tot nu toe vooral heb verkocht aan mensen uit de re gio. Toen ik begon, wist ik dat het een stille tijd, buiten het s bouwen als Mostert en Olga goed te regelen. Maar mogelijk komt daar verandering in als de stichting volgend jaar een nieuw verzamelgebouw opent op het voormalige HCG/Vei- lingterrein bij de Lammen- schansweg. Daarvoor wordt nu een plan ontwikkeld in samen werking met het Katwijkse De Raad Bouw dat eigenaar is van dat terrein. Hoewel de exploitatie van de bedrijfsverzamelgebouwen in grote lijnen kostendekkend is, wordt de helft van de begroting van de stichting nog altijd be kostigd met subsidies. Cursus sen, startersavonden en de (gra tis) advisering door de Starters winkel zijn namelijk niet kos tendekkend. Binnenkort wordt .een onderzoek afgesloten naar de resultaten die de stichting daarmee behaalt. Daarbij is ge bleken dat ongeveer één op de drie mensen die aankloppen om advies bij de Starterswinkel en die cursussen volgen daad werkelijk een bedrijf beginnen. Het duurt soms echter wel meer dan een jaar voordat het zover is. Jaarlijks ontstaan zo onge veer 300 bedrijfjes. Een resultaat waarvan Brandhorst laat blijken er niet ontevreden over te zijn. „Wij gaan er uiteindelijk ook vanuit dat juist in het midden- en kleinbedrijf werkgelegenheid wordt geschapen. Er ontstaan nu eenmaal meer banen bij de duizenden nieuwe bedrijfjes die jaarlijks worden opgericht dan bij de grote bestaande onderne mingen." Industrie in de problemen Het gaat niet goed met de Nederlandse indu strie. Te veel bedrijven verkeren in de pro blemen. Bij het eerste het beste zuchtje eco nomische tegenwind blijkt men de concurrentie op de wereldmarkt niet aan te kunnen. Te gemakkelijk wordt door de verantwoordelijke be stuurders van de onderneming verwezen naar stagne rende afzetten op de wereldmarkt als verklaring voor hun problemen. De andere kant van de medaille komt zelden aan de orde. Regeren is tenslotte vooruitzien en dat is precies hetgeen we van deze bestuurders mogen verwachten. Er liggen ook helemaal geen plannen klaar om de recessie het hoofd te bieden. Het hoofd tussen de schouders en wachten tot het voorbij is, dat lijkt de enige remedie te zijn. De bestuurders kondigen doodleuk aan dat de omzetten teruglopen, de verliezen oplopen en dat er dus gesa neerd moet worden. Hetgeen neerkomt op omvangrijke afvloeiingsregelingen en in het ergste geval op gedwon gen ontslagen. Er is kennelijk geen buffer aangelegd om de winter door te komen en er zijn ook geen plannen ge maakt om desnoods iets anders te gaan doen, iets waar voor wel afzet te vinden is. De bestuurders van de ondernemingen blijven zelf ove rigens gewoon zitten. Cor Baan keert terug in de ton van de nieuwe DAF. Meneer Bouw van de KLM peinst niet over opstappen, ook niet nu blijkt dat hij een grote ze- pert van 1 miljard gulden heeft gehaald op de Ameri kaanse markt die nu zelfs het moederbedrijf KLM doet wankelen. Hoogovens kondigt doodleuk een verlies van 600 miljoen aan over 1992 en vertelt en passant dat we onze borst voor 1993 maar nat moeten maken. Ik zou hier niet zo cynisch over schrijven als het over de portier van de betreffende bedrijven gaat. Neen, het gaat over die duur betaalde directies die er kennelijk alleen voor het mooie weer zijn. Zo gauw het slecht weer is zijn niet zij verantwoordelijk maar de markt of nog beter de valutaschommelingen. Zoveel is duidelijk, zij zijn het in ieder geval niet. Over salarisaanpassingen van de leden van de directie hoor je ze niet. Ook de vakbonden hoor je daar nooit over. Als het in een Japanse onderneming slecht gaat, merken de managers dat direct in hun porte monnee. Dat vinden ze daar ook heel gewoon. Je profi teert van de onderneming als het goed gaat, welnu dan lijd je ook mee met de onderneming als het slecht gaat. En denkt u niet dat het dan gaat om symbolische bedra gen. Neen managers slikken dan een zeer drastische ver laging van hun inkomen. In Nederland is dat allemaal ondenkbaar, Directies praten gemakkelijk over pas op de plaats en gedwongen ontslagen. Maar zelf iets bijdragen, daar is geen sprake van. Je moet ze trouwens de kost niet hoeven gëven die bij economische tegenwind nog even een inkomensverbetering weten te incasseren. Met Hoogovens bijvoorbeeld dat deze week zijn verlie zen bekendmaakte, weten we absoluut niet waar dat eindigt. De geruststellende woorden van de directie dat Hoogovens niet met DAF mag worden vergeleken, zou ik maar met een korreltje zout r i. Dat wist DAF enige Itje tijd geleden te vertellei vergelijking van hun bedrijf met Philips. Met KLM gaat het echt de verkeerde kant op en Fokker? Ja Fokker wordt overgedragen aan het noodlijdende DASA dat om te beginnen zelf 12.000 man op straat moet zetten. Bij Fokker zelf zullen het er ongeveer 3000 worden en als Fokker geen winst] gaat, maken zullen we als Neder landse belastingbetaler nog geld aan DASA toe moeten betalen. De Nederlandse industrie een schaamteverwekkende verto ning. Het wordt tijd dat de be zem eens door een aantal direc tiekamers wordt gehaald en het zou aardig zijn als de vakbonden dat ook eens zouden zeggen. vers,te,t ,n «otterdam Pim Fortuyn Is buiten gewoon hoogleraar de Erasmus Uni- che en de onderwijsmarkt. Het bedrijf richt zich op aanleg en onderhoud van complexe com putersystemen. lokale compu ternetwerken en de bijbehoren de randapparatuur. Enkele dagen geleden werd bekend dat het concern volgens voorlopige cijfers wereldwijd een verliés van 754 miljoen gul den heeft geleden. Olivetti wil met de uitgifte van ruim een miljard gulden aan nieuwe aan delen de eigen vermogenpositie versterken. Dat geld wordt ge bruikt om interne reorganisaties af te ronden en om te investe- De Nederlandse vestiging van de Italiaanse computerfabrikant Olivetti heeft dit jaar een gerin ge winst geboekt. Vorig jaar leed het bedrijf nog een verlies van 15 miljoen gulden. Volgens al gemeen directeur K.J.J. van Osch is de verbetering van de resultaten te danken aan een reorganisatie en een grotere verkoop van computerappara tuur en aanverwante diensten. In Nederland is Olivetti vooral actief in de financiële sector (banken en verzekeringsmaat schappijen), de medische bran- SASSENHEIM was. Maar dat het zo stil was, als het bleek te zijn had ik niet ver wacht. Wat mij betreft mag het seizoen nu wel beginnen. De af gelopen tijd heb ik de kosten net kunnen dekken. Maar daar in sta ik niet alleen. In Noord wijk geldt denk ik voor vrijwel iedereen dat het geld in het half jaar na 1 april moet worden ver diend. Vorig jaar stonden de klanten hier 's zomers buiten in de rij. Het is voor mij nu span nend, maar ik heb er wel ver trouwen in." FOTO: HIELCO KUIPERS Transportbedrijf Wesseling uit Sassenheim heeft het kwaliteits certificaat ISO 9002 verworven. Transportbedrijven met een dergelijk certificaat werken vol gens vastgelegde normen. De toekenning ervan betekent voor afnemers een kwaliteitsgaran tie. Steeds meer opdrachtgevers van transportondernemers ei sen dat ze voldoen aan de in Europees verband erkende ISO- normen. Wesseling kreeg het certifi caat de afgelopen maand offi cieel uitgereikt. Aan het behalen ervan gingen twee jaar voorbe reiding vooraf. Daartoe werd een aantal handboeken opge steld met werkwijzes. Die boe ken worden nu ook gebruikt bij de opleiding en begeleiding van het personeel. Om te blijven voldoen aan de normen voor kwaliteit en milieu wordt het bedrijf twee keer per jaar door gelicht. Volgens directeur J. Wesseling van het transportbedrijf be schikt op dit moment ongeveer vijf zes procent van de trans portondernemingen in Neder land over een kwaliteitscertifi caat. De verwachting is dat dit aantal de komende jaren 'fors zal toenemen als gevolg van de eisen die de markt stelt. Wesse ling heeft behalve in Sassen heim ook een vestiging in Anna Paulowna. Het bedrijf telt tach tig werknemers en is vooral bin nen de Benelux actief.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24