'We willen geen miskleun maken' 'Het spel is uit James, we gaan zelf wel zingen' 'Sponsomaam op straatnaambord leidt af Het Gesprek van de Dag 'We poetsen eerder de auto dan ons huis' VRIJDAG 19 MAART 1993 Een gigantische groep jeugdige voetballertjes van Lugdunum. Allemaal kunnen ze gebruik maken van het clubbusje voor vervoer naar uitwedstrijden. archieffoto loekzuyderduin Lugdimum vervoert jeugd in een goed verzekerd busje Talloze ouders hebben geen zin meer om mee te gaan naar de wedstrijd. Dus zitten de arme voetballertjes op zaterdagoch tend samengeperst op de ach terbank van een te kleine perso nenauto van de elftalbegeleider. Terwijl het maximaal toegesta ne aantal inzittenden van een personenauto om veiligheidsre denen gelijk is aan het aantal zitplaatsen, zitten er vijf, soms wel zes kereltjes tegen elkaar geplakt als sardientjes in een blik. Een gevaarlijke situatie. In de buurt van Meppel kantelde het afgelopen weekeinde een veel te klein busje met jeugdige spor- tertjes. Als door een wonder overleefden ze het ongeval. Is er wat te doen aan het vervoers probleem, vragen wij ons af. Otto Bik, jeugdtrainer van het Oegstgeester UDO, is heel stel lig in zijn commentaar. „UDO heeft er geen last van. Vroeger haddep we hier een speciale co ordinator vervoer, maar die is er vorig jaar mee gestopt. Want er waren steeds genoeg auto's. Dat geldt bij mijn weten voor alle elftallen." J. Barendse, wedstrijdsecretaris bij de jeugd van de voetbalver eniging Alphen, rept van een minder florissante situatie bij zijn club. „Bij de F-jes en E-tjes is het geen probleem. Die wor den door hun ouders bij het veld afgezet. Maar in de oudere leeftijdscategorieën er valt wel een trend te bespeuren dat er steeds minder vervoer is. Vooral bij de A- en de B-jeugd. De lei der komt nog wel met zijn auto en één of twee ouders ook. Dat is niet altijd genoeg en dan moeten er anderen worden op getrommeld. Het is jammer, we zien hier niet zo veel ouders." Helemaal treurig is het volgens hem gesteld bij de meisjes. „De meisjesafdeling heeft vaak hele maal geen vervoer. Of mis schien één auto waarin vier of vijf speelsters kunnen. Dan moet de vereniging een busje Net de huisraad in de tuin gezet zodat de binnenboel lekker ge boend kan worden? U behoort dan tot een uitstervend ras, want de grote schoonmaak is allang zo groot niet meer. In dorpen als Katwijk probeert de oude garde de traditie nog een beetje hoog te houden, maar in Leiden lijkt de verloedering te hebben toegeslagen. Natuurlijk, bij Blokker loopt de raamwasser met telescoopstok als een trein. Maar of die nu echt voor de grote schoonmaak bedoeld is, betwijfelen verkoop sters ernstig. En wat te denken van de behangzaak De Drie Eenen in de Haarlemmerstraat? Tot diep in de jaren zeventig, verkocht eigenaar M Simons negen van de tien rollen behang in de eerste drie maanden van het jaar. Staaltjes van nieuwste voorjaarscollectiesverspreidde Ifij huis-aan-huis. Nu is het in die maanden geen greintje drukker. Omdat een winkelier niet graag zijn klanten afvalt, steekt Si mons voorzichtig van wal als we hem om verklaringen vragen. Zo meldt hij dat ons huis min der snel vies wordt nu gaska chels de kolenkachels hebben verdreven. Ook kunnen we te genwoordig het hele jaar door behangen, nu alle kamers ver warmd zijn. Verder leven we niet langer in één (voor)kamer. Toch moet Simons van het hart dat de huizen er niet schoner en hygiënischer op zijn geworden: „We poetsen eerder onze auto dan ons huis", is zijn ervaring. „De buitenkant is vaak nog heel schoon, maar binnen is het dan vaak wat minder. Gordijnen zijn niet altijd fris, door de ramen kun je vaak amper heenkijken en het beddegoed is vaak totaal versleten." Moeten we dus terug naar de tijd van de grote schoonmaak? Simons weet het niet: „Vroeger zeiden mensen vaak: 'nü is het huis schoon'. En de rest van het jaar deden ze dan niets. Nu ma ken de mensen het hele jaar door iets schoon, maar vraag ik mij af of ze niets vergeten." Zijn Katwijkse tegenvoeter P. Meyvogel heeft een ander ver haal. Als bij hem in het dorp het licht de kamers weer binnen komt, schrikken mensen nog steeds van het vuil. Zeker als ze de ramen eens lekker hebben gelapt. Hij denkt dan ook dat hij zes van de tien rollen behang tussen eind januari en april om zet. Waarom het in Leiden an ders ligt? Misschien hebben ze daar minder eigen huizen, op pert de Katwijker. Het zit 'm in de traditie, denkt de Leidse be- hangdeskundige. „Conservatie ve gemeenschappen als Katwijk hechten meer aan traditie", denkt hij. „Zo van: frisse lucht, winter voorbij." PAUL VAN DER KOOU huren. Dat is natuurlijk een slechte zaak." Rien van Veen, trainer van de A-junioren bij het Zoeterwoud- se Meerburg, zegt dat er bij zijn club geen vervoersprobleem is. „Het gaat hier redelijk. Bij de A- junioren beschikken we over een vaste kern van mensen met auto's. Er zijn drie vaste chauf feurs en de rest rouleert. Het schema is zo dat er elke week buiten die drie vaste- nog twee andere chauffeurs zijn. Dat is genoeg voor alle spelers en een begeleider. Voor zover ik weet is dat bij alle elftallen het geval." Kees van Lith, die als trainer de A-jeugd van MMO onder zijn hoede heeft, is „vrij positief' over de situatie bij de Hoogma- dese club. „Elk elftal heeft twee begeleiders. De meesten van hen hebben een auto. Dat is zo van de D tot en met de A. Als er een tekort is aan vervoer wordt er wat wel wat geregeld. Via ou ders van spelers of zo. Het is niet meer zo als vroeger hè. Zelf op de fiets of de brommer naar Koudekerk voor een wedstrijd. Maar goed, echt problemen met vervoer hebben we niet bij MMO." Bij Lugdunum hebben ze de zaakjes goed voor elkaar. De Leidse club heeft een tijd gele den een busje aangeschaft voor het vervoer van alle jeugdleden. „Die rijdt elke zaterdag volgens een vast dienstschema en het eerste-, tweede- en derde elftal maken er op zondag gebruik van", zegt voorzitter Phil Ver- straaten. ,,'s Zomers gaan we er mee op kamp. En als er een bouwklusje is, halen we de ban ken er uit." Dat laatste is handig, maar niet in eerste instantie de reden waarom het busje werd aange schaft. Dat was de steeds nij pender wordende vervoerspro- blematiek van de jeugdige voet ballertjes. „Ik heb die ontwikke ling met argusogen gevolgd. Ook die zaken moeten voor de leden goed geregeld zijn. Een busje was een goede oplossing. Volgens de norm kunnen we daar tien kinderen induwen. En er gaat nog een luxe-wagen mee, met de leiders. Uiteraard hebben we voor alles een uitge- breideongevallenverzekering afgesloten. We willen geen mis kleun maken." En als er toevallig eens twee jeugdelftalen op hetzelfde tijd stip een uitwedstrijd moeten spelen? „In tachtig tot negentig procent van die gevallen is dat goed geregeld. Binnen de ver eniging hebben we ook mensen met busjes. Die worden dan be naderd. Kunnen die niet, dan zijn er behalve de auto's van de leiders natuurlijk ook nog altijd luxewagens van leden. We gaan dan wel eerst na of die verze kerd zijn. Of ze een inzittenden verzekering hebben. We willen niets aan het^oeval overlaten." lames Last heeft zijn klompen uitgedaan en trippelt nu op kousevoeten door de warenhui zen. Waar je vandaag de dag ook winkelt, bijna overal is mu- zak. Muzak? Ja. muzak. 'Achter grondmuziek in winkelgalerijen' aldus de schrijver Willem Brak man, die voor het eerst met de term op de proppen kwam, mu zikaal behang dus. Alleen is de vraag: hoe lang nog? Want als de Wel op Naburige Rechten, die thans wordt be handeld in de Eerste Kamer, wordt aangenomen, moeten de winkeliers diep in hun buidel tasten voor het ten gehore bren gen van achtergrondmuziek. Hebben ze daar nog wel trek in? Het is de bedoeling van de wetsindieners dat de heffing op de muziek, waarvoor tarieven gelden van de auteursrechten organisatie Buma, wordt uitge breid. Niet alleen toondichters en tekstschrijvers komen dan in aanmerking voor auteursrech ten, maar ook producenten, muzikanten en zangers of zan geressen. Een ondernemer be taalt nu nog 317 gulden en 79 cent per jaar aan auteursrech ten op achtergrondmuziek. Als de wet wordt aangenomen, kost hem dat 721,38. „Ik heb daar iets van gehoord ja", meldt Hetty Hummel van het management van de Win kelhof, waar dagelijks de muzak door de wandelgangen dwaalt. „Alleen weet ik nog niet wat dat voor ons betekent. De Winkel- bof is namelijk een openbare ruimte, daarvoor geldt een an der bedrag. Afhankelijk van de oppenlakte." Maar als producenten en muzi kanten nu ook al gaan meede len in de auteursrechten, wordt dat bedrag toch ook hoger? „Dat zou heel goed kunnen. De Winkelhof betaalt nu voor de hele ruimte in elk geval al meer dan die 300 gulden, al zou ik niet eens bij benadering weten hoeveel." In elk geval betalen de onderne mers in het winkelcentrum jaar lijks voor zogeheten servicekos ten aan het management. Daar voor in ruil krijgt men onder meer bewaking èn klinkt mu ziek in de galerijen. Midden standers die in hun eigen zaak de klanten nog eens willen trac- teren op smakelijke notenbrij. moeten daar nog eens extra voor dokken. Nu nog de ge wraakte 317 gulden en 79 cent, maar binnenkort mogelijk ruim 721 gulden. Drogist I. Schouten zou daarvan het slachtoffer zijn. Hij draait in zijrr zaak in de Winkelhof mu ziek voor zijn klanten 'om een gezellig sfeertje te scheppen'/ „Maar hier zit ik niet echt op te wachten. Ik vind het bescheten om het zo maar eens te zeggen. Ik vraag me af: wie krijgt dat geld? Het is allemaal zo indirect. Hetzelfde als bij het kijk- en luistergeld bijvoorbeeld. Naar welke mensen gaat dat geld toe? Straks komt er weer iemand die tweehonderd gulden wil heb ben voor weet ik wat. Waar houdt het op? Maar ja, proteste ren heeft geen zin, denk ik. Je zult toch moeten betalen als je muziek wilt draaien Ger Deurloo van dierenspe ciaalzaak Vlieland in Leiden was nog niet op de hoogte en schrikt behoorlijk van onze onheilstij ding. „Ach jee. ze verdienen nog niet genoeg. We betalen nu al ruim 300 gulden. Ik vind het be lachelijk." Nu nog deinen goudgoerami's, ara's, chinchilla's, baardagamen en vierteenschildpadden vrolijk mee op de zalvende deuntjes. Net als het personeel. „De i iral elf. We zijn hier de hele dag. Ik denk niet dat de klant er veel aan heeft. Hoewel ze wel lopen mee te neuriën als we muziek draaien uit de jaren zestig." Maar mogelijk niet lang meer „Want als die wet er door komt, gooi ik acuut de muziek uit. Waar moet je dat geld vandaan halen?" Het geld vliegt hem toch al uit de zakken, klaagt Deurloo. „De stad is zo duur. Zet je auto maar eens neer in de buurt van de zaak. Als je al een plek kunt vinden. Overal moet je voor betalen. Eens even reke nen: 721 gulden per jaar dat is eh...60 gulden per maand. Die baftdjes en CD's die je koopt, kosten al het nodige. En dan nog zo'n bedrag er bovenop? Dat kan toch niet? Nee, als W6 meer dan het dubbele moeten gaan betalen zeg ik: jongens, we gaan zelf een beetje zingen." Je hoort het, James. Het spel is uit. Trek je klompen maar weer aan en blaas de aftocht. HERMAN JOUSTRA» Ger Deurloo, geflankeerd door een muzakminnende a Er komt een dag dat in de bin nenstad geen plekje meer te vinden is zonder bedrijfs- of merknaam. Na de bushokjes, stadsbussen, vuilniswagens, brandweerwagens, vuilnisbak ken en papierbakken, zijn nu ook de straatnaamborden aan de beurt. Het lumineuze idee is afkomstig van de de fabrikant van de bor den. Alle gemeenten zijn bena derd of zij een naam of een logo van een bedrijf onder hun straatnamen willen hebben. De gemeenten hebben dan geen zorgen meer over het onder houd en ontvangen bovendien nog een bedrag per bord. De armlastige Amsterdamse stads deelraad Zuidoost gaat als eer ste in zee met de firma Langcat, de enige producent van de geë mailleerde platen in Nederland. Toegegeven, dat klinkt niet on aardig. Maar hoofd technisch onderhoud en reiniging van de gemeente Katwijk, W.J. van de Velde, voelt helemaal niets voor het voorstel. Dat geeft alleen maar gedonder met de burgers uit het vissersdorp, zo verwacht hij. „Die borden hangen vaak op gevels van particulieren, die moeten dat gedogen. Dat vin den die mensen ook helemaal niet erg. Maar stel nou eens dat iemand ontzettend anti-Leidsch Daghlad is, ik noem maar een willekeurig bedrijf, dan is het toch logisch dat hij ook geen re clame van die krant op zijn huis wil hebben? Je hebt gezien met de affaire rond de reclame 'Is er koffie na de dood', dat bepaalde bedrijven bij het publiek heel gevoelig kunnen liegen." Volgens Van de Velde is een bij komend probleem dat de bor den ook weer een stuk groter moeten worden, omdat de naam van de sponsor toch er gens moet staan. „Nu hebben wij een fatsoenlijk bord met hoogstens een ondertitel, met uitleg over de persoon die is be doeld. Of het een verzetsheld of burgemeester is geweest of zo. Met reclame erbij moet die plaat wellicht twee of drie keer zo groot worden. Daar lopen bewoners helemaal niet warm Bovendien leidt zo'n heel ver haal onder de straatnaam alleen maar af, denkt Van de Velde. „Je bent op zoek naar een straat naam en dan staat er ook nog eens allemaal onzin bij. Daar zit je als vreemdeling toch niet op te wachten? Dat is helemaal niet functioneel." Van de Velde rakelt tot slot ook nog eens een vervelende erva ring op met de papierbakken die op dezelfde manier onder houden en gefinancierd zouden worden. „Dat bedrijf zou zelf plaatselijke bedrijven zoeken voor de sponsoring van die bak ken. Dat ging even goed, maar later kwam er een directiewisse ling. Goed, het bedrijf ging op een gegeven moment failliet en nu staan die bakken een beetje weg te roesten. Binnenkort ne men wij zelf weer nieuwe pa pierbakken in gebruik." De Katwijkse ambtenaar staat hor»m niet te springen ven vreugde om het voorstel. Zijn Leidse collega, R.J. Verplancke. ziet het grappige van het plan echter wel in. Deze ambtenaar die over het Leidse stadsmeubi- lair gaat, zegt dat al een tijdje over het aanbod wordt nage dacht. Er is zelfs een notitie in de maak over het 'sponsorbe- leid'. „Je kunt op een gegeven mo ment wel alles beplakken met namen, maar dat is nu ook weer niet de bedoeling", zegt Ver plancke. „We moeten dus gaan bepalen wat wel en wat niet kan. Stel dat een bord door een merknaam twee tot drie keer zo groot wordt. Dat lijkt mij toch een grove verstoring van het beeld van de oude binnenstad, want daar hebben wij het over. Er moeten veel mensen langs komen. Een bord in de Stevens hof willen de sponsors niet." Volgens Verplancke pikt de commercie op een gegeven mo ment ook niet meer alles wat een gemeente aanbiedt. „Als je door de bomen het bos niet meer ziet heeft hel voor sponors geen zin. Zij willen wel opval len. Reclame kent zo zijn fysieke grenzen", aldus Verplancke. Volgens een woordvoerder van de gemeente Noordwijk is er nog geen 'reclamebeleid'. Maar door het toenemend aantal aanbiedingen is er nu wel een 'nota reclame' in ambtelijke voorbereiding. Alle mogelijkhe den worden op een rijtje gezet. Pechvogel van de week Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het iesprek van de Dag bombardeert met ingang van morgen een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 18.30 uur op het nummer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad. t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54. 2300 AB

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23