Rijksweg A4 wordt ruim jaar omgelegd Twijfels rond nieuw vliegveld Meer geld voor wegwerken achterstanden in onderwijs Randstad Vijftig miljoen nodig 'Schuldig aan leuzen tegen Bolkestein' Ouderen kunnen langer in eigen woning wonen KLM breidt van de zomer vluchten uit VRIJDAG 19 MAART 1993 chef willem spierdijk. 071 -1 meindertvan derk, schiphol ed blaauw Rijksweg A4 wordt ter hoogte van Hoofddorp in het na jaar tijdelijk over een lengte van één kilometer omgelegd. Omleiding van de A4 is nodig om de Schipholspoortun- nel, daar waar zij de A4 kruist, te verbreden van twee naar vier sporen. tot 180.000 motorvoertuigen per dag één van de drukste snelwegen van ons land. Rijkswaterstaat is inmiddels begonnen met de voorbereiding van de wegomlegging in weste lijke richting. De omleiding zal naar verwachting iets meer dan een jaar duren. Afgezien van de twee weekeinden in september zal het autoverkeer geen vertra- De aansluiting van de tijdelijke snelweg - ook acht rijstroken - op de bestaande snelweg, in het eerste en derde weekeinde van september, zal gepaard gaan met 'vermoedelijk forse hinder voor het wegverkeer', aldus pro jectleider 11. Kooij van Rijkswa terstaat. De A4 is met 160.000 ging ondervinden van de uit breiding. Volgens de NS onder vindt het treinverkeer ook geen hinder van de tunnelverbre- ding. Verdubbeling van het spoor is onderdeel van het toekomst plan Rail a Een deel lange traject is reeds verbreed. In en vlakbij NS-station Schip hol en NS-station Hoofddorp komen zes sporen. De Schiphollijn is één van de drukstbereden trajecten in ons land. Dagelijks worden over de ze lijn 55.000 reizigers vervoerd. In 2010 zullen dat er 150.000 zijn. Om die groei op te vangen is naast meer en betere treinen ook verbetering van de infra structuur noodzakelijk. Over enkele jaren is het werk tussen Hoofddorp en Schiphol afgerond. Het traject tussen de ze twee plaatsen is dan bere kend op 20 treinen per uur. Nu zijn dat er nog zes. In mei wordt begonnen met de sloop van het huidige ronde NS-station op de luchthaven. Daarvoor in de plaats komt het zogenoemde Schiphol Plaza. Dat betekent dat het NS-station wordt geïnte greerd in de terminal van de luchthaven. Pleitwedstrijd rechtenstudenten leiden/den haagRechtenstudenten strijden van 1 tot en met 3 april om de eerste plaats bij de internationale pleitswedstrijd: de leiders International Law Moot Court Competition'. Deze wed strijd wordt in het Haagse Vredespaleis gehouden op initiatief van de Leidse universiteit. Aan de finale doen studenten mee van universiteiten uit onder meer Hongarije, Denemarken, En geland, Duitsland, Griekenland. Rechters van het Internationaal Gerechtshof wijzen uiteindelijk het winnende team en de beste pleiter aan. Rechtenstudenten doen bij deze wedstrijd veel erva ring op die van waarde kan zijn voor een latere carrière als jurist. De Nederlandse luchtvaartindustrie heeft minister Andriessen van economische zaken 25 miljoen gulden gevraagd ter stimulering van technologisch onderzoek. Het geld zal worden gebruikt voor onderzoeksprogramma's van vleugelontwikkelingen, voortstuwingsprogramma's en geavanceer de romptechnologie en cabinegeluid. De aanvragers hebben zelf een even hoog bedrag ingezet. 'Neevan provincie grote klap voor Rotterdam paul van oer koou Krijgt Rotterdam een geheel nieuw vliegveld of zit het over een paar jaar zónder luchtha ven? Vandaag buigt het verdeel de kabinet zich voor het eerst over de vraag of het 120 miljoen op tafel moet leggen voor een verplaatsing, 40 miljoen meer dan het eerder toezegde. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zeiden vorige week 'nee' tegen de plannen. Ze vinden de economische voorde len van het nieuwe Zestienho ven niet opwegen tegen de aan tasting van het milieu. Het 'nee' is hard aangekomen in de ha venstad. Dat hoopt veel vliegen in één klap te slaan met het vliegveld dat er op zijn vroegst 2004 ligt. Rotterdam Airport de verliezen van nu in winsten om zetten, klachten van omwonen den indammen, bedrijven lok ken, 50.000 nieuwe banen scheppen, ruimte opleveren voor woningen en een nieuwe randweg die de rijkswegen door de stad moeten ontlasten. Het huidige vliegveld Zestien hoven ligt direct oostelijk van de rijksweg Den Haag-Rotter dam (A13), tegen de noordrand van de stad. De 1800 meter lan ge startbaan loopt door tot de rails van de treinverbinding tus sen Den Haag, Pijnacker en Rotterdam-Hofplein. Het nieu we vliegveld blijft aan deze oostkant ongeveer op dezelfde plek liggen, maar aan de kant van de A13 scharniert Rotter dam Airport een kilometer naar het noorden. Middelgroot De baan kan daardoor 800 me ter langer worden zodat Rotter dam zich niet langer hoeft te beperken tot kleine Fokker 50's en Cityhoppers, waarvan er zo'n 20 per dag opstijgen naar za- kensteden als Londen, Parijs en Frankfurt. Het nieuwe Rotter dam Airport kan ook een mid- delgrote F100 of Airbus aan, die ook de wat verdere bestemmin gen aan kunnen als Milaan, Berlijn, Barcelona, Moskou. Ook kunnen er meer charters landen en vertrekken. Het aantal passagiers moet door deze verbetering stijgen van 300.000 naar twee miljoen per jaar, zodat het zaakje renda bel wordt. Nu blijven de verlie zen alleen binnen de perken omdat Rotterdam niets rekent voor grond en gebouwen. Na de verplaatsing komt op de plek van het oude vliegveld zo'n 170 hectare vrij voor kan toren en internationale bedrij ven. Deze honderden meters brede bedrijvenrand scheidt het nieuwe vliegveld van een nieu we, 7000 (luxere) woningen tel lende wijk die Rotterdam wil bouwen achter het oostelijke stukje van de wijk Overschie. In dit achtergebleven stukje Rot terdam liggen nogal wat sport velden braak, die nu niet be bouwd kunnen worden omdat ze te ongunstig ten opzichte van de huidige startbaan liggen. Onder de nieuwe landings baan, die van oost naar west loopt, willen rijk en gemeente een stukje rijkweg aanleggen. Als een noordoostelijke rand weg moet die rijksweg de A13 (Den Haag-Rotterdam) verbin den met de A16 (naar Dordrecht en Breda). Vastlopen Sinds de Van Brienenoordbrug over de Nieuwe Maas verbreed is, loopt het verkeer namelijk dagelijks vast op de piek waar de rijksweg naar het zuiden (A16) samenkomt met de rijks weg tussen Utrecht en Hoek van Holland (A20). Niet veel be ter is het bij het Kleinpolder- plein, waar de rijkweg tussen Utrecht en Hoek van Holland via 'zwevende stroken" aansluit op de A13 richting Den Haag. Metro en trein moeten het vliegveld nog beter bereikbaar maken. Staan de terminals nu aan ,de kant van de rijksweg, straks krijgen ze een plekje bij het NS-station Hillegersberg. Ook kan de metro het station netje aandoen als die wordt doorgetrokken naar Zoetermeer en de 18.000 nieuwe woningen rond de dorpen ten noorden van het vliegveld. Verder hoopt Rotterdam op een halte aan een splinternieuwe hoge-snelheids- lijn. De internationale flitstrein zelf zal er niet stoppen. Binnen landse treinen, die over hetzelf de spoor flitsen, misschien wel. Sinds 1990 doet Schiphol Rot terdam 'erbij', bang als het werd toen Rotterdam een Britse part ner dreigde binnen te halen. Af gesproken werd dat het nieuwe Rotterdam Airport zich vooral richt op de zakenman uit de re gio en in piekuren de zaken- vluchten en charters verwerkt die Schiphol niet aan kan. Als dat nieuwe vliegveld er niet komt, sluij het huidige Zes tienhoven zijn-deuren. Zestien hoven kost namelijk niet alleen handenvol geld, maar levert ook de nodige klachten op. Vooral uit noordelijk gelegen dorpen Hoogleraar politicologie Bart Tromp concludeert dat de vooraanstaande partijgenoten Wallage en D'Ancona niet goed wisten waar ze over praten: „En dat is een beetje droevig." archieffoto loek zuyderduin Leidse hoogleraar beschuldigt bewindslieden leiden paul van der koou Eigenlijk zijn staatssecretaris Wallage en minister d'Ancona verantwoordelijk voor de toestanden rond de Leidse lezing van WD- leider Bolkestein, dinsdagavond. De be windslieden beschuldigden de liberaal van discriminatie zonder zijn uitspraken goed te bestuderen en schiepen daarmee een sfeer waarin alles mag. Dat zegt Bart Tromp, hoogleraar politico logie in Leiden en inleider van de avond in het Academiegebouw. De avond werd streng bewaakt na dat de nacht ervoor leuzen op het voorplein waren gekalkt waarin Bolkestein voor racist werd uitgemaakt. Volgens Tromp, partij-ideo loog van de PvdA, draait alles om uitspraken die anderhalf jaar geleden werden gedaan en onlangs werden gebundeld. „Ze komen erop neer dat Nederland een multi-etnische samenleving is, maar dat niemand er mag tornen aan vier principes: de mocratie, scheiding van kerk en staat, non-discriminatie en vrij heid van meningsuiting. „Ik moet nog steeds de argu mentatie zien die duidelijk maakt dat dat discriminerend is", zegt Tromp. „Sterker nog, toen Ed van Thijn ftet zes jaar eerder zei, reageerde er niemand". Toen Tromp de reacties van Wallage en d'Ancona naast de toespraak van Bolkestein legde, kon hij alleen maar concluderen dat deze vooraanstaande partijgenoten niet goed wisten waar ze over praatten: „En dat is een beetje droevig". Hetzelfde zou opgaan voor de actievoer ders die het prikkeldraad van de Hortus ka- potknipten, een spijl van het hek tussen Leuzen tegen Bolkestein niet niéuw Toen WD-leider Bolkestein vorig jaar aan de universiteit kwam spreken, stond de leus 'Bolkestein racistisch zwijn' in 70 centi meter hoge letters op de straatgevel van het gebouw aan de Hugo de Grootstraat. Anders dan afgelopen dinsdag was de verf al opgedroogd toen de tientallen meters lange leus werd ont dekt. Er moest dan ook een hoge-drukspuit aan te pas komen. De politie kan van het voorval op 1 juni niets terugvinden in de boeken 'en kan dan ook geen link leggen tussen toen en nu: „Waarschijnlijk heeft de beheerder alles zelf geregeld". Dat Bolkestein ditmaal in het Academiegebouw sprak, met een omheinde binnenplaats, heeft volgens een woordvoerder van de universiteit niets te maken met de actie van vorig jaar. De grote zalen aan de Hugo de Grootstraat waren afgelopen dins dag gewoon volgeboekt. Hortus en het voorplein doorzaagden, slo ten van het Academiegebouw forceerden en leuzen op het plaveisel kalkten als .Bolke stein kweekt racisme' en 'Bolke, we krijgen je wel'. „Vooral die bedreiging kan natuur lijk niet", zegt Tromp. „Waarom gaan ze de discussie niet aan met Bolkestein als ze het zo met hem on eens zijn?", vraagt de professor zich af. „En waarom dient niemand een klacht in bij de rechter?" Hij ziet er een bevesting van zijn stelling in dat het publiek de termen discri minatie en racisme veel te mak kelijk in de mond neemt: „Nu blijkt weer dat veel mensen van PvdA willen overstappen naar de CD. Betekent dat dat er ja renlang tienduizenden racisten op de PvdA hebben gestemd?" Tromp heeft één angst na het voorval aan het Rapenburg: dat de universiteit een vesting moet gaan worden en pasjessystemen de gekoesterde openbaarheid verjagen. Hij vindt dat een veel te hoge tol voor de actie van 'een paar gekken, zoals je die aan de uiteinden van iedere maatschappij hebt rondlopen'. Volgens een woordvoerder van het College van Bestuur is dat voorlopig nog niet aan de orde. De regio Rijnland krijgt meer geld voor het opheffen van ach terstanden in het onderwijs. Dit is het gevolg van een beleidswij ziging van staatssecretaris Wal lage, die het geld daar wil beste den, waar het het meest nodig is. Dat is in veel gevallen in de grotere steden. Een en ander heeft tot gevolg dat Rijnland in het schooljaar '93/'94 meer geld krijgt, de daaropvolgende jaren telkens een beetje inlevert om vervolgens in het schooljaar '96/'97 uit te komen op hetzelf de bedrag als het lopende schooljaar. In totaal zijn er volgens de ge gevens van het ministerie van onderwijs in Rijnland 15 scho len, waar onderwijs-i beleid geldt. Het gaat om de scholen in het gebied van de schoolbegeleidingsdienst (SBD): Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude. Daarop zitten 2336 leerlingen met een onderwijsachterstand. De cijfers dateren van 1 oktober 1992: Dit schooljaar krijgt de re gio ruim 672.000 gulden voor onderwijsvoorrangsbeleid. Ko mend schooljaar ('93/'94) loopt dat op tot 747.000 gulden. Daar na loopt het budget elk volgend jaar met ruim 20.000 gulden te rug, zodat voor -het schooljaar '96/'97 opnieuw zo'n 672.000 gulden beschikbaar is. Het geld is bestemd voor het wegwerken van taal- en re- kenachterstanden bij allochtone kinderen, schipperskinderen, kinderen van woonwagenbewo ners en kinderen die om wat voor reden dan ook een achter stand hebben opgelopen. Daar door kunnen deze leerlingen op den duur makkelijker doorstro men naar het vervolgonderwijs. Een school moet voor 70 pro cent kinderen hebben die in die categorieën vallen. Overigens zijn de criteria nogal ruim. Het beleid van Wallage staat politiek nogal onder druk, omdat daar door te weinig geld voor het platteland beschikbaar komt. Landelijk is er in '96/'97 nog 2,3 miljoen gulden voor onderwijs voorrangsbeleid. Dat is 41.000 gulden minder dan dit school jaar wordt uitgegeven. Eens over schrappen 250 banen Bij het Haagse gemeentelijke vervoerbedrijf HTM verdwijnen de komende twee jaar 250 ba nen. Het grootste deel kan waarschijnlijk worden weggesa neerd door natuurlijk verloop. Dat heeft de leiding van het be drijf deze week bekendgemaakt. De directie heeft met de bon den overeenstemming bereikt over een sociaal plan. Het afstoten van de banen is onderdeel van een 'verbeter plan', dat van de HTM een meer commercieel werkend bedrijf moet maken. Zo is het de be doeling dat het bedrijf in 1995 37 procent van de bedrijfskos- betalen. Noordelijk van Rotterdam moet straks een nieuw vliegveld komen boven een nieuwe randweg tussen de A13 (naar Den Haag) en de kruising van de A16 (naar Breda).en de A20 (Utrecht/Hoek van Holland). tekening archief Bergschenhoek en Berkel en Rodenrijs en oostelijke oorden als Vlaardingen en Schiedam. Minder klachten Hoewel de bewoners van de dorpen de nieuwe landingsbaan dichter bij hun erf krijgen, ver wacht de havenstad dat het aantal klachten drastisch af neemt. Door de draaiing van de baan zouden de vliegtuigen niet meer zo boven de kernen hoe ven te vliegen. Bovendien wil Rotterdam ri goureus schrappen in de ge wraakte nachtvluchten. Tussen een en vijf uur 's nachts ligt het normale vliegverkeer stil. Alleen vertraagde vluchten of vliegtui gen die op Schiphol niet kun nen landen, zijn welkom. Tus sen 11 en 1 en 5 en 7 uur wor den wel vluchten gepland en dat zou weer een sta-in-de-weg zijn voor de extra woningen die rond Rotterdam moeten ko- den haag/leiden de vergrijzing hier sterker dan elders in Nederland. Ouderen in drie plaatsen (Dordrecht, Veen- endaal en Zijpe) is gevraagd of ze langer thuis zouden willen en kunnen blijven wonen als er thuis wat extra hulp komt. Vier op de, vijf ouderen is geïnteres seerd in hulpmiddelen. Van de ouderen heeft eenderde proble men met douchen, is voor 40 procent traplopen niet meer zo eenvoudig en heeft 60 procent moeite met wassen en strijken. Volgens de onderzoekers zijn er eenvoudiger hulpmiddelen te bedenken. Zo kan douchen een stuk prettiger worden met een stoeltje of beugels aan de zij kant van de douchecabine. In september van dit jaar wordt de tweede stap in het onderzoek gezet: ouderen in drie plaatsen testen hulpmiddelen zodat deze zo nodig kunnen worden verbe terd. monica wesseling Voor ruim 16 procentx van de ouderen kan de opname in het verzorgingshuis worden uitge steld door hen thuis de beschik king te geven over eenvoudige hulpmiddeltjes. In heel Neder land zouden daardoor 24.000 ouderen hun opname kunnen uitstellen. Dit bespaart 150 mil joen gulden op de kosten van verzorgingshuizen. Dat blijkt uit onderzoek van de Erasmus universiteit uitge voerd in opdracht van de drie randstadprovincies. De resulta ten van het onderzoek zijn van daag gepresenteerd tijdens het congres 'Healthy Aging' over ouderen 'en gezondheidszorg. Vooral in de Randstad is langer thuis blijven wonen van belang. Niet alleen is er een groot tekort aan plaatsen in en geld, ook is Van 1153 naar 1388 schiphol bill n De KLM voert met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling (28 maart) het aantal wekelijkse vluchten op van 1153 tol 1388. In vergelijking met een jaar geleden stijgt het stoelaanbod van 278.000 naar 323.500 per week. Nieuwe bestemmingen in de dienstregeling zijn San Francisco, Boston, Ho Chi Minh City (Vietnam) en Havana (Cuba). Nieuwe routes Dankzij de nieuwe routes en een veelvuldiger aanvliegen van bestaande bestemmingen groeit de produktie van de KLM met maar liefst 16 procent. De KLM vliegt deze zomer op 159 steden in 83 landen. Het aantal bestemmingen in de Verenigde Staten komt met de toevoeging van Boston en San Francisco op elf. De dienst naar Boston zal dagelijks worden gevlogen door KLM-partner North west Airlines. San Francisco wordt de KLM zelf drie keer per week aangedaan en in juni wordt er een vi«rde vlucht aan toege voegd. De KLM verlegt haar vluchten van de luchthaven Bal- timore naar Washington Dulles International. iu-j'iptxji lEiDKNV OEN MAAG umt o «r ZOÏMUf f H nkuw Itotl.-I V OOnD'il

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22