'Rijnoord moet groter worden' Danslessen voor rolstoelers Rijn- en Veenstreek Gemeenten hopen boete te ontlopen Eerste woningkrant over week in de bus Alphen: geen geld om straten te asfalteren 'Zonder klanten geven de banken geen geld' Jarig Alphen trakteert zwemmers VRIJDAG 19 MAART 1993 jacobswoude/runwoude Jacobswoude en Rijnwoude be horen tot de 51 Nederlandse ge meenten die nog geen privacy reglement hebben. De kans be staat dat ze daarvoor een boete van maximaal 25.000 gulden krijgen. Woordvoerders van bei de gemeenten gaan er echter vanuit dat het zo ver niet komt. In een privacyreglement staat hoe een gemeente omgaat met allerlei gegevens over de inwo ners. Het hebben van een der gelijke verordening is verplicht volgens de Wet Persoonsregi stratie. Een half jaar geleden ontbrak het reglement nog in meer dan de helft van de ge- Inmiddels is nog maar acht procent in gebreke gebleven. De namen van deze 51 gemeenten in de Staatscourant bekendge maakt. Dat is een laatste waar schuwing, want daarna komt het Openbaar Ministerie in ac tie. Op overtreding van de Wet Persoonsregistratie staat een boete van maximaal 25.000 gul den. Dat Rijnwoude en Ja cobswoude nog niet beschikken over een dergelijke verordening, heeft te maken met tijdgebrek, laten woordvoerders van beide gemeenten weten. Het zijn alle bei nieuwe gemeenten, die zijn ontstaan toen twee jaar geleden verschillende kernen zijn sa mengevoegd. „De herindeling heeft veel extra werkzaamheden met zich meegebracht. En wij hebben andere zaken eerst ge regeld, zaken waar de bevolking direct mee te maken heeft. Zoals van de verschillende rege lingen voor het afgeven van bouwvergunningen één rege ling maken", aldus een ambte naarvan Rijnwoude. Rond de zomer beschikt ook Rijnwoude over een privacyre glement, zegt de gemeentelijke woordvoerder. „We hopen dat de Registratiekamer begrip heeft voor de vertraging." Ove rigens hoeft niemand bang te zijn dat zijn gegevens op een dag over straat dwarrelen. „We hebben goede afspraken ge maakt over de inzage in de be standen." Jacobswoude heeft het regle ment nóg eerder klaar, zo laat gemeentesecretaris T. Meester weten. „Het ei ligt in het nest, het is al bevrucht, alleen moet het nog uitkomen. Maar dat lukt wel voor eind maart." zwammewrdam Uit een kantoorgebouwtje in Zwammerdam is gisteren op klaarlichte dag een videocamera met statief gestolen. Terwijl iedereen gewoon aan het werk was heeft een insluiper kans gezien de spullen mee te nemen. Alphen begint 1 april met nieuw systeem Extra huizen levert het niet op en het is ook maar de vraag of het de doorstroming van goed kope naar duurdere huizen erg zal bevorderen. Het nieuwe sys teem van woningtoewijzing dat de gemeente Alphen aan den Rijn volgende maand invoert zal niet in één klap een eind maken aan de woningnood. Maar zeker voor mensen die per se snel een huis willen heb ben, kan het systeem voordelig zijn. „Mensen kunnen straks zien voor welke woningen er weinig interesse is. Ze kunnen dan overwegen daarop te solli citeren", aldus directeur R. Hel sloot van de Alphense woning bouwvereniging Sint Jozef. Vanaf 1 april worden de huur huizen in Alphen op een andere manier verdeeld. Woningzoe kenden hoeven niet meer af te wachten tot ze eindelijk boven aan de lijst staan. Ze kunnen voortaan bij elke woning van de woningbouwverenigingen Sint Jozef en WVA aangeven of ze in teressehebben. Tot nu toe bood de gemeente alleen woningen aan aan men sen die lang genoeg op de wachtlijst stonden. Dat aanbie den gebeurde betrekkelijk luk raak, waardoor een huis soms wel tien keer geweigerd werd. Voor de woningbouwverenigin gen was dat een nogfil frustre rende gang van zaken en de be langrijkste reden om te pleiten voor verandering. Onder het nieuwe regime blijft de inschrijvingsduur overi gens heel belangrijk. Het ver schil is alleen dat een woning zoekende niet meer helemaal bovenaan de lijst hoeft te staan om in aanmerking te komen voor een huis. Bovenaan staan op het lijstje van woningzoe kenden die hebben gesollici teerd op één bepaalde woning is al voldoende. Voor sommige 'populaire' woningen zal dat betekenen dat de wachttijd al leen maar langer wordt. Voor woningen waarvoor maar wei nig belangstelling is, kan de wachttijd echter aanzienlijk worden verkort. Door het nieuwe systeem ho pen de woningbouwverenigin gen ook van een boel gezeur verlost te worden. In de woon- marktkrant voor woningzoe kenden valt precies te lezen waarom een bepaalde woning aan een bepaalde persoon is toebedeeld. Mensen die zonder succes gesolliciteerd hebben, kunnen in één oogopslag zien waarom het huis naar iemand anders is gegaan. Over het alge meen zal degene die het langst staat ingeschreven de woning krijgen. Om de woningzoekenden te informeren over het Alphense woningaanbod krijgen zij elke twee weken de woonmarktkrant thuisbezorgd. Voor de 'krant moet dertig gulden per jaar worden betaald. Alleen het eer ste nummer wordt volgende week gratis huis aan huis be zorgd in de hele Alphense regio. alphen aan den run De nieuwbouw aan de Wilhelminalaan gaat niet door als de pro vincie bij de eis blijft dat deze straat en de Emmalaan een asfaltlaag moeten krijgen. Vervanging van de klinkers kost drie miljoen gul den en de gemeente heeft dat geld niet. Dat schrijft de gemeente Alphen in een brief aan de provincie. Die wil alleen toestemming geven voor de bouw van huizen als al lebei de wegen worden geasfalteerd. De gemeente wil geen asfalt laag, omdat automobilisten dan nog harder gaan rijden. En de be woners klagen al over de snelheid en de geluidsoverlast van het verkeer en de gevaarlijke situaties die daardoor ontstaan. haarlem arthur maandag vervolg voorpagina „Zonder die klanten geven de banken geen geld. Er moeten dus klanten zijn." De 24 jaar oude Amsterdammer legde de Haarlemse rechtbank gisteren gedetailleerd uit hoe hij aan geld kwam bij de twee overval len in Velsen-Noord en Aarlan- derveen. In Aarlanderveen kregen de twee overvallers op 20 novem ber bij het kantoor van de Ra bobank 38.000 gulden mee. De overval in Velsen-Noord had op 29 juni vorig jaar plaats. Twee daders maakten daarbij een be dragvan 46.000 gulden buit. In beide gevallen hadden de overvallers zich voorzien van bi vakmutsen en werd gebruik ge maakt van een geladen vuurwa pen om personeel èn klanten te bedreigen. Omdat de bank in Aarlanderveen vlakbij het plaat selijke politiebureau ligt, had den de Amsterdammers van te voren de banden van de politie auto lekgestoken. Officier Prins sprak gisteren over een zeer professionele ma nier van werken. Ze vond het 'eng' dat er welbewust agressie richting klanten was gepleegd om het bankpersoneel te dwin gen tot het afgeven van geld. De Amsterdammer zei te zijn gedreven door gokschulden. Hij gaf toe van plan te zijn geweest nog meer banken te beroven. „Dat is niet doorgegaan omdat ik vastzit." Advocaat mr. R.J. Meijer benadrukte dat zijn cliënt te maken had met ge vvelddadige schuldeisers. Hij noemde de cis van de officier (4.5 jaar cel) niet extreem. De zaak tegen een tweede verdachte wera gisteren aange houden. Over deze man zal eerst een psychologisch rapport worden opgemaakt. Beide ver dachten maken deel uit van een groep van zes mensen, die zijn aangehouden door een speciaal opsporingsteam onder leiding van de Haarlemse politie. Daar bij zijn tenminste acht bank overvallen in de regio's Haar lem, Ix'iden en Utrecht opge lost. Bij de aanhouding van drie van de verdachten raakte in de cember vorig jaar in Vinkeveen een politie agent dodelijk ge- De rechtbank doet in de zaak tegen de 24-jarige man op 1 april uitspraak. alphen aan den run» Alphen viert dit jaar zijn 75-ste verjaarsdag. En zoals het een goede ja rige betaamt, trakteert de gemeente. Ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van de ge meente gaan de abonnementen van zwem bad De Hoorn dit jaar voor uitverkoopprijzen de deur uit. In de voorverkoop betalén vol wassen Alphenaren slechts 35 gulden voor een seizoensabonnement. Kinderen tot en met zestien jaar en 65-plussers betalen 25 gulden. Na de voorverkoop worden de abon nementen bijna twee maai zo duur. De voorverkoop loopt van maandag 29 maart tot en met zondag 18 april. De abonne menten worden verkocht aan de kassa van zwembad De Thermen aan de'Cantharel. Vorig jaar speelde de gemeente nog met de gedachte het openluchtbad aan de Van Fo- reestlaan te verkopen aan Avifauna. Onder druk van de publieke opinie - een actiegroep haalde meer dan 10.000 handtekeningen op - ging die verkoop niet door. In plaats daarvan besloot de gemeenteraad het bad voor 3,6 miljoen op te knappen. De kortingsactie is dan ook tevens een be dankje voor 'de overweldigende publieke be langstelling voor de Hoorn in 1992'. Naast een heleboel handtekeningen was het bad vorig jaar ook goed voor een dikke 100.000 bezoekers. foto archief Uitbreiding is noodzakelijk om ziekenhuis Rijnoord op termijn open te kunnen houden. In de huidige grootte zal hét Alphense ziekenhuis uiteindelijk niet in staat zijn om voldoende kwaliteit te leveren. alphen aan den run ruud sep Dat is de mening van kamerle den en statenleden van de PvdA, die gisteren een een werkbezoek aan Alphen brach ten. Niet alleen de PvdA is die mening toegedaan. Ook bij het ziekenhuis zelf zijn ze ervan overtuigd dat Rijnoord moet groeien. Uit een eigen onder zoek blijkt dat er alleen toe komst is wanneer het aantal specialismen in Alphen wordt uitgebreid. In het kielzog van de grotere mogelijkheden zou ook het aantal bedden moeten groeien van honderd naar 150 a 160. Het ziekenhuis verwacht die uitbreiding in vijf tot zeven jaar te kunnen realiseren. Hoewel Rijnoord onlangs een nieuwe vleugel opende, neemt het aantal specialismen in Al phen alleen maar af. Binnenkort verdwijnt de kinder- en kraam- afdeling. De afdeling wordt op geheven omdat het onmogelijk was een extra kinderarts aan te trekken. Roes: „We zitten nu in een neerwaardse spiraal. We moeten kijken hoe we die spi raal kunnen doorbreken." De cruciale vraag zal zijn: krijgt Rijnoord straks toestem ming om meer specialisten aan te nemen? „Dat is een pijnlijke vraag", aldus statenlid T. Roes, „want als er hier wordt uitge breid, moet er ergens anders worden ingeleverd." Toch is de provincie hier op dit moment druk mee bezig: voor het eind van het jaar komt zij met een rapport over de verdeling van de ziekenhuizen. Dan zal ook duidelijk worden of Rijnoord- de kans krijgt uit te breiden. Als het aan de PvdA ligt, is de uit komst nu al duidelijk. Strijden Plaatselijke, provinciale en lan delijke PvdA'ers waren bijeen in Kelderboxen gekraakt alphen aan den rijn» Bij de politie van Alphen zijn de afgelopen week twee meldingen gedaan van diefstal uit kelderboxen. Uit een berging aan de Vliestroom zijn een voorzeil van een zeilboot (2600 gulden), een boormachine en een workmate (600 gulden) meegenomen. Uit een kelderbox aan de Diamantstraat is een bromfiets met helm, waarde 900 gulden, gestolen. In beide ge vallen was de toegangsdeur opengebroken. Overlast van jongeren met brommer alphen aan den rijn Een groep jongeren heeft de afgelopen nacht voor overlast gezorgd in de omgeving van de J.F. Kennedyschool aan de Lupinesingel in Alphen. De jongens reden op brommers met knetterende uitlaten en luide toeters en haalden gevaarlijks stunts uit. De gewaarschuwde politie heeft twee 16-jarige Al phense jongens aangehouden en de brommers voor technisch onderzoek in beslag genomen. Bezoekers nemen spiegel mee alphen aan den run Feestvierende gasten hebben gisteravond een 'geintje' uitgehaald na een bezoek aan een horecagelegen heid aan de Hoorn in Alphen. Om ongeveer half een vertrokken enige gasten en namen onderweg een grote spiegel met houten lijst mee. Andere bezoekers zagen dat en noteerden het kente kennummer van de auto. De wagen werd later in de nacht in Hillegom aangehouden. De bestuurders vertelden dat het mee nemen van de spiegel een 'geintje' was. Insluiper pikt videocamera hotel Toor om hun licht op te steken bij de mensen die in Al phen betrokken zijn bij de ge zondheidszorg. De directeur van Rijnland-ziekenhuizen (waaronder het Alphense hospi taal valt) was er, evenals zijn collega van verpleeghuis Ouds hoorn. En natuurlijk de huisart sen J. Nobel en C. Varkevisser, die sinds enige tijd strijden voor een groot nieuw ziekenhuis op Alphense bodem. Het plan van de twee huisart sen, een nieuw Alphens zieken huis met 350 bedden, heeft vol gens de PvdA'ers weinig kans van slagen. „Het is niet reëel om daarop te wedden. Voor 2005 is er geen geld beschikbaar voor de bouw van een nieuw zieken huis. Bovendien is het pure ka pitaalvernietiging", aldus Roes. De keus is: uitbreiden of slui ten. En omdat het politiek niet acceptabel is om in een stad als Alphen geen ziekenhuis te heb ben, moet Rijnoord uitbreiden, zo luidde de conclusie van Roes na het avondje discussiëren over de gezondheidszorg in Al phen. VRIJE TIJD House Jongerencentrum Madonna aan de Alphense Olympiaweg houdt op zaterdag 20 maart een bij zondere house-avond, onder de titel 'Fantasies of the mind'. Van 22-4 uur, toegang 7,50 gulden. Ruilen Ruilvereniging Alkemade houdt zondag 21 maart een ruilmid- dag in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelofarends- veen. De zaal is geopend van 12-17 uur. Beurs De Stichting Welzijn Ouderen houdt op zondag 21 maart een hobby-creativiteitsbeurs aan de Anna van Burenlaan 147 in Al phen aan den Rijn. Bezoekers kunnen zich er ook inschrijven voor creativiteitscursussen en voor een lezing over versiering van paaseieren. Verder is er een schilderijenexpositie. De beurs duurt van 11-16 uur. Eindelijk kan de familie Cools beginnen met de verbouwing van de dansschool. Cools kan na vier jaar gaan verbouwen linda welther Harry Cools uit Alphen aan den Rijn kan eindelijk beginnen met de verbouwing van zijn dans school. Vier jaar heeft het ge duurd voordat de klachten van enkele omwonenden waren af gehandeld. De plannen voor de verbouwing waren begin 1989 al klaar, maar gerechtelijke pro cedures, tot aan de Raad van State toe, hebben de verbou wing ernstig vertraagd. Cools: „Ik wil niet spreken van 'dwarszitten', maar een handjevol buurtbewoners heeft alles wat maar aangekaart kon worden, inderdaad aangekaart. Er waren klachten over de vele geparkeerde auto's, over fietsen op de stoep, schreeuwende mensen en bovendien waren ze bang dat ik van mijn zaak een discotheek wilde maken. Maar dat is wel het laatste wat ik wil. De formule van onze dans school moet niet veranderd worden. Anders raken we klan ten kwijt. Gelukkig zijn er ook een hele boel buurtbewoners die het wèl met de verbouwing eens zijn. Die hebben zelfs een handteke ningenactie voor ons opgezet." Sfeervol Cools" laat druk pratend zijn dansschool zien. Hij heeft twee sfeervolle zalen op nummer 17 en 19 van de Wilhelminalaan, beide op de hoek van een zij straat. Het pand op nummer 19, dat de school al sinds 1970 be zit, blijft intact. Nummer 17 aan de overkant gaat echter grondig veranderen. De dansvloer ver schuift naar achteren en het pand wordt geheel gelijkvloers, zonder drempels, want Cools wil ook beginnen met dansles sen voor rolstoelers. Hij ver wacht dat daar een heel grote doelgroep voor is. Dansschool Harry Cools is al sinds 1968 een familiebedrijf. Echtgenote Leny geeft les in het ene pand, Harry zelf in het an dere. Zoon Gudo (23) is ook al werkzaam in het bedrijf, hij volgt de opleiding tot dansle- raar. De familie geeft alle moge lijke soorten danscursussen „Van Valeta tot Rock 'n Roll en Mambo. Jongeren krijgen ook van het begin af aan les in dis codansen, zodat ze zich soepel leren bewegen op muziek", al dus Leny Cools. Regio De klanten komen uit de hele regio. Cools:,,Er is maar één an dere dansschool in Alphen, dat is Ruud Vermey in de Zaalberg straat. Verder is er in de hele Rijnstreek niets, dus mensen uit de dorpen in de omgeving ko men allemaal hierheen. In de jaren tachtig was er ineens een hausse in danslessen. We had den toen relatief veel middelba re scholieren en weinig paren. Nu is dat omgekeerd, ongeveer zestig procent van de cursussen is voor paren. We hebben ook weieens cursussen voor jonge kinderen gehad, maar dat vind ik altijd een beetje onecht, die kleintjes op de dansvloer." ools is blij dat na het lange wachten de verbouwing einde lijk kan beginnen. Zoon Gudo kijkt toch wat sip: „Het had nu al klaar kunnen zijn". De ver bouwing, die enkele tonnen gaat kosten, gebeurt in twee fa sen: eerst wordt de nieuwe zaal gebouwd, dan wordt de be staande zaal omgebouwd tot foyer en bar. Cools probeert de lessen zo weinig mogelijk te la ten uitvallen, dus waarschijnlijk is de verbouwing pas voltooid na de zomervakantie van 1994. Groeien Cools verwacht overigens niet dat door de verbouwing het aantal klanten enorm zal groei en. „Slechts een bepaald per centage van de bevolking gaat op dansles. Dat kun je niet in eens veranderen. We streven alleen naar kwali teitsverbetering, wat meer luxe en ruimte voor de mensen. We zitten nu wat krap. De school wordt aangepast aan de eisen van deze tijd."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21