Explosie botulisme een groot raadsel Café Neef Gijs drijft buren tot wanhoop Leiden Regio 'Therapeut met vreemde ogen' moet ziek Noordwijk beter maken Terug van weggeweest Ontslag ambtenaren niet uitgesloten 20 VRIJDAG 19 MAART 1993 Gemeente houdt sloten in Merenwijk 'goedin de gaten' De gemeente Leiden is voorlopig niet van plan ondiepe sloten in de Merenwijk uit te baggeren in de strijd tegen botulisme. Het weghalen van de besmette bodem zou weinig nut hebben en misschien zelfs averechts werken. Hoe het botulisme deze winter kon uitbreken in de Me renwijk, is de deskundigen nog steeds een raadsel. katwijk» De stichting Katwijk Young at Heart, die de badplaats promoot, probeert tijdens de Visserijdagen het wedstrijd-onderdeel haringen schoonmaken, nieuw leven in te blazen. Onder het motto 'terug van weggeweest' wordt op 5 juni uitgemaakt wie de beste haringschoonmaker is. In het weekeinde van 5 en 6 juni verschijnen verschillende 'oude' Visserijdagen-activiteiten weer op de rol. „We zijn nog in onderhandeling met het bedrijfsleven in hoeverre er belangstelling is en hoeveel geld daar voor vrijkomt", vertelt secretaris P. de Haas van de stichting. Vorig jaar september heeft de stichting Visserijdagen zichzelf opgeheven. Daarmee verdwenen ook de Visserijdagen. Volgens de toenmalige organisatoren was er te weinig steun van het bedrijfsleven om met het evenement door te gaan. Dat betekende het einde van de jaarlijks terugkerende vlootschouw en de vis-variamarkt De haringschoonmaakwedstrijden zijn nu in elk geval gered. FOTO DICK HOGEWONING 'Wij voelen ons aangeschoten wild' Anka Ouburg, Heieen en Barbera van der Weijde zijn verantwoordelijk voor het boekje over de vrouwen van Stevenshof. LEIDEN ERNA STRAATSMA De reinigingsdienst heeft begin dit jaar in de Merenwijk een grote hoeveelheid dode, met botulisme besmette eenden op geruimd. Een achterstand in het opruimen van de kadavers zorgde voor een snelle versprei ding van de ziekte, die overi gens niet gevaarlijk is voor mensen. Deskundigen tasten in het duister over de oorzaak van de plotselinge explosie van botulisme. De ziekte komt doorgaans alleen in warme zo mermaanden voor. Nu alle dode vogels zijn weg- NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Noordwijk gaat onder leiding van een interim-manager de problemen in het eigen raad huis te lijf. Voor de duur van een half jaar wordt in de top een man of vrouw aangesteld die het klappen van de zweep kent en ervaring heeft met in moeilijkheden verkerende orga nisaties. De interim-manager moet de weg bereiden voor een nieuwe gemeentesecretaris. gehaald, wil de gemeente bekij ken hoe het botulisme zich ver der pntwikkelt, alvorens verdere maatregelen te nemen. Dit be sluit is genomen na overleg met de veterinaire inspectie van de volksgezondheid van Zuid-Hol land en het Centraal Dierge neeskundiginstituut. „Als blijkt dal iedere eend die in besmet water terecht komt overlijdt, zou je alsnog kunnen overwegen de ondiepe sloten te baggeren", zegt een woordvoer der van de veterinaire inspectie. „Maar voorlopig kun je maar beter even afwachten. Het bag geren van de sloten is een enor- De problemen binnen de ambtelijke top van Noordwijk waren onlangs voor gemeente secretaris E. Ponjee aanleiding zijn ontslag in te dienen. De in terim-manager, die voor een half jaar wordt ingehuurd, krijgt de leiding over 'het proces dat moet leiden tot een oplossing, van de moeilijkheden'. Het is volgens burgemeester J. van der Sluijs niet de bedoeling dat er iemand komt die er 'even flink de bezem door haalt' en die me klus, waarbij je je moet af vragen of je de verwekker van botulisme wel helemaal weg haalt. En dat de bacterie daar voorkomt, is op zich niet zo bij zonder. Die is over heel Neder land verspreid en is niet gevaar- Milieuwethouder H. de la Mar zei gisteravond in een commis sievergadering, dat de gemeen te de sloten in de Merenwijk de komende maanden goed in de gaten blijft houden. „Als het botulisme niet toeneemt, is de situatie beheersbaar. Als er in de zomermaanden een enorme explosie van botulisme is, mqe- ten we wellicht extra maatrege len treffen." Buurtbewoners wordt de komende tijd geadvi seerd de eenden in de buurt niet te voeren. Dat zou grote groepen vogels naar de besmet te sloten trekken, waardoor de kans op een nieuwe botulisme- explosie groter wordt. 'koppen laat rollen'. Van dat soort maatregelen wil de burge meester niets weten. „De neu zen moeten weer één kant op wijzen", vindt hij. Volgens Van der Sluijs zijn de problemen bij de gemeente Noordwijk minder zwart-wit dan Ponjee stelde in zijn geruchtrrlakende afscheids- interview. „Ponjee heeft zijn persoonlijke weergave gegeven. Uit zijn verhaal zou je wellicht de conclusie kunnen trekken dat het er in één keer uitdonde- ren van het hele management team de oplossing is. Maar dat is niet zo. Als je dat doet, zitten we over een jaar of drie met exact hetzelfde probleem." Dat er iemand 'van buiten' wordt aangetrokken, heeft volgens Van der Sluijs diverse redenen. „Een therapeut moet je nooit in vaste dienst nemen. Want ver anderen is altijd lastig. De inte rim-manager moet tegen een ambtenaar kunnen zeggen: je doet het verkeerd en doe het nou voortaan anders, want we hebben er last van. En vreemde ogen dwingen." Macrander, er wordt een lezing gehouden en er zijn een videofilm en een expositie te zien. In de bibliotheek Stevenshof is vanaf heden een expositie over het leven en het werk van enkele vrouwen uit het boekje te zien. Aanslag De gecombineerde aanslag voor onroerend goed belasting en afvalstoffenheffing is veel Leidenaars rauw op het dak gevallen. Dat was zeker het geval bij G. Meyers, die een rekening van bijna 1900 gulden van de gemeente in de bus kreeg. De gemeente bleek voor de derde keer ten onrechte een bedrag in rekening te hebben gebracht voor een stuk land dat eind 1990 al door Meyers werd verkocht. „Ik was witheet. De eerste twee keer heb ik klakkeloos betaald, omdat ik het niet door had dat ik nog steeds voor die grond betaalde. Maar vier maanden geleden heb ik een bezwaarschrift ingediend. Krijg ik toch nog een aanslag van 646 gulden voor dat stuk grond". Het stuk land, omstreeks 450 vierkante meter groot, ligt achter de woning van Meyers aan de Haagweg 206. Het werd door een particulier gekocht: die bouwde er twee huizen op. „Alles is netjes via de notaris geregeld en aangemeld. Dan mag je toch verwachten dat de gemeente dat verder goed afhandelt. Ik kan me over die bureaucratie toch zo kwaad maken", zegt Meyers. Deurwaarders Aan onroerend goedbelasting is inmiddels omstreeks 1000 gulden betaald. Dat bedrag moet weer terugkomen. De nieuwe rekening betaalt Meyers niet. „Al sturen ze tien deurwaarders", zegt de verbolgen Haagwegbewoner. Meyers is ook teleurgesteld in het feit dat hij een hogere energierekening heeft gekregen, terwijl die juist lager zou moeten zijn omdat de afvalstoffenheffing van de energierekening naar de rekening voor de onroerend goedbelasting is overgeheveld. De gemeente heeft deze week FOTO JAN HOLVAST inmiddels met zijn toom mogen kennismaken. Bestuursmedewerkster José vaft Leeuwen van de gemeente heeft inmiddels wat onvrede kunnen wegnemen. „De energierekening was eerder al verlaagd, maar later weer verhoogd vanwege gestegen energiekosten." Financieel ambtenaar G. Flohr stelt dat de zaak voor wat betreft de onroerend goedbelasting nog in onderzoek is. „In een grote organisatie kunnen natuurlijk fouten worden gemaakt. Het spreekt vanzelf dat de heer Meyers zijn geld terugkrijgt als blijkt dat er een fout is gemaakt, en dat hij dan niet meer hoeft te betalen." Frank Buurman en Loman Leefmans tel: 071-161418 NOORDWL) K/DEN HAAG ROZA VAN DER VEER Sluiting van Neef Gijs. Dat is volgens de omwonenden van het café aan de Noordwijkse Schoolstraat de enige manier om een einde te maken aan de al jaren durende overlast. Giste ren eisten zij bij de Raad van State dat de hinderwetvergun ning van het café wordt vernie tigd. De Noordwijkers klagen al sinds de opening van het café aan de Schoolstraat over over last. Zo zouden de bezoekers te gen de gevels van huizen in de buurt braken en urineren en herrie op straat maken. Muziek uit het café en trillingen van het getik met biljartkeu's op vloer drijven de omwonenden tot wanhoop. Ook de voor het café ge plaatste Fietsen en verkeerd ge parkeerde auto's zijn de Noord wijkers een doom in het oog. Sommigen durven inmiddels 's avonds niet meer de straat op, terwijl anderen de lamellen maar dicht houden om niet te worden geconfronteerd met ca fébezoekers die obscene geva ren maken. Na talloze klachten van de omwonenden heeft de gemeen te eind 1991 een hinderwetver- gunnning met strenge regels voor het café opgesteld. Zo moet Neef Gijs 's avonds een 'toezichthouder' bij de deur RUNSBURG» Gedwongen ontslagen van ambtenaren in Rijnsburg beho ren tot de mogelijkheden als de gemeente besluit sommige ta ken niet meer uit te voeren. Rijnsburg neemt de komende maanden alle werkzaamheden kritisch onder de loep. Burge meester F. Jonkman sluit na drukkelijk niet uit, dat het afsto ten van taken gevolgen kan hebben voor de ambtenaren. Waar de klappen gaan vallen wil Jonkman nog niet aangeven. „We willen gedwongen ontsla gen gewoon niet uitsluiten. Als we in december beslissingen moeten nemen, weet iedereen dat nu al." De 14 ambtenaren in de buitendienst hebben bange vermoedens. Als er ambtenaren worden ontslagen bij de gemeente Rijnsburg, zal dat vooral bij de buitendienst zijn. Daar is op zichter J.J. Hoek van overtuigd. Gemeentesecretaris G. Visser noemt die conclusie zeer voor barig. „Ik kan mij zijn zorg voorstellen, maar er is nog niets besloten." Rijnsburg kampt met een groot financieringstekort. Vol gens ingewijden moet er zes ton op het personeel worden bezui nigd. Volgens Hoek is van een discussie daarover geen sprake. „Het-is gewoon een nieuwe be zuinigingsronde." Hij is ervan overtuigd dat de gemeente de buitendienst, in navolging van de gemeente Haarlemmermeer, in haar geheel wil afstoten en de werkzaamheden wil uitbeste den aan derden. AGENDA VRIJDAG 19 MAART 'Europera', muziektheater uitgevoerd door 200 amateurs, Pieterskerk, aan vang 20.00 uur. Klaverjassen in Wijkgebouw De Lin de, Herenstraat 64, aanvang 20.00 Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Modepresentatie bij het Holtlant Col lege in Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk33a, 19.00 en 21.00 Lezing over de "Friese Beweging" in buurthuis vogelvlucht aan de Boshui- zerlaan 5, aanvang 20.00 uur. RuMavond voor verzamelaars van postzegels, munten, stickers enz. in 't Spoortje aan de Bernhardkade, aan vang 19.00 uur. Noordwijk Yvonne Kroonenberg 'Alles went be halve een vent', Öpenbare Biblio theek, aanvang 20.15 uur. Kaartavond bij De Sportvisser in het clubgebouw aan de Bosweg, aanvang 20 00 uur. Inzameling van kleding "Mensen in Nood" bij Huize Reekers, Offemweg 24 en bij Dienstencentrum 't Tref punt, Schoolstraat van 18.00 tot 20.00 uur. ZATERDAG 20 MAART Paasveetentoonstelling in de Groen- oordhallen. van 9.00 tot 14.00 uur. Demonstratie boekbinden, org. St. Boekdrukkunst Leiden, Middelsteg- hebben staan. Die moet de rust in en buiten het café bewaken. De muziek mag niet te hard staan, ramen en deuren van het café moeten dichtblijven en de zaak moet om middernacht dicht. Behalve van de vroege slui tingstijd, zeggen de omwonen den weinig verbetering te mer ken van de strenge regels. J. Wiersema: „Het geluid uit het café is op drie- tot vierhonderd meter te horen, de ramen en deuren staan nog steeds open en de toezichthouder zien we niet." Wiersema zette voorts vraagtekens bij de bereidheid van de kroegeigenaar om reke ning te houden met de buren. Volgens de woordvoerder van de gemeente Noordwijk, A. van de Craats, is (je overlast van het café de laatste tijd verminderd. „De nieuwe regels zijn sinds fe bruari 1992 van kracht. Afgelo pen zomer heeft de gemeente vier keer een dwangsom van 250 gulden opgelegd omdat de regels werden overtreden. De caféhouder is dus echt niet op eens tot inkeer gekomen. Maar het gaat wel de goede kant op." Van de Craats wees er gisteren op dat de gemeente Noordwijk ongewoon strenge regels voor het café in de woonwijk heeft opgesteld. Staatsraad H. Polak doet binnenkort uitspraak over het vernietigen van de hinder wetvergunning. Hoek zou dat zeer betreuren. „Onze straatmakers zijn rond de vijftig. Die kun je niet meer overhevelen naar een aanne mer. Bij ons is het tempo niet zo moordend en dat betekent dat zp tot op hoge leeftijd ge woon aan de slag kunnen blij ven. Dat is ook sociaal beleid, waar een gemeente best trots opmag zijn." Zijn mensen voelen zich nu aangeschoten wild, zegt Hoek. Veertien mensen werken bij de buitendienst, onder wie drie straatmakers, een timmerman, drie mensen voor de reiniging, een verlichtingsman en twee mensen voor de riolerings- dienst. Gemeentesecretaris Visser verklaart stellig dat er nog niets vaststaat. „Ik geef toe, als je praat over het afstoten van ta ken denk je al snel aan de bui tendienst. Maar het is niet het enige onderdeel waarnaar we willen kijken." Twee andere ambtenaren, die hun namen niet in de krant wil len, onderschrijven de bevin dingen van Hoek. „Het is ver schrikkelijk wat hier gebeurt. Vooral omdat de mensen van de buitendienst enorm veel energie gestoken hebben in al lerlei veranderingen. Het is na tuurlijk goed dat bepaalde za ken eens worden doorgelicht, maar bekijk dan inderdaad het hele gemeentekorps. Afstoten van de buitendienst is een slechte oplossing. Aannemers schrijven nu wel voor dumpprij zen in, maar de gemeente ver geet te kijken naar de kwaliteit die ze leveren." racht 89/d, aanvang 10.00 uur. 'Europera', muziektheater uitgevoerd door 200 amateurs, Pieterskerk, aan vang 20.00 uur. Gitaardag bij de streekmuziekschool aan het Rapenburg 22, met een aan tal workshops voor geïnteresseerde spelers, aanvang 10.30 uur. Open dag bij.de Sector Opleidingen Sociale Arbeid in het SOSA-gebouw aan de Boerhavelaan 345. Bingo-avond bij buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad, aanvang 20 00 uur. Leiderdorp Jaarlijkse beroepenmarkt van het Rijnland Ziekenhuis in de sportzaal van de woonf lat Sint Elisabeth, van 11.00 tot 14.30 uur. Noordwijk Bos- en Duinwandeltochten over 5. 10. 15, 25 en 40 km, start vanaf Ca fé-Rest. De Duiripoort, Langevelder- laan 22, starttijd tussen 9.00 en 14.00 uur. Contactavond van de Noordwijkse Reddingsbrigade in het Materialenge- bouw aan de Bosweg, aanvang 20.00 Opening van het Clubgebouw van de Korfbalvereniging "Fluks" en tevens open dag aan de Nieuwe Zeeweg van 14.00-16.00 uur. Inzameling van kleding voor "Mensen in Nood" in Huize Reekers aan de Of femweg 24, en Dienstencentrum 't Trefpunt aan de Schoolstraat van 09.00-12.00 uur. Fangarekorps "Excelsior" mmvde Majo-en Minirettes in de Northgo Sporthal aan de Duinwetering, aan vang 20.00 uur. Vacature Ponjee: 160 sollicitanten Met zijn afscheidsinterview in deze krant, waarin hij een boekje opendeed over de $lecht functionerende en ruziënde ambtelijke top in Noordwijk. heeft E. Ponjee in elk geval zijn potentiële op volgers niet afgesclirikt. Niet minder dan 160 belangstellenden hebben gesolliciteerd naar de functie die de vrij onverwacht op gestapte gemeentesecretaris heeft achtergelaten. Tien procent van de binnengekomen brieven is geschreven door een wouw. „Een waanzinnig hoog aantal reacties", aldus burgemeester J. van der Sluijs gisteren. „We hadden eerlijk gezegd op ongeveer 50 gerekend. Dat is gebruikelijk bij dergelijke functies." De nieu we gemeentesecretaris gaat over een half jaar aan het werk. Wie in de wijk Stevenshof woont of er doorheen komt zal zich waarschijnlijk wel eens afvragen naar welke personen sommige straten eigenlijk genoemd zijn. Dankzij de uitgave van het boekje 'Vrouwen op een bordje' kan dat binnenkort precies worden uitgezocht. Hannie Schaft, Heintje Davids, I Marga Klompé, dat zijn wouwennamen waar de meeste mensen zich wel een verzetsstrijdster, een zangeres en een politica bij kunnen voorstellen. Maar namen als Elisabeth Brugsma, Elise van Calcar en Geertruyt zullen velen de wenkbrauwen wel doen fronsen. Er staat wel een korte omschrijving op de straatnaambordjes, maar wat die wouwen voor betekenis hebben gehad blijft toch duister. Dat was aanleiding voor Anka Ouburg, lid van de straatnamencommissie, om te streven naar de uitgave van een toelichtend boekje. Na een jaar is het zover. De Stevenshof is mogelijk de enige wijk in Nederland die geheel naar wouwen is genoemd. „Het was nog niet eens makkelijk om omstreeks 160 vrouwen te vinden naar wie een straat kon worden genoemd. Instellingen zijn aangeschreven, suggesties door veel mensen aangedragen. Toen het eenmaal zover was, kwamen er veel wagen uit de wijk van mensen die wilden weten naar wie hun straat genoemd was. Vandaar het plan voor een boekje", vertelt Anka Ouburg. Achtergrond Twee wijwilligsters, Heieen van der Weijde en haar dochter Barbera werden bereid gevonden om de achtergrond van de vernoemde wouwen verder uit te zoeken. Dat Was geen eenvoudige opgave. „Het was niet gemakkelijk materiaal te x inden over sommige wouwen, vooral die uit voorbije eeuwen. Van andere wouwen is juist heel veel bekend, en die informatie moet dan in een kort stukje worden geperst", vertelt Heieen van der Weijde. Van een wouw als Geertruyt was de achternaam niet te achterhalen. Zij was in 1503 de oprichster van het St. Annahofje, ook wel de Joostenpoort geheten. Elise van Calcar-Schiotling, die leefde van 1822 tot 1904 was een voorvechtster voor het meisjesonderwijs. Elisabeth Brugsma was arts in de Tweede Wereldoorlog. Zij gaf verklaringen uit dat mannen niet gezond waren om te voorkomen dat ze naar Duitsland werden gestuurd. Zij werd ontmaskerd en omgebracht. Presentatie De naspeuringen hebben geleid tot een boekje van 128.pagina's, met 80 foto's. Het wordt uitgegeven door de Leidse uitgever Paul Bijvoet en op de markt gebracht in een oplage van 3500 exemplaren. Inwoners van Stevenshof krijgen een bon in de bus waarmee ze een gratis boekje kunnen ophalen. Andere belangstellenden moeten 12 gulden betalen. De gemeente heeft de uitgave gesubsidieerd. Het boekje wordt op zondag 28 maart gepresenteerd in buurthuis Stevenshof aan de Trix Terwindtstraat 4. Aanvang 14.00 uur. Wethouder H. Koek biedt het eerste exemplaar aan aan de dochters van Suze Baart, het eerste wouwelijke gemeenteraadslid. Op het programma staan verder nog optredens van het seniorenkoor en cabaretière Hester

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20