Leidsch Dagblad Harnas dreigt Israël met nog meer geweld Rente in Nederland blijft verder dalen BEL: Kerk gaat chantage van Bar onderzoeken Truck ramt viaduct Schiphol (fTignor^ Energiezuinige huizen verbruiken te veel gas Zonder angst radio West VRIJDAG 19 MAART 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40111 LOSSE NUMMERS j Felix Rottenberg 2 Rottenberg heeft nog een jaar. Heeft hij dan nog niets bereikt dan zal de roep binnen de PvdA om vervanging opklinken. FMEtestar 3Wilton-Fijenoord vindt het beleid van zijn eigen onderhandelaars te star. De FA/IE lijdt aan koudwatervrees. amsterdam-b Ook Duitsland verlaagt tarieven bedrijven worden er niet direct door opgelost", aldus een woordvoerder. Hij wees erop dat de rente op de kapitaal markt de afgelopen tijd al aan zienlijk is gedaald. De centrale Duitse Bundes bank verlaagde gisteren voor de derde keer sinds september vo rig jaar het disconto. Dit rente tarief ging van acht naar 7,5 procent. Het belangrijkste tarief, de Lombardrente, blijft met ne gen procent onveranderd. De directie van de Bundes bank wilde geen commentaar op het besluit geven. Eerder had directielid Otmar Issing gezegd dat er geen relatie bestaat tus sen de rentestand en het afgelo pen weekeinde bereikte solida- riteitsakkoord tussen regering en oppositie over de opbouw van de ex-DDR. „We laten ons niet tot slaven van cijfers en ex terne omstandigheden maken", verklaarde Issing. Hij voegde daaraan toe dat de inflatie in Duitsland nog steeds te hoog is. De rente in Nederland blijft da len. De Nederlandsche Bank verlaagde gisteren voor de tweede keer binnen een week en de derde keer dit jaar de ta rieven met een kwart procent. Een renteverlaging in Duitsland en andere Europese landen en de blijvend sterke positie van de gulden brachten de centrale bank tot de nieuwe renteverla ging- In januari van dit jaar en vori ge week donderdag verlaagde De Nederlandsche Bank de ren tetarieven ook al met een kwart procent. Door het nieuwe 'kwartje' daling bedraagt met ingang van vandaag het wissel disconto 7 procent, de voor schotrente 7,5 procent en het promesse-disconto 8 procent. Het laatste tarief is het belang rijkste, omdat de commerciële banken het doorberekenen aan het bedrijfsleven en particulie ren. Daardoor kan de hypo theekrente dalen en wordt het mogelijk goedkoper 'rood' te staan. De werkgeversvereniging VNO is verheugd over het „po sitieve signaal" van de nieuwe renteverlaging, maar vindt dat de effecten ervan niet moeten worden overdreven. „Met de rente gaat het de goede kant op, maar de economische proble men en de moeilijkheden Rovers leerden van 'Opsporing Verzocht' trucs haarlem arthur maandag Het AVRO-televisieprogramma 'Opsporing Verzocht' heeft on bedoelde neveneffecten. Uit zending van in banken gemaak te video-opnamen leidt niet al leen tot opsporing van overval lers, maar brengt toekomstige daders ook op ideeën. Dat bleek gisteren tijdens een zitting van de Haarlemse rechtbank. Een 24-jarige Amsterdammer stond terecht wegens twee bankovervallen, vorig jaar in Velsen-Noord en Aarlander- veen. Tijdens de overval in Vel- sen dwong hij twee in de bank aanwezige klanten op de grond te knielen. Waarom, wilde rechtbankvoorzitter mr. F.C. Bakker weten. Antwoord: „Om te intimideren. Een keer in Op sporing Verzocht gezien. Officier van justitie mevrouw mr. H. Prins verklaarde „haar hart vast te houden bij het idee dat het televisieprogramma niet alleen een middel is om op te sporen, maar ook mensen op ideeën brengt." Ze eiste een ge vangenisstraf van 4,5 jaar. Pagina 21: 'Zonder klanten ge ven de banken geen geld'. Surprise Hennie Huisman maakt buurt wakker „AI wordt het Pasen, als je beter wordt vieren we Oud en Nieuw", bezwoer een in 's Gravendeel woonachtige politieman van het Rotter damse korps zijn ernstig zieke vrouw rond de jaar wisseling. Ze werd beter en dat heeft 's Gravendeel woensdagnacht geweten. Klokslag twaalf uur barstte er voor het huis van de poli tieman een oorverdovende herrie van vuurwerk los, omlijst met kunstsneeuw. Dit gebeurde voor de ca mera's van Hennie Huis mans Surpriseshow en in aanwezigheid van zeker dertig Rotterdamse agen ten, die met acht dienstau to's naar 's Gravendeel wa ren gekomen. Zij droegen met gillende sirenes en zwaailichten hun steentje bij. De politie werd overstelpt met telefoontjes van buurt bewoners, die dachten dat er een ramp was gebeurd. Er werd zelfs gebeld door langsvarende binnenschip pers op de Dordtse Kil. De politieman bleek een ver gunning te hebben, maar dat was niet doorgegeven aan de plaatselijke politie. Russisch dreigement 7 Russische troepen in Abchazië hebben ge dreigd met acties tegen gevechtsvliegtuigen en vliegvelden In Georgië. Omlegging De Rijksweg A4 wordt bij Hoofd dorp in het najaar tijdelijk over een lengte van één kilometer omgelegd Krajicek 3 yj Richard Krajicek be- J I reikte de kwartfina le in Key Biscayne door Wimbledon-kampioen André Agassi te verslaan. Geen krant ontvangen? 071 - 161499 ma tmvr 18 00-19 30 uur zaterdag 10 00-12 00 uur ABOWNE£_ SERVICE JV Fundamentalisten: Ook geweld op Westelijke Jordaanoever De fundamentalistische Palestijnse verzetsbeweging Ha mas gaat het gewelddadige verzet tegen de Israëlische bezetting van de Gaza-strook en de Westelijke Jordaan oever opvoeren. Een woordvoerder van de organisatie heeft dat gisteren aangekondigd. Volgens Ibrahim Ghos- heh is het Palestijnse verzet „een nieuwe fase ingegaan". 3 bloemendaal correspondent De Israëlische premier Rabin zal de komende weken voor het probleem komen te staan „hoe de veiligheid van iedere Israëli te verzekeren", zei Ghosheh. Harnas wil de huidige golf van geweld van de Gazastrook laten overslaan naar de Westelijke Jordaanoever. Volgens Ghosheh is Harnas nu „misschien popu lairder dan de PLO". De deportatie van ruim vier honderd Hamas-leden en de frustratie over het verloop van de vredesonderhandelingen met Israël voeden de nieuwe golf van onrust. Volgens de Ha- mas-woordvoerder groeit het verzet tegen het vredesproces met de dag, en opereert de Pa lestijnse opstand nu vrij van het remmende effect van de hoop op een vredesverdrag. In het zuidelijk deel van de Gazastrook woedden gisteren voor de derde opeenvolgende dag veldslagen tussen het leger en Palestijnen. Israëlische sol daten schoten in Khan Yunis een 18-jarige jongen dood en verwondden 44 anderen. In het nabijgelegen Rafiah kwam een Palestijn onder onduidelijke omstandigheden door geweer schoten om het leven. Leger en politie in Israël zijn vandaag, de laatste vrijdag van de islamitische vastenmaand Ramadan, in de hoogste staat van paraatheid gebracht. In Je ruzalem is een grote troepen macht samengetrokken op en rondom de Aksa-moskee op de Tempelberg, waar 150.000 gelo vigen worden verwacht. In Jeruzalem zijn Israëlische kolonisten en rechtse actiegroe pen een permanente wake be gonnen bij de residentie van premier Rabin. Ze hebben er een bord geplaatst met het aan tal Israëlische slachtoffers van de intifada, de al ruim vijf jaar durende Palestijnse opstand. Volgens de demonstranten gaat het om 161 doden en 7034 ge wonden, veel hogere aantallen dan de statistieken van leger en politie aangeven. Aan de andere kant van poli tieke spectrum heeft de vredes beweging 'Vrede Nu' Rabin ge vraagd een onderzoek in te stel len naar de gebeurtenissen van de afgelopen dagen in Khan Yu nis. Vrede Nu vreest dat de hoge werkloosheid in de Gazastrook en het uitblijven van een poli tieke regeling het geweld alleen maar zullen doen toenemen. utrecht cpd schiphol» Een chauffeur van de Koninklijke Landmacht is gistermiddag om vier uur omge komen toen hij met zijn munitietruck op de A4 bij Schiphol in volle vaart tegen de pijler van een viaduct botste. De wagen reed uit de rich ting Den Haag naar Amsterdam. De cabine van de truck werd volledig vernield. De mare chaussee onderzoekt de toedracht. Omdat de wagen een oranje bord voerde, dat gevaarlijke stoffen aanduidt, besloot de politie de snelweg volledig af te sluiten. Defensie liet weten dat er geen gevaarlijke stoffen in de wagen zaten. Daarop werden om vijf over half vijf de com plete westbaan (Amsterdam richting Den Haag) en twee rijstroken van de oostbaan weer voor verkeer vrijgegeven. Pas om vijf voor zeven was de rommel opgeruimd en de complete snelweg weer berijdbaar. Het onge luk leidde tot een verkeerschaos rond de lucht haven, met kilometerslange files. foto united photos de boer ron pichel Er komt een 'informeel onder zoek' van de rooms-katholieke kerk naar de vermeende chan tage van de onlangs afgetreden Rotterdamse Bisschop Bar. Dat is gisteravond in Utrecht beslo ten na spoedoverleg tussen kar dinaal Simonis, bisschop Ernst, vicaris-generaal Zuidgeest van Rotterdam en andere kerkbe stuurders. De berichten blijven aanhouden dat Bar is gechan teerd door een 'Limburgse ma fia' van ultra-orthodoxe katho lieken over zijn homoseksual- teit. De' woordvoerder van kardi naal Simonis wilde gisteravond niet zeggen wie het onderzoek gaan instellen en hoe de onder zoekers te werk gaan. „Ons standpunt is nog steeds dat we formeel niets kunnen doen te gen al die berichten, zolang de bisschoppenconferentie geen feiten heeft." Kardinaal Simonis besloot tot spoedberaad, omdat de media naar zijn oordeel de kerk steeds meer in diskrediet brengen. Het blijft echter de vraag in hoever re Simonis zelf een rol heeft ge speeld in het vertrek van Bar. Onder sterke druk van Simonis en pauselijke nuntius H. Le- maitre moest Bar op 25 februari zijn ontslag indienen, vanwege een groeiende stroom van aan wijzingen over homoseksuele handelingen. Volgens de Volkskrant moest Bar binnen tien minuten zijn ontslagbrief schrijven. Boven dien zou Simonis zelf hebben meegewerkt aan het versprei den van de geruchten over de homoseksuele geaardheid van Bar, zo zeggen welingelichte bronnen. Sinds het vertrek van Bar zijn in het bisdom Rotterdam pries ters en parochianen in de weer om hun solidariteit met de bis schop te uiten. Sommige pries ters willen op de Coolsingel de monstreren voor de afgetreden bisschop. Een kapelaan uit de regio Den Haag:,,Bar is een no bel mens die dit niet verdient. Die ultra's in de kerk hebben gezondigd tegen de naastenlief de en een mens vernietigd." Wout Bergers (70) overleden Wout Bergers sr. is gistermiddag op 70-jarige leeftijd overleden. De Leidenaar was reeds gerui me tijd ernstig ziek. Bergers werd bekend als bestuurder van diverse sportverenigingen en handelaar in sportartikelen en textiel. Bergers stond aan de wieg van zwemclub De Sleutel stad, het tegenwoordige LZ'68. Hij was daarnaast 25 jaar voor zitter van gymnastiekvereniging- Victorie en lid van het Leidalo- bestuur. In zijn jonge jaren was hij voetballer bij Roodenbargen ASC. Bij laatstgenoemde club werd hij erelid. Naast voetbal deed Bergers ook aan korfbal (De Algemene) en atletiek (AV Holland). EEN NIEUWE LENTE in GROTE maten TJ r fantastisch uitzien in een 'grote JUj maat'? Signora laat zien dat het kan. De nieuwe voorjaarskollektie- nü binnen! - is echt oogstrelend mooi. Chic of sportief en nonchalant; in de maten 42 t/m 60. Stap eens binnen voor een persoonlijk advies! ELEGANCE IN GROTE MATEN Taatedam 8-l2-Katwijk aan Zee Tel. 01718-13196. Do. koopavond energiezuinig zijn. De bewoners zouden nog eens 25 procent minder gas verbruiken dan de bewoners van de andere wonin gen in de milieuvriendelijke wijk. Het Bouwfonds ontkent dat met de bewoners afspraken zijn gemaakt. Volgens woordvoerder J. van der Gaag is de 500 kubie ke meter waarover de bewoners spreken 'een slag in de lucht'. „Zo'n getal valt wel eens als toe komstige bewoners willen we ten wat ze precies besparen." Woordvoerder Drost van de be woners zegt dat wel degelijk is gesproken over een gasverbruik van 500 kuub per jaar. Het Bouwfonds beschouwt Ecolonia als een proefproject. Het heeft negen woningtypen gebouwd. Volgens Van der Gaag laat het Bouwfonds het er niet bij zitten: „Wij doen onderzoek. En we laten de bewoners zeker niet met technisch onvolkomen installaties zitten." De super-energiezuinige wo ningen in een deel van de AI- phense nieuwbouwwijk Ecolo nia verbruiken veel meer gas dan de bewoners hadden ver wacht. De huiseigenaren had den gerekend op een energie verbruik van 500 kubieke meter per jaar. Nu ze driekwart jaar in de huizen wonen, blijkt de gas meter al op 1.000 en in sommi ge huizen zelfs al op 1.500 kuub te staan. Bewoner J. Drost verwacht dit jaar totaal 3.000 kuub nodig te hebben. Dat is zelfs meer dan in normale eengezinswoningen, die gemiddeld 1.500 tot 2.000 kubieke meter gas verbruiken. Alle woningen in Ecolonia zijn energiezuinig, maar vol gens ontwerper en bouwer het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten zouden de achttien huizen aan de Vuurlaan extra HET WOORD IS AAN Albrecht Ook dit is een reis waard: het ei gen land in een nieuw licht te VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag Info Over leven Programma' Randstad VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon Vannacht weinig bewolking en mi nimumtemperatuur van 5 graden aan zee tot plus 1 graad in het bin nenland en op veel plaatsen vorst aan de grond Overdag penoden met zon en droog. Middagtempe- ratuur 12 graden Zuidwesten wind. zwak tot matig.- LUISTER JE RIJK RADIO WEST geeft elke dag een zak met geld weg Volg de aanwijzingen via NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Tel: Na dc eerste 2 v betaal ik mijn abor QPer maand, autom, (ƒ28.75) Per kwa via at autor aal Of bd 071-128030 muqdisho» Schijnbaar zonder enige angst kijkt een Somalisch jongetje in een voedingskamp in de hoofdstad Muqdisho naar het geweer van een Amerikaanse militair. foto ipa

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1