Pastorale hulp oorlogsveteranen Op de christelijke goocheltoer Kerk Samenleving Campagne tegen celibaat schaadt aanzien priester VRIJDAG 19 MAART 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. O HET WEER ROB GROENLAND HEINZ BOES ZATEROAG 20 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.41 zonondi Maan op 05.17 Maan or Waterstanden Katwijk Hoogwater 1.45 en 14.03 Laag water 09.46 en 22.15 Weerrapporten 19mrt7 uur: Oud-aalmoezeniers en predikanten richten netwerk op De tweehonderdduizend veteranen in Nederland kun nen sinds kort voor pastorale hulp terecht bij ongeveer veertig voormalige aalmoezeniers en predikanten. De vroegere landmachtpredikant W. Jense en oud-aalmoe zenier J.Kerklaan hebben het initiatief genomen voor de oprichting van een netwerk van geestelijke verzorgers voor oorlogsveteranen. duidelijker dat de tweehonderd duizend Nederlandse oud-strij ders ook pastorale hulp nodig hebben. „Vooral veel Indië-gan- gers, van wie de meesten de af gelopen jaren met pensioen zijn gegaan, hebben het verleden nog niet verwerkt. We horen de laatste tijd weer meer geluiden Jense en Kerklaan zien hun net werk als aanvulling op het werk van de Stichting Dienstverle ning Veteranen in Utrecht. De ze biedt vooral hulp op medisch cn juridisch vlak. Voor Jense en Kerklaan werd het echter steeds dat veteranen problemen heb ben", vertelt Jense. „Deze groep heeft nauwelijks erkenning ge kregen voor de inzet in Indië." Niet alleen Indië-gangers, maar ook zij die als vrijwilliger in Korea vochten, zijn bij de veertig geestelijk verzorgers welkom. Jense denkt dat er in de toekomst ook iets gedaan kan worden voor militairen die in Libanon, Cambodja of het voormalige Joegoslavië bij VN- operaties betrokken zijn ge weest. De 72-jarige Jense, die als legerpredikant onder meer in Indië en Suriname en op de Antillen werkte, verwacht veel respons. „Er zal heel wat losko men", voorspelt hij. Het verplichte priesterceli baat is de laatste tijd voor werp van 'publieke campag nes waarin men niet terug deinst voor alomvattende kri tiek op en soms zelfs beledi gende afwijzing van het be roep van katholiek priester', meent de aartsbisschop van München, kardinaal Friedrich Wetter. De celibaatsverplichting wordt vaak gezien als oorzaak van problemen van priesters, maar daarbij wordt gemakke lijk over het hoofd gezien dat mensen in een andere levens situatie soortgelijke proble men kunnen hebben. Wetter ging in op de spec taculaire verhalen over pries- ters die over de schreef zijn gegaan. Hoewel priesters zich veel minder dan anderen aan zulke ontsporingen bezondi gen, krijgen degenen die zich niet aan het celibaat blijken te hebben gehouden, buiten sporige aandacht, wat het on juiste beeld van het gedrag van priesters bevestigt, aldus Wetter. Wetter wees de bewering van de hand dat bisschoppen priesters die de celibaatsge- lofte hebben geschonden of zich zelfs aan strafbare feiten schuldig hebben gemaakt, de hand boven het hoofd hou den. Het is geen gebruik dat zulke priesters eenvoudig in de zielzorg kunnen terugke ren, aldus Wetter. Maar de kerk verstoot ook geen priesters die berouw to nen en bijvoorbeeld na hun straf te hebben uitgezeten weer in de maatschappij te rugkeren. Een priester heeft wat dat aangaat recht op de zelfde behandeling als iedere andere burger, onderstreepte de aartsbisschop van Mün chen. Broeikaseffect Op het ogenblik is het 'probleem' van het versterkte broeikaseffect weer volop in het nieuws. De aan leiding daarvoor is een nieuw we tenschappelijk rapport van het KN MI. Merkwaardig is dat er over de ze problematiek twee groepen mensen zijn te vinden. De ene groep beslaat een grote serie on derzoekers die vrijwel dagelijks be zig is met klimaatonderzoek. Deze groep ondersteunt de theorie dat de huidige opwarming op onze pla neet een natuurlijke klimaat schommeling is. De andere groep beweert dat de uitstoot van C02 de basis is voor de huidige opwar ming. In iedere geval is het wel een feit dat we in de afgelopen vijf jaar in Nederland de warmste vier jaren van deze eeuw meemaakten. Vol gens de cijfers van het KNMI lag de gemiddelde temperatuur in Ne derland over de afgelopen vijf jaar op 10,4 graden celsius. Dat is 1,3 graden celsius meer dan het ge middelde dat ons land kende vanaf het eind van de vorige eeuw tot in de jaren zeventig. Wereldwijd is er langzamerhand een trend zichtbaar naar een war mer klimaat. De cijfers uit het ver leden leren ons, dat er in'de Mid deleeuwen een periode is geweest met een vergelijkbare opwarming. In het zuiden van Engeland herre zen vele wijngaarden en tot in Scandinavië beleefde men een veel warmer klimaat dan nu. Zolang de wetenschap niet in staat is om na tuurlijkeen menselijke invloeden duidelijk van elkaar te scheiden, blijft het versterkte broeikaseffect omgeven door vragen. Als we van het klimaatpraatje over stappen naar het weerpraatje voor de komende dagen, is waar te ne men dat de natuur haar best doet om ook deze derde maand van dit jaar gemiddeld te warm te doen eindigen. Dit verloop gaat tegen de Amerikaanse maandverwachting in, dat een te koude maand voor West-Europa aannam. Een sterk hogedrukgebied boven het Engelsé Kanaal verplaatst zich de komende dagen naar het zuiden van Europa, met wel een stevige uitloper naar onze omgeving. Ten zuiden van IJsland blijft de lucht druk laag, met frontensystemen die over de Britse Eilanden naar het noordoosten trekken. Deze drukverdeling in de atmosfeer be werkstelligt een zeer uitgestrekte zachte zuidwestelijke luchtstro ming, waarmee lucht vanaf de Golf van Biscaye dit weekeinde over ons land zal uitstromen. Vooral de za terdag lijkt mooi te worden met flinke zonnige perioden en 12 tot 13 graden als hoogste tempera tuur. BUITENLAND KORT Heilige Stoel Burgemeester Raymond Flynn (53) van Boston heeft bekendgemaakt dat hij door president Clinton is benoemd tot Eimbassadeur van de Verenigde Staten bij de Heilige Stoel. Flynn om schreef de benoeming tij dens een inderhaast geor ganiseerde persconferentie waarop hij zijn tranen nau welijks in bedwang kon houden, als een geweldige eer. Hij is rooms-katholiek en heeft de afgelopen maanden bij voortduring gepleit voor het behoud van de Amerikaanse ambassade bij de Heilige Stoel. Flynn, vader van zes kinderen, gaat elke dag naar de kerk en staat bekend als een te genstander van legalisering van abortus. Duitse kerken De Rooms-Katholieke Kerk in Duitsland lijdt aan ver starring. verharding en een gefixeerdheid op het paus ambt. Doordat de Duitse bisschoppen voortdurend naar Rome 'lonken' in plaats van acht te slaan op de wensen van het volk, leggen zij zichzelf blokka des op en verliezen zij hun geloofwaardigheid meer en meer. Dat zegt de Zwitserse theoloog Hans Küng in een vraaggesprek met het chris telijke weekblad 'Deutsches Allgemeines Sonntagsblatt'. Küng, die vandaag 65 wordt, schetst een even somber beeld van de Evan gelische Kerk in Duitsland (f.KDj. Deze kerk profileert zich te weinig en soms is het christelijke in haar werk nauwelijks te ontdekken. Sudan „We moeten harder in de oren van de wereld schreeuwen", zegt bisschop Seme Solomona van de Episcopaalse Kerk in Sudan. Solomona verblijft op uitnodiging van de Ne derlandse Zendingsraad in Nederland om te vertellen óver de ellendevan het Zuidsudanese volk. Solo mona, die onder meer En geland, Nederland en Duitsland bezoekt, pleitte bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken voor op heffing van het westerse stilzwijgen over de schen dingvan de mensenrechten in Sudan. Ook had hij een onderhoud met CDA-ka- merlid Van Leijenhorst. Interventie De Konferentie van Europe se Kerken (KEK) wijst een militaire interventie in Bos nië-Hercegovina af. Zij pleit voor verdere onderhande lingen tussen de bij het conflict betrokken partijen, vergroting van de humani taire hulp en ontwapening van alle strijdgroepen. Het KEK bestuur, dat de afgelo pen dagen in het Duitse Iserlohn bijeen was. pleit in een verklaring voor meer steun voor de vredespogin gen van de Verenigde Na ties en voor striktere nale ving van het wapenembar go. De KEK meent dat de oorlogspropaganda moet worden bestreden met 'be trouwbare informatie'. Ook de kerken en religieuze ge meenschappen in het voor malige Joegoslavië moeten opkomen voor vrede en on derling begrip en de oor logsmisdaden scherp ver oordelen, ongeacht welke partij zich daaraan schuldig maakt. Actie Alpheuse parochies voor Irian Jaya ALPHEN AAN DEN RUN De rooms-katholieke parochies in Alphen aan den Rijn en om geving voeren de komende drie jaar actie voor een ontwikke lingsproject in Irian Jaya. De be doeling is een totaalbedrag van 150.000 gulden bijeen te bren gen voor een veel omvattend hulpprogramma. Het project maakt onderdeel uit van een to taal-programma ter grootte van 3,5 miljoen gulden, waarvan het overgrote deel wordt gedragen door het ministerie van ontwik- kelingsssamenwerking. Het door de Alphense paro chies gesteunde project be steedt dit jaar aandacht aan de problemen die samenhangen met de komst van vele immi granten in Irian Jaya uit dicht bevolkte streken van Indonesië. Dit heeft grote gevolgen voor de oorspronkelijke bevolking in dit gebied. Het project besteedt verder aandacht aan de ontwik keling van nieuwe middelen van bestaan. In de Alphense rooms-katho lieke kerjcen wordt informatie gegeven over de actie en zijn fo to's en inheemse gebruiksvoor werpen tentoongesteld. Op 23 maart wordt in de zaal bij de Pi us X-kerk (van Nesstraat 4) een informatieve bijeenkomst geor ganiseerd. Spreker is pater Gijs van Schie, die meer dan tien jaar als missionaris in Irian Jaya werkzaam is geweest. Ook is er tijdens deze avond een gratis verloting van enkele kunstvoor werpen en kunnen er gebruiks voorwerpen worden gekocht. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en iedereen is van harte welkom. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Tzummarum-Firdgum: mevr. P.J. van de Bnel-Moerman te Boksum-Blessum en Deinum en Hij- laard; te Wapenveld (deelgemeente De Kandelaar) (beiden part-time): mevr. E. van der Wolf-Kox en J.T. van der Wolf, beiden kandidaat te Pijnac- ker. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Scheveningen (als gees telijk verzorger in het Huis van Bewa ring te "s-Gravenhage/Scheveningen): drs. N.P. Wisse, kandidaat te Kame- rik, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling:drs. N.P. Wisse, kandidaat te Kamerik. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hengelo (Ov): W. Quak te Ridderkerk. ADVERTENTIES ma -vfi| van 08 00-1700 uuf: Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutelt/es) Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bi| vooruitbet. (incl. BTW) perkwartaal 82.85 per kwartaal (post) 119.50 penaar 321.65 per maand 28.75 KLACHTEN BEZORGING mat/m/Vr,| 18 00-19.30 uur. zal. 10.00-12.00 uur COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever^ Damiate bv DIRECTIE J de Vries. G P Arnold (ad/. HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, i Nypels, Henk van der Post (ad/J. HOOFDKANTOOR e Singel 1,2311 BG Leiden, foon 071 HET WEER IN EUROPA 'Ook via trucs kun je de bijbelse boodschap brengen AMSTERDAM BERT POL GPD Ben van den Akker haalt drie gele koorden uit zijn koffertje te voorschijn. Alle drie zijn ze even lang. Voor Van den Akker is het maar een peuleschilletje om die drie koorden te 'veranderen' in zes kleinere touwtjes. Je gelooft je eigen ogen niet, maar toch gebeurt het waar je bij staat. Van den Akker is natuurlijk goochelaar. Mis, hij is christen goochelaar. Na de christen-ju rist en de christen-psycholoog is er dus ook de christen-magiër. Hij treedt zowel op voor kinde ren als voor volwassenen, hoe wel zijn hart uitgaat naar een voorstelling voor de kleintjes. Van den Akker, geboren in het Zuidhollandse 's Gravenzande en al vele jaren woonachtig in Mechelen, is niet de enige goo chelaar die een evangelische magic-show brengt. Dat wordt morgen nog eens duidelijk in Amsterdam (in het gebouw van het Leger des Heils), als op die dag een manifestatie wordt ge houden van laten we zeggen de club van christen-goochelaars. Volgens Van den Akker is het de tweede landelijke contact dag, waarvoor zich meer arties ten hebben aangemeld dan tij dens de eerste manifestatie van twee jaar geleden. Hij verwacht tussen de vijftig en zestig deel nemers, - behalve beroepsgoo chelaars ook beginnelingen. „Voor ons is van belang dat wij dingen laten zien waarvan wij zeggen: dit zijn goocheltrucs waarmee je een evangelische boodschap kunt bereiken." Van den Akker (1952) is in zijn Belgische woonplaats ook nog eens gevangenispredikant. „Het is niet zo dat ik de gevan genis binnenkom met eert aan tal trucs. Er zitten jongens en mannen voor lichte en zware vergrijpen. Twee gedetineerden hebben levenslang." Naast het houden van persoonlijke ge sprekken leidt hij er elke week een eredienst. Van den Akker is pas echt in zijn element als hij kinderen kan verrassen met zijn trucs. Behalve op scholen brengt hij ook een twee uur durende show in de openlucht (in een park of op een braderie). Verder beho ren de kerken van diverse deno minaties, bijbelscholen en cam- Ben van den Akker: „Dit zijn goocheltrucs waarmee je een evangelische boodschap kunt bereiken." FOTO GPD pings tot zijn werkterrein. Van den Akker durft best te zeggen dat zijn show niet onder doet voor die van een 'neutrale' goo chelaar. Alleen met dit verschil, dat het evangelie op een 'bij zondere wijze' in het hele pro gramma zit. Hij doet ook trucages met het kaartspel, dat in bepaalde chris telijke kringen wordt afgewe zen. „Kaarten zijn voor mij kaarten, of er nu druiventrosjes op staan, letters, een heer of een boer, het maakt mij niks uit. Ik hou er wel rekening mee als ik ergens moet optreden. Als er mensen zijn voor wie het kaart spel een aanstoot mocht zijn, dan gebruik ik het niet tijdens mijn show. Er zijn ook christe nen die van mijn variété hele maal niets moeten hebben, om dat ze denken dat het duistere krachten zijn. Maar zij moeten eerst maar eens mijn show gaan zien, voordat ze commentaar geven. Dan zullen ze zien dat met het entertainment wat ik breng, niks mis is". bewolkt £S onweer rege" sneeuw bsgai Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: 'Vooral in het fjordenge- bied veel bewolking en van tijd tot tijd flink wat regen en wind. Elders ook enkele opklaringen met in het noorden kans op een sneeuwbui. Maxima van 2 graden in het noorden, 7 graden in het fjordenge- bied en ongeveer 10 gra den rond Oslo. In het bin nenland 's nachts lichte tot matige vorst. Vandaag op veel plaatsen perioden met zon. Morgen wat meer.bewolking maar overdag in het zuiden meest droog. Middagtem- peratuur van 2 graden in Lapland tot 7 graden in het zuiden, morgen in Smaland iets hoger, s Nachts in het noorden meest matige vorst. Denemarken: Van tijd tot tijd regen of motregen. Ver der vrij zacht weer met vooral op morgen veel bewolking. Maxima ongeveer 9 gra den, morgen iets hoger, Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden. Vooral in Engeland ook perioden met zon. In Schotland wissel vallig weer met veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur rond 11 graden, morgen in Engeland bij zonneschijn hoger. België en Luxemburg: Vandaag eerst nog wolkenvelden, maar geleidelijk meer zon. Droog. Maxima van 10 graden aan de kust tot 13 graden in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag nog wolkenvelden.maar wel droog. Morgen meer zon. Maxima van 10 graden in Bretagne tot 16 graden meer zuidwaarts. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon. maar van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Maxima rond 23 graden. Madeira: Minder bung en geleidelijk meer zon. Maxima rond 22 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon, maar van- ook wolkenvelden. Droog. Maxima op veel plaatsen oplopend tot rond 23 gra den op morgen, in het zuidelijke binnen land tot dicht bij de 30 graden. Canari sche Eilanden: Naast enkele wolkenvel den ook perioden met zon en droog. Maxima tussen de 21 en 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke 'perioden met zon en droog. Maxima tegen de 30 graden in nesie: Zonnig, morgen ook kans op en kele wolkenvelden. Droog. Maxima oplo pend tot ongeveer 23 graden in Tunis, verder zuidwaarts iets boven de 25 gra den, vlak aan zee iets koeler. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon. Droog. Maxima rond 20 graden. Italië, Corsica en Sardinië: In het noorden van Italië wolkenvelden en plaatselijk mist. Elders afwisselend wolken en zon. Droog. Middagtempera tuur vandaag tussen de 17 en 22 gra den. morgen op veel plaatsen iets lager. Turkije en Cyprus: Eerst flinke perioden met zon, maar van daag in het noorden van Turkije en mor gen ook elders in Turkije meer wolken velden en mogelijk regen. Maxima op Cyprus en langs de Turkse zuidkust on geveer 16 graden. Duitsland: Perioden met zon, vandaag in het uiter ste noorden wolkenvelden en mogelijk wat regen. Maxima m Sleeswijk-Holstein rond 9 graden, elders circa 12 graden. Zwitserland: vandaag vooral aan de zuidzijde van het Alpenmassief flinke perioden met zon. Overigens wolkenvel den en vrijwel overal droog. Tempera tuur morgenmiddag op 2000 meter on geveer 5 graden, aan de zuidzijde van de Alpen iets hoger. Middagtemperatuur in de dalen van 13 graden in het noor den tot circa 17 graden in Tessin.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18