Leiden Ouders Mariënburch verontrust 'Dorlag-flats niet vergeten' Zicht op asfalt voor 'De Bult' Wethouder erkent falen atelierbeleid VRIJDAG 19 MAART 1993 aad rietveld, o Man grist geld uit kassa leiden. Een onbekende heeft gisterochtend twintig biljetten van 25 gulden uit een kassa van de Dagmarkt aan de Lange Mare ge grist. Hij stond achter de caissière, die met eenklant bezig was. Vanuit deze positie kon hij gemakkelijk bij het geld. Nadat hij zijn slag had geslagen, spurtte hij de winkel uit. De politie be schikt slechts over een vaag signalement. Vrouw met staaf geslagen leiden Een 43.-jarige Leidse vrouw heeft gisteren aangifte ge daan van mishandeling. Zij zou door de eigenaar van een terrein met vakantiehuisjes aan de Vlietweg met een ijzeren staaf zijn geslagen. De Leiase heeft daar een pijnlijke rug, nek en armen aan overgehouden. De 62-jarige eigenaar, een bekende van de politie, is opgepakt, verhoord en in verzekering gesteld. Aanlei ding van de gebeurtenissen was een verzoek van het slachtoffer een auto voor de ingang van het terrein te verwijderen. De eige naar weigerde dat en sloeg met de staaf op haar in. Vrouw in bus mishandeld leiden» Een 20-jarige vrouw uit Koudekerk aan den Rijn is dins dag dooreen onbekend meisje mishandeld in een NZH-bus die op de Korevaarstraat in Leiden reed. De vader van het slachtof fer heeft daarvan gisteren aangifte gedaan. Zijn dochter heeft aan de klappen een opgezwollen gezicht overgehouden waar door ze moeite heeft met eten. De aanleiding voor het voorval is onbekend. Bazen losse honden gewaarschuwd leiden» De politie heeft gisterochtend met de reinigingspolitie loslopende honden in de Stevenshof gecontroleerd. De actie had vooral een waarschuwend karakter en zal binnenkort worden herhaald. Processen-verbaal zijn volgende keer niet uitgesloten. Gisteren zijn tien honden aangetroffen waarvan er vijf losliepen. Vooral bij de schooi en in het park in de wijk, lateri dé eigenaars hun dieren loslopen. Bromfietser breekt tanden leiden Een 19-jarige jongen uit Noordwijk heeft gisteren in de Tandkarper (Merenwijk) enkele.tanden gebroken bij een val met zijn bromfiets. Hij verloor in de bocht naar het Veenpolderpad de macht over het stuur en botste tégen een boom. De bromfiets belandde daarbij in de sloot. Handtekeningen yoor hekken bij Huigpark en Zwartepad Honden én spelende kinderen vormen een slechte combinatie in het Huigpark en op het gras veld aan het Zwartepad in Lei den Noord. Er liggen zoveel uit werpselen op die plekken dat er niet meer kan worden gespeeld. Vandaar dat bij de vergadering van de commissie sociale ver nieuwing werd aangedrongen op het plaatsen van hekken om kinderen en honden van elkaar te scheiden. Wethouder H. Koek kreeg een paar honderd handtekeningen van ouders aangeboden en een hoeveelheid tekeningen van kinderen om het verzoek kracht bij te zetten. De tekeningen wa ren gemaakt door leerlingen van de Marnixschool aan het Huigpark. Deze school wil graag buitensport beoefenen, maar het feit dat er uitwerpselen op de veldjes liggen, belemmert dat. Op de tekeningen was te zien hoe de kinderen hun door hekken afgebakende sportveld- jes graag zien ingedeeld: met at tributen als voetbaldoelen, bas ketbalnetjes en dergelijke. Het is niet de bedoeling dat er speel- tuintjes ontstaan. Bij het Zwar tepad zijn de belangen van de kinderen van de peuterspeel zaal in het geding. Er zijn wel hondenuitlaatstro- ken in park en grasveld, maar de praktijk heeft geleerd dat de viervoeters zich daar weinig aan gelegen laten liggen. Diverse ei genaren van honden hadden begrip vo'or het probleem: zij te kenden voor plaatsing van hek ken, ondanks het feit dat die een inperking van het terrein voor de honden betekenen. Wethouder Koek kon nog niets toezeggen. De bewoners zullen de zaak in eerste instantie aan de afdeling Groen van de ge meente moeten voorleggen. Op schoot /i q De Oegstgeester I 2/ Montessorischool is veel te klein. Als alle lera ren in de lerarenkamer wil len, moeten ze bij elkaar op schoot. Waakzaam »j/\De uitbarsting van U botulisme in de wintermaanden blijft een raadsel. Leiden blijft waak zaam in de Merenwijk. Boete Jacobswoude en 2 I Rijnwoude hebben geen privacyreglement. Dat kan een boete van maximaal 25 000 gulden opleveren. Leerlingen Lucas van Leyden verhuisd Sinds twee weken krijgen groep zes en zeven van de Lu cas van Leydenschool les in twee lokalen van de Mariën burch. De leerlingen zijn al gewend in hun nieuwe on derkomen aan de Ursulasteeg. ,,Van een vijandige sfeer is geen sprake. De kinderen hebben het naar hun zin", zegt S. van Oosten, leraar van de Lucas van Leyden en lid van de medezeggenschapsraad. Besturen, directies en leer krachten van de twee scholen hebben zich neergelegd bij de gedwongen samenwoning. Maar de ouderrraad van de Mariënburch blijft zich ertegen verzetten. leiden hans koenekoop „Wij vrezen toch dat de Mariën burch langzaam wordt opges lokt door de Lucas van Leyden. En dat verontrust ons. We heb ben ook niet de indruk dat de gemeente Leiden echt zoekt naar andere oplossingen. Wet houder Koek is wat dat betreft duidelijk. Ze kiest voor makke lijk en goedkoop", aldus H. Lan- gezaal, voorzitter van de ouder raad. De openbare basisschool Lu cas van Leyden maakte de afge lopen zes jaar een onstuimige groei door. De school telt nu meer dan driehonderd leerlin gen en die kunnen lang niet al lemaal worden gehuisvest in de negen lokalen aan De Vliet. Vandaar dat de gemeente Lei den, bevoegd gezag van de school, besloot na de krokusva kantie twee groepen over te plaatsen naar een andere school in de binnenstad met lege loka len: de interconfessionele Ma riënburch. Het besluit ontstemde vooral de ouders van leerlingen van beide scholen. De ouderraad van de Mariënburch was bang dat de school haar identiteit zou verliezen door de komst van 'Lucas'-leerlingen. De ouder raad van de Lucas van Leyden meende dat opsplitsing de school geen goed zou doen. Maar wettelijk hadden de raden geen houvast. De schoolbestu- of ge dwongen akkoord tc gaan de overplaatsing. „Directies en leerkrachten hebben zich bij het besluit neergelegd. Het zijn om standigheden die in de wet zijn vastgelegd. Een persoonlijk oor deel verandert daar niets aan. Of je dat nu leuk vindt of niet", zegt directeur J. Bekooij van de Mariënburch. Maar de ouderraad van de Mariënburch wil het er nog niet bij laten zitten. „Als tijdelijke oplossing is deze situatie aan vaardbaar, maar wij willen dat de gemeente blijft zoeken naar andere oplossingen. Want op korte termijn zal de Lucas van Leyden weer extra lokalen nodig hebben. En dan komt de ge meente vast weer bij ons aankloppen", denkt Langezaal. En zo zal de Mariënburch lang zaam maar zeker worden ver overd door de Lucas van Ley den. „Wij hebben suggesties ge daan, maar daar wilde de ge meente niet aan. Ons lijkt de Marnixschool aan de Hout markt nog altijd een goede op lossing. Dat gebouw komt vol gend jaar leeg en heeft geloof ik negen lokalen. Daar zou de ge meente een dependance van de Lucas van Leyden van kunnen maken. Maar voor de gemeente is dat niet bespreekbaar." En ook het bouwen van een extra etage op het huidige schoolge bouw aan De Vliet heeft de ge meente vanwege de hoge kos ten afgewezen. Volgens Van Oosten berusten de meeste ouders van de Lucas van Leyden in hun lot. „Natuur lijk, de situatie is niet ideaal. Maar over het algemeen is men er toch wel van overtuigd dat het even niet anders kan. De Lucas van Leyden is overvol. Zelf geef ik les aan een van de twee verhuisde groepen en ik moet zeggen, het valt reuze mee. We zitten op de eerste eta ge, hebben een eigen ingang en zijn door een klein muurtje af gescheiden van de rest. Zo be houdt elke school toch een beetje haar eigen identiteit." Bewoners doen oproep aan WBL leiden loman leefmans „Aan de ene kant van de flat is dubbele beglazing aangebracht, aan de andere kant hebben we nog de oude ramen. Daar tocht het als de hel. Dat is typerend voor de manier waarop de wo ningbouwvereniging hier werkt. Halverwege is het geld op", al dus Onyxhofbewoner V. Bon net. Hij weet dat de WBL grote re problemen heeft dan het op knappen van de zeer gewilde, zogeheten Dorlag-flats in de Leidse Juwelenbuurt (Mors- kwartier): „Maar in de afgelo pen twintig jaar is er bijna niets gebeurd." De Dorlag-flats (de afkorting Dorlag is een samenvoeging van de eerste letters van alle straatnamen in de buurt) wer den halverwege de jaren zestig opgeleverd. Het waren voor die tijd zeer moderne woningen, gelegen aan het spoor, waar hoofdzakelijk jonge gezinnen introkken. Op de drie ruime speelvelden die door de zeven flats worden afgeschermd, krioelde het op woensdagmid dag van de kinderen. „Dat is nu anders. Er zijn veel ouderen die uit die tijd zijn blij ven zitten en jongeren die maar een paar jaartjes blijven. Het is ook niet gek dat de woning bouwvereniging hier weinig aan onderhoud doet. De flats zijn goedkoop, met een huur voor een 4-kamerwoning van 538 gulden, en er is veel vraag naar. Maar ais de WBL het hier maar op z'n beloop laat, wordt het er uiteraard niet beter op", aldus Bonnet. Verteerd Aan de woningen zelf schort het niet. „Die zijn zo mooi als de bewoners ze zelf maken." Bon net richt zijn kritiek meer op de buitenkant van de flats. Sommi ge ramen stammen nog uit de begintijd en die tochten, omdat de stopverf is verteerd. De por tieken maken met kapotte bel lenborden, verrot raamwerk, af gebladderde verf, verroeste nummerbordjes en graffiti een haast armoedige indruk. Per woning wordt drie kwart jes per maand aan groenonder houd betaald. „Dus je begrijpt dat ook daar niet veel aan wordt gedaan. In de zomer staat het onkruid manshoog tegen de flats. En per woning maakte de WBL nog eens 29 gulden vrij. Mochten we zelf kiezen wat we daarmee deden. Nou, veel meer De Dorlag-flats kunnen aan de buitenkant wel een opknapbeurt gebruiken. De WBL moeten de flats vooral niet vergeten, waarschuwen de bewo ners. FOTO JAN HOLVAST dan het kopen van nieuwe brie- venbuskleppen kon van dat be drag niet", herinnert Bonnet zich. Maar de bewoner van de Onyxhof weet als lid van de fi nanciële commissie van de WBL dat de Leidse woning bouwvereniging het geld soms ook domweg niet heeft: „Wij zijn geen bewonersgroep die schreewend de straat op gaat. Ik begrijp best dat de WBL veel meer energie en geld steekt in de flats in de Slaaghwijk. En het is echt niet zo erg hier dat we bouw- en woningtoezicht moe ten inschakelen, maar ze moe ten ons niet vergeten." „De bewoners hebben hele maal gelijk", meldt WBL- woordvoerster L. Gon^alves. „Op termijn hebben we reke ning gehouden met het vervan gen van de houten kozijnen. We weten alleen nog niet wanneer. Maar natuurlijk zullen we ze niet vergeten." Van Boclwve wil kleine bijdrage van Swift Een gladde asfaltlaag op het wielerparcours van Swift is geen vrome wens meer. De Leidse wethouder A. van Bochove (CDA/sport) wil zijn uiterste doen om De Bult in Roomburg op te knappen. De gemeente heeft het uitgangs punt laten varen, dat de wie lerclub voor de helft van de kosten moet opdraaien. Een inspanningsverplichting is voldoende. Van Bochove legde gister avond de raadscommissie sportzaken uit, hoe zinvol de asfaltering is. Het vervallen parcours bedreigt het voort bestaan van Swift, omdat le den niet geïnteresseerd zijn in een hobbelige klinkerweg. Ook toekomstige bewoners van Roomburg hebben baat bij een goed verzorgd par cours in het openbare wijk- park. Bovendien maken be halve wielrenners ook hardlo pers en schaatser steeds vaker gebruik van de baan. De kosten van asfaltcring, zo'n 260.000 gulden, komen grotendeels, voor rekening van de gemeente. Van Bocho ve toont daarmee begrip voor de armlastige positie van Swift. Een ton wordt gewon nen door het opnieuw gebrui ken van de huidige klinkers. Tachtig mille wil Van Bocho ve betalen uit het onder- houdsfonds. Een nog niet na der genoemde kleine bijdrage moet Swift zelf leveren. „Ik wil de leden voorleggen jaarlijks 3000 gulden aan de gemeente af te staan. Hoe we dat geld precies bijeen krij gen, weet ik nog niet. Maar ik denk dat we zo'n bedrag kun nen waarmaken", zegt voor zitter P.Evelein van Swift. Wethouder 1. Walenkamp (CDA/verkeer) is bereid spon sors te zoeken om de rest van de kosten te dragen. Wanneer met de aanleg van het nieuwe asfaltparcours wordt begonnen, is nog niet bekend. Momenteel maken de wielrenners van Swift geen gebruik van het parcours. „Dat vinden we te gevaarlijk. Maar sinds vorige week rijden we over een noodparcours op het bedrijfsterrein Roomburg. Daar kunnen wc redelijk uit de voeten." Samenwerkingsschool De Nieu we Vaart onderneemt voorlopig geen actie om haar leegstaande gebouw aan de Haagweg, begin deze week gekraakt door kun stenaars, ontruimd te krijgen. „Wij wachten af wat de onder handelingen met de dienst der Domeinen over de verkoop van het pand opleveren. Die ge sprekken zijn in een vergevor derd stadium", zegt adjunct-di recteur I. Linschoten van de Nieuwe Vaart. Pas als Domeinen, een onder deel van het ministerie van fi nanciën, zou besluiten het oude schoolgebouw niet te kopen overweegt De Nieuwe Vaart stappen tegen de krakers. „Er is ook nog een kans dat Domei nen het pand niet accepteert." De kunstenaars, die met hun actie protesteren tegen het ate lierbeleid van de gemeente Lei den, kunnen alleen met een ge rechtelijk uitspraak worden ge dwongen het pand te verlaten. De Nieuwe Vaart is vooralsnog niet van plan naar de rechter te stappen. De krakers zien in een ver bouwing van het enorme schoolgebouw de manier om al le 'dakloze' Leidse kunstenaars aan een atelier te helpen. Er zou bovendien een prachtige expo sitieruimte kunnen worden in gericht. „Kunstenaars die op zoek zijn naar een atelier wor den al jaren aan het lijntje ge houden. Daar balen wij van", zei een woordvoerder eerder deze week. Wethouder H. Koek (PvdA- cultuur) erkent, dat het atelier- De school aan de Haagweg is gekraakt De eigenaar, samenwerkingsschool De Nieuwe Vaart, wacht af. beleid in Leiden de afgelopen jaren te wensen over heeft gela ten. „Er is geen duidelijk atelier beleid geweest. Daarom wordt er op dit moment een inventari satie gemaakt van de Leidse kunstenaars en van de beschik bare atelierruimte. En als het Centrum voor Beeldende Kunst aan de Hooglandse Kerkgracht straks geopend is moet dat ate lierbeleid geregeld worden." Over het voorstel van de kra kers, dat de gemeente de school aan de Haagweg maar moet ko pen en aan de kunstenaars in gebruik geven, wil Koek niets zeggen. „Het pand is geen ei gendom van de gemeente. Maar het lijkt me dubbelop: een kunstcentrum aan de Hoog landse Kerkgracht en één aan de Haagweg." Veel muziek bij festiviteiten op 3 Oktober leipen Ter gelegenheid van dc honderdste viering van hei dens Ontzet heeft dc 3 Oc tober Vereeniging een reeks van extra, voornamelijk muzikale evenementen op het programma gezet „Honderd keer 3 oktober vieren betekent dat hon derd muzikale gebeurtenis sen zullen plaatsvinden." Dat staat te lezen in een brief van dc Vereeniging aan potentiële medewer kers. Vanwege de jubileumvie ring is het feest ook uitge smeerd over meer dagen. Van donderdag 30 septem ber tot en met maandag 4 oktober. De Vereeniging schrijft verder wat ze mei de honderd optredens voor ogen heeft: „Van een Leid* aniestenfestival tot een ko- rentocht in de Leidse ker ken, van een popconcert in de Groenoordhal tot een salonorkest in een café, van straatmuzikanten tot con certpianisten en van schooikinderstemmen tot geschoolde bcroepszan- gers." Om dit nieuwe gedeelte van de viering van Leidens Ontzet op te zetten is een speciale commissie in het leven geroepen, die de naam 'Leiden, muzikale sleutelstad' draagt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17