Rolf Wouters trotseert tijgers, stevige boeien en dodensprong van vijftig meter Rtv show Hondse behandeling 'Het Contract': drummer slaat toe KRO onderzoekt gevolgen van bloedbad in My Lai Prijzen vópr dramaseries van RTL 4 Gratis buskaartje in ruil voor huisvuil VRIJDAG 19 MAART 1993 CLOSE UP 'Ik wil één van de besten zijn HILVERSUM FRED VAN GARDEREN De man met snor en zonnebril komt het ca fé binnen en vertelt aan iedereen die het maar horen wil wat de voordelen van zijn nieuwe Mercedes 220E zijn. Van CD tot en met electrisch schuifdak en van centrale vergrendeling tot en met automatische ra men. Hij is er zo vol van dat hij zijn nieuwe vriendin, die zich achter zijn rug verschuild heoli, vergeet voor te stellen. De overduide lijke glibberigheid is teveel van het goede. Het is te prototypisch en haalt de debuut film van Melinda van Berlo naar beneden. En, helaas voor de film, is dat niet het enige moment dat het verhaal ruw wordt onder broken door storende elementen. 'Het Contract', zo heet de korte speelfilm die de NOS uitzendt, vertelt het verhaal van een talentvolle drummer die meer wil, maar met handen en voeten gebonden is aan zijn omgeving. Zijn vrouw simuleert een ziekte om een verslaving te kunnen bekostigen, zijn zoon speelt de ijverige, maar kostbare student om zijn moeder bij te staan en zijn baas (man met snor en zonnebril) maakt op alle fronten misbruik van zijn chronische geldzorgen. Tussen al die ellende door loopt ook nog een verhouding met een vriendin die eveneens van alles van hem eist. Miel, zo heet de drummer, loopt al met de plannen rond om zijn drumstokjes aan de wilgen te hangen, als hij kansen ziet om zijn droom, het drumstel in het duffe amu sementsbandje te verruilen voor een pro fessionele jazzband, te verwezenlijken. Als hij in de privésfeer dan ook nog achter pijn lijke waarheden komt, slaat hij los. De rol van Miel wordt gespeeld door Ar thur Semay. Semay heeft veel ervaring als drummer en dat is te zien. Muzikaal zit de film goed in elkaar. Mede dankzij Jack van Poll, die de rol van Miels vriend Paul speelt. Van Poll wordt gezien als één van de beste Europese jazzpianisten. ('Het Contract': Vanavond, Nederland 3, 19.59 uur) Het bloedbad in het Vietnamese My Lai. De lijken van vrouwen en kinderen in een kuil gegooid. (Nederland 1,21.22 uur) De KRO televisie besteedt uitge breid aandacht aan het (des tijds) Noordvietnamese dorpje My Lai, waar 25 jaar geleden Amerikaanse militairen zo'n 500 kinderen, vrouwen en ou deren vermoorden. Over de hele wereld - zowel van voor- als tegenstanders van de Vietnamese oorlog - wekte het bloedbad dat op 16 maart 1969 plaatsvond, hevige beroe ring en afschuw. De kwestie werd dermate hoog opgeno men, dat er een ommekeer ont stond in de publieke opinie over Vietnam. KRO's Reporter besteedt vrij dag 19 maart (Nederland 1, 21.22 uur) aandacht aan het door Amerikaanse soldaten ge pleegde bloedbad. Verslaggever Cees Overgaauw bracht, samen met een Amerikaanse militair, een bezoek aan het getroffen dorp. Het tweetal ontmoette in My Lai een Vietnamese vrouw die als 10-jarig meisje getuige was van de slachtpartij. In Brandpunt, twee dagen la ter (Ned. 1, 21.35 uur), wordt een reportage getoond van Pe ter Kloosterhuis over de gevol gen van het ontbladeringsmid- del Agent Orange. Niet alleen de natuur had er zwaar onder te lijden, ook veroorzaakte het tal van misgeboorten. In de Brand punt-uitzending van 28 maart tot slot (Ned. 1, 21.34 uur) wordt aandacht besteed aan de zogenaamde Amer-Asians. Dat zijn kinderen met een Vietna mese moeder en een Ameri kaanse vader. Veel van deze kinderen zijn verstoten en ver volgens 'verstopt' in kinderte huizen. Na zes keer Wedden Dat? zit het er op voor Rolf Wouters, Neerlands nieuwste showmas- ter, wiens populariteit minstens zo snel steeg als de bloeddruk van de kijkers tijdens de huive ringwekkende zaalwedden schappen die hij aanging. Als een ware Houdini bevrijdde hij zich op het allerlaatste moment onder water van stevige boeien, hij trotseerde humeurige tijgers en kwam tijdens zijn doden sprong van vijftig meter hoogte richting een minuscuul zwem badje nèt niet het scheelde dertig centimeter in aanra king met de stalen rand ervan. De verzekeringspremies die Joop van den Ende voor zijn waaghalzerige presentator móest betalen, stegen tot onge kende hoogten. De kijkcijfers ook. Jos Brink is met lof bijgezet in de Aalsmeer- se eregalerij en Rolf Wouters is de nieuwe held. Na de laatste opname en de laatste grote stunt, waar hij andermaal op wonderbaarlijke wijze geheel gezond uit te voorschijn kwam, had Panda een gesprek met hem. Wedden Dat? met Rolf Wou ters is een groot succes gewor den. Hoe kijk je er zelf op terug? „Met heel veel plezier. Het is een goed programma, dat ei genlijk zichzelf draagt, dus het is makkelijk om te presenteren. En ik vind het heel leuk dat ie dereen zo enthousiast is, dat is natuurlijk mooi meegenomen." Wiens idee was het om van die enge dingen te gaan doen bij de zaal weddenschappen „Dat was mijn eigen idee. Ik werk bij Joop van den Ende ook achter de schermen, ik lever on der andere ideeën voor pro gramma's en toen ik hoorde dat ik Wedden Dat? zou gaan doen, ging ik op zoek naar iets heel nieuws. Ik wou iets spectacu lairs, iets wat het programma anders zou maken dan het ge weest was. Ik heb toen voor die stunts gekozen, vooral ook, om dat ik dan eindelijk al die leuke enge dingen kon gaan doen die ik altijd al heb willen doen." Jos Brink heeft gezegd dat hij die stunts wel erg leuk vond, maar dat hij zich afvroeg waar je er op den duur mee uitkomt. Nóg gevaarlijker, nóg enger, hoe ver kun je gaan? „Alles wat we gedaan hebben zat al tegen een bepaalde grens aan. Nog enger is helemaal niet nodig. Bovendien, het is nog niet zeker dat Wedden Dat? het volgende seizoen doorgaat. RTL HILVERSUM CPD De Amerikaanse serie 'Sisters' is in Amerika onderscheiden met de Genesis Award. De dramaserie wordt op de woensda gen uitgezonden door RTL 4. De prijs wordt uitgereikt voor een bijzondere film- en tele- visieproduktie, die heeft bijgedragen tot het kweken van meer begrip voor het lot van dieren. De onderscheiding werd met name gegeven voor de aflevering 'Sins of the Mothers', waarin een anti-bontcomité protesteert tegen het dragen van een nertsmantel. Een andere prijs, de People's Choice Award, was voor de 'Candice Bergen' vóórhaar rol in de serie Murphy Brown. Zij kreeg deze Amerikaanse publieksprijs in de categorie Beste Vrouwelijke Actrice. Ook deze serie wordt door RTL 4 op de maandagavonden uitgezonden. daar niet prettig bij voelen. Dus geld doet in dat verband geen wonderen, 't Is wél meegeno men." Je werkt ook in de reclame, wat doe je precies? „Ik heb een eigen eenmans bedrijf. Daar maak ik ideeën en geef ze vorm. Ook voor tv, ik heb bijvoorbeeld de leader voor Wedden Dat? gemaakt. Wat ik doe, omschrijf ik het liefst als 'commercial creativity', creatief zijn in dienst van de commercie dus." En daar ga je ook mee door, nu je tv-carrière zo voorspoedig verloopt? „O ja. Maar het is natuurlijk zo, hoe meer tv ik doe, hoe minder reclame. Ik zeg nu dus steeds vaker nee. Ik doe alleen nog dingen die ik leuk vind en die haalbaar zijn. Ik heb bij voorbeeld een tv-programma bedacht, over de uitzending daarvan wordt nu gesproken." Bij Joop van den Ende? „Altijd. Ik ben bij Joop begon nen en ik zal bij Joop eindigen. Ik heb alles aan die man te dan ken. Hij zag me bij Showmas- ters. Daar deed ik zonder veel overtuiging aan mee, het was eigenlijk alleen een soort wed denschap met collega's en ik had nooit verwacht dat daar iets uit ,zou rollen, maar Joop heeft me toen enorm gepusht. Ik had eerst nog iets van: dat kan ik he lemaal niet, kun je niet beter ie mand anders vragen: maar hij heeft volgehouden en nu vind ik het zelf erg leuk, tot mijn stom me verbazing." En hoe voelt het, al die aan dacht en dat succes? „Dat is alleen maar leuk. Ik- 1 kan rechtop door de gang lopen en dat stimuleert me om door te gaan. Als je geen succes hebt, als iedereen je plat schrijft, dat lijkt me afschuwelijk. Ik zou dan óók doorgaan, maar nu is het allemaal veel makkelijker." We hopen natuurlijk allemaal dat Wedden Dat? volgend jaar doorgaat, maar heb je daar naast nog speciale wensen voor de toekomst? „Wat televisie betreft zou ik echt een van de beteren willen zijn op het gebied van 'infotain ment'. Zoiets als Ivo Niehe, maar dan met een vleugje meer humor erin. Als ik bij de mid denmoot blijf horen, dan zou ik dat niet leuk vinden. Ik wil een van de besten zijn. Niet dé bes te, als je zo denkt ben je ziek, maar iets doen waar iedereen naar uitkijkt, waar je de voorpa gina's van de kranten mee haalt. Madonna interviewen of zo. En dan 'live'. En het aller mooiste zou zijn als dat pro gramma dan ook in Amerika zou worden uitgezonden." A VRO filmt Braziliaanse stad Curitiba 4 neemt daar in september een beslissing over, maar als we doorgaan, dan ga ik misschien wel weer heel andere dingen doen." Inmiddels hebben ook de VARA, de KRO en de AVRO zich, voor de gelegenheid gewapend met hoogst aantrekkelijke gages, in de strijd om Rolf Wouters ge stort. Weet je al wat je gaat doen? „Het wordt wel druk bij RTL 4 als Peter Jan Rens er straks mis schien ook bij komt, maar ik heb het er heel erg naar mijn zin. Al is het natuurlijk leuk dat door het succes van Wedden Dat? er nu ook belletjes zijn gaan rinkelen bij andere omroe pen." Kan geld wonderen doen bij de onderhandelingen, of is dat niet het belangrijkste voor je? „Nou kijk, iedereen vindt geld leuk. Maar het is niet hèt criteri um. Ik zou nooit mezelf verloo chenen, nooit iets doen wat niet bij me past. Als je staat te la chen op tv en van binnen voel je die lach niet, dan ben je heel verkeerd bezig. Daarom was Wedden Dat? ook zo leuk, daar moest ik écht lachen. Boven dien vind ik dat geld in verhou ding moet staan tot een presta tie. Als ik voor een enorm be drag één keer per jaar tien spel letjes zou doen, dan zou ik me Je levert bij de gemeente je huisvuil in en krijgt in ruil daarvoor gratis kaartjes voor de bus of groente. Het lijkt een puur idealistische gedachte, maar in de Braziliaanse stad Curitiba is het de wer kelijkheid van alledag. Curitiba heet niet voor niets de ecologische hoofd stad van Brazilië. De AVRO nam vorig jaar een kijkje in de bijzondere stad. Martine Bijl reisde met het AVRO-team naar Curitiba en spraak onder anderen met burgemees ter Jaime Lerner. Twintig jaar geleden begon hij zijn strijd tegen het, vuil en de verloedering van de stad. Vanavond zendt de AVRO een verslag uit van de reis van Martine Bijl. Jaarlijks komen vertegenwoordigers van steden over de hele wereld bij bur gemeester Lerner op bezoek om de kunst af te kijken. Vooral het openbaar vervoer-systeem in Curitiba is een voor beeld voor veel andere steden. Tóen de stad meer dan een miljoen inwoners kreeg rees de vraag of er een metronet werk aangelegd moest worden. Burge meester Lerner zag daar niet veel in. „Het aanleggen van een metro is heel duur. Een van de belangrijkste voor waarden voor goed openbaar vervoer is een zeer frequente dienst. Dat kan met bussen ook bereikt worden." Waaghals Rolf Wouters begeeft zich temidden van een troep 'levensgevaarlijke' panda's. FOTO FRANK FAHRNER Inmiddels heeft Curitiba een busnet werk met een totale lengte van 500 kilo meter. Het openbaar vervoer is snel, goed en zeer populair. Het straatbeeld in Curitiba is opvallend rustig. Tussen de vele bussen rijden slechts af en toe auto's. Burgemeester Lerner heeft ook het groen weer teruggehaald in de stad vertelt hij aan Martine Bijt. Er zijn-de af gelopen jaren zo'n anderhalf miljoen bomen geplant in verschillende stads parken. Er is nu 50 vierkante meter openbaar groen per inwoner. Twintig jaar geleden was dat slechts een halve vierkante meter. Terecht kreeg Curitiba in 1990 de Milieuprijs van de Verenigde Naties. (Uitzending: zaterdag, 19.04 uur, Ne derland 1) Wie huisvuil inlevert kan gratis met de bus of krijgt voor niets groente. FOTO ARCHIEF Mannen die tijdens een sanitaire stop hun warme plek je in bed kwijtraken aan de lie velingsteckels van vrouwlief, hondenbezitters die tijdens een wandeling door hun schatte bout over straat worden ge sleept en mensen die geen poot durven te verzetten omdat Ka zan breedlachend zijn tanden laat zien, hoeven niet meer te wanhopen. De redding is nabij. In een tiendelige serie probeert de TROS de relatie tussen eige naar en hond te verbeteren. Dat de cursusleider Martin Gaus heet, mag geen verrassing zijn. Al jaren springt deze dierenthe- rapeut uit Lelystad via de TROS op de bres voor de dieren, en in het bijzonder voor honden en katten. De allesomvattende raad die Gaus hondenbezitters keer op keer meegeeft, is simpel: Om een hond goed te kunnen opvoe den, moet je je als hond gedragen. Als je de krant openslaat en het TV-Journaal be kijkt, blijkt dat maar wei nig mensen moeite heb ben om zich als beesten te gedragen. Sterker nog: soms overtreffen de men sen de dieren. De wreed heid waarmee wij bijvoor beeld ons territorium ver dedigen, valt in het niet bij de grensconflicten in de dierenwereld. En het impo neergedrag van profvoetbal lers na een vermeende foute beslissing van de scheids rechter is lachwekkender dan dat van kemphaantjes op vrijersvoeten. Maar als je iets nauwgezetter het gedrag van een hond be kijkt, is Gaus' advies minder simpel dan het lijkt. Je moet heel wat schroom overwinnen om met 'gesnuffel op kruis- hoogte' je soortgenoten te be groeten, open en bloot je be hoefte te doen en je tanden te zetten in een lap vuile pens. Toegegeven, de voorbeelden zijn flauw en helemaal niet wat Gaus bedoelt. De dierenthera- peut wil eigenlijk alleen maar zeggen dat je je moet verdiepen in de hond en dan volgen be paalde gedragingen vanzelf. Voor een heleboel mensen is de aanschaf van een hond hetzelf de als de aanschaf van een ge compliceerd keukenhulpje. In het begin is het allemaal hart stikke leuk. De hond wordt ge knuffeld, uitgelaten en gebor steld, het keukenhulpje wordt bij elke maaltijd gebruikt. Na verloop van tijd komen de minder positieve kanten aan het licht. De hond moet ook als het regent naar buiten en er ger nog hij moet worden op gevoed. Het keukenhulpje is handig maar geeft na gebruik zo'n afWas dat het voor eeuwig in het keukenkastje belandt. hond in huis hebben er goed van probeert te doordrin gen dat de baas ook daadwerke lijk de baas is. Om een hond dat te leren, moet je in de huid van het dier krui pen. Je moet het dier corrigeren op de manier zoals dat in de hondenwereld gewoon is. Het correctie-beetje in de nek, ver vangen door een onverwachts rukje aan een slipkettinkje. Net als bij de opvoeding van kinderen is het ook voor de hond van belang consequent te blijven. Aan de lijn rukken mag niet, ook niet als hij in de verte het vrouwtje ziet aankomen. Omgekeerd werkt het net zo. Als de hond altijd gewend is op de bank te liggen, kun je hem dat niet gaan verbieden als je een peperduur leren zitelement hebt aangeschaft. Nog een voorbeeldje van fout aanhondenbczitter^Om eenhond p reke nen op kwade blikken van de 'echte' hondenliefhebber. Op dit gebied heerst volslagen on begrip. Je wordt bijkans voor dierenbeul uitgemaakt. Het tragische is dat de mensen die zo reageren, denken dat zij het goed doen. Voor hen is de hond meer dan gewoon een hond. Hij eet mee aan tafel, slaapt in bed en krijgt als het re gent een jasje aan. Op de hond na ondervindt nie mand daar hinder van. Maar het is ergerlijker als de hond zich ook op straat gedraagt als een verwend kreng. Als hij tegen iedere passant op springt (*Hij doet niets hoor"), op de stoep poept, vlak voor een fietser de weg over rent of de hele wijk als zijn territorium beschouwt. Het is te gemakkelijk om de hond daar op aan te kijken. De schuld ligt bij degene die het riempje vasthoudt. Kortom: de mensengedrag. De hond is bang cursus van Gaus is broodnodig voor onweer. Bij elke donder- en ditmaal meer dan alleen slag kruipt hij trillend als e rselfpromoting. Voor het handige hak- snij- en pureerapparaat is dat geen pro bleem, maar als je een hond aan zijn lot overlaat, is het eind zoek. De hond stamt af van de wolf en is dus een roedeldier. Hij beschouwt het gezin als zijn roedel inclusief rangen en stan den. Om de zaak leefbaar te houden, horen in een gezin de mensen baas over de hond te zijn. Krijgt de hond geen of on voldoende leiding, dan gaat hij op eigen initiatief verder. Resul taat: de hond doet precies waar hij zin in heeft, is dus in feite de baas. De gevolgen kunnen voor zoweLmens als dier rampzalig zijn. Wat Gaus probeert te bewerk stelligen is dat mensen goed na denken voordat ze een hond nemen en mensen die reeds rietje ineen. Het is dan heel ver leidelijk om het dier te gaan troosten. Maar dat is precies wat je niet moet doen. Je be loont de angst van het dier met lieve woordjes en knuffels. De hond blijft dus angstig. De laatste. De hond loopt los in het bos, de baas wil naar huis. Hij roept en hij roept, maar Fik kie verzet geen poot. Na een .schreeuwpartij van enkele mi nuten is de baas het zat. Hij gaat naar de hond toe, doet hem aan de lijn, geeft het op zijn donder en wandelt naar huis. Als het baasje dit maar goed volhoudt, zal Fikkie dus nooit naar hem toekomen. Paradoxaal genoeg kunnen ba zen die op een 'hondse' mar met hun huisdier omgaan,

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14