M Vrije tijd Wat er op staat zit er in Opberg opstapje Pins Muziek in de box JfM Gescheiden in een bak Beesten centraal in Pats! en Rumba Rups 'Schilderachtig' onder de pannen Garantiefonds laminaatvloeren Visma Ahoy' viert zilveren jubileum VRIJDAG 19 MAART 1993 MJEUWE CD'S Wim Koevoet Ken Vos Paul Koren- (ZiS JAZZ Paul Motian and the Electric Bebop Band 'Paul Motian and the Electric Bebop Band' JMT/ Polygram. Na; zijn zeer suc cesvolle serie 'On Bröadway'-cd's formeerde drum mer Paul Motian een nieuwe band. Het twee gitaris ten (Brad Schoep- pach en Kurt Ro sen winkel) heeft Motian een oor spronkelijke ma nier gevonden om oude, bekende en typische bebop- standards opnieuw te bewerken. De jonge Joshua Red man (tenorsax) is de enige blazer die hier evenals de beide gitaristen opdracht heeft gekregen om niet al te vreemde dingen uit te halen en gewoon de akkoorden schema's te volgen. Wat de cd vooral interessant maakt, is de manier waarop moderne geluidsopvattin gen aan conventionele harmonieën worden verbon den. Zo krijgt het overbekende materiaal toch iets fris, zoals hel in de jazz hoort. Mijn enige bezwaar is, dat de ritmesectie hier en daar een beetje te tam klinkt. Christian Muthspiel 'Octet Ost' en Wolfgang Muthspiel Sextet'Black Blue' Amadeo/ Polygram. De Oostenrijkse jazzwereld wordt al jaren gekenmerkt door een klein aantal originele musici die bijvoorbeeld velen van hun Duitse collega's overvleugelen. De ge broeders Muthspiel beiden eind twintig behoren tót een nieuwe generatie en hebben nu al internatio naal een behoorlijke faam opgebouwd. Gitarist Wolfgang heeft een zeer fris klinkende cd gemaakt met uit sluitend eigen stuk ken die op hun best klinken als de zeer precies spelende slagwerkers (Alex Deutsch en Don Alias) het geluids beeld domineren, zoals in 'DanCe' (4 Prince)' en 'Squa re Muthspiel is een instrumentalist met een vloeiende frasering en een helder geluid, die ook indruk maakt op zijn akoestische gitaar. Hier en daar zijn als inspiratie bronnen Miles Davis, John Scofïeld en Joe Zawinul hoorbaar, maar Muthspiel blijkt op deze tussen de neobop en fusion liggende produktie als componist be- hporlijk wat in huis te hebben. Christian (trombone) heeft een album gemdakt dat het best in de vage categorie 'geïmproviseerde muziek' on dergebracht kan worden. De naam van de groep ver- vfijst naar deelnemende musici van het vroegere oost- blok, zoalsTomasz Stanko (trompet, Polen), Anatoly Vapirov (saxen, Bulgarije), Nicolas Simion (trombone, Roemenië) en Vladimir Tarasov (drums, Litauen). Het zijn krachtige persoonlijkheden die hun reputatie in de Vele improvisaties eer aan doen. De meest opvallende muzikant is echter de Toevinische zangeres Sainkho Namtchilak dieTnoeiteloos de bijzondere volksmuziek (piet dubbeltoonszang) van haar land en improvisatie met elkaar verbindt. Muthspiel maakt daar ook goed gebruik van op deze niet altijd makkelijke, maar wel vbortdurend boeiende cd. KV Rimski-Korsakov Symfonie nr. 2. Brahms Symfonie nr. 1Residentie Orkest o.l.v. Evgeni Svetlanov Het Residentie Orkest. Precies een week nadat Svetlanov zich als chef-dirigent aan het publiek had voorgesteld, kon het Residentie Qrkest de bezoekers van het galaconcert op 27 februari de dubbel-cd met dat eerste concert mee naar huis ge ven. Wellicht is daarmee een record gebroken, maar in iëder geval was het een uitstekend ge baar, zowel naar de dirigent als naar het publiek, tëmeer daar dat eerste concert heel opmerkelijk was. Brahms kreeg een sterk geladen, in klankopbouw im ponerende uitvoe ring, maar de in druk daarvan wordt zo mogelijk nog overtroffen door Rimski-Korsakov's Tweede Symfonie. Dit zelden gehoorde werk werd werkelijk heel monumentaal neer gezet door een orkest dat er onder deze nieuwe diri gent duidelijk zin in had, en de door de NCRV gereali seerde opname vormt daarmee een welkome aanvul ling op de bestaande cd-catalogus. De zeer schappelijk geprijsde cd's zijn te bestellen bij het Residentie Orkest, maar gezien het belang ervan liggen ze wellicht bin nenkort ook bij de betere vakhandel. Nederlands Gitaarduo met werken van Piazzolla, Kleyn- jans, Otte, Gnattali en Lennon, McCartney Brouwer Escape. Nog een Nederlands ensemble, veel kleiner van sa menstelling en met een cd met enkele aangename ver rassingen. Zo zal menigeen rechtop gaan zitten bij het arrangement dat Erik Otte maakte van Piazzolla's INightclub', maar het meest welkom op deze cd waren me toch Ottes eigen Zes Romantische Preludes. Het bracht halverwege de cd een afwisseling in een sfeer die neigde naar drukte en virtuositeit, bijna inherent aan een gitaarduo, maar mogelijk versterkt door de suggestie dat de afstand tussen microfoon en instru menten hier en daar 'effectvol' varieerde. PK DINGEN Henriëtte van der Hoeven Thee met een vruchtensmaakje is 'in'. En wat is leuker dan die thee ook in een bijpassend glas te serveren. De ontwerpers Inspiration, die toch met een nieuw model theeglas bezig waren, speelden daarop in. In matglas zijn er nu vier glazen voor vruchtenthee: si naasappel, citroen, aardbeien en kersen. In helderglas zijn er gla zen voor ijsthee en Irish coffee 3,95). Ongedecoreerd kosten de glazen 2,95. Een set bijpassende lepeltjes komt op 4,95. Meer informatie tel 0 17 18 - 23 334. Er zijn veel dingen in huis waar je net niet bij kunt. Dan brengt dit opstapje van Curver uitkomst. Bo vendien, als je het deksel optilt, heb je een mooie opbergruimte voor gereedschap of andere zaken. De uitneembare bak heeft een vakverdeling. De grote is bedoeld voor forse stukken gereedschap. Prijs 69,95. Meer informatie 0 13 -310 444. In Frankrijk zijn ze nog altijd een rage, de pins. Zelfs Christofle, bekend zilverwerk, doet er aan mee. De thee kan Pompadour, de koffiepot Art Déco, de kandelaar Gio Ponti, de tafelschaal Villandry en het bord Contour Dou- cine zijn ip minia tuur uitvoering mét pin te koop. Ze kas ten 161,- (behalve het bord dat is 30 goedkoper). Meer informatie: Christofle Benelux, tel. 09 32 23 766 038. Met een druk op de driehoekige knop kan deze peuter zelf bepalen wanneer hij zijn favoriete liedje wil horen. Straks, als hij wat groter is, kan hij zelf de band ver wisselen en de mu ziek harder of zach ter zetten. Prijs van dit Fisher Price- speelgoed 99,-. In deze pedaalemmer van Bra- bantia met een inhoud van 20 liter kan 15 liter 'normaal' en 3 liter groente- en fruitafval wor den bewaard. In de emmer is namelijk een tweede afvalbakje aangebracht. Dit bakje kan ge makkelijk uit de pedaalemmer worden getild en bij het schoonmaken van groente en fruit op het werkblad of in de spoelbak worden gezet. De prijs: vanaf 59,75. SPELLETJES Dit keer twee spellen waarin dieren een belangrijke rol spe len. De MB-spellen Pats!waarin kleine kruipertjes zonder kleer scheuren de koelkast moeten bereiken en Rumba Rups die reageert, op geluid en daarmee je rivalen tot waanzin brengt. Maar allereerst Pats!. In de vro lijk gekleurde doos vinden we een speelbord, een beestenma ker, een 'Patshand', vier potjes gekleurde klei, twaalf Patskaar- ten en een dobbelsteen. Voordat je het spel kunt spe len, moet je de beestenmaker in elkaar zetten (bouwtekening en spelregels staan in de binnen kant van de doos), een potje klei kiezen en met de beestenmaker twee kruipertjes maken, de Patskaarten schudden én omge keerd op het daarvoor bestem de vakje op het speelbord leg gen. Let op: bij twee spelers kies je twee potjes klei. Je speelt dan namelijk met vier beestjes. Degene die als eerste zijn twee beestjes in de koelkast weet te krijgen, is de winnaar. De spelregels zijn kinderlijk eenvoudig. De jongste speler mag beginnen. Hij gooit de dobbelsteen en verplaatst zijn beestje net zoveel vakjes als de dobbelsteen aangeeft. Per beurt mag je slechts één beestje ver zetten. Na de eerste beurt verzet je steeds het kruipertje dal het verst van de finish (koelkast dus) af is. Als je op een Patsvakje te rechtkomt, pak je een kaart van de stapel. Met de Patshand plet je de beestjes die op de vakjes staan die dezelfde kleur hebben als het kaartje dat je hebt ge pakt. Ook je eigen beestjes kun nen er dan aan gaan. De geplet te beestjes blijven tot het eind van het spel op het speelbord. Elke geplet beest wordt vervan gen door een nieuw kleifiguur- tje. Je moet dan wel weer op het startvakje beginnen. Een beestje mag niet worden verpletterd als het reeds op het koelkastvakje staat. Als alle kaarten zijn gebruikt, dan moet je ze opnieuw schud den en weer omgekeerd op het kaartenvakje leggen. Ze kunnen gewoon opnieuw worden ge bruikt. Veilige thuishavens zijn de gele Patsvakjes. Alleen daar zijn de beestjes veilig voor de alles vernietigende Patshand. Vakjes overslaan mag alleen als er op die betreffende vakjes al beest jes staan of geplette resten lig gen. Pats! is een alleraardigst spel. Vooral het pletten valt bij kinde ren zeer in de smaak: ze gaan bijkans het bord door. Ook de klei oefent een onweerstaanba re aantrekkingskracht uit op kleine kinderhandjes. Ze zijn bijna blij als hun beestjes wor de hoofdrol. De olijkerd heeft 32 handjes om knikkers in ont vangst te nemen. Elke speler, 2 tot 4 stuks vanaf 5 jaar, krijgt acht knikkers in de zelfde kleur en een tang. Hij pakt de knikker op met de tang en legt hem in het handje van de rups. Geen enkel probleem maar pas op. Aan de voorkant heeft de rups een microfoontje. Als je daarin schreeuwt, begint Rum ba enthousiast te swingen. Dan wordt het een stuk moeilijker de knikker in het handje te krijgen. Degene die als eerste alle knikkers in de handen van de rups heeft gedaan, wint het spel. Het is dus de bedoeling dat je het je rivalen onmogelijk maakt hun knikkers kwijt te ra ken. Als een van de spelers aan de beurt is, schreeuwen de an deren hun longen uit het lijf. Rumba Rups is vooral voor kinderen een heel leuk spel. Ze schreeuwen en meppen op tafel dat het een aard heeft. Rumba is tegen al dit enthousiasme goed bestand. Hij zit gedegen in den geplet, Na gebruik moeten de potjes klei goed worden afgesloten om uitdroging te voorkomen. Mocht dat toch zijn gebeurd, boord. Verpak de klei een nacht elka lang in een vochtige doek en het Bovendie kncedspul is als nieuw. Pats! is geschikt voor 2 tot 4 spelers vanaf zes jaar. Pats! van MB. Speclduur 30 minuten. Richtprijs: f 50. i kan teger hij uitgevi Irisse kleuren en heeft een strip achtig uiterlijk. Rumba Rups wordt geleverd zonder batterij- speelt Rumba Rups van MB. Specl duur i>ariabel Richtprijs: f 70. DOE-HET-ZELF Kleidakpannen Nederland lanceerde op de bouwbeurs een nieuw model keramische dakpan, die de schilderachtige naam 'Mon driaan' kreeg. Het is een toevoeging aan het al bestaande assortiment, dat eveneens naar grote schilders uit de Noord- en Zuid nederlandse historie werd vernoemd: Ru bens, Bruegel, Ruysdael en Breitner. De Mondriaan kenmerkt zich door strakke lijnen die in de architectonische trend van deze tijd voor plat-hellende daken worden gebruikt, om er een levendig accent aan te verlenen. Behalve door het lijnenspel geven ook de schakeringen in de 'rode scherf van de Mondriaan-pannen aan een dak onder elke natuurlijke lichtval een speels en steeds wisselend beeld. Zo'n 'hoed op het huis' komt des te sterker tot zijn recht wanneer het dak, door vorm en uitbouwsels zoals kapellen op zich ook al een geaccidenteerd uiterlijk heeft. /\lle voQr dergelijke constructies benodigde toebeho ren (nokafwerking, hoekkepers, kilgoot, dakvoet, enz.) zijn in het assortiment opge nomen. Meer informatie: Kleidakpannen Neder land, Reuver, 0 47 04-94 94. Kopers van laminaatvloeren kunnen sinds kort terugvallen op extra zekerheid als zich geschillen met leveranciers voordoen. Het in februari opgerichte 'Garantiefonds lami naatvloeren' biedt de koper garantie op aanbetaling en correcte afhandeling van klachten. Het fonds is een initiatief van de Vereniging van Parketvloerenleveranciers (VPL) en de drie toonaangevende laminaat-producente n/importeurs. Perstorp Flooring (Pergo). Rowi Parket Nederland (Rowica) en Wood pecker (Lamett). Deze nieuwe regeling biedt de consument weliswaar geen direct voordeel, maar hij heeft er wel baat bij als er sprake is van me ningsverschillen die tot twistpunten uit groeien. Bij de regeling zijn 50 Nederlandse leveranciers, met in totaal 114 verkooppun ten aangesloten. De garantie is identiek aan die. welke de bij VPL aangesloten leveranciers van (houten) parketvloeren al sinds geruime tijd bieden. Toelating van leveranciers van laminaat vloeren tot het fonds is gebonden aan uni form vastgestelde kwaliteitsnormen. De hengelsporttentoonstelling Visma viert dit jaar haar zilveren jubileum. Tot en met zondag 21 maart wordt in het Rotterdamse Ahoy'-complex dit jaarlijks terugkerende evenement voor de hengelaar voor de 25ste maal gehouden. Zoals in alle voorgaande afleveringen krijgen de meer dan 40.000 be zoekers, die ook dit jaar weer worden ver wacht, alle nieuwtjes op het gebied van vis- materialen, visboten en vissporttoerisme voorgeschoteld. De Visma, ditmaal op een oppervlakte van ruim 10.000 vierkante meter, vormt al vele jaren het ontmoetingspunt vooreen deel van het kleine miljoen Nederlanders dat langs de waterkant geregeld een hengeltje uitgooit. Op de jubileum-Visma zijn vrijwel alle grote hengelsport bed rijven in ons land vertegenwoordigd. Nieuw is dit jaar de uitreiking van de hen- gelsportpromotieprijs. De prijs, bestaande uit een kristallen sculptuur van springende zalmen, gemaakt door de Schotse kunste naar Alan Bowes en een bedrag van 3.000 werd op de openingsdag uitgereikt aan de Amsterdamse publicist en hengelsport win - kelier |an Schreiner. Deze 76-jarige nestor van de schrijvende vissers en vissende schrijvers was ooit na Godfried Bomans de best verkochte auteur en legde onlangs de laatste hand aan zijn 54ste boek. Verder maakte hij onder meer met de tv-serie Made in Holland de sport - visserij in ons land populair. Op de tentoonstelling worden onder meer een castingwedstrijd, visquizzes en hengel sportmodeshows gehouden. Bovendien houden prominente hengelaars uit binnen- en buitenland lezingen over hun specialis men, worden er visfilms vertoond en actie gevoerd ten bate van gehandicapte sport- vissertjes. Visma Ahoy" Is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. De toegangsprijs is 12, een tientje voor 65-plussers en 8 voor kinde ren tot en met 12 jaar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11