Verzet Peking tegen plannen Hong Kong Buitenland Zes doden bij ontploffing Babysmokkel schandaal in Hongarije Israëlische coalitie onder druk 'Stoffelijke resten in Moskou niet van Hitier' Acties van vissers duren voort fjr C. JA S fïVtCrFL pkk legt wapens tijdelijk neer Russen helpen Serviërs in Bosnië DONDERDAG 18 MAART 1993 Vrouw bewaart lijk man op sofa londen Een Britse vrouw heeft maandenlang het lichaam van haar overleden echtgenoot op de sofa in de woonkamer be waard, omdat zij weigerde te aanvaarden dat hij dood was. De politie van West-Bromwich, een voorstad van Birmingham, vond de volledig geklede stoffelijke resten zittend op de bank, in de woonkamer. Grootste bacterie ontdekt londen De grootste bacterie ter wereld is ontdekt levend in symbiose binnen de doktersvis, die voorkomt in de wateren voor de kust van Australië. Dat staat in het verslag van een onderzoek dat vandaag in Nature is verschenen. De bacterie meet een hal ve millimeter en vormt, uitgedrukt in celvolume, de grootste die ooit is beschreven. Het organisme was al lange tijd bekend, maar eerst dacht men door zijn grootte dat het een amoebe (een ééncellig diertje) was. Doden bij brand vluchtelingenpension trento» Zeker vijf mensen zijn vanmorgen in Trento in het noordoosten van Italië omgekomen bij een brand in een loods die in gebruik was als pension voor vluchtelingen uit het voor malige Joegoslavië. De oorzaak van de brand was niet direct be kend, maar brandstichting werd niet uitgesloten. Visumplicht voor Joegoslavië Belgrado Rest-Joegoslavië (Servië en Montenegro) heeft giste ren bij wijze van vergelding een visumplicht ingesteld voor bur gers van Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitsland; Oostenrijk, Zwit serland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland, IJsland, de Benelux-landen, Marokko, Turkije en Iran. Dit omdat deze lan den ook een visumplicht hebben voor Joegoslaven. Opnieuw moordaanslag Algerije algiers Gewapende mannen hebben in Algerije een lid dood geschoten van de Nationale Consultatieve Raad, die fungeert als interim-parlement. Het slachtoffer, el-Hadi Flici, was tevens arts en een bekend intellectueel, aldus het officiële persbureau APS. De drie daders klopten bij el-Hadi Flici aan voor medische hulp, hem drie kogels door het hoofd joegen. Senegal doodt tientallen rebellen dakar Het leger van het Westafrikaanse Senegal heeft het afge lopen weekeinde bij gevechten in de zuidelijke provincie Casa- mance zeker 80 separatisten gedood. Dat is gisteren bekend ge maakt. Het is nog onduidelijk of bij de gevechten militairen om het leven zijn gekomen. Kim Campbell kansrijk als toekomstig premiér Canada HAARLEM HANS JACOBS De Canadese minister van de fensie, Kim Campbell, maakt een goede kans de eerste vrou welijke premier van Canada te worden. Campbell heeft in de peilingen een flinke voorsprong opgebouwd op de overige kan didaten voor het leiderschap van de Conservatieve partij. Ruim 4000 gedelegeerden van die partij moeten op een bijzon der partijcongres van 9 tot 13 juni een opvolger aanwijzen voor de vorige maand terugge.- treden Brian Mulroney. Als Het stoffelijke overschot dat de Sovjet-troepen vonden bij Hit- Iers bunker in Berlijn en meena men naar Moskou is niet het li chaam van de Führer. Dat is de conclusie van een uitgebreid onderzoek dat vier artsen van het instituut voor fo rensische en sociale geneeskun de in het Franse LUle hebben uitgevoerd. Aan de hand van de oorspronkelijke lijkschouwings rapporten in de Sovjetunie stel den zij vast, dat het daar aanwe zige lichaam onmogelijk dat van Hitier kan zijn. In die rapporten wordt ge sproken over 15 ondertanden. Uit het archief van Hitiers tand arts, dat na de oorlog in handen kwam van de Amerikaanse troe pen, blijkt echter dat zijn onder gebit 14 tanden telde. Verder Amerika mag extremistische sj'eik uitleveren washington hans de bruijn correspondent De fundamentalistische Egypti sche sjeik Omar Abdel-Rahman mag door de Verenigde Staten aan Egypte worden uitgeleverd. Dat heeft een rechter in Newark (New Jersey) gisteren bepaald. Abdel-Rahman wordt door Egypte beschouwd als het brein achter recente bomaanslagen. Ook zou hij nauwe banden on derhouden met de twee man nen die betrokken zouden zijn geweest bij de bomaanslag op het Wereldhandelscentrum (WTC) in New York, op 26 fe bruari. Cairo heeft laten weten dat Abdel-Rahman terecht zal moe ten staan voor zijn betrokken heid bij de golf van aanslagen door fundamentalistische mos lims in Egypte. De sjeik heeft in de Amerikaanse staat New Jer sey een moskee waar veel fun damentalisten bijeenkomen. Hij roept geregeld op tot acties te gen 'afvalligen' en tot omver werping van het bewind van de Egyptische president Hosni Mubarak. Regering wordt in 1997 meteen vervangen fort Lauderdale Bij een botsing zijn z tussen een tankwagen e trein op een spoorwegovergang bij Fort Lauderdale in Florida heeft zich gisteren een enorme ontploffing voorgedaan. Daarbij omgekomen. Het ongeluk gebeurde toen e uit New York afkomstige passa- gierstrein zich bij de spoorweg overgang in de tankwagen boor de, die op de rails in een file stond. Negen auto's en vracht wagens vlogen direct in brand. De tankwagen stond twee uur na het ongeluk nog in lichterlaaie. FOTO AFP Peking zal de regering van Hong Kong na de overdracht aan China in 1997 vervangen en zal de Britse voorstellen voor democratisering in de kroonkolonie niet accepte ren. Dat heeft de hoogste Chinese functionaris belast met Hong"Kong, Lu Ping, gisteren gezegd. werken. Het probleem komt voort uit doelbewuste sabotage van Britse kant", aldus Li. De Chinese minister Li Lanqing (buitenlandse handel) sluit niet uit dat het conflict ook een ne gatieve invloed heeft op de han- delsbetrekldngen tussen beide landen. De Britse regering heeft zich steeds terughoudend opgesteld bij de golf van dreigementen en waarschuwingen van Peking aan het adres van Patten. „Hij (Patten) heeft een uiterst onver antwoordelijke houding aange- peking-londen rtr-dpa-/i Eerder had Peking gedreigd een schaduwregering voor Hong Kong op te zetten als de Britse gouverneur Chris Patten bij zijn democratiseringsplannen blijft. De Britse regering steunt Pat tens voorstellen voor democra tische hervormingen. De Chinese premier Li Peng beschuldigde Londen ervan doelbewust de besprekingen te saboteren. „In de huidige om standigheden zijn niet wij on willig om te praten of samen te nomen tegenover de mensen van Hong Kong", aldus Lu. China is vooral verontwaar digd over Pattens voorstellen om de democratie in Hong Kong te versterken voor de overdracht. Groot-Brittannië voert daartegen aan dat alleen Londen verantwoordelijk is voor de verkiezingen die in 1994 en 1995 in Hong Kong worden gehouden. Patten wil de bevolking van Hong Kong met een aangepast verkiezingssysteem grotere in vloed geven op het bestuur van de kolonie. Zijn voorstellen hiertoe werden vorige week for meel gepubliceerd. China vreest dat een democratisch Hong Kong leidt lot een grotere de mocratische oppositie in eigen land. Budapest»afp moeders die hun kinderen niet willen houden aan met een aanbod voor adoptie door een bui tenlands echtpaar. De prijs per baby bedraagt volgens Almassy zo'n 37.000 gulden en het me rendeel daarvan verdwijnt in de zakken van de handelaren. De baby-handelaren worden geholpen door de wetgeving in Hongarije die een vrouw het recht geeft direct na de geboorte afstand te doen van haar kind ten gunste van een adoptiepaar. Shas boos over opheffen onschendbaarheid onderminister jeruzalem ad bloemendaal In Hongarije is een schandaal ontstaan nadat de stichting Napsugar voor de kinderbescherming heeft onthuld dat er sinds twee jaar een lucratieve export van Hongaarse baby's naar de Verenigde Staten bestaat. Sinds 1990 zijn honderden baby's illegaal naar de VS gebracht, waar zo'n twee mil joen gegadigden voor adoptie zouden bestaan. De handelaars zouden worden getipt door art sen in ziekenhuizen. Vervolgens kloppen zij bij correspondent In Israël dreigt een crisis in de regeringscoalitie door de ophef fing van de parlementaire on schendbaarheid van ondermi nister Pinhasi (godsdienstza ken), lid van de religieuze partij Shas. Het Israëlische parlement besloot gisteravond met 58 te gen 41 stemmen de mogelijk heid te creëren voor een vervol ging van Pinhasi wegens mis bruik van overheidsgeld. Shas, een partij die steunt op religieuze joden die hun wortels in de Arabische landen hebben, beschouwt de maatregel van de Knesset als een onderdeel van een discriminatie-campagne door politie, justitie en over heid. Shas-parlementsleden heb ben gedreigd met wraak als vol gende week moet worden ge stemd over de benoeming van president. Het is nieuwe leider van de Conserva tieven wordt Mulroney's opvol ger automatisch premier. Campbell, die afkomstig is uit de provincie British Columbia, heeft zich overigens nog niet kandidaat gesteld. Mulroney, die Canada bijna tien jaar heeft geregeerd, gaf zijn baan op nadat opiniepeilin gen aangaven dat de Conserva tieven bij de dit jaar te houden parlementsverkiezingen onder zijn leiding geen winstkansen zouden hebben. Canada moet uiterlijk in november naar de stembus. Brit geobsedeerd door 'hacking' londen cees van zweeden had het lichaam maar één testi kel. Uit geen enkel medisch rap port blijkt dat Hitier een testikel minder had. De Franse onderzoekers, die ruim twee jaar lang alle be- scliikbare informatie rond het lichaam in Moskou naast elkaar hebben gelegd, vermoeden dat de Sovjet-lijkschouwers onder druk van Jozef Stalin, die de we reld graag wilde tonen dat Hit- Ier werkelijk dood was, hebben gezegd dat het lijk dat van Hitier Hitiers lichaam werd na zijn zelfmoord op 30 april 1945 ver brand. Volgens de artsen werd het verbrande lijk later weer op gegraven en eind mei meegeno men door de laatste Duitse sol daat die een bezoek bracht aan de kanselarij. Wat er daarna mee is gebeurd is onbekend. Een 19-jarige Britse scholier heeft wereldwijd in 20.000 computers ingebroken en daarbij voor vele duizenden guldens schade aangericht. Hij werd gisteren door de jury van een Londense rechtbank vrij gesproken omdat hij „wegens zijn obsessie" ontoerekenings vatbaar is. De jongeman kreeg op 11 -ja rige leeftijd zijn eerste compu ter. Drie jaar later begon bij met zijn kraken ('hacking'). Hij verschafte zich onder meer toegang tot het in Brussel ge vestigde European Cancer Re search Organisation (ECRO). Hij gaf de ECRO-computer op dracht om 50.000 telefoontjes te plegen en onttrok informa tie aan het systeem. Het gevolg was dat artsen niet onmiddel lijk konden beschikken over vitale gegevens over terminale patiënten. Ook verschafte hij zich toegang tot computers van het Britse ministerie defensie. Voor de rechtbank schetste een psychiater een grimmig beeld van de gedaagde. De 19- jarige was zo bezeten van zijn computer dat hij zich na school in zijn kamer opsloot, de gordijnen dichtdeed en al leen nog maar achter het toet senbord zat Zijn moeder scha kelde voor ze naar bed ging de stroom uit om te voorkomen dat haar zoon ook 's nachts doorging. /L T+r 0 «OM A nantes Franse vissers zijn giste ren in de kustplaatsen Nantes, Marseille, Montpellieren Nimes opnieuw in actie gekomen tegen het Europese visserijbeleid. In Bayonne raakten de betogers slaags met de politie. De politie van Nantes, waar deze foto werd genomen, vuurde traangasgrana ten af toen ongeveer 800 vissers de agenten bestookten met ste nen, lichtkogels en explosieven. De vissers eisen dat de invoer van goedkopere vis wordt beperkt FOTO» AFP mogelijk dat ze dan niet Ezer Weizman zullen steunen, de kandidaat van Arbeid, maar Li- kuds Dov Shilanski. Premier Ra bin verblijft momenteel in de Verenigde Staten, maar hij keert morgen vervroegd terug in Is raël. De verwachting is dat hij onmiddellijk na aankomst een onderhoud met Shas-minister Deri (binnenlandse zaken) zal hebben. Escobar krijgt telefoon en keuken in cel BOGOTA Rtr-/AFP De Colombiaanse autoriteiten hebben gisteren ingestemd met de voorwaarden die de al zeven maanden voortvluchtige drugsbaron Pablo Escobar stelt voor zijn overgave. Esco bar zou zich op korfte termijn willen overgeven. Hij wil in zijn cel beschikken over een privé-telefoonlijn en een eigen keuken. Sinds vorig jaar juli, toen Escobar de benen nam uit de luxueuze Envigado-gevan- genis, wordt de drugsbaron op de hielen gezeten door ruim 1600 politiemannen en solda ten. Escobar liet procureur-gene raal De Greiff weten dat hij in zijn toekomstige gevangenis wil beschikken over een privé- telefoonlijn om minstens drie keer per week met zijn gezin te bellen, een privé-keuken voor hem en zijn naaste mederwer- kers om niet te worden vergif tigd, en speciale bescherming voor zijn naasten. Tegenstan ders van de drugsbaron heb ben Escobars familie de afgelo pen maanden herhaaldelijk bedreigd. Baltische raad kijkt ook naar mensenrechten helsinki» ap istanbul jessica lutz correspondent De leider van de Kurdische PKK-partij, Abdullah Ocalan, heeft gisteren op een persconfe rentie een eenzijdig staakt-het- vuren voor de periode van 20 maart tot 15 april afgekondigd. Hij stelde hieraan echter de voorwaarde dat het Turkse leger de PKK 'niet in de verdediging zou drukken'. In een eerste re actie zei minister Sezgin (bin nenlandse zaken) dat de PKK- militanten zich onvoorwaarde lijk moet overgeven. Minister Ayaz (defensie) verklaarde dat het leger in geen geval beïn vloed werd door de oproep en voortging met het de voorberei dingen voor Newroz, het Kur- disch Nieuwjaar (21 maart). „De staat kan niet onderhande len met terroristen, iedereen die de eenheid van Turkije probeert te ondermijnen, zal gestraft worden," aldus de bewinds- Met zijn grote snor en vastberaden Tartaarse ogen valt Jevgeny Kalmoek op tussen de potige Serviërs met wie hij zij aan zij vecht tegen Mos lims in het oosten van Bosnië-Hercegovina. Kalmoek is een vrijwilliger in het leger van de Bosnische Serviërs, een van de twintig Russen die desinspanningen steunt, wil de recrutering van gelegerd zijn in Skelani aan de rivier de Drina. Het uitzicht vanuit hun barakken op agressors, begrijpen de Russen onze gevoelens. We hebben ze nodig voor morele steun, om de wereld te tonen dat we niet alleen zijn." Het aantal Russen dat in Bosnië vecht aan de kant van de Serviërs is onbekend, maar de televi sie in Moskou sprak eerder van zeker 200 man. De Russische regering, die de internationale Indiase politie arresteert verdachten aanslag Calcutta king gewaarschuwd voor moge lijke aanslagen en op het hart gedrukt bedacht te zijn op ver dachte pakjes en auto's. De te levisie nqm de waarschuwing over in haar Journaal. Er zijn overigens nog geen aanwijzingen dat de aanslag in Calcutta verband houdt met de aanslagen in Bombay van afge lopen vrijdag, die aan zeker 300 t het leven kostten. een oorlogskerkhof herinnert hen da gelijks aan de gevaren van hun missie Naar eigen zeggen is de 31-jarige Kal moek, die twee jaar lang in Afghanis tan diende in het Rode Leger, geen huurling. Hij noemt zichzelf liever vrijwilliger en zegt dat hij geen loon ontvangt voor zijn inspanningen. „Ik ben hier gekomen omdat ik tot de Russisch-orthodoxe kerk behoor de „vrijwilligers" verbieden en strafbaar stellen met een maximum straf van tien jaar Serviërs' De Indiase politie heeft gisteren twee moslims aangehouden die worden verdacht van de bom aanslag in Calcutta, waarbij dinsdagnacht zeker 60 mensen zijn omgekomen. Het legergar- nizoen in Calcutta is gisteren in staat van paraatheid gebracht. India vreest een golf van ter reur. Politiefunctionarissen in veel steden hebben de bevol- Kalmoek kwam samen met een RliSSCH vriend, Sasja, eind december aan in hebben zelfde ckelani Va een 'reinreis.via Bultje. lc c «-c«/uc Eenmaal aangekomen gingen ze naar Ziel üls de Servisch-orthodoxe kathedraal om te vragen waar ze zich moesten mel den, Sasja. een ervaren sluipschutter die vier jaar lang in Afghanistan vocht, keerde terug naar Rusland na- niet graag dat orthodoxe gelovigen slecht wor- dat hij in zijn borst was getroffen door een kogel van Moslim-strijders. Bosnische Serviërs hebben drie bij de grens tussen Bosnië en Servië wachtende konvooien met voedselhulp gisteren doorgang verleend. In het belegerde Srebrenica vielen vier doden bij gevechten tussen hongerige mensen, die voede- sel probeerden te bemachtigen. Rondom het liegvcld van Sarajevo werd zowel gisteren als den behandeld", zo zegt de Rus. De Russen „begrijpen het probleem nog beter dan de Serviërs, dat ze vechten om te overleven", meent Kalmoek. „Wat hier met de Serviërs ge beurt, is een voorbode voor wat de moslims zul len gaan proberen in Rusland." „Russen hebben dezelfde ziel als Serviërs zo on derstrcept Kalmoeks Servische commandant. „Terwijl de rest van de wereld ons beschouw! als vanmorgen hevig gevochten. buitenlandse zaken van de landen aan de Baltische zee zijn gisteren onder druk van Rusland akkoord ge gaan met de benoeming van een minderhedencommissaris, die moet toezien op de naleving van de mensenrechten in de re gio. De Russische minister Ko- zyrev (buitenlandse zaken) haalde het voorbeeld van Joego slavië aan om te waarschuwen voor het gevaar dit dingt VOO! Russische minderheden in het buitenland. Er wonen veel Rus sen in de voormalige Sovjet-re publieken Estland, letland en Litouwen. Op de conferentie werd ook overeenstemming bereikt over de gezamenlijke bestrijding van de smokkel van vluchtelingen en druggebruik. Voorts zullen de landen gaan wnh n aan de verbetering van de veiligheid van kerncentrales. De raad werd vorig jaar opge richt om de samenwerking te bevorderen tussen Duitsland, Polen, Rusland, Estland, Let land. Litouwen. Finland, Zwe den, Noonvegeri en Denemar ken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7