'Ja blijft ja voor dienstplichtigen' Slechts één onderzoek naar bijstandsfraude Binnenland Groen Links: Frontale aanval op milieubeleid Bruggen in de takels Bernhard laat Jaap los Dales akkoord met 'keuring' politiewerk Schutterend college Amsterdam kan Wallen niet autoluw maken DAF belooft onderzoek naar fouten bij ontslag KJNDtKDALi 18 MAAK I Wandelaar vindt lijkje van baby cronincen» Een wandelaar heeft gisteravond bij een sportzaal in de Groningse wijk De Hoogte het lijkje van een vermoedelijk slechts enkele dagen oude baby aangetroffen. Het stoffelijk over schot lag bij een blinde muur van de sportzaal verborgen onder een handdoek. De baby was ongekleed. De Groningse politie heeft bij de sportzaal een technisch onderzoek ingesteld en is en buurtonderzoek gestart. Werkloosheid terug op niveau 1991 den haag De werkloosheid is terug op het hiveau van twee jaar geleden. In de periode december-februari waren 343.000 men sen werkloos, zo maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend. In de tussenliggende twee jaar bereikte de werkloosheid het laagste punt in juli vorig jaar, toen 286.000 werklozen werden geteld. In de afgelopen drie maanden steeg de werkloosheid met 27.000 mensen, de grootste stijging sinds de werkloosheid in de tweede helft van vorig jaar weer is gaan toenemen. Volgens de voorspellingen wordt dat voorlopig niet beter. Portier vrijuit na doodslag rotterdam Een portier van de Rotterdamse nachtclub Under ground heeft volgens de rechtbank uit noodweer gehandeld toen hij in november vorig jaar een bezoeker doodschoot en diens broer verwondde. De officier van justitie eiste twee weken geleden vijfjaar cel. De juiste toedracht van de schietpartij is nog steeds niet duidelijk. Het begon toen de portier een man buiten de deur zette omdat die volgens hem een vuurwapen droeg. De man kwam later terug met wat vrienden, onder wie de twee broers. Volgens de portier grepen de broers als eersten naar de wapens en schoot hij hen beiden in een reflex neer toen een worsteling ontstond. Burgemeester Peper heeft de nachtclub in middels gesloten wegens voortdurende overlast. Amsterdam Zuid-Oost zoekt sponsors Amsterdam Het bestuur van het stadsdeel Amsterdam Zuid- Oost bekijkt de mogelijkheden om straatnaamborden van recla me te voorzien. Het idee is afkomstig van de leverancier, de fir ma Langkat. Als sponsors bereid zijn reclame te maken op straatnaamborden wil Langkat de huidige borden gratis vervan gen. Het stadsdeel zou daarmee zijn verlost van het onderhoud. De deelraad moet zich nog over het plan uitspreken. Volgens een woordvoerder van het stadsdeel is het niet de bedoeling complete billboards onder de straatnamen te hangen, maar moet de reclame van bescheiden omvang zijn. Uranus haalt Neptunus in utrecht» Dinsdag 20 april is een bijzondere dag voor sterren kundigen, want dan haalt de planeet Uranus zijn naaste buur Neptunus in. De laatste keer dat dit gebeurde was in september 1821. Wie de inhaalrace nu mist, moet 171 jaar wachten. De Utrechtse sterrenwacht De Koepel vermeldj daarbij dat beide planeten zover van de aarde weg staan dat men ze met het blote oog nooit kan zien, maar met een goede verrekijker moet het lukken. Uranus staat dichter bij de zon dan Neptunus. Daarom beweegt hij zich ook sneller in zijn baan. Omdat Uranus voort durend de binnenbocht heeft, haalt hij zijn buurman eens in de zoveel tijd in. Drie jaar voor aanslag op ex-vrouw Maastricht Twee Heerlense broers van 35 en 45 jaar hebben gisteren ieder drie jaar cel gekregen voor een poging tot moord op de ex-echtgenote van de oudste broer. De broers wilden wraak nemen omdat de vrouw een nieuwe vriend heeft en de twee kinderen aan haar zijn toegewezen. De broers probeerden in november met zelfgemaakte molotov-cocktails brand te stichten in de woning van de vrouw. Het bleef bij een poging omdat de brandbommen afketsten tegen de dubbele beglazing. De officier had vijf jaar geëist. Volgens hem had dit niets meer te maken met een echtelijke twist, maar alles met een geplande wraakactie waarbij doden hadden kunnen vallen. den haag gpd De Tweede Kamer ziet af van een groots opgezet eigen onder zoek naar bijstandsfraude. De Kamer wil daarmee dubbel werk voorkomen, nu staatsse cretaris Ter Veld van sociale za ken reeds een soortgelijk onder zoek is begonnen. Het afzien van een eigen on derzoek is vooral een nederlaag voor het CDA. Die partij drong op een parlementaire en quête naar de bijstandsfraude, het zwaarste onderzoeksmiddel van de Kamer. Dat is met het aansluiten bij Ter Velds onder zoek van de baan. De speciale kamerwerkgroep werd medio december op aan- g van het CDA opgericht naar aanleiding van fraude-on derzoeken in onder meer Gro ningen en Amsterdam. De werkgroep moest in kaart bren gen wat al bekend is over bij standsfraude en wat nader moest worden bestudeerd. Daarbij ging het vooral op de omvang van de fraude en de Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappenke Persd*nst den haag Groen Links wil de komende maanden via korte notities aantonen dat het milieubeleid van dit kabinet op alle fronten faalt. Ondanks alle mooie woorden voor en na de verkie zingen in 1989 doet het kabi net veel te weinig voor het milieu, meent de partij. Onder het motto 'Groen Links nagelt het milieubeleid aan de schandpaal' publiceer de de fractie gisteren de eerste notitie: over het C02-beleid. Het verminderen van de uit stoot van kooldioxide (C02), de belangrijkste veroorzaker van het broeikaseffect, geldt als prioriteit op milieugebied van dit kabinet. Premier Lubbers erkende dinsdag in de Kamer dat het deze kabinetsperiode niet lukt de uitstoot te stabiliseren ten opzichte van 1990. Hij meent echter dat de doelstelling hooguit met één procent wordt overschreden. De prognose van directeur Zalm van het Centraal Planbureau (CPB) dat de. uitstoot tegen die tijd juist zal zijn toegenomen met tien tot vijftien procent, vindt Lub bers te pessimistisch. Groen Links houdt het er vooralsnog op dat het CPB er niet ver naast zit. De fractie stelt vast dat de belangrijkste maatregelen van dit kabinet om de C02-uitstoot te vermin deren niet uit de verf zijn ge komen. Zo heeft het extra be drag van 650 miljoen gulden voor energiebesparing voor deze regeerperiode nauwelijks nut, onder andere omdat een deel van deze extra investering door bezuinigingen is terugge draaid. Ook de convenanten met het bedrijfsleven sorteren weinig effect, aldus Groen Links. De komende drie maanden zal Groen Links notities uit brengen over de „ontnuchte rende stand van zaken" bij on derwerpen als mest, autover keer, afVal en bodemsanering. krimpen aan de ussel» De Vlakebrug en de Postbrug hingen gisteren in de takels bij de werf van Hollandia in Krimpen aan de Ussel voor de tocht naar respectievelijk Hansweert en Wemeldinge in Zuid-Beveland. Daar zullen ze het verbrede kanaal door Zuid-Beveland gaan overspannen. foto anp paul stolk misbruikgevoeligheid van de Bijstandswet. Medio januari kondigde Ter Veld een eigen onderzoek aan, dat zij een maand later aan de Kamer voorlegde. De fraude- werkgroep reageerde geïrriteerd daar het onderzoeksvoorstel van Ter Veld vrijwel overeen kwam met wat de werkgroep voor ogen stond. De kamerle den meenden dat Ter Veld met deze actie de werkgroep het gras voor de voeten wegmaaide. Het onderzoek van Ter Veld onder leiding van oud-Vendex- topman Van der Zwan is inmid dels van start gegaan. In een brief die de staatssecretaris deze week naar de Kamer stuurde, drong zij aan op overleg met de werkgroep en afstemming van de onderzoeken. Daar zal de werkgroep gehoor aan geven. In overleg met Van der Zwan wordt nagegaan welke 'witte vlekken' in de fraude-praktijk nog overblijven voor nader on derzoek. Volgens ingewijden zal dat „niet veel zijn". Lubbers botst met Ter Beek over uitzending militairen Premier Lubbers en minister Ter Beek van defensie ver schillen van mening over de vraag of dienstplichtigen die zich aanvankelijk bereid hebben verklaard te worden in gezet buiten het NAVO-gebied, op het laatste moment nog kunnen weigeren. Volgens Lubbers is dat niet het ge val, terwijl Ter Beek gisteren in het Bosnische Vitez ver klaarde dat een weigering op het laatste moment moge lijk moet blijven. plichtigengehalte in het vooruit zicht te stellen". De premier schrijft verden „Dit gegeven heeft in de minis terraad tot de conclusie geleid dat verder overleg met de volks vertegenwoordiging nodig is over de vraag hoe in de toe komst het vrijwilligheidsbegin sel moet worden gehanteerd. Een eenmaal gegeven ja moet ja blijven." Ter Beek voelt daar echter niets voor. Tijdens zijn bezoek pieterburen Met het loslaten van zeehond Jaap in het bassin voor herstelde zeehonden heeft Prins Bernhard gisteren de nieuwbouw geopend van de Zeehondencrèche in Pieterburen. De nieuwbouw be staat uit vier buitenbassins, zeven quarantaine-een- heden, een nieuwe zuiveringsinstallatie, een pu blieksinformatiehal en een videozaal. De nieuwbouw kost vier miljoen gulden. De crèche trekt jaarlijks 250.000 bezoekers. Ook de bestaande faciliteiten zijn gerenoveerd. Er verblijven momenteel 39 zee honden. Volgens een woordvoerster van de crèche neemt de zeehondenpopulatie langzaam maar zeker toe, aJ is deze nog lang niet op het niveau van 1988, het jaar waarin een virus een onbekend aantal zee honden het leven kostte. Het geld voor de nieuw bouw is afkomstig van subsidies en donaties. De jaarlijkse bijdragen van de circa veertigduizend dona teurs komen rechtstreeks ten goede aan de zeehon den, onder meer voor voeding en laboratoriumonder zoek. Voorzitter Kamminga van de stichting Zeehon dencrèche Pieterburen maakte bekend dat directeur 't Hart door Nederland kandidaat is gesteld voor de 'Prijs Vrouwen van Europa 1993'. Dat is een prijs die is ingesteld om vrouwen te eren die zich binnen de Europese Gemeenschap op uitzonderlijke wijze ver dienstelijk hebben gemaakt. foto anp Lubbers heeft over deze kwestie gisteren een brief geschreven aan de Tweede Kamer, waarin hij uiteen zet wat hij precies heeft bedoeld met zijn uitlatin gen vrijdag na afloop van de mi nisterraad. Lubbers schreef aan de Kamer dat het toestaan van een weigering op het laatste moment „het hachelijk maakt de beschikbaarheid van leger eenheden met een hoog dienst- Wallage geeft 'zoekgeraakte' school jaar extra zoete rmeer anp De enige basisschool van het dorpje Tuil en 'I Waal in Utrecht mag nog een jaar blij ven bestaan, zo heeft staatsse cretaris Wallage gisteren beslo ten. De school was woedend op het ministerie, omdat een schriftelijk verzoek om te blij ven bestaan in Zoetermeer zou zijn weggeraakt. Volgens amb tenaren heeft de brief het mi nisterie nooit bereikt. Wallage heeft nu besloten de school voorlopig nog tot 1 au gustus 1995 geld te geven. Hij geeft toe dat de school de in druk kon hebben, dat ze mocht blijven bestaan. De school heeft weliswaar te wei nig leerlingen om te mogen openblijven, maar ze voldoet wel aan de ontsnappingsclau sule. Die luidt namelijk dat de dichtstbijzijnde basisschool niet verder weg mag liggen dan 2,5 kilometer. Om die reden kreeg de school al eerder toe stemming open te blijven. aan het Nederlandse transport bataljon in het Bosnische Vitez zei hij dat een dienstplichtige momenteel de tijd krijgt om nog eens goed na te denken. In die praktijk zal geen verande ring komen, zo stelde de minis ter. Ter Beek vindt dat hij bij operaties als in het voormalige Joegoslavië niets heeft aan mensen die niet zijn gemoti veerd. De defensiewoordvoerders van CDA en PvdA, Frinking en Valk, zeiden gisteravond in een reactie dat het gezien het ver schil van mening goed is dat de ze kwestie nog eens grondig wordt doorgesproken in het ka binet. Wat betreft hun eigen op vattingen is Frinking het volle dig eens met de benadering van Lubbers, terwijl Valk meer voelt voor de opvatting van zijn par tijgenoot Ter Beek. heidsgevoel bij de burgers is er volgens hen niet groter op ge worden. Dales wees er op dat in de po litieregio's Haarlem. IJsselland en Enschede proeven worden gedaan met een systeem van kwaliteitsmeting. Binnenkort wordt een werkgroep ingesteld die een landelijk meetsysteem moet opzetten. De reorganisatie van de poli tie in 25 regionale korpsen is op zichzelf geen garantie voor be ter politiewerk, stelde Dales. Daarvoor is ook een cultuur verandering onder de politie mensen nodig. De aandacht van de politie moet zich volgens Dales meer richten op grotere veiligheid voor de burgers. Om inzicht te krijgen in het veilig heidsgevoel van burgers worden enquêtes gehouden in Nijme gen, Maastricht en Velsen. Het ministerie van binnenland se zaken gaat een systeem be denken om de kwaliteit van het politiewerk te meten. Het moet duidelijk worden wat de politie doet, hoe ze dat doet en welk resultaat dat oplevert, zo heeft minister Dales gisteren aange kondigd bij het debat over de nieuwe politiewet. Ze kwam daarmee CDA, PvdA, D66 en Groen Links tege moet. die dinsdag klaagden dat zij en haar collega Hirsch Ballin van justitie te weinig oog heb ben voor de verbetering van het politiewerk. Het CDA pleitte voor de duidelijke opdracht aan de politie dat het aantal inbra ken, autokraken en snelheids overtredingen met tien procent moet dalen. PvdA en D66 stel den dat zij nog altijd niet meer politie op straat zien. Het veilig- amsterdam FRED VAN ESSEN Het Wallengebied is een testcase van de autoluwe binnenstad. En die loopt niet goed. De meerder heid van de Amsterdammers die er een loopje naar de stembus voor over hadden, koos op 25 maart vorig jaar voor vergaande maatregelen te gen het autoverkeer in de hele binnenstad. Maar het was geen indrukwekkende opkomst 27,8 procent en dus vond het gemeentebestuur dat de uitslag wel moest worden uitgevoerd, maar voorzichtig en met mate. Per buurt, per straat en desnoods per parkeerplaats. Want het maat schappelijke draagvlak, daar gaat het om in de politiek en het sarcasme onder de burgerbevol king moet niet onnodig verder worden gevoed. Het stadsbestuur moet alleen nog even de plek ken aanwijzen. En al zijn de meest fantastische plannen slagbomen rond het centrum, struik gewas en speelwerktuigen op de parkeerplaatsen van de baan: toch is er een probleem. Want zelfs in de rustigste woongebiedjes blijken de geesten verdeeld en de economische belangen van de bereikbaarheid groot. Het gemeentebestuur, het studeerde voort. Vele maanden lang. Tussendoor werd nog even snel het referendum tot een geweldig 'succes voor de democratie' uitgeroepen Amsterdam leek wel even China maar het wachten was op de Grote Sprong Voorwaarts naar autoluwte. Een voorzichtig beginnetje met de opheffing van parkeerplaatsen aan de Egelantiersgracht liep meteen uit op een rel, doordat de verantwoorde lijke wethouder en enthousiast fietser Ten Have zelf aan de gracht bleek te wonen. Als eerste echte autoluwe wijk werden de Burgwallen aangewe zen. Als het ergens zonder veel risico kon. moest het daar wezen. De plannen voor autovrije Wal len zijn al zo oud als de weg naar Rome en note bene de buurt ondernemers en bewoners is op eigen initiatief met verkeersbeperking begon nen. Vooral de smalle Oudezijds Achterburgwal is 's zomers zo druk dat plaatselijke ondernemers een paaltje in het wegdek lieten plaatsen. Hotel exploitant Jan Broers bediende de paal en het ging geweldig, 's Avonds om 8 uur erin en om 2 uur er weer uit: de hele avond geen verkeers slachtoffers en geen vergiftiging door de druk rondcirkelendehoerenlopers. De gemeente hoefde maar aan te sluiten maar ai, dat deed ze verkeerd. Een poging 'het beheer' van het paaltje over te nemen draaide uit op een fiasco. De ambtenaar die het paaltje moest bedie nen kwam niet. Vervolgens presenteerden B. en W. een 'verkeerscirculatieplan' waaruit blijkt dat de bestuurders noch de ambtenaren de Wallen kénnen. In het plan is geen onderscheid gemaakt tussen de noordelijke Wallen de druk ke hoerenbuurt en de zuidelijke het nette deel. Daar rijdt 's avonds maar één auto per kwar tier. Een bewonerscomité heeft het zelf geturfd. En overdag komen er alleen wandelende en fiet sende studenten. „Bent u wel eens in onze wijk geweest", vroe gen de bewoners de bestuurders tijdens de verga dering van de raadscommissie over het plan. Er kwam geen antwoord. Aan de noordkant, waar tussen de bordelen veel bedrijven zitten, wordt het verkeer door een steeg geleid waar geen vrachtauto doorheen kan. Ook dat had een buurt - comité zelf maar uitgezocht. Daar zit de wethouder dus met zijn plan. Bijna een jaar na het referendum en twee hoorzittingen verder. De bewoners en ondernemers zijn kwaad over het geschutter. „Dit bestuur is van te laag ni veau voor de stad", schalde bewoner Querido al door de vergaderzaal. „Laat ze het eerst maar in Lelystad uitproberen", zegt hotelhouder Broers, „misschien dat het ze daar lukt." Om het allemaal nog eens goed uit te zoeken, ligt het plan voor autoluwe Wallen weer bij B. en W. die het later opnieuw ter behandeling naar de gemeenteraadscommissie sturen, waarop het opnieuw naar B. en W. gaat en dan naar de gemeenteraad. Niemand kan zeggen dat het ge meentebestuur van Amsterdam de stem des volks niet ernstig neemt. eindhoven anp Sommige afdelingen nu onderbemand bonden te veel werknemers uit hogere salarisgroepen terecht gekomen in groepen met een lager inkomen. Door dat laatste zijn volgens FNV-bestuurder Kooien ten on rechte werknemers uit die lage re salarisgroepen ontslagen. Om hoeveel mensen het precies gaat is niet duidelijk. DAF gaat ervan uit dat het om ongeveer 250 mensen gaat. De bonden ÉÉBI met uit tl.il het er meer zijn. Inmiddels hebben zich ruim tweehonderd ex werknemers van DAF gemeld bij het vorige week ongerichte 'Komitee van ex-DAFfers', dat wil proberen alsnog een afvloeiingsregeling tot stand te brengen voor de ontslagenen in Hndhovetl DAF heeft de vakbonden giste ren een nader onderzoek toege zegd naar fouten die zijn ge maakt bij de selectie van werk nemers die aan het werk kon den blijven na het massa-ont slag vorige maand. Volgens be stuurder Van Os van de Unie BLHP heeft de directie gisteren in een gesprek met de bonden toegegeven dat fouten rijn ge maakt bij het ontslag van ruim 2500 werknemers. Lr zijn men sen ontslagen die eigenlijk niet kunnen worden gemist. Op sommige afdelingen zijn zoveel mensen verdwenen dat de ta ken niet meer naar behoren kunnen worden uitgevoerd en er zijn naar de mening van de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5