Voetbalclubs krijgen nota van politie Lerarenopleiding niet altijd nodig Binnenland Koeiegalsteen kan veel geld opleveren Woningcorporaties lossen versneld af Vermogenstoets vervalt bij opname verpleeghuis Collectieve WAO-regeling onvoorspelbaar monster Discussie in de trein DONDERDAG 18 MAART 1993153 Joden willen geen 'Duits' paspoort Amsterdam» De Joodse Gemeente in Amsterdam is geschokt omdat het nieuwe paspoort mogelijk door de Duitse staatsdruk kerij wordt gedrukt. De gemeente wijst in een boze brief aan staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken op de herinneringen van de Tweede Wereldoorlog. De Graaf heeft ook offertes gevraagd aan de Haarlemse drukkerij Joh. Enschedé en de voormalige staatsdrukkerij. Spoorwegvakbonden leggen ruzie bij utrecht De spoorwegvakbonden FSV en FNV hebben gisteren in het CAO-overleg met NS een gezamenlijk eisenpakket op tafel gelegd. Daarmee hebben de bonden de ruzie van een week gele den bijgelegd. De bonden eisen prijscompensatie, 'reparatie' van de WAO en een vierdaagse werkweek voor werknemers ou der dan 54 jaar. De NS-directie bestudeert de voorstellen. De spoorwegvakbonden kregen ruzie over de vraag of de bezuini gingsoperatie bij NS gepaard mocht gaan met gedwongen ont- slag. Man probeert voor broer af te rijden spijkenisse» Een 20-jarige man uit Spijkenisse heeft gistermiddag geprobeerd rij-examen te doen voor zijn 35-jarige broer uit Ca- pelle aan den IJssel die al een paar keer was gezakt. De man meldde zich exact om drie uur bij het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen aan de Curieweg in zijn woonplaats en zei dat hij eindexamen moest doen, maar daar trapten de examinatoren niet in. De politie werd gewaarschuwd. Er is proces-verbaal op gemaakt wegens het plegen van valsheid in geschrifte. Docenten hoeven niet langer eerst de lerarenopleiding te hebben gevolgd om voor de klas te staan. Deze bevoegdheidseis moet maar zo snel mogelijk worden afgeschaft omdat hij in de praktijk toch niet werkt. Dat staat in het rapport van de Commissie Toekomst Le raarschap onder voorzitter schap van oud-kamerlid A. van Es, dat aan staatssecretaris Wal lage is aangeboden. Volgens de commissie belemmeren de hui dige bevoegdheidseisen de doorstroming in het onderwijs alleen maar. Uit onderzoek blijkt dat tal van scholen al werken met des kundige, maar onbevoegde do centen en daar doorgaans zeer tevreden over zijn. Dat geldt vooral bij vakken als techniek vindt dat wel eisen aan het be roep mogen worden gesteld door de schoolbesturen en on- derwijsvakbonden. Kosten met ingang van 1994 doorberekend In de bail Van de holOCailSt Volgend jaar mag de politie een deel van de kosten van haar aanwezigheid en eventueel optreden bij voetbal wedstrijden bij de penningmeesters van de voetbalclubs declareren. Minister Dales heeft gisteren in de Tweede Kamer aangekondigd dat een wetsvoorstel hiervoor bijna In 1989 had het toenmalige kabinet al besloten om de poli tie de mogelijkheid te geven geld te gaan vragen voor haar aanwezigheid in en bij het voet balstadion. Waarom het bijna vier jaar heeft geduurd voordat het tot een daadwerkelijk plan is gekomen, is onduidelijk. Het onlangs afgetreden be stuur van de KNVB, momenteel tot mei demissionair nog belast mét de lopende zaken, heeft zich meerdere malen afgezet te gen een dergelijke maatregel. Het handhaven van de openba re orde werd primair een taak van de politie geacht. Om die reden weigerde de voetbalbond eind februari nog de interland Nederland-Turkije in Amsterdam te laten spelen. Burgemeester Van Thijn wilde eveneens een vergoeding voor de extra inzet van de politie. De KNVB wilde dit niet om een precedent te voorkomen. In fei te kostte vervolgens het voetbal in Utrecht meer geld, omdat het stadion in die stad minder toe schouwers kan bevatten. De minister noemde het ,,te gek" dat de politie vaak massaal moet verschijnen bij dergelijke sportevenementen om de orde onder de supporters te bewa ren. Zij zei dat voor hulpverle ning door de politie normaal gesproken geen geld mag wor den gevraagd, omdat het nu eenmaal een taak van de politie is. Maar de rellen in en bij voet balstadions hebben zo'n blij vend karakter gekregen dat van incidentele hulp van de politie geen sprake meer is. De politie mag een deel van haar kosten alleen declareren als zij wordt ingezet om de openbare orde te handhaven bij een evenement met een parti culier belang. Behalve voetbal wedstrijden komen ook groot schalige popconcerten in aan merking voor een rekening. Als de politie assisteert bij demon straties mag zij niets verhalen op de organisatoren, omdat be togen een grondwettelijk recht Amsterdam De ogen van een jongetje glijden langs namen van joodse Nederlanders die tij dens de Tweede Wereldoorlog om het leven zijn gekomen. Het monument maakt onder deel uit van de Hollandsche Schouwburg in de Amsterdamse Plantagebuurt, die tijdens de be zetting voor circa zeventigduizend joden een tussenstop was op weg naar de concentratie kampen. In aanwezigheid van minister d'Anco- na (WVC) en de Amsterdamse burgemeester Van Thijn werd de schouwburg gisteren na een twee jaar durende renovatie opnieuw in gebruik genomen als 'educatief monument'. Dat gebeurde met het ontsteken van de Eeu wige Vlam 'NerZikaron' in de gedenkruimte bij de ingang van de schouwburg. In twaalf nissen, symbool voor de twaalf joodse stam men, staan nu de familienamen (6.700) van al le 104.000 joden die tijdens de Tweede We reldoorlog uit Nederland werden weggevoerd. foto nieuw anefo rob bocaerts Josephine Poon uit Hong Kong, import-mana ger van het bedrijf 'Alice Import en Export', vraagt galstenen van koeien te koop. Voor één gram galsteen biedt ze ruim elf Amerikaanse dollars. Men neme een koe, hale daar de galblaas - dat zakje dat aan de lever vastzit - uit en prikke er een gaatje in om de vloeistof te laten weglo pen. De goudbruine, kleiachtige substantie ter grootte van een duiveëi die dan kan overblijven is een galsteen. Vang de 'klei' op in een vergiet en laat het rustig drogen op een tochtige plaats. Spaar door tot honderd gram en stop dat in een plastic zakje in een blikje met watten. Adresje in Hong Kong erop en dan maar wachten tot Josephine elfhonderd dollar overmaakt. In China wordt er volgens Poon een koorts- werend middel van gemaakt. Maar een ander verhaal zegt dat de Chinezen er een potentie verhogend poedertje uit winnen met gelijksoor tige werking als de hoorn van de inmiddels met uitsterven bedreigde neushoorn. Een tip voor iedereen die direct met een bo- venmodaal keukenmes de wei in wil hollen: galstenen komen vrijwel alleen voor bij oude koeien. „En die lopen in Nederland niet zo gek veel meer rond", zegt F. Prins van de Neder landse Bond van Handelaren in Slachtproduk^ ten. Prins weet dat professionele slachters al ja ren alle gevonden galstenen via een handelaar naar het Verre Oosten sturen. Tegenwoordig worden ze bij de veel jongere slachtkoeien nog maar sporadisch gevonden. Radio 1 blijft voorlopig ook op middengolf den haag «anp De nieuws- en actualiteitenzen der Radio 1 blijft de komende maanden ook via de midden golf te ontvangen. Nader onder zoek moet uitwijzen of doorgif te via FM èn middengolf kan worden gehandhaafd. Dat is de uitkomst van het gisteren ge houden mondelinge overleg van de kamercommissie voor welzijn en cultuur met minister D'Ancona over het gebruik van frequenties voor commerciële omroep. De Tweede Kamer toonde zich gisteren niet overtuigd van de stelling van minister d'Anco- na dat dubbele doorgifte van Radio 1 niet is te rechtvaardi gen. Volgens haar is een dergelj- ke werkwijze in strijd met het Europese recht. Vóór het over leg overhandigde een delegatie van chauffeurs en binnenschip pers de minister tienduizend handtekeningen voor het be houd van Radio 1 op de mid dengolf. De handtekeningen werden in enkele weken door de Vervoersbond FNV verza meld. Over het aantal frequen ties voor commerciële.omroep is tijdens het overleg nog geen duidelijkheid ontstaan. PvdA, CDA, WD en D66 hebben een voorkeur voor het beschikbaar stellen van drie zenderpakket ten op de FM. Minister d'Anco- na geeft echter de voorkeur aan twee zenders met een zo groot mogelijk bereik van respectieve lijk 8,1 en 3,6 miljoen luiste raars. WD-kamerlid te rap van tong den haag jan kuys De welluidende stem van het WD-kamerlid Dijkstal stokte abrupt. De liberaal zat net midden in een heftig, opposi tioneel betoog over politieza ken, toen het door de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer schalde: „Kan het niet wat langzamer. U praat veel te snel." Onzekerheid bij voorzit ter Deetman en de bodes. Een aarzelend klopje met de voor zittershamer en een bijna on hoorbaar 'stilte'. De bezoeker op de publieke lichtte zijn ver zoek toe: „Als u zo snel praat, kan ik het niet volgen." Deet man: „Stilte, anders moet ik u laten verwijderen." Enkele zaalwachten die de herrie schopper onmiddellijk op de gang enkele vragen wilden stellen, kregen als antwoord een nuchter „Vraagt u hier maar." Aangezien dat niet in de reglementen stond, werd de man geboeid en verontwaar digd 'dictatuur!' roepend afge voerd. Meevaller voor minister Kok Woningbouwverenigingen los sen sinds eind vorig jaar bij de staat afgesloten leningen met een hoge rente, vervroegd af. Minister Kok (financiën) ziet daardoor maandelijks honder den miljoenen guldens extra in de schatkist komen. Tegen de zomer kan dat bedrag tot zo'n drie miljard gulden zijn opgelo pen. Dan stopt de vervroegde aflossing ook. Aanleiding voor het vervroeg de aflossen van de staatslenin gen met een hoge rente vormt de dalende rentestand. Sinds medio vorig jaar is de rente zo'n anderhalf procent gedaald. Het gaat bij de aflossing om 'res- tantjes' aldus een woordvoerder van de Nationale Woningraad (NWR). In 1989 losten de wo ningbouwverenigingen al het grootste deel van staatsleningen met een hoge rente vervroegd af. Het ging toen om 35 miljard gulden. Volgens Hamersma is het „een normale zaak" wat de wo ningbouwverenigingen nu doen. Hij kan zich ook niet voorstellen dat het een echte verrassing voor minister Kok is, „hoogstens de omvang". Kok kan het geld goed gebruiken om het gat te dichten dat nog in de afwikkeling van de begroting 1992 zat. Dat beliep ruim vier honderd miljoen gulden. Daar naast moet de bewindsman dit jaar nog bijna drie miljard gul den aan bezuinigingen weten te vinden om het financieringste kort volgens plan met een half procent te laten dalen. DEN HAAG GPD opzet vervalt die contributie, al dus Simons. Simons gaat in zijn antwoord op vragen uit de Tweede kamer ook in op de kostenstijgingen in de gezondheidszorg en de ge volgen daarvan voor de pre mies. Volgens hem zullen kos tenstijgingen in de eerste plaats gevolgen hebben op de zoge noemde 'nominale' premie: het vaste, woor iedereen gelijke be drag, dat dus niet alh.mh>lljk Is van iemands inkomen. De bewindsman stelt echter dat de politiek best iets kan doen om te voorkomen dat die nominale premie te fors stijgt. Hij denkt daarbij onder meer aan minder voorzieningen in ziekenfonds en AWBZ en aan invoering van nieuwe of verho ging van al bestaande eigen bij dragen. Het vermogen van iemand zal geen rol meer spelen bij het be rekenen van een eigen bijdrage in een verpleeghuis. Staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) heeft dit de Tweede Ka mer laten weten. Om de ge wenste 130 miljoen gulden toch op tafel te krijgen, houdt hij vast aan een van het inkomen af hankelijke eigen bijdrage van de 1,2 miljoen mensen die gebruik maken van thuiszorg (kruiswerk en gezinsverzorging). In de gezinszorg bestaat al een inkomensafhankelijke eigen bijdrage. Het kruiswerk kent een eigen-bijdrageregeling waarbij het inkomen geen rol speelt. Daarnaast moet iemand contributie betalen aan de kruisorganisatie. In de nieuwe Steeds meer bedrijven treffen een rege ling voor aanvulling van de WAO-uitke- ringen. Ook in de metaal- en elektro technische industrie, waar het CAO- overleg dinsdag vastliep op de 'reparatie' van de WAO. Na Stork zijn in die sector ook grote bedrijven als Hollandse Sig naal en Damen Scheepswerven door de bocht. Het past perfect in het beleid van de FME, de club van de metaalwerkgevers: geen collectieve regeling voor een hele bedrijfstak maar vrijheid om het per be drijf te doen. Als hij nog directeur was geweest bij Hunter Douglas, zou FME- voorzitter Hans van den Akker er zelf ook aan hebben gewerkt. De FME heeft de aangesloten bedrij ven eerder al opgeroepen om in eigen bedrijf te bemiddelen bij het treffen van een (door de werknemers te betalen) voorziening voor het WAO-gat, als het personeel dat wil. Binnenkort gaat ze bo vendien, vooral voor de kleinere onder nemingen, voorlichtingsbijeenkomsten beleggen over de mogelijkheden van bij verzekering. „Wij zijn absoluut niet tegen aanvul ling van de WAO-uitkeringen als die straks lager uitvallen. Integendeel. Je kunt het als een blijk van goed onderne merschap zien om na te gaan of het per soneel een aanvullingsvoorziening wil en daar dan aan mee te werken", zegt Van den Akker een dag na de teleurstellende gesprekken met de vakbeweging waarin de WAO (opnieuw) een te grote hobbel bleek voor het afsluiten van een nieuwe CAO voor de 200.000 werknemers in de bedrijfstak. Hoe het nu verder moet, staat hem nog niet helder voor de geest. „Eens zul len we eruit moeten komen, maar het probleem is dat het om zo'n principiële zaak gaat. Het is geen loven en bieden over salarisverhogingen, het is een prin cipe. Wij willen geen collectieve ver plichting voor de werkgevers om aanvul- lingsregelingen voor de WAO te maken. De tekst die de vaJcverenigingen in de CAO opgenomen willen hebben, zou daar wel toe leiden." Op het oog zit er nauwelijks verschil tussen de teksten die zijn voorgesteld door de werkgevers enerzijds en de bon den aan de andere kant. De vakbonden willen een dringende aanbeveling aan werkgevers om „in overleg met de vak verenigingen een voorziening tot aanvul ling van de WAO-uitkering te treffen". De FME wil slechts een dringende aan beveling aan de ondernemers om „iri overleg te treden met de vakverenigin gen over het treffen van een voorziening tot aanvulling van de verlaagde WAO- uitkering". Juristen van de twee partijen zijn het er volgens Van den Akker wel zo'n beetje over eens dat de formulering van de vak beweging verder gaat dan die van de FME. In het FME-voorstel voldoet een werkgever al aan de CAO als hij serieus met de bonden over een voorziening gaat praten ook al leidt dat niet tot een akkoord. Dan wordt het voor een vakbond dus veel moeilijker, en misschien wel onmo gelijk, om voor een aanvullingsregeling in een bedrijf actie te voeren. Het voor stel van de bonden biedt wel actiemoge lijkheden. Volgens het vakbondsvoorstel voldoet een werkgever i de CAO als daadwerkelijk een regeling tot stand komt. Als de vakbondstekst in de CAO terecht komt dan zou een bij de FME aangesloten werkgever van goeden huize moeten komen als hij geen rege ling zou willen of een andere dan de vak bonden. Van den Akker bestrijdt dat de FME de bonden meer of minder buitenspel wil zetten in de WAO-kwestie. „Absoluut niet. Ze zijn er volop bij betrokken, ook in ons voorstel. Alleen, voor verplichte regelingen zijn we niet te vinden. Als te gemoetkoming aan de vakverenigingen hebben we wel het voorstel willen doen om bedrijfsregelingen verplicht te laten zijn voor alle werknemers die lid zijn van een vakbond. Ander personeel moet zelf kunnen uitmaken of het mee wil doen of niet." „Met een collectieve regeling voor de aanvulling haal je een monster in huis waarvan je niet weet hoe groot het wordt. Als in de Tweede Kamer nu al wordt gezegd dat men elkaar over twee jaar opnieuw over de WAO zal spreken, mag je je afvragen waar je dan op uit komt als je nu een collectieve verplich ting zou afspreken." Dat de werknemers de aanvullingsre geling zelf betalen, vindt Van den Akker „ook maar betrekkelijk". „Als het echt geld gaat kosten en de koopkracht in het geding gaat komen, krijg je het via de band van de daling van de koopkracht vanzelf in hogere looneisen terug. Ohra belegt in tropisch bos bergum anp Verzekeraar Ohra wil beleggers verleiden met een levensverze kering waarvoor is belegd in tropisch hardhout. Het gaat om 750 hectare teakbos in Costa Ri ca. Volgens Ohra levert het pro ject een jaarlijks rendement op van 15 procent. Gaat het onver hoopt mis, dan krijgen beleg gers in elk geval hun investering terug. Het Wereld Natuur Fonds heeft de plannen goedgekeurd en ontvangt daarvoor een ver goeding. den haag Onder grote belangstelling van journalisten en studenten praat minister Ritzen van onderwijs (bij het raampje) over de OV-jaarkaart. De discussie met studenten en de Nederlandse Spoorwegen vond gisteren plaats op het traject Den Haag-Utrecht. foto anp paul vreeker

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3