Kia tweede Koreaan in Nederland Sportwagen Hyundai krijgt vorm 30 MOTOREN KfflOTOR ARIA Weg en wiel Motorweek viert start nieuwe motorseizoen Off. Hyundai dealer voor Leiden e.o. Gevaar aquaplaning bij regen onderschat Nieuwste ligfietsen in Eindhoven Wie bij ons een auto least, krijgt een complimentje van zijn accountant. UUNUbKUALi 1» MAAK I 1 Wi Prachtige occasions! Kom kijken en praten met Rob van Straten Tel. 144742 Utr. Jaagpad 2 Leiden (achter de Suzuki dealer) J Meer bedrijfsauto 's De afzet van bedrijfsauto's op de Nederlandse markt is het afgelopen jaar met liefst 26 procent toegenomen tot in totaaJ 93.389 eenheden. Daarmee is ons land het enige in West-Europa waar een verkoopverbetering optrad. Nieuw model Sephia vanaf juni te koop Touwtrekken tussen de firma's Mazda, Abemy en ARM heeft uiteindelijk de laatste het im porteurschap van het Zuidko- reaanse merk Kla opgeleverd. De Amsterdamse Rijtuig Maat schappij, importeur van Saab, Lancia en Lada, gaat per 1 juni het model Kia Sephia voor on geveer 28 mille op de Neder landse markt brengen. Het in oprichting zijnde Kia Motors Nederland denkt in het eerste jaar tegen de 1.000 exemplaren van deze auto te verkopen. De Sephia is een volwassen middenklasse sedan. Met de voorkennis, opgedaan met be hulp van Mazda en Ford, bouwt Kia deze geheel in eigen beheer. De 4,28 meter lange auto heeft een 1.6 liter motor met een ver mogen van 81 pk. In een later stadium zal er ook een hatch- back-versie op de markt komen. Kia die in ons land op de markt komt: de Sephia. Dc Tevens staat in de loop van vol gend jaar de introductie van de Kia Spoctage op het program ma, een permanent vierwiel- aangedreven terreinwagen, voorzien van een krachtige 2.0 liter benzine (90 of 125 pk) of een 2.2 liter dieselmotor (65 pk). Kia bestaat sinds 1944 en pro duceert vanaf '74 personenau to's. Het eerste model was de Brisa S-100. Samenwerking met Ford leidde in '87 tot de ver koop van de Kia Pride annex FOTO» KIA Ford Festiva. Op de Tokio Motorshow 1991 toonde deze, na Hyundai, twee de autofabrikant van Zuid-Ko- rea een nieuwe modellenlijn: de sedan genaamd Sephia, een ca brioletuitvoering daarvan en de luxe terreinwagen Spoilage. Vijf jaar geleden is een nieuwe hoog-geautomatiseerde fabriek in Asan Bay neergezet. Kia heeft ongeveer 24.000 men sen in dienst, een netto-omzet van ruim acht miljard gulden en een jaarproduktie van 650.000 voertuigen. Twee derde van de produktie bestaat uit personen auto's, een kwart uit vrachtau to's en ruim 10% uit bussen. Het ligt voor de hand dat het pand van Lancia in Vianen, nu FOTO» KIA het importeurschap daarvan naar Fiat Auto Nederland gaat, wordt ingeruimd voor Kia. ARM verwacht in korte tijd 80 dealers aan te kunnen stellen. De vierwielaangedreven Kia Sportage komt in de loop van volgend jaar. De belangstelling voor motorrij den neemt nog steeds toe. Vorig jaar steeg de verkoop van mo torfietsen in Nederland met 35 procent, van bijna 40.000 in 1991 tot ruim 54.000 stuks vorig jaar. Het Nederlandse motoren park is in 1992 met 41.000 toe genomen tot 232.000. Het ver schil tussen de toename van het motorpark en de verkoopcijfers betreft motorfietsen, die naar de sloop gingen of naar het buiten land verdwenen. Om het begin van het nieuwe motorseizoen te vieren organi seert de RAI samen met de KNMV, de BOVAG en het week blad Motor van 19 t.e.m. 25 maart de Nationale Motorweek. Een centrale rol gedurende deze dagen speelt het sportcentrum Papendal, waar zo'n vijfduizend motorliefhebbers elkaar zullen ontmoeten. Op het programma staan allerlei activiteiten, waar onder toertochten, terreinrijden en diverse congressen. Verder organiseert de Neder landse Vereniging voor Ver hoogde Motorrijvaardigheid (NWM) op zondag 18 april de Nationale Motorrijvaardig- heidsdag. Op meer dan 130 startplaatsen in het land kun nen motorrijders onder leiding van instructeurs en ervaren be roepsrijders een speciale dag cursus volgen, die gericht is op het verhogen van de rijvaardig heid. Meer informatie bij de BOVAG motordealers en de NWM, tel. 08360 - 42480. HALLENWEG 2 LEIDEN (NAAST GROENOORDHALLEN) 071-22 55 75 WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden vinden dag en nacht plaats en in beide richtin gen, tenzij anders vermeld. Amersfoort - Amsterdam (A 1) Tussen Diemen en knooppunt Muiderberg, avond/nacht. Richting Apeldoorn: tussen Apeldoorn en Beekbergen, overdag. Eindhoven - Den Bosch (A 2) Tussen Best en Liempde, avond/nacht. Amsterdam richting Den Haag (A 4) T.h.v. Schiphol, avond/nacht. Amsterdam - Haarlem (A 5) Tussen Amsterdam en Halfweg. Amstelveen richting Diemen (A 9) T.h.v. Amstelveen, overdag. Utrecht Duitse grens (A 12) Tussen knooppunt Waterberg en Westervoort, overdag. Richting Utrecht: t.h.v. Ede, overdag. Gorinchem richting Europoort (A 15) T.h.v. de Botlektunnel, avond/nacht. Gouda - Hoek van Holland (A 20) Tussen Kethelplein en Vlaardingen. Richting Gouda: tussen Nieuwerkerk a/d IJssel en Terbregseplein, avond/nacht. Amersfoort - Groningen (A 28) Richting Groningen: tussen Epe en knp. Hattemerbroek. Richting Groningen: Tussen Haren en Groningen. Den Bosch richting Tilburg (A 65) Berkel-Enschot - Hilvarenbeek, overdag. leusden Regen: de straat glimt, water- fonteinen spuiten omhoog opzij van de auto. De banden kunnen het regenwater niet meer ver werken en er ontstaat een laagje water tussen het wegdek en de banden. De auto wordt als het ware opgetild en verliest het contact met de weg, reageert niet meer op besturing en rem men en kan zelfs om z'n as gaan draaien. Dit onderschatte gevaar is ook wel bekend onder de naam aquaplaning. Hoe minder bandenprofiel, hoe dieper de waterplas, des te gro ter is het gevaar voor aquapla ning. Bij banden, die sterk zijn afgesleten, kan 80 km/u al vol doende zijn om dit effect te ver oorzaken. Voorzichtigheid is vóór alles geboden bij diepe plassen, bij spoorvorming, maar ook op nieuwe en zeer vlakke rijstroken waarop zich een soort meer vormt. Wat kan men doen in het geval van aquaplaning? Hetzelfde als op ijs: gas loslaten, weinig stu ren en indien mogelijk, niet remmen. Want vroeg of laat krijgen de wielen weer contact met het wegdek. Wanneer de bestuurder opdat r sterk afremt of stuurt, wordt de auto daardoor meer uit de rij richting gebracht dan door de aquaplaning zelf. Voorwiel- ofvierwielaandrijving biedt bij aquaplaning grote voordelen. De auto houdt de rij richting vast, vaak merkt men alleen aan het doordraaien van een wiel, of aan het omhoog schieten van de naald van de toerenteller, dat de auto wordt opgetild. Bij auto's met achter wielaandrijving moet men voor al geen gas geven, omdat de au to dan 'uitbreekt' en slipt. Men kan zich beperkt wapenen tegen aquaplaning. In de eerste plaats moet men zorgen voor een goed profiel op de banden. In de winter zijn zogenaamde modder- en sneeuwbanden (M +S) met hun diepe en brede groeven niet alleen aanbeve lenswaardig door een betere grip op sneeuw en ijs, maar ook door de grotere veiligheid op natte wegen. In de tweede plaats is het na tuurlijk veiliger om met een aangepaste snelheid te rijden. Naarmate er meer water op de weg ligt, moet men voorzichti ger (en dus langzamer) rijden. Binnen niet al te lange tijd zal de grootste autofabrikant van Korea, Hyundai, met een nieuwe sportwagen op de markt komen. De definitieve vorm staat nog niet vast, maar aan de hand van twee prototypes heeft Hyundai al wel laten zien in welke richting het ontwerp gaat. genêve voor het eerst te zien in Detroit. Ruim een week geleden volgde Eerst was er de HCD-1 die en- het Europese debuut op de Au- kele jaren geleden voor het eerst tosalon van Genève. werd getoond. In januari van dit De prototypes zijn ontworpen jaar was een opvolger met de door de Amerikaanse studio van logische aanduiding HCD-2 Hyundai en zijn daarom voor zien van de codenaam HCD: Hyundai California Design. Het meest opmerkelijke van de HCD-2 is dat het om een drie- persoons auto gaat, met twee zitplaatsen voorin en een derde stoel dwars achterin. De sportwagen ziet er heel bij zonder uit, stoer maar tegelijk ook elegant. Het passagiersge deelte zit vrij ver naar achteren en loopt uit in een brede ach terpartij, die 'ingehaalden dui delijk maakt dat er zojuist iets FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij In de hal van het hoofdge bouw van de Technische Uni versiteit Eindho ven gaat morgen een tentoonstel ling van start met de nieuwste mo dellen ligfietsen. Een van de inzen dingen, afkomstig uit alle delen van de wereld, is van middag uitverko ren tot '365 Dagen De 'Solo' van Luud Schimmelpennink voldoet Fiets'. De maker sen die aan een '365 Dagen Fiets' worden gesteld, heeft daarmee een prijs van 25.000 gewonnen. bagage (een minimale inhoud De prijsvraag was vorig jaar uit- van 80 liter) en apart van de be- geschreven door het tijdschrift rijder moet de fiets 45 kilo extra Fiets, dat tien jaar bestaat. Ruim gewicht kunnen vervoeren. 300 belangstellenden vroegen Dat is nog lang niet alles. De een reglement aan, onder wie fi particulieren, ligfietsbouwers, architecten, industrieel ontwer- van minimaal 35 km/u. Tijdens heel bijzonders voorbij kwam', aldus de fabrikant. De HCD-2 is 4,27 meter lang, 1,76 meter breed en 1,23 meter hoog. De wielbasis bedraagt 2,48 meter. De voor- en achter bumper zijn met de spoilers volledig opgenomen in de car rosserie. Opmerkelijk is ook dat de rechterdeur breder is dan het portier aan de linkerkant. Dit om de instap voor de achter- passagier makkelijker te maken. Onder de motorkap zit een nieuw ontworpen tweeliter mo tor met zestien kleppen en twee bovenliggende nokkenassen, maximaal vermogen 155 pk. Variabele kleptiming zorgt voor veel trekkracht bij een laag toe rental. De zogeheten Beta-mo tor is van lichtmetaal met kera mische cilinderwanden en ge koppeld aan een elektronisch motormanagementsysteem. Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Bel nu: 071-313041. de strenge ei- pers en technische universitei ten. Er was zelfs een deelnemer uit Alaska. Uiteindelijk draaiden gisteren de bouwers van veertig futuris tische fietsmodellen hun ver plichte rondjes op de DAF-test- baan bij Eindhoven om zich zo hoog mogelijk te klasseren. Zo- r een nieuw model ligfiets de test diende die snelheid een uur lang te worden volgehou- den. Ook werden strenge eisen gesteld aan veiligheid, weglig- ging, remmen, verlichting en praktische bruikbaarheid in het verkeer. Tenslotte dient de '365 Dagen Fiets' weinig of geen on derhoud te vergen en geschikt te zijn voor massafabricage. bouwen was niet voldoende. De Rond de prijsvraag had het jubi- prijsvraag schreef strenge e voor. De fiets moet alle dagen van het jaar bruikbaar zijn, bij hitte, kou, regen en storm. Er moet plaats zijn voor flink wat lerende tijdschrift Fiets in Eind hoven een symposium georga niseerd, waar internationale ex perts over de fiets van de toe komst spraken. Onderwerpen waren onder an dere de aërody namica van snel le ligfietsen, het spiergebruikdat afwijkt van nor maal fietsen en de plaats van de ligfiets in toe komstige trans portsystemen. De gratis toegan kelijke tentoon stelling onder de titel 'Fiets Toe komst'is tot en FOTO CPD met 18 april te bezichtigen. Het hoofdgebouw van de Techni sche Universiteit Eindhoven ligt op loopafstand van het station. Chinese fiets duurder De Chinese fiets is in Europa niet langer meer goedkoop. De Europese Commissie heeft vori ge week besloten een invoerhef fing op te leggen van 34,4 pro cent. Deze maatregel is het ge volg van klachten van onder meer Batavus, Raleigh, Peugeot en Gitane over dumping van goedkope Chinese fietsen op de Europese markt. Het prijsver schil met fietsen uit de EG be liep vaak meer dan 44 procent. China raakte op deze manier in een paar jaar tijd gemakkelijk 2.1 miljoen fietsen in Europa kwijt. Het gaat hier overigens om fietsen uit de Volksrepubliek en niet uit Taiwan. BLIK IN HET VERLEDEN nog steeds zijn oorspronkelijke herkomst: de Volkswagen Kever, ontworpen door dr. Ferdinand Pc Het eerste ontwerp dateert van 1932. Na de oorlog werd uit de Kever de eerste Porsche, genaamd 356, ontwikkeld. Deze maakte in 1963 plaats voor de 911, waarvan er tot nu toe ruim 350.000 de fabriek ver lieten. Op de foto het eerste type 911 met op de achtergrond dne van zijn 356-voorgangers. fOTO»PON

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 33