Tafeltennisteam lijkt net een eenheid Schaakteam van Voorschoten nog steeds koploper 30 MOTOREN MOTOR ARIA Ingrijpende wijzigingen Europese bekertoernooien Sport 'Krabbe moet weer snel gaan trainen' Fondriest: Oost west, thuis best Lz\_/tXL/cr\u»M*j I o /vv/"vnr\ i j yy$ 1 -chef rob onderwater. c Ghana viert uitbundig feest accra» Ghana heeft uitbundig feest gevierd na de overwinning op Engeland in het wereldkampioenschap voetbal voor landen teams onder de twintig. Gisteren won Ghana de halve finale in Sydney met 2-1 van Engeland. Zaterdag speelt Ghana de finale tegen Brazilië, dat in Melbourne met 2-0 won van Australië. Op straat in de Ghanese hoofdstad Accra braken spontane feest jes uit. Voor veel Ghanezen, die de wedstrijd via de televisie had den gevolgd, smaakte de overwinning op de voormalige kolonia le heersers zoet. Tijdens de live uitzending op televisie lag het openbare leven in Accra stil. Zelfs taxichauffeurs, altijd op zoek naar een ritje om zoveel mogelijk geld te verdienen, hadden hun wagens geparkeerd om naar de wedstrijd te kijken. Spaanse arbiters zien af van staking madrid De Spaanse scheidsrechters zijn vandaag teruggeko men van hun plan het komend weekeinde in staking te gaan. De actie werd afgelast, na intensief overleg met de voetbalbond. Eerder hadden de arbiters gedreigd het werk in de twee hoogste afdelingen van het Spaanse voetbal neer te leggen. Ze waren de wekelijkse zware kritiek meer dan beu. De scheidsrechters wil den protesteren tegen beschuldigingen van vooral spelers en dat ze corrupt en imcompetent zouden zijn. Norwich City weer lijstaanvoerder londen Norwich City is voor het eerst in twee maanden weer terug op kop in de Engelse eredivisie. De overwinning van 3-0 op Nottingham Forest betekent dat Norwich Manchester United en Aston Villa voorlopig weer een punt achter zich heeft. Beide concurrenten hebben echtereen wedstrijd minder gespeeld. Paul Warhurst schoot Sheffield Wednesday de halve finale van het toernooi om de FA Cup binnen. De door blessures van ver dediger tot aanvaller omgetoverde schutter scoorde in de replay tegen Derby na 23 minuten. Het zou bij 1-0 blijven. Wednesday treedt in de halve eindstrijd op 4 april aan tegen rivaal Sheffield United, de eerste derby in deze fase van het bekertoernooi ooit. De andere halve finale gaat tussen Arsenal en Tottenham. Reker verlengt contract bij Willem II tilburc» jan Reker heeft zijn contract met Willem II tot medio 1994 verlengd. De Brabander is sinds oktober 1991 als technisch directeur in dienst van de Tilburgse eredivisieclub. Hij volgde toen Piet de Visser op. Het bestuur van Willem II gaat zich de komende week ook beraden over de opvolging van assistent Bram Braam die volgend seizoen in Oss bij TOP gaat werken. Belangrijkste kandidaat is Adri Koster, die een maand geleden bij Roda JC als hoofdtrainer op non-actief werd gesteld. Koster staat ook in de belangstelling bij Helmond Sport. Jesper Skibby verlaat ziekenhuis deltronto» Jesper Skibby heeft gisteren het z kenhuis in Ancona verlaten. De Italiaanse artsen gaven permis sie voor de tocht per auto naar Nederland. De Deense kopman uit de ploeg van Cees Priem wordt bij terugkeer in het St. Jozef ziekenhuis in Eindhoven nog eens volledig onderzocht. Skibby kwam zondag zwaar ten val in de finale van de vijfde etappe van de Tirreno - Adriatico. De Deen werd met hoofdletsel naar een ziekenhuis in Ancona overgebracht, waar een scheurtje in de schedel en een bloedprop in de hersenen werd gevonden. leiden ruud dobbelaar Terwijl Oegstgeest 1 in de zesde ronde van de Leicfse schaak- competjtie uitstekende zaken deed door LSG 4 met 6-4 te vloeren, kon Voorschoten 1 zich in de promotieklasse nog altijd probleemloos als koploper handhaven. De Voorschotena ren zetten Katwijk 1 met 5,5-2,5 opzij en bleven daarmee zonder puntverlies. Het onderlinge tref fen tussen Oegstgeest en Voor schoten in de komende zevende ronde zal nu allesbeslissend zijn- Voor Voorschoten 3 is het de gradatiedoek na een 4,5-3,5 ne derlaag bij AAS 1 gevallen. Maar ook Voorschoten 2 resteert, ge let op de penibele positie van LSG 3 in de landelijke competi tie, na een 5-3 verlies tegen ri vaal Philidor 3 Weinig hoop op overleving. Voorschoten 1 stoomde tegen Katwijk 1 in hoog tempo door naar een veilige winstmarge- Bert Houweling opende mid dels een 'blitz-zege' van elf zet ten op Michiel van der Plas de score, waarna André de Boer voor een veilige remise koos te gen een in tijdnood gerakende Jan Hellenberg. Frits Fritschy en Marcus Driessen namen de vol gende Voorschoter wapenfeiten voor hun rekening via overtui gende winstpartijen op Jan Hel- Prachtige occasions! Kom kijken en praten met Rob van Straten Tel. 144742 Utr. Jaagpad 2 Leiden (achter de Suzuki dealer) J Nederlandse vrouwen kampioen van de Europese superliga Alsof ze de gelukzaligheid in een McDonalds-commercial moesten uitbeelden, zo leefden de vrouwen met elkaar mee. Het leek allemaal pais en vree, sterker nog, het was pais en vree, zo beweerde alles en iedereen wat met de tafeltennisploeg had te maken. En in die klaterende sfeer pakte de ploeg van bondscoach Jan Vlieg meteen het eer ste succes in het sponsorloze tijdperk: door twee keer een zege op België (vorige week 4-2, nu in Verviers 4-1) werd Nederland kampioen van de Europese superliga. wen hadden in Verviers één ge meenschappelijke drijfveer. Ze waren spuugzat van alle nega tieve publiciteit in de laatste weken en wilden nu wel eens met datgene in beeld komen waarmee ze ook internationale vermaardheid vergaarden: tafel tennis. En daarin slaagden ze in elk geval voor één keer. De met ruzies en achterdocht gemari neerde breinen werden voor even schoongespoeld en voor wie niet beter wist, zat er naast Jan Vlieg een ploeg vol teamspi rit. ^let betekende allemaal wel dat Mirjam Hooman onder een flinke druk speelde. Want rond haar speelden de laatste conflic ten zich af. Anderhalve week ge leden dreigde ze nog af te ha ken, maar nu was ze bereid zich naar de bondscoach te schik ken. En die geste werd beloond met een plaats in de basisfor matie, een plaats waar ze ook alle recht op heeft als er niets aan de hand is. Ze hoefde in Verviers maar één keer achter de tafel te komen. Ze zette daar bij gedecideerd Els Billen aan de kant. Slikken Hooman moest even flink slik ken voor ze kon aantreden, zo gaf ze toe. ,,Het was niet makke lijk, maar in feite was er ook niet veel aan de hand", zei ze. De NTTB heeft nu een bokaal die ze de wereld kan laten zien. Hoewel bokaal, de echte Super liga-Cup is zoek. Rusland was de laatste winnaar en borg de Cup veilig op in een van de vele kluizen die Moskou rijk is. Maar de trofee bleef ondanks een in tensief faxverkeer in Rusland staan. Wellicht dat Nederland de bokaal straks tijdens de WK alsnog in ontvangst mag ne men, want de bonzen gaan er vanuit dat de Russen de Cup. niet voor eeuwig willen vast houden. Visitekaartje De superligawinst is een visite kaartje voor de nooddruftige bond, die nog naarstig speurt naar een welwillende geldschie ter. Daarom ook dat Jan Vlieg al zijn kennis van pingpong-diplo- matie de voorbije dagen moest aanwenden om de vrouwelijke neuzen in dezelfde richting te krijgen. En daarin leek hij ge slaagd, want op de Nederlandse bank leefde iedereen intens met iedereen mee. Maar het is na tuurlijk een sprookje te veron derstellen dat alle rimpels zijn gladgestreken. Want waarom zou dat in een paar dagen sla gen, waar het eerder in enkele jaren niet wildé gelukken? Maar de Nederlandse vrou- Bettine Vriesekoop in haar partij tegen Cecile Uzer. ,,Er is altijd wel wat in een ploeg, maar doordat er allerlei zaken uitlekten lijkt er meer aan de hand dan het geval is. „Voor haar was het uitermate verve lend geweest als ze verloren had, zo besefte ze. „Maar dan had ik alleen pech gehad. Het belangrijkste van vandaag was dat er een team stond. Er was een eenheid en dat merkte je ook aan de kant. Dat is toch de grootste winst van vandaag." Die zege van Hooman bete kende een 2-1 voorsprong voor Nederland. Eerder was Gerdie Keen, die de laatste tijd sterk speelt, heel leep door Karine Bogaerts naar een nederlaag ge speeld, terwijl Cecile Ozer de vermetelheid had om het Betti- ne Vriesekoop lastig te maken. De Belgische won de eerste ga me en Vriesekoop wond zich daar zo over op dat ze haar ver volgens met 21-9 en 21-13 veeg de. Na de winst in het dubbel was de Europese titel een zeker heid. Nederland leidde toen met 3-1 en daarmee kon België de stand met geen mogelijkheid meer egaliseren. Pro forma werd vervolgens nog het treffen tussen Vriesekoop en Bogaerts afgewerkt. De Nederlandse gaf geen punt weg. lenberg en Daan Binnendijk. Maar ook Frank den Herder had weinig moeite met tegenstander Jan Dubbeldam, waarmee de thuisclub de winst binnen had: 4,5-1,2. Op het kopbord spartel de Erik Bongers na vlot stukver lies nog lang tegen in zijn tref fen met Katwijk kampioen Gert Koelewijn, om tenslotte verlies toch niet te kunnen ontlopen: 5,5-2,5. Met een danig gehavend team en zelfs een man minder in de wedstrijd maakte Voorschoten 3 het de Aalsmeerders van AAS nog knap lastig. Het liep ten slotte spaak bij Rein Thierry, die Wim Eveleens ondanks een plu spion met remise liet ontsnap pen. In een vooruitgespeelde partij kon Wout Oosthout het de AAS kopman Könst onver wacht moeilijk maken, de inval ler moest echter met de uitein delijke remise toch genoegen nemen. Voor Ruurt de Boer was er toen geen kans meer om zijn voordeel in tweede zitting tegen Helsloot uit te buiten, hij kreeg van hogerhand een remise op gelegd. Omdat Cees de Haan met winst op Spaargaren een eerder verlies van Willighagen tegen Korenwinder had gecom penseerd enjoop Thierry oppo nent De Jong op remise hield, bleven de Voorschotenaren nog lang in de race. Het reglemen taire verlies door de niet opge komen man werd de reserves na een taktische remise van De Leur tegen Gerard Huiijng ech ter fataal: 4,5-3,5. Voorschoten 2 poogde via Jan Beij in de tweede zitting van zijn duel tegen Pacjin nog een gelijkspel uit het vuur te slepen tegen Philidor 3, maar kwam bedrogen uit. Beij had bij afbre ken een mindere zet afgegeven en zag zich tenslotte met een onverwachte nul geconfron teerd: 5-3 voor Philidor 3. In de eerste klasse A knabbelde Leithen 1 met een 7,5-1,5 winst tegen Katwijk 1 wat af van de' achterstarfcl op bordpunten ten opzichte van rivaal Alphen 1 hetgeen niet wegneemt dat Al phen in het beslissende duel uit de slotronde aan een gelijkspel voldoende heeft om de titel (op bordpunten) veilig te stellen. Strafvermindering Duitse atlete venvacht De italiaan Massimo Strazzer weet dat hij op de meet Eric Vanderaerden (links) heeft geklopt. Strazzer won de laatste etappe van de Tirreno-Adriatico. foto 3 epa san benedetto del tronto anp Maurizio Fondriest heeft een belofte ingelost. De Italiaan ver overde gisteren zijn eerste over winning in een etappewedstrijd bij de profs. Onbedreigd zege vierde de voormalige pupil van Peter Post op eigen grondge bied in de Tirreno - Adriatico. De slotetappe werd een prooi voor zijn landgenoot Massimo Strazzer, vóór de Belg Van deraerden en de Duitser Raab. Maarten den Bakker was in het eindklassement de beste Neder lander. Hij werd 37ste op bijna twee minuten van de winnaar. In het verleden had de slot dag van de Tirreno - Adriatico nog enig aanzien met een indi viduele tijdrit langs de kust streek. Van die traditie is orga nisator Mealli afgestapt. Van die beslissing krijgt de Italiaan wel licht spijt. Fondriest begon de laatste rit met negen tellen voorsprong op de Moldaviër Tsjmil. Die marge bleek in een normale rit goed te verdedigen, ondanks het systeem van boni ficatiesprints. Fondriest vierde het succes uitbundig. De coureur uit Cles keerde afgelopen seizoen Peter Post de rug toe, omdat de Am- stelveense manager zijn salaris niet meer kon ophoesten. Post had de toevallige wereldkam pioen van 1988 (na de beruchte valpartij van de Canadees Bauer en de Belg Criquielion) graag behouden. De aanvallende stijl van de Italiaan, die in 1991 de wereldbeker veroverde, beviel hem wel. Fondriest koos voor het geld in eigen land, niet bij grote ploegen als Gatorade en Carre- ra, maar bij het veel kleinere Lampre. De terugkeer in zijn wielermaffe land heeft hem goed gedaan. Hij won vroeg in het jaar een rit in de Ruta del Sol en de Siciliaanse Wieler week en nu de Tirreno - Adriati co, waar zeven jaar geleden de laatste Italiaan zegevierde. bonn reuter Katrin Krabbe zal in het beroep tegen haar schorsing van vier jaar vrijwel zeker gelijk krijgen, en misschien al wel dit jaar weer aan atletiekwedstrijden mee mogen doen. De straf van de wereldkampioene op de 100 en 200 meter, die in september met haar trainingsgenotes Grit Breuer en Manuela Derr werd uitgesloten wegens het gebruik van clenbuterol, zal naar ver wacht wordt op korte termijn met tenminste twee jaar wor den teruggebracht. Twee bronnen uit de Duitse atletiek, die zich met de zaak Krabbe bezig houden, hebben onafhankelijk van elkaar ver klaard dat twee jaar de maxi mum straf is die de atlete kan krijgen voor haar (eerste) ver grijp. Andere juridische proble men, betreffende de regels van de Duitse atletiekbond (DLV) en de status van clenbuterol als luchtwegverwijdend dan wel spierversterkend middel, kun nen de straf nog verder bekor ten, waarschijnlijk zelfs tot een jaar. „Als ik Krabbe was, zou ik heel snel beginnen serieus te trainen", zei een ingewijde die onbekend wilde blijven. De arbitragecommissie van de Duitse atletiekbond, die ge schillen tussen atleten en de bond beoordeeld, is voorne mens een hoorzitting die voor zaterdag op de agenda stond, te schappen als beide partijen daarmee akkoord gaan. „In dat geval doen we de zaak schrifte lijk af. Dan verwacht ik een be slissing in de laatste week van maart Wolfgang Schöppe. Vorig jaar vocht Krabbe ook al met succes op technisch juridi sche gronden een schorsing van vier jaar aan. In het DLV-regle- ment ontbrak een clausule om atleten uit te sluiten wegens een positieve dopingtest buiten wedstrijden om. Op het mo ment dat ze op clenbuterol werd betrapt, was dat nog steeds zo, zodat haar advocaat Peter Wössner hetzelfde, win nende pleidooi uit de kast kon halen. Onsportief gedrag Volgens ingewijden heeft de DLV niet eens de illusie meer Krabbe voor lange tijd aan de kant te kunnen houden. De commissie van beroep wil zich slechts buigen over wat ge noemd wordt 'onsportief ge drag'. Daar staat maximaal twee jaar op. De kans dat die wordt opgelegd is echter ook klein, omdat de wetenschappers nog steeds bekvechten over de clas- sificatie van clenbuterol. Het middel wordt normaal gebruikt tegen astma, maar uit de kalver- mesterij is ook een spieropbou- wende werking bekend. Bovendien is het nog steeds onduidelijk of het preparaat al op de verboden IOC-lijst stond op het moment dat Krabbe werd betrapt. Schöppe noch Wössner wilde ingaan op de drie rapporten die de DLV-com- missie heeft opgevraagd over clenbuterol. De inhoud zou in het voordeel van Krabbe zijn. De verwachting dat haar schor sing wel eens al in juli voorbij zou kunnen zijn. lijkt daarom gerechtvaardigd. (EN WINKEL VOl HELDERE IDEEE N Leiden Haarlemmerstraat 188 Katwijk Princestraat 15a. göteborg gpd Het Europa-Cup voetbal staat voor sensationele veranderin gen. Waarschijnlijk volgend jaaj; al worden de toernooien om de Europa Cup voor landskam pioenen en de UEFA Cup sa mengevoegd. Het toernooi voor bekerwinnaars verdwijnt moge lijk. In Zwitserland wordt vandaag door de Europa-Cup Commis sie van de UEFA over de laatste problemen gesproken. Volgen de maand beslist het dagelijks bestuur van de Europese voet balbond of inderdaad tot de in grijpende wijzigingen wordt overgegaan. UEFA-voorzitter Lennart Jo hansson vertelde gisteren in Göteborg te verwachten dat het plan wordt aangenomen en vanaf het seizoen '94-'95 in werking zal treden. Er zal dan voortaan worden begonnen met 128 clubs. Een knock-out sys teem levert na drie ronden zes tien overblijvers op. Deze zes tien vormen de Champions League, die nu nog wordt ge speeld met acht clubs. In de nieuwe opzet worden de laatste zestien verdeeld over vier groepen van vier, die een hele competitie afwerken. Op neutraal terrein volgen daarna twee halve finales en de eindstrijd. Komend seizoen wordt waarschijnlijk al overge gaan tot het introduceren van halve finales in de Champions League. De in korte tijd danig gegroei de UEFA (van 35 naar 45 leden) moet wel iets doen, volgens Jo hansson. „Het Europa-Cup sys teem geeft momenteel geen goeie afspiegeling van de krachtsverhoudingen. Elk land mag inschrijven voor alle drie de toernooien. In mijn plan mag elk land minstens een club en maximaal vier clubs afvaar digen. Dat moeten wel de beste vier van het land zijn." Het is een van de belangrijk ste argumenten van Johansson: om de Europa Cup moet louter door de allerbeste teams wor den gespeeld. „In de Europa Cup voor bekerwinnaars kom je ploegen tegen die in de eigen competitie zestiende zijn ge worden." De UEFA zal het toernooi voor bekerwinnaars niet meteen afschaffen, maar waar schijnlijk een zachte dood laten sterven. Zodat er straks één toernooi om de Europa Cup resteert. Ajax-Feyenoord in de derde ronde van de Europa Cup wordt dan een mogelijk affiche. In grote lijnen staat het nieu we systeem vast. Begonnen wordt met Europa geografisch op te splitsen in regio's, zodat AC Milan in de eerste ronde niet kan loten tegen de kampioen van de Faroer Eilanden. Omdat het nieuwe toernooi meer speeldagen eist dan nu, zal ook eerder worden begonnen, in au gustus al. Naar verwachting zal Neder land volgend jaar de nummers één. twee en drie van de com petitie mogen inschrijven voor het nieuwe toernooi. Ook als een van die drie de KNVB-bckcr mocht winnen. Johansson: „Dan moet de verliezer van de finale maar worden afgevaar digd voor het toernooi van de bekerwinnaars." Een opmerking waarmee hij aangeeft dat de Europa Cup II niet langer in tel is bij de UEFA. Afschaffing is een optie, hoewel daarmee tegelijk alle nationale bekertoernooien om zeep zul len worden geholpen. Ook het prestigieuze toernooi om de FA Cup in Engeland. Johansson: „Ik weet het, maar je kunt niet iedereen plezieren

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31