'Brinkman is juist heel modern' Joods fundamentalisme risico voor vredesproces Riina legde tegenstanders op de grill Feiten &Meningen DONDERDAG 18 MAART 1993 2 CDA 'ers willen niet doorgaan voor oer-conservatieven „Wij conservatief? lariekoek", bromt het CDA-Tweede Kamerlid voor milieu Esselink. Hij ziet zich zelf als een 'representant van de veranderingsgezinden' in de partij. „Het CDA is de enige progressieve partij van dit land", vindt Hillen van de CDA-rechtervleugel. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Het CDA is een conservatieve partij met moraal theoloog Elco Brinkman aan het roer. Die stelling verdedigen een aantal politicologen aanstaande vrijdag in een debat met enkele prominente CDA'ers aan de Erasmus-universiteit in Rotter dam. Voor de politicologen is de christen-de mocratie echter een politieke beweging die probleemloos de schutkleur van de tijdgeest weet aan te nemen, maar er in wezen een conservatief-burgerlijke ideo logie op nahoudt. In die visie is Lubbers niet de personificatie van het CDA-nieu- we-stijl. maar slechts een pragmatisch, tamelijk veranderingsgezind intermezzo. De keuze voor Brinkman als nieuwe lijst trekker is geen breuk met de koers van Lubbers, maar eerder het vervolg van de conservatief-moralistische lijn van Van Agt met zijn 'ethisch reveil'. Vooralsnog lijken de politicologen het gelijk aan hun zijde te hebben. Het en thousiasme waarmee Brinkman door de partij als nieuwe leider wordt omarmd, spreekt boekdelen. In de ogen van Brink man moeten lamlendige jongeren, snip perdag nemende werknemers en andere erfenissen van de jaren zestig het stelsel matig ontgelden. Voorop staat het be houd van welvaart, stabiliteit en zeker heid. De afbraak van het gezin, de school en de buurt moet worden gestopt. Het 'natuurlijk gezag' van de ouders, onder wijzers en politieagenten moet worden hersteld. Tekenend voor het politieke klimaat bin nen het CDA is de ruimte die rechtsback Hillen kreeg in zijn strafrede tegen de moderne vrouw. Goed, partijvoorzitter Van Velzen probeerde hem dan wel de mond te snoeren, maar dat was pas na dat de CDA-vrouwen en sommige frac tieleden zich openlijk hadden geërgerd en er herrie in de tent werd gevreesd. Publiekelijk heeft het duo Brinkman/Hil- len echter nooit afstand genomen van hun verhaal waarin ze kinderopvang duidden als 'staatsopvoeding'. Tenslotte is de door het CDA zo bepleite Europese eenwording ook van grote in vloed op de partij zelf. De christen-de mocraten hebben zich verenigd in de Europese Volks Partij (EVP), waar de Moraal-theoloog Brinkman valt jongeren aan, verlangt naar het oude gezag, de strenge le raar en wil een verbod op rood staan bij de bank. foto bert verhoeff conservatieve Duitse CDU de dienst uit maakt. De toetreding van de-Britse Con servatieven tot de EVP is de zoveelste stap waarbij het CDA moest zwichten voor de grote, machtige en behoudende broeders in de Europese familie. „Het zal me werkelijk worst wezen of het CDA conservatief genoemd wordt", zegt Brinkel, één van de jonge CDA-ideolo- gen, werkzaam bij het wetenschappelijk instuut van de partij. „Het belangrijkste is dat mensen een partij willen die het Evangelie op deze tijd betrekt. Als het CDA er niet was, zou de partij vandaag nog worden opgericht. Trouwens, wat is conservatief of progressief nu het com munisme is gevallen?" Hillen: „Het CDA wil verandering, terwijl andere partijen juist de nadruk leggen op het behouden van de erfenis van de jaren zestig." Het kamerlid Esselink, 'links' in de fractie, is het er roerend mee eens al vindt hij zijn partij wel behou dend in kwesties als abortus eh euthana- De christen-democraten schudden het etiket 'conservatief moeiteloos van zich af. „Het heeft meer te maken met de ver legenheid die buitenstaanders hebben als ze onze partij moeten beoordelen", zegt Van der Camp, jong en ambitieus lid van het CDA-fractiebestuur. „Wij leg gen in onze politiek een link met religie, wat niet terug te voeren is op de feiten van alledag. Vandaar het snelle stempel conservatief. Brinkman is zelfs een hele moderne man." Dat vinden de jongeren van het CDA niet, zegt CDJA-voorzitter De Vries. Brinkman valt jongeren aan, verlangt naar het oude gezag, de strenge leraar en wil een verbod op rood staan bij de bank. „En ik mis zijn mening over het milieu, het minderhedenbeleid en socia le kwesties. Maar dat zijn blijkbaar geen uitdagingen", stelt De Vries. Hij waar schuwt dat het CDA makkelijk kan afglij den naar het conservatisme, omdat de discussies over het beginselprogramma en het verkiezingsprogramma nog moe ten komen. Voorzitter Jongma van het Vrouwenbe- raad vindt dat de conservatieven zoals Hillen en Brinkman die ze enige tijd geleden bestempelde als fundamentalis ten die de klok dertig jaar willen terug draaien niet te sterk worden binnen het CDA. „Het CDA is geen conservatie ve partij en dat kan ook niet als je je han delen toetst aan de bijbel", stelt ze. De nieuwe leider Brinkman krijgt huis werk mee, voordat hij zijn taak mag aan vatten. Jongma hoopt dat Brinkman zich meer omringt met mensen die ook an ders tegen bepaalde zaken aankijken. „Hij moet zich niet door een te eng groepje laten informeren", vindt ze. Es selink: „Om leiding te geven aan de par tij als geheel moet hij zich meer concen treren op de nuances die elders in de partij leven." „Brinkman spreekt nu nog een veel te beperkte groep kiezers aan" ,zegt CD- JA'er De Vries. „Als leider van een volks partij moet hij straks meer mensen aan spreken dan de middenklasse en de in komens daarboven. Brinkman moet zijn sociale gezicht laten zien." Elco Brink man krijgt van zijn eigen partij het voor deel van de twijfel. En mocht hij toch een moralist worden die aan het roer staat van een oer-conservatieve partij dan heeft hij dat geheel aan zichzelf te wijten. Rabins coalitiepartner Shas bron van conflicten JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische premier Rabin heeft de afgelo pen week bij zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten uitvoerig gewaarschuwd tegen het islami- tisch-fundamentalistische gevaar. Wellicht een goedbedoelde raad, maar morgen wacht hem bij terugkeer in Israël een coalitiecrisis van joods-fundamentalistische makelij. De problemen met de religieuze coalitiepartner Shas vormen een voortdurende belasting voor het overigens links-liberaal georiënteerde kabi net. Het is niet onmogelijk dat de regering er uiteindelijk de nek over zal breken, met onmid dellijk gevaar voor het vredesproces als gevolg. Op die manier kan men zeggen dat het joodse fundamentalisme op de korte termijn een gro ter gevaar vormt voor de vrede in het Midden- Oosten dan het islamitische. Op het eerste gezicht draaien alle conflicten met Shas om geld. Vorige maand veroordeelde de rechtbank in Tel Aviv het voormalige Shas- Knessetlid Yair Levy tot vijf jaar gevangenis straf, onder meer wegens verduistering van 311.000 shekel (ruim 200.000) uit de kas van een Shas-fonds dat hij beheerde. Zijn vrouw kreeg een half jaar wegens het vervalsen van handtekeningen op bankcheques. Onderminister Pinhasi (godsdienstzaken), die gisteren van zijn parlementaire onschendbaar heid is beroofd, heeft volgens de Israëlische re kenkamer in 1989 overheidsgeld, dat was be stemd voor de Shas-campagne in vakbondsver kiezingen, voor andere doeleinden gebruikt. Waarschijnlijk zijn de fondsen verdwenen in de bodemloze put van de aan Shas gelieerde reli gieuzeopleidingsinstituten. De enige Shas-minister is partijleider Arieh Deri. Tegen hem loopt een politie-onderzoek, dat al jaren voortsuddert. Maar het eind lijkt in zicht nu Deri na veel vijven en zessen bereid is gevonden mee te werken. Hij wordt verdacht van verduistering van overheidsgelden en frau de. In een Westerse democratie zou geen partij zo veel financiële schandalen overieven. Maar Shas heeft bij de verkiezingen van vorig jaar zelfs geen zetel verloren. De reden daarvoor is, dat de partij en haar aanhang niet zijn geïnte resseerd in het democratisch proces of in het goed functioneren van de seculiere overheid. Shas maakt er geen geheim van dat ze alleen deel uitmaakt van parlement en regering om de hand in de schatkist te kunnen steken. Daar mee financiert ze een scala aan religieuze insti tuten. Het is volstrekt onjuist Shas een joodse variant te noemen op militante islamitische groepen als de Palestijnse Hamas of de Egyptische 'A- Gama'a al-Islamiya'. Maar in haar ideologie vertoont ze opmerkelijke overeenkomsten met de hoofdstroom in het islamitische fundamen talisme. Het streven is naar een theocratie, waarbij de joodse wet de seculiere moet ver vangen. Net als bijvoorbeeld de Moslim Broe derschap toont de partij zich tegenover buiten staanders betrekkelijk gematigd en pragma tisch. De radicale ideologie blijkt voornamelijk uit de prediking in eigen kring door de geeste lijk leiders. Hoewel minister Arieh Deri de partijleider is, wordt de koers van Shas uitgestippeld door de charismatische Ovadia Josef, de voormalige sefardische (de oriëntaalse joden vertegen woordigend, red.) opperrabbijn van Israël. Zijn aanhang omschrijft hem als de grootste leven de Tora-geleerde, maar zijn uitspraken over po litiek zijn soms even wereldvreemd en extre mistisch als die van de geestelijk leiders van de islamitisch-fundamentalistischebewegingen. Onlangs publiceerden Israëlische kranten de tekst van een aantal van de colleges die Josef de afgelopen jaren heeft gehouden voor religieuze studenten. De colleges waren clandestien op de band opgenomen. Onder andere is te horen hoe de oud-opperrab bijn over de Knesset en de parlementaire de mocratie denkt. „Wij hebben de heilige Tora, waarin we geloven, en de Knesset zal ons niets dicteren. Wie zijn de Knessetleden eigenlijk dat ze ons vertellen wat we moeten doen? Een ver zameling dwazen heeft hen gekozen en daar door zijn ze zogenaamd vertegenwoordigers van het volk geworden. Iedereen met een ge slachtsziekte en ieder melaatse wordt lid van de Knesset". Shlomo Benezri, voorzitter van de zes man sterke Shas-fractie in de Knesset, toonde geen enkele schaamte. „Het is de waarheid," zei hij. Schaamte was er wel bij Shas' coalitiegenoten, maar die weten maar al te goed hoe afhankelijk ze zijn van de luimen van Ovadia Josef en zijn achterban. Het is niet erg waarschijnlijk dat de crisis die is uitgebroken door de maatregel tegen ondermi nister Pinhasi onmiddellijk zal leiden tot het uittreden van Shas. De werkelijk grote proble men worden in de nabije toekomst verwacht, als de vraag aan de orde komt of ook minister Deri zijn parlementaire onschendbaarheid moet verliezen. Tegen die tijd zal Rabin een antwoord moeten vinden op die meest acute fundamentalistische uitdaging. ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT Totó Riina vertelde in de rechtszaal van de gevangenis in Palermo een ongeletterd boertje te zijn, wiens leven werd bepaald door werk, kerk en familie. Vanuit zijn getralie de kooi waarschuwde hij de rechters voor de spijtoptanten, die lasterpraatjes rondstrooien om korting op hun straffen te krijgen. De 'praatjes' van vier van hen geven echter een dui delijk inzicht in de wijze waar op Riina zijn heerschappij over Cosa Nostra vestigde. De verraders van Riina heten Mutolo, Marchese, Drago en Di Maggio, allen beroepsmoorde naars, afkomstig uit de stal van de Corleonesi. Hun getuigenis sen hebben betrekking op de periode 1981-1991 en zijn door de Palermitaanse rechters vast gelegd in een vierhonderd pagi na's tellend document. Op basis hiervan verrichtte de politie de ze week tientallen arrestaties en werden 30 reeds vastzittende mafiosi, inclusief Riina, be-, schuldigd van 42 moorden en 'hipara bianche' (wit jachtge weer, een eufemisme voor het het spoorloos laten verdwijnen van personen). De rode draad in letterlijke en figuurlijke zin van het onderzoek wordt ge vormd door de duivelse metho den van Totó Riina, de man die met zijn beleefdheid en voorko mendheid het Italiaanse televi siepubliek bijna vertederde. Meer dan 500 personen werden in opdracht van Riina in de ja ren '80 uit de weg geruimd. De strategie van Riina was simpel maar efficiënt: moorden en in filtreren in bevriende families die een obstakel konden zijn voor het belangrijkste doel: de alleenheerschappij over Cosa Nostra. WIM STEVENHAGEN Dit plan koesterde Riina vanaf het moment dat de grote leider van de Corleonesi, Luciqno Lig- gio, in 1974 werd gearresteerd. Riina nam samen met Stefano Bontate en Gaetano Baldamenti de leiding over, maar begon di rect met het infiltreren van zijn mannen in de families van zijn collega's. Ruim zeven jaar heeft dit proces geduurd. Toen beide mafiosi erachter kwamen, was het al te laat: ze werden door zeefd met kogels uit een Kalasj- nikov-geweer, dat in maffia-jar gon 'Pocket Coffee' wordt ge noemd. Het was het startsein van een maffia-oorlog, die in twee jaar tijd 200 moorden op leverde. De vier spijtoptanten, die in veel gevallen zelf aan de execu ties deel hebben genomen, ver telden onder meer hoe op een fraaie novemberdag in 1982 een twintigtal mafiosi op bevel van Riina uit de weg werden ge ruimd. Ze waren uitgenodigd op het landgoed van Michele Greco, bijgenaamd 'de paus', en genoten er van een goed maal en veel drank. Doezelend tus sen de citroenbomen werden ze een voor een gewurgd. Een aan tal lijken werd opgelost in vaten met zuur, dat 'alleen de gouden armbanden intact liet'. Gaspare Mutolo, waarvan Ri ina zegt hem nooit te hebben ontmoet, vertelde dat de ande ren als een 'geitje werden ge bonden' (zodat ze in de koffer bak van een auto passen) en overgebracht naar een boerderij buiten Palermo waar ze beland den op een enorme grill. De ei genaar van de boerderij, een ze kere 'Tatuneddu', werd deze week gearresteerd. Superkillers Riina heeft tot zijn arrestatie in januari van dit jaar, zo schrijven de rechters, deze terreur op 'wetenschappelijke' wijze uitge- oefend.'Degenen die de ene dag nog golden als partners, konden de andere dag het loodje leg gen. De verdeel-en-heersstrate- gie van Riina maakte dat kinde ren hun vaders vermoordden en mafiosi de schuilplaatsen ver raadden van hun beste vrien den. Toto Riina in zijn getraliede kooi in de gevangenis Ucciardone in Palermo. Voor de uitvoer van de execu ties had Riina de beschikking over een regiment 'superkillers', van wie Giuseppe Lucchese, een 34-jarige 'boss' uit het Pa lermitaanse voorstadje Ciaculli, de belangrijkste was. Hij werd in 1990 gearresteerd en wordt nu, dankzij de bekentenissen van de spijtoptanten, beschul digd van tenminste 50 moor den. Lucchese was de man die Ri ina uitkoos voor zijn offensief tegen het 'pentitismo' (het pra ten van de pentiti, de spijtop tanten), dat het grootste gevaar inhield voor Cosa Nostra. In 1989 vermoordde Lucchese de moeder, de zus en de tante van Francesco Marino Mannoia, een van de kroongetuigen van rechter Falcone. Het was voor het eerst dat ook vrouwen de dood vonden. Toen de moorde naars op de televisie Falcone zagen verschijnen op de plek des onheils, zei een van hen: „Zonde dat we geen bom in de auto hebben geplaatst, dan wa ren we ook van die bastaard af geweest". De pentitide rechters die doordrongen in de geheimen van de maffia en het ontstaan van een zeker verzet bij de be volking, vormden voor Riina de grootste bedreiging. Hij liet twee jaar geleden Libero Grassi vermoorden, de ondernemer die openlijk weigerde de pizzo, het afpersgeld te betalen. Maf fiabaas Madonia zei in de ge vangenis tegen Marchese: „Je moet je af en toe laten gelden. Als deze schooier niet was ver moord, zouden anderen zijn voorbeeld hebben gevolgd". Blunder Maar de moord op Grassi had grote politieke consequenties. Rechter Lo Forte zei vorige week: „De maffia dacht dat alle verontwaardiging snel zou weg ebben, maar daar vergiste ze zich in. De moord op Grassi was een blunder van de eerste orde en kan worden beschouwd als het begin van de nederlaag van Riina". Riina heeft met de moorden op Falcone en Borsellino gepro beerd het tij te keren, maar daarbij zijn hand overspeeld. Hij heeft misschien niet in wil len zien dat Italië het afgelopen jaar sterk is veranderd. Zijn ei gen arrestatie is daar het meest sprekende voorbeeld van. Een Palermitaanse scholier vroeg aan de voorzitter van de parle mentaire anti-maffiacommissie Violante waarom Riina pas na 23 jaar werd gepakt. Violante antwoordde: „Omdat niemand uit de politiek ertoe opdracht had gegeven". Dankzij de politieke stagnatie, die weer een gevolg was van de Koude Oorlog, kon Cosa Nostra uitgroeien tot een staat in een staat. Uit het document van de Palermitaanse rechters blijkt dat haarscherp. Totó Riina was een dictator in een staat die zijn eigen regering, wetten, politie, leger en fiscus heeft. Maar het belangrijkste was dat hij wist te infiltreren in de instituties en de economie van die anderp staat. Rechter Lo Forte zegt dat de verklaringen van de spijtoptan ten voor het eerst echt duidelijk maken hoe groot het leger van sympathisanten is. „Politici, rechters, advokaten, politie agenten, artsen, ondernemers; in elke beroepsgroep kom je ze tegen. Onze aandacht richt zich nu op al diegenen die jarenlang, zonder argwaan te wekken, de humus vormden van Cosa Nostra. Als alle externe lijnen worden doorbroken, kan Cosa Nostra van een staat in een staat worden gereduceerd tot een criminele organisatie zoals foto reuter die overal in de wereld be staan". Vraag blijft hoe Cosa Nostra zal reageren en welke rol is wegge legd voor haar dictator Totó Ri ina. Zijn gedrag in de gevange nis en het feit dat geen opvol gingsoorlog is losgebrand, dui den erop dat Riina's positie nog intact is. De beroemde spijtop tant Tommaso Buscetta voor spelde, maar dat was voordat Riina werd gearresteerd, dat 'het beest' eerst zal proberen de spijtoptanten in diskrediet te brengen en als dat niet lukt een groot terroristisch offensief te gen de Italiaanse staat te begin nen. Riina is echter gearresteerd en voert zijn strijd tegen de spijtoptanten vanachter de tra lies. Of Cosa Nostra nog de kracht heeft een slotoffensief te organiseren, zal in de toekomst moeten blijken. Veel zal afhan gen van de wijze waarop de Ita liaanse staat zich zal hervor men. Als er een waardig alterna tief gevormd wordt voor de staat Cosa Nostra, kan Italië met enig optimisme de toe komst tegemoet zien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2