Göteborg gniffelt om gestuntel PSV Internationals van DIOK boycotten nationaal team 'Er is geen Rus die ons het land uitkrijgt' Sport Milan nog niet zeker van finale Grote strop Feyenoord-fans Jongen, léés je nog wel goed? chef «ad van k. 'b ONOERWATER. C Ben Johnson wil voetballen in Serie A rome» Ben Johnson (31) ziet mogelijkheden om zijn sportloop- baan voort te zetten in Italië. Als profvoetballer. „Waarom niet", vroeg hij zich af in een vraaggesprek met een televisiezender van media-tycoon Silvio Berlusconi, tevens eigenaar van de Italiaan se kampioen AC Milan. „Ik heb een goed schot en goede contro le over de bal." Advocaat wacht met selectie zeist» Bondscoach Dick Advocaat wacht met de bekendmaking van de selectie van het Nederlands elftal tot zondagavond. Oran je speelt woensdag 24 maart in Utrecht de WK-kwalificatiewed- strijd tegen San Marino. Het grote aantal blessures bij kandi daat-internationals noopt hem echter tot uitstel. Rijkaard en Van Basten (AC Milan) zijn al weken niet in actie geweest, Jonk en Bergkamp bekijken bij Ajax van duel tot duel of ze kunnen spelen, en Ronald Koeman is geschorst. Overmars en Seedorf langer bij Ajax Amsterdam Ajax heeft vandaag het contract met Mare Overmars opengebroken en met een jaar verlengd. De aanvaller heeft nu een verbintenis met de Amsterdamse club tot juni 1996. Boven dien legde Ajax Clarence Seedorf vast. De zestienjarige speler te kende voor driejaar. LEIDEN. CUSV n oosten De rugby-intemationals van lands kampioen DIOK hebben zich gister avond teruggetrokken uit het nationale team. Dit uit onvrede over de gang van zaken rond de voor morgenavond in gelaste competitiewedstrijd in en tegen Amstelveen. Het Leidse DIOK is mo menteel lijstaanvoerder, Amstelveen staat op een tweede plaats in de erek lasse. DIOK is met nog twee wedstrij den te spelen twee punten van titel- prolongatie verwijderd. Winst op Am stelveen is ruimschoots voldoende. Het gisteravond gevoerde overleg tussen captain Yves Kummer, de initia tor van de boycot, en de technische staf van het nationale team leverde niets op. De Leidse rugbyclub, dat zijn naam Doorzetten Is Onze Kracht in de ze dagen bijzonder veel eer aan doet, zal de wedstrijd in Amstelveen wel af werken, maar geen spelers meer af staan voor het nationale team of ande re vertegenwoordigende selecties. Kummer: „Wij voelen ons al langere tijd herhaaldelijk gedwarsboomd door het bondsbureau en de leden van het bondsbestuur. Daarom hebben wij ons puur op eigen initiatief collectief terug getrokken. Wij spelen dit seizoen niet meer voor het nationaal team, en ne men onze beslissing pas in heroverwe ging wanneer het beleid van de bond een duidelijke wijziging ondergaat. Het is drastisch, maar voor ons was het de druppel." Hoewel het eerste belangrijke inter nationale evenement (kwalificatieron de World Cup) zich pas in oktober aan dient, heeft de actie van de DIOK-in- ternationals tot gevolg dat de gehele voorbereiding van Oranje in duigen valt. „Want wij onttrekken ons ook aan het complete programma", aldus een vastbesloten Kummer, die tot gisteren ook aanvoerder was van Oranje. De wedstrijd tegen Amstelveen komt voor DIOK op een ongelegen tijdstip. Dit weekeinde vinden er selectiewed strijden plaats voor het WK Sevens in Edinburgh in april. Afgelopen maan dag werd de club per brief medege deeld dat de wedstrijd tegen Amstel veen morgen gespeeld zou moeten worden. „De bond heeft onze belangen niet laten meewegen. We missen min stens twee belangrijke spelers (Mare Michelsen en Derek McDonald, red.) vanwege werkzaamheden. Het meren deel van onze spelersgroep moet de dag erna selectiewedstrijden spelen. Wij hebben alternatieve data aange dragen, maar men is gezwicht voor de lobby uit Amstelveen. Een trieste gang van zaken", aldus DIOK-bestuurslid Cees Ahsmann, die zich solidair toont ten opzichte van de spelers. De belangen van Amstelveen zijn duidelijk. De club heeft zes Nieuwzee- landse spelers die volgende week naar hun vaderland afreizen, omdat over twee weken het Nieuwzeelandse rug- by-seizoen aanvangt. Volgens Ah smann is het bondsbureau gezwicht voor de druk van Amstelveen-voorzit- ter Dick Jansma, één van de pioniers van het Nederlandse rugby. De internationals van DIOK (Yves Kummer, Mare Michelsen, Peter Koe nen, Gottfried Bos, Bert Wisse, Marcel van Loon, Frank Beers, Robert Broers en Perry Noordermeer) voelen zich door de bond op een belangrijk mo ment in de steek gelaten. Zij zijn van mening dat dankzij hun inzet geduren de de laatste tien jaar het nationale rugby op een hoger niveau is gebracht. Tevens wil de spelersgroep met dit protest de bond 'wakker schudden'. Want dat Kummer en de zijnen geen hoge pet op hebben van het functione ren van het bondsbureau is duidelijk. „Er moet echt wat veranderen, we zijn het spuugzat om als oud vuil te wor den behandeld. We voelen ons ge naaid, om het maar eens plat uit te drukken. De ingelaste wedstrijd moet op een voor alle partijen bevredigend tijdstip worden vastgesteld. Maar er was geen sprake van een akkoord lus sen de wedtrijdsecretarissen van de clubs. Dat we deze wedstrijd morgen avond moeten spelen, is ons gewoon opgelegd. Dat terwijl er nog enkele in- haalzondagen zijn. De wedstrijd van morgen heeft alles in zich om in een chaos te eindigen. Het licht is daar slecht, en de aangewezen scheidsrech ter is tevens technisch directeur van de bond. Een man met een dubbelfunctie. Maar dat weerhoudt ons er niet van om morgen gewoon kampioen te wor den." Dat zou dan voor de vijfde achter eenvolgende keer zijn. Een unicum voor Nederland. Daarom verzuimt be stuurslid Ahsmann niet te vermelden dat morgenavond voor alle Leidenaars een supportersbus gereed staat om hen naar Amstelveen te vervoeren. De bus vertrekt om 19.00 uur vanaf de Smaragdlaan. Verzet van Eindhovenaren is onschuldig en aandoenlijk De macht der grote getallen is relatief in het voetbal. PSV (begroting 33 miljoen) kan dus van IFK (begroting 5 mil joen) verliezen. Schandalig dik verliezen zelfs. In de Champions League werd het 6-1 over twee wedstrijden. Na de 1-3 in Eindhoven, wonnen de Zweden gisteravond thuis met 3-0. Moeiteloos. De Champions League is voor PSV en Hans van Breukelen een martelgang. De doelman verwerkt de teleurstelling na het derde doelpunt v Göteborg. GÖTEBORG HENRI VAN DER STEENGPD-VERSLAGGEVER IFK Göteborg heeft nu in vier wedstrijden al meer verdiend dan normaal in een heel sei zoen. Drie miljoen gulden is er voor alle acht deelnemende clubs, drie miljoen verdiende de nummer 5 van de laatste Zweedse competitie met de zes punten die de club nu heeft. Dat zijn er vijf meer dan PSV. De zwalkende ploeg van Wes terhof hoort momenteel nog wel bij de beste acht van Neder land, bij de beste acht van Euro pa heeft de ploeg niks te zoe ken. Tegen IFK moest PSV het dan wel doen zonder Popescu en Kieft (stijve nek) en al heel snel zonder Numan (enkel), maar IFK moest het doen zon der wedstrijdritme en won toch zoals het wilde. Het verzet van PSV was on schuldig, aandoenlijk pover ei genlijk. Iedereen deed z'n best, maar van enig systeem was geen sprake. Als junioren hol den ze door elkaar en achter de MOSKOU MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER De Nederlandse ambassade in Moskou zal morgen overuren moeten maken om de proble men met een deel van het Feye- noord-legioen in de Russische hoofdstad op te lossen. Enkele honderden fans weigerden van morgen terug te vliegen naar Nederland, omdat zij ten koste van alles de uitgestelde Europa Cup-wedstrijd van Feyenoord tegen Spartak Moskou wilden bijwonen. In Moskou speelden zich, di rect nadat bekend was gewor den dat in de blubberbak van het Lenin-stadion niet kon wor den gespeeld en dat zou wor den uitgeweken naar het veel kleinere stadion van buurman Torpedo Moskou, chaotische taferelen af. Huilende suppor ters reageerden buiten het sta dion hun woede af op de Russi sche voetbalautoriteiten en de Europese voetbalunie. „Dit hebben ze wekenlang kunnen zien aankomen. Die mensen begrijpen totaal niet hoeveel geld wij moeten betalen en hoeveel moeite wij moeten doen om hier te komen. We la ten ons natuurlijk niet zomaar weer wegsturen", sprak Marco Steenenga namens de overge vlogen fans. De meeste aanhangers van de Nederlandse bekerhouder be taalden ruim 1500 gulden voor hun trip. „Geld om een nieuw ticket te kopen hebben we niet. Ons visum is natuurlijk morgen ook niet meer geldig. We laten nu bewust ons vliegtuig schie ten. De ambassade moet ons dan maar verdef helpen. Maar er is geen Rus die ons voor de wedstrijd het land uitkrijgt." Fen eroen van 280 fans deed bal aan. De ijverige Vanenburg, het goeie paard Linskens, de brave Heintze. Bij rust was de partij ook al beslist: 2-0, door doelpunten in de eerste en laatste minuut van de eerste helft. Dom balverlies De eerste was een vrije trap van Nilsson van 30 meter, die met Braziliaanse curve en snelheid voorbij Van Breukelen vloog. De tweede was een schot van de ra zendsnelle Ekström, die Van Tiggelen had uitgespeeld, nadat de aanvoerder daarvoor eerst zelf heel dom voor balverlies had gezorgd. En PSV? De ploeg scoorde voor rust niet eens een kans op een goal. Pijnlijk werd het meteen na rust, toen Martinsson scoorde, na een voorzet van Eriksson: 3- 0. Het was en bleef gênant; PSV viel volstrekt kansloos aan, IFK zag het gestuntel glimlachend aan en counterde af en toe soe pel naar de goal van Van Breu kelen. tot diep in de nacht pogingen om hun vlucht 24 uur uit te stel len. In totaal arriveerden in de dagen voor het EC-duel zo'n duizend Feyenoord-supporters. Het grootste gedeelte dus per vliegtuig, maar er waren er ook die met de bus of trein waren gekomen. Na zestig uur en 2500 kilometer zitten, hangen en sla pen waren die meer dood dan levend. Behalve problemen met de Nederlandse fans werden Spar tak Moskou en de Russische po litie ook geconfronteerd met woedende Spartak-supporters. De club had in de voorverkoop meer dan 50.000 kaarten ver- Ekström had de score kunnen uitbouwen en kort voor tijd had Martinsson een kans, die Van Breukelen volgens scheidsrech ter Craciunescu buiten het strafschopgebied met een over treding verijdelde. De valpartij had IFK voor hetzelfde geld een strafschop kunnen opleveren. Het was al erg genoeg voor PSV, voor de tweede keer op rij dik verliezen van een ploegje semi-profs. Erwin Koeman, te rug na vijftien weken absentie, was realistisch. „We hebben geen vorm, maar we komen ook te kort voor dit niveau. Van avond hebben we op belangrij ke momenten belangrijke fou ten gemaakt. Op dit niveau wordt dat meteen afgestraft." Over de eigen prestatie deed Koeman niet onnodig stoer, hij was al blij pijnvrij op de been te zijn gebleven. „Dat was m'n eerste zorg, anderhalf uur vol maken zonder problemen. Maar ja, als je dan met 3-0 kansloos verliest, tempert dat de vreugde wel." Hans Westerhof nam het woord vreugde niet in de mond. De coach analyseerde de wed strijd uiteraard aan de hand van de eerste twee doelpunten. „We hadden besloten de Zweedse spitsen minder ruimte te geven dan in Eindhoven, maar na een kocht. Die werden allemaal on geldig verklaard, omdat er van avond in het stadion van Torpe do Moskou slechts plaats is voor 15.000 mensen. Die mededeling leidde tot grote vechtpartijen van supporters met de politie. Voor de Feyenoord-aanhangers die vandaag niet naar huis zijn gegaan, is in elk geval een apart vak gereserveerd. Aanvoerder John Metgod be treurde het uitstel nog het meest voor de supporters: „Voor de ploeg waren al die toe standen rond het al dan niet doorgaan van de wedstrijd niet leuk. De supporters daarente gen hebben heel veel geld moe minuut moest het speelplan al aangepast worden, moesten we ze die ruimte noodgedwongen wel toestaan. Vervolgens wordt er in de laatste minuut van de eerste helft een grote fout ge maakt en is het weer raak. Dan is het over." Hij had het nog over een slap pe voorhoede, hoewel voor Hoekstra een uitzondering ge maakt kon worden, en 'een ner veus PSV'. Nerveus zal nu toch vooral de leiding worden, be stuur en technische staf. De wedstrijden tegen IFK hadden ten uitgeven voor hun reis, sommigen blijken zestig uur in een bus te hebben gezeten. Dan is niets erger om hier tot de ont dekking te komen dat je zonder iets te zien weer naar huis zou moeten." Voorzitter Jorien van den Herik had geen goed woord over voor de wantoestanden in Mpskou. „Iedereen kon zien dat het dweilen met de kraan open was." Feyenoords praeses be greep niet waarom de Europese voetbalunie voor de Europa Cup voor landskampioenen an dere maatstaven hanteert waar het gaat om wedstrijden in Rus land. „In de Champions League kunnen worden aangegrepen vorm en zelfvertrouwen terug te vinden, teneinde in elk geval weer kampioen te worden, maar het tegendeel lijkt bereikt. Internationaal heeft PSV deze Champions League vooralsnog louter prestigeverlies gebracht en zeker niet de aandacht (ook voor de verkoopobjecten Roma- rio en Vanenburg) waarop was gehoopt. Tegen Porto had PSV pure mazzel dat het 2-2 werd, AC Milan was maten te groot, elf Zweedse vriénden gaven het dure PSV daarna twee keer ach- werd CSKA Moskou bij voor baat al gedwongen naar Duits land uit te wijken. Waarom neemt men dan in het Europa Cup Il-toernooi niet dezelfde beslissing?" De financiële schade die Feyenoord lijdt, is deels te ver halen op de UEFA en de tegen stander. Het uitstel van één dag kost de Rotterdammers een kleine twintigduizend gulden. Van den Herik had het liefst ge zien dat de wedstrijd helemaal was afgelast en dat de return op 31 maart in Rotterdam zou plaatsvinden. De beslissing om het Europa Cup-duel duel met enige vertra ging te verplaatsen naar het kleinere onderkomen van buur man Torpedo Moskou, dat over een verwarmd veld beschikt, kwam na twaalf uren van totale chaos. In de ochtenduren ont dekte de Franse scheidsrechter Joel Quiniou al dat alle inspan ningen van het Russische leger niets aan de erbarmelijke staat van het veld in het Lenin-sta- dion hadden veranderd. Omdat de leiding van Spartak Moskou aankondigde met zwaar materi aal van de luchtmacht nog een laatste poging zou doen om het veld droog te stormen, besloot Quiniou om drie uur 's middags het veld opnieuw te keuren. Maar ook het geraas van reus achtige helicopters, die dicht boven het veld voor spookachti ge taferelen zorgden, had geen effect. Willem van Hanegem zorgde met zijn bekende, droge humor nog voor een enkele lach in het Rotterdamse kamp. „Het is woensdagnacht en we zijn nog steeds niet uitgeschakeld. Dat had niemand in Nederland ver wacht." tereen voetballes. Ze waren ook uitstekend voorbereid, de Scandinaviërs, hoewel de Zweedse competitie pas half april weer begint. Manager Ploegsma was onder de indruk gekomen van de ma nier waarop IFK de Eindhoven- se tegenstander de laatste maanden had gescout. De spe lers van PSV, wel te verstaan, in Hans Westerhof had men zich kennelijk niet verdiept. IFK-trai - ner Gustafsson nadat Westerhof zijn zegje had gedaan en doe lend op zijn collega-oefenmees- ter: „Na die eerste goal moest PSV naar voren spelen en kre gen wij de ruimte. Ach, ikJieb eigenlijk niks te zeggen, ik ben het precies eens met wat me neer Breukelen net heeft ver teld..." IFK Göteborg: Ravelli; Johansson. Bjorklund, Svensson en Kamark, Enks- son (57. Andersson). Rehn. Mild en Nilsson: Ekström en Martinsson PSV: Van Breukelen, Van Aerle, Van Tiggelen, Faber en Heintze; Linskens, Koeman en Numan (14 Kalusha), Va- Vier punten uit acht duels en nog geen zekerheid. AC Milan treft over drie weken in IFK Gö teborg de laatste serieuze hin dernis op weg naar de finale van de Europese bekerstrijd voor landskampioenen. De Italiaanse kampioen ver overde gisteren met de over winning van 1-0 op Porto het achtste punt in de Champions League, maar IFK Göteborg bleef door de eenvoudige zege op PSV een vervelende volger. Voor eigen publiek kunnen de Zweden in de ontmoeting op 7 april de achterstand van twee punten wegwerken. Het doel saldo is eenter nog een extra pluspunt voor de club van drie Nederlandse internationals. Te gen Porto verscheen overigens slechts één van de zes buiten landers in de basis. De Frans man Papin moest het voorin opknappen met Simone. Van Basten en Rijkaard zijn al weken uitgeschakeld, Gullit. Boban en Savicevic waren eveneens niet fit. De laatste viel nog wel in. Milan maakte een slappe in druk tegen het voorzichtig ope rerende Porto. De enige ge slaagde Italiaanse aanval in de eerste helft betekende echter wel 1-0. Eranio scoorde met een geweldige knal. Olympique Marseille en Glas gow Rangers gaan uitmaken wie in groep A van de Champions League als finalist van het Eu ropese bekertoernooi voor landskampioenen tevoorschijn komt. Marseille heeft de beste kansen. Na de ruime overwin ning (6-0) op het al uitgescha kelde CSKA Moskou heeft de Franse kampioen de mooiste doelcijfers. Sauzee (3), Pele, Fer reri en Desailly waren tegen de cyiervaren Russen de doelpun tenmakers. Glasgow Rangers toonde aan op mentaliteit bij te kunnen blijven. De Schotten, zonder de geblesseerde Nederlandse aan valler Pieter Huistra, versloegen op het nagenoeg onbespeelbare veld van Ibrox-Park in een ener verend duel Club Brugge. 2-1. De Schotse aanvaller Flateley kreeg wegens slaan de rode kaart van de Poolse scheids rechter Wojcek. Op dat moment leidde Glasgow Rangers door een treffer van Durrant. Met een man meer kwam Club Brugge vrij snel na de pauze via Star lens op gelijke hoogte. De win nende treffer kwam op curieuze wijze tot stand. Een door Bor keimans van richting veranderd schot van Nisbet caramboleerde over de Brugse doelman Borkel- mans heen: 2-1. luventus heeft de 54ste ver jaardag van coach Giovanni Trapattoni opgeluisterd met een 3-0 overwinning op Benfi ca, in de kwartfinale van de strijd om de UEf A-beker \.i de nederlaag van 1-2 in Lissabon was dit voldoende voor het br reiken van de halve eindstrijd. De Duitse international Kohier opende al na twee minuten de score. Dino Baggio en invaller Ravanelli bezegelden het lot van Benfica. FC Antwerp en AC Parma zijn gisteravond doorgedrongen tot de halve finales van het toer nooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Belgen schakelden in Boekarest Steaua uit (1-1 na 0-0 iIhum. de Italia nen waren op eigen veld te sterk voor Sparta Praag (2-0.0-0). ROTTERDAM GPD De Feyenoord-supporters die een meerdaagse reis naar Moskou hebben geboekt zijn niet in de gelegenheid hun verblijf te verlen gen. „Het is zuur voor die mensen", zegt Gijs de Graaf van Attila Reizen uit Amsterdam, „maar ze zullen terug moeten. Wij zijn be reid er alles aan doen de supporters ter wille te zijn. maar de moei lijkheid is het op korte termijn verlengen van de visa. En de lijn- vluchten naar Amsterdam zitten praktisch vol." De Graaf had vurig gehoopt dat er gisteravond gespeeld zou wor den, waar dan ook. „Desnoods op het Rode Plein. Ik houd mijn hart vast als de supporters redeneren: we zien wel waar het schip strandt en we blijven gewoon. Dan krijgen ze onherroepelijk pro blemen. Ze zullen voor een later tijdstip een enkele reis moeten boeken die 1500 gulden kost en ze krijgen waarschijnlijk ook een boete van 500 gulden aan hun broek omdat hun visum niet is ver lengd." In totaal heeft Attila Reizen 150 supporters naar Moskou vervoerd, verdeeld over drie- en vijfdaagse reizen. De kosten be droegen 1200 en 1300 gulden. De supporters die bij Snel Reizen een eendaagse vlucht (kosten 1765,-) naar de Russische hoofdstad hebben geboekt zijn mogelijk beter af. Het Rotterdamse reisbureau probeert in ieder geval ae te rugvlucht een dag uit te stellen, zodat deze fans (ruim 200) van avond dé wedstrijd in elk geval kunnen bijwonen. De reisorganisa tie vermoedt dat in deze bijzondere omstandigheden het verlengen van de visa op niet al te grote problemen zal stuiten. Verbroedering tussen Feyenoord- en Spartak-supporters na de afgelasting van het Europacup-duel in Mos kou. Het lachen zou ze later vergaan. foto epa Voor boeken altijd eerst naar De Slegte. Breestraat 73. Leiden. Tel. 071 -122007

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29