Vak verzorging in 1994 pas in onderwijspakket 'Geen beunhazen achter marktkraam' Randstad Kostenplaatje studenten Stop op geneeskunde Conflict taxibedrijven Ockels hoogleraar in Delft Amsterdam groeit snel Voorzitter treedt af Bij ons Is een Keukenadvies geen Opgeklopt verhaal. SieMatic DONDERDAG 18 MAART 1993 27 CHEF •WILLEM SPIERDIJK, 071-161440, PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071-161352 Geen bezwaar tegen overname Fokker Amsterdam» De raad van commissarissen van DASA (Deutsche Aerospace) heeft gisteren kennisgenomen van de details van de overeenkomst met Fokkeren het ministerie van economische zaken. De raad wierp geen bezwaren op tegen de overname. Volgens DASA-woordvoerder C. Poppe was het niet de bedoe ling dat de raad zou stemmen over de overname of op een ande re manier formeel het groene licht zou geven. Dat is de bevoegd heid van de raad van commissarissen van het moederbedrijf Daimler-Benz, aldus Poppe. Die komt op 1 april bij elkaar om zijn oordeel over het contract te vellen. RUL naar Hannover Messe leiden De Rijksuniversiteit Leiden, de Universiteit Twente en de Technische Universiteit Delft presenteren zich gezamenlijk op de Hannover Messe '93. Op deze expo tonen 6000 deelnemers uit 50 verschillende landen de laatste technologische ontwikke lingen van industriële produkten, materialen en systemen. De drie universiteiten hebben op de beurs de beschikking over een 'kennisplein' van 255 vierkante meter en tonen aan het bedrijfs leven onderzoek over technologie. De Leidse universiteit zal met name onderzoek presenteren op het gebied van chemie en milieu. De Hannover Messe duurt van 21 tot en met 28 april. Minister Ritzen van onderwijs overweegt studenten in het we tenschappelijk en hoger be roepsonderwijs jaarlijks een overzicht te sturen van wat hun opleiding dat jaar gekost heeft. Dat zei de minister gisteravond tijdens een discussie-avond met Nijmeegse studenten van hoge scholen en de Katholieke Uni versiteit. Volgens Ritzen is het een in teressant idee om studenten jaarlijks te laten weten wat ze eigenlijk kosten. „Het weten schappelijk onderwijs in Neder land is namelijk heel erg duur." De minister hoopt door zo'n vrijblijvende jaarlijkse rekening de studenten ervan te overtui gen dat het 'sociaal onrecht vaardig' is als zij een tweede studie na een reeds voltooide HBO- of WO-studie willen gaan doen. Het beleid van Ritzen is er op gericht studenten in het hoger onderwijs éénmaal de kans te geven een studie te kiezen. Doorstromen van HBO naar universiteit of een tweede uni versitaire studie volgen, wil de meer financieren. De Leidse universiteit adviseert minister Ritzen om voor de stu dierichting geneeskunde het ko mend jaar weer een studenten stop in te stellen: er is plaats voor maximaal 165 studenten. Ook voor de studie biomedi sche wetenschappen is gezien de beperkte capaciteit te veel belangstelling. Bij deze studie wil Leiden ten hoogste 80 stu denten toelaten. Alle Nederlandse universitei ten adviseren Ritzen het ko mende jaar een studentenstop voor in totaal acht studierich tingen. Hiervoor is de belang stelling zo groot, dat de capaci teit tekortschiet. Het gaat elders om de studie richtingen bedrijfskunde (Gro ningen, Rotterdam, Maastricht), bouwkunde (Delft, Enschede), diergeneeskunde (Utrecht), me dische biologie (Utrecht), ge zondheidswetenschappen (Nijmegen), Japankunde (Rot terdam) en geneeskunde (Lei den, Utrecht, Groningen, Rot terdam, Maastricht, Amsterdam en Nijmegen). Hoofd M. Rienhart van de vakgroep verzorging a van het vak verzorging. In Leiden te weinig geschoolde leerkrachten i De Leidse: „Er zijn maar drie scholen in Leiden v Nederlands enige ruimtevaar der Wubbo Ockels is benoemd tot hoogleraar aan de faculteit Lucht- en Ruimtevaarttech niek van de Technische Uni versiteit in Delft. Woensdag 24 maart houdt hij daar zijn in treerede, zo deelde het Eu ropese centrum voor ruimte onderzoek en technologie ES- TEC in Noordwijk vandaag Er bestaat een nauwe band tussen het technisch centrum van de Europese ruimtevaart organisatie ESA en Delft. Naast de ontwikkeling van Eu ropese ruimtevaartprogram ma's ziet ESTEC het als zijn taak de opleiden van jonge Europese ingenieurs. Het cen trum wil hen zo goed mogelijk voorbereiden op hun toekom stige werkzaamheden in de ruimtevaartindustrie en on derzoekinstellingen van de dertien ESA-lidstaten. De 46-jarige Ockels ziet zijn benoeming als een uitdaging om de technische studenten in Delft een extra stimulans mee te geven voor hun toe komstige loopbaan. De ESA- astronaut zal zich een dag per week aan zijn nieuwe taak wij den. Wubbo Ockels maakte als wetenschapsastronaut deel uit van de bemanning van de spa celab D-l vlucht in 1985. Thans werkt hij bij ESTEC aan de voorbereidingen van Co lumbus, het Europese ruimte laboratorium voor het interna tionale ruimtestation 'Free dom'. De luchthaven Schiphol heeft gedreigd met intrekking van de vergunning van de taxibedrijven die zijn aangesloten bij de Vet- am, als de directie van de Vet- am de arbeidsonrust onder de chauffeurs niet kan beteugelen. Dat heeft de advocaat van de taxibedrijven gisteren laten we ten aan de Vervoersbond FNV, die zich heeft opgeworpen als bemiddelaar in het conflict. De Vereniging van Taxi-on dernemingen Amstel en Meer landen Vetam in Rijssenhout bestaat uit acht ondernemin gen, die samen 180 loonchauf- feurs in dienst hebben. Het zijn de enige acht taxi-ondernemin gen die een licentie hebben om passagiers van en naar Schiphol te brengen. De chauffeurs zijn volgens een FNV-woordvoerder in ver zet gekomen tegen het besluit van de directie, om te korten op hun provisie. Die maatregel, die op 1 februari is ingegaan, kost de chauffeurs gemiddeld hon derd gulden per maand. De meeste scholen voor voortgezet onderwijs in de regio bieden hun leerlingen volgend schooljaar nog geen les sen verzorging. Om diverse redenen hebben de scholen het vak pas voor het tweede lesjaar ingeroosterd. Zo komt invoering van verzorging in augustus roostertech- nisch niet uit en ontbreekt het momenteel aan geschool de leerkrachten, die inhoud aan het vak kunnen geven. leiden annet van aar5en Het ministerie van onderwijs heeft verzorging aangewezen als een van de vijftien verplichte vakken van de basisvorming, die in augustus van dit jaar wordt ingevoerd. Ook de leer lingen van het VWO, de HAVO en de MAVO moeten in verband met die basisvorming verzor- gingslessen gaan volgen. Volgens een onderzoek van het procesmanagement basis- De fractievoorzitter van Groen Links van provinciale staten van Zuid-Holland, Erik Meijer, treedt in april af. Hij wordt op gevolgd door een duo: Cécile van Laar en Pieter de Jong. Dat heeft Meijer vanmorgen be kendgemaakt. Meijer gaat weg nu de regio Rotterdam van Zuid-Holland wordt afgesplitst. Groen Links dringt hierop al jaren aan. Mij- er, die in de buurt van Rotter dam woont, kan daardoor niet als statenlid worden herkozen. De Groen Links-voorzitter treedt af omdat hij zijn werk als fractievoorzitter niet meer kan combineren. Cécile van Laar uit Alphen was actief in de rónd de vervuilde Coupépolder. Vrouw leidt arrestatieteam Het arrestatieteam van de poli tie dat zwaarbewapende crimi nelen moet aanhouden, wordt voortaan geleid door een vrouw. Voor het eerst in Nederland heeft het korps Haaglanden een vrouw benoemd tot chef van dit team. Het Haagse arrestatie team is ook in deze regio actief. Het korps Hollands Midden heeft geen eigen arrestatieteam. Het team bestaat uit fysiek en geestelijk door en door getrain de die worden gesteld, zijn precies gelijk aan die waaraan mannen moeten voldoen. De politie laat overigens niets los over de identiteit van de nieuwe chef. Leden van het ar restatieteam worden afge schermd van de publiciteit. „We moeten natuurlijk voorkomen dat een zware crimineel een lid van het arrestatieteam herkent nog voor het team tot actie kan overgaan", aldus dé voorlichter van Haagse korps. Het gaat om uw manier van koken, uw stijl van leven en uw ideeën over wat mooi en praktisch is. Op die basis ontwerpen wij uw SieMatic keuken. In 14 prijsklassen. Bezoek onze showroom. U krijgt het dikke SieMatic keukenideeènboek gratis mee naar huis. 't Liefst een SieMatic. SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9, Leiderdorp, tel 071-412615 0' etage Mijnders Meubelen) Openingstijden mo 13 00-17 30. di t/mvrij 9 3Q17 30 zot tol 17 00 uur. do ovond koopavond vorming heeft dertig procent van de scholen voor voortgezet onderwijs nog geen docent ver zorging aangewezen en stellen scholen de invoering van het vak een jaar uit. Die constate ring geldt ook voor Leiden en omgeving. „Ook wij bieden het vak ver zorging pas in het tweede jaar aan", zegt directeur L. Alberts van de Prins Willem Alexander- mavo. „We moesten proberen voldoende evenwicht in de les- sen-tabellen te vinden en we hadden in het eerste jaar al vol doende 'niet-leer-vakken' op het rooster. Bovendien denken wij dat de leerling in het tweede jaar meer belangstelling heeft voor het vak. Onderdelen als ui terlijke verzorging en hygiëne spreken de tweede-klassers ge woon meer aan." Bijscholen Overigens heeft geen enkele do cent op de Prins Willem Alexan- der-mavo lesbevoegdheid in het vak verzorging. Docenten, die het vak willen geven, mogen van de minister beginnen maar moeten zich verplicht bijscho len. Het ministerie geeft ze daar vier jaar de tijd voor. Volgens Alberts moet verzorging een vak met inhoud worden; onderwer pen lopen van voedingsleer tot budgetering, van hygiëne tot huishoudkunde. Hij verwacht geen problemen met het vinden van een docent verzorging. Tegen de tijd dat het vak op zijn school is ingevoerd, is de fusie met de Mondriaan Scholengemeenschap (LEAO, ITO IHNO en LTO) rond en kan gebruik worden gemaakt van de docenten verzorging van deze school. Ook rector A.J.L. Tromm van het Leidse Agnes College zegt dat het vak verzorging op zijn school pas in de tweede klas wordt gegeven. „Het is een beetje schipperen geweest en uiteindelijk hebben wij en onze fusiepartner ervoor gekozen om verzorging pas in het tweede jaar te geven." Op het Agnes College wordt het verhaal be vestigd dat verzorging tweede klassers meer aanspreekt dan eersteklassers. De leerlingen krijgen vanaf augustus - net als op de Prins Willem Alexander Mavo - wel verplicht het vak techniek. Volgens Alberts zijn scholen een aantal jaar geleden al in staat gesteld docenten naar bij scholingscursussen techniek te sturen en hebben veel leer krachten daar ook gebruik van gemaakt. De invoering van het vak techniek in de basisvorming is daarom al een minder groot probleem. Wat betreft verzor ging zijn er volgens de directeur weinig docenten, die dat vak zullen willen geven. Opfriscursus Op scholengemeenschap De Leidse krijgen eersteklassers vanaf augustus ook geen ver zorging meer. Het vak staat vanaf dan in het tweede lesjaar ingeroosterd voor twee uur per week. Hoofd M. Rienhart van de vakgroep verzorging volgde on langs een opfriscursus verzor ging. „Om te kijken hoe het vak er uit gaat zien bij de basisvor ming." Volgens haar is voor de meeste AVO-scholen verzorging een probleem omdat de facili teiten en de docenten ontbre ken. „Maar dat zal in Leiden niet spelen", zegt ze. De AVO- scholen in de omgeving maken gebruik van de know-how van hun fusiepartners. B en W van Amsterdam hebben de absolute prioriteit voor het IJ-oeverproject laten varen ten gunste van de bouw van tien duizenden extra woningen en kantoren in het IJ-meer. Om een nieuwe uittocht van bewo ners naar omringende woon kernen te voorkomen, moet de stad zeer sterk worden 'ver dicht' en moeten bestaande wij ken worden vernieuwd. Wethouder Saris heeft dat gis teren meegedeeld. Amsterdam groeit veel harder dan voorzien. De vraag naar huizen en kanto ren kan niet worden opgevan gen met de bestaande bouw plannen en verdichting. Ener zijds groeit de bevolking sneller en eist het rijk de bouw van 12.000 woningen extra vanwege immigratie. Anderzijds is de zuidelijke IJ-oever als groot schalige bouwlocatie afgevallen na het terugtrekken van de par ticuliere investeerders. Zonder diploma niet op markt Het plan driessen (economische za ken) om ook ongediplomeer- den op de markt hun spullen te laten verkopen, gaat niet door. Dat werd gistermiddag door het Hoofdbedrijfschap Detailhandel bekendgemaakt. Het ministerie van economi sche zaken heeft dit bericht bevestigd. De marktkooplui hebben de afgelopen twee weken ac tie gevoerd tegen de maatre gel door pamfletten met pro testteksten in hun kraam op te hangen. Gisteren werd de actie beëindigd met een pro testmarkt op het Haagse Plein vlak voor de ingang van de Tweede Kamer. Minister Andriessbn van economische zaken presen teerde vorig jaar een plan om de vestigingseisen voor de middenstand te versimpelen. Hij maakte daarbij een onder scheid tussen 'openluchthan- del' en detailhandel. Voor de handel op de markten wilde hij het diploma afschaffen. Daardoor zou iedereen spul len kunnen aanbieden. De minister is uiteindelijk ge zwicht voor de argumenten van de ambulante handel en heeft het onderscheid ge schrapt. Leidse marktkoopman demonstreert in Den Haag leiden evelyne lammerding Elke zaterdag staat. Martien Veldhuizen met 'zijn kaashandel op de markt in Leiden. Door de week staat hij op andere mark ten, maar nooit in Den Haag. Voor deze dag maakt hij een uitzondering. Hij heeft een uit nodiging van de Centrale Ver eniging voor de Ambulante Handel gekregen om op deze protestmarkt te staan. Om zeven uur 's ochtends is de helft van de kraam van Mar tien Veldhuizen al opgezet. En kele kazen ontbreken nog, maar als om tien uur minister An- driessen de markt opent en er even overheen loopt, is Veld- huizens stand compleet. Om half elf begint de verga dering. De voorzitter van de ambulante handel biedt de voorzitter van de vaste commis sie Midden-, en Klein Bedrijf van de Tweede Kamer, de W- D'er Broos van Erp, een rapport aan, waarin de argumenten zijn opgenomen om het diploma voor markthandelaren te hand haven. Buiten staat Veldhuizen tus sen zo'n twintig andere pro- testkramen die uit alle delen van het land komen. Elke kraam hangt vol pamfletten met tek sten als: 'Van minister An- driessen mogen er beunhazen achter een marktkraam staan. Typisch zo'n man die niet zelf z'n boodschappen hoeft te doen'. Ook de kraam van Veld huizen hangt er vol mee. „Ik sta vanaf '67, dus 26 jaar, op de markt in Leiden. Voordat ik dat mocht, moest ik het mid denstandsdiploma en het zui- Kaashandelaar Martien Veldhuizen staat normaal op de markt in Lelden. Gisteren stond hij op de protestmarkt vlakbij het gebou' Kamer. veldiploma hebben gehaald. Al le marktkooplui moeten hun middenstandsdiploma hebben en dat komt de kwaliteit alleen maar ten goede. Mensen weten wat ze verkbpen, de klanten we ten wat ze kopen. Als je ieder een maar op de markt spullen laat verkopen, zijn er mensen die de ene week wel komen en de andere week niet. Dan staan er veel kramen leeg. Er fcijn dan veel mensen die iets willen bij verdienen en hun oude spullen gaan verkopen. De markt krijgt daardoor een slechte naam. Ik ben ertegen en daarom sta ik hier. Mijn collega's staan ge woon geld te verdienen." Inderdaad, Adri Cordes staat gewoon op de markt in Leiden met zijn antiek- en cu- riosakraatn een boterham te verdienen. Hij kreeg geen uitno diging om in Den I laag te ko men, maar deed wel mee aan de actie. „Uit solidariteit. Je denkt toch niet dat dat plan doorgaat? Als ze iedereen maar toelaten, dan betaal ik ook geen BTW meer, want dat doen die ongediplo- meerden dan ook niet. Boven dien is er geen plaats op de markt om allerlei mensen toe te laten. Het is nu al moeilijk om een plekje te krijgen. Ik sta hier bijvoorbeeld op jaarbasis. Dat betekent dat ik een jaar lang op fOTO Hl EL CO KUIPERS deze plek sta en niemand an ders. Ik sta hier vijftien, zestien jaar. Die Andriesscn heeft dat plan ergens op een feestje be dacht en dat is naar buiten ge komen. Dat gaat echt niet door." Cordes blijkt even later gelijk te krijgen en Veldhuizen heeft niet voor niets aan de laatste protestdag in Den Haag deelge nomen. De marktkooplui kun nen opgelucht ademhalen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27