Einde afmeerverbod Woubrugge in zicht Afgebrande boerderij wordt niet herbouwd Banneuxschool wellicht naar de Sweelinckstraat Rijn- en Veenstreek Alkemade straft rotzooimakers Alphen voert wellicht toeristenbelasting in Dansschool mag verbouwen 'Aftakking hangbaan niet in beeld' Noodpostkantoor op parkeerplaats \Zuid-Holland bereid tot overleg I De kans bestaat dat de provincie Zuid-Holland het af meerverbod aan de Comriekade in Woubrugge opheft. Gedeputeerde T. Jansen is bereid om met alle betrokken partijen opnieuw te praten over het in Woubrugge om- streden afmeerverbod. „Ik wil best overleggen, maar de marges zijn smal", waarschuwde Jansen gisteren tijdens een protestactie in Woubrugge voor al te veel optimisme. woubrugge marieta kroft De provinciaal bestuurder acht de kans overigens groter dat bo ten weer kunnen afmeren in Woubrugge als de pijpleiding voor kerosine tussen Rotterdam en Schiphol klaar is. Zodra die leiding Er ligt, naar verwachting is dat over een jaar, hoeven er geen kerosine-tankers meer door Woubrugge te varen. Jansen kreeg van burgemees ter W. van Beek en van Igor-se- cretaris F. Marcus een petitie waarin de provincie met klem wordt gevraagd een einde te maken aan het afmeerverbod. De petitie was behalve door het gemeentelijk samenwerkings verband Igor en de gemeente ook ondertekend door de plaat selijke ondernemers- en winke liersverenigingen, de Kamer van Koophandel, de Hiswa, de pro vinciale WV en de omwonen den. Ze zijn allemaal fel gekant te gen het afmeerverbod dat sinds de zomer van 1990 van kracht is. Een afmeerverbod betekent geen toeristen in het dorp. Win keliers aan de Comriekade die het hoofd nog net boven water konden houden door de inkom sten van toeristen, dreigen te verdwijnen. Bovendien zou het afmeerverbod alleen maar on veilige situaties veroorzaken. Bewijzen Oin dat laatste te bewijzen, kreeg Jansen gistermiddag een rondvaart van jachthaven Ja- cobswoude aangeboden. Ter hoogte van de Comriekade moest het schip diverse zwen kingen maken om niet tegen de midden in het water liggende jachten te botsen. „Ik wacht op mijn vrouw die boodschappen aan het doen is", merkte een schipper cynisch op. „Ik wacht hier maar, want ik mag niet af meren." Jansen werd er echter niet warm of koud van. „Ik vergelijk het maar met verkeerslichten. Die ga je toch ook niet wegha len omdat veel mensen door rood licht rijden? Met andere woorden: als de schippers zich niet aan de regels op het water willen houden, dan is dat voor ons geen aanleiding om dan het afmeren maar weer toe te staan." „Het afmeerverbod is echt niet afgevaardigd om de mid denstand of de recreatievaart te pesten", maakte Jansen de pro testerende menigte gisteren nog eens duidelijk. „Het is puur vanwege de veiligheid. Er varen vaak grote kerosineschepen door het dorp. We kunnen niet riskeren dat er een keer een groot ongeluk gebeurt. Voordat we het verbod instelden, heb ben we de rijkspolitie te water een rapport over de situatie in Woubrugge laten opstellen. Dat rapport is van doorslaggevend belang geweest." Spijt Het speet Jansen dat de rijkspo litie te water gistermiddag niet In de hoop gedeputeerde T. Jansen te kunnen overtuigen, overhandigen burgemeester W. van Beek en Igor-secretaris F. Marcus Jansen een petitie waarin zij hem met klem vragen het afmeerverbod ongedaan te maken. foto ben de bruyn aanwezig was, evenals een afge vaardigde van de landelijke ver eniging voor beroepsvaart Schuttevaer. Bij het volgende overleg moeten ook zij er bij zijn, stelde de gedeputeerde als voorwaarde. Overigens wordt momenteel een pijpleiding voor kerosine tussen Rotterdam en Schiphol aangelegd. Zodra die leiding klaar is hoeven er geen kerosi ne-tankers meer door Wou brugge te varen. Jansen acht de kans dan groter dat het afmeren weer wordt toegestaan. alkemade marieta kroft Mensen die betrapt worden als ze troep naast de containers bij de gemeentewerkplaats aan de Korte Goog gooien, moeten het hele kringloopparkje in Roelo- farendsveen reinigingen. De ge meente Alkemade overweegt zelfs de politie in te schakelen als een illegale storter wordt be trapt. Die storter kan dan op een fikse boete rekenen. De maatregelen worden ge nomen omdat er altijd veel troep ligt bij de containers. „El ke dag is daar iemand een half uur bezig om de troep op te rui men, die naast de containers of over de hekken van de gemeen tewerkplaats wordt gegooid", zegt A. de Kok van de gemeente. „Dat kost ons tienduizend gul den per jaar." In het kringloop parkje bij de gemeentewerk plaats staan containers voor pa pier, blik, glas en kleding. De gemeente treft ter plekke echter ook wel eens bankstellen of blikken met verfresten aan. Omdat het zo'n rotzooi is stellen B en W de raad ook al de r het terrein van de gemeentewerk plaats zelf te verplaatsen, zodat er een betere controle op moge lijk is. De glascontainers komen verspreid door de hele gemeen te te staan. De gemeenteraad neemt daarover 29 maart een besluit. Over het realiseren van meerdere kringloopparkjes in Alkemade peinst de gemeente al helemaal niet meer. Gemak zucht zou ertoe leiden dat de troep ontstaat. Althans volgens directeur A. Peters van de afde ling Openbare Werken. Peters: „Vooral 's avonds en in het weekeinde wanneer de werk plaats gesloten is en er geen grof afval of klein chemisch af val kan worden ingeleverd, wordt het afval voor het hek te om op een ander tijdstip te rug te komen. Ook zijn er die met pakketten oud papier ko men. Het kost vaak te veel moeite om de pakketten los te maken en kleine hoeveelheden papier door de sleuf van de pa piercontainer te duwen. De pakketten worden dan maar naast de container gegooid." janetvan duk De katholieke Banneuxschool in Hazerswoude-Rijndijk verhuist mogelijk naar een nieuw ge bouw aan de Sweelinckstraat. De gemeente heeft het school bestuur nieuwe huisvesting aangeboden op het trapveldje bij de accommodatie van voet balvereniging Bernardus. De school wil over deze optie 'pra ten', zo heeft ze de gemeente la ten weten. De 135 leerlingen van de Ban neuxschool zit nu in een 25 jaar oud gebouw aan de Da Costa- singel. De gemeente vindt die plek echter goed geschikt voor de uitbreiding van het bestaan de winkelcentrum aan de Da Costasingel. Dat betekent dat de school moet verdwijnen. Eerder al werd de Banneux school voorgesteld te verhuizen naar het pand van de voormali ge Christus Koningmavo aan de overkant van het water. Die plaats is prima, zegt directeur B. Meijer van de Banneuxschool, maar het gebouw is niet ge schikt. „Het is te groot, er is geen centrale ontmoetings ruimte in het pand en wat het belangrijkste is: vooral de jong ste kinderen kunnen niet alleen door het hele gebouw lopen. Je moet al een trap op om "het ge bouw van de mavo binnen te komen en bovendien is het vier verdiepingen hoog." Het nieuwe voorstel van de gemeente is wel bespreekbaar voor het schoolbestuur. „We staan in principe positief tegen een eventuele verhuizing en we willen wel meewerken aan de uitwerking van de plannen. Maar voor mij is het nog zeer de vraag of het allemaal wel door gaat", zegt Meijer. Het huidige schoolgebouw fls nog goed onderhouden en ruim van opzet, maar verhuizen naar een nieuw pand is 'aantrekke lijk', aldus de directeur. Ook over de plek die de gemeente voorstelt is hij tevreden. „Het is vlakbij sportzaal De Cirkel waar wij nu gebruik van maken en ook vlakbij het schoolsportter rein." Een ander positief punt is dat de Sweelincklaan in een nieuwer gedeelte van de wijk ligt. „En het is maar twee- a driehonderd meter hier van daan", aldus Meijer. De Da Costasingel is nu weliswaar ook een goede plek voor een school, vindt de direc teur, maar hij is bang dat dat in de toekomst anders wordt. „Als er een nieuw station komt en de Da Costasingel wordt doorge trokken naar het spoor dan is deze locatie een stuk minder gunstig voor een school." Een woordvoerder van de ge meente zegt nog weinig te kun nen zeggen over de plannen 'want ze verkeren in wat ik bijna een embryonaal stadium zou willen noemen'. Zo is bijvoor beeld nog niet bekend of het ministerie van onderwijs geld op tafel wil leggen voor de nieuwbouw. benthuizen gerry repel De monumentale boerderij aan de Dijk in Benthuizen, die vori ge week grotendeels door brand werd verwoest, wordt niet ge restaureerd. Dit hebben burge meester en wethouders van Rijnwoude in overleg met de ei genaarbesloten. Volgens het advies van de Rijksdienst Monumentenzorg was restauratie wel mogelijk. De gemeente heeft echter niet ge noeg geld om de boerderij weer steen voor steen op te bouwen. Vorige week donderdag brandde de bijna 150-jarige boerderij van agrariër Van Staalduinen helemaal uit. De brand is vermoedelijk ontstaan in de achterliggende stal of schuur. De brandweer heeft nog wel met veel materiaal gepro beerd te redden wat te redden viel, müar kon niet voorkomen dat de boerderij - naar nu blijkt - onherstelbaar verwoest werd. Volgens inspecteur monu mentenzorg Van Hemert zag de Rijksdienst nog wel iets in de restauratie van de boerderij. „De voorgevel, het voorhuis en het aangebouwde zomerhuis waren nog bijna helemaal in tact, dus ons advies was: restau reren. Maar het is uiteindelijk een beslissing van de gemeente en de eigenaar. Als zij beslissen de boerderij niet op te bouwen, dan wordt sloop aangevraagd of het pand wordt uit het register geschreven." De beslissing is gevallen, de boerderij wordt gesloopt. „De resten die nu nog overeind staan leveren een dermate ge vaarlijke situatie op en het pand is verder dusdanig verwoest, dat restauratie door ons niet haal baar wordt geacht", zegt A. Ba zen, ambtenaar van de gemeen te Rijnwoude. „Als was gekozen voor restauratie had alles steen voor steen herbouwd moeten worden. De kosten zouden vele malen hoger uitvallen dan wan neer er nieuwbouw komt." Bazen verwacht dat over een jaar op dezelfde plaats een heel nieuwe boerderij is gebouwd „Het blijft een agrarisch bedrijf, passend in de omgeving. De sloper is al bezig met het verwij deren van de restanten en na het schoonmaken van de grond kan dan direct met de herbouw worden begonnen." Fiets gestolen uit kelderbox alphen aan den run» Uit een kelderbox aan de Venusstraat in Al phen aan den Rijn is gisternacht een fiets gestolen, die een waarde van tweeduizend gulden vertegenwoordigt. Peperdure lampen uit kassen gestolen woubrugge* Bij een bedrijf in potplanten aan de Tuindersweg in Woubrugge is gisternacht ingebroken. Uit de kassen bij de kwe kerij zijn achttien assimilatielampen (oranje lampen om de plantengroei te bevorderen) gestolen. De schade loopt in de dui zenden guldens. De daders zijn de kassen binnengedrongen en hebben de kabels waaraan de lampen hangen doorgeknipt. In het pikdonker zijn de peperdure lampen naar buiten gebracht. Van de daders ontbreekt tot op heden elk spoor. Volgens de po litie is het stelen van de lampen een rage. Ze worden gebruikt voor het kweken van hennepplanten, waarvan hasj wordt ge maakt. Dansschooleigenaar Harry Cools mag beginnen met de verbouwing van zijn dansschool aan de Wihelminalaan in Alphen aan den Rijn. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State in Den Haag. De bouwvergunning werd in augustus 1992 door de Raad van State geschorst omdat de ge meente de bezwaren van drie omwonenden nog niet behandeld had. De omwonenden stelden dat ze te veel overlast hebben van alle geparkeerde auto's, die vaak schots en scheef op de stoep ge parkeerd worden. De bewoners vrezen nog meer overlast na de verbouwing van de dansschool. De gemeente heeft in het laatste half jaar diver se rapportages laten uitvoeren waaruit blijkt dat er ruim voldoende parkeerplaatsen in de buurt zijn voor de bezoekers van de dansschool. De ge meente heeft daarop de bezwaren van de omwo nenden verworpen en vindt dat de dansschool nu met de verbouwing moet kunnen beginnen. Volgens Cools gaat het bij de verbouwing om een kwaliteitsverbetering, de dansschool wordt niet groter. Maar volgens de omwonenden zal Cools nooit zo'n investering doen zonder dat daar extra inkomsten tegenover staan. Bovendien heeft Cools volgens de bezwaarmakers onlangs verklaard dat dansscholen steeds meer uitgroeien tot multifunctionele bedrijven waar mensen niet alleen komen om te dansen maar ook voor socia le contacten. De dansschool wordt op die manier een danscentrum, en dat is volgens de drie om wonenden wel degelijk een uitbreiding. Andere buurtbewoners hebben handtekenin gen verzameld om duidelijk te maken dat zij juist geen last hebben van de dansschool. De afdeling Rechtspraak van de Raad van State zag geen re den de bouwvergunning nog langer te schorsen en hief de schorsing op. De gemeente Alphen aan den Rijn gaat na of het zinvol is om toeristenbelasting in te voeren. Die toezegging deed wethouder A. Kromhout (CDA) gisteren aan de commissie economische zaken. Alphen is nooit overgegaan tot het heffen van deze belas ting omdat het .niet loonde. Al leen mensen die in Alphen overnachten kunnen aangesla gen worden. De gemeente vond het aantal overnachtingen te gering om daarvoor een aparte belasting in het leven te roepen. De opbrengst zou niet in ver houding staan tot de kosten voor de invordering van het geld. De situatie is echter gewij zigd. Avifauna heeft sinds enke le jaren een groot motel en ook bij Archeon staan hotels ge pland. Bovendien zou het kun nen, dat het inmiddels mogelijk is om ook toeristenbelasting te heffen voor mensen die niet blijven slapen. En dan kan Al phen leuk geld verdienen. De CDA'er J. van Zoest zag het al helemaal zitten. „Als er straks 900.000 man naar Archeon ko men loont het best de moeite. Al vraag je maar een dubbeltje", aldus Van Zoest. De wethouder gaat de mogelijkheden onder zoeken. alphen aan den run ruud sep De kans dat de hangbaan tus sen NS-station en Archeon ver lengd wordt naar het centrum of naar Avifauna is vooralsnog klein. Het Alphense gemeente bestuur gaat nog niet serieus aan de slag met het idee van en kele ambtenaren, zo zei wet houder A. Kromhout gister avond tijdens een commissie vergadering. Tijdens de vergadering lieten verschillende raadsleden zich sceptisch uit over verlenging van de treinbaan in de lucht. Sommigen vroegen zich open lijk ook af of de baan tussen Ar cheon en station er ooit wel komt. De hangbaangroep, een samenwerkingsverband van de gemeente, Archeon, de NS, Westnederland en fabrikant Sie mens, komt nog altijd zo'n 10 miljoen tekort. De hangbaan naar Archeon is in elk geval nog niet gereed wanneer Archeon in april vol gend jaar officieel opengaat. Dat betekent dat het archeolo gisch themapark de eerste tijd slecht bereikbaar is met open baar vervoer. F. Dales (D66) toonde zich nog somberder. Volgens hem blijft de bereikbaarheid ook mèt hangbaan slecht. „Je hoeft straks niet eens banken in de hangbaan te maken. Voordat de mensen in Alphen aankomen, zijn ze toch al gewend aan het staan in de trein", aldus Dales. Archeon verwacht jaarlijks bijna een miljoen bezoekers, van wie een groot deel met het open baar vervoer zou moeten ko men. VRIJE TIJD Bingo Buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst in Alphen houdt op vanavond om acht uur een bin go- Blokfluitles In buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst 254 in Alphen aan den Rijn beginnen op mor gen (19 maart) wekelijkse blok- fluitlessen voor kinderen vanaf groep 3 van de basisschool. De lessen beginnen om 16.30-17 uur. Aanmelden bij M. van der Kant, telefoon 01720-34319. Modeshow De stichting welzijn ouderen houdt op morgen (19 maart) sa men met modehuis Harry Kerk hof een modeshow voor 55- plussers. De show van de nieu we voorjaars- en zomercollectie voor oudere dames en heren heeft plaats in dienstencentrum Driehoorne aan de Sterrenlaan in Alphen. De modeshow begint om tien uur, de toegang be draagt 1,50 gulden. Kaarten Roac '79 houdt morgen (19 maart) een klaverjas- en sjoel avond voor de leden, donateurs en medewerkers en hun part ners. De aanvang is half negen in de kantine in het Her togspark in Rijpwetering. Powerjazz Jongerencentrum Madonna aan ce Olympiaweg in Alphen aan den Rijn houdt op morgen avond om elf uur.een Power- jazz-avond. Toegang 7,50 gul den. alphen aan den run Weer of geen weer, wie bij het Alphense postkantoor geld uit de muur haalt, staat de komende drie maanden droog. Het noodpostkantoortje is wat dat betreft be ter toegerust dan het echte postkantoor. Daar staat de giromaatgebruiker onbeschut in weer en wind op zijn geld te wachten. Het hoofdpostkantoor aan de Julianastraat wordt ingrijpend verbouwd. Waar tot vorige week baliemedewerkers achter glas postze gels zaten te verkopen, worden vanaf begin juni zakjes snoep en tijdschriften verkocht. De glazen muur verdwijnt in het nieuwe, pu blieksvriendelijke postkantoor en de service wordt aanzienlijk uitgebreid. Het kantoor krijgt zelfs een balie van een uitzendbureau. De gedaanteverwisseling van het postkan toor neemt drie maanden in beslag. De Alp- henaren kunnen zo lang voor hun postzegels en hun buitenlandse geld terecht bij een noodkantoortje. De keet met vijf loketten is geplaatst in de fietsenstalling op het achter terrein van het postkantoor. Hierdoor is het kleine kantoortje uitgerust met een flinke lui fel die de gebruikers van de giromaat be schermt tegen de elementen. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25