'Onbevoegd is niet onbekwaam' Sahinbas heeft een hoofd van beton en zenuwen van staal Leiden Regio Sassenheimse kraanverhuurder krijgt forse boete DONDERDAG 18/WAART 1993 PLV.-CHEF AAD RIETVELD, 0 Leidenaar steelt show bij 'Wedden dat... Wedden dat...ik honderd gasbe- tonblokken met mijn voorhoofd doormidden kan breken? Dat moet Go"ksel Sahinbas onge in zijn brief aan de pro grammamakers van 'Wedden dat' hebben geschreven. Te ge vaarlijk, daar willen we niet aan, zo luidde de reactie. Na wat on derhandelingen durfde 'Wed den dat' dan toch de uitnodi ging voor Sahinbas op de bus te doen. Die dan ook onmiddellijk 2erde, maar bij de studio kreeg de Leidenaar te horen dat hij er 'maar' vijftig mocht 'kop pen'. ,,Dat wilde ik niet. Als ik zeg dat ik er honderd kan breken, wil ik niet voor de vijftig gaan," zegt de 22-jarige. Uiteindelijk gooiden de programmamakers en Sahinbas het op een ak koordje: hij mocht 75 beton blokken, normaal in gebruik bij de bouw, doormidden koppen. Binnen twee minuten. De blok ken waren zestig centimeter lang, twintig centimeter breed en vijf centimeter dik, vertelt Sahinbas, student aan de HTS in Den Haag. „Ik heb geen ver wondingen opgelopen, maar ik had wel een beetje hoofdpijn." Ik doe dit ook niet dagelijks. Vorig jaar deed ik het voor het eerst tijdens een demonstratie op de sportschool. Toen deed ik er tien. Ik heb niet meer ge traind op het koppen van be tonblokken", hij lacht „maar ik train wel vier keer per week op de karateschool Kancho, bij mijn broer. Hij heeft me ook ge assisteerd tijdens de opnames. Tijd influisteren enzo." Bij de proefopnames van 'Wedden dat', moest Sahinbas laten zien dat hij daadwerkelijk gasbetonblokken doormidden kon koppen. Verder dan 25 stuks ging hij echter niet. „Ik moest toch wat bewaren voor de echte weddenschap?" Toen vrienden en familie hoorden dat hij wilde meedoen aan het programma van Rolf Wouters, werd dat met gemeng de gevoelens ontvangen, vertelt Sahinbas. „Grofweg kun je zeg gen dat de ene helft het hart stikke gaaf vónd en de andere helft zei dat ik niet moest mee doen, omdat het te gevaarlijk zou zijn. Iets er tussenin heb ik niet gehoord. „Ik was wel zenuwachtig voor de opnamen. Met al die came ra's erbij. En vlak voor de opna men werd ik door vrienden van de andere deelnemers een beetje bang gemaakt. Want ze dachten eerst dat ik de blokken met m'n handen of m'n voeten zou breken. Toen ik zei dat ik het met mijn voorhoofd zou doen, vertelden ze me dat mijn hersenvlies wel kon loslaten en meer van dat soort dingen. Daar werd ik toch wel zenuwachtig rug. „Ik moest De schakelaar op nul zetten en denken dat ik een voorhoofd van beton had. Als je zo denkt, lukken de meeste dingen wel. Net zoals je met je handen plankjes door midden slaat. Dan moet je ook denken dat je hand van ijzer is. Het principe blijft hetzelfde. En de zwakke plek in zo'n blok zoeken na tuurlijk. Precies zoals bij de plankjes." „Nadat ik het had gedaan, stond het publiek op en begon te klappen." Sahinbas glundert nog als hij eraan terugdenkt. „Ik kon nog net kaartjes voor mijn vader en mijn ooms krijgen, want de hele zaal was uitver kocht." Inmiddels heeft Tineke de Nooy Sahinbas uitgenodigd om een kleine demonstratie in haar vijf uur show te komen ge- Göksel Sahinbas (rechts) in training op de karateschool Kancho van zijn broer Can, die hem tijdens 'Wedden dat' assisteerde FOTO HENK BOUWMAN VRIJE TIJD Beroepsonderwijs maakt geregeld gebruik van leraar zonder 'papiertje Vrijwilligers De stichting Ouderenwerk zoekt vrijwilligers voor de 'eettafel'. In april begint de nieuwe eettafel (elke dinsdag en donderdag) in het dienstencentrum 'De Linde' aan de Herenstraat 64. Voor de donderdag zoekt de stichting een gastvrouw/heer om te as sisteren. Ook heeft men nog een chauffeur nodig die de maaltij den wil ophalen bij het verzor gingshuis. Voor aanmelding en informatie: A. Rood, tel. 071- 144112, Fakkeltocht Met de traditionele fakkeltocht en de thema avond 'Het gebeurt gekleurd' in het LVC staat Lei den vanavond stil bij de inter nationale dag ter bestrijding van alle vormen van racisme en discriminatie. De avond zal be ginnen met de fakkeltocht, die om 19.30 start bij de Hoogland se kerk. Vanaf 21.00 uur zijn er activiteiten in het LVC, waaron sen discussie over discrimi natie in en rond de voetbalvel den, ingeleid door voetballer Glenn Helder van Sparta. Om 22.00 uur treedt de band Color- full Concept op. Modepresentatie De afdeling Mode en Kleding van het Holtlant College houdt morgen een modepresentaties. Die is in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. Aan vang 15.00, 19.00 en 21.00 uur. Kaarten zijn te bestellen via het Holtlant College, tel.071- 310545. Reumafonds Het Reumafonds is op zoek naar vrijwilligers. Vrijwilligers zijn nodig om tussen 21 en 27 maart te collecteren in Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp. In formatie: tel. 071-316479 (Lei den); 895196 (Leiderdorp); 175382 (Oegstgeest). Ruilavond Verzamelaars van postzegels, munten, stickers, enz. kunnen vrijdagavond 19 maart hun hart ophalen in buurthuis 't Spoortje (Bernhardkade 40). Daar wordt tussen 19.00 en 22.00 uur een ruilavond gehouden. Lezing J. Kramer houdt .vrijdag 19 maart een leing over de 'Friese beweging' in buurthuis Vogel vlucht aan de Boshuizerlaan 5. aanvang 20.00 uur. Gitaardag De streekmuziekschool Leiden en omstreken houdt zaterdag 20 maart een gitaardag. Geïnte resseerde spelers krijgen vanaf 10.30 uur de gelegenheid om met verschillende stijlen kennis te maken en met anderen sa men te spelen. Er zijn workshops, samenspelgroepen en oen open podium. lOm 16.15 uur geeft het Nederlandse gitaarduo een recital. De gitaar dag wordt gehouden in de mu ziekschool aan het Rapenburg 22. De kosten zijn 7,50 gulden. Voor meer informatie: tel.071- 141041. Scholen voor beroepsonderwijs in de Leidse regio maken geregeld gebruik van onbevoegde leraren. Het gaat daar bij om docenten van praktijkgerichte vakken. De scholen zeggen dat het ontbreken van een onderwijsbevoegdheid ruimschoots wordt gecompenseerd door de praktijkerva ring van deze mensen uit het bedrijfsleven. Bovendien kunnen onbevoegde docenten hun onderwijsbevoegd heid alsnog halen. elke bevoegde docent bekwaam is. Sterker nog: voor beroepsge richte vakken zoeken wij in eer ste instantie mensen met prak tijkervaring. Om het simpel te stellen, het gaat er toch om dat iemand kan laten zien hoe je een spijker goed in een plank slaat. Dat vinden wij minstens LEIDEN HERMAN JOUSTRA „Onbevoegd wordt vaak onte recht gelijkgeschakeld met on bekwaam", zegt Th. Blokland, directeur van de Katholieke Technische School in Voorhout. „Dat hoeft niet het geval te zijn. Wij gaan er ook niet van uit, dat zo belangrijk als het didactische en pedagogische aspect." Blokland kan zich daarom ook vinden in het advies van de Commissie Toekomst Leraar schap aan minister Wallage de bevoegdheidseis voor leraren af te schaffen. De commissie stelt vast dat de bevoegdheidseisen vervangen kunnen worden door beroepseisen, die zouden moe ten worden opgesteld door de schoolbesturen en de onder wijsbonden. Dat zou de door stoming van leraren in het on derwijs verbeteren. Ook L. van der Hooft, direc teur van beroepencollege Rijn mond in Katwijk, kan zich in dat advies vinden. „Stel bijvoor beeld dat een leraar al twintig jaar een bevoegdheid heeft, maar het vak niet heeft bijge houden. Voor mensen met praktijkervaring ligt dat an ders." „Pedagogische en didactische vaardigheden? Wij werken gTaag met mensen die ook erva ring hebben opgedaan in het bedrijfsleven. Bijvoorbeeld in het begeleiden van stagiaires in een bedrijf, of het geven van een vakopleiding bij een bedrijf. Want het is natuurlijk niet zo, dat je iedereen met praktijker varing voor de klas kunt zetten. In elk geval had ik de onbevoeg de Ieraren die we tot nu toe hebben gehad niet graag willen Directeur T. van Norden van het Holtlantcollege in Leiden, een MBO-opleiding, laat dezelf de geluiden horen. „In het MBO is de bevoegdheidseis dusdanig dat men dient te beschikken over pedagogische en didacti sche vaardigheden. Die plicht hebben wij ook tegenover onze leerlingen. Het gaat er om dat de leraren hen voorbereiden op het leven in de maatschappij. Alleen kun je die vaardigheden ons inziens ook opdoen in het bedrijsfleven, met stagiaires, personeel. Net als vakkennis. Die kun je ook in ruime mate opdoen in het bedrijfsleven." Directeur S. de Mik van de Bedrijfs Technische School in Leiden ziet eveneens geen be zwaar in het afschaffen van de bevoegdheidseis. „Wij denken daarin heel pragmatisch. Men sen die bijvoorbeeld uit de bouw- en de metaalsector ko men, beschikken vaak over een enorme kennis. Metselen, tim meren... Met die mensen heb ben wij tot nu toe uitstekende ervaringen. Didactische kwali teiten hebben sommige men sen al van nature. En ilan nog. die kwaliteiten kunnen altijd nog via bijscholing worden hij gespijkerd." BURGERLIJKE STAND DEN HAAG/SASSENHEIM Kraanverhuurbedrijf Verschoor bv uit Sas- senheim heeft gisteren van de economische politierechter een boete van 14.500 gulden gekregen voor het meermalen overtreden van de veiligheidsvoorschriften. De officier van justitie wilde zelfs nog verder gaan. Hij pleitte ervoor om het bedrijf tijdelijk stil te leggen als het zich opnieuw niet aan de re gels houdt. De overtredingen zijn geconstateerd door de arbeidsinspectie. Die stelde op vier ver schillende bouwplaatsen vast dat een be veiligingsmechanisme voor het bedienen van de hijskranen niet in werking was ge steld of defect was. De officier vond een boete van vierduizend gulden per overtre ding gerechtvaardigd. De 50-jarige directeur van het bedrijf be streed dat hij zijn personeel risico's heeft la ten lopen. De geconstateerde overtredingen hadden alleen maar tot doel de hijskranen voor transport gereed te maken, zei hij. Tij dens de werkzaamheden zelf waren de voorschriften over de maximale belasting van de kranen keurig nageleefd. „Dus heb ik ook mijn werknemers op de grond niet in gevaar gebracht", aldus de ondernemer. De economische politierechter hechtte echter weinig waarde aan dit verweer. Voor één overtreding zwakte hij de door de offi cier geëiste boete nog wel af tot een bedrag van 2500 gulden. Voor de overige gevallen volgde hij diens eis. 3 Het vallen van de blaadjes bezorgt meer dan alleen depressiviteit Aan de statige De Sitterlaan zorgen afgestorven bladeren van soms jaren oud voor de nodige overlast. En de gemeente laat zich weinig gelegen liggen aan de middenberm. „Het zijn net ÉÊk grafzerken", zegt mWm mevrouw A. Raat Cj die aan de De Sitterlaan woont. Ze bedoelt de groene, lage varenachtige planten die ooit door de gemeente zijn gepoot in een vlaag van verstandsverbijstering. Een berucht kenmerk van deze begroeiing is dat de dode bladeren er in blijven steken. Zo ontstaat er een soort composthoop op de plaats waar veel De Sitterlaanbewoners bloemperken zouden z De meeste bladeren, afkomstig van de grote bomen op de middenberm waaien alle kanten op, ook in het netjes aangelegde voortuintje van mevrouw Raat. „Je blijft aan de gang met het opruimen van die bladeren, de hele herfst en winter door. Ik heb een oude skistok om de bladeren op te prikken, maar soms zijn ze zo oud en bros dat ze gewoon in stukjes uit elkaar vallen." Wieden De uitgestrekte De Sitterlaan, een drukke verkeersader in de Professorenwijk beschikt over vele meters middenberm. De gemeente behandelt deze stuk jes groen echter nogal stiefmoe derlijk. Dat vinden ook de bu- Raat. De buurvrouw, die liever blijft heeft er geen goed woord voor over. „Als je gaat kijken aan de Rijn- en Schiekade en de Telderskade zie je twaalf man wieden. Hier lopen drie men sen. Dat is wel een beetje raar verdeeld; waarom worden die straten voorgetrokken. Ook de Lammenschansweg is beter be deeld. Door die rommel gaat de buurt achteruit", vindt ze. Harken De buurvrouw, die niet wars is van een krachtige aanpak, heeft de gemeente al eens eerder be naderd over middenberm en bladerenprobleem. „Als jullie er geen normale planten inzetten ga ik het zelf doen, heb ik toen gezegd. Ik ben nog een tijdje demonstratief bij een ambte naar op een bureau gaan zitten. Maar dat heeft niet geholpen. Het is toch schandalig dat je van oktober tot maart in de bla- derenrommel zit. De gemeente beschikt over een bladerenstof- zuiger, die is gebruikt aan de Melchior Treublaan. En het is toch een kleine moeite om even een grashark door die perken te halen en de bladeren te verwij deren. Volgend jaar ga ik dit di rect aanpakken. Het moet maar eens afgelopen zijn met de laks heid van de gemeente." De oudere bewoners van de De Sitterlaan denken met enige weemoed terug aan vroegere ja- LEIDEN Geboren Skip, zv. R. Nuis en B. Bak ker Annuska Anna Maria, dv. J.J.M. van Kampen en A.M.G. van Houten Schoonbeek en E.M. Ouwehand Lisa Helena, dv. T.B. de Leeuwen R A. van Gelderen Stephen Phillip, zv. R. Brough en G.M. de Bruijn Lot, dv H.W.P. Oostdam en A H Q. van den Burg Pieter Alexander Matthijs, zv. J.W.M. Lange en P.J. van Dui|n Nien ke, dv. R.E Heijne en H.G.W. Jansze Selemon, zv. F. Haggi en E. Abreha Bart Dick, zv. P C. Hendriks en E. Leurs Rick Sebastiaan, zv A.A.N. Stolwi|k en L.S. Langenberg* Manon, dv, C C. van der Meer en Y.A. Vellekoop Nenad. zv. S. Stojadinovié en A. Taseva Doke Lotte Joanne, dv H.P. Pauwels en H.E de Groot Laura, dv. A.J A in 't Veld en E.A. Vlieland Susanna Paulina, dv P.C.I. Westermann en B M Wiefench Zaida Leana Louisa, dv. H.P. Thépass en W.C. Blasius Meike Alissa, dv. H C Beekhof en P L. May Marc, zv. J M P van der Velde Teunis Fernand, zv. T Heukels en N.T. van Schelven Niehad, dv. O. Khaldi en C. Gaier Johanna Ali da Francina, dv. A.A J. Duivenvoorde en A.C.J. de Winter Rozanne Sharon, dv DJ. Breedijk en J. van der Plas Eve lien Rosa, dv. P J. Laurier en K.Z. de Bruijn Hidde Martijn, zv. G.M van der Beek en E.M. van Veen Cem, zv. A Ak- demz en D. Akdeniz Marcus Cornells, zv. C P.M. Boskampen H van Paridon Angelique. dv. R. HofsenJ, Blansiaar* Didien Merle,dv. H KokenO A M Bocxe Ruben, zv. H.A M. van Elk en J.H. van der Poel Ruby, zv. P.F Vm kesteijn en F. Blom Arthur Jan Matthi- M.C.A. van Beelen Tom, en C.J.A. de Groot Susan. dv. P.N.G. Graanstraen C.B M. Behr»Manjn Hugo, zv. J.C. Weststrateen E K I. de Fijter Gerard Arie, zv. G. Nijgh en G.C van Duiin Victoria Jane. dv. J F Wats on en S.B.O. Watson Bmnur. dv. C Turk en E. Turk Martin Christia W Brandt en J.W J Luesmk Jc mei Nicholas.zv J.G. de Bruine A C.E. de Bliek Sebastiaan, zv GuikingenA. Rui|grok Jelmer I laas Cornells, zv. P J M van der Overleden B Bergman, geh 1 maar! 1906, man A. Murphy, geb. 29 juni 1918, echtg v H.A.N Goebel M Kloos, geb 23 mei 1925, echtg v D Plug G. van der Nat. geb. 19 aug 1897, geh. gew. met P J. Lut J Filip po, geb. 1 sept. 1917, geh gew met J de la Rie D J Klevenng. geb 25okt 1931man J.C. Bans, geb. 25sept 1912, man C. Remmelzwaai, geb. 20 aug. 1923, man B van Bi|sterveid. geb 8 |an 1937. man F. B.crsky, geb 8 maart 1905, geh. gew met G.J R Vieiou A M J. van Wi|k, geb. 3 dec 1904, geh. gew met R Zandvliet M M M. Trinidad,geb 19 juli 197! vrouw *J D van der Born, geb 1 jiih 1907, man *J P. Vis, geb 12 juni 1905, geh. gew met P J J.M. van Ingen J. Ouwerkerk, geb 31 aug. 1926 echtg. v J A Graafmans*G J Dekker geb. 21 feb. 1908, man R P Sybran dij, geb. 14 nov 1951, man H A var Zwieten.geb. 16 juli 1930, geh gew met J van 't Veer H.W. Burgemeester geb. 27 mei 1930, man H. Boekee, geb. 8 nov. 1916, man »T A de Haan, geb. 7 dec. 1908. man H W deMooo. geb. 10 mei 1918, man M S Renting geb. 2 mei 1914. vrouw* E J Wijsmar geb. 25 feb. 1913, echtg. v F B van Es. Gehuwd G NHvan der Zon en Nde Laaf W Boelhouwer en N Duitemeiie G.M. Rijsdijken M.J.E. Lui|nenburg* H C. Roem en I.R.M. Bosseiaar «PB A Kooien en AF. Bekoor «H TP Koek er S. Doerdjan AGENDA i puinhoop. De skistok moet er aan te pas komen om er u ren, toen er rozenperken in de middenberm lagen. Die tijden keren waarschijnlijk niet meer -terug. Maar perken met minder bewerkelijke bloemen, zoals narcissen, moeten toch moge lijk zijn, vinden de bewoners. Marine De koninklijke marine op vlieg kamp Valkenburg blijft de om wonenden tot in de verre om trek verrassen. Een Wassenaar- se getuige meldt nu dat recent overlast werd veroorzaakt door de Engelse marine. Een Nim rod-vliegtuig, een al wat ouder typeonderzeebootbestrijder van de Britse Jantjes schijnt voor de nodige herrie te hebben gezorgd. Bezoek van bevriende zeevarende en -vliegende naties is natuurlijk altijd gezellig, maar de Nederlandse marine zal er toch voor moeten zorgen dat ook de gasten zich aan de regels houden. Ook uit de Leidse wijk De Boek horst komen berichten over nachtelijk vliegtuiggeronk. De melder heeft hetzelfde geluid ook wel eens waargenomen toen hij de markt in Oegstgeest bezocht. Het kan verkeren: toen in de oorlogsjaren de Engelse bom menwerpers 's nachts over Ne derland richting Duitsland vlo gen om daar hun dodelijke last te gaan afwerpen op de bezetter was dat reden voor veel enthou siasme. In vredestijd kunnen de vliegtuigen maar beter geruis loos aan de grond blijven. DONDERDAG 18 MAART Fakkeltocht t.g.v. de internationale dag ter bestrijding van alle vormen vanaf de Hooglandse Kerk om 19.30 uur. Aansluitend thema-avond "Het gebeurt gekleurd' in het LVC, vanaf 21.00 uur. Noordwijk Informatieavond Voedingsbond FNV Noordwijkerhout 'Vin Garbuit'. org The Folkclub. in 't Wapen van Noordwijkerhout. zaal open 20.00 uur. aanvang 20 30 uur VRIJDAG 19 MAART 'Eurc ziektheater uitgevoerd door 200 amateurs. Pieterskerk vang 20.00 uur Klaverjassen m Wi|kgebouw De L Klaverjassen, jokeren en sioeien bij Speeltuinvereniging StevenshofC van Bruggepad 2, aanvang 20 15 Modepresentatie bij het Holtlant Col lege m Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a, aanvang 15.00. 19 00 en 21 00 uur Lezing over de "Friese Beweging" ,n buurthuis vogelvlucht aan de Boshui zerlaan 5. aanvang 20 00 uur Ruilavond voor verzamelaars van postzegels, munren. stickers enz in 't Spoort|e aan de Bernhardkade, a.i vang 19.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23