Golfbaan bij zwembad Voorschoten Leiderdorpse Oudheidkamer krijgt mogelijk onderdak in huis gemeente Regio Tunnelbouw voor op schema Oegstgeest biedt meer buitenlanders onderdak Oppasservice ontlast verzorgers ouderen Fusie dwingt Rijnland Alleen voor fietsers tot flinke verbouwing Minder struikelen bij Hofland Heel Stompwijk leeft mee metin ^cr\u»mvu io/vi/vmm chef «gert visser. 071-1 voorschoten De bouw van de tunnel bij het Vóorschotense station wordt versneld uitgevoerd. Het is de bedoeling dat de tunnelbak al op 15 oktober officieel wordt geopend. Aanvankelijk was de ingebruikname pas in de loop van 1994 gepland, maar door de zachte winter gaan de werkzaamheden veel sneller dan was verwacht. foto jan holvast Koeien aan de wandel in Wassenaar wassenaar» Bij de politie van Wassenaar kwam vannacht rond half drie de melding binnen dat er koeien op de Rijksstraatweg liepen. Toen de agenten eraan kwamen, waren de dieren al een wandeling begonnen door straten en tuinen in de Eikenlaan en de Raaphorstlaan. De agenten hebben de koeien een weiland in de buurt ingedreven. Waar de beesten vandaan kwamen en hoe groot de schade aan de tuinen is was vanmorgen nog niet be kend. Hoogspanningskabels gaan omhoog oegstgeest De hoogspanningskabels in de Oegstgeester nieuw bouwwijk Haaswijk worden hoger opgehangen. De kabels moe ten de lucht in, zodat een fiets-voetbrug over de Haarlemmer trekvaart kan worden aangelegd. De werkzaamheden beginnen nog deze maand. zoeterwoude-rundukAutomobilisten moeten nog tot 1997 wachten voordat zij over de nieuwe rijksweg 11 van Leiden naar Alphen kunnen rijden. De aanleg van een autoweg dwars door de polder kost nu eenmaal wat tijd. Minder veeleisende weggebruikers hoeven heel wat minder lang te wachten. De aanleg van het fietspad langs het Zoeterwoudse deel van de rijksweg begon ongeveer op hetzelfde moment als de aanleg van de weg zelf. Het fietspad is inmiddels af, terwijl de rijksweg nog niet meer is dan een langgerekte zandberg. Het fietspad loopt van de Weipoortseweg in de richting van Hazerswoude. Daar sluit het uiteindelijk aan op de Vierheemskinderenweg. Wielrijders kunnen hier nog enkele jaren genietert van een weldadige rust. foto ben de bruyn Lions sponsort via helikoptervluchten De Leiderdorpse Oudheidkamer gaat mo gelijk naar een van de gemeentelijke pan den aan de Doctor van Rhijnstraat. Het wachten is op het leegkomen van een van de woonhuizen. De plaatselijke Lionsclub, een soort rotary-gezelschap, zet een actie op touw om de stichting financieel te on dersteunen. De Oudheidkamer leidt momenteel een slapend bestaan. De historische spullen zijn opgeslagen in dozen sinds de stichting rond kerst vorig jaar de zolder van herberg De Hollandsche Tuyn moest verlaten. Een speurtocht naar een nieuw onderkomen le verde tot nu toe niets op. De Oudheidkamer krijgt slechts een lage overheidsbijdrage. De gemeente heeft aan gegeven niet meer te willen uitgeven dan de 3500 gulden die ze jaarlijks subsidieerde voor de huur van de herberg-zolder. Daar om viel ook Muzenhof onlangs af als moge lijke locatie. „De prijs per vierkante meter is daar zo hoog dat we meteen hebben afge haakt", aldus voorzitter E. ten Hooven van de Oudheidkamer. Hij schat dat een nieuw stekkie toch zeker honderd vierkante meter moet tellen. Het betrekken van een onderkomen aan de Doctor van Rhijnstraat zou minder pijn doen in de portemonnee, de panden heb ben een lage huur en zijn bovendien van de gemeente. Die kan dus zelf bepalen welke huurprijs van de Oudheidkamer wordt ge vraagd. Toch kan een verhuizing nog wel eens in de papieren lopen. Om het pand ge schikt te maken als 'museum' zijn immers wat kleine verbouwingen nodig. Daarom is voorzitter E. ten Hooven van de Oudheidkamer erg verheugd over de plannen van de Lionsclub om financieel bij te springen. Deze particuliere instelling heeft plannen om op 1 mei, de zaterdag na Koninginnedag, een helikopter de lucht in te sturen die korte rondvluchten boven Lei derdorp uitvoert. Belangstellenden kunnen tegen betaling mee. Woordvoerder Van der Have van de Lions-club meldt desgevraagd dat nog niet helemaal vast staat dat de op brengst naar de Oudheidkamer gaat. „We hebben gezegd dat het een goed Leider dorps doel moet zijn, maar de Oudheidka mer scoort zeer hoog." Ten Hooven heeft nog niets gehoord van de helikopter-actie. „Maar we hebben in derdaad de toezegging dat de Lionsclub zou helpen als we echt in de problemen ko- De helikoptervluchten worden uitgevoerd vanaf De Houtkamp. Hoe lang ze duren en wat ze gaan kosten, is nog niet bekend. „We zijn nog druk bezig met de organisatie", al dus Van der Have van de Lions. School wil bijdrage van Wassenaar Voorschoten krijgt een golfbaan met negen holes aan de Richard Wagnerlaan. De golfbaan komt op de plaats van de huidige 'driving range' (afslagplaats) bij zwembad Het Wedde. De baan wordt uitgebreid met een deel van de ligweide van het zwembad. De initiatiefnemer, Hagenaar Bram van der Velden, wil de golfbaan in augustus ope nen. vluchtelingen mee die al een verblijfsvergunning hebben ge kregen. De gemeente zou eigenlijk 38 asielzoekers zonder verblijfsver gunning onderdak moeten bie den. Maar het college denkt on voldoende huizen en geld te hebben om zowel asielzoekers als vluchtelingen met een ver blijfsvergunning te huisvesten. Omdat door een versnelde procedure een asielaanvraag te genwoordig nog maar een jaar duurt, zou het aantal asielwo ningen in Oegstgeest te hoog oplopen. „Wij vragen ons af of het rijksbeleid zo langzamer hand niet moet worden bijge steld, nu in het gehele land de zelfde geluiden klinken als in Oegstgeest." Het college verwacht dat de stichting Vluchtelingenwerk Oegstgeest minder werk krijgt omdat de asielprocedure korter is geworden. Een jaar begelei ding voor een ex-asielzoekers met een verblijfsvergunning is redelijk, vindt het college. „Dat betekent dat al in 1994 de be moeienissen van de stichting sterk zijn teruggelopen. Het aantal coördinatie-uren kan worden teruggebracht", aldus B en W. voorschoten judy nihof Een golfballetje slaan in Voor schoten kon al enige tijd. Bij zwembad Het Wedde was een afslagplaats, maar dat was het enige. De golfbaan die Van der Velden wil aanleggen, krijgt ne gen holes en diverse handicaps en wordt voorzien van de laatste snufjes op golfgebied zoals een verlichte 'driving ran ge kooi' en 'putting green'. De golfbaan krijgt bunkers, vijvers, een graswal met een 'blind hole', enkele verwarmde afslagplaatsen, zitbanken en veel groen. Als het aan Van der Velden ligt, wordt het bestaande clubhuis op het terrein ver bouwd. Er komt ook een terras bij. Het is de bedoeling dat leden van de golfbaan via een mag neetkaart toegang krijgen tot het terrein, zodat ze kunnen spelen wanneer ze willen. Al leen met deze magneetkaart kan de veiligheidsdraaideur worden geopend. Voor gebruik is een zogeheten 'baanpermis- sie' nodig. Deze is te krijgen na een test of lessen bij de golfle- De gemeente Voorschoten, eigenaar van de grond waarop de golfbaan is gepland, staat niet onwelwillend tegenover het plan. De beheerder van de lig weide bij het zwembad, Sport fondsen Nederland, is ook al ak koord met het afstaan van een deel van het terrein. De zaak is echter nog niet helemaal rond. Volgens R. Douma, hoofd van de afdeling onderwijs, cultuur en sport van de gemeente moet initiatiefnemer Van der Velden eerst op allerlei punten duide lijkheid verschaffen, voordat hij er een spade in de grond kan steken. „De gemeente wil weten welke garanties Van der Velden biedt, als het met de golfbaan onverhoopt niet gaat. Dan moet de gemeente de grond wel in de oorspronkelijke staat terugkrij gen. Dat moet worden vastge legd." Douma verwacht dat de zaak binnen twee maanden rond is. Verder moet Van der Velden zelf ook nog het een en ander regelen. Hij moet ten minste 450 belangstellenden zien te vinden die ieder bereid zijn om 175 gulden inschrijfgeld te beta len. De jaarcontributie, die 650 gulden kost, moet uiterlijk een maand voor de opening van de golfbaan worden betaald. Kavels Morsebel bijzonder in trek OEGSTGEEST Er blijkt zeer grote belangstel ling te bestaan voor de twee-on- der-een-kapwoningen waarvoor zeven kavels beschikbaar zijn in de Morsebelpolder in Oegst geest. Wethouder Rijks zei gis teravond tijdens een commis sievergadering dat de bouw van die woningen gezien de animo slechts een druppel op een gloeiende plaat is. Maar de prijs die de woningen moeten op brengen zal het werkelijk aantal gegadigden wel reduceren, ver wacht de wethouder. Rijks zei ook dat er meer van dit type woningen in de Morse bel zullen verrijzen. Die worden iets goedkoper, in elk geval gaan ze minder aan vier ton kosten. Het Wassenaarse Rijnlands Ly ceum vraagt de gemeente Was senaar om een bijdrage van 135.000 gulden voor aanpassin gen van het schoolgebouw. De schoolleiding wil de garderobe verbouwen tot studiecentrum, de tussengangen verbreden en de bibliotheek uitbreiden. Het Rijnlands Lyceum is in augustus 1991 gefuseerd met de Schout bij Nacht Doorman- school voor mavo. Nu wordt het pand van de mavo nog ge bruikt, maar het is de bedoeling dat alle leerlingen met ingang van het nieuwe schooljaar in het gebouw van het Rijnlands aan de Backershagenlaan wor den ondergebracht. Daarvoor moet het gebouw voor een half miljoen worden aangepast, meent de school. Van de gemeente wordt een bij drage van 135.000 gulden ge vraagd. Het gebouw is nu berekend op 850 leerlingen. Het ministe rie weigert tot nu toe geld te ge ven om het gebouw geschikt te maken voor de komst van de mavo-leerlingen. Het ministerie gaat ervan uit dat het gebouw nu groot ge noeg is, maar daarmee is het Rijnlands het niet eens. Alle lo kalen moeten zeer intensief worden gebruikt. Docfrde basis vorming komen er bovendien wekelijks veertig lesuren bij. Daarvoor moeten studielokalen waar de leerlingen voor zichzelf werken aan opdrachten worden opgeofferd. Ze zullen in de gar derobe of de gangen moeten gaan zitten, waar volgens de school weinig plaats is. Ook in de bibliotheek is te weinig ruimte. Het Rijnlands zou het liefst willen uitbreiden met tenminste vier lokalen, maar verwacht dat met minder ingrijpende aan passingen ook al veel proble men de wereld uit zijn. De school denkt hierbij aan het verbouwen van de garderobe tot studiecentrum, het verbre den van de tussengangen en het aanpassen van de bibliotheek. Overigens kreeg het Rijnlands in 1991 al ruim vier miljoen van het ministerie van onderwijs voor renovatie van het school gebouw. Van dat bedrag is een aantal bestaande lokalen ver groot, kwam er een technieklo kaal bij, werden verouderde puien gerenoveerd, werd de CV installatie vervangen en een lift aangelegd. Deze verbouwings plannen stonden echter los van de fusie met de mavo. Struikel- en valpartijen bij de hoofdingang van winkelcentrum Hofland in Voorschoten horen binnenkort voorgoed tot het verleden, hopen winkeliers en bezoekers. Een putdeksel dat lange tijd omhoog stak, zit inmiddels op zijn plaats. Verder gaat de ge meente de stenen drempels voor de hoofdin gang, die winkelwagens en fietsen scheiden, in een lichtere kleur verven. Nu zijn ze nog don kerbruin en vallen ze amper op. Vorig jaar brak een bezoekster van het winkelcentrum heide armen toen zij over de drempels viel. „Ik hen zelf ook wel eens gestruikeld toen het scheme rig was en ik met iemand Hep te praten", zegt P. Straver, voorzitter van de winkeliersvereni ging. De drempels zijn de bezoekers een doorn in het oog, maar weghalen kan niet. „Ze zijn juist gelegd omdat de mensen hun knieën en onderbenen openhaalden aan de fietsen." Stra ver hoopt dat de drempels met een lichter verf je beter zullen opvallen. Oegstgeest gaat meer asielzoe kers en vluchtelingen opvan gen. Op dit moment wonen 24 asielzoekers en vluchtelingen in de gemeente, dat moeten er to taal 58 worden. Het college 1 zoekt dit jaar naar zes andere goedkope huizen voor buiten landers, in 1994 moeten er nog j twee bij komen. Het college van B en W ver wacht dat de woningbouwvere niging Buitenlust vijfhuizen be schikbaar stelt. Ook het Alge meen Burgelijk Pensioenfonds (ABP) wordt weer gevraagd een woning af te staan. De andere huizen moet de gemeente zelf huren. De gemeente moet dat betalen uit de rijksbijdrage voor vluchtelingen, waarvan de afge lopen jaren zo'n 90.000 gulden is overgebleven. Ondanks het feit dat de ge meente meer buitenlanders on derdak gaat bieden, voldoet ze nog niet aan de strenge richtlij nen van het rijk. Het ministerie van WVC wil dat een gemeente twee asielzoekers per duizend inwoners opvangt. Oegstgeest wil drie asielzoekers per dui- 1 zend Oegstgeestenaren opvan gen, maar rekent daarbij ook cie Ontwikkelingswerker over zeven weken terug naar Afrika De oppasservice voor ouderen in Leiderdorp begint op 1 april. De vrijwilligersorganisatie richt zich op verzorgers van oudere mensen die niet alleen kunnen worden gelaten. Wie even weg moet kan een medewerker inschakelen die voor enige uren de zorg op zich neemt. Alle vrijwilligers hebben een cursus gevolgd, zodat ze zijn voorbereid op de zorg voor dementerenden of andere hulpbe hoevenden. De oppasservice werkt in Leiderdorp en Zoeterwou- de-Rijndijk en verleent dagelijks bijstand tussen 9.00 en 22.00 uur. Degenen die gebruik maken van de hulp moeten 2,50 gul den per keer betalen. Inlichtingen bij de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk aan het Burchtpad 7 in Leiderdorp. Tel. 071-413536. Na drie jaar Ségou, in het Westafrikaanse land Mali, even pas op de plaats. Huis inrichten, tuin aanleggen en als dat alle maal klaar is, over een week of zes, zeven, vertrekt Stompwijker Ted Schrader met vrouw en kind weer voor een periode van een jaar of drie naar Afrika. „Onrustig? Nee, maar het werk dat ik wil doen ligt daar. Als ik hier blijf zou ik wetenschappe lijk medewerker moeten wor den en daar heb ik nog niet zo'n Ted Schrader (31) is net weer een half jaar thuis. Thuis in Stompwijk in zijn eigen huis. Alle keren dat hij met verlof was logeerde hij met vrouw en later ook met dochter bij familie, dan weer hier, dan weer daar. Nu heeft Schrader een eigen stekkie in de Stompwijkse nieuwbouw wijk. „We hebben best geboft, zo gemakkelijk kom je hier niet aan een huis." En toch vertrekt hij over enkele weken weer naar Afrika. In een kleine gemeenschap als Stompwijk, met iets meer dan 2000 zielen, is iedereen al tijd erg betrokken bij dat wat andere dorpsgenoten doen. Schrader heeft tijdens een ver lofperiode in het dorp een le zing gehouden over zijn werk in betalen) en door Stompwijk. „Maar het belangrijkste van dit project is wel dat de verschillen de organisaties eindelijk eens met elkaar rond de tafel zijn gaan zitten." Ook al is de keuze voor de be steding van de Stompwijkse gift op een project in de gezond heidszorg gevallen, dat is niet het werk van Ted Schrader. Hij werkte de afgelopen drie jaar als socioloog bij de regionale direc tie bosbouwdienst Mali. Hij was uitgezonden door wat vroeger de Stichting Nederlandse Vrij willigers heette, maar nu Orga nisatie voor Ontwikkelingssa menwerking en Bewustwor ding. Grote droogte „Het verdwijnen van de bossen was niet het belangrijkste on derdeel van ons onderzoek", zegt Schrader. „De verarming van de bodem en het gebrek aan veevoer is een veel groter probleem. Er heerst grote droogte, de bevolking groeit jaarlijks met drie procent en on danks het gebrek aan veevoer groeit ook de veestapel nog steeds." Over een paar weken vertrekt Schrader weer, hij heeft er best zin in. Hier in Nederland zou hij op een kantoor terecht komen. Schrader werkt liever nog een paar jaar in 't veld. Nog even genieten van zijn huis in Stompwijk, over een paar weken vertrekt Ted Schrader weer'met vrouw en dochter naar een nieuw pro ject in Af ri ka. foto hielco kuipers Mali. „En dan willen de mensen ineens iets doen. Dat was een spontane actie voor een ge zondheidsproject. Het feit dat de mensen niet alleen iets zeg gen, maar ook daadwerkelijk iets doen, dat is natuurlijk prachtig." Zo ontstond medio 1991 een spontane actie van de 'Trein'- hardlopers voor een sponsor loop. De opbrengst ging naar drie goede doelen: een vakan tiebusje voor huize Emmaus, instrumenten voor de plaatselij ke fanfare en geld voor 'Ted in Mali'. Mooi bedrag Van het geld dat de Stompwij- kers bij elkaar liepen kreeg Ted het mooie bedrag van 11.000 gulden. „Goede bestemmingen zijn er genoeg in Mali, maar ik wilde wel een project waaFvan ik wist dat het de bevolking ten goede zou komen. Er zijn ge noeg projecten opgezet die bin nen een jaar al weer ter ziele waren. En niet eens omdat er geen geld meer was, maar om dat het niet gedragen wordt door een brede laag van de be volking." Na lang zoeken is gekozen voor een project in gezond heidszorg, in een van de regio's van Ségou, in het centrum van een stadswijk. Er is een ge bouwtje gevonden dat er rede lijk goed uitzag. Daar kan een sociaal centrum voor moeders en kinderen en een apotheek in gevestigd worden. De kosten voor dit project worden betaald door Unicef, het Koninklijk In stituut voor de Tropen, AJpha- log (een officiële organisatie waarvoor de bevolking moet

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21