Bondsgemeente betrokken bij Samen op Weg-proces Kerk Samenleving 'Geloven doe je ook met je handen en je voeten' Slepende fronten r i UUNUhKÜAU 18 MAAK I *iyy3 dat s dat v de kerkelijke archieven moe ten duiken, om te kijken wanneer iemand voorzitter van de JV is geweest, en welke jaren hij ouderling of diaken was. Want zulke dingen tellen beslist mee! Niet alleen je eigen werk, nee, je moet er ook iets naast gedaan hebben. Eens ben ik gevraagd in een schoolbestuur zitting te ne men, met het sterke argu ment. dan krijg je later vast een lintje! De wijkraden zijn nu op pad om nieuwe ou derlingen en diakenen te gaan zoeken. Zou boven staand argument wat hel pen?" Ouderlingen (2) Maar ook voor hen die niet gevoelig zijn voor de ko ninklijke lauwering, heeft Van der Horst nog wel een aanmoediging. „Een vari ant op dit thema is, toen we enige tijd geleden met de mensen van de bijbelcursus een museum in Delft be zochten. Daar stond een le vensgroot schilderij van het apocryphe verhaal uit Da niël over Suzanna in hel bad. Volgens dat verhaal konden drie oudsten hun handen toen niet thuishou den. En zo staat onder dat schilderij: 'Suzanna en de ouderlingen'. Waarop één van mijn ouderlingen toen opmerkte: 'We moeten dit plaatje op een folder zetten, met de wervende woorden: wordt ook ouderling!' Ouderlingen (3) Maar dat gaat Van der Horst persoonlijk wat te ver. „Laten we het toch maar bij dat lintje houden. Of gaat het om nog wat an ders? Zie Openbaring 22:12! zo besluit de dominee. Voor wie de bijbel niet bij de hand heeft, die tekst luidt: „Zie, Ik kom spoedig en mijn loon is bij Mij om een ieder te vergelden, naardat zijn werk is." Musical De kerkeraad van de her vormde gemeente in Rijns burg gaat zelfs bij het voor bereiden van de kinder diensten niet over één nacht ijs, zo blijkt uit de no tulen in het plaatselijke kerkblad. „De kerkeraad discussieert uitvoerig over het de 2 dagsschool een musical op te voeren tijdens een kin- derdienst ('s middags in de Bethelkerk). De kerkeraad heeft moeite met dit ver zoek en besluit vooralsnog geen toestemming te verle nen. De leden van de kerke raad zullen, de eerstvolgen de keer dat deze musical wordt opgevoerd tijdens een afscheidsavond1, zich op de hoogte stellen van de inhoud." DER PLAS. 071-161421 UIT DE KERKBLADEN Ouderlingen (1) Het werven van kandidaten voor vrijwilligersbaantjes is een ondankbare bezigheid. Ook binnen de kerk. Want wat heb je iemand, behalve het vooruitzicht van heel veel voldoening, te bieden in ruil voor zijn belangeloze inspanningen? De gerefor meerde predikant ds. P. van der Horst uit Katwijk geeft in De Nieuwe Kerkbode en kele vingerwijzingen. „De lintjesregen van Koningin nedag is niet meer zo ver verwijderd, en dus betekent Ruimte voor identiteit eigenaardigegroep hervormden De Samen op Weg-gemeente in Lelystad en de Gerefor meerde Bondsafdeling Oostelijk Flevoland gaan samen werken. Binnen SoW-verband hebben zij besloten tot de oprichting van een hervormde 'pastoraatsgemeente' voor leden van de Gereformeerde Bond. Het is voor het eerst dat een afdeling van de Bond zo nauw betrokken raakt bij het SoW-proces. LELYSTAD ANP De Gereformeerde Bond- de be houdende vleugel binnen de Nederlandse Hervormde Kerk, wijst het proces af. Samen op Weg zal niet leiden tot een kerk die de toets van de bijbel en de gereformeerde belijdenisge schriften kan doorstaan, zo sprak het bestuur van de Bond in november vorig jaar uit. De vorm van samenwerking is uit een patstelling geboren, zegt se cretaris R. Zevering van de afde ling Oost-Flevoland van de Ge reformeerde Bond. Vanaf 1984 voerden zijn afdeling en de SoW-gemeente gesprekken over integratie. De verschillende vi sies op de vrouw in het ambt vormden daarbij een onoverko melijk struikelblok. De SoW-gemeente weigerde voor de Bonders de status van een eigen wijkgemeente aan te vragen en verzette zich ertegen dat de Bonders een buitenge wone wijkgemeente zouden vormen, zoals er in Nederland een aantal bestaan voor min derheidsgroepen binnen her vormde gemeenten. Omdat ze geen andere uitweg meer zag, besloot de afdeling van de Gereformeerde Bond de status van deelgemeente aan te vragen. Die volledig zelfstan dige status kunnen groepe ringen volgens de hervormde kerkorde krijgen als hun geen plek wordt geboden binnen de wijkgemeente. Nadat zij met de betrokkenen hadden overlegd besloten de besturen van de hervormde en gereformeerde synodes een lan delijk geldende regeling op te stellen 'om minderheidsgroe pen van onderscheiden modali teiten binnen de kaders van de SoW-gemeente te laten vallen'. „We gaan Samen op Weg, maar daarbinnen is voor een 'eigen aardige' groep hervormden ruimte voor hun eigen identi teit", zo legt Zevering de rege ling uit. Secretaris ir. J. van der Graaf van de Bond benadrukt dat het 'hoog tijd' werd dat zijn leden een eigen plek kregen in Flevoland. „In de polders zijn alle gemeenten Samen Op Weg en het valt voor Bonders die daar neerstrijken, niet mee om een eigen hervormd stekje te vinden. Dat is op deze wijze ge realiseerd." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (predikant inrichtin gen van justitie): mevr. M.J. van der Horst, kandidaat te Breda. Aangenomen: naar Harlingen: C. Glashouwer te Ballum-Hollum en Nes op Ameland. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Leeuwarden-West: H. Hiddinkte Bunschoten-Spakenburg; te Amsterdam-Zuid: L.F. Dros, kandi daat te Amsterdam. Beroepbaarstelling: L.F. Dros, kandi daat te Amsterdam. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Melissant: W. Hage te J. Roos te Chilliwack (Canada). Nieuwe Testament Dr. J.H.A. van Tilborg is be noemd tot gewoon hoogleraar in de Exegese Nieuwe Testa ment aan de theologische facul teit van de Katholieke Universi teit te Nijmegen. Van Tilborg (1939), afkomstig uit Tilburg, studeerde theologie in Rome en in Nijmegen. DE fÜloEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? De Franciscaan E.A.M. Lau (65) werd in zijn jeugd vooral geïnspireerd door de stoere priester die te paard door de ongerepte natuur trok. Dat beeld uit een advertentie in het rooms-katholieke tijdschrift 'Antonius' bracht hij later tot leven als missionaris in de binnenlanden van Brazilië. Als pastoor van de H.H. Engelbewaardersparochie in Hazerswoude-Dorp, nu alweer ruim zes jaar, vierde hij afgelopen weekeinde zijn 40- jarig jubileum als priester. HAZERSWOUDE-DORP DICK VAN DER PLAS „In het verkondigen van het ge loof heb ik als missionaris altijd verstaan: het verkondigen van het vollédige geloof. Dat bete kent niet alleen geloven met je hart, maar ook met je handen en je voeten. Niet alleen met woorden, maar ook met daden. Ik vond het belangrijk er een steentje aan bij te dragen dat mensen in alle opzichten iets vooruit gingen. Op het gebied van de gezondheidszorg, het onderwijs, maar ook als het ging om gemeenschapsvor ming, de hulp aan elkaar. En als het moest stond ik ook met een spandoekje voor de landhervor ming. jazeker, het stimuleren van de politieke bewustwording reken de ik ook tot m'n takenpakket. Dat viel niet mee in gebieden waar eeuwenlang geduld is ge predikt. Er is niks mis met ge duld, maar je moet ook voor je rechten durven opkomen. Een belangrijke belemmering die we daarbij ondervonden was de factor angst. De angst om er door de grootgrondbezitter uit gegooid te worden. Dan kun je als priester wel door de radio knetteren dat ze het niet moe ten nemen, maar ik heb geen twaalf kinderen te onderhou den. En zij wel. Zeker in de ontwikkelingslan den is de kerk vaak de kerk van de armen. De middenklasse is al veel minder betrokken en de grootgrondbezitters zijn ronduit fel tegen. Dat betekent dat je in K-V. m'iS:.' Pastoor E.A.M. Lau: „Als het moest stond ik ook met een spandoekje voor de landhervorming." FOTO BEN DE BRUYN je werk altijd moest schipperen. Dat is niet erg, dat moet je nu eenmaal altijd als je met men sen omgaat. Het is niet de be doeling aan te sturen op een klassenstrijd. Terugkijkend denk ik zeker dat ons werk ef fect heeft gehad. Het hameren loof in een betere toekomst, meer lef; daar is wel degelijk wat van blijven hangen. En vanuit de missie ging ook altijd een brok élan naar de Europese ker ken. Als jonge missionaris kwam ik op 23 oktober 1953 in Rio de Ja neiro aan. Je werd in feite zo in het diepe gegooid. In mijn eer ste parochie Téofilo Otoni heb ik negen maanden wat i radio zitten luisteren om de taal te leren. De mis en andere ker kelijke vieringen gingen toen al lemaal nog in het latijn. Dat ver gemakkelijkte weliswaar niet de conversatie met de parochia nen, maar wel mijn functione ren. De mensen kwamen ook graag bij me biechten. Ik kon er toch geen bal van verstaan. Mijn tweede parochie was Nanuque, echt een wild-west plaatsje, opgebouwd rond een grote houtzagerij. De bisschop stuurde ons hierheen om een middelbare school op te zetten. Negentien jaar heb ik geploe terd en gezweet, maar de school draait wel. De laatste twaalf jaar van mijn verblijf in Brazilië heb ik doorgebracht in Jequitin- honha, een stad met een meer sociale structuur. Aan deze pe riode heb ik het meeste plezier beleefd. De parochie besloeg een gebied met een oppervlakte groter dan de provincie Zuid- Holland. Vooral via de radio be gonnen we hier met het opzet ten van basisgemeenschappen. We zetten de mensen ertoe aan om niet alleen voor de vieringen bijeen te komen, maar ook om elkaar te helpen. Om vanuit het gebed te komen tot samenwer king. Ruim zes jaar geleden ben ik naar Nederland teruggekomen. Het geros op paarden en het ge ploeter in jeeps door de modder van het oerwoud viel me op m'n 58-ste steeds zwaarder. Ik COLOFON DIRECTIE J öe Vries, G.P. Arnold (ad/), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Maioor, Fr Nypels. Henk van der Post (ad, HOOFDKANTOOR oïKiifiio60 kreeg ook last van m'n rug. En ik ging er vanuit dat er ook in Nederland nog wel wat voor me te doen zou zijn. Wat een pastoor met een ver leden als missionaris onder scheidt van een 'normale' pas toor? Die vergelijking is voor mij moeilijk, dat zou een ander ei genlijk moeten beoordelen. Maar ik denk dat het ons mak kelijker valt om eenvoudig te zijn en te doen, om niet overal een probleem van te maken. Het leven is hier in vergelijking met de ontwikkelingslanden zeer comfortabel. Maar vergis je niet, het mag daar dan fysiek zwaarder zijn, hier is het psy chisch zwaarder. Vraag dat maar aan monsigneur Bar." HET WEER ROB GROENLAND Aan de rand van een sterke Franse gordel van hogeluchtdruk weten fronten vanaf de Britse Eilanden nog net het Hollandse hemelgewelf te bereiken. In een westelijke stro ming stroomde gisteren overdag vochtige oceaanlucht uit over de regio. Maar later op de dag wist de lage wolkendeken te scheuren en was enige tijd de bovenlucht zicht baar. De westenwinden in dit jaar getijde drukken hun grootste stem pel op ons hele kustgebied, waar de invloed van het koude zeewater direct merkbaar is. Gistermiddag verliet de lucht het oosten van En geland met een temperatuur van ruim 17 graden. Eenmaal bij de Nederlandse kust aangekomen was deze zelfde lucht door het strijken over het koude zeewater tot onder de 10 graden afgekoeld. Dit is niet verwonderlijk als we bedenken dat langs de hele kust vorige week een gemiddelde oppervlaktetempera- tuur van plus 6 graden Celsius werd gemeten. Alleen als de landwind sterk genoeg is, kan het ook op de meetpunten Hoek van Holland en IJmuiden even warm worden als verder landinwaarts. Een groot pluspunt van het weer in ons kustgebied gedurende het voorjaar en de zomer, is het grote aantal zonneschijnuren, dat ver uitstijgt boven dat van het binnen- j land. Regelmatig is te zien dat sta pelwolken in een koele westelijke stroming zich pas 10 tot 20 kilo meter landinwaarts vormen, terwijl het strand ononderbroken zonne schijn heeft. Niet voor niets ver meldt de klimaatatlas van Neder land dat het meest bevoorrechte gebied de kust is in de maanden maart tot en met augustus. In het najaar koelt het land weer af en hebben we een relatief warm zee water voor onze kust, wat juist de bewolking boven de kuststrook sti- muleert. Ons actuele weer wordt deze mid dag en vanavond nog voor een groot deel bepaald door een kou- frontje dat het gebied met vochtige oceaanlucht boven ons gebied moet afsluiten. De passage van het front wordt vanavond verwacht met enige uren regen en een naar west tot noordwest ruimende wind. Hier achter stroomt wat drogere lucht binnen, waar we vooral morgen overdag van kunnen profiteren. Het is waarschijnlijk dat we in het weekeinde geleidelijk weer wat warmer weer krijgen bij winden uit het zuidwesten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Langs de westkust be wolkt, van tijd tot tijd flink wat wind en regen. In het oosten ook een enkele op klaring en kans op een bui, in het noorden met pend van 3 graden in het noorden, 6 graden langs de westkust en ongeveer Zweden: Vandaag veel bewolking en van tijd tot tijd regen of sneeuw. Morgen ook enke le opklaringen. Maxima van 5 graden in het noor den tot 10 graden in het zuiden, 's Nachts lichte tot matige vorst. Oenemarken: Wisselvallig weer met veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Mor gen ook enkele opklaringen. Maxima on geveer 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag gewolkt en vooral in Ierland, Wales en Schotland wat regen of motre gen. Morgen af Weerrapporten 18mrt7 u Rotterdam Vhssingen 6»-.. a. Neerslagkans noorden"'kans op een bui. Mi'ódagtëmpë: ratuur vandaag van 9 graden op de Midaagtemp. Schotse Hooglanden tot 14 graden bij Wmcl Londen, morgen overal ongeveer 10 gra- Belgiëen Luxemburg: Tamelijk veel bewolking en vrijwel overal droog. Maxima ongeveer 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vooral in het noorden bewolkt en moge lijk wat regen, naar het zuiden toe iets meer zon en hoogstwaarschijnlijk droog. Maxima van 12 graden in het noorden tot 18 graden rond Clermont-Ferrand. Portugal en Madeira: Portugal: Flinke perioden met zon, in het zuiden ook enkele wolkenvelden. Droog. Morgen overal zonnig. Maxima in het binnenland ongeveer 24 graden, aan zee enkele graden lager. Madeira: van daag veranderlijk bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer Morgen nog maar een kleine kans op een bui en steeds meer zon. Maxima rond 19 gra den. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig. In het uiterste zui den bij Gibraltar vandaag nog wolkenvel den. Droog. Maxima op veel plaatsen rond 20 graden, in het zuidelijke bin nenland zo'n 25 graden. Canarische Ei landen: vandaag veranderlijk bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Mor gen perioden met zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 20 graden, morgen Marokko en Tunesië: Marokko: vandaag af en toe zon en kans op een regen- of onweersbui. Morgen weer zonnig en droog. Maxima tegen de 30 graden in het binnenland; vlak aan zee koeler. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Maxima ongeveer 22 graden in Tunis, rond 25 graden in het zuiden. Morgen enkele graden hoger. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma stijgend tot rond 22 graden morgen. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Maxima op lopend naar 23 graden morgen. Italië, Corsica en Sardinië: In het noorden van Italië wolkenvelden maar wel droog en in de Povlakte plaat selijk hardnekkige mist. Elders flinke perioden met zon. Middagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden. In hardnekkige mist flink lager. Griekenland en Kreta: In het noorden van het Griekse vaste land enkele wolkenvelden maar vrijwel droog. Elders vrij veel zon. Maxima 14 tot 16 graden. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Maxima op Cyprus en langs de Turkse zuidkust ongeveer 16 graden. Duitsland: Wolkenvelden en vooral in het noorden vandaag mogelijk wat regen. Morgen van het noorden uit- af en toe zon en droog VRIJDAG 19 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.43 zon onder 18.47 Maan op 04.57 Maan onder 15.08 Waterstanden Katwijk Hoog water 00.53 en 13.19 Laag water 8.51 en 21.37 ww6 15 8 02 wnw7 12 10 BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20