Leiden Verwarring over nieuw belastingbiljet gemeente Muzikaal thaal. Q Peurbakkentocht wordt 'taptoe op het water' 25! Afkoopsommen abnormaal 'De regering in Londen was verantwoordelijk' Paasveeshow voor jong en oud Half miljoen buit bij roofovervallen DONDERDAG 18 MAART 1993 gert visser, plv.-chef aad rietveld. 0 Onderdak De Oudheidkamer I Leiderdorp heeft zicht op een nieuw onder komen. Dan kunnen de spullen weer uit de doZen Göksel Beton Leidenaar Göksel Z J Sahinbas heeft sta len zenuwen en een hard hoofd. Hij kopt betonblok ken doormidden Afmeerverbod 1 De kans bestaat dat de provincie het af meerverbod aan de Com- riekade in Woubrugge binnen afzienbare tijd op heft Wachtgelden en afkoopsom men voor ambtenaren zijn 'ab normaal' en moeten vermeden worden. Dat schrijven burge meester en wethouders in ant woord op schriftelijke vragen van D66. Bij de reorganisatie op het Leids stadhuis zijn twee ambtenaren met een afkoop som op straat komen te staan. Maar daar hing, aldus B en W, "een 'bescheiden' prijskaartje De eerste zorg van burge meester en wethouders bij de reorganisatie was de post voor malig personeel zo laag moge lijk te houden. Alle ambtenaren, ook de 'probleemgevallen', moesten zo mogelijk een ar beidsplaats bij de gemeente krijgen. Buiten de afkoopsommen zijn er ook andere financiële re gelingen getroffen met perso neelsleden voor wie moeilijk een plaats kon worden gevon den. Een voorbeeld is het voor malig hoofd van de afdeling ci viele werken ir. L. Barendregt. Om een wachtgeldregeling te vermijden werd voor hem een nieuwe functie bedacht: die van stadsingenieur. Een baan die hem een bruto jaarinkomen van 150.000 gulden oplevert. Volgens Barendregt zelf krijgt de gemeente voor zijn kapitale salaris 'in wezen niets terug'. Maar volgens burgemeester en wethouders past de regeling die met de stadsingenieur is getrof fen uitstekend bij het uitgangs punt van het beleid: bij een fi nanciële regeling hoort een te genprestatie, want de gemeente is geen 'uitkeringsorganisatie'. Wethouder A. van Bochove heeft bij de onderhandelingen over financiële regelingen niet op eigen houtje gewerkt, krijgt D66 te horen. Dat was een zaak van het hele college van burge meester en wethouders. Middelbare scholieren bij de herdenking van de ontruiming van het Joods Weeshuls: „Wij weten wat ons te doen staat" foto hielco kuipers Toespraak Goekoop bij herdenking ontruiming Joods Weeshuis leiden aad rietveld De Nederlandse regering in bal lingschap was ervoor verant woordelijk, dat de Leidse politie in maart 1943 'gedwee assis teerde' bij het oppakken van jo den. Dat zei burgemeester C. Goekoop gistermiddag bij de herdenking van de ontruiming van het Joods Weeshuis op 17 maart 1943. „De verantwoorde lijkheid lag bij de regering in Londen, die de verantwoorde lijkheid ook claimde. Die heeft over de rol van de politie ge zwegen. Richtlijnen voor het optreden van de politie werden nauwelijks gegeven." Goekoop sprak tot de twee generaties die bij de herdenking in de aula van het Stedelijk Gymnasium waren vertegen woordigd: ouderen die de oor log hebben meegemaakt en Leidse middelbare scholieren. De regering in ballingschap moet geweten hebben dat de Duitse bezetter de joden depor teerde, zei Goekoop. „Maar ze heeft erover gezwegen. Het lijkt wel alsof men het niet heeft wil len weten. En zo konden de grij ze schimmen van de macht tij dens de bezetting hun gang gaan." Het is niet terecht, zei Goe koop, om nu nog schuldigen aan te wijzen. „De burgemees ter van Leiden was volstrekt fout en de commissaris van po litie was een nazi. Maar er wa ren ook goeden. De politie heeft de informatie over de ontrui ming van het Joods Weeshuis een dag tevoren doorgespeeld. Maar een dag later heeft het korps wel gedwee geassisteerd bij de ontruiming. En die ont ruiming gaf geen massale be roering in Leiden. De Breestraat stond niet zwart van de men- Oordelen RA. Levisson, ten tijde van de ontruiming regent van het Joods Weeshuis, vond dat de na-oorlogse generatie niet kan oordelen over het gedrag van mensen in de oorlog. Zelf hoor de hij een uur tevoren over de op handen zijnde ontruiming. „Ik ben naar mijn huis aan de Mooi Japiksteeg gelopen, heb als een haas mijn koffer gepakt en ben teruggegaan naar Am sterdam, waar ik net vandaan kwam. Toen ik later opbelde naar het Weeshuis kreeg ik een stem die ik niet kende. Die zei: meneer, u begrijpt het wel, wij kunnen er niets meer aan doen." De ontruiming van het Weeshuis, waarbij 54 mensen werden afgevoerd, was toen al bijna achter de rug. „Die sfeer van de oorlogsja ren, daar kunnen wij eindeloos verhalen over vertellen. En wij kunnen tranen in de ogen krij gen en vertellen hoe vreselijk het was en het was vreselijk maar de sfeer kun je niet be schrijven. Het bestuur en de di rectie van het Weeshuis hebben eindeloos gepraat over de mo gelijke ontruiming. En het ant woord was altijd: wij blijven bij de kinderen. In een rotsvast Gods-vertrouwen." En Levisson sprak een gebed uit, in het He breeuws en in het Nederlands, voor de weggevoerde kinderen: „Hun zielen mogen gebundeld blijven, in de bundel des levens. Zo moge het zijn." Na een kranslegging door de burgemeester, de politie en de middelbare scholieren, legde het publiek bloemen op de stoep van het voormalig Joods Weeshuis aan de Roodenbur- gerstraat. Een Weeshuis dat, zei Goekoop, „een soort masada is geworden, een pelgrimsplaats van de jodenvervolging. Van de etnische zuivering, zoals dat te genwoordig heet." En namens de scholieren sprak Remme van der Nat van het Bonaventura: „Wij scholieren weten was ons te doen staat. Zodat over 50 jaar die zwarte geest niet weer toe slaat." Het Rembrandt-College is 129 jaar geleden opgericht. In de ja ren zestig groeide het voormali ge lyceum tot een recordaantal van ruim 600 leerlingen. De s voornamelijk te dan- het opgaan van drie MAVO's in de school. De school is sinds 1982 gevestigd in een gebouw aan de Noachstraat. LEIDEN Uit een horecagele genheid in de St. Aagtenstraat is gisteravond een leren jas met gevaarlijke medicijnen ont vreemd. Het gaat om een zwar te leren jas ter waarde van on geveer 1200 gulden. In een van de zakken zit het geneesmiddel ventolien. Dit middel is be stemd voor astma-patiënten. leiden De nationale Paasveetentoonstelling, zater dag in de Leidse Groenoordhallen, is groter dan ooit. Naast de gebruikelijke veekeuringen en de de monstraties door ambachtelijke slagers, is meester kok Paul Fagel aanwezig. Kinderen kunnen zich vermaken in een paasdorp. En voor het eerst wordt tegelijk met de tentoonstelling ook een grote vlooi enmarkt gehouden. Bijna alle bedrijven en verenigingen die iets met vee en vlees te maken hebben, zijn vertegenwoor digd bij het evenement. De agrarische opleidingen, de Slagers Vakopleiding, het Produktschap voor Vee en Vlees en het Voorlichtingsbureau Vlees hebben stands waar informatie wordt gegeven. Deze 43ste Paasveetoonstelling wordt in beide hallen van het Groenoordcomplex gehouden. Op het terrein is de vlooienmarkt. De Paasveetentoon stelling begint om 9.00 uur en eindigt om 15.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 5 gulden voor vol wassenen en 2,50 gulden voor kinderen tot 12 jaar en 65-plussers. foto hielco kuipers Vrouw van tas beroofd leiden» Een 70-jarige vrouw Is gisteren van haar tas beroofd in de Narmstraat. Een 26-jarige ooggetuige achtervolgde de dader, een 18-jarige jongen, op de fiets tot de Tasmanstraat. Hij pakte de gestolen tas en gaf die terug aan de eigenares. De dader ont kwam. Grote partij lingerie gestolen leiden De bedrijfsrecherche van een warenhuis in de Haarlem merstraat betrapte gistermiddag een 32-jarige vrouw bij het ste len van een grote partij lingerie. De kleding had een waarde van bijna 900 gulden. De vrouw is een drugsverslaafde. Brandweer én gemeente organiseren achtste editie De traditionele opening van de Leidse Lakenfeesten, de peur bakkentocht, moet volgens de nieuwe organisator A. van der Luit uitgroeien tot een 'taptoe op het water'. Daarom zijn on der meer sportverenigingen ge vraagd of ze mee willen doen. Behalve de brandweer is ko mende zomer ook de gemeente nadrukkelijker bij de organisatie van het evenement betrokken. „In de afgelopen jaren kwa men er steeds meer volgboten en steeds minder opgetuigde schfepen. Dat moet veranderen. Het spektakel van de beginjaren moet terugkeren. Daarmee wil ik zeker niet zeggen dat de brandweer het de afgelopen ja ren niet goed heeft gedaan. Zonder bijvoorbeeld de brand meesters Van Graas en Van der Berg was, en is er gewoon geen peurbakkentocht. Denk alleen maar aan de technische inspec tie en aan de duikers. Maar toch, nieuw bloed en nieuwe ideeën zijn nooit weg", zegt ge meentelijk sportopbouwwerker Van der Luit. Het eerste nieuwe idee van Van der Luit, die wordt bijge staan door collega-ambtenaar R. Fraanje, is dat van de taptoe en de sportverenigingen. „Ik heb al enkele toezeggingen van sportclubs. En er komt ook een dragonboat, zo'n ding met twin tig peddelaars waar ze in Hong Kong wedstrijden mee varen. Dat is een sensationeel ge zicht", verklapt Van der Luit. Om de deelnemers te helpen met het feestelijk en origineel optuigen van hun peurbak, spe len de organisatoren met het idee reclamebureaus te vragen om te helpen. Ook verwachten ze dat zich nieuwe sponsors zullen aanmelden. „Winkeliers moeten namelijk niet uit het oog verliezen dat het een eve nement is met zo'n 50.000 mensen langs de kant. En ik heb er geen problemen mee dat er hier en daar reclame wordt ge maakt. Als het maar op een cre- Om meer deelnemers tc ken is ook het prijzenpotje voc de komende tocht op dondei dag 8 juli verhoogd. Het schrijfadres kentocht brandwee sport i meente. de peurbak verhuisd van de ïaar de afdeling eatie van de ge De telefoon rinkelt sinds gisterochtend onophoudelijk en bij de loketten staan lange rijen wachtenden. De belas tingambtenaren van de gemeente Leiden worden over spoeld met vragen over de nieuwe aanslagbiljetten, die begin deze week in de bus vielen. De gemeentelijke aan slag is een combinatie van verschillende heffingen. Het nieuwe systeem is voor veel Leidenaars verwarrend. En de schrik is groot als in één keer een bedrag van ruim bo ven de 1000 gulden wordt gevraagd. De tien telefoonlijnen waarover de belastingafdeling van de ge meente beschikt zijn voortdu rend bezet. Als er eindelijk wordt opgenomen, moet je soms nog twintig minuten wachten voor je aan de beurt bent. Bij de loketten in de Ir. Driessenstraat kan de wachttijd oplopen tot zo'n anderhalf a „Het is extreem druk", zegt belastingambtenaar A. Goosen. „Maar dat is het elk jaar, als de aangiften net binnen zijn. Ik raad mensen die vragen of klachten hebben aan volgende week te bellen of langs te ko men. Dan is het waarschijnlijk een stuk minder druk." Op het nieuwe aanslagbiljet worden drie tot vier heffingen in één keer aangeslagen. Het gaat om de onroerende-zaakbelas- ting (die vroeger onroerend- goedbelasting heette) voor zo wel eigenaren als gebruikers, het lozingsrecht en de afvalstof fenheffing. De aanslagen variëren van een paar honderd gulden tot enkele duizenden guldens. Wie in een huurflat woont, betaalt gemiddeld 500 gulden; huisei genaren betalen gemiddeld 1100 tot 1500 gulden. Deze be dragen kunnen in negen termij nen worden betalen. Als de aan slag boven de 3000 gulden is, moet er in één keer worden be taald. Veel vragen die gemeente ambtenaren moeten beant woorden gaan over de aard van de heffingen. Veel Leidenaars blijken het verschil niet te ken nen tussen het 'lozingsrecht' (voor onderhoud van het riole- ringssyteem) en de pas door het hoogheemraadschap opgelegde verontreinigingsheffing (voor zuivering van afvalwater). De nieuwe 'afvalstoffenheffing' schept ook verwarring. Vorig jaar bracht het energiebedrijf dit nog in rekening onder de naam 'reinigingsrecht'. 'Rembrandt' wil aansluiten bij fusieschool leiden erna straatsma Het Rembrandt-College treedt wellicht toe tot de nieuwe gefu seerde school die ontstaat uit het samengaan van de Louise de Coligny-scholengemeen- schap (VWO,'HAVO en MAVO) en de Nieuwe Vaart/RIO (voor bereidend beroepsonderwijs). Volgens een betrouwbare bron valt de nieuwe fusiepartner per 1 augustus 1994 onder de vlag van de mammoetschool. Die heeft dan in totaal zo'n 2850 leerlingen. Het Rembrandt-College (VWO, HAVO en MAVO) telt een kleine 600 leerlingen. On danks een kleine groei in het nieuwe schooljaar, is het niet aantrekkelijk om zelfstandig te blijven. Het rijk stimuleert de vorming van grote scholen en stelt daar extra geld voor be schikbaar. Scholengemeen schap Louise de Coligny en de Nieuwe Vaart/RIO, die komend schoolseizoen fuseren, krijgen in 1994 zeven procent extra aan rijksgelden. De rectrix van het Rem brandt-College, M. Scha, heeft inmiddels aangekondigd met ingang van het seizoen '93/'94 haar functie neer te leggen. Ze heeft een andere baan gevon den in Rotterdam. Desgevraagd deelde ze mee dat haar vertrek 'niets te maken had met even tuele fusieplannen'. Verder wil ze vooralsnog niet ingaan op haar de reden van haar vertrek. „Ik heb mijn ont slagaanvraag in Leiden nog niet officieel ingediend." Een inge wijde zegt dat de perste fusiebe sprekingen tussen de besturen van het Rembrandt-College en de Nieuwe Vaart/Louise de Co ligny binnen enkele maanden beginnen. leiden/haarlem piet arp Vervolg van voorpagina Het buitgemaakte geld van de bende die onder meer in Leiden en Aarlanderveen actief was, loopt in de 430.000 gulden. In de banken werden klanten ge dwongen op de grond te gaan liggen, of aan de haren naar de geldkluis gesleept. In juni werd na een mislukte overval gescho ten op Utrechtse brandweerlie den. Vooral dit gewelddadig optre den was voor de politie van Haarlem, Utrecht, Leiden, Heemstede en de rijkspolitie Amsterdam aanleiding samen te werken in het onderzoek. De extra kosten kwamen via het. fonds bijzondere opsporings kosten politie voor rekening van het rijk. „Zonder dat extra geld hadden we het onderzoek mis schien nooit kunnen afronden", denken coördinator J. de Jong en chef recherche M. Marchand van de Haarlemse politie. Volgens hen komen de ver dachten uit de Amsterdamse criminele wereld. Tijdens de aanhouding van de eerste twee verdachten werd in Amsterdam huiszoeking gedaan in vijf wo ningen. Er werden drie vuurwa pens en 47.000 grilden in beslag genomen. Daarnaast werden twee andere verdachten aange houden wegens ongoorloofd vuurwapenbezit. Bij de laatst aangehouden verdachte kwam het 'kaalplukteam' van de poli tie in actie. Bij hem werd voor ongeveer 96.000 gulden aan geld en goederen in beslag ge nomen. Ook hij bezat een vuur wapen. Tijdens het onderzoek naar de activiteiten van een verdachte stuitte de politie op vier Amster dammers en een man zonder vaste woonplaats, die allen bij een of meer van de acht onder zochte gewapende overvallen op vooral ABN/ AMRO-filialen betrokken zouden zijn geweest. Een van de verdachten was eer der uit de gevangenis ontsnapt en later eveneens aanwezig bij de Vinkenveense schietpartij. De onderzochte overvallen waren in Utrecht (16 juni), Vel- sen (29 juni), Haarlem (11 sep tember), Maarssen (15 septem ber), Haarlem (6 oktober), Lei den (15 oktober), Heemstede (26 oktober) en Aarlanderveen (20 november). De politie gaat er van uit dat de verdachten bij nog meer overvallen betrokken zijn geweest. Voor de zesde keer in acht jaar heeft een teem van de Leidse Zijl wijkschook gisteren in het Rembrandtcollege het regionale school- kampioenschap schaken gewonnen. In juni mag de basisschool nu met 35 andere scholen meedoen aan het nationaal kampioenschap in Spijkenisse. Het winnende team bestond uit: Pieter Poul, Frank de Graaf, Diderik Visser, RalfT Nijssen en Richard Groenen. De Springplank uit Sassenheim en de montessorischool Elckerlyc uit Leiderdorp komen ook uit in Spijkenisse. Doos met maar liefst 24 violen In diverse kleuren. Zijlwijkschool schaakt sterk leiden»

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19