'Radongas in huizen: jaarlijks 1000 doden' Zwitserse gletsjers smelten weg 'Evolutionaire' ziekten Wetenschap Spoeling met cytostatica kan amputatie voorkomen Inteelt niet altijd slecht Wormen als bestrijders van slakken WOENSDAG 17 MAART 1993 /- 'ié* Wiegedood zou tegenwoordig meer voorkomen omdat baby's veel va ker alleen en daardoor dieper, slapen dan vroeger, toen zij steeds bij hun moeder sliepen. foto archief verklaard kunnen worden uit het feit dat vrouwen op steeds latere leeftijd hun eerste kind krijgen. Nog niet zo lang gele den was het normaal dat vrou wen zo'n drie tot vier jaar na de eerste menstruatie bevielen van een baby. Na de eerste menstruatie groei de het borstklierweefsel snel om al na enkele jaren het eerste kind voldoende melk te kunnen geven. Na diens geboorte groeit het klierweefsel van de borsten aanzienlijk trager. „Dat scheelt een factor twintig", aldus Eaton. Als andere voorbeelden van 'evolutionare' ziekten worden geelzucht bij pasgeborenen en wiegedood gezien. Lijden wij tegenwoordig aan ziekten omdat onze huidige le venswijze afwijkt van die waar voor wij eeuwenlang waren aangepast? Volgens deskundi gen die zich verdiept hebben in de 'evolutie van ziekten', moet die vraag voor een aantal aan doeningen bevestigend worden beantwoord. Dat bleek, aldus New Scientist, op de jaarlijkse bijeenkomst in Boston, van de Amerikaanse Vereniging tot Be vordering van de Wetenschap. Volgens zo'n deskundige, Boyd Eaton, zou de toename van borstkanker in de huidige geïn dustrialiseerde wereld mede anpsnelste in aantal groeit. Het melanoom komt vooral voor op armen en benen. Plaat selijke uitzaaiingen zijn meestal nog wel goed te verwijderen, maar op een gegeven moment is het gezv/el niet meer te ope reren en is amputatie noodza kelijk. Klaase onderzocht het al ternatief voer amputatie: de re gionale geïsoleerde perfusie. De chirurg legt dan de hoofdvaten van arm of been vrij. Het aan- en afvoerend vat worden aange sloten op een hart-longmachine die de bloedstroom regelt. Qp dat moment dient de chirurg de cytostatica toe, die dan alleen plaatselijk circuleert. Klaase on derzocht patiënten die zo'n per fusie met het middel Melphalan kregen. De resultaten steken gunstig af bij die van operatie zonder perfusie. Behandelingen van melanomen (een vorm van huidkanker) in arm of been met hoge doses cytostatica vormt een goed al ternatief voor amputatie. Wel moet de bloedsomloop van het te behandelen gebied worden geïsoleerd, omdat de cytostatica anders de organen beschadigt. Dat stelt chirurg in opleiding J. Klaase in zijn proefschrift waar op hij 19 maart promoveert aan de Universiteit van Amsterdam. Klaase noemt het melanoom de hardnekkigste en meest moei lijk te behandelen vorm van kanker. Alleen bij de eerste ver schijnselen is het gezwel goed operatief te verwijderen. Het af gelopen jaar bezochten ruim 1400 nieuwe melanoom-patiën- ten de huisarts. Het melanoom is daarmee de tumor die het the independent Onderzoek naar kinderen in bevolkingen waar huwelijken tussen volle neven en nichten gewoon zijn, heeft aangetoond dat inteelt in bepaalde opzichten gunstig is. Hoewel de kindersterfte iets hoger ligt, kan inteelt over een periode van meerdere generaties geneti sche problemen helpen voorkomen. „Inteelt is een manier om het genoom (het geheel van alle genen) te zuiveren. Een bevolking die niet aan zo'n hoge graad van inteelt doet, telt een hoger percentage schadelijke genen", aldus de bio loog Alan Bittles van King's College in Londen. Inteelt is op zich niet schadelijk, maar heeft tot gevolg dat schade lijke genen in het genoom van de ouders eerder op de voorgrond treden. In veel gevallen resulteert dit in een vroege dood van het kind. Met name in het eerste levensjaar lijkt de sterfte 5 tot 6 pro cent hoger te liggen dan bij het nageslacht van niet-bloedverwan- ten. Daarnaast eindigt ongeveer 50 procent van de zwangerschap pen bij inteelt in een miskraam. Dit alles leidt ertoe dat de schade lijke genen worden uitgeselecteerd. Aangeboren problemen, zoals bij doof en blind geboren kinderen, komen vaker voor in het nageslacht van bloedverwanten. Maar uit recent onderzoek blijkt dat deze percentages niet zo hoog liggen als algemeen werd aangenomen. Geen uitbreiding kernenergie VS gpd De Amerikaanse minister van energie, Hazel O'Leary, heeft in het blad van de atoomlobby Nucleair Energy Info gezegd dat het kernenergieprogramma van de VS niet zal worden uitge breid. „Op korte termijn willen zowel de bevolking als de elek triciteitsbedrijven geen nieuwe kerncentrales." Zij voegde er aan toe dat kernenergie te duur is en dat ze in de eerste plaats beleid gaat voeren gericht op energiebespa ring. De regering is van plan de komende vijf jaar het onderzoek naar nieuwe, veiliger kerncen trales te stoppen en één van de twee fabrieken voor de verrij king van uranium te sluiten. Opslag van kernafval ziet O'Leary als een van de grootste hindernissen voor een herleving van kernenergie. In dit,verband merkte ze op, dat niemand een investering van miljarden dol lars doet, als er geen opslagmo gelijkheid is voor het kernafval. Volgens geleerden die een nieu we theorie hanteren over het ontstaan van bolvormige groe pen van 10.000 tot een miljoen sterren is het heelal 15 miljard jaar geleden ontstaan. Alle vier tot dusverre meest gangbare methoden om de ou derdom van het heelal te bepa len zijn gebaseerd op het meten van de snelheid waarmee dit na I de veronderstelde Oerknal uil- dijt. Met deze berekeningen kwam men op leeftijden vari ërend van vijf tot 20 miljard jaar. De nieuwe theorie houdt reke ning met al deze vier methoden, maar voegt er iets aan toe. Na melijk de veronderstelling dal de bolvormige clusters sterren de eerste objecten waren die na de Oerknal ontstonden. Volgens de onderzoekers schijnt de oud ste van deze clusters 15 miljard jaar oud te zijn. Grant Mathews en David Schramm van de Universiteit van Chicago keken volgens een verklaring van het Nationale La boratorium Lawrence Livermo- re in Califomië ook nog naar een andere methode. Daarbij schat men de leeftijd van 'witte dwergen' (sterren die uitbran den), door te meten hoe zwak hun licht is geworden. De 'bleekste' die kan worden waar genomen wijst tot dusverre op een ouderdom van het heelal van zeven tot 11 miljard jaar. De laatste meetmethode voor de ouderdom van het heelal waarover beide geleerden zich bogen meten van de radioac tiviteit van elementen in meteo rieten wijst volgens hen ook in de richting van de door hen veronderstelde leeftijd: rond 15 miljard jaar. Radioactieve deeltjes kunnen longkanker veroorzaken Sneeuwgrens sinds 1850 77 meter gestegen Heelal is volgens 'verzameltheorie' 15 miljard jaar oud Droevige vooruitzichten voor de Alpen en de daarmee verbon den toeristenindustrie. In de omgeving van plaatsen als Davos en Sankt Moritz komen nu nog veel gletsjers voor, maar dat zal veranderen. Ansicht kaarten met besneeuwde ber gen gelden in de toekomst al leen nog in de winter: 's zomers zijn de bergen kaal. Deze som bere conclusie volgt uit een stu die van de Zwitserse gletsjer- deskundige dr. Max Maisch, werkzaam aan het Geografisch Instituut van de Universiteit Zü- rich. In zijn studie rekent Maisch uit, dat over veertig jaar de meeste gletsjers in de Alpen niet meer bestaan. Door de verwachte op warming van de aarde als ge volg van het broeikaseffect smelten de gletsjers weg. Rond het jaar 2030 is nog maar twin tig procent van de huidige glet sjers overgebleven, in het mid den van de volgende eeuw nog maar vijf procent. Maisch heeft tien jaar lang gemeten en gerekend aan de gletsjers in het kanton Grau- bünden en de aangrenzende re gio's van Oostenrijk en Italië. Zijn uitgangspunt was het jaar 1850, het einde van de zogehe ten 'kleine ijstijd'. In totaal heeft Maisch maar liefst 700 gletsjers bestudeerd. Van elke gletsjer stelde hij de geschiedenis vanaf 1850 samen.' Hij bepaalde de toenmalige af metingen en vergeleek die met de situatie nu. Daarbij onder zocht hij of er verband bestaat met de gemiddelde tempera tuurstijging op aarde sinds 1850. nationaal aanvaarde aanna me van opwarming van de aar de met één tot twee graden tus sen nu en het jaar 2030. Dit ver oorzaakt een stijging van de sneeuwgrens met honderd tot driehonderd meter. Maisch re kent uit dat vanaf 2005 dat is over twaalf jaar de gletsjers in versneld tempo wegsmelten, in het jaar 2050 blijven nog vijf procent van de huidige gletsjers over, die tien procent van hun huidige omvang houden. Dat heeft grote gevolgen voor de door Maisch bestudeerde ge bieden en, naar hij zegt, ook voor de rest van de Alpen. Be neden 1200 meter zal nog maar zelden sneeuw vallen. Winter sport kan men daar wel verge ten. Bovendien zal een tot nu toe permanent bevroren deel van de berghelling ontdooien. Daardoor raken stenen los en komen naar beneden. Het maakt de berghellingen minder stabiel. Omdat de neerslag vaker in de vorm van regen valt en de hellingen kaler worden, geeft dit vaker overstromingen. De bo men op de berghellingen kun nen de watervloed niet meer aan, laten los, en zo komen steeds meer rotsen bloot te lig gen. De volgende keer stroomt het water nog sneller naar het dal. Geen prettig vooruitzicht voor de toeristenindustrie, ten zij de opwarming van de aarde alsnog kan worden verhinderd. (Max Maisch, Die Glctscher Graubündens, twee delen, 80 Zwitserse Franc. Te bestellen bij Geograflsches Institut der Universitat Zürich, Wlntcrthu- IMllr—II 190, 8057 Zürich, Zwitserland.) Er is een miniscuul wormpje ontdekt dat naaktslakken doodt en dat kan worden ingezet om miljoenen guldens schade aan landbouwgewassen te voorko men. Het wormpje bereikt een maximum lengte van 3 millime ter en is door wetenschappers van de Bristol universiteit gepa tenteerd. Dr. David Glen en dr. Michael Wilson zochten een manier om naaktslakken, die enorme schade aanrichten aan wintertarwe, te bestrijden. Zij verzamelden naaktslakken en hielden ze in overbevolkte omstandigheden, zodat moge lijke infecties de beste kans hadden om zich te vermeerde ren. Al snel werden de slakken dik en verschrompelden. In plaats van de verwachte bacte rie, virus of schimmel troffen de wetenschappers tot hun verba zing een miniscuul wormpje aan: Phasmarhabditissp. van de klasse nematoda, oftewel draadwormen. Uitgebreide tests toonden aan dat grond, met de wonnen be sproeid, een beduidend grotere oogst oplevert. De wormen wor den met miljarden tegelijk in een vat vloeibaar voedsel ge kweekt. Dan worden ze met klei vermengd, zo kunnen ze maan den lang in een koele ruimte worden bewaard. De klei wordt vervolgens in water opgelost, waarna het mengsel over het land wordt gesproeid. Er bestaat geen gevaar dat de draadwormen mensen zullen infecteren, omdat het dier tem peraturen van boven de 25 gra den Celsius niet overleeft. Het grote voordeel van de wormen is dat ze alleen de slakken do den, terwijl chemische bestrij dingsmiddelen ook nuttige die ren zoals regenwormen, kevers en vogels doden. Tarwe heeft meer kans om op te komen als de akker is 'bespren keld' met wormen die de naakt slakken, die het zaaigoed opeten, verdelgen. foto archief Radongas is een belangrijke radioactieve stralingsbron. Het edelgas dat zich vrij in de bodem beweegt, dringt via kruipruimten en gaten en kieren in de vloer woningen, kantoren en gebouwen binnen. Verder komt radongas vrij uit bouwmaterialen als cement, baksteen en zand- kalksteen en verschillende soorten gipsstoffen. Dit concludeert natuurkundige Rob J. de Meijer, onder meer buitengewoon hoogleraar in de radioactiviteit van de woonomgeving en het leefmilieu aan de Technische Universiteit in Eindhoven, na tien jaar onderzoek. „Door het inademen van ra dongas overlijden jaarlijks dui zend mensen aan longkanker. Als wij geen andere bouwme thoden en -materialen vinden, zal de radioactiviteit in wonin gen en gebouwen verder toene men en jaarlijks meer slachtof fers eisen dan nu in het verkeer omkomen", zegt De Meijer. Radon ontstaat uit radium, een vervalprodukt van uranium. Het komt in kleine hoeveelhe den in de aardkorst voor. Klei gronden in het noorden en löss- gronden in Limburg herbergen een gemiddeld hoge radoncon- centratie. Radon stijgt op uit de bodem en valt in elementen uit een. In deze omgezette vorm kunnen de radioactieve deeltjes zich vastzetten op het longweef sel en longkanker veroorzaken. Doden Radon levert een bijdrage van 60 procent aan de stralingsbe lasting in ons land. Het aandeel in deze belasting door de ramp in Tsjernobyl in 1986 bleek ^slechts één procent. „De ko mende vijftig jaar zullen wereld wijd twintig- tot dertigduizend mensen door Tsjernobyl overlij den. Radon daarentegen zal in ons land in diezelfde periode vijftigduizend slachtoffers ei- De gevolgen van radon zijn onder andere onderzocht bij Amerikaanse uraniumdelvers. Hun overlijdensrisico is in latere bevolkingsonderzoeken in Amerika en Zweden bevestigd. „Op grond daarvan komt men Grond in Zuid-Limburg en in het noorden van ons land bevat het meeste radongas. Tegen de vlakte Bij toepassing van de huidige Richtlijn Schadelijke Stoffen van VROM zou, om zomaar een voorbeeld te noemen, een nieuwbouwwijk als Camming- haburen in Leeuwarden direct tegen de vlakte moeten. De richtlijn gaat uit van een maxi maal risicocijfer van één dode per jaar op een miljoen men sen. Oftewel, niet meer dan 15 slachtoffers op de totale Neder landse bevolking. Met 1000 do den per jaar door radon wordt die grens flink overschreden. In het onderzoeksprogramma van het KVI (Kernfysisch Ver snellers Instituut) in Gronin gen,) waaraan De Meijer is ver bonden, wordt hard gewerkt aan de 'stralingsarme' woning. De Meijer verwacht dat deze woning misschien rond 2010 in gebruik kan zijn. „Waar wij naar zoeken, zijn betere ventilatie- mogelijkheden. Verder moeten wij eerst weten hoe radon uit materialen vrijkomt. Dan pas kunnen wij zoeken naar die sa menstelling van bouwmateria len die het vrijkomen van radon voorkomt. Als wij dat weten, dan pas heeft het zin de bouw voorschriften aan te scherpen". het Zwitserse kanton Grison kleiner. Sinds het begin van deze eeuw is de foto» ap Elk jaar wordt de grootste gletsjer in ijsmassa 1318 meter 'gekrompen'. In het onderzochte gebied was in 1850 het oppervlak van de gletsjers 465 vierkante kilo meter. Daar is nu nog 280 vier kante kilometer van overgeble ven: een afname derhalve met veertig procent. Tien procent van de gletsjers die in 1850 be stonden, zijn nu al verdwenen. Vooral kleintjes Vooral de kleinere gletsjers be neden de 2500 meter leggen het loodje. Deze hebben een derde deel van hun oppervlakte verlo ren. Uitgedrukt in hoeveelheid ijs: de onderzochte gletsjers be vatten in 1850 nog 18 kubieke kilometer ijs, waarvan nu 10 ku bieke kilometer over is. Dit be tekent een achteruitgang met veertig procent. Deze achteruit gang is eveneens te merken aan de lengte. Gemiddeld zijn de gletsjers sinds 1850 ongeveer 550 meter korter geworden, een afname van de lengte van 45 procent. Al met al zijn de gletsjers nu kleiner dan ooit, aldus Maisch, die een vergelijking maakte met gegevens over de afgelopen tienduizend jaar. In die tijd zijn de gletsjers op geen enkel mo ment korter geweest dan nu. Bovendien was de periode van 1980 tot heden de warmste sinds 1850, wat het smelten van de gletsjers versnelde. Maisch merkt bovendien op, dat de sneeuwgrens sinds 1850 rond 77 meter is gestegen. Dat komt overeen met een gemiddelde temperatuurstijging op aarde van een halve graad. Zelden sneeuw Met behulp van bovenstaande gegevens maakt Maisch een toekomstverkenning. Zijn uit gangspunt daarbij is de inter- Grond en bouwmaterialen geven radongas af. foto united photos de boer tot 1000 doden per jaar door ra don," zegt De Meijer. De radonconcentratie is af hankelijk van de bodemstruc tuur, de manier waarop het gas zich in de bodem beweegt, de grondwaterstand, luchtdrukver- schillen en vocht en kou. Door deze fysisch-geografische facto ren kunnen in twee, naast el kaar gelegen rijtjeshuizen in een straat twee totaal verschillende radonconcentraties worden ge meten. Nieuwe huizen De vakgroep van De Meijer heeft vastgesteld, dat de radon concentraties in de huizen, die na 1970 zijn gebouwd, gemid deld 30 tot 40 procent hoger lig gen dan in het oudere woning bestand. Mogelijke oorzaken voor deze stijging is het gebruik van meer industriële reststoffen in bouwmaterialen als cement. Plannen'van de bouwindustrie om Noors graniet als grindver- vanger te gebruiken, wijst De Meijer van de hand. „Graniet is rijk aan uranium. De hoeveel heden radon die eruit vrijko men, zijn aanzienlijk". Verder wijst hij erop de woningisolatie en de neiging om huizen pot dicht af te sluiten. „Het vraag stuk eist een integrale oplos sing: het verlagen van de radon concentratie, zonder dat het kli maat in huis erop achteruit gaat".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9