L Jeltsin wil meteen hulp van Westen Buitenland Wat wil Duitse weekblad Der Spiegel met Björn Engholm? 'VN-rapport vol fouten' Morillon vastbesloten Srebrenica te redden Vaart achter spoor Londen-Chunnel Chaos bij toespraak Italiaanse premier Tientallen doden bij bomaanslag Calcutta Rabin eerder naar huis vanwege situatie Israël Strijd gaat door ondanks vredesoverleg •fSW WOENSDAG 17 MAART 1993 Zware strijd in Abchazië MOSKOU Rtr-AFP-UPI In de Georgische' deelstaat Ab chazië is gisteren zwaar gevoch ten tussen Georgische en Ab- chazische troepen rond Soechoemi. Volgens de Georgi sche president Sjevardnadze zijn daarbij zeker 70 doden ge vallen. De steun van Russische troepen aan de Abchaziërs kan tot oorlog tussen Georgië en Rusland leiden, zo waarschuw de hij. De Georgische troepen zijn erin geslaagd het Abchazische offensief terug te dringen. De Abchazische en Georgische eenheden bestreden elkaar met zware artillerie, tanks en ge vechtsvliegtuigen aan de front lijn, de rivier Goemista. CORRESPONDENT De sociaal-democraten in Sleeswijk- Holstein zijn veel dieper in de onzali ge Barschel-affaire uit 1987 verwik keld dan algemeen werd aangeno men. Maandag gaf Klaus Nilius, de vroeger SPD-woordvoerder en tot vo rige week naaste medewerker van minister-president Björn Engholm, toe dat hij in 1987 voor de regionale parlementscommisie had gelogen. Nilius erkende dat hij ruim voor de val van de toenmalige CDU-minister- president Uwe Barschel contacten had onderhouden met diens specia list voor dirt}' tries, Reiner Pfeiffer. Naar nu duidelijk is geworden, was Pfeiffer een soort dubbel-agent. Aan de ene kant bereidde hij de laster campagne voor tegen Engholm, ter wijl hij aan de andere kant de sociaal democraten voorzag van nieuwtjes uit Barschels bureau. Zo leverde Pfei ffer de tekst*van Barschels laatste toe spraak in het regionale parlement voor de verkiezingen van 13 septem ber. Die tekst moet Engholm hebben ge kend, anders is het niet te verklaren dat hij in zijn antwoord reageerde op een passage die Barschel op het laatste moment uit zijn toespraak had geschrapt. Verder bracht Eng- holms medewerker Nilius de dubbel agent in contact met het weekblad Der Spiegel, dat dan ook op de dag van de verkiezingen de hele Barschel- affaire openbaar maakte. Uwe Bar schel zocht uiteindelijk de dood in een Zwitserse badkuip en Björn En- hholm won de verkiezingen royaal. Lang werd er gegist over de vraag of Barschel zelfmoord had gepleegd of dat hij het slachtoffer was geworden van eeti internationale samenzwering van wapenhandelaars, waarbij ook de vroegere Oostduitse Stasi een rol had gespeeld. Nog altijd twijfelt zijn fami lie aan de zelfmoordtheorie. Reiner Pfeiffer verdween intussen in de ver getelheid en Engholm, die netels zijn gezin enorm had geleden onder de werkelijk smerige campagne waar mee Barschel en Co hem politiek monddood hadden willen maken, werd het toonbeeld van de integere politicus. Tot enkele weken geleden bekend werd dat Engholms vriend, de regio nale minister lansen (sociale zaken) uit eigen zak in 1987 en 1988 een hal ve ton had betaald aan Pfeiffer. Hoe wel Jansen in alle toonaarden be weert dat dit alleen maar een hu maan gebaar is geweest en dat 'mijn vriend Björn' er niets van heeft gewe ten, komt deze genereuze geste na de ontboezemingen van Nilius in een ietwat ander licht te staan. Nu vraagt iedereen zich of Pfeiffer niet al maanden voor het bekend worden van het schandaal van twee walletjes heeft gegeten en daarvoor door de SPD betaald is. En wat wist Björn Engholm? Een sleutelrol is deze hele affaire speelt het weekblad Der Spiegel. Af gelopen maandag bracht het blad een enorm verhaal vol details over de zaak. Maar het geheel was voorzien van veel vraagtekens. En dat is schijnheilig, want had de SPD-man Nilius immers niet in 1987 het con tact tussen Der Spiegel en Reiner Pfeiffer tot stand gebracht en wist het blad dus niet alles over de twijfelach tige relaties tussen beiden? Omdat de redactie zich er blijkbaar terdege van bewust is dat Pfeiffer ook over zijn contacten met Der Spiegel wel eens zou kunnen uitpakken, wordt toegegeven dat men hem eind 1987 165.000 mark heeft betaald. ,,Een vergoeding voor gemist salaris", heet het in Der Spiegel. Bij de SPD wordt nu driftig geraad- seld wat het machtigste blad in Duitsland eigenlijk wil. In het verhaal van maandag draaide alles om Nilius, die volgens Der Spiegel mogelijk ook nog een Stasi-agent is geweest. Hij heeft, waarschijnlijk om nieuwe ont hullingen te voorkomen, met zijn be kentenis voor de vlucht naar voren gekozen en is nu op zoek naar een nieuwe baan. Nog gelooft niemand boven de Elbe dat Björn Engholm geweten heeft wat zijn partijvrienden allemaal voor stunts hebben uitgehaald om de in derdaad scrupuleuze Barschel te ont maskeren, maar het wordt wel tijd dat hij dit ook zonneklaar bewijst. Per slot van rekening heeft SPD-voorzit- ter en kanselierskandidaat Björn En- holm in 1987» toen hij mlnlstei presl- dent werd. beloofd eerlijkheid en ge loofwaardigheid tot het ra htanoer van zijn politiek te maken. Dat moet hij dan nu waarmaken. Niet alleen uit ethische overwegin gen. maar ook om volgend jaar bij de algemene verkiezingen een kans te maken tegen kanselier Helmut Kohl. Want het slaat als ren paal bOVOl water dat de CDU-strategen wan neer ftet in de campagne hard tegen hard gaat elk spoortje van twijfel aan Engholms geloofwaardigheid ge nadeloos zullen uitbuiten. Het gevoe lige 'noordlicht' Engholm zou al eer der gedoofd kunnen worden, als Der Spiegel werkelijk besluit uit alle re dactiekolommen het vuur op hem te openen. Menig politicus in Duitsland kan daar een droevig lied van zingen. Dodental sneeuwstorm VS stijgt Washington Het aantal dodelijke slachtoffers van de zware sneeuwstorm die het afgelopen weekeinde de Amerikaanse oostkust heeft geteisterd, is gisteren opgelopen tot 219. Vijftig mensen worden nog vermist. De schade van de storm wordt op enkele miljarden dollars geraamd. Russische democratie is in gevaar' El Salvador WASHINGTON »AP-Rtr Vice-president Merino van El Salvador heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op het rapport van de Commissie van Waar heid van de verenigd^ Naties. Het Salvadoraanse leger is door deze commissie voor 85 pro cent verantwoordelijk gesteld voor de tijdens de twaalf jaar durende burgeroorlog begane wreedheden en moorden. Volgens Merino overweegt de regerende Arena-partij actie te ondernemen tegen de VN. Het rapport zat volgens Merino vol fouten. De lijst met namen van 'schuldigen' rammelt naar de smaak van de vice-president. De conclusie dat Arena-oprich ter D'Aubuisson in 1980 achter de moord zat op aartsbisschop Romero noemde Merino,'abso luut beledigend'. Het VN-rapport is volgens het Amerikaanse Congreslid Torri- celli een 'beschamend hoofd stuk in de Amerikaanse buiten landse politiek'. Torricelli, een Democraat, beweert dat de re- gering-Reagan tegen het Con gres en de Amerikaanse bevol king heeft gelogen door te zeg gen niks af te weten van wanda den die de Salvadoraanse rege ring beging. De rechtse regering van El Salvador ontving van de VS 11 miljard gulden aan steun in haar strijd tegen de linkse re bellen. President Boris Jeltsin heeft het Westen opgeroepen on middellijk met hulp voor Rusland te komen. De Russi sche democratie is in gevaar, aldus Jeltsin gisteren tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Franse presi dent Mitterrand. moskou hans geleünse correspondent Volgens Jeltsin kan met wester se financiële steun niet worden gewacht op een besluit van de G-7-top (de zeven rijkste indus trielanden) die begin juli in Tokyo wordt gehouden. Dat kon voor Rusland wel eens te laat zijn, aldus Jeltsin. Hij nam de gelegenheid te baat om ern stig te waarschuwen voor een communistische machtsover name. „Het Westen heeft voor de bijeenkomst van het Congres van Volksafgevaardigden het re vanchistische gevaar niet goed begrepen. Het Congres toonde aan dat er een serieuze poging is om de macht van de commu nistische Sovjets (raden) te her stellen." Jeltsin benadrukte dat de markthervormingen op het spel staan in zijn strijd legen het parlement. Hij gaf ook aan dat drie van de vijf ministers uit het kabinet-Tsjernomyrdin zullen worden vervangen. Jeltsin kreeg gisteren in elk geval politieke steun van Mitter rand. De Franse president zei dat er voor juli een extra G-7 top moet komen, het liefst na de ontmoeting van Jeltsin en de Amerikaanse president Clinton die voor 4 april staat gepland. Maar de G-7 zijn er nog niet uit op welke manier hulp moet worden verleend. Jeltsin wilde gisteren nog niet onthullen welke maatregelen hij zal nemen om democratie en hervormingen te redden uit de greep van het parlement. Hij zei eerst een volledig beeld te moe ten hebben van de politieke schade die het Congres heeft aangericht. Opera Parijs mist 6 miljoen franc parijs Uit de kas van de Opera Bastille in Parijs wordt 6 miljoen franc 1,98 miljoen gulden) vermist. Vorige maand werd ontdekt dat het geld weg is. Een woordvoerster zei dat het geld in een periode van zes maanden door een werknemer is weggenomen. Het totale budget van de Opera bedroeg in 1992 781 miljoen franc. 'Dioxine vrij door explosie Hoechst' frankfurt» Bij de explosie maandag van het chemieconcern Hoechst in het Westduitse Frankfurt is dioxine vrijgekomen, al dus de milieu-organisatie Greenpeace gisteravond. Het bericht wordt tegengesproken door Hoechst, dat stelt dat de uitslag van het onderzoek ter plaatse nog niet bekend is. Bij het ongeluk in de fabriek, het zevende bij Hoechst in drie weken tijd, vielen een dode en een gewonde. Proces tegen Duitse neo-nazi band mannheim» De vijf leden van de Duitse rechtsextremistische rockband „Tonstörung" zijn in staat van beschuldiging gesteld. Ze wonden beschuldigd van volksophitsing, aanzetten tot ras senhaat en openbare oproepen tot misdrijven. De band heeft volgens de aanklager bij openbare optredens en op musicasset- tes songs met antisemitische inhoud en tegen buitenlanders ge richte songs verspreid. Oud-minister Algerije vermoord algiers» De voormalige Algerijnse minister van hoger onderwijs, Djilali Liabes, is gisteren doodgeschoten. Bij een andere aanslag raakte de minister van sociale zaken licht gewond. Premier Be laid Abdesslam zei dat de door het leger gesteunde junta extra maatregelen zal treffen tegen het „escalerende terrorisme" van islamitische fundamentalisten. Bom ontploft voor Egyptisch museum cairo Bij een bomexplosie voor het Egyptische nationale ar cheologische museum in Cairo zijn gisteren vier toeristenbussen beschadigd. De aanslag lijkt opnieuw het werk van islamitische fundamentalisten die de regering omver willen werpen. Volgens de politie heeft niemand letsel opgelopen. De vier autobussen liepen wel aanzienlijke schade op. „Ik ben vastbeslotener dan ooit mijn missie te voltooien." Dat zei VN-vredesmachtchef gene raal Philippe Morillon gister avond voor de radio na afloop van een tweede gesprek met een van de Servische militaire leiders in Bosnië, generaal Milo- vanovic. „Ik ben er zeker dat het niet vergeefs is en dat wij met hulp van de hele wereld deze stad (Srebrenica) zullen red den". In een vraaggesprek met Ra dio France Internationale (RFI) zéi Morillon ook dat hij wordt begeleid door twee Amerikaan se militairen, een majoor en een onderofficier. Washington heeft nooit officieel laten weten dat er in Bosnië Amerikaanse militai ren zijn. Morillon wil het belegerde Srebrenica niet verlaten voordat de Serviërs de VN-hulpkonvooi- en doorlaten. Gisteravond was er een principe-akkoord bereikt. „Maar dit wordt niet nageleefd, het staakt-het-vuren is er niet gekomen, het konvooi naar Sre brenica is niet doorgekomen, de luchtbrug is niet open, maar ik ben vastbesloten mijn missie te voltooien", zei Morillon. De toestand in Srebrenica is verschrikkelijk. Per dag sterven zo'n veertig mensen. Hoewel de temperatuur ver onder nul is gezakt, lopen tienduizenden zonder jas en schoeisel op straat. LONDEN CHRISTIAN WOLMAR THE INDEPENDENT De Britse regering zet alsnog vaart achter de spoorverbinding tussen Londen en de Chunnel, de spoortunnel onder het Ka naal. Dat heeft de Britse minis ter Lamont (financiën) gisteren bekend gemaakt bij de presen tatie van zijn begroting in het Lagerhuis. Lamont zei dat de regering de aanleg van de treinverbinding, die rond het jaar 2000 vijf jaar eerder dan Londen aanvan kelijk nodig vond klaar moet zijn, zal ondersteunen. De fi nanciering van het ongeveer 8 miljard gulden kostende project hoeft niet langer geheel uit de particuliere sector te komen. De spoorlijn zal echter niet langer zoals gepland eindigen in het Londense King's Cross-sta tion, maar in het tegenover lig gende St. Pancras. Dat levert een aanzienlijke besparing op. Lamont maakte tevens be kend dat het vliegveld He athrow in 1997 een directe treinverbinding krijgt met de hoofdstad. De trein moet er 16 minuten over doen. De metro doet er nu ruim 45 minuten over. Voor de 800 miljoen gul den kostende Heathrow Express heeft het parlement al in 1991 toestemming gegeven, maar de uitvoering is vertraagd door een langdurige ruzie tussen British Rail en de exploitant van He athrow. Het grootste probleem waar Lamont zich gisteren voor zag geplaatst, was het begrotingste kort. Voor het komende fiscale jaar, dat begint in april, werd dat tekort (door hemzelf) ge schat op 35 miljard pond (bijna 100 miljard gulden). Dat bete kende dat de regering elk uur van dat jaar ruim 4,5 miljoen pond meer zou gaan uitgeven dan ze ontving. Lamont moest het begrotingstekort dichten, maar kon de belastingen niet verhogen. De oplossing die hij koos, was pragmatisch. Voor het komende fiscale jaar zouden de belastin gen gelijk blijven, zo decreteer de hij, de daarop volgende jaren gingen ze omhoog. En om de angst weg te nemen bij de financiële markten, die zich zorgen maakten over het tekort op de begroting, kondig de Lamont gisteren ook gelijk aan met hoeveel de belastingen omhoog gingen. In het fiscale jaar 1994/95, zei Lamont, zou dat 6,5 miljard pond zijn, het daar opvolgende jaar met nog eens 10 miljard. Zo gaan de Britten de komende jaren meer betalen voor tabak, wijn en bier. Ook autorijden wordt duurder. De prijs van een fles whisky wordt daarentegen niet ver hoogd. Jeltsin en Mitterrand tijdens een korte rondleiding door het Kremlin. foto reuter gennadi galperin rome eelco van der linden correspondent 'Lynchen is de meest nobele vorm van rechtspreken' zei de 'duivelse' ideoloog van de Lega Nord, Gianfranco Nliglio, vorige week. Een van zijn volgelingen zorgde gisteren in het Italiaanse parlement voor grote commotie door tijdens het betoog van pre mier Amato met een enorme galg te zwaaien. Het kwam de Lega-parlementariër op een schorsing van zeven dagen te staan. De Italiaanse 'Tweede Kamer' sloot een week van debatten over de 'morele kwestie' af. Ie dereen was er om het weer woord van Amato aan te horen of te verstoren. Amato stelde voor het aantal parlementariërs (nu bijna 1000) te halveren en electorale hervormingen door te voeren. Verder werd besloten tot het zoekëh naar een 'politie ke oplossing' voor het corrup tieprobleem, nieuwe regels voor de financiering van politieke partijen en de wijze van aanbe steden van openbare werken. Intussen gaat de 'operatie schone handen' door. In Milaan bevestigde de vorige week gear resteerde topman Cagliari. het bestaan van 'zwarte fondsen' voor de financiering van politie ke partijen. Oud-minister Pran- dini (openbare werken) zou er een Zwitserse 'smeergeldreke- ning' op na houden en ook de gedagvaarde Altissimo, secreta ris van de'Liberalen zou corrupt zijn. Beiden ontkennen. Altissi mo zal echter aftreden 'om geen obstakel te zijn voor zijn partij'. Bij een krachtige bomexplosie in de Oostindiase stad Calcutta zijn afgelopen nacht zeker 50 mensen omgekomen en 100 ge wond geraakt. De autoriteiten vrezen dat het dodental nog zal stijgen, omdat tientallen men sen zich nog onder het puin be vinden. Het Indiase persbureau PTI meldde dat twee gebouwen in het drukke Bowbazaar-district in het centrum van de stad na de explosie zijn ingestort en dat in beide woonblokken brand uitbrak. De meeste mensen la gen al in bed toen zich even na middernacht twee krachtige ex plosies voordeden. Vorige week vonden in de Westindiase stad Bombay bij een bomaanslag meer dan 250 mensen de dood en raakten 1.250 gewond. India heeft de veiligheids maatregelen in de hoofdstad New Delhi verscherpt nadat Washington had gewaarschuwd voor nieuwe bomaanslagen. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische premier Rabin, dfe op bezoek is in de Verenigde Staten, gaat eerder dan voorzien naar huis terug. Volgens zijn woordvoerder maakt het toene mende aantal Palestijnse aan slagen op Israëlische burgers een vervroegde thuisreis nood zakelijk. Rabin bespreekt vrijdag in Jeruzalem maatregelen die een verdere verslechtering van de veiligheidssituatie moeten voorkomen. In de Gazastrook was het gis teren zeer onrustig. Bij het vluchtelingenkamp Klian Yunis werden twee Palestijnen dood geschoten en raakten minstens zeventig anderen gewond na een veldslag met het leger. In Jenin, op de Westelijke Jor- daanoever, schoot het leger gis teravond drie demonstranten neer. Israëlische soldaten open den gisteren op een andere plek op de Westelijke Jordaanoever het vuur op een auto niet Israë lische kolonisten die door een wegversperring reed. Volgens het leger hadden de inzittenden van de auto Palestijnse automo bilisten met stenen bekogeld. Er zijn drie arrestaties verricht. van regionale bestuurslichamen die voor orde en vei ligheid moeten zorgen. Intussen gaat de stroom vluchtelingen naar de hoofdstad Muqdisho door. De plattelandsfamilie op deze foto heeft een barre reis achter de rug. Het zwaar ondervoede kind, dat wordt getroost door haar grootmoeder, hoopt in de hoofdstad weer wat op krachten te komen. foto reuter »corinne dufka muqdisho» In de Somalische havenstad Kismayu zijn gisteren gevechten uitgebroken tussen troepen van generaal Morgan en diens rivaal Omar Jesse. Belgische VN-soldaten hebben de strijdende partijen uit elkaar gedreven. De partijen op het vredesberaad in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba, dat vandaag zijn derde dag inging, zijn het gisteren niet eens geworden over op deling van Somalia. Zij voelen wel voor het instellen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7