Kamer eist resultaten van politie Onzinnige eisen aan politie Binnenland Kok houdt vast aan 'een tandje minder' Brinkman wil geen WW'ers, maar RWW'ers 'halveren' Italianen willen failliet ziekenhuis Eén dag op de wereld NIPO: CD staat helemaal niet op twaalf kamerzetels Ouder-Amstel legt bouw stadion voor aan rechter Politie pakt super-bankrovers WOENSDAG 17 MAART 1993 Is Persburc Ju GPD Gcmwnscbappc'i|Vc PerstK Utrecht denkt aan rollend trottoir utrecht» De stad Utrecht krijgt mogelijk een rollend trottoir. Het gemeentebestuur oppert dit idee in een brief aan de gemeente raad over de ontwikkeling van de omgeving rond het Centraal Station. Naast het rollend trottoir denkt het college aan goede beschutting, het wegnemen van barrières en de aanleg van dui delijke looproutes. De vervoerregio Utrecht mag van het rijk zes honderd miljoen besteden voor het verbeteren van het open baar vervoer. Groningse natuurgebieden vermest Groningen» Vrijwel alle natuurgebieden in de provincie Gronin gen zijn in bepaalde mate vermest. Dat wil zeggen dat bodem en water te veel voedingsstoffen bevatten, waardoor de plantenrijk- dom achteruit gaat. De vermesting is volgens het onderzoeksbu reau Iwaco niet alleen het gevolg van directe bemesting door boeren, maar ook doordat meststoffen via neerslag in de bodem komen en door de verlaging van het grondwaterpeil niet uit spoelen. Het provinciebestuur wil de veestapel verminderen in de vermeste gebieden, het grondwaterpeil verhogen en in som mige gevallen de (te rijke) bodem afplaggen. Politie pakt illegalen op automarkt utrecht» De Utrechtse politie heeft gisteren ongeveer 125 be zoekers van de plaatselijke automarkt opgepakt en over de grens gezet omdat ze geen geldige papieren hadden. In totaal contro leerde de politie 375 mensen uit 15 voornamelijk Oosteuropese landen. Bij de actie nam de politie verder veertig sloffen sigaret ten, tien spuitbussen met traangas en twintig messen in beslag. De politie beschikte al enige tijd over aanwijzingen dat op de au tomarkt wordt gehandeld in illegale sigaretten, alcohohol en wa pens. De actie stuitte overigens op bezwaren van de autohande laren. Die zagen hun inkomsten flink teruglopen omdat de poli tie een derde deel van hun klanten zonder pardon de grens weer overzette. Eis zeven jaar voor doodslag met truck den haag Een vrachtwagen werd een dodelijk wapen, zei offi cier van justitie Geradts gisteren voor de Haagse rechtbank toen hij zeven jaar cel eiste tegen een 38-jarige vrachtwagenchauffeur uit Smallingerland. De man reed na een ruzie in een café op 11 december vorig jaar een bromfietser dood op een weg in Zoeter- meer. De chauffeur kwam in het café op voor een in het nauw gedreven vrouw en kreeg klappen van het slachtoffer. Toen hij de man later op de fietsstrook zag rijden, wilde hij hem naar ei gen zeggen bang maken en stuurde naar rechts. Volgens een meerijdende lifter zou hij hebben gezegd: „Nu gaat hij eraan." De bromfietser kwam ten val en werd overreden door de veertig ton zware truck. Grote uitval opleiding rode baretten den haag Twintig procent van de rode baretten-in-spé haakt al tijdens de opleiding af. Dat blijkt uit een rapportage van minister Ter Beek van defensie over de werving van vrijwilligers voor de luchtmobiele brigade. De werving van vrijwilligers voor deze be roepsbrigade met rode baret loopt overigens voorspoedig, schrijft Ter Beek. Defensie verklaart het grote aantal afhakers tij dens de opleiding uit alle speculaties over militair ingrijpen in het voormalige Joegoslavië. „Veel jongens worden om die reden door de achterban aangespoord zich toch maar terug te trek ken", aldus een woordvoerder van Defensie. 'Straf als criminaliteit niet vermindert CDA en PvdA willen dat de politie concrete opdrachten krijgt in de strijd tegen de toenemende criminaliteit. Als het streven van bijvoorbeeld minder inbraken niet wordt gehaald, moeten voor het politiekorps 'sancties' volgen. ken worden gepleegd, minder auto's worden gekraakt en ook dat het aantal snelheidsovertre dingen lager moet worden. De PvdA steunt de CDA'er in deze opvatting. Als de politie daar niet in slaagt, moet de korpsleiding daar tekst en uitleg over komen geven. Bij het niet-nakomen van de afspraken wachten sanc ties, bij betere resultaten volgen beloningen, aldus Van der Heij den. Welke dat zijn, liet hij in het midden. Meer geld krijgt de politie op dit moment niet. Pas bij de kabinetsformatie van 1994 zal het CDA „zich bera den" over extra middelen voor de politie, aldus Van der Heij den. De oppositie is kwaad op het kabinet, omdat nauwelijks naar haar kritiek op de politiewet wordt geluisterd. WD'er Dijk stal noemde de voornamelijk den haag gpd Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer bij het debat over de nieuwe politiewet, die de om vorming van de rijks- en ge meentepolitie in 25 regionale korpsen en een landelijk korps mogelijk moet maken. De coali tiepartijen stemmen met de grootscheepse reorganisatie in, maar hebben hun twijfels of de politie ook effectiever en doel matiger gaat werken, wat uit eindelijk het doel van de opera tie is. Daarom moeten de verant woordelijke politieministers, Dales van binnenlandse zaken en Hirsch Ballin van justitie, de nieuwe korpsen 'concrete op drachten' geven. Het CDA-ka- merlid Van der Heijden noemde als voorbeeld dat de veiligheid op straat met tien procent dient toe te nemen, dat minder inbra- PvdA-ieider botst met CDA DEN HAAG «ANP Minister Kok van financiën blijft van mening dat het bij het weg werken van het overheidstekort volgend jaar wel „een tandje minder" kan, omdat te veel be zuinigen schadelijk zou zijn voor de werkgelegenheid. Een rapport van het Centraal Plan bureau (CPB) waarin wordt ge steld dat fikse ombuigingen de werkgelegenheid helemaal niet aantasten, heeft de bewinds man niet tot andere gedachten gebracht, zo bleek gisteren bij een debat in de Tweede Kamer. Het CPB heeft berekend dat het kabinet volgend jaar negen miljard moet bezuinigen om het financieringstekort op de in het regeerakkoord afgesproken 3,25 procent te krijgen. Kok uil het regeerakkkoord echter losla ten en overstappen op de in Eu ropees verband afgesproken norm voor vermindering van het overheidstekort. Dat bete kent dat zo'n anderhalf miljard minder hoeft te worden bezui nigd. De WD heeft Kok al diverse malen gehekeld om die opvat ting. Woordvoerder De Korte, die zich nu voelt gesteund door het CPB, haalde gisteren op nieuw uit. „Kok uil voor goud gaan, maar als minister van fi nanciën is hij nog niet eens van ijzer", spotte hij, verwijzend naar een opmerking van de mi nister dat hij als PvdA-lijstrekker „voor goud wil gaan". Ook de CDA-fractie vindt vooralsnog dat Kok het regeer akkoord moet handhaven. Woordvoerder Terpstra liet we ten „een degelijke begroting" te verwachten voor 1994. Er mo gen geen bezuinigingen worden doorgeschoven naar de volgen de kabinetsperiode, zo waar schuwde de CDA'er. Kok werkt momenteel aan de zogenoemde kaderbrief, waarin de lijnen voor de begroting 1994 worden uitgezet. Naar verwach ting gaat dit stuk eind deze week naar het kabinet. De ministers Dales en Hirsch Ballin ogen niet bijster geïnteresseerd tij dens het debat over de nieuwe politiewet in de Kamer. FOTO ANP ED OUDENAARDEN schriftelijke behandeling van de negeerd, gebagatelliseerd en wet tot nu toe „een dieptepunt geriduciliseerd". Zelfs Stoffelen in de parlementaire verhoudin- PvdA) omschreef de schriftelij- gen". Hij had het als ervaren ka- ke voorbereiding van de wet merlid nog nooit meegemaakt door beide ministers als „een dat vragen en opmerkingen botte weigering om fatsoenlijk den haag anp door ministers zo werden „ge- antwoord te geven". Fractievoorzitter verspreekt zich een Erretje Braks naar FAO den haag gpd Oud-landbouwminister Braks verkiest de functie van direc teur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie FAO van de Verenigde Naties in Ro me boven het gouverneurschap van Limburg. Het kabinet heeft de oud-minister gevraagd zich voor deze baan kandidaat te stellen. Voor veertig miljoen gulden bilthoven gpd Een groep Italiaanse zakenlieden wil het inmid dels failliete ziekenhuis Berg Bosch in Bilthoven kopen. De Italianen willen een privé-kliniek be ginnen voor specialistische zorg aan onder ande ren kankerpatiënten, AIDS-patiënten en ouderen. Dat heeft curator Van Riet? belast met de juridi sche en financiële afwikkeling van het ziekenhuis faillissement, gisteren bekendgemaakt. Volgens Van Riet zijn de Italianen in staat en bereid vrijwil direct de benodigde veertig miljoen gulden op ta fel te leggen. Hoewel de Italianen vorige week al een garan tiesom van één miljoen gulden wilden betalen, heeft Van Riet het aanbod nog even afgehouden. „En mocht de koop wel doorgaan dan heb ik ook de nodige eisen. Er moeten zoveel mogelijk spe cialisten mee naar de privékliniek en we willen dat de filosofie van de antroposofische Berg Bosch-school intact blijft", aldus Van Riet. Hij vindt het jammer dat hij voor het overige verpleegkundige personeel van het ziekenhuis en de op het 43 hectare grote terrein gevestigde an troposofische klinieken (in totaal zo'n driehon derd werknemers) „helaas" geen eisen kan stel len. De kans dat de Italiaanse privékliniek er komt, is volgens een woordvoerder van het ministerie van WVC klein. Hij wijst erop dat alleen erkende instellingen zonder winstoogmerk toestemming krijgen. Daar zou bij de Italianen, die een keten van goedlopende privéklinieken in Italië hebben, geen sprake van zijn. den haag wilfred scholten In de oprechte haast 'volksvij and nummer 1' te willen bestrij den, borrelt het ene na het an dere voorstel deze week plotse ling uit de christendemocrati sche gelederen op. Mag het idee van premier Lubbers over het inrichten van 'strafkampen' voor criminele jongeren nog worden bezien als een wanho pige poging 'radicaal-rechts' de wind uit te zeilen te nemen, an ders wordt het met plannen die zelfs dat niet willen en gewoon het predikaat 'onzinnig' verdie nen. Na de Baas op maandag was een dag later het voetvolk aan de beurt om hét licht te laten schijnen over de nationale plaag. Kamerlid Van der Heij den, naast verdienstelijk colum nist van het CDA-blad Bestuurs forum ook woordvoerder poli tie, mocht zijn duit in het zakje doen. De volksvertegenwoordi ger koos voor een originele be nadering in de discussie over de vraag 'hoe maken we het vader land veiliger?' In deze tijd van overheden- op-afstand die hun eigen amb tenaren 'afrekenen' voor bewe zen diensten, kiest Van der Heij den ook bij de oplossing van de criminaliteit voor deze modieu ze trend. Als een gewone amb tenaar mag worden gehouden aan zijn 'produktie', waarom dan politiemensen niet? Van daar zijn pleidooi voor 'concrete opdrachten' aan de nieuwe re gionale politiekorpsen. Zo dienen de korpsen als het aan hem ligt, en de PvdA ziet er ook wel iets in. bij wijze van spreken jaarlijks een vastgesteld aantal boeven te vangen. Zo gaf Van der Heijden als voorbeeld van het concreet uitvoeren van opdrachten het verminderen van het aantal autokraken met tien procent per jaar. Of - een ander voorbeeld - het vermin deren van het aantal inbraken in woningen met hezelfde per centage. Op het eerste gezicht een aar dig idee. Door betere preventie en meer politie op straat moet zoiets.voor de Hermandad een aardige uitdaging zijn. En dat alles onder het motto: niet goed, geld terug! Andere voorbeelden deden echter vermoeden dat niet echt lang over het luchtballonnetje is nagedacht. Wat te denken van de doelstelling 'de veiligheid op straat met tien procent per jaar' te laten toenemen. Hoe wil het geachte kamerlid dit meten? En welke veiligheid bedoelt hij: een kleiner aantal berovingen of diefstallen of - lastiger - de door burgers subjectief 'gevoelde' veiligheid? Slaagt de politie in de opdracht als tién procent meer bejaarden zich 's avonds weer op straat durven te wagen? Een ander voorbeeld belooft ook al niet veel goeds: ook het aantal snelheidsovertredingen dient te worden verminderd met een tiende. Nogal gemak kelijk, zegt de 'calculerende' agent, ook een kind van zijn tijd. Door gewoon minder voorbij- scheurende automobilisten aan te houden is het percentage met gemak te halen. Nee, het kamerlid heeft in een overmoedige bui gedacht de Baas te kunnen evenaren. Wat de eenvoudige CDA'er had moeten beseffen is dat Lubbers zich in zijn Torentje bedient van goedbetaalde adviseurs, die hem desgewenst iets influiste ren. Van der Heijden heeft die mensen ook - alleen wil hij naar hen niet luisteren. Want als de volksvertegenwoordiger de af gelopen jaren wat vaker aan dacht had gehad voor zijn men sen in het 'veld', was hij nooit met dit onzinnige plan op de proppen gekomen. Helaas voor voor hem was elk woord van hoofdcommissaris sen een gruwel in zijn oren. Hoe hard Nordholt, Hessing of Wiar- di ook riepen, Van der Heijden hield zich doof. In zijn rol als columnist hekelde de oud-jour-- nalist onlangs de vooraanstaan de dienders als waren ze een bende vloekende criminelen. Problemen bij het vangen van boeven? Niks mee te makenl'Wij politici gaan over het beleid, jul lie moeten ze gewoon vangen. Na hun jarenlange kritiek op het onvermogen van Den Haag, heeft Van der Heijden de tegen aanval ingezet. Te weinig geld voor voldoende politiemensen, te weinig geld voor modern ma terieel, te weinig geld voor goe de gerechtelijke afhandeling? Onzin. En jullie worden er nog op afgerekend ook. Voor de oplossing van de cri minaliteit is niets te dol. Het thema ligt publicitair goed en iedereen heeft er een mening over. Het hoeft bovendien niets te kosten. Alleen veel ergernis bij burgers en politiemensen die soms niet begrijpen hoe politici zo dom kunnen zijn. Amersfoort Op een stralende lentedag werd maandag in het dierenpark Amersfoort het kameeltje Sun flower geboren. Toen het dier gisteren naar buiten ging om de wijde wereld te aanschouwen, trof het niet alleen weinig zon aan, maar bleek de eerste verkenning ook nogal vermoeiend. Na een kwartiertje ging Zonnebloem er maar even bij liggen. foto anp marcel antonisse CDA-fractieleider Brinkman heeft maandagavond op een spreekbeurt in Almere niet ge pleit voor de halvering van de WW-uitkering van samenwo nende jongeren, maar voor het verlagen van de RWW-uitkering van alle jongeren. De woord voerder van Brinkman heeft dat gistermiddag laten weten. Dat alle in Almere aanwezige verslaggevers het in hun be richtgeving over de WW en sa menwonenden hadden, komt omdat Brinkman zich ongeluk kig heeft uitgedrukt, zo geeft de woordvoerder toe. Bovendien werden de verslaggevers op het verkeerde been gezet door een aanwezig CDA-kamerlid, dat desgevraagd nog eens bevestig de dat het echt om de WW-uit- keringen ging. Alleen mensen die hebben gewerkt, krijgen WW. Wie geen recht heeft op WW, ontvangt RWW, een uitkering op bij standsniveau. Alleenstaanden krijgen een RWW-uitkering van zeventig procent van het mini mumloon. Bij samenwonenden is dat vijftig procent per per soon. Wat Brinkman wil is dat alle jongeren (de leeftijdsgrenzen moeten nog worden getrokken) een uitkering van vijftig procent van het minimumloon ontvan gen. Dat maakt het onmogelijk te frauderen door samen te wo nen zonder dat aan de sociale dienst op te geven. Nu levert dat een uitkering op van twee keer zeventig procent van het mini mumloon. Een RWW-uitkering voor een zelfstandig wonende alleen staande bedraagt momenteel 1.232 gulden. Samenwonenden en gehuwden krijgen 1.760 gul den. De RWW kost dit iaar naar verwachting 3,2 miljard gulden. Met de correctie heeft Brink man zich wel de woede op de hals gehaald van de jongerenor ganisatie van het Christelijk Na tionaal Vakverbond (CNV). Die zegde gisteren naar aanleiding van Brinkmans plannen, ook in de 'gecorrigeerde versie', het vertrouwen op in het CDA. Vol gens de jongerenorganisatie laat het CDA geen gelegenheid voorbij om te bezuinigen op jongeren. amsterdam anp wel iets bij voorstellen. De vraag die volgens het NIPO leidde tot ronduit ver keerde conclusies en een golf van verontruste reacties van po litici, luidde: Denkt u dat u zelf ooit wel eens op de Centrumde mocraten zou kunnen stem men? Daarop antwoordde acht procent van de ondervraagden bevestigend, bijna drie keer zo veel als gebruikelijk. Maar dan luidt de vraag dan ook: Bent u van plan op de CD te gaan stemmen? Het is volgens Schild dus ten enenmale onjuist om uit het onderzoek de conclusie te trek ken dat de Centrumdemocraten een flinke kans hebben op twaalf zetels. Het NIPO is „hoogst ongeluk kig" met de publiciteit rond het onderzoek naar de aanhang van de Centrumdemocraten. Ten onrechte is de indruk gewekt dat de CD op dit moment twaalf kamerzetels zou halen. Volgens NIPO-medewerker Schild stelde het onderzoeksbu reau in het kader van de weke lijkse politieke peiling enkele specifieke vragen over de Cen trumdemocraten. Zo werd de ondervraagden voorgehouden of zij konden begrijpen dat steeds meer mensen op de par tij van Janmaat schijnen te wil len stemmen. Niet minder dan 47 procent van de geënquêteer den kon zich daar inderdaad ouder amstel. anp den haag anp De Haagse politie heeft twee Hagenaars van 31 en 33 jaar opgepakt die vermoedelijk enkele tiental len bankovervallen in tal van plaatsen in het land hebben gepleegd. Bij de overvallen werd gescho ten en geweld gebruikt. Er zou voor totaal enkele tonnen zijn buitgemaakt. De mannen werden afgelopen vrijdag door een arrestatieteam aangehouden nadat ze een bank in Montfoort hadden beroofd. De gestolen 30.000 gulden is in hun'auto gevonden. In de woningen van de overvallers zijn twee riot guns, revolvers, pistolen, automatische wapens en handgranaten aangetroffen. Er worden nog meer arrestaties ver wacht. De Hagenaars zijn door eerdere overvallen be kenden van de politie. Die begon een onderzoek naar hun handel en wandel toen een aantal bank overvallen niet werd opgelost. De werkwijze was daarbij steeds hetzelfde. De overvallers kwamen gewapend binnen met een bivakmuts over het hoofd en vaak werd geschoten. De politie heeft patronen gevonden die worden gebruikt bij de olifantcnjacht. De Haagse politie ziet het oppakken van de ver dachten als een weerlegging van de kritiek dat de Hofstad niet net als Amsterdam en Rotterdam over een speciaal roofbijstandsteam beschikt. Vo rig jaar steeg vooral het aantal overvallen op post kantoren en -agentschappen. De politie wil dat daar dezelfde veiligheidseisen gaan gelden als bij banken. Volgens commissaris Bloemsma wordt in Den Haag als het ware het hele korps bij opsporing van overvallers betrokken en komt er veel nuttige informatie uit de'wijken. Het zou een achteruit gang betekenen als de opsporing wordt beperkt lot één team. „Er zijn meerdere tactieken moge lijk. Voor ons werkt dit." De gemeente Ouder-Amstel spant geheel volgens de ver wachting een civiele procedure aan tegen de gemeente Amster dam om de komst van het nieu we stadion - bijna op de grens van de beide gemeenten - tegen te houden. De gemeenteraad van Am sterdam besloot 10 maart tot de bouw van een nieuw stadion met 2.500 parkeerplaatsen in Amsterdam-zuidoost als ver vanging van het Olympisch Sta dion. Het project kost 265 mil joen gulden. Ouder-Amstel meent dat Amsterdam met het besluit in strijd handelt met de afspraken die ongeveer acht jaar geleden zijn vastgelegd in een convenant. De gemeenten Diemen, Ou der-Amstel, Amsterdam en de Nederlandse Spoorwegen stel den gezamenlijk negen uit gangspunten vast voor de bouw van een NS-station in Duivend- recht. Amsterdam en Ouder- Amstel verplichtten zich onder meer tot het afzien van de bouw van veeel kantoren rond het sta tion en het geven van een recre atieve bestemming aan het zuidwestelijke gebied. Vooral die laatste afspraak wordt vol gens het college van Oudcr-Am- stel door Amsterdam geschon den. Volgens de gemeente Amster dam ligt het stadion buiten het gebied waarover het convenant spreekt. Amsterdam ligt ook niet echt wakker van het verzet van Ouder-Amstel, want daar mee is in de tijdsplanning al re kening gehouden. Het wordt ui tcraard wel een probleem als Ouder-Amstel in het gelijk wordt gesteld.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5