'Inzetten militairen slechts vrijwillig' Meer uitstoot van broeikasgassen Bolkestein: 'VVD vangnet vluchtelingen' Binnenland Protest tegen Turken Bar vertrok onder druk van geruchten WOENSDAG 17 MAART 1993 Venezuela levert drugsbaron uit rotterdam Venezuela heeft een 50-jarige drugsbaron uit Trini dad en Tobago op het vliegtuig naar Nederland gezet. De man wordt door de politie van Rotterdam gezocht voor zijn aandeel in een grote cocaïnesmokkel vanuit Trinidad. Twee jaar geleden werd 614 gram cocaïne onderschept met een straatwaarde van 35 miljoen gulden. De drugs waren gegoten in vaten asfalt. Eis van 3,5 jaar voor overval den bosch Tegen een 30-jarige Eindhovenaar is gisteren voor de rechtbank in Den Bosch 3,5 jaar cel geëist voor zijn aandeel in een gewelddadige overval opeen veehandelaar in Venray. Daar bij werd drie keer geschoten met een riot-gun, maar geen van de kogels trof het slachtoffer. De overvallers, in totaal vijf man, wa ren op zoek naar de kluis van de veehandelaar waarin honderd duizenden guldens zouden zitten. De bende vertrok echter met slechts een schamel gevuld geldkistje. CAO-overleg catering zit vast utrecht De onderhandelingen tussen vakbonden en werkge vers voor een nieuwe CAO in de contract-catering (12.000 werk nemers) zijn gistermiddag afgebroken. De bonden eisen dat de lonen blijvend met 1,25 procent omhoog gaan. De werkgevers zijn alleen bereid in juli een eenmalige uitkering van twee pro cent te geven. Ook is er een meningsverschil over reparatie van het WAO-gat. De bonden willen dat de WAO via het bedrijfspen sioenfonds voor alle werknemers wordt 'gerepareerd', maar daar willen de werkgevers niet aan. Peuter gedood bij brand Een tweejarige peuter is gistermiddag om het leyen gekomen bij een brand in een woning aan de Bree in Rotter dam-Zuid. De brand brak uit in de babykamer op de eerste ver dieping. De peuter zat daar met zijn vijfjarige broertje waar schijnlijk met lucifers te spelen. Vier jaar cel voor schieten op vrouw den bosch Een 33-jarige man uit Bergen op Zoom is gisteren ii hoger beroep bij het gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot vier jaar cel voor poging tot moord. De man schoot vijf keer op zijn vrouw toen ze zei dat ze hem zou verlaten om met haar zoontje terug te gaan naar haar geboorteplaats Las Palmas. De vrouw die zeven schotwonden had, heeft de aanslag overleefd en woont inmddels met haar zoontje op de Canarische Eilan den. Kabinetsdoelstelling wordt niet gehaald: den haag gpd/anp Lubbers vond het dan ook nog veel te vroeg om nu al toe te ge ven dat de kabinetsdoelstelling niet is gehaald. Lubbers voelt er voor het energieverbruik te verminderen door belasting te gaan heffen. Voorwaarde is echter wel dat al le EG-landen dezelfde heffing invoeren. Een deel van de schuld dat de uitstoot van het broeikasgas Premier Lubbers verwacht dat de kabinetsdoelstelling om de uitstoot van het 'broeikasgas' C02 in 1994 in elk geval op het oude niveau te houden, niet wordt gehaald. Volgens Lubbers zal de uitstoot van het gas dat bossen verzuurt en de ozonlaag aantast „een procentje hoger uitvallen". De raming van het Centraal Plan Bureau (CPB) dat niet is verminderd ligt volgens de uitstoot in het jaar 2000 met vijftien procent zal zijn geste gen, noemt de premier „veel te pessimistisch". Er zijn volgens de premier ex- a maatregelen nodig tegei> de uitstoot van C02 uit auto-uitla ten en de industrie. Maar daar over wordt pas bij het opstellen het tweede deel van het Milieubeleidsplan NMP, eind dit jaar, een besluit genomen. Dat bleek gisteren bij een de- it in de Tweede Kamer dat as aangevraagd door fractie voorzitter Ria Beckers van Groen Links. Beckers had op heldering gevraagd over de uit latingen van CBP-directeur Zalm die een dramatische stij ging van het broeikasgas heeft voorspeld. Lubbers twijfelt aan de juist heid van de CPB-cijfers. De cij fers zijn volgens hem een „nut tig signaal", maar vertellen ,niet het hele verhaal." Volgens de premier gaat het CPB te veel schattingen op basis van vrij lage energieprijs. Lubber bij werkgevers en werk nemersorganisaties VNO en FNV, die een paar jaar geleden het milieubeleid tot hoofddoel stelling hadden verheven. „Daar hebben we sindsdien niets meer van gehoord. Die druk is dus bepaald onvoldoende." Ter Beek ontsnapt in Bosnië aan mortierinslag Er is geen sprake van dat dienstplichtige militairen des noods verplicht naar het voormalige Joegoslavië of ande re brandhaarden in de wereld worden gestuurd. ,,Dat zal op basis van vrijwilligheid gebeuren", dat antwoordde minister Ter Beek (defensie) gisteren op vragen van Ne derlandse militairen in Bosnië. „Verplichting is niet aan de orde", aldus de bewindsman, die een vierdaags be zoek brengt aan de Nederlandse militairen in het voor malige Joegoslavië. leen over gedacht „of een een maal afgegeven bereidverkla ringvan een dienstplichtige niet wat meer bindend moet zijn". Een dienstplichtige die zo'n ver klaring heeft getekend, heeft tot op de vliegtuigtrap nog de mo gelijkheid daarop terug te ko men. „Daardoor blijft een stuk onzekerheid bestaan", merkte Ter Beek gisteren op. „En dat is natuurlijk een heel ander ver haal dan dienstplichtigen tegen hun zin uitzenden." Ter Beek blijft echter van me ning dat Nederland een bijdra- den haag gpd-/> Premier Lubbers maakte eind vorige week bekend dat het ka binet de mogelijkheid wil heb ben dienstplichtigen verplicht naar brandhaarden in de wereld te sturen. Volgens de eerste mi nister heeft het kabinet behoef te aan een principiële discussie met de Kamer over deze zaak. Tot nu toe worden alleen vrij willigers in het kader van VN- vredesoperaties uitgezonden naar oorlogsgebieden. Volgens Ter Beek wordt er al ge moet blijven leveren aan de VN -vredesmacht in het voor malige Joegoslavië. Ook houdt hij staande dat de Nederlandse militairen een persoonlijk risico lopen dat aanvaardbaar is. De bewindsman ontsnapte gisteren ternauwernood aan de inslag van een Servische mor tiergranaat. De 82 mm-granaat kwam op ongeveer drie meter van de plaats terecht, waar de bewindsman rond het middag uur overleg voerde met de Spaanse ondercommandant van de VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië. Ter Beek reageerde laconiek. „We zaten te praten met de Spaanse ondercommandant, toen er opeens een geweldige klap was. We moesten direct de schuilkelder in. Later bleek dat een granaat op drie meter van het gebouw waarin we zaten, was ingeslagen. Het was wel even schrikken." den haag Een jongetje liep gisteren tijdens een de monstratie in Den Haag met het portret van een kind dat op 21 maart vorig jaar tijdens de viering van het Kurdische nieuwjaar gewond raakte. Volgens de Fe deratie Kurden in Nederland zijn toen bij gevechten tussen Turkse'Kurden en het Turkse leger 105 men sen om het leven gekomen en zijn er 250 gewond geraakt. Onder de slachtoffers bevonden zich vooral vrouwen en kinderen. Daarom namen gisteren geen mannen aan de demonstratie deel. De nieuwjaars viering van komende zondag zal, zo vinden Neder landse kamerleden, een testcase zijn voor wat de Turkse regering met de mensenrechten voorheeft. FOTO ANP HANS STEINMEIER Weduwe Köksal eist voorschot schadeclaim De advocaat van de 22-jarige Venlose weduwe van Huseyn Köksal gaat de burgemeester van Venlo een voorschot van vijftigduizend gulden schade vergoeding eisen. Het voorschot is nog maar een deel van de schadeclaim die ergens tussen „enkele tonnen en de één mil joen gulden zal uitkomen", al dus de advocaat van de wedu- Köksal werd enkele maanden geleden op gewelddadige wijze gearresteerd toen hij met zijn auto tegen een paaltje in de Venlose binnenstad was gere den. De politie dacht dat Köksal dronken was en verwarde hem ook nog eens met zijn rvsef Ali die al meerdere malen was op gepakt. Aannemelijker is dat Köksal achter het stuur een hersen bloeding heeft gekregen als ge volg waarvan hij een dag later in een ziekenhuis overleed. De politie onthield Köksal, ondanks zijn herhaalde verzoe ken, urenlang van medische hulp. Het voorschot wordt onder meer gebruikt om de begrafenis te betalen. Ter Veld wil overleg over bijstandsfraude den haag gpd Staatssecretaris Ter Veld (socia le zaken) wil overleg met de Tweede Kamer over de aange kondigde onderzoeken naar fraude met bijstandsuitkerin gen. In een brief schrijft ze dat moet worden voorkomen dat gemeentelijke sociale diensten twee keer worden benaderd met dezelfde vragen. Vandaag zal een aparte Ka mercommissie naar alle waar schijnlijkheid besluiten een on derzoek in te stellen naar bij standsfraude. Vorige maand presenteerde Ter Veld echter een eigen onderzoeksplan. Ze vreest dat haar ohderzoek en dat van de Kamercommissie de gemeentelijke sociale dien sten te veel zullen belasten. Of de Kamer Ter Veld ter wille zal zijn is onzeker. Na de pre sentatie van haar plannen in fe bruari toonden de commissiele den zich uiterst geïrriteerd. De commissie voelde zich gepas- leiden paul van der kopij Voor de deur van het Leidse Academiegebouw posten twee agenten in hun surveillance auto. In de grote zaal luisteren twee rechercheurs in burger mee naar de lezing van WD- leider Frits Bolkestein. Bene den in de hal staat een tweede portier paraat, zodat de eerste bij onraad direct kan bellen. Het is dinsdagavond. Politie en universiteit zijn overal op voor bereid, nadat het Academiege bouw de nacht ervoor is open gebroken en er leuzen op het plein voor de Hortus zijn ge schilderd. Volgens de politie waren het onder meer leuzen tegen Bolkestein: 'Bolkestein is een racist'. Tussen de aankomst van Bol kestein om acht uur en het ver trek na tienen bleef het echter rustig. De kortgeleden door Bol kestein voorgestelde quota voor immigranten worden ook alleen maar aan de orde gesteld door de voorzitter van de Turks Isla mitische Culturele Federatie, Zoeterwoudenaar M. Atesh. Hij vraagt zich af waarom de WD bij immigranten opeens niets meer wil weten van de vrije markt, maar precies wil vastleg gen hoeveel mensen bepaalde landen mogen 'leveren'. Hij be doelt het als een grapje. Atesh bezoekt de avond niet om te de monstreren, maar om een af spraak te maken met Bolke stein. En dat lukt. Verder horen de tweehonderd aanwezigen in de bomvolle aca demiezaal alles over het libera lisme tijdens deze derde afleve ring van de lijsttrekkerscyclus. Of, om precies te zijn, de op mars van het liberalisme. Vol gens Bolkestein is het dé stro ming geworden nu het het van verloren de macht, zoals in Oost-Europa, de socialisten hun principes nu het economisch slechter gaat. Zo vertelt Bolkestein enthou siast dat veel socialistische rege ringen belastingen verlagen en hoe ze bedrijven niet langer wil len nationaliseren, maar staats bedrijven juist willen afstoten. In Nederland ziet Bolkestein de vreemde situatie dat de PvdA sociaaldemocratische idealen laat varen, die D66 vervolgens omarmt. „Waar de PvdA inzake de WAO haar nek heeft uitge stoken, hield D66 als enige gro te partij vol dat de uitkeringen ongewijzigd konden blijven. Waar de PvdA instemt met een harde aanpak van de uitkerings fraude, doet D66 dat niet." De liberalen willen mensen zo vrij mogelijk laten en vinden het bijvoorbeeld slecht dat de overheid het gezin bevoordeelt boven andere samenlevingsvor men. Voorwaarde voor de vrij heid is wel dat de burger zijn verantwoordelijkheden neemt. En aan dat laatste ontbreekt het nogal eens, vindt de WD-leider. Zo kan hij er niet over uit dat „iedereen weet dat veel mensen op oneigenlijke gronden ar beidsongeschikt zijn verklaard. Maar omdat de rekening door de gemeenschap werd betaald, is daar veel te lang over gezwe gen". Door alsmaar „door te kache len" zijn Nederlanders zo onge veer de zwaarst belaste burgers ter wereld, loopt de staatsschuld nog steeds op en komt de over heid steeds minder toe aan de echte taken: genoeg politie, een goed functionerend justitieel apparaat, goede infrastructuur en een helder en krachtdadig Frits Bolkestein: „Er is geen verschil bestuur. Als de WD gaat rege ren, wil ze dat rechttrekken. Or de op zaken stellen. Want: doordat er jarenlang alleen maar is gepraat over bezuini gen, is de geloofwaardigheid van de politiek op het spel ko men te staan en de kloof tussen burgeren politiek vergroot. Met wie de partij het karwei wil klaren, wil de WD'er niet zeggen. Wel belooft hij een vangnet voor vluchtelingen, zie ken, gehandicapten, ouderen en anderen die zichzelf niet kun nen redden. Of, om men van Bolkestein een vangnet voor d die alle wedstrijden in hu ven verliezen: „En dat zi zeer weinigen." Voor de n gebl; de ter- blijven, rechts.' Werken, al is het voor een mi: numumloon. Want Bolkestein voelt niets voor de suggestie van een oudere toehoorder die op merkt dat we, omdat we toch niet iedereen aan het werk kun nen houden, maar beter kun nen studeren op één grote be- zigheidsterapie: „Dat ze van de straat afblijven, geen drugs ge bruiken en niet onze auto's ver nielen." Een studente die twaalf mi nuten na het begin de hele par ketvloer oversteekt om vlak on der de neus van Bolkestein ru moerig een krantje te gaan le zen, is niet tevreden over het verloop van de avond. Had Bol kestein het niet moeten hebben over de vraag welke plaats poli tieke partijen in Nederland heb- FOTO LOEK ZUYDERDUIN ben en hoe ze zich zullen ont wikkelen? Waar was bijvoor beeld zijn antwoord op de theo rie van D66-leider Van Mierlo dat Nederland toegroeit naar een twee-partijenstelsel met een progressief en een conser vatief blok? Onder applaus en gelach zet Bolkestein de laatkomer in de hoek. Eerder komen en beter luisteren, is zijn devies. Om ver volgens aan te geven dat alle begrippen links en rechts zijn achterhaald. Op belastingge bied is zijn partij behoudend, maar in medialand wil ze flink wat overhoop halen. Er moet meer concurrentie komen, vindt de liberaal zowaar. En als zo'n gifwolk nou eens bij ons komt aandrijven? U staat er misschien niet elke dag bij stil, maar rampen kunnen ook in uw omgeving gebeuren. Natuurlijk, we hoeven echt niet de hele dag op onze hoede te zijn voor naderende rampen en andere ernstige bedreigingen. Maar dat je nooit 'nooit' mag zeggen, hebben we inmiddels geleerd. Het is dus goed om te weten wat u moet doen als de sirenes onverwacht toch een ramp aankondigen. Ga in dat geval direkt naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan voor nadere berichten en instructies. Meer informatie vindt u in de folder over rampen van uw gemeente. Want het wordt pas echt een ramp als je niet weet wat je moet doen. Als de sirene gaat... Ga direkt naar binnei sluit deuren en ramen, zet radio of tv aan rust: „Als men mij en de kerk provincie een plezier wil doen, iaat het dan afgelopen zijn met alle vervelende publikaties. Men moet mij niets nadragen. Laat het alsjeblieft rustig zijn. Ik ben weg." Vooral behoudende katholie ken zouden er belang bij heb ben de bisschop via een com plot weg te werken. Volgens oud-bisschop Emst van Breda was er echter geen enkele reden om Bar chantabel te achten De president van de recht bank in Den Bosch heeft giste ren in het kort geding van de KRO tegen de Gay Krant geen uitspraak gedaan. De KRO stap te naar de rechter omdat tie Gay Krant in een recent artikel be weert dat de omroep oen uit zending in voorbereiding had waarin homoseksuelen claimen seksuele contacten met de bis schop te onderhouden. De afgelopen weekeinde afge treden bisschop Ph. Bar van Rotterdam geeft toe onder druk afscheid te hebben genomen van zijn ambt nadat hem duide lijk was geworden dat zijn goe de naam zou kunnen worden aangetast. „Als er vervelende geruchten zijn, moet Je als een staatsman zeggen: dan houd ik er mee op", aldus Bar. De ex- bisschop verblijft in het Bene dictijner klooster van het Heili ge Kruis in Chevetonge in de Belgische Ardennen. Hij wordt tijdelijk opgevolgd door J. Zuid geest, vicaris-generaal van het bisdom. Volgens geruchten is Bar ge zwicht voor chantage wegens vermeende homoseksuele con tacten. Vanuit Chevetonge rea geerde Bar in een interview met de Volkskrant met een bede om HP/De Tijd op Zondag stopt amsterdam anp De zondagse bijlage van het weekblad HP/De Tijd verschijnt aan staande zondag voor het laatst. De reden is dat de advertentie in komsten blijven achter blijven bij de verwachtingen. Dat heeft di recteur H. van Brussel van uitgeverij Hollandse Pers Unie (HPU) gisteravond bevestigd. HP/De Tijd op Zondag werd vorig jaar okto ber gelanceerd. Na een volgens Van Brussel goede start zakten de advertentie-inkomsten in het eerste kwartaal van dit jaar plotseling sterk in. Daardoor was volgens Van Brussel doorgaan niet langer verantwoord. Een deel van de journalisten van de krant op zondag kan terecht bij HP/De Tijd. Dit weekblad zal volgens Van Brussel flink worden uitgebreid. De journalistieke medewerkers die niet kunnen overstappen krijgen tot 30 juni doorbetaald.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3