Heropbouw Ajax heidens karwei "r'J S 'De Bever is een gave Koeman vervangt Popescu BOLLEN Sport 'Je wint niet elk jaar een UEFA Cup' Acht toproeiers in één boot WOENSDAG 17 MAART 1993 CHEF* ADVANK CHEF ROB ONDERWATER. 0 Christiaan Kooman: John de Bever heeft een grc hij is geen blaaskaak." De veelbesproken voetballer John de Bever leverde enkele weken geleden zijn contract bij Dordrecht '90 in. maar heeft sinds kort een nieuwe club. Een fanclub. Aanhangers van de excentriekeling hebben zich vere nigd en willen de mythe rond hun held in stand houden. Een idee dat gek genoeg wortel schoot in Leiden en niet in het Bra bantse land, waar De Bever 'wereldbe roemd' is. Christiaan Kooman is de oprichter van de 'John de Bever-fanclub'. De 21-jarige stu dent bestuurskunde uit Oegstgeest is ido laat van de man die zichzelf heeft uitgeroe pen tot de beste zaalvoetballer van Neder land, maar die op het veld nog niet voor die titel in aanmerking komt. „Toen ik maan den geleden een interview mét De Bever las, dacht ik 'wat een vreselijk raar manne tje'. Ik vond het schitterend hoe hij alles er uit flapte en onverbloemd zei waar het op stond in de voetballerij. Gaaf vond ik dat. Voor het studentenblad van Quintus ben ik hem zelf gaan interviewen en vanaf dat mo ment kan hij niet meer stuk bij mij", zegt Kooman. John de Bever (27) groeide enkele maan den geleden in Nederland uit tot een voet baller die wat publiciteit betreft sterren als Gullit en Van Basten tijdelijk in de schaduw stelde. Toen de man uit Berlicum via Dordrecht '90 als topzaalvoetbalier de ere divisie binnenkwam en aankondigde even een serie doelpunten te maken, was hij uit geen krant of tv-programma weg te denken. De Bever was een soort René van der Gijp, maar dan iets erger. Nu de artiest is afgehaakt bij Dordrecht wordt hij door de buitenwereld afgeschil derd als een man van veel geschreeuw en weinig wol die vooral verbaal scoorde, maar in het veld weinig klaarmaakte. Kooman is het daar - uiteraard - niet mee eens: „Hij heeft geen serieuze kans gehad bij Dordrecht, maar hij kan moeiteloos mee in de eredivisie. John de Bever is een wereld voetballer. Hij heeft een grote mond, okay, maar hij is geen blaaskaak. Hij is eerlijk en neemt geen blad voor de mond. Bovendien is-ie verschrikkelijk aardig en heeft hele maal geen kapsones al wordt dat gedacht. Kijk, ik weet ook wel dat hij dingen roept, waar je soms niet al te serieus op moet in gaan. Maar juist daarom, dat verhaal erom heen, die mythe die hij creëert, dat vind ik schitterend. Een goser die met een zangcar rière bij Vader Abraham begint, later een zaalvoetbalclubje opricht en sponsort (De Bever Boys, red.), dan met zijn grote mond bij Dordrecht komt. na een paar weken in een volle Meer tegen Ajax speelt en dan zijn contract inlevert omdat de sfeer hem niet aanstaat. Dat is toch geweldig? Die types krijgen mijn aandacht en sympathie." Kooman heeft inmiddels \ijftig leden in geschreven die er hetzelfde over denken. Volgens John de Bever - hij houdt zich momenteel alleen nog bezig in de zaal - worden dat er veel meer als in Brabant het nieuws van de fanclub is doorgekomen. „Ik vind die fanclub prachtig. In Brabant zitten nog honderden mensen die straks wel lid zullen worden. Ik zal iets voor de fans te rugdoen door een feestavond of zo te orga niseren. Dan nodig ik Annie Schilder of an dere artiesten uit, die ken ik allemaal nog uit mijn carrière als zanger." Kooman heeft al 100 petjes laten maken, 250 aanstekers, 250 pennen en honderd t- shirts. Allemaal met het hoofd van John de Bever erop. „Het is gewoon leuk zoiets. Kijk, met John kan ik elke dag bellen of bij hem langs gaan. Dat kun je als lid van de Marco van Basten-fanclub niet zeggen." 'Majestueuze' ploeg van weleer door Auxerre uitgekleed Verliezen hoort bij het win nen. Ajax, houder van de UEFA cup, is daar nu ook weer achter. Lallend, bral lend en provocerend had den de fans van Ajax an derhalf jaar lang het Am sterdamse superioriteitsge voel over Europa uitge stort. 'We are the Cham pions'. De tophit schalt voorlopig niet meer van de tribunes. Amsterdam zingt een toontje lager. amsterdam ype minkema Ajax voelde zich veel te groot geworden voor het kleine werk en betaalde de afgelopen twee weken de hoogste prijs: uitscha keling. Door, inderdaad, een Europees 'kleintje'. Met een ne derlaag (4-2) in Auxerre en een overwinning (1-0) in Amster dam. Maar de kleinste zege was i ook de grootste neder- Zeventien maanden geleden begon de roemrijke zegetocht op een Europees bijveld. Gister avond kreeg de rondrit een on waardig besluit op eenzelfde plaats. De echte toppers die vo rig jaar niet wilden komen, za ten dit seizoen net één ronde te ver. Dat was nog de grootste schande voor de Amsterdamse voetballers. Uitschakeling als ti telhouder doet pijn, maar het is de naam Auxerre - een midden klasser uit een 'iets meer dan modaal' voetballand - die het lijden bijna ondraaglijk maakt. Technisch directeur Louis van Gaal kan opnieuw beginnen. Hij schiep en ontwierp een systeem dat 'Europa' verbaasde. Hij zocht de voetballers die hij naar zijn eigen visie kon kneden. Ai- les draaide bij die modelbouw om Wim Jonk en Dennis Berg kamp. Een zonnetje, een lust voor het oog. Het summum van het moderne voetbal. Als alle radertjes precies in elkaar val len. Als iedereen zich tot in het kleinste detail aan het grote plan houdt. Maar als de 'as' niet werkt of uit elkaar valt, blijkt Ajax kwetsbaar. Zoals gister avond. Machteloosheid bij Dennis Bergkamp. Auxerre gaat door naar de halve finales. Met de transfers van Wim Jonk en Dennis Bergkamp hebben de Italianen van Inter Milan letter lijk en figuurlijk het hart uit Ajax gerukt. Jonk was geblesseerd, Bergkamp zocht naar een aan gever, maar vond slechts water dragers. Hij zag, in een flits, het Ajax van volgend jaar. Het was geen prettig gezicht. Een doelman, Edwin van der Sar, die in de eerste minuut vol komen verstijfde en zijn eigen elftal bijna over de kling joeg. Een verdediging, waar Blind lang niet zo fit was als hij hoop te. Het roer van het majestueu ze Ajax kwam in de knuistjes van een zestienjarige puber (Clarence Seedorf), bijgestaan door een voorstopper (Johnny Hansen), die in twee jaar twee keer speelde en drie keer op de operatietafel lag. Ze deden het niet eens slecht. Beter in ieder geval dan de aanvallers en mid denvelders, die wanhopig op zoek waren naar de bal, de te genstanders, maar vooral naar Auxerre had Ajax ver voor rust uit zijn lijden moeten verlossen. Vier keer stonden de Fransen vrij voor het doel. Het missen van de opgelegde kansen bleek ook een kunst. Dat gold niet voor Van der Sar, na de blunder van Stanley Menzo in Auxerre tot eerste doelman verheven. De lange doelwachter verander de in de eerste minuut bij de te rugspeelbal van Blind op slag in een zoutpilaar. Alsof alle zeke ringen waren doorgebrand. „Te gespannen", oordeelde tech nisch directeur Louis van Gaal. „Maar dat gold voor meerdere spelers." Dat klopte: Marciano Vink vloog zijn eigen doelman na dat merkwaardige moment bijna naar de keel. Ajax ontsnapte. Cocard, Vahi- rua en Baticle hadden in de eer ste helft simpelweg moeten sco ren. „Toen we die eerste tien minuten doorkwamen", had ook Van Gaal zich verbaasd, „toen dacht ik; we hebben zó veel geluk, dat we het wel moe ten redden." Hij kwam, net als dik veertigduizend onttroonde kampioenen op de tribunes, be- grogen uit. Diep in de tweede helft rolde er iets over de grasmat dat aan een offensief deed denken. Frank de Boer scoorde, met een mooie kopbal. Er was nog een half uur te spelen. Alflen (kop bal via de hand van doelman Martini tegen de paal) en Berg kamp (twee keer in handen van doelman Martini) zorgden voor aardig vertier. Maar die beslis sende tweede goal viel niet. Een drama? Financieel een tegenvallertje. Maar de vier mil joen (recette en tv-gelden tot en met de finale) zouden toch al leen maar over de rand van de uitpuilende schatkist rollen. De verkoop van zeven spelers bracht binnen één jaar immers al meer dan zestig miljoen gul den op. Sportief doet de uitschakeling zeer, zeker. Er werd al reikhal zend uitgekeken naar tegen standers als Real Madrid of AS Roma; clubs die tenminste ge voel van opwinding brachten. Het zou de parel op de kroon worden. .De Ajacieden schitter den anderhalf jaar lang, maar kregen ook het gevoel iets te hebben gemist. Het maakte het verlangen naar de Europacup 1, naar de Champions League, nog groter. Ajax wenst niet verder te wor den gebruikt als voorprogram ma van de grote clubs. Maar ja, daar is toch een titel voor nodig. En in de eigen achtertuin gin gen ook dit seizoen weer te veel 'kleintjes' met dure punten strij ken. PSV is nog altijd twee pun- Het vinden van een nieuw Krajicek treft Agassi in Key Biscayne Richard Krajicek is na de top van Stuttgart en de dip van Rotterdam weer redelijk in vorm. Gisteren bereikte hij in Key Biscayne de vierde ronde via een overwinning van tweemaal 6-3 op Steeb. Hij treft nu Andre Agassi. In de winderige loterij van Key Biscayne moest Stephanie Rottier afhaken. Jana Novotna kon in de vierde ronde de wegdraaiende bal beter haar wil opleggen dan de negentienjarige Nederlandse kampioene. De Tsjechische won met 6-2 6-4. Ook Miriam Ore- mans sneuvelde in de vierde ronde. De slagersdochter uit Berli cum verloor in drie sets van Mesjki uit Georgië: 6-3 5-7 0-6. Dorjee nieuwe trainer AA Gent gent» Hans Dorjee heeft een nieuwe club gevonden. De Neder landse trainer is gisteren door de Belgische club AA Gent gecon tracteerd. Dorjee (52) tekende een verbintenis tot het einde van het seizoen. Dorjee was het laatst werkzaam voor Feyenoord. De Nederlander is bij AA Gent de opvolger van twee weken geleden ontslagen René Vandereycken. De Belgische oud-international moest wijken na een serie matige prestaties en problemen met de spelersgroep. Etappezege voor Deen Sörensen elpidio» De Deen Rolf Sörensen heeft gisteren de zevende etap pe van de Tirreno - Adriatico gewonnen. Sörensen bleef in de rit over 167 kilometer van Pietrangeli naar Elpidio het peloton net voor. De Italiaan Maurizio Fondriest behoudt de leiding in het algemeen klassement. góteborg/moskou anp/gpd Erwin Koeman zal vanavond in het duel met IFK Göteborg in de Champions League zijn plaats in het elftal van PSV weer inne men. Hij vervangt Gica Popes cu, die geblesseerd in Eindho ven is gebleven. „Wij wilden geen risico met Popescu nemen. Met zijn schorsing voor het komende weekeinde heeft hij tien dagen de tijd te herstellen van de bles sure aan zijn kuit. Dat is beter voor hem en voor ons", lichtte Westerhof toe. Koeman (31) is vier maanden uit de roulatie geweest. Hij speelde zijn laatste wedstrijd te gen AEK Athene in de tweede ronde van het toernooi van de landskampioenen. Zondag speelde hij een volledige oefen wedstrijd met de reserves tegen VW. Westerhof vertelde dat het elftal, afgezien van de wijziging Popescu/Koeman, veel over eenkomst zal vertonen met de ploeg die zaterdag tegen Feye noord gelijk speelde. De meest waarschijnlijke opstelling is: Van Breukelen; Van Tiggelen, Koeman en Heintze; Vanen burg, Linskens, Numan en Hoekstra: Romario en Kieft. Feyenoord De Franse scheidsrechter Qui- niou heeft gisteravond een voorzichtige poging gedaan de bruine blubberbak van het Len- in-stadion aan een eerste in spectie te onderwerpen. Qui- niou deed op zijn lakschoenen een voorzichtige poging het veld te betreden, maar stapte haastig terug op de sintelbaan toen hij zijn voet al onder water •zag lopen. De geschrokken Fransman maakte zich vervol gens met de woorden 'no com ment' uit de voeten. Toch is de kans dat het EC- duel zal doorgaan aanmerkelijk gestegen. Door het verdwijnen van de vorst en het zacht wor den van de bovenlaag na de verwijdering van de ijsmassa is het grootste gevaar voor de spe lers geweken. Niettemin vroe gen de spelers van Feyenoord zich bij de eerste aanblik van het veld hardop af hoe de UEFA ooit kan toestaan dat er wordt gevoetbald. Bij Feyenoord spelen Peter Bosz en Êrrol Refos (beiden nog geblesseerd) zo goed als zeker niet mee. Van Hanegem en Meijer hebben goede hoop dat de grieperige Ulrich van Gobbel en Jozsef Kiprich tijdig hersteld zullen zijn. Opstelling Feyenoord: De Goey: Scholten, Metgod. De Wolf Van Gobbel, Heus; Gorré, Witschge: Taument, Kiprich, Blinker. Feyenoorder Henk Fraser is voor de rest van dit seizoen uit geschakeld. Naast de kuitbeen breuk. die hij opliep in de be kerwedstrijd tegen FC Zwolle, bleek gisteren uit nader onder zoek dat hij ook zijn enkelban den heeft gescheurd. sterdam» jan me gpd-verslaggever Frank Verlaat was de enige Am sterdammer die lachte. Met AJ Auxerre kwalificeerde de ex-Aja- cied zich voor de halve finales van het UEFA-Cuptoernooi. „Wie had dat bij de loting ge dacht", glunderde Verlaat. Hij zeker niet. „Ajax", legde de vrije verdediger van de Franse pro- vincieploeg zijn vroegere club onder de loupe, „is mij een beetje tegengevallen. Over beide wedstrijden gere kend, was Auxerre ook de bete re ploeg geweest, oordeelde Verlaat. „Ik vind het ook onzin om te zeggen dat Ajax is uitge schakeld door die blunder van Menzo. In Auxerre waren we al beter." Terwijl in de kleedkamer van Auxerre uitbundig feest werd gevierd, bleef het enkele tiental len meters verderop in de kleedruimte van Ajax doodstil. Danny Blind was de eerste die naar buiten kwam. De Amster damse aanvoerder had na ruim een kwartier het veld al moeten ruimen, toen de hamstringbles sure in zijn rechterbeen weer begon op te spelen. Natuurlijk, liet Blind weten, was hij zwaar teleurgesteld en dat gold uiteraard ook voor zijn ploeggenoten. „Maar", relati veerde hij. „ik vind het overdre ven om van een ramp te spre ken. Rampen zie je op de televi sie. En je moet je ook goed rea liseren dat je niet ieder jaar een UEFA Cup wint." Slaagde Danny Blind er nog in zijn gevoelens te camoufle ren, Marciano Vink lukte dat veel minder. De ellende en de ergernis over de UEFA- knockout viel van zijn gezicht te scheppen. „Ik had me veel van deze wedstrijden voorgesteld." Net als Blind maakte Vink de negentig minuten niet vol. Hal verwege de tweede helft loste Johnny Hansen hem af. Vink: „Er speelde een oude liesbles sure op. Zoiets is enorm frustre rend, want ik wilde zo graag." Hoe graag Vink wilde, kwam al na minder dan een minuut aan het licht. Hij kreeg het toen aan de stok met keeper Edwin van der Sar, die hij een stevige duw gaf toen deze een terugspeelbal van Danny Blind als een pupil verwerkte. „Ik was op dat mo ment zo kwaad, want er stond zoveel op het spel. Na de 4-2 nederlaag in Frankrijk moesten we twee keer scoren en dat was al moeilijk genoeg. En als je keeper dan ook nog geintjes gaat uithalen... We hebben het na afloop trouwens direct uitge praat en na die fout heeft Van der Sar zijn werk verder ook goed gedaan." Edwin van der Sar zei enorm gespannen te zijn geweest. „Een gezonde wedstrijdspanning is niet erg, maar ik was nu een beetje te nerveus", aldus de ver vanger van Stanley Menzo, die na diens misser in Auxene door Louis van Gaal op de reserve bank is geposteerd. Het inci dent met Vink had hem niet nog meer van de wijs gebracht, liet de 1.97 meter lange ballen- vanger uit Voorhout weten. „De reactie was ook terecht. Ik had bij die terugspeelbal natuurlijk niet moeten gaan 'klooien', maar de bal gewoon weg moe ten knallen. Maar goed, daarna ging het beter en ik heb de 'nul' toch vast kunnen houden. Dat geeft me tenminste nog enige voldoening." I OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Wie zijn ogen afgelopen week einde op de Boshuizerkade goed de kost gaf, kon op een van de velden een bekende coach als voetballer aan het werk zien. Wim van Zwam speelde mee bij zondagderde klasser Soccer Boys dat bij UDWS kwam winnen met 0-1. De oefenmeester zondei club dook weer eens op. voor de af wisseling met de voetbalkick- Het kan verkeren. Vorig jaar rond deze tijd was Van Zwam een gevierde man in Katwijk. Als trainer van Quick Boys bracht hij op Nieuw Zuid het algehele landskampioenschap, iets wat daar nog nog nooit werd gepresteerd. Zittend op de schouders van supporters liet hij zich de spreekkoren Willem bedankt') welgevallen. Hoe stiller en anders was het afgelopen zondagmiddag aan die kille Boshuizerkade. Vijftig toeschouwers op een afgetrapt veldje ergens in het centrum van Leiden. „Voorde wedstrijd maakten de spelers al geintjes van 'wat moet jouw voetbalcarrière toch triest eindigen Willem'. Maar ik vind het gewoon leuk om nog een potje te spelen. Ik heb jarenlang bij Soccer Boys ge speeld. Ze accepteerden het dat ik weinig zelf kon trainen om dat ik coach was bij GVWen later Quick Boys. Jaren terug speelde ik in het eerste, later kreeg ik blessures en deed nog wel eens mee in het tweede. Nu mocht ik opnieuw opdraven in het vaandelteam, ik kan het op mijn 36ste nog best bijslojfen, aldus Van Zwam, die als 19-ja- rige ooit semi-prof bij Wage- ningen was. In het volgende s Bleiswijker trainer van ARC. Moeten ze zich in Alphen nu veregenoegd in de handen wrijven omdat ze voor de prijs van een trainer er ook gratis een voetballer bij krijgen? „Niet echt", lacht Van Zwam. „Na dit seizoen concentreer ik me weer volledig op het trai nerschap. De tijd als voetballer is geweest." i Zwam. foto Tom van der Niet foto archief Tom van der Niet is langzaam aan het herstellen van de 'klapper' die hij afgelopen weekeinde maakte. De keeper van Quick Boys botste na een redding ongelukkig met zijn hoofd op de grond en moest bewusteloos worden afge voerd naar het ziekenhuis waar een zware hersenschud ding werd geconstateerd. De 23-jarige ballenvanger moest twee dagen horizontaal blijven. Maandag kwam hij even overeind, meer hei lopen leverde nog steeds kleine pro blemen op. Sinds gisteren gaat alles weer redelijk en gelukkig is ook de hoofdpijn verdwe- Het is alweer de vijfde keer dat Van der Niet een dergelijke botsing meemaakt. Gaat een doelman niet eens nadenken bij al dit onheil? Is dammen of schaken niet een veel veiligere optie? „Je kent de risico's". zegt Tom van der Niet. „Ik sta niet lang stil bij deze in cidenten. Aan stoppen denk ik helemaal niet, al ga je wel eens peinzen misschien. Vanwege mijn knie was ik al een tijdje uit de roulatie en moest mijn baas me missen. Nu dit weer. Maar dat weerhoudt mij er niet van om straks weer ge woon in het doel te gaan staan. Dat zal trouwens op zijn vroegst volgende week zijn. want deze week rust ik gewoon goed uit." De goalie kan zich weinig her inneren van wat er zaterdag is gebeurd. ,,lk ben een heel stuk van de film kwijt. Van zaterdag weet ik niets meer en zelfs van de vrijdagavond ontbreken er stukjes. Heel vreemd ja. Het heeft natuurlijk ook zijn voor delen. Ik hoef niet zo veel meer te weten van die wedstrijd te gen DOVO> halm. Van der Niet doelt op het te- leurstellende gelijkspel (2 2), het feit dat zijn team nu twee punten achter staat op koplo per Katwijk en dat hij zelf kort voor de botsing - een blunder beging waardoor het 0-2 werd. Een geluk bij een ongeluk: voor Tom van der Niet is het gat tussen koploper Katwijk en Quick Boys maar een puntje. Er is zaterdag niets gekeurd... Acht Nederlandse toproeiers willen met z'n allen in één boot bewij zen met de absolute wereldtop te kunnen concurreren. De eerste officiële tewaterlating van het gezelschap geschiedt tijdens de Hei- neken-vierkamp, het komende weekeinde in Amsterdam. In het team zit onder anderen Ronald Florijn van Die Leythe.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27