NEM uitzondering in metaal Reiswinkel groeit uit jasje Stand van Zaken Gebroeders Otte en Ahco verhuizen Snelle vertrekregeling MEOB voor ouderen het Ambacht WOENSDAG 17 MAART 1993 23 Milieutechniek zorgt voor volle orderportefeuille Leids bedrijf De eerste stakingen zijn deze week uitgebroken en vol gens de werkgeversorganisatie FME staan dit jaar 15 a 30.000 banen op de tocht. De metaalsector zit in de hoek waar de klappen vallen. Het laatste grote metaalbedrijf in Leiden lijkt de dans echter te ontspringen. Het jaar 1992 was goed voor de NEM (energie- en milieutechniek) en de orderportefeuille is tot het einde van dit jaar gevuld, zegt een zeer tevreden directeur G. Spruijtenburg. CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -1 EINDERTVAN DER K. Directeur C. Spruijtenburg: „Tot nu toe hebben we terugval makkelijk kunnen opvangen met de groei in ener gie en milieu en ook voor de rest van dit jaar verwacht ik geen problemen." foto archief HILLECOM/USSE Transport- en overslagbedrijf Gebroeders Otte en het aan nemersbedrijf Ahco verhui zen over ongeveer een jaar van Hillegom naar Lisse. De beide bedrijven zijn nu nog gevestigd aan de Wethouder Balverskade. bij de Hillegom- se haven. Ze maken plaats voor woningbouw. Met de ge meente Hillegom is overeen stemming bereikt over de ver koop van de grond, de sloop van de bedrijfspanden en een bodemsanering. „De kogel is nu door de kerk. We weten nu waar we aan toe zijn", zegt Aad Otte. directeur van Ahco. AJ ruim tien jaar geleden sprak het Hillegomse gemeentebestuur zich in principe uit voor een woonbestemming voor het Care Schadeservice versterkt haar positie in Rotterdam ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, AJphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Ondernemers en wet LEIDEN De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Rijnland organiseert in samen werking met de Nederlandse Orde van Advocaten op 11 mei een seminar over 'juridisch ver antwoord ondernemen'. Advo caten uit de regio houden korte inleidingen over verschuilende onderwerpen. Op het gebied van juridische dienstverlening aan bedrijven kent de kamer ook een advocatenspreekuur. informatie over de juiste tijd en plaats verschaft de Kamer van Koophandel (tel. 071-250500) Tijssen heden open ZOETERWOUDE Tijssen jachtbouw aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude opent vanmid dag officieel haar nieuwe pand. De opening wordt verricht door Hiswa-voorzitterTaselaar. Randstadpocket REGIO Uitzendbureau Rand stad geeft ook dit jaar weer een pocket uit met informatie over alle regelingen die met (tijdelijk) werk samenhangen, vanaf de beroepskeuze tot en met de VUT. De zogenaamde 'Werk- pocket' is te krijgen bij alle 285 vestigingen van het uitzendbu- LEIDEN ERIC JAN WETERINGS De NEM maakt de jaarcijfers over 1992 pas eind april bekend, maar duidelijk is dat de afdelin gen waar installaties ten behoe ve van energie en milieu wor den ontwikkeld fors groeiden. In de sector apparatenbouw is het beeld minder rooskleurig. Deze afdeling levert vooral aan de Nederlandse industrie en daar begint een recessie zich duidelijk af te tekenen. Spruij tenburg: „Wij voelen dat nu al heel duidelijk. Ik zie de huidige ontwikkelingen in de metaal als een voorbode van verdere sane ringen, zowel in Nederland als daarbuiten. Tot nu toe hebben we die terugval makkelijk kun nen opvangen met de groei in energie en milieu en ook voor de rest van dit jaar verwacht ik geen problemen." Grote orders Vorig jaar haalde de NEM grote orders uit Taiwan en Egypte. Recentelijk werd pas bekend dat het bedrijf eind vorig jaar twee orders van Chinese (staats)bedrijven in de wacht sleepte voor de bouw van stoom-gasturbine installaties. „Dat hebben we inderdaad niet aan de grote klok gehangen," zegt Spruijtenburg. „Al te veel publiciteit is ook weer niet ge wenst, want de concurrentie luistert mee." De groei van de NEM zit niet zozeer in de produktie, maar vooral in de technische begelei ding van grote projecten. Veel produktiewerk wordt uitbesteed aan plaatselijke bedrijven. „Voor een deel gebeurt dat noodgedwongen, omdat een opdrachtgever dat als voor waarde stelt," verklaart Spruij tenburg. „In Taiwan bijvoor beeld loopt dat op tot veertig procent. Het is voor ons vaak voordelig om werk uit te beste den, omdat we daarmee bespa ren op transportkosten." Tot nu toe is de NEM vooral actief in Nederland en in het Verre- en Midden Oosten. Oost- Europa lijkt een voor de hand liggende nieuwe markt voor het bedrijf, die met behulp van de Duitse partner Steinmüller opengebroken zou kunnen wor den. Vanwege de onzekere poli tieke situatie en gebrek aan ka pitaal is het tot op heden bij een paar voorzichtige eerste stap pen gebleven. Op de Duitse markt is de NEM niet actief, die wordt over gelaten aan Steinmüller. Wel wordt vanuit Leiden de enge- neering voor afgassenketels ver zorgt, een specialiteit van het bedrijf. Een afgassenketel benut de restwarmte die vrijkomt bij de opwekking van elektriciteit door gasturbines. Actief Op termijn verwacht Spruijten burg wel in Oost-Europa actief te kunnen worden. „Zo'n enorm potentieel moet tot ont wikkeling gebracht kunnen worden, maar dat zou best nog eens tien jaar kunnen duren." Voorlopig blijft het bij een pa pieren samenwerkingsverband met een partner in Rusland, ter wijl samen met Steinmüller de mogelijkheden in Polen en Hongarije worden bekeken. De NEM is in Leiden geves tigd op een terrein tussen de Vijf Meilaan en de Roosevelt- straat. Onlangs werd een voor malig naburig industrieterrein (het Elasconterrein) bestemd voor woningbouw. Spruijten burg is daar 'niet positief over.' „We hebben de deuren van on ze produktiehallen een verfje gegeven, maar wat gebeurt er als die 's zomers openstaan?" Volgens de directeur wil de NEM graag in Leiden blijven, maar we voelen ons wel steeds verder ingesloten. Tot nu toe verloopt het overleg met de ge meente volgens Spruijtenburg naar wens. „Maar ze moeten het ons natuurlijk niet te moei lijk gaan maken. Wij zijn met onze 200 medewerkers het laatste grote produktiebedrijf van deze soort in een stadswijk. Het is de vraag of dat op termijn nog is te handhaven." SASSENHEIM Het bedrijf Care Schadeservice, met vestigingen in Amstelveen. Sassenheim en Amsterdam heeft de positie in Rotterdam versterkt. Daar zijn twee scha- debedrijven met 35 perso neelsleden gekocht van Auto mobiel Industrie Rotterdam. De gebied. Inmiddels hebben de beide bedrijven die in handen zijn van verschillende leden van de familie Otte. grond verworven aan de Gerrit Avenweg in Lisse. De komen de maanden wordt een bouwplan uitgewerkt voor kantoren en een werkplaats. Het terrein in Lisse is nu al in gebruik als opslag voor zand en grond. Tevens staan daar vrachtwagens en machines geparkeerd. Met de verhui zing worden de bedrijfsactivi teiten weer op een plek ge concentreerd. Transport- en overslagbe drijf Otte is in 1934 opgendit Daaruit ontstond vijf jaar ge leden Ahco. een aannemers bedrijf op het gebied van weg- en waterbouw. Bij de twee ondernemingen werken in totaal 50 mensen. omzet bedraagt vijf miljoen. To taal werken bij Care Schadeser vice nu 290 mensen en de om zet bedraagt 45 miljoen. De onderneming maakt deel uit van de Athlon Groep die binnen enkele jaren een keten met dertig schadeherstelbedrij- ven wil hebben. Boekhandels Zandvliet en Kooyker breiden uit Reisboekhandel Zandvliet is uit zijn jasje gegroeid. De winkel - nu nog gevestigd in de Bree- straat - verhuist 10 april naar een groter pand aan de Stille Rijn. Het bedrijf voorziet in een sterk toenemende behoefte aan gespecialiseerde boeken over verre wandel-, fiets- en trek tochten. In het nieuwe onderkomen zal het aanbod aan boeken gro ter zijn. Er komt bovendien ruimte vrij voor nieuwe artike len, zoals tijdschriften en kalen ders. De reiswinkel komt in ver binding te staan met de 'gewo ne' boekhandel Zandvliet, die een ingang aan de Haarlem merstraat heeft. Zandvliet gaat na de verhui zing het accent op de reisbran che leggen. De grote afdeling schoolboeken van Zandvliet is overgedaan aan Kooyker. Dit Leidse bedrijf heeft grenzend aan z'n kantoor in de Sanders- garage aan de Korevaarstraat een nieuwe, grote ruimte inge richt om daar op 16 april te be ginnen met Het Schoolboeken- Bij alle scholen in Leiden en Arbeidsplaatsen weg bij Samsom ALPHEN AAN DEN RUN» Bij Samsom Sijthoff in Alphen aan den Rijn moeten in het ko mende half jaar 14 van de 275 arbeidsplaatsen verdwijnen. De directie van het grafisch bedrijf heeft vorige week de onderne mingsraad om advies gevraagd. Het is nog niet duidelijk of ge dwongen ontslagen voorkomen kunnen worden. De ontslagen vallen alleen onder staffunctionarissen en managers, terwijl 'de werkvloer' voorlopig niets heeft te vrezen. Volgens algemeen directeur R. Endert van Samsom Sijthoff zijn de produktielijnen 'redelijk be zet', maar dwingt de scherpe concurrentie op de grafische markt tot kostenbesparing. „Onze overheadkosten moeten omlaag om de concurentie vol te kunnen houden." Samsom Sijthoff wil proberen de overbodige managers bin nen het Samsomconcern aan een andere haan te helpen. Naast het grafische bedrijf be staat dit uit Samsom kan'ooref- ficiency en Wolters Kluwer uit geverijen. Als dat niet lukt wordt naar banen buiten het concern gezocht. Tenslotte zou via na tuurlijk verloop een aantal ar beidsplaatsen kunnen vervallen. Volgens directeur Endert zijn gedwongen ontslagen 'niet he lemaal uit te sluiten'. de regio heeft Kooyker, van oudsher een wetenschappelijke boekhandel, boekenlijsten op gevraagd en het voorkomende lesmateriaal vervolgens in veel voud besteld. Hierdoor kunnen middelbare scholieren hun hele pakket in een keer aanschaffen op deze nieuwe schoolboeken- markt. Ook gaat Kooyker zich met de in- en verkoop van tweedehands schoolboeken be zighouden. De ingang van dit nieuwe centrum komt aan de St. Jorissteeg te liggen. Vrije tijd Het succes van de Zandvliet- reiswinkel is voor een belangrijk deel te danken aan de opko mende populariteit van verre vakantiebestemmingen. „De mensen die vroeger naar Spanje en Griekenland gingen gaan nu naar Thailand, Mexico of Gua temala", zegt Zandvliet-mede- werkster Alpita de Jong. „Men geeft veel geld uit aan reizen en krijgt steeds meer vrije tijd." De aanwezigheid van de uni versiteit brengt Zandvliet ook een hoop klanten. De Jong: „Onderzoekers die op pad gaan om de bodemgesteldheid van Peru te bestuderen en stagiaires die in de binnenlanden van Afrika gaan werken." Een derde reden voor het suc ces van de reiswinkel is het ge brek aan concurrentie in de na bije omgeving. Gewone boek handels in Leiden beschikken over een veel kleiner aanbod aan reisboeken. Amsterdam is de enige stad in de buurt waar vergelijkbare gespecialiseerde boekhandels opereren. De long: „Wij hebben dus echt een cen tralefunctie." Reisboekhandel Zandvliet is drie jaar geleden geopend aan de Breestraat. naast kaspalon Tom Westen. Het ruimtegebrek is er in korte tijd nijpend gewor den. Niet alleen door de toege nomen verkoop, maar ook door externe factoren: na de val van de Muur en de ondergang van het communisme komt er bij voorbeeld steeds meer informa tie vrij over voormalige Oost bloklanden, die vaak ook nog in delen uiteen zijn gevallen. De Jong: „Er is een nieuw boekje op de markt waarin de Baltische Staten worden besproken. We hadden er vier van besteld, maar die waren binnen drie da gen verkocht. Er is echt een honger naar dat soort boeken." Personeelsleden van 58 jaar en ouder van het Marine Elektronisch en Optisch Be drijf (MEOB) bi Oegstgeest hebben een eenmalige aan bieding gekregen om met be houd van 80 procent van hun laatstverdiende loon ver vroegd met pensioen te gaan. De regeling is afgelopen vrij dag bekendgemaakt en wie er gebruik van maakt moet voor 1 april een besluit nemen. Personeelsleden vanaf 55 jaar kunnen zich ook voor de re geling opgeven, maar in hun geval wordt eerst onderzocht in hoeverre ze misbaar zijn voor het bedrijf. Deze bijzondere 'snelle' re geling is afgekondigd in na volging van soortrgelijke ver- trekafspraken bij de Marine- bewapeningswerkplaatsen in Den Helder. Volgens een woordvoerder van de Marine voorlichtingsdienst moeten de betrokkenen weliswaar snel een besluit nemen, maar is het aanbod ook erg gunstig. „Het is de laatste mogelijk heid om met 80 procent met vut te gaan. Iedereen weet dat dat alleen maar minder wordt". Bij de MEOB-vesting in Oegstgeest werken zo'n 650 mensen. Het MEOB in Den Helder telt ruim 300 perso neelsleden. Volgens de woordvoerder komen er in to taal ongeveer 40 mensen voor de regeling in aanmerking. Hoeveel belangstelling ervoor is, is nog niet bekend. Als ge volg van de algemene bezui nigingen op Defensie moot het MF.OB de komende jaren inkrimpen. De opzet is dat bij het Oegstgeester bedrijf in 2000 nog 500 mensen werken. De dienstcommissie van het MEOB (de ondernemings raad) is tevreden over de re geling die via onderhandelin gen tot stand is gekomen, zo laat voorzitter F. de Kleijn blijken. De commissie had daarbij overigens ingezet op een algemene leeftijdsgrens van 50 jaar. Voor de commis sie weegt in de uiteindelijke regeling vooral de vrijwillig heid zwaar. „Ik heb poppen altijd leuk gevonden. Vroeger wilde ik altijd een pop hebben, maar die kreeg ik niet. Toen ik een jaar of negen, tien was, lag ik in het ziekenhuis. Daar kreeg ik mijn eerste pop. Later ben ik altijd naar poppen blijven kijken. Ik vond de barbiepoppen ook zo mooi. Toen ik er de tijd voor kreeg ben ik ze zelf gaan maken. Ik ben er nu drie en een half jaar mee bezig. Vroeger maakte ik een ander soort poppen. Die waren voorgevormd en dan hoefde ik dus alleen maar de kle ren te naaien en de koppen te verven. Nu maak ik alles zelf. Dus ook de vorm van de pop en het gezicht. Het lijfje maak ik soms van ijzerdraad. zo dat je het helemaal kan buigen en in verschillende standen kan zetten. Daaromheen komt een stuk stof dat ik opvul met zacht materiaal. Het gezicht, de han den en de schoenen of voeten maak ik altijd van fimo, een soort klei. Ik maak eerst van folie een vorm. Daarover heen klei ik de fimo. De klei die ik het meest gebruik is huidkleu- rig, maar je hebt ze in honderden kleuren. Als de fimo er overheen zit, gaan de kop, de voet en het handje op een prikker de oven in. Als je het namelijk gewoon in de oven legt, wórdt de kant waarop het ligt plat. Ik maak verschillende poppen, meestal fantasiefiguren. Zoals deze tovenaar. En deze piraat. En dit is een duiveltje. Daarvan dacht ik ineens: ja, dat moet ik maken. Zo maar. Ik heb hem helemaal bloot op een boomstam ge zet. Kijk, alles zit erop en eraan. „De pop plaats ik meestal op een landschapje dat ik ook zelf maak. Ik geef namelijk cursussen bloemschik ken en daar werk ik met dezelfde principes. Ik gebruik veel materiaal uit de natuur. Dan ga ik lekker struinen en vind ik van alles. Paddestoelen, bloemen, takken en De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën tijdens demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht is op de arbeidsmarkt. Zo zijn in de loop der jaren veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Aan het woord is dit keer poppenmaakster Paula Lagas die haar 'atelier' in haar slaapkamer aan de Oude Singel in Leiden heeft. schelpen. De paddestoelen en bloemen droog ik en die blijven altijd goed. En voor de poppenkleding zoek ik oude lappen. Van vrienden krijg ik oude oorbellen, lintjes en strikjes waarvan ik allerlei attributen voor de verschillende poppen maak. En als ik het niet direct kan gebruiken, bewaar ik het. Je weet nooit waar het goed voor is. Hiernaast heb ik een klein kamertje waar ik alle materiaal bewaar. En in de berging heb ik ook spullen staan die ik nog ga gebruiken. „Ik noem het een soort gekte. Als ik materiaal in mijn handen krijg denk ik altijd: .Wat kan ik ermee?'. Eigen lijk kan ik alles gebruiken. Ik zeg tegen iedereen dat ze niets moeten weggooien, want wie weet kan ik het nog gebruiken. Van het oude koord wat je vroeger aan de gordijnen zag hangen bijvoorbeeld, maak ik haar voor de poppen. Zo'n koord rafel ik dan helemaal uit. Dan krijg je krullerig haar. „Het poppenmaken is een hobby van me en dat zal het blijven. Mensen vragen me wel eens waarom ik niet een handeltje begin: Ik heb wel eens poppen verkocht, maar ik ga niet op commerciële basis verder. Zo ben ik helemaal niet. Ik kan nu doen en laten wat ik wil. Als ik een week in de zon wil zitten en geen poppen maak. dan is er niks aan de hand. Ik maak wel eens een pop voor een kennis, maar als die pas na een jaar af is, geeft dat niet. Het is heel relaxed werken. Heel vrij ook. Maar als ik opdrachten aanneem, dan betekent dat dat er op tijd geleverd moet worden. En of je er dan lol in hebt of niet. zo'n pop moet af. En voor mij is dan de lol eraf. Daarbij komt dat je via opdrachtgevers dezelfde pop moet maken. Dat wil ik niet. Geen twee poppen zijn dezelfde bij mij. Zè moeten allemaal verschillend zijn. uniek. Dat vind ik leuk. „Ik maak zo'n twee, drie poppen per week. Ik zit elke avond hier in de slaapkamer aan de tafel de poppen te maken en mijn man komt af en toe met koffie naar be neden. Mijn dochter begint zich er ook voor te interes seren Ze komt er heel vaak hij zitten om te kijken hoe ik het doe en dan vraagt ze of ik een bepaalde pop wil maken die ze in de winkel nergens kan krijgen Als de kinderen uit huis zijn. dan geef ik mijn regulie re baan op en ga ik me helemaal toeleggen op het pop penmaken. Dan word deze slaapkamer mijn atelier, la. dat zie ik helemaal voor me." TEKST EVELYNE LAMMERDING FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23