'Jacht verder aan banden leggen' Lozen boorgruis op zee heeft langdurig effect Padden wachten op regenbuitje Over leven GEBIOLOGEERD Boos op vele trimmers Natuur groeit en bloeit Minder broedvogels Ecologisch tuinieren in Boxtel WOENSDAG 17 MAART 1993 21 Het was weer tijd om een stukje voor de krant te bedenken, dus ging Zeeman bij Loerakker langs. Die zat enigszins mis moedig achter z'n tekentafel. .Steven Spielberg heeft m'n idee gejat", zei Loerakker ter verklaring. ,,lk had een prachti dee voor een stripalbum, ik was al halverwege en nu heeft hij van 't zelfde idee een film ge maakt. Ik kan wel ophouden..." „Wat voor idee was dat?" „Ie kent toch de techniek die in ontwikkeling is om met resten DNA van uitgestorven diersoor ten het oorspronkelijke dier weer terug te fokken? Over een poosje lopen er misschien weer mammoeten op de toendra's, en quagga's op de savannen." „Wat zijn quagga's?" „Een zebrasoort. De laatste is tussen haakjes in 1883 hier in Artis gestorven. Enfin, het gaat er dus om dat je met resten DNA van pakweg een opgezet of ingevroren dier een kloon er van kunt kweken. Eerst in de re ageerbuis, daarna de foetus in- planteren bij een soortverwant moederdier, een mammoetjong bij een olifant bijvoorbeeld. En voila, de soort bestaat weer. Misschien kunnen we binnen kort elke uitgestorven dier- of plantesoort waarvan nog DNA te vinden is weer terug op aarde brengen. De schade van eeu wen slecht milieubeheer door mensen kan worden hersteld. En er hoeft nooit meer een dier uitte sterven." „Hmm, dus we kunnen onge stoord weer op walvisvaart, net als de Noren, als ze op zijn fok ken we gewoon weer nieuwe. Interessant." „Nee, je snapt er niks van. Het gaat erom fouten uit het verle den te herstellen, om weten schappelijk onderzoek naar er felijke afkomst, om gedrag... de lijst van mogelijkheden is ein deloos." „Maar ja, die Spielberg over drijft het natuurlijk weer in Hollywood-stijl. Hij brengt de dinosauriërs terug op aarde." „Dinosauriërs? Hee, dat klinkt al beter! Wow! Stel je voor: bra- chiosaurissen op de Wadden. Tachtig ton reptiel, drie verdie pingen hoog. Dat zou pas een toeristentrekker zijn. Dat levert meer op dan gasboringen!" Zeeman bruiste ineens van de ideeën. „Zeg, kun je dan ook mummies en zo tot leven leven wekken? Of Utzi, de ijsman van zesduizend jaar oud die ze laatst ingevroren op een gletsjer hebben gevonden? Wat zouden die wat te vertellen hebben!" „Natuurlijk niet", zei Loerakker, „Ze komen blanco ter wereld. Hun erfelijke eigenschappen blijven in het DNA bewaard, niet hun geheugen." Hm, ja dat was even een dom per. Want de snelle geest van Zeeman zag al een nieuwe mo gelijkheid: persoonlijke onster felijkheid. Als je te oud werd ge woon een kloon van jezelf laten maken en hup, een nieuw leven lag voor je. Maar als je daarvoor eerst weer zindelijk moest wor den... „Nou ja, pech gehad", zei Zee man. En, om Loerakker op te vrolijken: „Ach. die Spielberg maakt de laatste tijd ook alleen maar flops. Aan de slag, Co! Waar gaat ons stukje deze keer over?" gebied is volgens de vogelwerk groep al jaren te groot. Vooral 'de horden' trimmers in het weekeinde bij ingang De Oase zijn de vogelliefhebbers een doorn in het oog. Groepen van tientallen en zelfs meer dan honderd hardlopers zouden de rust in het gebied verstoren. Gemeentewaterleidingen probeert het sporten in de dui nen in goede banen te leiden door afspraken te maken met grote clubs. Maar volgens de vogelwerkgrocp staat het water leidingbedrijf juist massale sportevenementen toe. De werkgroep vindt dat Gemeente waterleidingen in strijd handelt met het eigen officiële beleid, dat waterwinning en natuur voorrang verleent boven recrea- Natuurliefhebbers beginnen de Amsterdamse Waterleidingdui nen te mijden als gevolg van het grote aantal trimmers. Vrijwilli gers die aangewezen zijn op de weekeinden om flora en fauna te geve de brui aan. Dit stelt de Vogelwerk- groepZuid-Kennemerland. De 'uit de hand gelopen trim- cultus' pleegt een grote aanslag op de natuur en de daarvan ge nietende rustige wandelaars, al dus de vogelwerkgroep. Ge meentewaterleidingen Amster dam, de beheerder van het duingebied tussen Zandvoort en De Zilk, zou veel meer moe ten doen om het trimmen te be perken. De recreatiedruk in het duin- Duinbehoud vindt nota Gabor te beperkt Door de jacht nog steeds op grote schaal toe te staan, wordt het wild in Nederland onvoldoende beschermd. In een brief aan de Tweede Kamer zegt de Stichting Duin behoud teleurgesteld te zijn over de maatregelen die staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) wil nemen om het jagen verder aan banden te leggen. „Een groot aantal knelpunten blijft bestaan", constateert de stichting. i leiden/duinstreek ;adriaan brandenburg Duinbehoud hoopt dat de Tweede Kamer Gabor binnen kort dwingt om zijn nota Jacht en Natuurbeheer - waarin de nieuwe richtlijnen zijn opgeno men - bij te stellen. „Want nu houdt de bewindsman nog te veel slagen om de arm", vindt zegsman M. Janssen van Duin behoud. Door de jacht op grote schaal toe te staan, wordt vol gens de stichting bovendien ge tornd aan het uitgangspunt om rustgebieden voor planten en dieren zoveel mógelijk intact te laten. Janssen beseft, dat van een totaal verbod geen sprake kan zijn. „Neem de zeereep. Door duinafslag is het soms nodig die weer op te hogen en te beplan ten met helm. Je moet er dan voor waken dat er te veel konij nen rondlopen." Ook het aantal vossen in de duinen moet naar zijn zeggen nauwlettend in de gaten worden gehouden. „Als we de vos zijn gang laten gaan, zouden er over tien jaar wel eens'veel te veel kunnen rond lopen". Uitgangspunt moet volgens Duinbehoud zijn dat de jacht in principe verboden is, maar dat uitzonderingen denkbaar zijn. Gabor zou daarom moeten kie zen voor een 'nee-tenzij-formu- le' en niet, zoals volgens de stichting nu het geval is, een 'ja- mits-constructie'. Trekvogels Duinbehoud stelt vast, dat er in de nota van Gabor nog te veel wordt geredeneerd vanuit de positie van de jager. Met name voor de jacht op de trekvogels moeten veel strengere regels gelden, meent de in Leiden ge vestigde stichting. Op grond van de jongste af spraken wordt de jacht op be paalde soorten trekvogels alleen verboden als de totale populatie in gevaar komt. Op de krakeend en goudpluvier mag dan ook niet meer worden geschoten. De jacht op andere vogels (zoals de slobeend, wintertaling, kuif-, tafel- en toppereend en de hout- en watersnip) blijft wel toegestaan. Volgens Duinbe houd wordt met deze passage in de nota Jacht en Wildbeheer voorbijgegaan aan de verant woordelijkheid die Nederland heeft er voor te zorgen dat er voldoende rust- en foerageerge- bieden over blijven. Door de nieuwe richtlijnen is de jacht tijdens het broedsei- zoen vrijwel verboden. Voor een aantal diersoorten is evenwel een uitzondering gemaakt. Ook dat baart Duinbehoud zorgen. De activiteiten van de jagers zouden het broedende vogels te veel storen. Janssen pleit in zijn brief aan de kamerleden dan ook voor een totaal jachtverbod tijdens het broedseizoen. Lezingen op Vrije School in Alphen alphen aan den run» 'De samenhang tussen landbouw, voeding en gezondheid' is het thema van drie lezingen op de Vrije School j in Alphen aan den Rijn, Hoefbladstraat 46. De voordrachten zijn vanavond en 24 en 31 maart, de aanvang is telkens om 20.15 uur. De toegang is gratis. Voor meer informatie tel. 01720-35248. Planetarium over ontstaan aarde Amsterdam Het planetarium van Artis brengt vanaf 2 april een nieuw programma. Het gaat om een film-videovoorstelling over j het ontstaan van de aarde. Artis spreekt van 'unieke beelden, bij zondere computertechnieken, speciale effecten en sfeervolle muziek' die het ontstaan, opbouw en dynamiek van de aarde presenteren. Het planetarium is gelegen op het terrein van Artis, ingang Plantage Kerklaan 38-40, Amsterdam. Zelf natuurlijke cosmetica maken boxtel Constance Nieuwhof geeft een verzorgt op 3 en 4 april een cursus hoe men zelf op natuurlijke wijze cosmetica kan ma- ken. In totaal gaat het om tien produkten, waaronder crème, bodylotion, tonic, lippenbeschermer en dagmilk. De organisatie is in handen van de Kleine Aarde in Boxtel. Het cursusgeld be- ij draagt 170,-. Opgave tel. 04116-84921. 'Verboden eieren te rapen' leiden Lang niet iedere boer of landeigenaar stelt het op prijs dat er kievitseieren van zijn land geraapt worden. Omdat de tijd van het eieren rapen weer is aangebroken heeft de stichting Vrij- 1 willig Natuur- en Landschapsbeheer het initiatief genomen j bordjes te maken met de tekst 'Verboden eieren te rapen'. De bordjes zijn van hard plastic en gaan meerjaren mee. De maten zijn 28 bij 15 cm. Te bestellen bij de stichting VNLB door vijf gul- 'J den over te maken op postgiro 2635373, onder vermelding van 'bordje'. Steeds meer glas in de glasbak leiden Er komt steeds meer glas in glasbakken terecht. De stich- j ting Promotie Glasbak stelt dat vorig jaar 73 procent van de tota le hoeveelheid eenmalig glas via glasbakken wordt ingezameld, j Dat is in vier jaar tijd een stijging van 18 procent. De overheid heeft voorgeschreven dat in 1995 80 procent van het eenmalig glas de glasbak in moet. Er staan in Nederland 17.750 glasbak ken, dat is een glasbak op 895 inwoners. sassenheim Met de temperatuurstijging deze maand staat ook de natuur weer op uitbarsten. Bomen, struiken en planten zitten al weer dik in blad of knop. De bloembollenvelden blijven niet achter zoals hier een in bloei staand narcissenveld in Sassenheim. foto wim dijkman In de Coepelduynen in Katwijk broeden minder vogels. Het aantal paarjes is in twee jaar met eenderde gedaald. De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk, zegt dat het aantal paren is te ruggelopen van 300 naar 200, Met name de graspieper, de veldleeuwerik en de tapuit hebben het moeilijk. Volgens J. van Dijk van de vereniging is er geen duidelijk heid over de oorzaak van de teruggang. De aanwezigheid van honden en de verandering van de begroeiing, doen de vo gels geen goed. „Maar ook de vossen zouden wel eens een negatieve invloed op de vogel stand kunnen hebben", zegt Van Dijk. De Coepelduynen zijn sinds kort beschermd natuurgebied. Het middelste deel van het Katwijkse duingebied wordt niet meer toegankelijk, de flanken worden drukker. „Voor ons een interessant stu dieobject. We zijn zeer be nieuwd wat er met de vogel stand gebeurt. Hopelijk neemt het aantal broed paren weer tige plek is." Het milieu-educatie en voor lichtingscentrum De Weine Aar de in Boxtel organiseert op zon dag 4 april van 11-15.30 uur op zijn terrein in Boxtel een lezing en rondleiding ecologisch tui nieren. De kernvragen zijn: hoe houd je de bodem gezond en hoe voorkom je ziekten en pla gen. Prijs io gulden Inclusief consumptie. Opgave tel. 04116- 84921. Het lozen van boorgruis (met op olie gebaseerde boorspoe- ling) op de zeebodem in het Nederlandse deel van i de Noordzee heeft langdurige na delige biologische effecten in de directe omgeving van de boor put. Dat is ook het geval, zij het in mindere mate, als het boor gruis voor lozing wordt 'gewas- Deze conclusies trekt het Ne derlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) op Texel. In het laboratorium werd de si tuatie nagebootst met complete bodemkemen, waarop de har tegel als proefdier werd uitge zet. Gedurende drie maanden werd zowel de sterfte als afwij kend ingraafgedrag en stekel- verlies van deze zee-egel bestu deerd. In de jaren tachtig zijn ver schillende maatregelen geno men om de concentraties giftige stoffen in boorgruis te vermin deren. Het gebruik van boor- spoeling op dieselbasis werd in 1985 verboden. Sinds 1991 heeft een groot aantal maatschappij en het lozen van oliehoudend boorgruis op het Nederlandse Continentale Plat vrijwillig ge staakt. In het gebied ten zuidwesten van het Friese Front is tot 1984 uitgebreid geboord, waarbij boorspoeling op oliebasis werd geloosd. Van 1985 tot 1988 is elk jaar in september een biolo gisch en chemisch onderzoek uitgevoerd, waarbij bleek dat de biologische effecten leken af te nemen, hoewel er geen sprake was van een aantoonbare afna me van de olieconcentratie in de bodem. In 1990 is de giftigheid van de bodem met proefdieren onder zocht. „Zes jaar na de boringen is nog steeds duidelijk sprake van milicustress tot op tenmin ste 250 meter van het lozings- punt", stellen de onderzoekers vast. Op de bestudeerde plek in het Friese Front is in de herfst van 1988 één proefboring geslagen; er werd 'gewassen' boorgruis geloosd. In mei 1989 stelden de onderzoekers vast dat de biolo gische effecten van deze lozing minder sterk waren dan die van lozingen van ongezuiverd boor gruis, maar dat de omvang van net gebied waar 'milicustress' optrad niet kleiner was. Er blijken twee soorten langetermijn effecten op te tre den. Ten eerste de effecten die rechtstreeks door de lozing zijn veroorzaakt en ten tweede de actuele effecten van verontrei niging die na jaren nog aanwe zig is. Zo blijkt de hartegel van forser formaat (groter dan 15 mm) bij de onderzochte plek ten zuidwesten van het Friese Front alleen geregeld voor te komen op grote afstand van het lozingspunt. Dat is een gevolg van de sterfte, die direct na de lozing is opgetreden. Binnen de afstand van 250 meter is de olieconcentratie in de bodem nog te hoog voor een succesvol le rekolonisatie door nieuwe ge neratiet zee-egels. Cadmium nog Vrijwilligers sur\>eilleren nacht na nacht veelvuldig in kunststof Het besluit verbiedt in het al gemeen het toepassen van cad mium als pigment of stabilisa tor in kunststoffen. Er zijn enke le uitzonderingen voor toepas singen waarvoor nog geen alter natief is. Ook is het verboden cadmium toe te passen als op- pervlaktelaag op metalen. Voor gips geldt een maximum van tien milligram per kilo. Het Cadmiumbesluit, op 1 april 1991 ingesteld om het gebruik van deze milieugevaarlijke stof terug te dringen, wordt nog veelvuldig overtreden. De In spectie Milieuhygiëne heeft bij 37 procent van de bedrijven, die met de stof werken, overtredin gen van het besluit vastgesteld. Ook bij 11 procent van de mon sters van ingevoerde huishou delijke produkten werd een te hoog cadmiumgehalte gevon den. De inspectie heeft de betrok ken bedrijven een proces-ver baal in het vooruitzicht gesteld als bij nieuwe controles blijkt dat zij het besluit nog steeds overtreden. Behalve een even tuele boete lopen de bedrijven de kans dat zij bestuursrechte lijk worden vervolgd. In dat ge val zullen zij mogelijk een dwangsom moeten betalen. noordwuk monica wesseling Ze zitten met duizenden te wachten. De padden zijn klaar om de oversteek van de Voge- laardreef naar de sloot te ma ken. Het wachten is op een fikse regenbui. De Noordwijkse vrij willigers zijn er ook klaar voor: avond aan avond wordt gesur veilleerd. Zodra de paddentrek begint, wordt de weg afgesloten. Daarmee worden duizenden slachtoffers voorkomen. Padden overwinteren in bos jes en hopen dorre bladeren. Zodra de temperatuur stijgt, worden ze wakker en willen als de wiedeweer naar een slootje om daar te paren en eieren af te zetten. In Noordwijk 'wonen' in de bosjes naast de Vogelaar- dreef zo'n 10.000 padden. De sloot ligt aan de andere kant van de weg en de oversteek be tekent voor honderden een ze kere dood. Sinds 1974 proberen vrijwilli gers van de Vereniging voor Na tuur- en Vogelbescherming de padden te redden. Na experi menten met het de hand over zetten en het graven van tun nels, is de werkgroep nu weer terug bij het oude idee: zodra de paddentrek goed op gang is, wordt de weg met een dranghek afgezet. Dat gebeurt een aantal nachten achtereen. De padden moeten na het paren ook weer terug naar de bosjes en moeten de weg dus twee keer overste ken. Laat Jelle van "Dijk, een van de pad- denvrijwilligers, heeft al een paar avonden op wacht ge staan. „De padden zijn dit jaar laat. Het moet minstens 10 gra den zijn willen de diertjes wak ker worden. Dan wachten ze op een regenbuitje want zonder extra water drogen ze tijdens het oversteken makkelijk uit. "Ze zijn inmiddels wakker, de padden langs de Vogelaardreef. „Met duizenden zitten ze te wachten. Eén regenbui en ze gaan massaal op pad." Als het niet flink gaat regenen, zullen de padden veel gespreider de oversteek maken. Dat betekent meer werk voor de vrijwilligers. De pad is overigens absoluut geen bijzonder dier. „Gelukkig komt de pad nog heel algemeen voor. Zelfs in de dorpen kom je ze overal tegen". Waarom dan toch zoveel moeite om de glib- berbeesten te sparen?. Van Dijk: „De dieren maken geen enkele kans nu het verkeer zoveel in tensiever is geworden. Als we niets doen, ligt de Vogelaardreef bezaaid met lijkjes. Dat kan niet. We hebben echt niet de il lusie elk dier te redden. Maar door de inzet van de vrijwilli gers bereikt het overgrote deel wel de overkant". De inspectie heeft 65 bedrij ven in de kunststoffenindustrie gecontroleerd. Zij nam 197 monsters van kunststofproduk- ten. Vierentwintig bedrijven bleken cadmiumhoudende kunststoffen te produceren of te verhandelen. Bij eenderde van de overtredingen ging het om het gebruik van cadmium als pigment en bij een klein deel om toepassing als stabilisator. In het merendeel van de geval len was de functie van het cad- stellen. n'et een<^ui^ vaSt te Duizenden padden wachten op een regenbuitje om de straat te kunnen oversteken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21