wordt afgeremd sjgSlSa Inzamelen GFT 'Voordeel groot onderhoud komt bij hoge inkomens' Oproep aan onze lezers Haarlemse krijgt negen jaar voor terroriseren ex-minnaar Rijnland: wachtlijst oogoperaties snel weg Randstad De kans is groot dat gemeenten in Zuid-Holland het ver zoek krijgen voorlopig niet te beginnen met het geschei den inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval. Voor de tweede helft van 1993 wordt een flink tekort aan ver wacht aan capaciteit voor het verwerken van GFT. In de regio Leiden zamelen veel dorpen in de Bollenstreek nog niet gescheiden in. Ook Jacobswoude gooit alles nog op een hoop. contract van Den Haag met de VAM voor de verwerking van gft af. Van der Vlist verwacht dat er in de loop van 1994 wel weer voldoende verwerkingscapaci teit zal zijn. Binnenkort begint de bouw van composteringsin- stallaties in Alphen en Rotter dam. Het gat valt half 1993. Naast zo veel mogelijk uitbui ten van de bestaande verwer kingscapaciteit en het afsluiten van verwerkingscontracten met andere randstadprovincies en Flevoland, wil de gedeputeerde de groei van de groene afval berg tijdelijk stoppen. HAAG MONICA WESSELING Volgens milieugedeputeerde Van der Vlist ontstaat er in de loop van 1993 een tekort aan capaciteit voor het verwerken van groenafval van tachtig mil joen kilo (80.000 ton). Op dit moment wordt in Zuid-Holland 200.000 ton ingezameld en ver werkt. Begin volgend jaar is ge scheiden inzameling verplicht, maar op dit moment zijn lang niet alle gemeenten zo ver. Het tekort ontstaat doordat steeds meer gemeenten inzamelen en er per gemeente een steeds be ter resultaat wordt bereikt. Bo vendien loopt half 1993 het Angst voor industrieel ongeval in Rijnmond blijft toenemen Steeds meer bewoners van Rijnmond zijn bang voor een industrieel ongeval. Dat blijkt uit een milieubelevingsonder zoek onder inwoners van Rijn mond. De hinder die ze on dervinden van stank, stof en lawaai Is sinds 1990 niet groter geworden. In 1988 was het aantal en de ernst van de klachten wel beduidend gro ter. De angst voor een ongeval is volgens milieugedeputeerde J. van der Vlist niet verwonder lijk. Steeds meer mensen noe men de aantasting van het milieu als mogelijke bedrei ging van de eigen gezondheid. Van der Vlist vindt het nog te vroeg om op grond van het milieubelevingsonderzoek nu al te concluderen dat het met de milieuvervuiling de goede kant op gaat. „Ik hoop alleen dat deze tendens erop wijst dat de maatregelen die bedrij ven en overheden nemen om de hinder te verminderen, ook werkelijk effect sorteren." De gemeenten in de Rijn mond hebben met elkaar en met de provincie afgesproken dat in 2010 niemand meer ernstige hinder mag ondervin den van stank, stof en lawaai. Het aantal mensen dat soms lichte hinder heeft, moet ge halveerd zijn ten opzichte van het aantal van 1992. De uit komsten van de metingen worden gebruikt bij het bepa len van maatregelen om het milieu te verbeteren. Valse kassier tegen de lamp De politie van Amsterdam heeft gisteren een 24-jarige man aan gehouden die heeft bekend winkelbedrijven en benzinesta tions in de Randstad voor dik 50.000 gulden te hebben bena deeld. De man gaf zich, onder meer in Leiden, uit voor kassier. Hij nam baantjes aan bij bouw bedrijven, supermarkten en benzinestations. In Leiden lichtte de man het benzinesta tion aan de Dr. Lelylaan op. De manier van werken was telkens dezelfde. De man meld de zich bij het bedrijf met de vraag of er misschien een baan vrij was. Direct na de inwerkpe- riode vertrok hij met de noor derzon èn een deel van de kas. Door telkens valse namen op te geven, was de man moeilijk op te sporen. De spoorwegen hebben ook een fikse strop ge leden. Hij reisde doorlopend zwart en gaf steeds een valse naam op. In totaal heeft de man voor 5000 tot 6000 gulden zwart verreden. De politie kwam de man uit eindelijk op het spoor door een aangifte van een winkelier in Amsterdam. De man zegt de diefstallen te hebben gepleegd om in zijn levensonderhoud te voorzien. JE KÓMT ALTIJD VERDER MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening ot doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30 - 19.30 uur. Ot bel voor informatie. Z^NK GOED VOOR \ZaB uw lening Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300.2301 EH Leiden tel. 071-254145 In verband met de herdenking van de razzia in het Joods wees huis in Leiden 50 jaar geleden, is de redactie op zoek naar mensen die daarvan getuige zijn geweest. Ook wordt gezocht naar personen die beschikken over archiefmateriaal dat ophel dering kan verschaffen (even- teel anoniem) over de gang van Wethouder Van Rij belaagd pen tegen zijn voorpui aange gooid. De buizen explodeerden bij het kapot gaan. De wethou der zat op dat moment een krant te lezen in zijn woonka mer en hoorde ineens een har de knal. PvdA-wethouder Tj. van Rij (ruimtelijke ordening) is van nacht in zijn woning aan de Ou de Rijn lastig gevallen door on bekenden. Omstreeks half een werd een grote zak met tl-lam- „Gemeenten die de komende maanden met het gescheiden inzamelen zouden beginnen, gaan we vragen de zaak een beetje te traineren. Dat geeft ruimte." Van der Vlist wil, zo benadrukt hij, de vertragingst actiek niet overdrijven: „Als de voorlichtingsfolders al klaarlig gen, mag de gemeente door gaan". De milieugedeputeerde is vooralsnog niet van plan ge meenten toe te staan het afval niet gescheiden in te zamelen. Rotterdam is de afgelopen da gen nogal te hoop gelopen te gen de verplichting gescheiden in te zamelen. Deze gemeente denkt dat het nauwelijks moge lijk is gezien het grote aantal flats. Van der Vlist: „Hoogbouw vergt meer voorlichting. Het kost de mensen in fiats meer moeite gescheiden in te zame len. Je zult daar ook extra voor zieningen voor moeten treffen, zoals kleine bakjes en extra in formatie. Vooralsnog lijken de kosten tegen de baten op te we- Invoering van het gescheiden inzamelsysteem neemt geruime tijd ii meenten met gescheiden inzameling. beslag. Van der Vlist zet tijdelijk een stop op uitbreiding v Architecten, stedebouwkundi gen, ecologen en landschaps architecten kunnen zich het hoofd buigen over de manier waarop de ruimte tussen de steden in de Randstad ge bruikt moet worden. Er is een prijsvraag uitgeschreven 'Schakelen en schakeren'. De deelnemers moeten ideeën aandragen voor het gebied tussen Rotterdam/Den Haag/Delft en Zoetermeer. Deze tussengebieden zijn nu nog groen, maar er wordt door iedereen op geaast. De prijs vraag moet bestuurders aan het denken zetten over de in richting van de groene ruimte. De prijsvraag bestaat uit twee delen. Ten eerste kan ie dereen grove ideeën insturen. Inzenders van aantrekkelijke ideeën wordt gevraagd, die in groepen verder uit te werken (het tweede deel van de prijs vraag). Voor nadere informatie kan contact worden opgeno men met de provincie Zuid- Holland (070-3116841). gen. Blijkt dat niet zo te zijn, dan is het denkbaar dat sommi ge wijken ontheffing krijgen van deinzamelplicht." Van der Vlist verwacht dat een dik jaar nadat gescheiden inzamelen verplicht is gesteld, er in Zuid-Holland in totaal 300.000 ton groenafval zal wor den ingezameld. Begin volgend jaar is de capaciteit voor de ver werking al van gelijke grootte. Slachtoffer besproeid met zwavelzuur De rechtbank in Alkmaar heeft dinsdag een 34-jarige vrouw uit Haarlem veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. De vrouw heeft vanaf juni 1990 haar ex- minnaar, diens vriendin, zijn fa milie en kennissen stelselmatig bedreigd en de ex-vriend ten slotte met zwavelzuur zwaar mishandeld. Officier van justitie P. Poppe had voor een reeks de licten de langst mogelijke cel straf van 16 jaar geëist. De vrouw had in 1990 een korte relatie. Haar vriend was de eerste man die de Haarlemse na haar geslachtsverandering tot vrouw in haar nieuwe iden titeit bevestigde. Zij klampte zich krachtig aan hem vast. Toen hij wilde terugkeren naar de vriendin met wie hij al negen jaar een relatie had en het con tact wilde verbreken, begon de afgewezen minnares een hard nekkige reeks bedreigingen, vernielingen, mishandelingen en lastercampagnes tegen hem. Door zich te verbergen in de kofferbak van zijn auto achter haalde de als privé-detective werkende vrouw het schuiladres van haar ex-minnaar. Deze was met zijn vriendin en haar baby voor de derde keer ondergedo ken, ditmaal in een vakantie bungalow in Andijk. In de nacht van 19 op 20 november 1992 brak de vrouw de bungalow open en ontstond er een vecht partij, waarbij zij haar voormali ge vriend met een fles sloeg, hem in de borst stak en hem met injectiespuiten 'een hele plens' geconcentreerd zwavel zuur in het gezicht spoot. Ook de vriendin en de baby werden door het etsende zuur geraakt. De man werd met ern stige brandwonden in het ge zicht opgenomen in het Brand wondencentrum van Beverwijk en blijft mogelijk levenslang verminkt. Ook zijn ogen zijn blijvend beschadigd. De rechtbank verwerpt het beroep op „psychische nood weer". Ook gaat het rechtscolle ge niet in op haar aanbod, zich aan psychiatrisch onderzoek te onderwerpen op voorwaarde dat zij niet tot TBS wordt ver oordeeld. De strafkamer noemt de bewezen verklaarde bedrei ging tegen het leven, mishande ling en zware mishandeling, vernieling, huisvredebreuk en poging tot vrijheidsberoving „uiterst ernstig en schokkend". De rechtbank zegt in de straf maat rekening te houden met de lange lijst geweldsdelicten, die de vrouw voor haar trans- seksuele operatie pleegde en met de aanzienlijke kans op herhaling. LEIDEN* EVELYNE LAMMERDING De wachttijden voor oogope raties in het Elisabeth- en het Rijnoord-ziekenhuis lopen de komende maanden terug tot een of twee maanden. Voor heen moesten patiënten soms een jaar op een behandeling wachten. Een woordvoerster van het ziekenhuis verwacht dat in juni de lange wachtlijst zal zijn verdwenen. De ziekenhuizen (samen opgegaan in het Rijnland-zie kenhuis) doen vanaf deze week twee keer zoveel oog operaties dan voorheen. Die zullen plaatshebben in het Rijnoord in Alphen aan den Rijn. Er kunnen meer oogope raties worden uitgevoerd, om dat het ziekenhuis er pas twee nieuwe operatiekamers, bij heeft gekregen. Deze zullen ef ficiënter worden gebruikt. De operatiekamer zal vanaf nu al leen worden gebruikt om in te opereren. De voorbereidingen voor een ingreep zullen elders worden getroffen en de pa tiënt wordt direct na de be handeling naar de bijkomka- mer gebracht. Zo is de volgen de patiënt eerder aan de beurt. Daarnaast worden er meer uren gedraaid op de operatie kamer. Het aantal uren dat er wordt geopereerd, stijgt van zes naar tien uur. De afgelo pen twee jaar is de totale vraag naar oogoperaties met 55 pro cent gestegen: in '91 zag het Rijnland het aantal patiënten met 30 procent toenemen, in '92 met 25 procent. Volgens het ziekenhuis werd deze stij ging veroorzaakt door de ver grijzing van de bevolking. De vraag naar staaroperaties nam daardoor toe. Vraagtekens bij voorstel PvdA-fractieleider Wöltgens zaken. Bovendien zoekt de re dactie foto's uit de Tweede We reldoorlog, vooral in verband met het Joods weeshuis. Reacties s.v.p. naar de redac tie (tot 17.00 uur), tel. 161417 (Gert Visser), of in de avondu ren 149585 (privé). Schriftelijke reacties naar redactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU Hij is bepaald ongelukkig met het PvdA-voorstel. Het hoofd particuliere woningverbetering van de gemeente Leiden, P.C. de Vos, vindt het aardig dat door de maatregel de werkgele genheid wordt bevorderd. „Maar het zijn precies de hoge inkomens die hiervan profite ren: mensen die hun verbou wingen toch wel uitbesteden aan aannemers. Dit is een zeer ongerichte vorm van subsidie". PvdA-fractieleider Wöltgens kwam maandag met het voor stel om groot onderhoud - zoals reparaties aan dak en elektri sche bedrading, maar ook voor een nieuwe keuken en garage - opnieuw tijdelijk fiscaal aftrek baar te maken. De gedachte is dat hierdoor meer huiseigena ren in plaats van een zwartwer ker een erkend bouwbedrijf in de arm nemen. Maar of mensen het zwarte circuit massaal verlaten om een fiscaal voordeeltje binnen te ha len, betwijfelt De Vos. „Ik denk niet dat bijvoorbeeld in een wijk als Groenoord, hoewel daar echt niet alleen maar mensen met lage inkomens wonen, veel van deze regeling geprofiteerd gaat worden. Nee, dan denk ik eerder aan de Professoren- of Burgemeesterwijk, waar de duurdere huizen staan en men sen al gewend zijn om verbou wing aan een aannemer uit te besteden. Hoe hoger het inko men, hoe groter het profijt. Zo werkt ons belastingstelsel nu De Vos had liever gehad dat de miljoenen die deze maatre gel de staat kost, het ministerie van financiën kan de gevolgen nog niet precies voorspellen, di rect bij de stadsvernieuwing te recht was gekomen. „Dan doe je een gerichte investering die ook werk oplevert en zich terug verdient door uitgespaarde ww- Protest tegen waterwinning ingetrokken LEIDEN De stichting Duinbehoud vecht niet langer de waterwinning in het duingebied Berkheide in Katwijk bij de Raad van State aan. Het protest is ingetrokken, nadat de provincie en het wa terleidingsbedrijf EWR hebben afgesproken de waterwinning terug te dringen en de natuur in Boerendel (een deel van Berk- heide) te herstellen. Duinbehoud vecht al jaren te gen de waterwinning in de dui nen, omdat dit naar zijn me ning de natuur te sterk aantast. De provincie en het waterbe drijf presenteren eind april een plan hoe ze de waterwinning via oppervlakte-infiltratie (milieuonvriendelijk) denken terug te dringen. De EWR treft vanaf 1996 maatregelen om de natuur in het duingebied Bberendel in oude staat te herstellen. In dat zelfde jaar wordt ook voor een deel overgeschakeld naar een meer natuurvriendelijke manier van waterwinning. Veel potentiële klanten schrikken nog van de BTW, die bij verbouwingen 17,5 procent Is. Bij een offerte rond de tienduizend gulden komt er nog eens zo'n tweeduizend 2000 gulden bij. foto archief uitkeringen. Bovendien gaat het dan om huizen die écht verbe teringen behoeven. Die hebben wij nog genoeg". De Vos krijgt genoeg signalen dat in leiden op grote schaal zwart geklust wordt. „En dat zijn heus geen doe-het-zeivers die hun kennis uit een foldertje hebben. Uit materiaalbonnen die mensen bij ons inleveren blijkt duidelijk dat bepaalde klussen ofwel door wel zeer handige vrienden of door profe- sionals worden uitgevoerd. Maar ik zou ook niet weten hoe je dat zou kunnen stoppen". Ook aannemers denken dat de maatregel van Wöltgens, die overigens gesteund wordt door het CDA, het zwartwerken niet zal terugdringen. „Het zwarte circuit, daar doe je nu eenmaal weinig aan", zegt F. van Geen, adjunct-directeur van het Al- phense aannemingsbedrijf Ge sman. „Sommige mensen kun nen een bonafide eenmaal niet betalen. Het ver schil tussen zwart en wit is daarvoor nog veel te groot. Een belastingvoordeeltje weegt daar te weinig tegen op", zegt Van Geen. Op dit moment gaat naar ruwe schatting jaarlijks zo'n 1,5 miljard gulden in het zwarte bouwcircuit om. Toch is Van Geen, net als de woordvoerders van de bouwwe reld, blij met het voorstel. Het fiscale voordeel kan volgens hem meer opdrachten van par ticuliere woningbezitters ople veren voor de erkende bouwbe drijven. Het kan bijvoorbeeld een twijfelende huiseigenaar over de streep trekken om toch maar eens een nieuwe keuken, garage of dakkapel aan te schaf fen. Volgens Van Geen beseffen veel mensen maar al te goed de nadelen van het inhuren van zwartwerkers. „Je kunt bijvoor beeld geen kwaliteitseisen stel len. Als iets verkeerd is kun je nergens verhaal halen. Daarbij komt dat veel klanten het kar wei zo snel mogelijk achter de rug willen hebben. Die willen niet, zoals bij een zwartwerker die alles in de avonduren doel, weken lang in de troep zitten. Deze groep gaat dus liever een keertje niet op vakantie dan dat zij beunhazen inhuren". Volgens Van Geen komt het voorstel van Wöltgens wel op een juist moment. „De spoeling is erg dun geworden. Onze be drijfstak is erg conjuctuurgevoe- lig. Je merkt dat mensen inves teringen in hun huis uitstellen omdat het in Nederland econo misch minder gaat", aldus Van Geen. Volgens aannemer R.J.B. Kor- tekaas uit Voorhout schrikken veel potentiële klanten erg van de BTW, die bij verbouwingen 17,5 procent is. „Je maakt dan een offerte die rond de tiendui zend gulden ligt en daar komt dan nog eens zo'n tweeduizend 2000 gulden bij. Dat hakt er fors in. En hoewel sommige zwart werkers tegenwoordig al een uurloon van veertig gulden dur ven vragen, zit er tussen zwart en wit nog een aanzienlijk ver- schil." WOENSDAG 17 MAART 1993 Prijsvraag 1 groene ruimte

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20