China laat buitenlanders tot aan Zhongdian Chirac in marstempo door Frankrijk Feiten &Meningen Onderhoudskosten eigen woning fiscaal cadeautje voor de rijken WOENSDAG 17 MAART 1993 I let eerste wat ik ruik als ik het gasthuis in Zhongdian binnenstap, zijn dierenhuiden en ranzige yakboter. Deze stad in de zuidweste lijke Chinese provincie Yunnan ligt niet ver van Tibet, en derhalve zijn deTibetanen hier rijk vertegenwoordigd. De Chinezen maken hier een ti mide indruk, vergeleken met de grote Tibetaanse mannen. Zelf verzekerd stappen ze op hun laarzen van zacht yakleer door de straten, een grote dolk in be werkte zilveren schede aan de brede leren riem om hun mid del. Vrouwen met prachtige donkere gezichten lopen in wij de blauwe rokken en met scha- pevellen omgeslagen in groep jes over de besneeuwde hoog vlakte, rieten manden met brandhout en kruiden met zich meedragend. De hoofdstraat wordt in het stadscentrum wel een wat groot woord gesierd door grauwe communistische utili teitsbouw. Meer naar de rand van de stad zie je lage houten huizen en wordt de weg stoffig. Tibetanen, Chinezen en isla mieten houden mij vanuit hun deuropeningen nauwlettend in de gaten. Zonder een duidelijke eigenaar in de buurt, lopen koeien, varkens en kippen los door de straten. In mijn hoofd wordt zachtjes de muziek van 'een willekeurige western-film opgezet. Het landschap buiten de stad is weids en desolaat. Houten boerderijen, versierd met boed dhistische symbolen, staan ver spreid tussen de bergen. In de weilanden staan overal enorme houten rekken, waaraan gras sen en kruiden in de zon han gen te drogen. Bovenop de om liggende bergtoppen staan ge bedsdoornen in de wind te bui gen, hoge takkenbossen ver sierd met kleurige vlaggen, waarop boeddhistische teksten zijn gedrukt. En yaks. Zo ver het oog reikt, staat dit Tibetaanse rundvee de velden te begrazen. Aan de andere kant van het dal ligt het Lamaklooster van Zhongdian tegen een berg aan geplakt. Een grote felwitte stupa en grijze en zwarte tempels met rode en gouden bekroningen. Langs het pad lopen drie mon niken in hun fladderende rode gewaden naar boven. Op het te gen de kloostermuren weer kaatsende gerasp van raven na, is het hier onwaarschijnlijk stil. Het is een bevreemdende erva ring om in een omgeving te staan, waar ogenschijnlijk niets is veranderd sinds de Middel- Nader onderzoek wijst uit, dat ongeveer alles is veranderd sinds die tijd. In de jaren '60 trok de verwoestende invloed van de communistische beel denstormers ook door deze streek. Het klooster werd volle dig gebrandschat en de monni ken werden naar werkkampen verbannen. Maar, gefinancierd met de ga ven van gelovigen, herrijzen tempels en slaapvertrekken nu weer tussen de ruïnes. Ook de monniken, van wie de jongste vijf jaar oud is, keren terug, hoe wel de meesten 's avonds in de stad bij familie moeten over nachten, omdat er nog niet vol doende slaapzalen zijn om ze alle 600 te herbergen. De derde dag dat ik hier verblijf, wil ik een buskaartje naar de grens met Tibet kopen. De vriendelijke dame achter het lo ket begint een ticket uit te schrijven. Op dat moment komt een geüniformeerde vrouw bin nenstappen, ziet eerst mij en dan de reisbestemming op het felbegeerde buskaartje en roept: „Wat zijn we aan het doen?!" Prompt blijken er geen bussen meer te gaan. Nu niet, nooit niet. Ik protesteer dat het toch op het busrooster staat aange geven, maar krijg te horen dat alles sinds kort is veranderd. Een paar uur en diverse pogin gen om de lokettiste tot rede lijkheid te bewegen later, wordt mij te verstaan gegeven, dat het gebied niet veilig is voor buiten landers. Het wordt duidelijk, dat mijn reisbestemming voor buitenlan ders is gesloten, net als zoveel Chinese regio's met problemen die voor buitenlanders niet be staan (politieke instabiliteit, al te schrijnende armoede, drugs enzovoorts). Ik heb hier dus de limiet van de Chinese gastvrij heid bereikt. Als men in dit land de toerist uithangt die de lange Muur beklimt, wordt er alles aan gedaan opdat de buiten landse vriend een goede indruk krijgt (dit alles uiteraard wel te gen betaling van de hogere bui tenlandse vriendenprijs). Maar zodra je iets verder doorprikt, gaat de ophaalbrug omhoog en blijkt niets meer te werken. Maar eerlijk gezegd vind ik mijn noodgedwongen terugkeer naar het zuiden niet zo heel ver schrikkelijk, want in februari is een hotelkamer zonder verwar ming op 3.400 meter hoogte hetzelfde als een koelcel met een bed. Tibetaanse herders koesteren hun vee. Dergelijke taferelen van dichtbij bekijken, is plotseling onmogelijk geworden. Want bussen blijken a rijden. 'Alles is sinds kort veranderd. Het gebied is niet veilig voor buitenlanders', zo luidt de verklaring. n de Chinees-Tibetaanse grens niet meer te De PvdA wil onderhoud aan de eigen woning aftrekbaar maken. Dat moet het zwartwerken min der aantrekkelijk maken, zodat de particulier voortaan zijn on derhoud door de erkende, vak man laat verzorgen. En de werkgelegenheid in de bouw sector dus toeneemt. Een opvallend voorstel. Zeker als men weet dat in de jaren 1983 tot en met 1985 een soort gelijke regeling van kracht is ge weest, en de PvdA toen (met Den Uyl als fractieleider) een fel tegenstander van de regeling was. Ook deze regeling had als doel het stimuleren van de werkgelegenheid in de bouw sector. De toenmalige regeling is echter op een grote flop uit gelopen. Bij slechts een half procent van de bouwbedrijven leidde de regeling tot een toe name van de omzet. Ondanks deze slechte resulta ten wil de PvdA de onderhouds kosten door middel van een tij delijke maatregel opnieuw af trekbaar maken. Maar levert de voorgestelde aftrek wel meer werkgelegenheid op? Zullen de eigen woningbezitters in het vervolg de onderhoudswerk zaamheden door de erkende bouwondernemer laten verrich ten in plaats van door de zwart werker? Daar zijn zeker vraagte kens bij te zetten. Uit de praktijk blijkt dat de re geling uit de jaren tachtig vooral door de rijken werd gebruikt. Van zwartwerkers maakt deze groep vrijwel nooit gebruik. Zij laten hun woning meestal door de erkende vakman onderhou den. De aftrek van onderhouds kosten door deze groep dringt het zwartwerken niet terug en levert ook geen extra werkgele genheid op. Voor de rijken is de voorgestelde aftrek dan ook vooral een fiscaal cadeautje. Het is dus niet zo verwonderlijk dat de WD onder bepaalde voor waarden voorstander van het plan is. Maar waar moet de extra werkgelegenheid dan vandaan komen? De PvdA hoopt klaar blijkelijk dat vooral de 'gewone man' over de streep wordt ge trokken om voortaan de zwart werker in te ruilen voor de er kende vakman. Onder de rege ling in de jaren tachtig ging het echter ook hier fout. De minder welgestelden bleven ondanks de aftrek gewoon bij de oude vertrouwde zwartwerker. Een van de oorzaken daarvan was dat onder de toenmalige rege ling alleen de kosten voor 'groot onderhoud' aftrekbaar waren. Kleine reparaties en klusjes vie len toen niet onder de regeling. Volgens PvdA-fractieleider Jacques Chirac zoals hij onlangs, handjeschuddend, werd gefotografeerd op Le Bourget bij Parijs. ATHis-monshans gertsenwinkelcentra, bejaarden- en ge meentehuizen, steevast met de lokale partijtop en een zwerm journalisten in zijn kielzog. Vandaag is het departement Es- sonne aan de beurt: tot nu toe met zeven van de tien kamerze tels voor de Parti Socialiste (PS) een degelijk links bolwerk. Maar de tijden voor links zijn slecht in Frankrijk. „We gaan hier tien op tien scoren", zo houdt Chirac zijn gehoor die dag meer dan correspondent De bakker van het even ten zui den van Parijs gelegen foren senplaatsje Athis-Mons weet niet wat hem overkomt. Op een rustige donderdagmorgen zwaait de deur van zijn winkel open en staat hij plotseling oog in oog met Jacques Chirac. Chi rac, tweevoudig ex-premier, burgemeester van Parijs, leider van de gaullistische partij RPR en boven alles de belang rijkste kandidaat van de rechtse oppositie voor de opvolging van president Mitterrand. De 60-jarige Chirac maakt de bakker een voor de hand lig gend compliment. „Wat ruikt net hier leicker." Geeft hem, zijn vrouw en de enige aanwezige klant een hand en maakt zich, na het gezelschap nog een pret tige dag te hebben toegewenst, weer uit de voeten. Op naar de volgende middenstander. Chirac voert campagne op zijn Amerikaans. Zoveel Fransen ontmoeten als maar enigszins mogelijk is, zo lijkt <fijn tactiek. Als een razende Roeland trekt hij nu al drie maanden door Frankrijk. Hij bezoekt markten, Voordat de Fransen op 21 maart naar de stembus gaan, heeft Chirac ruim de helft van de 90 Franse departementen afge werkt. De andere helft komt on getwijfeld in 1995 aan de beurt als er een nieuwe president moet worden gekozen. Het ambt waar Chirac nu al jaren van droomt. Hij is zijn campag ne alvast begonnen. Met een to meloze energie. Na het winkelcentrum is het de beurt aan de plaatselijke markt. De groep bejaarde PS-aanhan- gers die bij de ingahg pamflet ten uitdeelt voor hun plaatselij ke kandidaat, keurt Chirac geen blik waardig. Verder krijgt vrij wel iedereen een hand. een glimlach kusjes of een opbeu rend woord van de burgemees ter van Parijs. Na ruim twee uur snelwandelen spoedt de 'karavaan' zich per auto naar het twintig kilometer zuidelijker gelegen plaatsje Ar- pajon, waar het nuttige met het aangename wordt gecombi neerd. Temidden van ruim 300 partijgenoten geniet Chirac een eenvoudige, doch voedzame lunch. Geen Parijse 'haute cuisi ne', maar kost van de streek. Varkenspoten met groene erw ten, salade, kaas en een peertje met slagroom toe. Zoals overal in het land staan ook hier de problemen van de Franse boeren, de werkloosheid en de onveiligheid hoog op de agenda. De boeren kunnen ge rust zijn: de nieuwe Franse re gering zal niet wijken voor de Amerikaanse druk inzake het landbouwakkoord tussen de Verenigde Staten en de EG. De schuldigen zijn de 'Brusselse technocraten', aangevoerd door de socialist Jacques Delors. Delors moet het tijdens Chiracs veldtocht meer dan wie ook ontgelden. Geen toeval, omdat diezelfde Delors volgens de opi niepeilingen verre van kansloos is als hij het in 1995 tegen Chi rac op zou willen nemen. Mi chel Rocard mag dan voorlopig door vrijwel iedereen in Frank rijk worden beschouwd als de meest waarschijnlijke kandidaat van links voor de opvolging van Mitterrand, het echte gevaar be vindt zich in Brussel, zo weet Chirac. Hfj probeert daarom nu al zoveel mogelijk schade toe te brengen aan het prestige van de voorzitter van de Europese Commissie. Wordt Jacques Chirac inder daad de volgende president van Frankrijk? Het gros van de men sen lijkt daar van overtuigd. „Jacques Chirac is de enige die foto reuter het land weer hoop kan geven", zo verwoordt een man in Mont- geron het. Chirac heeft de afgelopen jaren blijk gegeven van een opmerke lijk politiek overlevingsinstinct. Tweemaal was hij premier (on der Giscard eind jaren '70 en onder Mitterrand van 1986 tot 1988) en tweemaal was dat be paald geen succes. Vorig jaar, tijdens het Franse referendum over Maastricht, leek hij de con trole over zijn partij geheel te verliezen. Aangespoord door de rechtervleugel van zijn partij en zeer tegen de zin van Chirac zelf. stemde het merendeel van de gaullistische aanhang tegen het verdrag van Maastricht. Maar onmiddellijk na het refe rendum wist Chirac de eenheid te herstellen en departij op nieuw te smeden tot 'een formi dabele vechtmachine', zoals een Franse journalist de RPR omschreef. De machine die eind maart de parlementsver kiezingen gaat winnen. Maar daar gaal het Chirac niet om. Het werkelijke gevecht vindt pas in 1995 plaats: De slag om het Elysée. Jacques Chirac lijkt er. in ieder geval fysiek, klaar voor. Het is maar de vraag of belastingaftrek van onderhoud bezitters van een eigen huis ertoe zal bewegen de zwartwerker in te ruilen voor de erken de vakman. foto united photos de boer Wöltgens zal in de nieuwe rege ling het onderscheid tussen klein en groot onderhoud ver dwijnen. Dit betekent dat ook kleinere reparaties aftrekbaar zullen worden. Of dit veel zal uitmaken valt te betwijfelen. De gemiddelde Nederlander zal bij de zwartwerker voor kleine re paraties nog steeds goedkoper uit zijn dan bij de erkende vak man. De tarieve'h van de erken de vakman zijn namelijk fors hoger dan die van de zwartwer ker. Deze hoge tarieven worden dan wel voor een deel gecom penseerd doordat men door de aftrek belastinggeld terugkrijgt, maar dit zal weinig potten bre ken. Maakt men namelijk in een jaar (aftrekbare) onderhouds kosten, dan krijgt men het be lastinggeld pas het jaar daarop terug. Bij de zwartwerker daar entegen ziet men het voordeel gelijk in de vorm van een lager tarief terug. Daarnaast is het te verwachten dat men voor de af trek weer aan een groot aantal voorwaarden moet voldoen, met het risico dat de aftrek ver valt. Ook komt er volgens Wölt gens zeker een drempel waar boven de kosten pas aftrekbaar zijn. In de oude regeling waren de kosten pas aftrekbaar voor het deel dat boven 2.000 gulden lag. Kleinere klusjes vallen daar vaak onder, zodat er nog niets aftrekbaar is. Nee, neem dan de zwartwer ker. Men heeft geen last van las tige voorwaarden, drempels en dergelijke, en ziet het voordeel direct in de portemonnee terug. De conclusie is duidelijk, het beroep op de zwartwerker zal door de aftrek van onderhouds kosten niet minder worden. En dus zal ook de werkgelegenheid in de bouwsector niet noe menswaardig toenemen. De enigen die van het voorstel de vruchten zullen plukken zijn de rijkere Nederlanders. Zal de PvdA dat bedoeld hebben?

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2