Langere hangbaan is toekomstmuziek Mammobiel niet naar Benthuizen Rijn- en Veenstreek 'Weinig criminaliteit in Aarlanderveen' LTS wordt Veenstaete Ter Aar koopt grond voor nieuwe huizen in Aardam Geit werft vrijwilligers I 18 WOENSDAG 17 MAART 1993 chef* gert visser. 071-1 Plannen verrassing voor Westnederland 5" Vervolg van voorpagina e, :Het voornemen de hangbaan op termijn te verlengen lijkt voorlopig niet meer dan een vrome wens. De ge- meente heeft tot nu ook nog weinig te koop gelopen met j 'het plan. Woordvoerder Erik Plesman van Westneder- n land, zeer nauw betrokken bij de plannen voor de Ar- jcheonlijn, wist Van niets. „Maar het is uitermate con structief dat de gemeente Alphen zo ver in de toekomst jmeedenkt", aldus Plesman. u den run «ruud sep In een gesprek met het Neder lands research-instituut voor re- n jcreatie en toerisme heeft de ge- meente de wens geuit de hang- la^baan in de toekomst uit te brei- araden met een tweede tak. Een ssjhangbaanverbinding naar het bvjcentrum zou een uitkomst zijn deaangezien dit gebied binnen- es'kort autovrij moet worden. De etjhangbaan zou mensen uitnodi- dJgen om met het openbaar ver- u- voer naar Alphen te komen, e- Het Van der Valk-concern heeft plannen om Avifauna in- e-j grijpend uit te breiden. De op- s:! pervlakte van het park zou na verdubbeld Bromfietsen in beslag genomen hazerswoude-rijndijk» Bij een controle op de Rijndijk in Hazers- woude zijn gisteren vijf bromfietsers bekeurd, omdat hun voer tuigen niet in orde waren. Twee bromfietsen werden in beslag genomen, omdat ze waren opgevoerd. Grijper van loswal gestolen alphen aan den rijn» Van de los- en laadwal aan de Koperweg langs de Heimanswetering in Alphen is gisternacht een 500 kilo zware grijper van een hijskraan gestolen. De waarde is 7500 gul den. Goede vriend alphen aan den rijn» Een 37-jarige Alphenaar is gistermiddag door een kennis bestolen van ongeveer 400 gulden. De Alphe naar leende zijn portemonnee uit omdat zijn kennis even wilde telefoneren. Toen hij,even later de knip terugkreeg was het geld eruit verdwenen. De gedupeerde heeft aangifte gedaan. Jongen krijgt pak slaag alphen aan den run» Een 14-jarige Alphenaar is geschopt en ge slagen door twee oudere jongens. De jongen was in de Conrad- straat bezig de ketting van zijn fiets te repareren. Twee jongens die langskwamen riepen hem toe van de ketting af te blijven. Aanvankelijk dacht het slachtoffer dat de twee een geintje maak ten. Hij veranderde snel van mening toen hij een pak slaag kreeg. Na hun wandaad verdwenen de twee in het duister. Hengels uit schuur gestolen alphen aan den rijn Uit een schuur v tatestraat in Alphen zijn twee hengels totale waarde van de spullen bedraagt Het is niet bekend hoe de dieven de schuur zijn binnengeko- woning aan de Can- en fiets gestolen. De kleine 3000 guide: Auto's met verf bespoten alphen aan den rijn» Aan de Binkhorst in Alphen zijn vannacht rijf auto's met verf besp'oten. Eén van de bewoners ontdekte dat zag rond twee uur en waarschuwde de politie. Teraarder gewond bij botsing ter aar» Bij een botsing tussen twee auto's op de Schilkerweg in Ter Aar is gisteren een 31 -jarige man uit Ter Aar gewond ge raakt. Ter hoogte van het zwembad wilde een 48-jarige automo bilist uit Alphen links af toen de Teraarder hem passeerde. Hij liep verwondingen op aan hoofd en benen en is voor behande ling naar ziekenhuis Rijnoord vervoerd. aarlanderveen» De belangenvereniging Aarlan derveen reageert 'laconiek op het wegvallen van de politiepost in het dorp, waardoor de nieu we postagent Faber maar een deel van zijn tijd aanwezig kan zijn. L. van Dolder van de be langenvereniging verklaart er begrip voor te hebben, dat een full-time agent een luxe is voor een kleine gemeente. Hij ver wacht niet dat het politiewerk veel zal verschillen van vroeger. „Zoveel criminaliteit is er toch niet in Aarlanderveen." Hij vindt het wel jammer dat de nieuwe postagent niet meer zo goed aanspreekbaar is als zijn voorganger Van Mastrigt: „Je kon hem desnoods na zeven uur 's avonds nog raadplegen en dat kan nu niet meer. De band zal hierdoor niet meer zo hecht worden als met Van Ma strigt, maar het duurde ook een den. Het vogelpark moet de grootste vogelhal van Europa binnenhalen met een opper vlakte van 3600 vierkante meter. Om de te verwachten bezoe kersstroom naar het vernieuw de vogelpark te kunnen verwer ken zou een hangbaan een nut tige aanvulling zijn. Financiering De financiering van de hang baan van het station naar Ar- cheon is nog altijd niet rond. De aanleg van de 1200 meter lange baan was oorspronkelijk be groot op 40 miljoen gulden. De plannen zijn inmiddels van alle franje ontdaan, waardoor de prijs nu nog 27 miljoen is. De hangbaangroep heeft inmiddels 17 miljoen bijeen geschraapt. Deze groep is een samenwer kingsverband van busmaat schappij Westnederland, Ar- cheon, de NS, de gemeente Al phen en fabrikant Siemens. Het gat van tien miljoen zal voor een groot deel gevuld moeten worden met subsidies van het ministerie van verkeer en waterstaat. Over drie weken doet de hangbaangroep een laatste poging het bedrag op ta fel te krijgen. De wilde plannen van de ge meente Alphen worden vermeld in een rapport van het ministe rie van economische zaken over de uitstraling van toeristische voorzieningen in een aantal Ne derlandse gemeenten. Ondanks de mooie plannen wordt hierin gesteld dat Alphen geen visie heeft op het toerisme. „Het blijkt dat de gemeente Alphen aan den Rijn niet in een toeristi sche visie op een rijtje heeft staan waar zij naar toe wil met Archeon, welke plaats zij wil gaan innemen op de toeristi sche kaart van Nederland", heet het in het rapport. oude wetering» Tot drie jaar geleden werd hier nog volop lesgegeven. Nu is de voormalige LTS van Oude Wetering al weer enkele maanden bewoond. De school is vorig jaar verbouwd tot twintig seniorenwoningen en heet nu 'Veenstaete'. De acht koopwoningen die bovenop de school zijn gebouwd zijn nog niet allemaal bewoond. Aan zes woningen wordt nog de laatste hand gelegd. De Stichting Oud Alkemade is nog bezig met de inrichting van de aula van de school. Dat wordt hun nieuwe onderkomen. foto wim dijkman Vrouwen protesteren massaal Volautomatisch toilet in Alphen alphen aan den r De bus voor borstkankeronderzoek komt niet naar Benthuizen. Het is technisch niet mogelijk om de bus in deze kern te plaat sen. Bovendien geeft het voertuig op de smalle wegen problemen in het dorp. Dit is de reactie van de gemeente Rijn- woude op een massale handtekeningenac tie die in Benthuizen tegen het wegblijven van de mammobiel is gehouden. De bus komt wel in Hazerswoude en Koudekerk. De vrouwen uit Benthuizen moeten naar de Landvliethal in Hazerswoude-Dorp, die op enkele kilomters afstand van het dorp ligt. „De mammobiel moet bij een gemeente lijk pand worden neergezet, waar de appa ratuur op 380 volt kan worden aangesloten. In Benthuizen beschikt de gemeente niet over zo'n pand", vertelt voorlichter P. de Bruin. „Er zat dus niets anders op dan de vrouwen naar Hazerswoude-Dorp te laten komen. Dit besluit is genomen na overleg met de GGD in Alphen en het Integraal kankercentrum West (IKW) in Leiden." Janny Vink-Ram is de organisator van een handtekeningenactie in Benthuizen. In drie dagen tijd bezocht zij ongeveer 200 van de 300 opgeroepen vrouwen. „Slechts vier vrouwen tekenden niet. Dus het leeft enorm in het dorp. Je moet maar zien hoe je met het openbaar vervoer bij de keu ringsbus komt. De Landvliethal is nog slechter te bereiken'dan het gemeentehuis aan de Rijndijk. Dus zijn we aangewezen op de auto. Veel vrouwen in de leeftijd tussen de 50 en 70 hebben geen rijbewijs. Dus moeten ze maar zien hoe ze er komen." Ongenoegen Ook is er ongenoegen bij de vrouwen dat ze niet of nauwelijks op de hoogte waren van een informatieochtend over het onderzoek, die eerder deze maand werd gehouden. „Dat schijnt in een plaatselijk blaadje te hebben gestaan. Deze informatiebijeen komst werd ook nog eens gehouden op de biddag voor het gewas. Dan zitten de mees te vrouwen uit Benthuizen in de kerk. Slecht gepland dus door de gemeente." Het argument van Rijnwoude dat er geen gemeentelijk gebouw is met een aansluiting voor krachtstroom, vindt Janny Vink maar flauwekul. „Ik kan zo drie aannemers noe men waar dat wel mogelijk is. Hieruit blijkt dat Benthuizen er maar bij hangt." Toch is de gemeente niet helemaal onge voelig voor de argumenten van de Benthui- zense vrouwen. „Als straks blijkt dat er veel vrouwen uit het dorp niet komen, dan wordt een extra dag ingelast. Op die dag zorgt de gemeente voor vervoer", zegt De Bruin. Of dat ook nodig zal zijn, weet Vink niet. „Ik heb de vrouwen opgeroepen om te gaan. Het gaat uiteindelijk om je gezond heid. Maar dat aanbod van de gemeente is Janny Vink beseft dat ze deze keer min of meer voof niets heeft gewerkt, want het heeft geen zin meer om verdere actie te on dernemen. „Maar bij een volgende gelegen heid kunnen we wellicht wat eerder aan de bel trekken. Want ik blijf het onzin vinden dat de mammobiel niet naar ons dorp zou kunnen komen." Winkelende Alphenaren in hoge nood kunnen vanaf vrijdag midden in de stad hun behoefte doen. Het eerste Alphense openbare toilet wordt dan in gebruik genomen. De wc is ge plaatst aan de Vest, op de rand van het Aarplein. Voor een gul den kunnen mannen, vrouwen en kinderen ervan gebruikma ken. Tot nu toe had Alphen geen openbaar toilet omdat de be schikbare modellen snel vervui len en erg gevoelig zijn voor vandalen. De moderne, zelfrei nigende toiletten, hebben dat probleem niet. Ze worden na gebruik automatisch doorge spoeld, gereinigd en gedesinfec teerd. Winkelende Alphenaren moe ten het voorlopig stellen met één exemplaar. ter aaftmarieta kroft Burgemeester P. Verhoef heeft het twee weken voor zijn vertrek nog snel even kunnen regelen: hij heeft bijna alle gron den in Aardam-zuid-west van de eigena ren gekocht. In totaal gaat het om tien hectare voor woningbouw, een gebied dat wordt begrensd door de Ringdijk, de Vogelwijk en de Albert Schweitzerstraat. Tot het jaar 2005 mag de gemeente daar 190 huizen bouwen. Daarna is er nog ruimte voor ongeveer 100 woningen. Dat maakte Verhoef gisteravond bekend tijdens een commissievergadering. Met één eigenaar heeft de burgemeester, die de onderhandelingen persoonlijk met de mensen voerde, onlangs de koopover eenkomst gesloten. Gisterochtend be reikte hij een mondeling akkoord met twee kwekers. In totaal heeft hij ruim een miljoen gulden uitgegeven voor 3,4 hectare land, inclusief de kassen en ex clusief de woning. Met de vierde eige naar onderhandelt hij nog. Volgens de burgemeester is uit onderzoeken geble ken dat de hoek Aardam-west de enige haalbare plek is voor woningbouw. De commissieleden staan positief tegenover de aankopen en gingen akkoord met het laten verrichten van een bodemonder zoek. Minder succes had Verhoef gister avond in de raadsvergadering, die aan de commissievergadering voorafging. Op aandringen van het PAK, Gemeentebe langen en de WD trok hij een voorstel in dat eventuele bouwactiviteiten door de eigenaren in het gebied onmogelijk maakt. paar jaar voordat hij er hele maal bij hoorde. Dus we moe ten gewoon maar afwachten hoe Faber het in de toekomst Voorzitter W. Davelaar van de belangenvereniging zegt het te betreuren dat er nog zo weinig bekend is over hoe Fabers func tie wordt ingevuld. Hij heeft binnenkort een afspraak met districtschef van de politie waarin hij hoopt te horen hoe alles in zijn werk zal gaan. Verder hoopt hij dat Faber binnenkort zal verhuizen naar het dorp: „Een agent kan alleen goed functioneren als hij in zijn standplaats zelf woont. En waarom is de politie anders aan het reorganiseren? Dat doet ze toch om beter bereikbaar te zijn voorde burgers?" Davelaar is echter blij dat er een opvolger voor Van Mastrigt is gekomen: „Géén vervanger was onacceptabel geweest." alphen aan den run Bij het bericht over de geit die promotie maakt voor de Alphense kinderboerderij is gisteren tot onze spijt een verkeerde fo to geplaatst. Het dier is te zien in het buurtcentrum in de Alphense nieuwbouwwijk Kerk en Zanen en werft daar nog tot morgen bezoekers en vrijwilligers voorde kinderboerderij. foto ben de bruyn „Dat zou de verwerringsprijs alleen maar onnodig hoog maken", verklaarde de burgemeester. Het bevreemdde de raadsleden echter dat ze dat zogenoem de voorbereidingsbesluit moesten ne men, terwijl Verhoef zijn grondaankopen pas in een na de raad geplande commis sievergadering wilde toelichten. „We kunnen dat besluit ook 25 maart nemen, wanneer er weer gemeenteraad is", stel de H. Egberts (GB) voor. In de hoop dat er in die negen dagen tijd inderdaad geen projectontwikkelaars op het gebied afkomen, trok Verhoef zijn voorstel in. Thema-avond over milieu nieuwkoop» Het VrouwenNetwerk Alphen aan den Rijn houdt morgen (18 maart) een thema-avond met als onderwerp het belang van een goed milieubeleid. Gast spreeksters zijn Meyer, algemeen secret? de Raad voor het Milieu- tuuronderzoek Sanger, die verantwoordelijk is voor de afvalinzameling in de gemeente Nieuwegein. De bij eenkomst is in restaurant Tijs terman in Nieuwkoop begint om acht uur. Kansen slinken voor Mammoef roelofarendsveen De kans dat peuterspeelzaal De Mammoef in Roelofarendsveen geld krijgt voor een complete verbouwing is sinds gisteravond weer een stuk kleiner. De leden van de raadscommissie financi en willen alleen 38.000 gulden beschikbaar stellen voor een derde lokaal, zo bleek tijdens een vergadering. De Mammoef heeft vier ton gevraagd. Vorige week reageerden de leden van de commissie welzijn nog ver deeld op de aanvraag van de peuterspeelzaal aan het Onel- plein. De gemeenteraad velt een definitief oordeel over de ver bouwingen uitbreiding. AH praat over ontwikkelen Beukterrein Albert Heijn onderhandelt met een projectontwikkelaar over de ontwikkeling van het Beukter rein aan de dr. Stapenseastraat in Leimuiden. De Zaanse groot grutter wilde eerst zelf de voor malige koekjesfabriek van Beuk kopen, laten slopen en op het terrein een supermarkt en an dere winkels en woningen neer zetten. Het idee om de plannen zelfstandig uit te werken is in middels van de baan. „Er zijn nu onderhandelingen gaande met een andere projectontwik kelaar", zegt E. Muller, de voor lichter van Ahold-vastgoed. „We bekijken of het haalbaar is om samen het terrein in te richten." Muller verwacht dat over enkele weken meer bekend is. Alkemade blijft grof vuil halen Inwoners van Alkemade hoeven hun grof huisvuil toch niet zelf naar de gemeentelijke werk plaats aan de Korte Goog in Roelofarendsveen te komen brengen. De gemeente ziet daar geen heil in, omdat niet ieder een het afval zelf kan vervoeren. De nieuwe methode had 34.000 gulden per jaar op moe ten leveren. Mensen die het grof vuil toch bij hun huis wilden la ten ophalen, zouden daarvoor moeten betalen. Vorige week leek het er nog op dat de proef wel zou doorgaan. Alleen de PvdA zag niets in het voorstel. Gisteravond bleek tijdens een vergadering van cje commissie financiën dat ook de andere fracties van de proef willen af- Discussie zonder Rijnoord alphen aan den run De forumdiscussie over de slui ting van de kinderafdeling van ziekenhuis Rijnoord in Alphen, moet het stellen zonder de hoofdrolspelers. Zowel de direc tie van het ziekenhuis als gede puteerde J. Pool heeft zich afge meld. Pool is verantwoordelijk voor het provinciale gezond heidsbeleid. Eerder had de di rectie van het Rijnoord laten weten alleen onder een aantal strikte voorwaarden mee te wil len discussiëren. Zo mocht de discussie, georganiseerd door de Socialistiese Partij (SP) in Al phen, geen politiek karakter krijgen en eiste de directie een lange voorbereidingstijd. Het wordt op maandag 22 maart wél een politieke discus sie en dus wordt het een discu- sie zonder ziekenhuisdirectie. Onder leiding van Elibert Maat huis, programmamaker bij Ra dio West, gaan vier statenleden en twee SP'ers met elkaar in de slag. De discussie zal vooral gaan over de vraag of het ver antwoord is om in de Alphense regio slechts een onvolledig zie kenhuis te hebben, dus zonder intensive care, hartbewaking, kinder- en kraamafdeling. De forumdiscussie wordt ge houden in de Curiazaal van zwembad De Thermen en be gint om acht uur. Alkemade: geen dienstfietsen De ambtenaren van de ge meente Alkemade hoeven voor hun werk niet op «Ir flets te stappen. Een voorstel om twee fietsen aan te schaffen, als bij drage in het besparen van de kosten voor dienstreizen, haal de het niet in het college van burgemeester en wethouder? Het de ellen het huishoudboekje klop pend te krijgen. Per jaar moet er zo'n 140.000 gulden worden be spaard. De gemeentelijke rekenmees ters hebben zo'n 25 voorstellen om te bezuinigen bedacht. Op de dienstreizen door de ge meente zou 1500 gulden kun nen worden bespaard als amb tenaren de fiets nemen om in Roelofarendsveen of in Oude Wetering aan de slag te gaan. Ondanks het milieuvriendelijke aspect van de fiets zien B en W er geen heil in. De raadscom missie voor financiën deelde gisteravond die mening.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19