Leiden bij brand alert op asbest O I Leiden Regio 'Onze kust mag geen eenheidsworst worden' Katwijkse schepen in de computer Boze baron krijgt gelijk p Kans op heropening van verzegelde sportstudio Katwijk laakt verdeling gelden dorpsvernieuwing WOENSDAG 17 MAART 1993 'Les geleerd bij Formido' Een situatie als in Roermond is niet altijd te voorkomen, zeggen hoofd preventie J. Volker van de Leidse brand weer en A.C. Bijl van de gemeentelijke afdeling milieu. In de Zuidlimburgse plaats zijn bewoners woedend, omdat ze pas op zaterdagavond werden geïnformeerd over rondvliegende asbestdeeltjes die vorige week vrijdag avond vrij kwamen bij een brand in een papierfabriek. Nederland is die zo n regeling heeft getroffen. „Bij Formido hebben we onze les geleerd." Hij voegt er aan toe, dat de aan gescherpte regeling risico's niet uitsluit. „Geef mij m aan hoe je zoiets kunt voorko men. Tijdens een brand kun je niet veel doen. En er zit altijd enige tijd tussen de brand en de resultaten van zo'n asbest-on- derzoek." Brandweerman Volker denkt ook, dat situaties als in Roer mond niet geheel zijn uit te sluiten.» „We zijn alert, maar kunnen niet alles voorkomen. In veel oude gebouwen zit nu eenmaal asbest." Leiden heeft na de brand bij Formido, begin vorig jaar, wel extra veiligheidsmaatregelen getroffen. Bij een brand wordt de gemeentelijke afdeling bouw- en woningtoezicht inge schakeld, die in de bouwver gunning kan nagaan of zich in het pand asbest bevindt. Is dat het geval, dan worden direct na de brand monsters genomen om te kijken of er asbesthou dende deeltjes zijn vrijgekomen die de gezondheid van buurtbe woners bedreigen. Zonodig worden zij dan gewaarschuwd. Bijl zegt dat Leiden waar schijnlijk de eerste gemeente in 'Visserijfanaten' W. van der Plas, K. van Duyvenvoorde, K. Zwaan, C. Zwaan, D. de Jong en J. Ouwehand (van links naar rechts) in de weer met het visserij-archief. foto dick hogewoning Werkzaamheden aan visserij-archief vorderen gestaag KATWIJK ANNETVAN AARSEN KATWÜK MONIQUE LANGE Jong van hart moet de bad plaats Katwijk worden. Gisteren presenteerde de stichting Young at Heart haar programma voor het seizoen 1993. Tijdens de presentatie waarschuwde P. van Gessel van het Nationaal Bu reau voor Toerisme voor- het verdwijnen van een verschei denheid aan Nederlandse kust plaatsen. Hij meende dat Kat wijk een heel eigen imago moet krijgen. „Overal om ons heen zien we dat het in de economie wat slechter gaat. Denk aan Philips, Fokker en DAF. In de toeristi sche sector blijven de inkom sten echter stijgen", zei van Gessel gisteren. „We zien wel dat een aantal badplaatsen Fi nancieel in de min zit. Door succesformules van elkaar te kopiëren, dreigt de Nederlandse kust een eenheidsworst te wor den", aldus van Gessel. VW-directeur K. Verplancke van Katwijk meent dat 'zijn' ge meente rust en ruimte Uit straalt. Uit een enquête bleek dat Katwijk in vergelijking met andere kustplaatsen hoofdzake lijk door gezinnen wordt be zocht. Verplancke hoopt met het programma, dat zich richt op gezinnen, het toerisme in Katwijk nieuw leven in te bla- Young at Heart mikt vooral op oudere gezinnen, die bereid zijn veel geld uit te geven en hun vakantie actief willen door brengen.. Vandaar ook de vele sportieve activiteiten die de stichting op het programma heeft staan. Een Young at Heart kinderclub op het strand, een oppascentrale en sportieve re creatie met Katwijkse verenigin gen zijn nog dit wachten. De werkzaamheden aan het Katwijkse vis serij-archief vorderen gestaag. Bijna alle vis sersschepen die ooit in Katwijk of onder Katwijkse vlag hebben gevaren, zitten in middels in het computerbestand; alleen de jaartallen 1984 tot heden moeten nog wor den ingevoerd. Sinds kort is het voor be langstellenden ook mogelijk het archief raadplegen. Dat kan overigens alleen nog maar op woensdagavond, wanneer de groep visserijfanaten aan het werk is in het Katwijks museum. Zo'n drie jaar geleden begonnen de Kat- wijkers Dirk van der Plas, Kees van Duiven voorde en Dirk de Jong aan hun monniken werk. Zij gaven zichzelf de opdracht de complete geschiedenis van de Katwijkse vissersschepen en het wel en wee van de bemanning in een compleet visserij-archief vast te leggen. Maar ook bijvoorbeeld de creten van de gemeente zijn in het archief terug te vinden. Zoals een verbod om de la ding van drie vergane Franse schepen te jutten op straffe van de dood, omdat aan boord de pest zou hebben geheerst. Karwei Het opzetten van het archief is een enorm karwei. Katwijk is al dorp. Om een indruk te geven: er zijn zo'n 250 Katwijkse scheepsnummers geweest en onder elk nummer gemiddeld acht keer een nieuw schip. Vorige eeuw nog hadden de schepen niet eens een nummer maar alleen een naam. Voor de initiatiefnemers van het visserij-archief moet het een zegen zijn, dat de groep amateur-archivarissen inmiddels is uitgegroeid tot een stuk of tien man. Een van de 'nieuwkomers' is Cor Zwaan. Hij is degene die alle gegevens opslaat in de computer. Er is veel materiaal uit te plui zen. Duizenden foto's, dia's en glasplaten, notarisakten, monsterboekjes, diploma's, verslagen van de Raad voor de Scheeps vaart, Belgische en Nederlandse visserijboe- ken het archief heeft de Nederlandse uit gaven van 1713 tot 1913 compleet en de allernieuwste aanwinst: drie telefoonboek- dikke ordners met uittreksels uit visserijlec- tuur vanaf het begin van deze eeuw. „Te leen gekregen van een Vlaardinger", zegt De Jong. „We kopiëren die boekwerken en brengen ieder deel naar de boekbinder. Er staat echt een schat aan informatie in." Nummer „Het gaat niet alleen om de schepen en de eigenaren, we vermelden waar mogelijk veel meer", zegt Zwaan. „Wanneer en waar het schip gebouwd is, of het onder een an- heeft gevaren, hel aantal pk's, de afzonderlijke bemanningsleden, of ze getrouwd waren, kinderen hadden, gege vens over ongelukken op zee en waar foto's van de schepen zijn terug te vinden in het archief. Ik denk dat ik nog twee jaar bezig ben met het verwerken van de gegevens van alle Katwijkse schepen. Maar er is meer werk te doen. Ook op schepen van ander visserdorpen voeren Katwijkers." Volgens De Jong en Zwaan waren de ja ren zestig hoogtijdagen voor de Katwijkse visserij. Veel Katwijkers dachten toen in de visserij een lucratieve handel te hebben ge vonden. „Er was bijna geen winkelier in Katwijk of hij kocht een kotter. Maar tien jaar later werd het al een stuk minder. En als je nu kijkt, varen er nog maar dertig schepen onder een Katwijks nummer." Haringbuis De oudste vermelding in het archief stamt uit 1708, laat Zwaan zien. „Dat bootje heet te De Liefde. Hefmoet een haringbuis zijn, maar wat voor soort boot dat is geweest, weten we niet", zegt Zwaan. „Hoeveel tijd ik hier aan besteed? Ieder woensdagavond. Maar vaak kruip ik in een verloren uurtje ook op het werk of thuis achter de compu- Grafitti blijft een grote bron van ergernis voor onder meer de winkeliers in de Haarlemmerstraat. Bij Yed Snacks dacht eigenaar Janssen er iets op gevonden te hebben. De gemeente dacht daar heel anders over. Hsurde situatie. Het wordt eens ■JU tijd dat ze hun S""WI ogen bij de ge- Bfornr, meenle openen", zegt Janssen. Ze is ven iaar ge'eden begon hij zijn snackwinkeltje met automatiek aan hef begin van de 'kilometer koopplezier'. Om inbraken en vandalisme te voorkomen, nam ook Janssen een metalen rolluik voor zijn pui. tdat Theater 1 Vervolgens gebeurde rolluik wat op de rest van de Haarlemmerstraat schering en inslag is. Met spuitbussen kalk ten jongeren hun grafitti-tag (een soort handtekening) op muren en glazen. Geen gezicht, vonden ook Janssen en zijn huurman, de juwelier Tom Brinks. Maar er een 'mooie' op lossing diende zich aan: het on aangename met het functionele verenigen. De naam van de zaak werd in grote letters door een grafitti-artiest op de schut ting geverfd. Dat had drie voordelen. Op de eerste plaats veranderde het ka le rolluik in een groot reclame bord. Ten tweede verscheen er geen nieuwe grafitti overheen want via een soort erecode ver ven de 'spuitbuskunstenaars' niet over eikaars 'spuitwerk' heen. En op de laatste plaats hoefden Brinks en Janssen niet mee te doen aan de gemeente lijke actie om grafitti op winkels binnen 48 uur weg ie halen, wat niet alleen de winkeliers maar ook de gemeente geld kost. Eind goed al goed. Zo leek het de afgelopen drie jaar. „Ik heb er de afgelopen tijd ook geen last meer van gehad", verklaart Janssen. Dat veranderde per 1 januari toen de gemeente de zogeheten reclamebelasting in voerde. Voor elke uiting van re clame in Leiden, of het nou een bord is of een vlag of een licht bak, moet de desbetreffende fir ma ƒ37,50 per vierkante meter per jaar gaan betalen. Een soort extra toevoeging op de al be staande precarioheffing. Theater 2 „Zonder enige aankondiging kwamen er een paar kerels het rolluik opmeten. Toen ik vroeg waar dat voor was, kreeg ik het hele verhaal te horen. Het komt er dus op neer dat ik voor mijn bescherming tegen grafitti ƒ375 moet gaan betalen want het gaat om ongeveer 10 vierkante meter. Ze lijken wel zot", aldus Zonder dralen besloten Janssen en zijn buur hun rolluiken meteen over te schilderen. In dezelfde blauwe kleur. En mochten en nu weer onverlaten komen die hun tag zonodig op het rolluik willen achterlaten, dan moet de gemeente weer opdraven op het schoon te ma ken. Niet alleen kan de gemeen te geen reclamebelasting meer ie twee winkeliers, •t zelfs bijleggen als er weer wordt gekliederd. „Dat is in dit geval inderdaad heel vervelend", aldus ambte naar J. Bosch van de afdeling fi nanciën. „Maar ook een be schilderd rolluik is reclame, het heeft een commercieel voor deel. De gemeenteraad heeft besloten dat de reclamebelas ting wordt ingevoerd. En het kan niet zo zijn dat die winke- vangen v Eigenaar Janssen bij zijn rolluik dat hij weer egaal schilderde om aan de reclamebelasting te ontkomen. lier het niet zou hoeven te bela- ten ook al levert het de gemeen te misschien per saldo niets op. Het gaat om de gelijke behan deling." Theater 3 Paranormaal of pui ment? De paragnost Peter van der Hurk (42) gaat vanavond op deze vraag een antwoord pro beren te geven in het restaurant van zwembad de Zijl aan de Pa- ramaribostraat. Van der Hurk is de zoon van de veel bekendere en wijlen paragnost Hurkos. De showvan Peter bestaat voor een groot deel uit het 'lezen' van door het publiek meegeno men foto's. Aan de hand daar van probeert hij persoonlijke gegevens van die personen te achterhalen, zoals verblijfplaats, gezinssamenstellingen soms geeft hij ook een kijkje in de toekomst. „Niks angstig hoor. Soms is het ook gewoon leuk", aldus Van der Hurk. Mensen die al jaren een trouwring kwijt zijn, krijgen van de paragnost te horen waar ze moeten zoeken. En aan de hand van de kiekjes wil Van der Hurk ook wel eens een grappige anecdote van de mensen in kwestie vertellen. Volgens Van der Hurk is het paranormaal én puur entertainment. Theater 4 Ook restaurant dc Koornbrug aan de Nieuwe Rijn 19 zorgt vandaag voor een avondvullend programma. Daar wordt de eer ste zogeheten theateravond ge houden. 'Internationalearties ten uit dc wereld van de variété en kleinkunst zullen hun magi sche kunsten vertonen. Fantasti sche acts en vermaarde arties- feeérieke wereld van illusie, pas- GERT VISSER. PLV -CHEF AAD R sie en magie', is de omschrijving die het restaurant geeft. En het is natuurlijk ook de be doeling dat daar een hapje bij wordt gegeten. De voorstelling mét vijf gangenmenu voor 75 gulden. Korting is er voor stu denten en sleutelpashouders en 'militairen beneden de rang van onder -officier' Na het lezen van de tragi-kome- die over de rolluiken en de aan kondiging van Van de Hurk en het restaurant is een ding dui delijk. Leiden is een theater van de lach. NOORDWUK/DEN HAAG R. Portheine, heeft gisteren en stuk grond van de Noord- in Amerongen moet opknap- perceel van de baron (een CERBERUS/PERSBUREAU De Haagse kort-gedingrechter, rr gelast dat een 28-jarige Katwijker wijkse landeigenaar Baron Taets pen. De Katwijker had vorig jaar - gedeelte van landgoed Calorama in Noordwijk Binnen) gehuurd om groente te telen. Ook tot grote ergernis van huurders van omliggende percelen stortte de Katwijker echter alleen maar puin, reed de toegangs weg aan gort met zware machines en vernielde de slootkanten. Omdat de Katwijker niet op brieven van de baron reageerde, kreeg hij vorige week het kort geding aan zijn broek. Nu moet de Katwijker de grond in de oorspronkelijke staat herstellen op straffe van een dwangsom van duizend gulden per dag. Een andere huurder, die vorige week ook werd gedaagd, ging gisteren vrijuit. Het puin dat op zijn stuk werd aangetroffen bleek ook afkomstig van de 28-jarige Katwijker. april of mei komt het aan de c NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER Er bestaat een goede kans dat sportstudio 'Moving On' aan de Pickéstraat in Noordwijk bin nenkort wordt heropend. Wet houder V. Salman heeft in een gesprek met de eigenaars, Ron en Yolande van Kesteren, laten weten onder een aantal strikte voorwaarden toch akkoord te kunnen gaan met vestiging van de sportstudio op deze plek. De Noordwijkse gemeenteraad moet nog het definitieve groene licht geven. 'Moving On' werd in septem ber vorig jaar op last van de ge meente gesloten en verzegeld. De vervulling van een lang ge koesterde wens van het echt paar Van Kesteren het heb ben van een eigen bedrijfje had een. week geduurd. Nog geen acht dagen na de opening stond de politie voor de deur om de zaak te sluiten. De sport studio in het gebouw dat ooit dansschool, jeugdherberg en zondagsschool was zou in strijd zijn met het bestem mingsplan. Yolande en Ron van Kesteren tekenden tegen de gedwongen sluiting van hun bedrijfje, waar in ze veel geld voor een verbou wing hadden gestoken, bezwaar aan bij de gemeente. Ook pro beerden ze via de Raad van Sta te de sluiting ongedaan te ma ken, maar die stelde de ge meente in het gelijk. Wethouder Salman laat nu genade voor recht gelden. „We hebben een aantal stringente voorwaarden afgesproken. Als daaraan wordt voldaan, kan het wat mij betreft. Maar ik ga daar als wethouder natuurlijk niet al leen over. De gemeenteraad moet uiteindelijk ook akkoord gaan. In de vergadering van het hi 'ihuurdJge i sportstu- vc het be-1 de.' Overigens vindt Salman dat be de eigenaar van het pand aanjdt de Pickéstraat P. Brandjes^hi directeur van De Raad Bouw bvee een 'dubieuze rol' in de hele at zaak heeft gespeeld. „Brandjeskc heeft tegen beter we gebouw voor dit doel Terwijl hij wist dat dio in strijd was stemmingsplan, heeft hij tegenjhi het echtpaar Van Kesteren ge-ig zegd: 'Ga er maar zitten, inves: p teer maar, het mag toch wel'. 1' Iemand die vanuit zijn functie zoveel met bestemmingsplan nen te maken heeft, had betefj moeten weten", aldus de wet houder. Brandjes op zijn beurt be strijdt die woorden van de wet houder. „Het pand heeft de be-j stemming 'kleine bedrijven'. In( mijn ogen is de sportstudio van Yolande van Kesteren een klein bedrijf. Als ik dan kijk naar wat er vroeger allemaal in het ge-, bouw heeft gezeten en ook zie; dat er elders in Noordwijk zelfs! dans- en sportscholen worden toegestaan in gebouwen met een woonbestemming, dan was het toch niet zo vreemd dat ik| ervan overtuigd was dat del sportstudio op deze piek was toegestaan.'-' De directeur van De Raad Bouw denkt overigens dat juist het feit dat hij eigenaar is, de re den is dat de wethouder het zo hard heeft gespeeld. „In het dorp hoor jè wel eens van die geluiden dat Salman en Brand jes twee handen op één buik zouden zijn. Ik denk dat de wet houder met dit zaakje heeft wil len beuijzen dat dat niet zo is. Het treurige is alleen dat niet ik, maar Yolande en Ron van Kes teren daar de dupe van zijn ge worden." KATWIJK» PETER V Katwijk gaat bij de provincie protesteren tegen de wijze waarop de gelden voor stads en dorpsvernieuwing in de toe komst worden verdeeld. Nu nog krijgen de gemeenten een jaar lijkse vaste bijdrage van de pro vincie, maar waarschijnlijk met ingang van 1994 wil de provin cie stads- en dorpsvernieu wingsprojecten apart gaan fi nancieren. De kleine gemeen ten in Zuid-Holland zijn bang dat zij daardoor te afhankelijk worden van de provincie. Veel gemeenten kwamen al in het geweer omdat de rijksover heid besloot meer geld voor stadsvernieuwing te geven aan de grote steden in ons land. Dat gaat ten koste van de kleinere plaatsen. Daarnaast is het totale budget dat de rijksoverheid be schikbaar stejt voor stads- en dorpsvernieuwing nog eens ver laagd. Katwijk, dat nu nog jaar lijks een bijdrage van ruim acht ton ontvangt, denkt dat dit be drag voor de komende jaren wordt gehalveerd. De vrees is zelfs dat het bedrag van vier ton niet wordt gehaald vanwege het voornemen van de provincie - die de gelden van het rijk door- sluist naar de gemeenten - om geen vaste uitkeringen meer te geven. „Slechts per project wordt dan nog geld verleend. Wij zijn bang dat bij de provin cie een stuwmeer aan projecten zal ontstaan, waarbij je maar moet afwachten of jouw plan voorrang krijgt. Wil je jaarlijks aan het bedrag van vier ton ko men dan moet je wel met erg •veel projecten komen", is de j vrees van wethouder J. van der Plas. Daarnaast vindt de gemeente Katwijk dat de nieuwe regeling tot vertraging bij de dorpsver nieuwing leidt. „Of een project doorgaat hangt dan volledig af of je wel of geen subsidie krijgt. We hebben het liefst een vaste bijdrage waarbij het rijk al het geld direct doorsluist naar de gemeenten. Want van het geld dat de provincie nu krijgtS van de overheid wordt nog eens twintig procent achtergehouden voor speciale projecten", aldus i burgemeester G. van Mont- frans-FIartman. De verwachting is dat andere gemeenten het voorbeeld van Katwijk zullen volgen en protest aantekenen i bij de provincie tegen de verde ling van de subsidies voor stads- en dorpsvernieuwing. AGENDA Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tc Noordwijk Informatieavond Voedingsbond FNV bi) Café De Wels aan de Abraham van Royenstraat, aanvang 19.30. Noordwijkerhout ✓in Garbuit', org. The Folkclub. in 't DONDERDAG 18 MAART vanaf de Hooglandse Kerk om 19.30 uur. Aansluitend thema avond 'Het gebeurt gekleurd' in het LVC, vanaf Zwemmen voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer. Lange Voort 273. van 14.30 tot 15.30 uur Voorschoten Sporten voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut m de Viietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18