Quadrantwoningen vol gebreken Regio 'Ze komen er nu echt niet meer in' Tekort schoollokalen Veel klachten in Leiderdorpse wijk Buitenhof dreigt in Oegstgeest Condoomautomaat niet aan schoolmuur College Warmond aan de slag met verdeeld advies over Endepoel iii Voorschoten vreest projectontwikkelaars kVOENSDAG 17 MAART 1993 OEGSTGEEST Oegstgeest komt rond de eeuwwisseling vijftien schoollokalen tekort. Nu telt het dorp nog 2417 scholieren; uit eerr leerlingen prognose blijkt dat daar in het jaar 2000 411 basisschoolleerlin gen zijn bijgekomen. Vooral de Montessori-basisschool Oegstgeest aan de Lange Voort en de gereformeerd vrijgemaakte Dr. K. Schilderschool aan de Voscuyl krijgen door de toename van leerlingen te kam pen met ruimtegebrek. De twee scholen hebben over zeven jaar drie lokalen extra «nodig. De Montessorischool die nu 339 leerlingen telt, wacht al enige tijd op een uitbreiding en krijgt daarover dit jaar duide lijkheid. Overigens blijkt ook uit het onderzoek dat het overgro te deel van de leerlingen van de Dr. K. Schilderschool afkom stig is uit Rijnsburg en Valkenburg. „Een Rijnsburgse school op Oegstgeester grondgebied", zo werd de school gisteravond tij dens een commissievergadering genoemd. Ook de nieuwe scholen in Haaswijk, De Springplank en de Joris de Witteschool verwachten een piek. „Deze groei kunnen we echter goed opvangen, want daar is ruimte om noodlokalen neer te zetten", zei wethouder T. Kohlbeck van onderwijs. Onderzoeker J. Bakker merkte op dat Oegstgeest in een 'luxe positie' verkeert. „Elders zijn lokalen te veel. Dit is een bloeien de en groeiende gemeente. Pas rond de eeuwwisseling zal het aantal leerlingen teruglopen. Maar als de Broek- en Simontjes- polder wordt bebouwd dan blijft van deze cijfers niet veel over", aldus Bakker. OEGSTGEEST Condoomautomaten prima, inaar het gaat Oegstgeest wat per om ze bij scholen op te han gen. Wethouder Kohlbeck wees dit zeer doelgroep-gerichte idee gisteravond van de hand tijdens de vergadering van de commis sie welzijn. „Eerder hebben wij het daarover op een min of (neer hilarische wijze gehad, hiaar die zaken kunnen beter pan de gevel bij een apotheek of anderszins hangen. De wethouder hoopt boven dien dat de automaten de ge meente geen geld kosten. „Wel licht zijn er ondernemers die deze automaten willen plaat sen", zo betoogde hij. Daarmee is de vraag waar nog niet beant woord. Derhalve vroeg de wet houder de commissieleden nog eens na te denken over een mooi stekkie voor de condoom- aatomaat. De automaat kwam ter sprake in verband met vra gen over het zogenaamde Aids- Platfform. Het regent klachten over de zogeheten 'quadrantwonin gen' aan de Hobolaan en Klompenmaker in de Leider- dorpse wijk Buitenhof. Vooral de zestien woningen die aannemersfirma Arbouw er heeft opgeleverd, vertonen volgens eigenaren veel gebreken. Arbouw zegt dat alle klachten zijn of worden verholpen. „Het is nou eenmaal geen systeembouw", aldus een woordvoerder. De nieuwbouwwijk telt sinds enige maanden 32 quadrant- huizen, een bijzondere bouw vorm waarbij vier woningen ge schakeld onder één dak vallen. Zestien woningen zijn door Ar bouw opgeleverd, de andere helft is gerealiseerd door de Aannemingscombinatie Leider dorp. Er bestond veel belangstelling voor het project, honderden as pirant-kopers namen contact op met een van de aannemers of de gemeente Leiderdorp die de toewijzing regelde. Maar nu de huizen driekwart jaar gele den zijn opgeleverd, is het en thousiasme van veel huizenko pers flink geluwd. De proble men spitsen zich toe op de wo ningen van Arbouw. Een rondje door de Klompenmaker en Ho bolaan levert een waslijst op van klachten. Allereerst zijn er technische problemen. Woningen vertonen bijvoorbeeld scheuren in wan den en plafonds, er zijn lekka ges, scheve wandcontactdozen, verzakkende terrassen en kie rende voordeuren. Volgens veel kopers besteedt Arbouw weinig of geen aandacht aan de klach ten. „We krijgen niet eens ant woord op brieven." Verschillen den hebben daarom contact opgenomen met de Stichting Waarborgfonds in Gouda of de Vereniging Eigen Huis. Een andere categorie klach ten betreft de uitvoering van het zogeheten meerwerk. De wo ningen werden afgelopen zo mer helemaal kaal opgeleverd, dus bijvoorbeeld zonder wand afwerking, keukenapparatuur en tuinsafscheiding. Nieuwe be woners konden bij Arbouw een aanvullende inrichting bestel len, vanzelfsprekend tegen bij betaling. Wie al het meerwerk bijbestelde, was tegen de tien mille kwijt. Verschillende ko pers maakten hiervan gebruik, zodat ze zelf niet veel meer hoefden te knutselen aan het nieuwe huis. Maar velen vinden dat Ar bouw extreem veel geld heeft gevraagd voor de voorzienin gen. Ingebouwde keukenappa ratuur staat in de winkel voor een derde van de prijs die de aannemer rekent. Zo werd voor een vierpits-kookplaat 500 gul den gevraagd, terwijl dat model in de winkel aanmerkelijk min der kost. De tuinafscheidingen zijn zelfs een kwart goedkoper bij een willekeurige bouwmarkt. Arbouw vindt het vreemd dat de bewoners de kwestie in de De quadrantwoningen aan de Hobolaan in de Leiderdorpse wijk Buitenhof. Volgens de bewoners mankeert er van alles aan, aannemer Arbouw zegt dat er met nieuwe woningen altijd wel wat mis is. foto jan holvast openbaarheid brengen. „Vooral omdat we er alles aan doen om de klachten te verhelpen. De af gelopen weken heeft er steeds een timmerman in de wijk gelo pen om bewoners te helpen", aldus woordvoerder Van der Graaf. Volgens hem zijn er na iedere oplevering problemen, vooral omdat nieuwe woningen door temperatuursverschillen gaan 'werken'. Hierdoor ont staan scheuren in wanden en plafonds. „En daarbij zijn dit bijzondere woningen, het is geen systeembouw. Daardoor is de kans op problemen groter." Van der Graaf bevestigt dat er contacten zijn met Eigen Huis en het Waarborgfonds. ,,Als zij contact opnemen, bekijken we meteen of de zaak kan worden opgelost." De woordvoerder kwalificeert de klachten over de kosten van het meerwerk als 'flauw'. „De mensen hebben maanden de tijd gehad om een prijsvergeljking uit te voeren. Als ze het te duur vinden, moe ten ze ons niet de opdracht ge ven om alles te plaatsen, dan moeten ze het zelf doen. Ouderen in Voorschoten tevreden over woningen VOORSCHOTEN De bewoners van het oude- rencomplex aan de Nassau- kade in de Voorschotense wijk Adegeest zijn over het algemeen tevreden over hun huizen. Dat blijkt uit een on derzoek van de Voorschoten se Vrouwen Advies Commis sie (VAC). Wel hebben som mige bewoners opmerkingen over het gebrek aan een lo geerkamer en over de keu ken, waar te weinig daglicht binnenkomt. Het complex met dertig ouderenwoningen werd twee jaar geleden opgeleverd. De VAC deed/zoals gebruikelijk na enige tijd, onderzoek naar de bevindingen van de be woners. De conclusies en aanbevelingen worden opge stuurd naar het ministerie van VROM, die dé gegevens verwerkt. Verder gebruikt de VAC de gegevens weer bij het advies aan de gemeente over nieuwe ouderenwoningen. Fouten bij de bouw die in het verleden zijn gemaakt, kun nen dan worden vermeden. Discussie afgelast LEIDERDORP De forumdiscussie over racisme I en discriminatie in Leiderdorp se De Sjelter gaat zondag 21 maart niet door. De organisatie heeft de bijeenkomst afgelast in verband met het overlijden van burgemeester Bruggeman. Er is nog geen datum gepland waar op de discussie wordt 'irige- haald'. Geluidsscherm mogelijk vier meter hoog OEGSTGEEST Het geluidsscherm dat het Oegstgeester verhuis- en trans portbedrijf Van der Luyt moet afschermen van de nieuwbouw wijk Morsebel kan vier meter hoog worden. Op kosten van de gemeente wordt in elk geval een scherm van drie meter hoog ge maakt. Wanneer het bedrijf gaat uitbreiden moet het scherm I door het toegenomen lawaai I echter een meter hoger worden. I Het 75 meter lange geluids- j scherm wordt gemaakt van be ton. Aan de kant van de wonin- gen in de Morsebel moet het scherm door beplanting aan het oog worden onttrokken. De voor- en tegenstanders van de bezwaarschrif ten die tegen het bestemmingsplan Endepoel 111 zijn ingediend, hielden elkaar gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening aardig in even wicht. Met het verdeelde advies moet het War- mondse college van B en W tot een acceptabel voorstel komen. De gemeenteraad moet daar dan in april over beslissen. Vijftien bezwaarschriften zijn er tegen het plan ingediend. B en W stellen voor om die ongegrond te verklaren. Het merendeel van de bezwaarmakers was op de publieke tribune aanwezig om zijn bedenkin gen nog eens toe te lichten. Een groot deel van de bezwaren richt zich tegen de plaats van de ge plande sporthal en het daarbij gelegen trapveldje. Vlakbij de rk-begraafplaats, achter in de nieuwe wijk, zorgt zo'n veldje voor aantasting van de rust op het kerkhof, menen de bezwaarmakers. Dat zelfde geldt voor de aanwezigheid van een sport hal. Bovendien vreest men voor verkeer- en par keeroverlast in de nieuwe wijk. Bewoners van het Leerpad vrezen een aantas ting van hun privacy, omdat er op iets meer dan tien meter afstand een flat van twee verdiepingen met uitzicht op hun tuin wordt gebouwd. Een concessie om de goothoogte op maximaal zes meter te stellen werd niet voldoende geacht. Wethouder J. Wassenaar bleef van mening dat de plaats van de sporthal met zorg was gekozen. „Het moet wel architectonisch verantwoord zijn en er moet een beplantingsplan komen", aldus Wassenaar. „Het wordt zeker geen grijze schoe nendoos met damwandprofielen De afstand van de appartementen-flat tot de huizen van het Leerpad vond hij aanvaardbaar, maar bekeken wordt of er iets geschoven kan worden. Van de commissieleden adviseerden er drie om de bezwaren gegrond te verklaren. De drie overige commissieleden steunden het stand punt van het college. Weer campagne tegen zwerfafval in Wassenaar De Voorschotense wethouder F. ten Have vreest dat de prijs voor de grond in de Krimwijkpolder straks verder wordt opgedreven door tussenkomst van project ontwikkelaars. Hierdoor wordt de kans op woningbouw in deze polder alleen nog maar kleiner. De gemeente kan in dat geval alleen machteloos toezien. „We hebben geen instrumenten om grondspeculaties te voorko men", aldus Ten Have. De gemeente Voorschoten wil wel bouwen in de Krimwijkpol der maar kan voorlopig alleen maar afwachten. Het ontbreekt Voorschoten aan geld voor het aankopen en saneren van de tuinbouwgrond en het uitplaat sen van de tuinders. Ook van rijk of provincie hoeft de ge meente weinig te verwachten. Misschien dat de regioge meenten gezamenlijk gtld op tafel kunnen leggen. Maar dat hangt weer af van de winst die woningbouw in andere polders oplevert. „Hoe langer de onze kerheid duurt, hoe moeilijker het wordt om de Krimwijkpol der op een verantwoorde wijze te exploiteren", aldus de wet houder. Hij is vooral bang dat project ontwikkelaars in de tussentijd hun kans schoon zien en gron den gaan aankopen. Ten Have sneed dit probleem gisteravond aan tijdens een commissiever gadering waarin de Voorscho tense politiek zich voor het eerst officieel, en unaniem uitsprak tegen bebouwing van de Papen- wegse polder. PvdA-fractie- voorzitter P.Dordregter vroeg zich wel, zij het uiterst voor zichtig, af of de gemeente het verzet legen woningbouw in de ze polder in de toekomst onder alle omstandigheden kan vol houden, bijvoorbeeld als wonen elders daardoQr onbetaalbaar wordt. De gemeente Wassenaar wil weer van haar zwerfafval af. Net als vorig jaar rond deze tijd houclt de gemeente daarom een grote voorjaarsschoonmaak. In woners van Wassenaar worden opgeroepen om zwerfvuil weg te halen van gazons, schoolplei nen en plekken rond kerkgc bouwen. Onder het motto 'Wassenaar aan kant dat heb je mooi zelf in de hand', geeft wethouder A Pruijs dinsdag 23 maart het de eken durende schoonmaakcampag ne. Het is de bedoeling dat vooral scholieren aan de actie meedoen. De gemeente heeft schooldi recties al om medewerking ge vraagd. Vertegenwoordigers van winkeliers, sportverenigingen en instellingen is ook verzocht een steentje bij te dragen. VRIJE TIJD Communicatie Communicatiedeskundige G. Schoeren houdt vanavond, woensdag 17 maart, een lezing over communicatie tussen mannen en vrouwen. De voor dracht wordt gehouden in het gebouw van Zahra aan de Ruis- daelstraat in Alphen aan den Rijn en begint om 20.00 uur. Beroepenmarkt De jaarlijkse beroepenmarkt van het Rijnland Ziekenhuis is op zaterdag 20 maart in de sportzaal van de woonflat Sint Elisabeth in Leiderdorp. Het ziekenhuis geeft informatie over allerlei medische beroepen en ook enkele scholen presenteren zich. De markt duurt van 11.00 tot 14.30 uur. Koppclkla ver jassen De Leiderdorpse Drumfanfare Tamarco houdt zondag 21 maart een koppelklaverjas en - sjoelmiddag. Het evenement begint om 14.00 uur in het club gebouw aan de Splinterlaan Deelname kost 10 gulden per koppel. Natuurwandeling Bij het landgoed 't Huis te Wai mont is op zondag 21 maart een natuurwandeling onder leiding van gidsen. De wandeling be gint oin 14.00 uur. Het thema is i )e voorjaarsbloemen'. Elk hoekje van Eiland van Ome Nick beveiligd tegen inbrekers VOORSCHOTEN MIEP DE GRAAFF Zeventig inbraken in dertien jaar tijd hebben ze geturfd. Ver zekerd was de boel allang niet meer. Desondanks namen va der en zoon Eekhof de stap om voor enkele tonnen een gloed nieuw 'Eiland van Ome Nick' neer te zetten, precies in de lijn van het wegrestaurant zoals dat in Voorschoten al een halve eeuw vermaard is. En wat gebeurt er dan: sinds de nieuwbouw begon, eind vo rig jaar, is er al weer zeven keer ingebroken. Zelfs de noodcon- tainer werd niet met rust gela ten en vorige week nog zagen inbrekers kans om de al gemon teerde verwarmingsketel en een geiser mee te nemen. Geen mens die iets zag: 'Het Eiland' ligt dan ook in het stukje nie mandsland tussen Voorschoten en Leidschendam, pal voor kas teel Duivenvoorde. Eekhof junior (22) laat zich, ook aan de vooravond van de officiële heropening van 'Ome Nick' niet ontmoedigen ('Je moét wel doorgaan'). Maar hij is bepaald niet blij met alle pu bliciteit die onvermijdelijk met die inbraakgolf gepaard gaat. „Weet u wat het is: in al die po litieberichten staat nooit wat we allemaal voor extra beveiligings maatregelen hebben genomen om de inbrekers te weren. Op die manier blijf je een gemakke lijke prooi." Maar, zo bezweert hij: „Ze ko men er nu echt niet meer in. We hebben de nieuwbouw aange grepen om elk hoekje te beveili gen. Tienduizenden guldens hebben we uitgegeven aan een alarminstallatie, dubbele begla zing, zwaar beveiligde deuren en benaderingslampen. Alle ra men achter zijn van tralies voorzien. Bovendien hebben we een lichtmast van 2000 watt neergezet - en die ook weer apart beveiligd voor het geval 'ze' het licht willen kapotgooi- Oude sfeer Voor inbrekers is Eekhof niet bang meer. Zijn enige zorg be treft nu de klanten. Hoe zullen de mensen die een halve eeuw gewend waren aan dat oude 'krot' van een koffiehuis op de keurige nieuwbouw reageren? En willen ze de nieuwe formule accepteren? Straks is immers 'iedereen' welkom bij 'Ome Nick', dat ineens een echt weg restaurant is geworden in plaats van het chauffeurscafé waar het oude krot zijn internationale bekendheid aan te danken had. Eekhof: „De eerste reacties zijn gelukkig heel bemoedigend en zelf zijn we ook heel tevre den. Het is hier weliswaar nieuw, maar architect Van der Lek heeft heel goed de Oudhol landse sfeer weten te treffen met die balken en hoekjes. Het leuke is dat er de laatste weken allemaal klanten komen met leuke dingen die ze nog hebben liggen. Een bord met een mooie spreuk, een stel zwaarden, het soort dingen dat het gezellig maakt. Nee, u mag best weten dat we lang hebben geaarzeld over die nieuwbouw omdat we bang waren dat de oude sfeer weg zou zijn en omdat het toch een hele investering is. Maar ei genlijk hebben we die sfeer nu al teruggevonden." Zondag, 21 maart, is er open huis in het nieuwe 'Eiland van Ome Nick' aan de Voorscho tense Veurseweg. Alle vaste en toekomstige klanten zijn tus sen drie en zes uur welkom. Vader en zoon Eekhof, de huidige eigenaren van het door inbraken geteisterde 'Eiland van Ome Nick'. „Er komt nu geen dief meer in. We hebben elk hoekje beveiligd." foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17