Problemen van vrouwen door kerk niet erkend Kerk Samenleving Chinese moslims Gedwongen ontslagen theologische faculteit Manifestatie: Afrika is meer dan oorlog en honger Kruisbeeld in rechtszaal op verzoek verwijderd WOENSDAG 17 MAART 1993 DICKVAN DER PI UIT DE KERKBLADEN Koffie na de dood (12) Nu de reclamecode-com missie na onder meer veel klachten uil kerkelijke kring de slogan 'Is er kof fie na de dood' in de ban heeft gedaan, Idinkt in de Rijnlandse Kerkbode plots klaps een heel ander geluid. Dominee Huurd van der Weg uit Nieuwkoop heeft zich persoonlijk nogal ver baasd over de aantijging dat de reclame-boodschap in strijd met de goede smaak zou zijn. „Persoon lijk vond ik het wel een vondst. Bovendien: over smaak valt niet te twisten, maar over goede smaak wèl. Weet u wat ik als sma keloos ervaar? Een reclame filmpje waarin aan een poes op een zilveren schaaltje en met een zilve ren vorkje haar 'diner' wordt aangeboden, nadat het vrouwtje er eerst zelf gelukzalig aan heeft gero ken. Weet u wat ik 'in strijd met de goede smaak' vind? Die tenenkrommende re clameboodschappen voor wasmiddelen: alsof de hoogste levensvervulling ligt in het bereiken van een stralend witte was die de la kens en overhemden van de buren grauw doen lij ken." Koffie na de dood (13) Dat het er na een begrafe nis 'oneerbiedig en smake loos' aan toe kan gaan, heb ben we volgens de dominee allemaal wel eens meege maakt. „Getuigt het van goede smaak dat het koffie drinken na afloop van een begrafenis maar al te vaak 'ontaardt' in een oergezelli ge familiereünie waarbij kwinkslagen en lachsalvo's niet van de lucht rijn?" Nog even voortbordu rend op de omstreden re clame-slogan. komt Van der Weg tot de conclusie dat er wel degelijk koffie na de dood is. „Voorzover dat in het hier-en-nu je lieve lingsdrank is, zal het ook in de hemel voor jou rijkelijk stromen zonder de scha delijke neven-effecten die het nu nog heeft. Metzelfde geldt voor bier, limonade, wijn, water enz. Muziek is er ook. natuurlijk. En weet je wat zo frappant is? Ie kunt je favoriete muziek (van 'klassiek' tot 'house'! zo hard (al)spelen als je wilt, want die is alleen voor jouw oren bestemd nie mand anders heeft er last Koffie na de dood (14) Waar Van der Weg heen wil is: „De Bijbel zélf schildert in geuren en kleuren, in beelden en symbolen, Het Goede Leven dat zelfs door de dood niet stuk te krijgen is. Want vriendschap met de Eeuwige is een eeuwige vriendschap (Okke Jager). Daarom mogen ook wij op onze beurt onze verbeel dingskracht en ons voor stellingsvermogen gebrui ken om te proberen het le ven na de dood 'in te kleu ren'. Als we maar altijd blijven beseffen dat het ménselijke (en dus: beperkte) beelden en voorstellingen zijn. Ik denk, dat de Eeuwige Scha per van hemel en aarde nog wel wat verrassingen in pet to heeft! Op de bruilof te Kana is het vermoeden ge rezen, dat Hij het beste wel eens tót het laatst bewaard kan hebben... En daar is vast (vgl. Openbaring 21:1-4) 'een bakje troost' bij..." De kerk erkent de problemen die vrouwen naar voren brengen, niet als haar eigen problemen. Daarmee han delt zij in de ogen van feministische vrouwen in strijd met haar eigen morele zelfverstaan als 'gemeenschap van gelijken' en 'gemeenschap van mensen die geroepen zijn elkaar in geloof op te bouwen'. ken in Kampen. Feministische vrouwen verwijten de kerk on der meer uiterst traag en terug houdend te zijn in de erkenning dat incest en ander seksueel ge weld tegen vrouwen ook een probleem van de kerk zijn: een probleem dat volgens hen dus ook door die kerken gesigna leerd en bestreden moet wor den. Kerkelijk pastoraat wordt Dat schrijft drs. L. Werkman in het proefschrift 'Recht doen aan vroqwen in de kerken' waarop zij vandaag aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam bij prof.dr. H M. Kuitert is gepromoveerd. Werkman is sinds begin dit jaar als docent ethiek verbonden aan de Theologische Universi teit van de Gereformeerde Ker- door vrouwen vaak als bevoog dend en vervreemdend ervaren. De pastor moet volgens hen be reid zijn om als bondgenoot te dienen. Ook op het taalgebruik in de liturgie hebben de vrou wen kritiek. Veelal herkennen zij zich niet in de exclusief- mannelijke taal die in de liturgie gebezigd wordt. Kerken zouden op een creatieve en kritische manier moeten kijken naar de taal die zij gebruiken en deze zo aanpassen dat niemand zich buitengesloten hoeft te voelen. Sinds de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland, waarop het proefschrift betrek king heeft, enkele tientallen ja ren geleden de ambten open- Peking Een afvaardiging van Chinese moslims woont de zitting van het Nationaal Volkscongres bij. De gelovigen-op-leeftijd zijn verdiept in de openingstoespraak van premie Li Peng, die opriep tot de bestrijding van de bureaucratie en een snellere groei van de economie. foto epa NIJMEGEN* Acht tot tien docenten worden gedwongen ontslagen bij de re organisatie van de theologische faculteit van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen en het Universitair Centrum voor Theologie en Pastoraat (UTP) in Heerlen. Dat heeft drs. J. Schuld, hoofd van het directo raat A-faculteiten van de JMij- meegse universiteit desge vraagd meegedeeld. Het aantal forfnatieplaatsen aan beide instellingen, die sinds begin dit jaar zijn gefuseerd, wordt de komende drie jaar van 60 tot 33 teruggebracht. Niet al le acht tot tien docenten zullen hun gehele baan verliezen. Sommigen zullen als part-time docent in Nijmegen en Heerlen blijven werken. De drie gehuwde priesters die aan de theologische faculteit in Nijmegen verbonden waren, behouden hun aanstelling. Het overleg met de grootkanselier van de universiteit, kardinaal dr. A.J. Simonis, over hun functie is echter nog niet afgerond. Han gende dit overleg heeft het be stuur van de faculteit besloten dat zij geen onderwijs zullen ge ven en zich tot onderzoek zul len beperken. Simonis besloot enkele jaren geleden dat gehuwde priesters niet langer onderwijs mochten geven aan de studenten van de priesteropleiding van het aarts bisdom Utrecht. De theologische faculteit en het UTP zijn sinds 1 januari 1993 gefuseerd in het kader van het concentratieproces van het rooms-katholiek theologisch wetenschappelijk onderwijs, waartoe de bisschoppen in de cember 1989 hebben besloten. Heerlen is een 'instroomlocatie' geworden: studenten kunnen de eerste drie jaar van hun stu die in Heerlen doorbrengen. Als de reorganisatie is voltooid, heeft de theologische opleiding van Nijmegen/Heerlen elf leer stoelen, waarvan negen full-ti me en twee (canoniek recht en spiritualiteit) half-time. De op leiding heeft 270 studenten. Oorlog en honger lijken onlos makelijk met Afrika verbonden te zijn. Dat het nieuws uit Afri ka veelal slecht nieuws is, valt niet te ontkennen. Maar deze berichtgeving geeft geen even wichtig beeld van de realiteit. Dat zei Jan Gruiters, ad junct-secretaris van de katho lieke vredesbeweging Pax Christi, gisteravond bij de ope ning van de Afrika-manifesta- tie 'Afrika, geef me je ogen'. Pax Christi en de ontwikke lingsorganisatie Vastenaktie willen met deze manifestatie een bijdrage leveren aan 'een meer evenwichtige beeldvor ming en een helder zicht'. hoewel niet voorbij gegaan kan worden aan de humani taire crisis die zich op veel plaatsen in Afrika voltrekt, wil len de organisatoren naast de wanhoop ook aandacht beste den aan positieve ontwikkelin gen en aan Afrikaanse religie, muziek en literatuur, die 'ons beeld van Afrika kunnen ver rijken'. 'Ondanks de oorlog is er hoop' is dan ook de titel van de fototentoonstelling die ter gelegenheid van de manifesta tie van 13 tot en met 27 maart in het Pax Christi Centrum is te bezichtigen. Fotograaf Ron Giling maakte voor deze expo sitie foto's van het dagelijks le ven in het door oorlog geteis terde Mozambique. Bisschop Ernst, voorzitter van Pax Christi. legde uit dat de Vastenaktie, met veel des kundigheid in het Zuiden, en Pax Christi, gespecialiseerd in Oost-Westverhoudingen, deze manifestatie gezamenlijk heb ben georganiseerd 'vanuit de overweging, dat rechtvaardig heid en vrede niet los van el kaar gedacht en behartigd kunnen worden'. Von Weizsacker beschermheer hospicen-vereniging BUCHHOL2 EPD stelden vc plaats van vrouwen volgens Werkman als specifiek onder werp uit het centrum van de kerkelijke aandacht verdwenen. De ongelijke behandeling van vrouwen zou zijn opgelost. Gelijke behandeling is vol gens feministische vrouwen in de kerken echter nog geen recht doen aan vrouwen. Zij menen dat gelijkheid niet meer bete kent dan dat vrouwen mee mo gen doen 'in een organisatie met een traditie die ervaringen van vrouwen systematisch ne geert'. Recht doen aan vrouwen zou volgens hen moeten bete kenen dat vrouwen 'als subject in de theologie en de kerkelijke praktijk worden erkend'. De Duitse president Richard von Weizsacker heeft ermee in gestemd beschermheer te wor den van de Duitse vereniging van hospices. Hij wil daarmee de inspanningen van de vereni ging ondersteunen om sterven den in speciale tehuizen (hospi ces) hulp te bieden. De vereniging heeft in een persverklaring kritiek op de eu thanasiewetgeving waarmee de Tweede Kamer onlangs heeft ingestemd. Zij waarschuwt voor 'euthanasie-toerisme' naar Ne derlandse ziekenhuizen. Volgens de vereniging zouden in Nederlandse verzorgings- en verpleeghuizen vooral de ern stig zieken bang zijn voor de 'zachte dood'. Op basis van bronloze informatie meldt de vereniging dat de helft van de euthanasiegevallen in Neder land zwaargehandicapte kinde ren, psychiatrische patiënten en coma-patiënten zijn. DÜSSELDORF KNA Een beklaagde kan er in de Duitse deelstaat Nordrhein- Westfalen bezwaar tegen ma ken dat er een kruisbeeld in de rechtszaal hangt. Als een deel nemer aan een rechtszaak uit drukkelijk verzoekt om verwij dering van het kruis, moet de crucifix worden weggehaald, of moet de rechtszaak verhuizen naar een 'kruisloze' zaal. Rolf Krumsiek, de SPD-minis- ter van justitie in de deelstaat, noemt het in antwoord op vra gen van Roland Appel, afgevaar digde van de Groenen, 'aan vaardbaar' dat een niet-gods- dienstige of niet-christelijke deelnemer aan een proces ver zoekt om verwijdering van het kruis. BEROEPINGSWERK J.G. Blom te Zuilichem en Nieuweal; te Waddmxveen (nieuwe pred.plaats): P F. Bouter te Schelluinen; te Enter: R.H.M. de Jonge te Zaamslag; te Raamsdonk (toez): G. van der Linden, kandidaat te Werkendam. Aangenomen: naar Vianen: M.G. Pet- tmga te Doetinchem (part-time); naar Apeldoorn: H. van Vreeswi|k te Kam pen; naar Vriezenveen: G. de Fijter, pred.voor buitengewone werkzaamhe den (coördinator Missionair Diako- naal Centrum (IZB-GDR) De Herberg, wonende te Haren, die bedankte voor Goudriaan en Ottoland (toez.); naar Overdinkel (part-time): mevr. C.H.A. van den Dool, kandidaat te Utrecht; naar Kerkdriel (part-time): mevr. P. Israel, kandidaat te Dordrecht. Bedankt: voor Surhuizum: J.A.P. Vlasblom, kandidaat te De Bilt. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ridderkerk: G. Zijlstra te Dwingeloo. Aangenomen: naar Zuidwolde (Gr.): P.J. Mulder, kandidaat te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Enschede-Noord (voor de missionaire dienst te Irian Jaya) en te Middelburg (voor de missionaire dienst te Inan Jaya): R. Kuipers, kan didaat te 's-Gravenhage. Bedankt: voor Harlingen: M. Wielhou- werte Appmgedam. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: als hoofd van de pastorale dienst van de Stichting Philadelphia Voorzieningen te Vierhouten J. Germs te Zwolle, die deze benoeming heeft aangenomen, die predikant ex art. 6 K.O. te Zwolle blijft. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Oosterland: A.J. Gunst te Tholen; voor Brakel en voor Zwijnd- recht: P. Melis te Nieuw Beijerland- HET WEER ROB GROENLAND Oceaanstomer De gewelddadige stormdepressie die in het afgelopen weekeinde heeft huisgehouden in de VS en delen van Canada, is in de afgelo pen twee dagen als een echte oce aanstomer over het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan getrok ken. Het centrum arriveerde gister middag met een kerndruk van 965 mb m de buurt van IJsland. De ac tiviteit van het beruchte laag was inmiddels sterk afgenomen, met alleen op zee nog stormachtige winden. De bijbehorende fronten drongen overdag de Britse Eilan den binnen, met regen en een aan wakkerende wind. Ons land had toen nog te maken met een voorlo per in de vorm van een koufront. De relatief warme lucht boven ons land werd in de vroege ochtend al uit onze regio verdreven, waarna een koele bewolkte dag volgde, met 's middags zelfs wat lichte re gen. In het uiterste zuidoosten van Nederland duurde het tot halver wege de middag, voordat de echte lentelucht daar verdreven was. Op het weerstation Beek werd bij stra lende zonneschijn dan ook nog een maximumtemperatuur van 17 gra den opgetekend, terwijl het op de stranden van Katwijk tot IJmuiden nauwelijks 8 graden was. Boven Frankrijk en de Golf van Bis- caye installeert zich de komende dagen een krachtig en omvangrijk hogedrukgebied. Tegelijkertijd zien we op de computerkaarten een gor del van lagedruk over de IJslandre- gio. Tussen deze twee druksyste- men in handhaaft zich een sterke westelijke stroming. Deze westdrift is met alleen aan de grond ontwik keld maar ook in de niveau's tus sen de 5 en 10 kilometer en dit laatste is erg belangrijk voor het aantrekken van allerlei nieuwe sto ringssystemen. De afgelopen nacht en vanochtend trok in de stroming een warmte- front vanuit het westen binnen. De ze middag geraken we in de warme sector, waarbij zachte en zeer vochtige oceaanlucht over de regio uitstroomt. Tot middernacht weet deze situatie zich te handhaven met meestentijds een laag wolken dek (stratocumulus en stratus op 500-1000 meter), met zelfs kans op wat lichte regen of motregen. Deze zeer vochtige sector wordt morgen aan de zuidzijde 'afge snoept' door toenemende hoge- drukinvloed. Met enige mazzel gaat het wolkendek breken en krij gen we de zon te zien. Vrijdag en het weekeinde lijken een redelijk weerbeeld te gaan opleveren met grotendeels droog weer en zonnige perioden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Langs de westkust be wolkt, van tijd tot tijd flink wat wind en regen. In het oosten ook een enkele op klaringen en overwegend droog. Maxima van 3 gra- geveer 10 graden rond Os lo. In het binnenland 's nachts lichte vorst. Zweden: Vooral in de zuidelijke helft wisselvallig weer met tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Maxima van 5 graden in in het zuiden, 's Nachts vooral in het noorden lich- Denemarken: Wisselvallig weer met veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Maxima onge veer 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en in Ierland, Wales en Schotland van tijd tot tijd regen. Morgen in Schotland misschien af en toe zon, maar ook veel wind. Middagtemperatuur van 10 graden op de Schotse hoog landen tot 15 graden bij Londen, mor gen iets lager. België en Luxemburg: Vandaag wolkenvelden en mogelijk wat regen. Morgen nu en dan zon en droog. Maxima ongeveer 13 graden. Noord-en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en in het uiterste noorden vandaag kans op wat regen. Naar het zuiden toe meer zon. Maxima van 12 graden m het noorden tot dicht bij de 20 graden rond Clermont-Ferrand. Portugal en Madeira: Portugal: Flinke perioden met zon en warm weer. Droog. Maxima oplopend tot 25 graden in het binnenland, aan zee enkele graden lager. Madeira: Verander lijk bewolkt en enkele buien, sommige met onweer. Maxima rond 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig en geleidelijk war mer. Droog. Maxima op veel plaatsen rond 22 graden, in Andalusie zo'n 25 graden. Canarische Eilanden: Verander lijk bewolkt en enkele regen- of on weersbuien. Maxima rond 20 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Af en toe zon, ook wolkenvel den. Toenemende kans op een regen- of orlWeersbui. Maxima oplopend tot dicht bij de 30 graden in het binnenland; vlak aan zee iets koeler. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Maxima geleidelijk oplopend tot iets boven de 20 graden in Tunis, verder zuidwaarts nog iets hoger Zuid-Frankrijk: Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 18 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.45 zon onder 18.46 Maan op 04 35 Maan onder 14.01 Waterstanden Katwijk Hoog water 23.49 en 12.29 Laag water 7.21 en 20.26 Weerrapporten 17 mrt 7 u i perio Hijgend, t' geveer 20 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Geleidelijk wat minder zonnig, n Griekse vasteland geleidelijk r kenvelden. Droog. Maxima morgen 14 tot 16 graden, op Corfu iets hoger. Turkije en Cyprus: Flinke perioden n

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16