Top Salvadoraanse leger mag blijven 'Storm kon erger' Geweld plaatst kabinet Israël voor dilemma Buitenland Generaal Morillon stelt daad in oosten Bosnië Schoonmaak WTC begonnen Roemenen willen weg Chinees tekort loopt pijlsnel op DINSDAG 16 MAART 1993 Nieuwe ontslagen Leyland DAF londen Bij Leyland DAF staan de komende weken nog eens enkele honderden banen op de tocht. Dat heeft een van de be windvoerders van het bedrijf, dat vorige maand uitstel van beta ling kreeg, verklaard. Enkele weken geleden werd 1715 van de 5500 werknemers al ontslag aangezegd. Bewindvoerder Mur doch McKillop deed zijn uitlatingen vanmorgen in de Financial Times. Bomaanslagen in Turkije ankara In heel Turkije zijn gisteravond meer dan 24 banken en diverse bedrijven getroffen door vrijwel gelijktijdige bomaansla gen. In totaal raakten daarbij acht mensen gewond. De aansla gen zijn nog door niemand opgeëist, maar ze volgen op een po- litieoffensief tegen de linkse guerrillabeweging Dev Sol (Revolu tionair Links). Britse zalm voor Noorse nertsen londen Nertsen die in Noorwegen worden gefokt krijgen bin nenkort zalm op hun menu. Het gaat om vissen die begin dit jaar door de ramp met de olietanker Braer nabij de Shetland-ei- landen door olie zijn aangetast en niet meer geschikt zijn voor menselijke consumptie. 'Australië in 2001 een republiek' Sydney De herkozen premier Paul Keating heeft de Australiërs gisteren beloofd dat het land in 2001 een republiek zal zijn. Kea ting wil dat Australië alle staatkundige betrekkingen met het vroegere moederland Groot-Brittannië verbreekt en een federale republiek wordt met een nieuwe vlag en een eigen staatshoofd. In 2001 is het 100 jaar geleden dat de zes Australische deelstaten een federatie vormden. Spijbelen: boete van 3.600 gulden zürich Spijbelaars in het Zwitserse kanton Zürich moeten voortaan diep in de buidel tasten. Schoolverzuim kan de afwezi ge scholieren voortaan op een boete van 3.000 frank (ruim 3.600 gulden) komen te staan. Tot op heden bedroeg de boete 200 frank. Arrestaties na aanslagen Bombay bombay Twee personen zijn gisteren aangehouden op verden king dat ze betrokken zijn bij de aanslagen in de Indiase stad Bombay, waarbij vrijdag zo'n 300 mensen omkwamen. Eerder op de dag had een radicale organisatie van sikhs zich verant woordelijk gesteld voor de aanslagen. De Indiase politie heeft gisteren in het goud- en diamantcentrum van Bombay twee in motorfietsen verborgen explosieve ladingen onschadelijk ge maakt. Doodstraf voor Marokkaanse politiechef rabat De Marokkaanse politiechef Tabet is gisteren in Casab lanca ter dood veroordeeld wegens verkrachting, het ontmaag den van meisjes en seksueel geweld bij orgieën in zijn flat. Tabet zou de afgelopen drie jaar gemeenschap hebben gehad met 1.600 vrouwen. Hij dwong hen in ruil voor visa en paspoorten. De videofilms die hij van de orgieën maakte, verkocht hij. Serviërs lijken akkoord met hulp Srebrenica Phillippe Morillon: Standvastig. BELGRADO-ZAGREB Rtr-ANP De Bosnische Serviërs laten een hulpkonvooi toe tot de omsingelde moslimenclave Srebrenica in het oosten van Bosnië. In Srebrenica verblij ven bijna 80.000 mensen. Vol gens een woordvoerder van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (Unhcr) moeten zeker 130 ern stig gewonden uit de stad wor den geëvacueerd. Verder komt er een vuurpauze tussen de strijdende partijen in oost- Bosnië. In Srbrenica bevindt zich Un- profor-commandant Morillon, die heeft verklaard niet weg te' zullen gaan alvorens de be schietingen door de Servische milities ophouden en de VN- hulp de stad kan bereiken. Amerikaanse transportvliegtui gen hebben in de afgelopen nacht voedsel en medicamen ten afgeworpen voor Srebreni ca. Al sinds december kunnen hulpkonvooien over land de stad niet bereiken. Philippe Morillon is door het zien van het lijden in het ge blokkeerde oost-Bosnië plots een „man met een missie" ge worden. De flamboyante Franse vier-sterrengeneraal, die aan het hoofd staat van de VN-vre- desmacht in Bosnië-Hercegovi- na, besloot het afgelopen week einde van de belegerde moslim plaats Srebrenica zijn hoofd kwartier te maken als dramati sche poging doortocht te krij gen voor hulp naar de bevol- king. men begonnen met het schoon- nigingsmiddelen vergt heel wat mankracht. Bergers hebben gisteren onder het puin een zesde slachtoffer gevonden. Het was de 37-jarige Wilfredo Mercado, die voor het laatst was gezien in de parkeergarage waar de bom ontplofte. foto afp Zeker 168 doden en nog veel vermisten washington hans de bruun correspondent Het was vrijdagavond rond t ken omlaag dwarrelden. Het 'evenement' werd live op de tv uitgezonden. Dit was het begin van wat 'de storm van de eeuw' moest worden. Uit het zuiden waren al alarmerende verhalen gekomen over windkracht elf, vastgelopen auto's, ontwortelde bomen en in de lucht geblazen Nederlandse reacties op VN-rapport bitter en opgelucht EG blijft tegen Autobahn vignet brussel aly knol De Salvadoraanse president Cristiani heeft gisteren de eis van de Verenigde Staten afgewezen om binnen een week 15 hoge militairen te ontslaan die zich schuldig hebben gemaakt aan grove schendingen van mensenrechten. De VS schortten onlangs militaire hulp aan El Salvador op. De hulp zal pas worden hervat als de Salvadoraanse rege ring binnen een week de hoge militairen uit hun functie zijn geweest van de moord op duizenden burgers. In veel ge vallen gaf het leger zelfs op dracht om burgers te doden, te ontvoeren of te martelen, zo concludeerde de commissie die onder leiding stond van de voormalige Colombiaanse pre sident Betancur. Met een mengeling van op luchting en bitterheid is giste- Nederland gereageerd op AFP-Rtr-UPI-DPA-ANP Christiani was niet onder de in druk. Hij riep zondag al op tot amnestie voor alle militairen, verzetstrijders en burgers die zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogsmisdaden. De Com missie van de Waarheid van de Verenigde Naties, die gisteren vooral het Salvadoraanse leger aanklaagde wegens schendin gen van de mensenrechten, deed juist de aanbeveling 103 hoge militairen te ontslaan. De VN-commissie beschul digde de Salvadoraanse strijd krachten ervan op de hoogte te blijft voorlopig onduidelijk. „We zijn bitter omdat het waar is wat wij vermoedden en omdat het zolang heeft geduurd voordat die duidelijkheid er kwam", al dus Lejo Schenk, destijds eind redacteurvan IKON-Kenmerk. Minister Kooijmans (buiten landse zaken) noemde gisteren in zijn eerste reactie op het ver schijnen van het rapport de op merkingen van de Salvadoraan se president om algemene am nestie af te kondigen voor de misdaden begaan tijdens de burgeroorlog in El Salvador 'iets te vlug'. Volgens Kooijmans heeft Christiani er vorig jaar bij de sluiting van het akkoord dat na twaalf jaar oorlog werd gesloten tussen het Salvadoraanse rege ringsleger en de guerrillabewe- de conclusie van het onderzoek ging FMLN mee ingestemd alle de speciale VN-commissie aanbevelingen van de VN op l correspondent Een nieuwe poging van Duits land om een Autobahnvignet in te voeren voor vrachtwagens is gisteren in de EG weer mislukt. De EG-ministers van verkeer vinden de tijd voor zo'n vignet nog niet rijp. Zij schuiven de zaak door naar een speciale werkgroep, die begin juni een rapport moet uitbrengen. Vol gens de Nederlandse minister Maij-Weggen kan een Auto bahnvignet slechts een oplos sing zijn voor een jaar of vier. lok- Het leek soms of de c mannen de sneeuw uit de lucht wilden trekken. Want de blizzard was al voor uren gele den voorspeld, en het wilde maar niet lukken. De verwoes tende sneeuwstorm was onder weg naar het noord-oosten. Droge koude lucht uit Canada en zachte, natte lucht uit de Golf van Mexico. Als dat op el kaar botst, maak dan je borst maar nat. 'The Weather Chan nel'verleide het ons 24 uur per etmaal. Al die aankondigingen over de naderende blizzard brachten bij de Amerikanen een soort 'kal me paniek' teweeg. Supermark ten werden leeg gekocht alsof men wekenlang de deur niet meer uit zou kunnen. Er was al gauw geen brood of melk meer te krijgen. De lokale videotheek leende bijna alle banden uit, winkels bleven langer open en de sneeuwploegen en strooiwa gens stonden klaar Het leek zo overdreven, rea geerden wij eigenwijze Europe anen hoofdschuddend op alle paniek. Maar de volgende mor gen bleek hoe verstandig die 'overdreven' Amerikanen wa ren. Buiten lag een pak sneeuw van zeker dertig centimeter dik. Autorijden was onmogelijk en vliegen helemaal. De super markt ging niet eens open. Wie niet had ingeslagen, had pech. De berichten over slachtoffers kwamen binnen. Mensen die met hun hele hebben en hou wen de lucht in waren geblazen, domoren die de waarschuwin gen in de wind hadden geslagen en met hun auto's op de vol strekt onbegaanbare snelwegen die zaterdag over het oosten van de Verenig de Staten is getrokken, heeft nu al aan min- leven gekost. Tientallen mensen worden nog vermist, onder wie 24 groep van 117 scholie ren een trektocht maak ten door de bergen van North-Carolina en door de sneeuw werden over vallen. Een vrachtschip met 33 bemanningsle den is in de nacht van zondag op maandag voor het Canadese ei land Nova Scotia ver gaan. Het lot van de be manning is onbekend. waren vastgeraakt en doodge vroren. Zwervers, voor wie zelfs de warme roosters van de Was- hingtonse metro geen soelaas boden. De blizzard woedde van Alaba ma aan de Golf van Mexico tot in Canada's uiterste noordoos ten. Alsof een sneeuwstorm van de Algarve tot Helsinki over Eu ropa raast, alles onder een dik ke, witte laag bedekkend. Maar des idee shet niet, zeggen de weermannen nu. Wel erg, maar niet de ergste. Ondanks deal 168 slachtoffers. In 1950 waren er 250 doden, acht jaar later 171 en ook in 1966 al 165. Hoewel sinds zondag geen sneeuw meer is gevallen, is het openbare leven in de oostelijke staten nog steeds ernstig ontre geld. De meeste scholen zijn nog gesloten, veel wegen zijn nog onbegaanbaar en het vlieg en treinverkeer komt maar langzaam weer op gang. In Flo rida, dat door zowel een sneeuwstorm als door hevige regens werd geteisterd, zitten nog 200.000 mensen zonder elektriciteit. De schade door de storm loopt in de honderden miljoenen dollars. IKON-journalisten 1982 doelbewust door het Sal vadoraanse leger zijn vermoord. Of de daders van de moord strafrechtelijk worden vervolgd, volgen. Zo zou hij volgens af spraak het Salvadoraanse leger verregaand moeten zuiveren. Daar heeft hij tot nu toe niet veel haast mee gemaakt. FOTO REUTER CHRIS HELCREN Volgens een Amerikaanse tv- verslaggever in Srebrenica kwam Morillon vorige week naar de plaats alleen om de si tuatie in ogenschouw te nemen en werd zijn terugkeer eerst ver hinderd door moslims die vreesden dat zijn vertrek zou leiden tot nieuwe artilleriebe schietingen door de Serviërs. „Maar toen veranderde hij compleet, hij werd een man met een missie", aldus Tony Birtley van de Amerikaanse om- roepmaatschappij ABC. „Hij zei mij dat het lijden waarvan hij getuige was ongeveer het ergste is wat hij ooit gezien heeft", zei Birtley. Een westelijke diplomaat zei dat Morillon tot het inzicht schijnt te zijn gekomen dat directe ac tie nodig is. „Hij is zelf tot de overtuiging gekomen dat dit de plaats is waar zijn plicht ligt". Dit betekent een plotselinge be langrijke ommekeer voor ie mand die enkele weken geleden verslaggevers in Sarajevo open lijk meedeelde dat zij de ellende van de ingesloten burgers niet moeten overdrijven. Nog geen week geleden reisde de grijsharige in Casablanca ge boren generaal naar twee bele gerde plaatsen in oost-Bosnië om te verklaren daar geen aan wijzingen voor wreedheden te hebben gekregen, noch voor ernstige slachtoffers onder bur gers of voor sterven door hon ger. „Als soldaat heb ik qngeluk- kigerwijze een speciale neus voor het ruiken van de dood, maar ik rook deze niet". Militaire uitgaven toch opgevoerd met 12 procent Het huishoudboekje van China vertoont steeds grotere gaten. De uitgaven van de Chinese overheid zijn te fors gestegen, zo constateerde minister Liu Zhongli (financiën) vanmorgen op de jaarlijkse zitting van het Nationale Volkscongres in pe- king. Maar ondanks deze beste dingsdrift voert de regering het komende begrotingsjaar de mi litaire uitgaven op met 12 pro cent tot 42,5 miljard yuan (ruim 13 miljard gulden). Het begrotingstekort liep het afgelopen boekjaar op tot 23,7 miljard yuan (bijna 8 miljard gulden), drie miljard meer dan gepland. De Chinese overheid wil komend jaar het deficit te rugbrengen met 3,2 miljard yuan, een opgave die volgens Westerse economisch specialis ten moeilijk zal zijn. Liu Zhongli verklaarde dat de overheidsuitgaven en het tekort „onder strenge controle" moet worden geplaatst. Aan aflossing en rente gaf Peking in 1992 43 miljard yuan uit (ruim 13 mil jardgulden). bukarest Meer dan 20.000 Roemenen hebben deze maand bij de Argentijnse ambassade in Bukarest al een verzoek ingediend voor een immigratievisum. Vanaf 1 maart heeft Argentinië, dat wel wat extra mensen kan gebruiken in de industrie en landbouw, de immigratieregels versoepeld. Sindsdien loopt het storm voor de ambassade. fotoreutiR'Raduvghiti jeruzalem ad bloemendaal correspondent In Jeruzalem, Afula en andere steden in Israël is de politie gisteravond opgetre den tegen betogers, die hardere maat regelen eisen tegen de Palestijnse be volking van de bezette gebieden. De de monstraties kwamen aan het eind van een dag waarop twee Israëlische kolo nisten (die werden geschept door een bestelauto met Palestijnse nummerpla ten) het leven verloren en twee andere Israëli's gewond raakten bij Palestijnse acties. 'Terreur alom', kopte het Israëlische dag blad Ma 'ariv een voorpagina-verhaal over het toenemend aantal moordaan slagen door Palestijnen uit de bezette ge bieden. De kop weerspiegelt de angst van de doorsnee Israëli, want de vijand loert inderdaad op de bouwplaats, in de fabriek, de auto-wasserette, de restau rant-keuken, kortom in alle plaatsen in Israël waar Palestijnen uit de bezette ge bieden hun brood verdienen. De arbeider uit de Gazastrook die van - daag het gras maait van een gemeente lijk plantsoen kar> morgen zijn gereed schap richten op de nek van een on schuldige Israëlische voorbijganger. En dus heeft politie-commandant Temer al le 300.000 houders van wapenvergun ningen aangeraden hun handvuurwapen constant bij zich te dragen. Dat was een goedbedoeld, maar vol strekt overbodig advies. De meeste ver gunninghouders verlaten hun huis al lang niet meer zonder een pistool aan de broeksband. Toen gisteren in de noorde lijke stad Afula een Palestijn een 21 - jari ge Amerikaanse kibboetswerker aan het mes reeg, kreeg hij onmiddellijk drie ge wapende burgers achter zich aan, onder wie een pistooldragend parlementslid. Iedereen die zijn dienstplicht vervult, of heeft vervuld, en aannemelijk kan ma ken dat hij in het dagelijks leven risico loopt, mag zich in principe een hand vuurwapen aanschaffen. Een van de ge volgen daarvan is dat er in de bezette ge bieden vrijwel geen Israëlische kolonist van boven de zestien jaar rondloopt zon- dër een pistool op zak. En niet iedere ko lonist is een Moeder Theresa. Het is opmerkelijk dat er nog altijd Israë li's zijn die menen dat er magische for mules bestaan om verdere aanvallen door Palestijnen te voorkomen. Voorstel len daarvoor hebben steevast te maken met de politieke programma's van de bedenkers ervan, of het nu gaat om mas sa-deportaties, een verbod voor Palestij nen in Israël te werken, het invoeren van de doodstraf voor terroristen, het eenzij dig afstoten van de Gazastrook of het met onmiddellijke ingang opgeven van alle bezet gebied. In werkelijkheid is het geweldsniveau in Israël en in de bezette gebieden opmer kelijk laag, vooral door het effectieve op treden van het leger en de inlichtingen dienst. Tot gisteren zijn dit jaar tien Is raëli's om het leven gebracht door Pales tijnen: zeven burgers en drie soldaten. De meeste gedode burgers waren kolo nisten, mensen dus die zich willens en wetens in een vijandige omgeving heb ben gevestigd. In de bezette gebieden wonen bijna twee miljoen Palestijnen, onder wie honderd duizenden vluchtelingen. Wie om vier uur 's ochtends zijn kamp in Gaza ver laat om na een reeks vernederende vei ligheidscontroles het voorrecht te genie ten tegen een hongerloon in Israël ste nen te sjouwen of sinaasappels te pluk ken, heeft weinig reden tot dankbaar heid. Het vérlies van een naast familielid door Israëlische kogels, de arrestatie van een broer of een opruiende preek van de imam in de plaatselijke moskee kan dan aanleiding zijn tot een wilde wraakactie. Minister Peres (buitenlandse zaken) wees er gisteren nog eens op dat vrijwel alle moordaanslagen van de afgelopen weken daden waren van individuele Pa lestijnen, en dus niet de uitvoering van orders van een of ander hoofdkwartier. Dat maakt het voor de regering extra moeilijk maatregelen te nemen. Ook om een andere reden staan premier Rabin en zijn kabinet voor een dilemma. Het grote publiek dringt aan op harde maatregelen tegen de 'terreur alom'. Het maakt niet uit wat, als maar de indruk ontstaat dat Israëli's n^t over zich laten lopen. Maar de regering, door schade en schande wijs geworden, is er achter ge komen dat massale deportaties of ande re harde acties niet alleen weinig helpen maar ook het vredesproces in gevaar brengen. De Palestijnse onderhande lingsdelegatie heeft zonder dergelijke maatregelen al moeite genoeg het over leg in Washington aan de achterban te verkopen. Corruptiezaak Italië bereikt Liberale partij ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Italiaanse magistraten die zich bezighouden met de be strijding van corruptie, hebben gisteren weer genadeloos mmn slagen. In Milaan werden tien parlementariërs, onder wie de secretaris van de liberale partij (PU), Rcnato Altissimo. be schuldigd van corruptie. Ook in de zuidelijke steden Napels en Reggjo Calabrië moesten parle mentariërs, lokale politici en ondernemers er aan geloven. Voor de liberale partij is de dagvaarding die Altissimo ont ving een enorme schok. Twee weken geleden raakte de PU. die tot dan werd beschouwd als de 'schoonste' partij 'van het land, haar minister van gezond heid kwijt. Hij had bij de laatste verkiezingen stemmen aange nomen van de Napolitaanse maffia.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7