Openbaar vervoer en auto duurder I Beroepsmilitairen niet blij met nieuwe VN-missies Binnenland PvdA: Onderhoud huis weer aftrekbaar maken Lekke band Politiek schrikt van opmars CD: 12 zetels Chocolade Pasen Provincie zwicht voor eisen van AKZO Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschap^ ;iie Persdienst Eis vijf jaar cel voor beroving toeristen Amsterdam Een 22-jarige illegaal heeft gisteren vijf jaar cel te gen zich horen eisen wegens de beroving van drie Franse toeris ten in Amsterdam en poging tot doodslag op een arrestantenbe waakster in het politiebureau van Purmerend. Volgens de drie toeristen heeft de man hen in de auto waarin zij in de nacht van 6 september 1992 lagen te slapen, bedreigd met een vuurwapen en beroofd van geld en horloges. Eén van hen werd gedwongen uit een geldautomaat 750 gulden te trekken. Bij een fotoconfron tatie herkenden de Fransen de man. Op 18 september viel hij een arrestantenbewaakster van een particulier bewakingsbedrijf aan in zijn cel in Purmerend toen zij hem zijn medicijnen kwam brengen. 'VNG-identiteitskaart discriminerend' utrecht» De uitgifte van de identiteitskaart van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is volgens het Landelijk Bu reau Racismebestrijding (LBR) in strijd met de Grondwet. Alleen mensen met een Nederlands paspoort kunnen de kaart krijgen. Legale buitenlanders krijgen de kaart niet. Het bureau wil deze week een verzoek indienen bij de Kroon om deze bepaling te vernietigen. Volgens de VNG maakt het LBR ten onrechte ophef. Buitenlanders die legaal in Nederland verblijven beschikken na melijk over een identiteitskaart via de Vreemdelingendienst. Zij hebben geen VNG-kaart nodig. Eis vier jaar en TBS voor overval den bosch Bij de rechtbank in Den Bosch is gisteren vier jaar en TBS geëist tegen een 17-jarige jongen uit Vlijmen wegens een gewapende overval samen met een ander op een bejaard echt paar dat een kruidenierswinkeltje in het Brabantse dorp drijft. De overvallers schopten op 25 september vorig jaar de 72-jarige man en sloegen hem met een ploertendoder. De vrouw werd ook geslagen en aan haar haren over de vloer gesleurd en er werd een schot gelost. De daders verdwenen met de dagop brengst, ruim tweeduizend gulden. Tegen de 21-jarige medever dachte werd eerder vijfjaar geëist. De overval op de kruidenier zou zijn gepleegd om aan kermisgeld te komen. Cel wegens mishandeling kinderen Amsterdam De Amsterdamse rechtbank in Amsterdam heeft een 33-jarige Amsterdammer veroordeeld tot vijftien maanden wegens ernstige mishandeling van zijn 8-jarige zoon en zijn 14- jarige stiefzoon. Vorig jaar juni sloeg de Amsterdammer het jongste slachtoffer zodanig dat het jongetje zwellingen in het ge zicht opliep. Op die verwondingen legde de man vervolgens een kokend hete doek, waardoor het kind ernstige brandwonden en ontvellingen kreeg. De stiefzoon werd vrijwel dagelijks afgetuigd met een binnenband, een houten slipper of een broekriem met ijzeren noppen. Ook trok hij de jongen zo hard aan zijn oor dat hevige bloedingen ontstonden. Volgens de slachtoffers en de vrouw van de dader zijn de mishandelingen begonnen toen de man na een kort verblijf terugkeerde uit Suriname. Hij werd in gerekend nadat de stiefzoon de politie alarmeerde. Bouwwereld verwacht meer banen Maij voorziet prijsverhoging van tientallen procenten Het openbaar vervoer en de auto worden de komende ja ren tientallen procenten duurder. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat zegt dat in het blad CDActueel. Het openbaar vervoer wordt duurder door de afbouw van rijkssubsidies, terwijl autorijden onder meer duurder moet worden om de forens niet uit de trein in zijn auto te jagen. nunspeet» Al kan een tank dan geen lekke band krijgen, een gebroken rupsband zorgt wel degelijk voor een klapbandeffect. Door het afbreken begon de Leopard-ll van het 104de verkenningsbataljon gisteren op de A28 tussen Nunspeet en Harderwijk te slingeren en ramde vervolgens de middenberm. FOTO ANP MARCEL ANTONtSSE Amstelveen Over bijna een maand is het pas Pasen maar de chocholade paaseieren en -hazen zijn alweer volop verkrijgbaar in de winkels. De zoetwarenindustrie, zoals deze chocoladefabriek in Amstelveen, draait op volle toeren. fotopersburo dijkstra fred steenman Zuid-Holland stelt vrijwel geen limiet aan chloortreinen x DINSDAG 16 MAART 1993 almere»gpd PvdA en CDA willen onderhoud van de eigen woning weer af trekbaar maken voor de belas ting. Het CDA steunde gisteren een initiatief van PvdA-fractie- voorzitter Wöltgens. De fiscale aftrekbaarheid werd in 1985 af geschaft. Wöltgens verwacht dat de maatregel, die hij voor de jaren '93 tot en met '96 wil laten gel den, duizenden arbeidsplaatsen zal opleveren. „Bovendien zal veel werk dat nu nog zwart wordt verricht, dan weer wit worden gedaan", aldus Wölt gens gisteren tijdens een PvdA- bijeenkomst in Hoorn. De PvdA'er denkt niet dat de maat regel veel geld hoeft te kosten. „Er zal meer BTW binnenko men en bovendien is de maat regel tijdelijk", aldus Wöltgens. Daarnaast hoeven minder werkloosheidsuitkeringen te worden betaald. Hij wil overigens niet alle on derhoud aftrekbaar maken. „Het moet natuurlijk niet gel den voor elk wissewasje, want dat zou onuitvoerbaar zijn. En het moet ook niet over hon- CDA: Straf op niet-naleven verhaalregels den haag anp Het CDA wil dat staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken snel strafmaatregelen oplegt aan de gemeenten Den Helder en Alk maar. Die hebben besloten af te wijken van de regels die gelden bij het verhalen van bijstands uitkeringen op ex-echtgenoten. Volgens CDA-kamerlid Souten- dijk handelen de twee Noord hollandse gemeenten in strijd mej de wet. Den Helder en Alkmaar heb ben besloten geen bijstand te verhalen op echtgenoten die al langer dan vijf jaar zijn geschei den. De wet legt de grens bij twaalf jaar. Het gaat bij het ver halen van bijstandsuitkeringen om gevallen waarin tussen de scheidende echtgenoten geen alimentatieverplichtingen wer den afgesproken. Een van de partners, meestal de vrouw, kwam daardoor in de bijstand terecht. Onlangs is aan gemeen ten de verplichting opgelegd om die uitgekeerde bijstand deels te verhalen op de ex-echt genoten. derdduizenden guldens per keer gaan", aldus Wöltgens. De maatregel moet gelden vanaf 1 januari 1993 om te voorkomen dat iedereen nu on derhoud gaat uitstellen tot de nieuwe wet van kracht wordt. Omdat de maatregel tijdelijk is verwacht Wöltgens dat heel veel mensen er gebruik van zullen maken, waardoor het werkgele genheidseffect zo groot moge lijk wordt. CDA-fractievoorzitter Brink man juichte het initiatief van Wöltgens toe. Tijdens een CDA- bijeenkomst in Almere sprak hij van „een bekering" van de PvdA. Hij wees erop dat de PvdA zich in het verleden altijd heeft verzet tegen de aftrek baarheid van het onderhoud van de eigen woning. Voor de bouwwereld is Wölt gens' voorstel een verrassende ontwikkeling. „Dat betekent winst voor de werkgelegen heid", aldus woordvoerster Dekker van het Ondernemers- verbond Bouwnijverheid. „In het zwarte circuit van onder houd aan eigen woningen gaat anderhalf miljard gulden om. Met deze maatregel kan dat aandeel weer worden terugge nomen. Er zal meer bouwpro- duktie komen en dus ook meer werkgelegenheid." den haag gpd Volgens de minister zullen de Nederlandse Spoorwegen over enkele jaren kostendekkend moeten kunnen werken. Nu be taalt de overheid nog bijna de helft van elk treinkaartje. Via ta riefsverhogingen moet dat min der worden. De NS-tarieven zullen gemiddeld met zes pro cent per jaar stijgen. Daarvan is drie procent inflatie. In het stads- en streekvervoer zullen de subsidies - nu nog ge middeld 65 procent van de kos ten - omlaag moeten. In het buitenland is die subsidie ge- rotterdam anp Tot woede van de Zuidholland se Milieufederatie (ZHM) wil de provincie Zuid-Holland AKZO ook na de uitbreiding van de chloorfabriek in de Botlek de mogelijkheid bieden om jaar lijks negentigduizend ton chloor per trein aan te voeren. ZHM heeft gisteren bezwaar aangete kend tegen de nieuwe ontwerp- vergunning van de provincie. AKZO schortte in november de bouw van een nieuwe chloorfabriek van honderdvijftig miljoen gulden in de Botlek op. Het bedrijf had in de aanvraag middeld 45 procent. Ook hier moet de rijkskorting worden opgevangen via tariefstijgingen. Maij betwijfelt overigens of bus, tram en metro ooit kostendek kend kunnen werken. Ook de auto gaat meer kos ten. Nu betaalt de automobilist maar tachtig procent van alle kosten die het rijden met zich brengt. Daar is dus nog ruimte voor een kostenverhoging, al dus Maij. Bovendien vindt zij dat de auto ten opzichte van het openbaar vervoer nog iets duur der moet worden, ook bij tarief stijgingen in het vervoer, om het openbaar vervoer in prijs voor een nieuwe vervoersver- gunning en een extern veilig heidsrapport aangegeven na de uitbreiding op basis van de hui dige marktsituatie een gemid delde aanvoer van tienduizend ton chloor per jaar te verwach ten. De provincie zette dat om in een limiet: maximaal tiendui zend ton. AKZO kwam daarte gen in het geweer omdat het met deze beperking niet zou kunnen inspelen op schomme lingen in de markt en eiste een limiet van negentigduizend ton. De provincie is nu overstag. Wel voegt de provincie daaraan toe met AKZO te gaan praten concurrerend te houden met de auto. Maij geeft aan vooral te denken aan verhoging van de brandstofprijzen. Maij zegt dat een volgend ka binet bij de Kamer plannen moet indienen voor de invoe ring van het spitsvignet: een systeem waarbij automobilisten op bepaalde wegen en tijden moeten betalen. De minister zegt dat het haar niet meer zal lukken voorstellen daartoe bij de Kamer in te dienen. Het spitsvignet ziet Maij als voorlo per van 'rekening-rijden'. Dat zou vanaf de eeuwwisseling mogelijk zijn. In het kader van de naderen de besprekingen in het kabinet over de aanpak van de finan- cieel-economische problemen zoals die zich voor 1993 en 1994 aandienen, zegt Maij dat de rek er bij haar begroting uit is. Niet temin bekijken haar ambtena ren vooral de subsidies op mo gelijkheden om te bezuinigen. over verdere uitbreiding van de produktie in de Botlek als blijkt dat structureel meer dan vijftig duizend ton chloor per trein wordt aangevoerd. AKZO heeft terugdringing van het chloorvervoer per trein al tijd aangevoerd als belangrijkste reden voor de uitbreiding van de Botlek-fabriek. Op dit mo ment voert het bedrijf jaarlijks 130.000 ton chloor aan uit Delf zijl en Hengelo. De huidige in stallatie heeft met 250.000 ton volgens AKZO onvoldoende ca paciteit om aan de vraag van chemische bedrijven in de Bot lek te voldoen. De milieubeweging beaamt dat produktie ter plekke beter is dan de gevaarlijke treintrans- porten, maar \indt dat de pro vincie haar beleid ook moet af stemmen op het terugdringen van de vraag naar chloor. Ook verwacht de ZHM verzet van actievoerders in de Amsterdam se Bijlmer en het Gooi. In die gebieden zijn de chloortrans- porten actueel omdat de NS on langs het tracé hebben gewij zigd. Vanaf mei zouden de chloortreinen door de genoem de gebieden gaan rijden. utrecht anp Binnen de Nederlandse politiek is geschrokken gereageerd op een gisteravond bekendge maakte NIPO-peiling waaruit blijkt dat de Centrumdemocra ten van Janmaat op dit moment twaalf kamerzetels zouden ha len. Vooral PvdA-stemmers, maar ook WD- en D66-stem- mers zouden nu voor de CD kiezen. Tijdens een debat over racis me in Utrecht reageerden giste ren PvdA, D66 en Groen Links verslagen. D66-kamerlid Wolffensperger noemde de cij fers „verpletterend". Hij vindt dat de Nederlandse politiek er voor moet zorgen dat de partij van Janmaat „ook al krijgt deze den haag anp De Tweede Kamer weet al sinds 1990 dat het flink scheef zit met de bijstand. Een speciale fraudecommissie onder leiding van PvdA'er Piet de Visser heeft in september 1990 een intern rapport voor de Kamer gemaakt waaruit blijkt dat veel meer werd gefraudeerd dan destijds werd aangenomen. Het rapport was indertijd aanleiding voor een hoorzitting waarop diverse gemeentebestu ren hun beklag deden over on uitvoerbare bijstandsregels. De fraudecommissie zag echter af van publikatie van het stuk, waarin de praktijk in Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Alkmaar, Heerlen, Gro ningen en Nijmegen werd geïn ventariseerd. Een belangrijke conclusie was dat de helft van de fraudesigna len bleef liggen in vijf van de onderzochte gemeenten. Am sterdam en Rotterdam gaven als 'ideaalbeeld' dat zeventig pro stroming twaalf zetels, geen res pectabiliteit krijgt. We hebben nog een jaar de tijd om de men sen de ogen te openen voor het feit dat de CD staat voor het in spelen op gevoelens van onvre de en onrust". Fractievoorzitter Beckers van Groen Links zei het meest te zijn geschrokken door de cijfers over het aantal Nederlanders dat zich kan voorstellen dat mensen hun heil bij de CD zoe ken. Volgens het NIPO kan ruim de helft van de ondervraagden zich voorstellen dat iemand nu op de CD stemt. „Het gaat slecht met de economie. Veel mensen worden bang voor de eigen toekomst. De politiek heeft gefaald, dat is heel duide lijk", aldus Beckers. cent van de fraudesignalen tot onderzoek leidt. Het excuus van de gemeenten was dat zij het werk niet aan konden, onder meer door een 'inhaalslag' doordat de nieuwe sociale re- cherceurs veel meer gevallen aanleverden dan voorheen. Het onderzoek toonde echter aan dat de gemeenten minstens evenzeer beducht waren dat de aandacht van de overheid zich eenzijdig zou gaan richten op bijstandsontvangers, wat tot een heksenjacht zou kunnen leiden. Over de omvang van de bij standsfraude kreeg de commis sie niet de onderste steen bo ven. Wel werd duidelijk dat de toenemende belangstelling voor oneigenlijk gebruik en misbruik veel fraude boven water haalde. Bij heronderzoek van lopende uitkeringen in Amsterdam werd in 1987 slechts zes procent van de uitkeringen ingetrokken of verlaagd. In 1988 liep dat op tot 33 procent, in 1989 werd de uit- kering al in 42 procent van dei onderzochte gevallen herzien. Op de vraag welke vorm van fraude het meeste voorkomt,; scoorden verzwegen inkomsten het hoogste. Een goede num mer twee bleek het verzwijgen van samenwonen. Bejaarden op de postzegel den haag anp Zelfstandig wonen voor oude ren is het thema dat ITT Post dit jaar heeft gekózen voor een serie van drie zomerzegels. De opbrengst van de zegels, ont worpen door de Amsterdammer Willem Zoetendaal. wordt be steed aan speciale projecten voor oudere n overal in het land. Op elk ■an de drie zegels staan ouder e mensen afgebeeld. Op (wet Biuihiw HM waarde var 70*35 cent staan mannen m et een vrouw en op de zegel v« n 80*40 cent staat een ouder dame met een hondje. IX* zomerserie is vanal 20 april in een speciaal zegel boekje verkrijgbaar. henk postma taken van het Nederlandse leger, crisisbeheersing, vredeshandha ving en humanitaire hulpverlening onder de vlag van de Verenigde Naties zijn door de Algemene Federatie van Militair Personeel (AFMP) niet met gejuich ontvangen. Sterker nog, vooral door leden van de Koninklijke Land macht, waar de nieuwe taken het diepst ingrijpen, wordt gemord. De landmacht wordt de komende jaren tot minder dan de helft terugge bracht. Een nog onbekend aantal be roepsmilitairen zal overtollig blijken. Zij die overblijven worden beter be wapend en zullen overal ter wereld worden ingezet. Veel militairen vrezen dat ze vroeg of laat bijna allemaal in aanmerking komen voor 'missies in den vreemde'. Dat is heel wat anders dan de meesten zich, toen ze voor het leger tekenden, van hun baan hadden voorgesteld. De AFMP hield onder elfhonderd militairen een steekproef. Zestig pro cent van de ondervraagden zegt zich niet in de nieuwe taken van het leger te herkennen. Het gaat daarbij vooral om mensen tussen de 30 en 50 jaar. „Deze mensen zijn destijds, in de jaren zestig en zeventig, het leger bin nengehaald vanuit een heel ander perspectief', zegt AFMP-woordvoer der Van der Maas. „Ze zijn opgeleid toen door Europa nog een ijzeren gor dijn liep, met daarachter een vijand die onze vrijheden bedreigde. Ze zijn niet in dienst gekomen om in de hele wereld te worden ingezet. Daar is hun leven ook niet op ingericht. Ze voelen er helemaal niets voor om ver weg van hun gezin politie agent te spelen in een dorp waar ze ook nog eens het ri sico lopen dat ze door een 14-jarige straatterrorist door het hoofd worden geschoten. „Anderen vrezen dat ze als VN-sol daat te weinig bevoegdheden hebben en dat ze alleen maar machteloos moeten toezien hoe de ene partij de andere afslacht. Dan kun je die men sen wel dwingen toch naar zo'n land te gaan. maar dat is niet verstandig. Want de mensen die je erheen stuurt, moeten wel in hun taak geloven. Een militair die niet is gemotiveerd, wordt sneller bang, en maakt eerder fouten. Zo n houding kost mensenlevens", al dus Van der Maas. Daarom vindt de AFMP dat alle 51.000 beroepsmilitairen straks de mogelijkheid moeten krijgen om zich als gewetensbezwaarde aan te mel den. Zo krijgt een ieder de kans om de dienst, zonder daarbij financiële scha de te lijden, te verlaten. De AMFP wil dat Defensie bemiddelt bij het zoeken naar een andere baan in de burger maatschappij. Verder moet het minis terie een lucratieve wachtgeldregeling instellen. Daar peinst Defensie niet over. Het ministerie is gedemotiveerde beroeps soldaten weliswaar liever kwijt dan rijk. maar een goede afvloeiingsrege ling zit er vooralsnog niet in. De kwes tie is volgens een woordvoerder „nu te delicaat om er in dit stadium op te re ageren". Hij verwijst naar de opstel ling van de regeringsfracties in de Tweede Kamer. Die vinden dat be roepsmilitairen de nieuwe taken van het leger maar te accepteren hebben. Doet de militair dat niet, dan neemt hij maar ontslag. Defensie is veel meer gericht op het werven van gegadigden voor de Luchtmobiele Brigade, het nieuwe landmacht-onderdeel dat precies op de nieuwe taken is toegesneden. De eerste lichting van deze Rode Baretten, zoals de brigadisten worden genoemd, is inmiddels opgeleid. De fensie meldt trots dat de animo voor dit nieuwe krijgsmachtonderdeel groot is. Dat mag ook wel, want er wordt al een jaar een geldverslinden de reclamecampagne tegenaan ge gooid. Deze campagne ('Belangrijk werk. de tijd van je leven') moet ook duidelijk maken hoeveel aantrek kingskracht het leger uitoefent op laaggeschoolde jongeren Na de af schaffing van de dienstplicht wil de krijgsmacht jaarlijks zo n tienduizend jongeren werven, die tekenen voor een periode van twee tot acht jaar. Missies in den vreemde zijn overi gens niet helemaal nieuw voorde Ne derlandse militairen. Begin jaren vijf tig vochten vierduizend Nederlandse soldaten in Korea, van wie er 120 sneuvelden. En begin jaren tachtig opereerden achtduizend militairen in Libanon, van wie er acht werden ge dood door verkeersongevallen, per ongeluk afgaande geweren of explo derende mijnen. De voorzitter van de Nederlandse Officieren Vereniging, kolonel buiten dienst N. Stuiver, noemt de bedenkin gen van de AFMP tegen de VN-mis sies „een zwaktebodHij kan er wel inkomen dat er bij de militairen wei nig vertrouwen is irf de effectiviteit van het VN-besluit om overal ter we reld troepen in te zetten, maar hij be nadrukt dat er wel degelijk oog is voor de veiligheid van VN-militairen. „Als het te gevaarlijk wordt, dan trekken de VN zich terug.'Het aantal slachtoffers onder VN-militairen is volgens hem tot dusver dan ook minimaal geble-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5