4 Onze Top 5 van deze week, Meer methadon tegen misdaad Binnenland Gay Krant gaat niet in op eis van KRO Verdachte al overleden 'Regelvrije zones' moeten WAO'ers aan werk helpen Lager collegegeld moet student techniek lokken 2M 1.99 99 Nederlander niet zo liberaal als hij denkt yM 59 99 DINSDAG 16 MAART 1993 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst Fransen plunderen wagen met vis breskens» Gemaskerde Franse vissers hebben gisteren een vrachtwagen met vis van een transportbedrijf uit Breskens ge plunderd in de kustplaats Boulogne sur Mer. Een kwart van de lading werd uit de wagen gekieperd, in brand gestoken en met verf besmeurd. De schade loopt in de tienduizenden guldens. De vissers zijn woedend op de Franse regering en de Europese Gemeenschap. Door buitenlandse vis vrij toegang te geven op de Franse markt krijgen de vissers te lage prijzen voor hun vang sten of kunnen ze de gevangen vis niet kwijt. Drie weken gele den richtten honderden woedende Franse vissers voor miljoe nen guldens schade aan in de Parijse Hallen. Man in Gouda vermoord gouda Een 29-jarige man is gisteravond in Gouda doodgescho ten. In het begin van de avond kwam er bij de politie een mel ding binnen over een knok- en schietpartij. Toen agenten ter plaatse kwamen, troffen ze alleen de dodelijk gewonde man aan. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Geen school door neerslag asbest roermond Kinderen in de Roermondse wijk Leeuwen zijn gis teren niet naar de basisschool St. Jozef gegaan omdat hun ou ders bang zijn dat zij asbest zullen inademen. Vrijdagavond dwarrelde als gevolg van een fabrieksbrand asbest neer op de wijk. De bewoners van Leeuwen zijn erg bang, ondanks herhaal de berichten van de GGD dat de asbest geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid. De schoonmaakoperatie waarbij vijftig schoonmakers de wijk millimeter voor millimeter navlooien op asbest, duurt tot vrijdag. De kinderen moesten op last van de onderwijsinspecteur vandaag weer naar school. Amerikaanse professor: Hogere dosis drukt drugscriminaliteit "Dienstplichtigen niet tegen hun zin inzetten bij VN' delden anp Een hogere dosis methadon ter vervanging van heroïne is een goed middel in de strijd tegen de drugscriminaliteit. Dat was de boodschap van de Amerikaanse professor dr. J. Ball gisteren op de eerste dag van de internationale drugsconferentie in De Doelen in Rotterdam. De Neder landse drugshulpverlening reageerde positief op het ad- rotterdam gpd De Amerikaan heeft met- handonprojecten in Baltimore, New York en Philadelphia on derzocht. Daar bleek dat negen tig procent van de cliënten met een hoge dosis methadon (ge middeld tachtig milligram per dag) geen heroïne meer spuit. Behalve een betere gezond heidstoestand (minder gevaar voor AIDS door gebruik van vui le spuiten) van de individuele verslaafde, daalde onder deze groep ook de criminaliteit met 75 procent. In Nederland is het gebruike lijk om lage doseringen me thadon te geven. Gemiddeld ligt dat op veertig milligram per dag. Het gros van de verslaaf den gebruikt daarnaast heroïne en blijft stelen om aan geld te komen. Volgens Drs. E. Buning, ver bonden aan de GG GD in Am sterdam. is dat historisch ge groeid. „Eind jaren zeventig zijn we hier begonnen met het ver strekken van methadon. Artsen die de methadon voorschreven, waren heel bang dat bij hogere doseringen en het bijgebruik van heroïne, verslaafden snel aan een overdosis zouden over lijden en zij daarvoor verant woordelijk zouden worden ge steld. Wij hebben hier altijd ge redeneerd: minder is beter. Dit blijkt niet op te gaan." Volgens Buning moet Neder land de les van Ball heel serieus nemen: „In principe kan de drugshulpverlening morgen be ginnen met het opvoeren van de dosis. Vijf milligram per dag en volgende week zit je op de tachtig milligram. Natuurlijk wordt het duurder, maar het kost nooit zo veel geld als de criminaliteit waarvan nu sprake is om aan het geld voor de hero ine te komen." Een andere ontwikkeling op het gebied van methadon-ver strekking is het zogenoemde Euro-Methwork. Hulpverleners uit tien landen hebben gisteren in Rotterdam de aanzet gegeven voor dit forum van drugshulp verleners die methadon ver strekken. Zij willen daarmee de basis leggen voor een betere uitwisseling van kennis over en resultaten van projecten. De huidige methadon-ver- strekking in Europa is een lap pendeken. Kunnen verslaafden in Liverpool bij de apotheek om de hoek de dosis ophalen die ze willen (ook inspuitbaar, wat dichter in de buurt komt bij het effect van heroïne), in Duitsland is het nodig voor elk slokje een arts te consulteren. In Dene marken wordt alleen methadon verstrekt als de cliënt ook socia le hulp accepteert, in Zwiters- land lig de minimumleeftijd weer op achttien jaar, in België werden tot voor enkele jaren geleden artsen die methadon voorschreven nog in de gevan genis gezet en in heel Frankrijk beschikt men thans over vijftig methadonplaatsen (Rotterdam alleen telt er al elfhonderd). De WD is tegen het onvrijwillig inzetten van dienstplichtigen in Bosnië-Hercegovina. Dat heeft WD-leider Bolkestein gister avond in het Overijsselse Del- den gezegd tijdens een bijeen komst van zijn partij. Hij rea geerde met zijn uitspraak op een suggestie van premier Lub bers. Die kondigde vorige week aan dat het kabinet de vrijwillig heid ter discussie wil stellen. Volgens Bolketein is de diensttijd, die binnenkort wordt teruggebracht naar negen maanden, te kort om met suc ces dienstplichtigen in Bosnië in te zetten. Ook is het onvrij willig uitzenden van dienst plichtigen volgens hem in strijd met het beleid van het kabinet om tot een beroepsleger te ko- Rel door artikel over bisschop Bar rotterdam «gpd-anp De Gay Krant is niet van plan in te gaan op de eis van de KRO om een passage uit een artikel over bisschop Bar te schrappen. In het artikel, dat vandaag ver schijnt, staat een opmerking van een KRO-medewerker die beweert dat de actualiteitenru briek Brandpunt interviews heeft opgenomen met homo seksuele relaties van de bis schop. De KRO is woedend over deze bewering van de Gay Krant en eist dat dit gedeelte van het arti kel wordt geschrapt. De om roepvereniging denkt dat zo wordt gesuggereerd dat de KRO de aanzet heeft gegeven tot de ontslagaanvraag van mgr. Bar. De omroepvereniging heeft met een rechtszaak gedreigd als de Gay Krant niet toegeeft. Volgens hoofdredacteur H. Krol van de Gay Krant heeft het tijdschrift bij het opstellen van het artikel juist gehandeld. „De KRO heeft de gelegenheid ge had om te reageren, maar daar van is geen gebruik gemaakt", aldus Krol. Los daarvan zegt Krol zegt dat het onmogelijk is de passage te schrappen, omdat de Gay Krant vanochtend al ter perse is gegaan. „Verder", zegt Krol, „heeft de KRO zelf als eerste de geruchten over de homoseksuele geaard heid van de Rotterdamse bis schop ter sprake gebracht. Er is daarvoor het afgelopen week einde speciaal zendtijd geruild. Ad Langebent vroeg in de uit zending aan de vicaris-generaal wat er waar is van deze geruch ten." De stichting Getuigenis van Gods Liefde van de miljonair Piet Derksen heeft gisteren in een verklaring gesteld dat de stichting „op geen enkele ma nier betrokken is geweest bij de in de kranten gesuggereerde hetze om mgr. Bar tot aftreden te dwingen„Zo gaan wij niet met een bisschop om", aldus mediadirecteur Ed Arons. Mgr. Bar heeft volgens Arons „heel goed" het image van de rooms- katholieke kerk hoog gehouden. „Waar andere bisschoppen thuis zaten te bibberen, ver woordde mgr. Bar over moeilij ke onderwerpen het standpunt van de kerk", aldus Arons. Geldschieter Piet Derksen re ageerde gisteren positief op het terugtreden van Bar. Hij pro beert al geruime tijd de bis schoppen ervan te overtuigen dat zij de zendtijd van de rooms-katholieke kerk, die door de KRO wordt verzorgd, beter aan zijn stichting kunnen af staan. Media-bisschop Bar, hoewel behoudend, was daar tegen. Derksen zei gisteren in een verklaring dat nu Bar weg is, het met de KRO-RKK-zend- tijd „alleen maar beter gaan". haaksbergen gpd Het Gerechtshof in Arnhem kwam gisteren voor een pijn lijke verrassing te staan toen het wilde beginnen met de be handeling van de strafzaak te gen een 42-jarige van incest verdachte man uit Haaksber gen. De aanvankelijke mede deling luidde dat de man nog niet was aangevoerd, maar de president van het Hof verbaas de er zich wel over dat de ad vocaat van de verdachte, mr. Nauta uit Enschede, niet was komen opdagen. Een telefoontje met de raadsman bracht uitkomst. Het bleek dat de verdachte za terdag bij het sporten in het huis van bewaring in Arnhem aan een acute hartstilstand was overleden. Na een schorsing kwam de procureur-generaal met de mededeling dat gisterochtend op het parket wel een telefo nische mededeling van het overlijden was binnengeko men, maar zij kon niet aange ven waarom deze melding verder niemand had bereikt. Bedrijfsverenigingen krijgen meer ruimte Amsterdam Zwaar verdoofd ondergaat deze pitbull-terriër een castra tie-operatie bij een Amsterdamse dierenarts. Het beest is één van de ve len die dezer.dagen blijvend onvruchtbaar worden gemaakt. Het is na melijk bij wet verboden om nog langer pitbulls te fokken. Eerder al gol den een muilkorfgebod en aanlijnplicht voor deze zeer gevaarlijke bijt- grage honden. foto anp luuc stafleu den haag gpd Bedrijfsverenigingen mogen de wettelijke regels ontduiken als ze daarmee arbeidsongeschik ten aan de slag kunnen helpen. Deze mogelijkheid tot experi menten met regelvrije zones wordt opgenomen in de nieuwe uitvoeringswet sociale verzeke-. ringen. In de nota 'Werken is beter' geeft het kabinet zijn reactie op de voorstellen van de project groep sociale vernieuwing over het herplaatsen van arbeidson geschikten. De projectgroep stelt dat betere samenwerking tussen de uitvoeringsorganen (bedrijfsverenigingen. Gemeen schappelijke Medische Dienst, arbeidsbureaus) en versimpe ling van de regels het aantal DEN HAAG«ANP Ritzen wil van de SER weten wat zij denkt van het stimuleren en ontmoedigen van studiekeu ze. De SER is terughoudend en gaat ervan uit dat hoger onder wijs voor velen altijd het uit gangspunt blijven. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond heeft ge pleit voor een miljard extra per jaar voor industrie- en techno logiebeleid. almere» gpd-anp Minder collegegeld, meer stu diefinanciering en de mogelijk heid om langer te studeren. Zo moet de studie techniek weer aantrekkelijk worden gemaakt voor jongeren. Die aanbeveling doet een commissie van de SER aan onderwijsminister Ritzen in het kader van het Hoger Onder wijs en Onderzoeks Plan 1994. CDA-top baalt van PvdA-kritiek doodverfde opvolger van Lub bers, niet te zien zitten. Hij wees op André van der I-ouw, die meent dat voor het CDA geen plaats meer is in een volgend kabinet. „Nu de verloren zoon Van der Louw weer terug is bij de PvdA hadden we toch een meer in houdelijke benadering mogen verwachten", zo vervolgde hij. „De volgorde voor ons is: eerst een verkiezingsprogramma, dan verkiezingen en daarna pas de vraag wie-met-wie." herplaatsingen ten goede zou komen. Het kabinet onderschrijft het standpunt van de projectgroep. Bedrijfsverenigingen en ar beidsbureaus die bij het opzet ten van projecten voor arbeids ongeschikten stuiten op wette lijke belemmeringen kunnen met de nieuwe wet in de hand het ministerie van sociale zaken vragen van de normale regels te mogen afwijken. Het voorstel voor de nieuwe wet ligt nu voor advies bij de Raad van State en zal op zijn vroegst volgend jaar worden ingevoerd. Naast experimenten met re gelvrije zones wil het kabinet dat de arbeidsongeschikte straks met één loket te maken krijgt. Dat wordt de bedrijfsver eniging, die nauw met het ar beidsbureau moet CDA-voorzitter Wim van Velzen en fractieleider Brinkman heb ben gisteravond felle kritiek ge leverd op coalitiepartner PvdA. Van Velzen verweet de coalitie partner op een partijbijeen komst in Almere „veertien maanden voor de verkiezings datum al met de campagne te zijn begonnen". Van Velzen wees in dit ver band op PvdA-leider Kok die heeft gezegd Brinkman, de ge- Uit de bedieningsafdeling: Ch Slagersachterham, 100 gram <s®©© Conclusie in Frans boek Histoire des Pavs-Bas: ken. De Gemeenschappelijke Medeische Dienst is al onderge bracht bij de bedrijfsverenigin gen. Het kabinet had al eerder be sloten tot loonkostensubsidies en een bonusregeling voor werkgevers die WAO'ers in dienst nemen. Raakt een werk nemer in de WAO dan kan de werkgever rekenen op een boe te. In tie door de Tweede Kamer wijzigigingen van en periodieke her- arbeidsongeschik len. Die maatregel n het begrip pas sende arbeid toe leiden dat meer (gedeeltelijk) arbeidson geschikten een baan vinden. aangenomi de W\<> is keuring vai ten opgenu moet er sj scherpirig 1 Cfl Frans stokbrood, voorgebakken, verpakt, per stuk yM Dole Ananas stukjes op sap, blik 227 gram CU Appelsap pak 1 liter 0 O 0 Nieuwe openingstijden: t/rri vrijdag tot 18.30 uur. De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. den haag «helen gorter CU Magere vruchtenyoghurt no diverse smaken, pak 1 liter i.yy Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 20 maart a.s.. De Nederlander is vrijdenkend, tolerant, ex perimenteert graag op sociaal gebied en is een overtuigd Europeaan. Dat beeld houdt hij graag op in het buitenland. Met die tole rantie valt het echter wel mee, en zo Euro pees is de Nederlander ook weer niet. Trou wens een liberale traditie kennen de Hol landers niet. Dat constateert de Franse historicus Christophe de Voogd, die deze week naar Nederland kwam om zijn boek te presente ren: 'Histoire des Pays-Bas' ofte wel de ge schiedenisvan Nederland. De Voogd (35) ging twee jaar geleden naar Parijs om daar adviseur te worden van minister van cultuur en onderwijs Jack Lang. Daarvoor was hij vijf jaar lang direc teur van het Institut Francais in Den Haag. Die tijd benutte hij om ons land grondig te verkennen. De interesse voor de Hollandse geschiedenis dankt hij aan zijn Nederlandse voorouders. „Nederland heeft in zekere zin een min derwaardigheidscomplex omdat het een klein land is. Maar dat heeft de Nederlan ders nooit verhinderd fervente verdedigers van hun morele waarden te zijn. Vooral op sociaal en juridisch gebied zijn de Neder landers overtuigd van de juistheid van hun beleidconstateert De Voogd. Uit het calvinisme, uit de gedachte dat het mogelijk is om een betere wereld te scheppen, vloeide voort dat de Nederlandse verzorgingsstaat - een uniek verschijnsel - zo gemakkelijk kon worden opgebouwd. „In Nederland leeft nog steeds het gevoel van de ethische en spirituele missie, dat de zwakken moeten worden beschermd." An ders is dat in Frankrijk waar de verzorgings staat uit een sterke staat werd geboren. De Nederlander noemt zich liberaal, maar daarvoor is de groepsmentaliteit veel te sterk. Een diepgeworteld collectief besef loopt als een rode draad door de geschiede nis heen. „Wel is de wetgeving op bijvoor beeld het gebied van drugsbeleid liberaal, maar dat is alleen mogelijk vanwege de sterke sociale controle", stelt de Fransman. Aan de bijverschijnselen van die groeps mentaliteit. ergerde De Voogd zich nog het meest. „Zodra iemand iets briljanter is, dan wordt er alles gedaan om hem te beperken. Zo'n houding schaadt de cultuur en de kunst." De groepsmentaliteit heeft ook als bijverschijnsel dat er weinig begrip is voor anderé meningen. „Twee Nederlanders die het politiek niet met elkaar eens zijn. gaan niet met elkaar om. Ze spreken niet met el kaar. In Frankrijk vliegen zij elkaar in zo'n geval in de haren, maar ze praten wel." oor De Voogd is het ontlopen van de dis cussie een teken van onverdraagzaamheid. „Het gesprek stopt vaak bij 'Nou, daar ben ik het niet mee eens. punt uit De Voogd vindt dat er in Nederland wel een grote tolerantie is ten opzichte van an dere groepen dan in andere landen. Voor een deel vindt hij de verklaring in de verzui ling van ons land. Kunst moet vooral voor alle Nederlanders zijn, constateert de onderzoeker. „Het is be langrijker dat zoveel mogelijk mensen toe gang krijgen tot de kunst, dan dat de creati viteit van de kunstenaar wordt gestimu leerd. Daarom zijn de prijzen van de toneel- kaartjes zo laag." En De Voogd vindt het te kenend dat de cultuur is ondergebracht in het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De Nederlanders hebben het voor een grut it deel aan zichzelf te wijten dat hun kunst in het buitenland nauwelijks bekend is. „Ze doen er namelijk niets aan", zegt De Voogd. Hij verwijst naar de rel rond de Ne derlandse deelname aan de Frankfurter Buchmesse 1993. Minister d'Ancona van WVC vond de manifestatie te duur. Het gebrek aan historisch besef in Neder land is opmerkelijk. „Maar er is geen be hoefte aan geschiedenis, want men kan geen handel drijven met de doden", grapt hij. Maar tegenover dat alles staat een groot solidariteitsgevoel. „Ie kunt beter arm, ge handicapt en blind zijn In Nederland dan elders stelt hij. Het 350 jaar oude citaat van Descartes blijkt verbazingwekkend juist: „In welk ander land kan men zo'n vol ledige vrijheid genieten?" CDA: Geen twee keer WW voor samenwonenden ALMERE GPD CDA-fractievoorzitter Brinkman wil de werkloosheidsuitkering voor 'jonge' gehuwden en sa menwonenden fors verlagen Volgens hem is het niet nodig dat twee jonge werkloze part ners samen meer dan één VVW- uitkering krijgen. Dat heeft Brinkman gisteravond ge/egd tijdens een CDA-bijeenkomst in Almere. Nu komen twee jonge werklo zen die samenwonen of zijn ge trouwd beiden in aanmerking voor zeventig procent van een WW-uitkering. In de visie van Brinkman zouden de partners echter niet meer moeten krijgen dan elk vijftig procent van de WW. Tot welke leeftijd Brink man wil korten op de uitkerin gen voor samcnlevenden heeft hij niet bekendgemaakt. Deze- opvatting van de nieuwe lijst trekker komt waarschijnlijk ook in het nieuwe verkiezingspro gramma van het CDA voor 1994.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3