'Jeltsin past slechts helft van recept voor zieke economie toe' WUÖÏ Dagen 'Monsieur Culture' zijn geteld Feiten &Meningen 'Racisten hiermee niet te bekeren' DINSDAG 16 MAART 1993 i&qte. HEe.fr WIET VOIPOÊWE. mewsr?ucwvjk \J2jjwilUÉ,Ö2T- oM im niervet je. Mtf TOC-H /KAAP- <s,eeN veuwu^eA^ STtt JÊ VOOR. PAT lepö^söo 1\CW I££U6, 10U TfcÊkFËN /iis her AAN mewseM n§ JOU \A<h Zou HÊ.T S NOOIT tf\E£P- OOR L°&) O 2|JN'" WIM STEVENHAGEN Een dakloze inwoonster van Moskou zoekt met haar hondje beschutting tegen de kou. foto bert verhoeff THE INDEPENDENT In de Verenigde Staten was de regering van George Bush ver moeid en in beslag genomen door de verkiezingscampagne. Bill Clinton beschouwde de bin nenlandse economie als zijn hoogste prioriteit. In Europa richtten de regeringen hun energie op de crisis over het verdrag van Maastricht en de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. Bovendien nemen westerse re geringen door de algehele eco nomische recessie een steeds afwachtender houding aan ten aanzien van de ontwikkelingen in Rusland, hoewel politici in het diepst van hun hart weten, dat de toekomst van de Russi sche hervormingen verreweg de belangrijkste kwestie is op de internationale agenda. Maar wie is verantwoordelijk voor de huidige malaise in Rus land? Jeltsins buitenlandse advi seurs wassen hun handen in onschuld. Volgens hen heeft Jeltsin de economische hervor mingen eerder te langzaam doorgevoerd dan te snel. ,,Veel te geleidelijk", oordeelde pro fessor Richard Layard van de Londense School voor Econo- I let tijdschrift The Economist, de bijbel van Britse en Ameri kaanse vrije-markteconomen, prijst Jeltsin voor het vrijlaten van de prijzen en voor 'de grootste industriële verkoop in de geschiedenis'. Als hij ten on der gaat, komt dat door wat hij heeft nagelaten te doen, aldus het tijdschrift. Zo heeft hij de energieprijs niet vrijgegeven en heeft hij de kans gemist om een groot aantal onrendabele en met verlies draaiende fabrieken te sluiten. Rusland heeft het meest ver strekkende privatiseringspro gramma van alle voormalige communistische landen. Op dit punt zijn de buitenlandse advi seurs tevreden. Maar Jeltsin is volgens hen in de fout gegaan door de andere helft van hun recept voor de zieke economie niet toe te passen: terughou dendheid in het drukken van roebels door de centrale bank. I Iet gevolg is hyperinflatie. Prij zen stijgen met 20 tot 30 pro cent per maand. Een van de ad viseurs van Jeltsin, professor Jeffrey Sachs van de Harvard Universiteit: „Door hyperinfla tie treden destructieve econo mische krachten in werking. Het gevolg is de totale onder mijning van politiek, hervor mingen en maatschappij. John Maynard Keynes citeerde altijd graag een uitspraak van Lenin, dat de ondermijning van een munt de snelste manier is om een land te ontwrichten." Toen de bank eenmaal onbe perkt geld drukte, maakte de re gering hiervan gebruik door kredieten te verstrekken voor de financiering van hogere pen sioenen en uitkeringen ter com pensatie voor de hogere prijzen. Tegen de tijd dat het Westen Jeltsin ervan had overtuigd dat hij de verkeerde koers voer, was het al te laat. De Russische cen trale bank bleef op grote schaal geld pompen in de industrie, ongeacht of de produkten wer den verkocht. Marek Dabrowski, een vooraan staande Poolse econoom die de regering van Jeltsin adviseert, is van mening dat Rusland een even rigoureus hervormings programma had moeten door voeren als Polen. Hier vordert het economische herstel ge staag. Maar de buitenlandse adviseurs zijn het er ook over eens dat de westerse economische steun voor Rusland onvoldoende is geweest. De G7-landen hebben Rusland vooral korte-termijnle- ningen verstrekt tegen het markttarief. Volgens de advi seurs hadden ze langer lopende kredieten moeten verlenen, waarbij ze eisen hadden kun nen stellen over bepaalde her vormingen, zoals herstructure ring van de industrie, grotere produktiviteit bij de oliewinning en in de landbouw en herscho ling voor werklozen. In een gulle bui heeft het Wes ten Rusland voor tientallen mil jarden dollars steun toegezegd, maar hiervan is slechts een frac tie daadwerkelijk gegeven. Daarbij moet worden aangete kend, dat alleen Japan over de hoeveelheid kapitaal beschikt die Rusland nodig heeft. Maar Japan weigert hiervoor de nodi ge stappen te ondernemen zo lang Rusland de Kurillen niet te ruggeeft, die in 1945 door de Sovjetunie werden bezet. Bo vendien beschouwt Japan zijn grote buur als een bodemloze put, een economisch zwart gat waarin iedere financiële hulp spoorloos verdwijnt. Hoewel Jeltsin en de zijnen in het Westen te boek staan als ra dicale markthervormers, zijn hun pogingen om de Russische economie op westerse leest te schoeien al in het prille begin stadium gestrand. Sinds de ont manteling van de Sovjetunie 15 maanden geleden is er geen ka pitalistisch marktsysteem ont staan, maar is de oude geleide economie volledig ineengestort. Zijn westerse regeringen doof? Rusland luidt al bijna een jaar lang de noodklok en de boodschap is duidelijk: Boris Jeltsin en zijn bondgenoten zitten zwaar in de proble men. Maar de noodsignalen hebben het Westen wel de gelijk bereikt. In Washington, Bonn, Parijs en Londen kwamen ze luid en duidelijk over, maar verdwenen ze vervolgens in de map 'redelijk dringend, maar voor latere afhandeling'. Boekje Anne Frank Stichting met feiten tegen vooroordelen De huidige economische chaos wordt gekenmerkt door groot schalige belastingontduiking, smokkelarij en allerhande cor ruptie. Het oordeel van The Economist is streng. „Het 'red Jeltsin' kamp in het Westen moet goed begrij pen dat het weinig zin heeft een Jeltsin te verdedigen die zijn ei gen hervormingsprogramma niet kan doorzetten. Wie er ook aan de macht is, het Westen zal Rusland niet kunnen helpen zo lang het land zichzelf niet helpt." VERTALING: MARGREET HESLINGA Nederland wordt overspoeld door vluchtelingen. Ze profite ren meer dan de Nederlanders van de sociale voorzieningen, ze pikken onze huizen en ba nen in, ze worden voorgetrok ken en ze krijgen kinderen aan de lopende band. Als het zo doorgaat, zijn er straks meer allochtonen in Nederland dan Nederlanders. Niet alleen op verjaardagen plegen zulke opmerkingen het goed te doen. Enquêtes maken duidelijk dat de houding ten opzichte van immigranten en asielzoekers overal in de maat schappij steeds harder wordt. Daarom heeft de Anne Frank Stichting alle vooroordelen nog eens op een rijtje gezet met daartegenover de feiten. Het kleurrijke, van veel cartoons voorziene boekje 'Feiten tegen vooroordelen' is vanmiddag aangeboden aan minister Da- les van binnenlandse zaken. „Racistische partijen winnen in diverse Westeuropese landen snel terrein. Vergeleken met de ons omringende landen valt het in Nederland nog mee, maar het tot voor kort bijna al om onderschreven taboe op openlijk racisme is aan slijtage onderhevig. We hopen met de ze uitgave een bijdrage te leve ren aan het terugdringen van vooroordelen en discrimina tie", aldus Hans Westra, direc teur van de stichting. Negen jaar geleden verscheen de pu- blikatie 'Vooroordelen veroor deeld' naar aanleiding van de komst van de Centrumpartij in de Tweede Kamer. In 'Feiten tegen vooroordelen' wordt er onder meer op gewe zen dat Nederland bepaald niet voorop loopt bij het op vangen van vluchtelingen. Vol gens het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen zijn der tig a veertig miljoen mensen op de vlucht voor oorlogsge weld, honger of vervolging. De meesten, ruim 85 procent, worden opgevangen door lan den in de Derde Wereld, die in veel gevallen straatarm zijn. In Europa nemen Duitsland, Bel gië, Scandinavië en Frankrijk in verhouding meer vluchtelin gen op dan Nederland. Ook de veelgehoorde bewering dat immigranten massaal kin derbijslag aanvragen en vervol gen^ naar het buitenland stu ren, klopt niet met de feiten. Van deze uitkeringen gaat drie- 'De overgang van schemer naar licht'. Zo omschreef Jack Lang de verkiezingsoverwinning van Francois Mitterrand in 1981. Een overwinning die niet alleen het tijdperk-Mitterrand inluidde, maar ook dat van Jack Lang zelf. Sinds 1981 zwaait hij vrijwel ononder broken de scepter over alles wat met cultuur te ma ken heeft. Lang is niet alleen Mitterrands langst die nende minister, 'Monsieur Culture' is het culturele al ter ego van de president, de uitvoerder van diverse grote projecten die het staatshoofd ter meerdere eer en glorie van Frankrijk en van zichzelf heeft be dacht Het tijdperk-Mitterrand duurt nog even, maar voor Lang gaat het licht over enkele dagen uit De ba lans van twaalf jaar socialistische cultuurpolitiek is even spectaculair als omstreden. mm1 loumw |A£ >n m Pif HUfTtf 4u TM HOO0 MT'MH voudig gesteld. Tussen het soci alistische 'establishment' en de culturele avant-garde is de afge lopen jaren een brede kloof ont staan. Dat hebben de socialis ten goeddeels aan zichzelf te wijten, zo vinden veel intellec tuelen. De socialisten, die zich samen met veel kunstenaars in de jaren zestig en zeventig te gen de arrogante Franse bour geoisie afzetten, zijn de afgelo pen twaalf jaar zelf zeer bour geois geworden. En daarmee op hun beurt mikpunt. Het is bepaald geen toeval dat socialistische regenten dit jaar het onderwerp zijn van de, me de door Jack Lang gesubsidieer de, film van Eric Rohmer TAr- bre, le maire et la médiathèque'. De film drijft de spot met een snobistische socialistische bur gemeester van een klein plaats je, die in de geest van Lang een groot cultureel project wil reali seren. Een mediatheek in nie mandsland. In de jaren zestig en zeventig vierde de Franse cinema hoogtij met filmers alsTruffaut, Godard en Chabrol die de 'petite bour geoisie' genadeloos portretteer den. Alles wat links was ver drong zich voor de bioscopen om zich over het 'establish ment' te verkneukelen. Anno 1993 zijn de rollen omgedraaid. De rechtse bourgeoisie kan nu naar de bioscoop om te lachen om de socialisten. Met dank aan Jack Lang. eneenhalf procent naar niet- Nederlanders, terwijl zij ruim vier procent van de bevolking uitmaken. Minder dan één op de honderd kinderbijslaguitke ringen is bestemd voor tónde- ren die in het buitenland wo nen. Met de term 'positieve actie' wordt de indruk gewekt dat et nische minderheden bij het zoeken naar werk worden voorgetrokken. In werkelijk heid gaat het om een poging een einde te maken aan een „onrechtvaardige achter standssituatie", omdat de werkloosheid onder buitenlan ders erg hoog is. Bovendien is het uit economisch oogpunt uitermate belangrijk dat ook immigranten goede opleidin gen krijgen en niet worden ge discrimineerd op de arbeids markt. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zal de beroepsbevolking tot 2025 im mers als gevolg van ontgroe ning en vergrijzing met 700.000 mensen aJfinemen. De Anne Frank Stichting gaat er vanuit dat dergelijke infor matie niet is besteed aan uitge sproken racisten. Westra: „Zij zullen door deze publikatie niet worden bekeerd. Feiten tegen vooroordelen is bedoeld als steun in de rug voor men sen die willen reageren op ne gatieve opmerkingen over im migranten." Tegelijkertijd wordt er op ge wezen dat a-sociaal gedrag van allochtonen niet moet worden gebagatelliseerd: „Als mensen werkelijk een rot-ervaring met een ofmeer immigranten heb ben gehad, is het onverstandig dat te ontkennen of goed te praten. Het is dan beter om duidelijk te maken dat deze er varingen niet moeten worden veralgemeniseerd", zo luidt een van de tips aan de lezer. In 'Feiten tegen vooroordelen' wordt dan ook niet alles wat al lochtonen doen, goedgepraat. Zo wordt er ook niet omheen gedraaid dat veel allochtone jongeren in verscheidene grote steden met de politie in aanra king komen. Het gaat dan meestal om kleine criminali teit, zoals winkeldiefstal en vandalisme, die onder stadsbe woners en mensen met lagere inkomens vaker voorkomen. En juist in die groepen zijn al lochtonen sterk vertegenwoor digd. Het gaat de stichting ech ter te ver dat zij 'dus' in het al gemeen crimineler zijn. „Er zijn andere delicten, zoals op het gebied van milieu en belas tingen, waaraan allochtonen zich nauwelijks schuldig ma ken." 'Feiten tegen vooroordelen' van de Anne Frank Stichting, ISBN 90 12 08031 2/NUGI667, prijs 15, Beleid van cultuurminister Jack Lang inzet van felle debatten PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Is Jack Lang de beste minister van cultuur die Frankrijk ooit heeft gehad, de man die het meest voor de Franse kunst heeft gedaan? Of is hij een ijdel tuit zonder weerga die over het paard getilde kunstenaars in de watten legt en met miljoenen subsidies smijt? Het zijn vragen die in Frankrijk tot heftige polemieken leiden. Tot ordinaire gevechten zelfs. Twee weken geleden ging nie mand minder dan Pierre Bergé, directeur van de Opéra Bastille en mede-eigenaar van modeon derneming Yves Saint Laurent, tijdens de opening van de Ma- tisse-tentoonstelling in het Cen tre Pompidou op de vuist met Michel Schneider. Haastig toe gesnelde suppoosten konden op het nippertje voorkomen dat niet alleen Schneider, maar ook het meesterwerk Femme allon- géesur un canapé'ernstige schade opliepen. Jack Lang en zijn schare getrou wen kunnen het bloed van Mi chel Schneider wel drinken. De voormalige directeur Muziek en Dans van het ministerie publi ceerde onlangs een boek met de veelzeggende titel 'La comedie de la culture'. In dit werk laat hij vrijwel geen spaan heel van Langs cultuurpolitiek. Het beeld dat hij schetst van Lang, zijn be leid en zijn entourage is ronduit vernietigend. Schneider is bepaald niet de eerste die Lang en zijn beleid frontaal aanvalt. Vorig jaar haal de Mare Furriaroli al keihard uit in zijn boek 'l'Etat Culturel'. Lang is volgens Fumaroli 'een autoritaire dikdoener wiens spi rituele thuisland het Frankrijk van Vichy is'. Fumaroli trekt pa rallellen tussen de schier einde- het democratiseren van de kunst, het verlagen van drem pels en van het stimuleren van de culturele vraag is niets te recht gekomen, zo toont Sch neider met veel cijfers aan. Maar meer nog dan de reeks ar gumenten die hij tegen Lang aandraagt, doet Schneiders be schrijving van Langs entourage pijn. Volgens de ex-directeur wordt Lang omringd door een horde carrière-functionarissen die nauwelijks iets van kunst weten, door een zwerm kunste naars die uit zijn op zijn finan ciële gunsten en door tientallen kunstcritici en journalisten die de 'mythe Jack Lang' kritiekloos in stand houden. Het geheel vormt 'le tout Paris', een kliek die steevast aanwezig is bij be langrijke premières, en die zich met grote regelmaat door Lang laat fêteren. Het Franse staatshoofd krijgt van Schneider overigens ook een paar vegen uit de pan. Zo merkt Schneider Fijntjes op dat Mitterrand, die per se voor ruim een miljard gulden de Opéra Bastille wilde laten bouwen, sinds de opening welgeteld één keer een voet over de drempel van de nieuwe muziektempel heeft gezet. Na één acte van Ot hello was hij alweer verdwenen. Nu het tijdperk-Lang definitief ten einde loopt, neemt de kri tiek op 'Monsieur Culture' en zijn partij ook van de zijde van kunstenaars toe. „De ratten ver laten het zinkende schip", zo schreef Pierre Bergé onlangs naar aanleiding van het feit dat veel Franse intellectuelen en kunstenaars die jarenlang de socialisten steunden, nu ineens openlijk hengelen naar de gun sten van de rechtse oppositie. Laten de kunstenaars de partij nu alleen uit opportunisme in de steek? Dat lijkt wat te een- Jack Lang, ijdeltuit of de beste minister van cultuur die Frankrijk ooit heeft gehad. foto»afp loze reeks zwaar gesubsidieerde feesten, festivals, herdenkingen en andere culturele grappen die aan Langs' brein zijn ontspro ten en de koortsachtige culture le activiteiten van de regering van het foute Vichy-Frankrijk tijdens de Tweede Wereldoor- log. Fumaroli's aanval maakte vorig jaar al een flinke polemiek los, maar dat was slechts een wind vlaag vergeleken met de storm die Schneider nu heeft ontke tend. De kritiek van Fumaroli konden Lang en de zijnen im mers afdoen als die van een po- litieke tegenstander. Schneider echter komt uit de eigen, socia listische gelederen en heeft bo vendien als directeur Muziek en Dans drie jaar lang in Langs keuken kunnen kijken. Schneiders voornaamste kritiek is dat Langs beleid in het geheel niet socialistisch is geweest. Van

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2