Sport 'Leiden' voorziet tweespalt in KNVB 'Niet te geloven. Het zal toch geen vergissing zijn?' Feyenpord wacht in spanning af DINSDAG 16 MAART 1993 Gestopte Joop Tegelaar in Nederlandse amateurselectie leiden rob van der zanden Stoppen met voetballen, vier maanden lekker niks doen, drie kilo aankomen en dan opeens een uitnodiging krijgen voor het Nederlands amateurelftal. Joop Tegelaar heeft nooit geweten dat het zó gemakkelijk ging. Maar het blijkt wel degelijk mo gelijk om Oranje te halen door gewoon stil te zitten en letterlijk geen bal te raken. Bondscoach Ron Groenewoud van het natio nale amateurteam heeft de 23- jarige Leidse voetballer enkele dagen geleden opgeroepen voor een oefenduel. Sinds november '92 heeft Te gelaar geen seconde meer op een voetbalveld gestaan. Uit on vrede met het beleid van trainer John Eelman zette hij er bij Noordwijk resoluut een punt achter en leunde vervolgens maandenlang achterover. Voor de KNVB was dat merkwaardig genoeg geen belemmering om hem uit te nodigen voor de na tionale selectie. Bondscoach Ron Groene woud van de amateurploeg wei gert een reactie te geven naar aanleiding van het oproepen van Tegelaar. Op de vraag of hij op de hoogte is van het feit dat Tegelaar er vier maanden gele den de brui aan gaf, wil hij niet in gaan. Hij laat weten dat hij in de oefenwedstrijd van de selec tie (op 7 april) 'vanzelf wel zal zien of Tegelaar nog in conditie is'. Tegelaar moet hartelijk la chen om de uitnodiging. „Het is niet te geloven. Het zal toch geen vergissing zijn? Ik ben in middels drie kilo te zwaar, maar heb nu weer een doel om aan te werken. Dat wordt weer trainen geblazen. Ja, natuurlijk ga ik op die uitnodiging in. Je zal er straks maar twee in de kruising leggen in die oefenpot. Dan ga je nog mee voor een buiten landse trip ook," zegt de 23-jari- Tegelaar kwam in zijn jeugd regelmatig uit voor nationale selecties. „Als je bij de KNVB in het bestand zit, ga je er kenne lijk nooit meer uit", lacht hij. De kleine technicus die via UVS, Haarlem en UDWS (toen nog LDWS geheten) bij Noordwijk belandde, vermoedt dat zijn goede wedstrijd met Noordwijk tegen het Nederlands Elftal in de zomer mee heeft gespeeld. „Bovendien speelde ik in het begin van het seizoen tegen Quick Boys wel aardig en toen zat Groenewoud geloof ik op de tribune," zegt de niet clubge bonden 'amateurinternational'. „Ach, ik zie het toch als een stukje waardering. Bovendien begon het alweer aardig te krie belen bij me na die stille maan den. Dan vormt deze uitnodi ging een mooie stimulans om de draad weer op te pakken. Ik zal nu wel weer serieus moeten gaan trainen." Bij Joop Tegelaar is het nieuws overigens via-via bin nengekomen. De clubs worden ee^st op de hoogte gesteld en aangezien de Leidenaar vier maanden terug brak met Noordwijk, is de communicatie enigszins vestoord. Maar de brief is wel degelijk ontvangen bij de zaterdageersteklasser. Tegelaar: „Misschien dat het weer goed komt tussen Noord wijk en mij. Op het moment zit ten ze waarschijnlijk niet verle gen om mij. Ze moeten nu knokken om erin te blijven en ik ben toch vooral een mooi-weer- voetballer. Trouwens, ik heb de jongens toch een beetje in de steek gelaten. Zo voel ik dat ten- Andere uit de regio afkomsti ge geslecteerden voor het ama teurteam zijn Sander Beuk (Al- phense Boys), Robert Vermin en Ralph Polman (FC Lisse), Pim Langeveld (Katwijk) en Gert Aandewiel (Quick Boys). Joop Tegelaar. foto archief Alphense Boys heeft nieuw bestuur alphen aan den run» Alphense Boys heeft sinds gisteravond v een nieuw bestuur. Tijdens de gehouden bijzondere ledenverga dering is het voorstel zoals de commissie van goede diensten onder leiding van sportwethouder Wim de Jong dat ter tafel bracht met 55 tegen 45 stemmen aangenomen. Het bestuur be staat uit voorzitter Jan de Rijk, secretaris Wilfred de Rooij, pen ningmeester Albert Sieverdink en de leden Jan Verwoerd, Paul van Eisen, Dos Jonker en Wim van de Helm. Kansloos verlies Boerenburg gouda De zaalvoetballers van Boerenburg hebben gisteravond hün opmars in de tweede divisie niet voort kunnen zetten. De Noordwijkers verloren in Gouda met 9-2 van VdCammen. Brouwer bouwt voorsprong uit takapuna Carlijn Brouwer heeft haar leidende positie bij de we reldkampioenschappen Laser verstevigd. De Leidse zeilster won gisteren in Takapuna (Nieuw-Zeeland) de vijfde race. Frits Kantebeen niet naar WK sassenheim Frits Kantebeen zal Mirjam Hooman niet begeleiden tijdens de wereldkampioenschapppen tafeltennis, half mei in Göteborg. De coach ziet om Financiële redenen van de trip af. „Dat besluit", vertelde Kantebeen maandag in Sassenheim, „heb ik twee a drie maanden geleden genomen in overleg met Mirjam en heeft niets te maken met de opmerkingen van Vriese- koop, zondag na de Top Twaalf." Diederik van der Veen Meer- stadt: oproep aan het bestuur amateurvoetbal. foto archief Voor z'n beurt Henk Nieuwenbnrg sprak gisteravond even voor zijn beurt. In een ongebruikelijke stemverklaring liet Nieuwen- burg weten dat Dick van der Maal en hij (de twee afge vaardigden van loeiden in Zeist) op 27 maart tegen de herstructureringsvoorsteUen van. het bestuur amateur voetbal zullen stemmen. Een mededeling die paste in de geest van de vergadering op dat moment, maar te vroeg werd geplaatst. Immers: de vergadering moest zich op dat moment nog over de plannen van Zeist uitspre ken... Diederik van der Veen Meerstadt, voorzitter van de KNVB Afdeling Leiden, voorziet tweespalt binnen de KNVB als het bestuur amateurvoetbal op zaterdag 27 maart de herstructureringsplannen op de agenda van de algemene vergadering amateurvoetbal laat staan. „Wan neer daar in Zeist onverhoopt, en ik benadruk onver hoopt, iets anders wordt besloten dan de meeste clubs willen, is die tweespalt zeker een feit. Ook ik heb verhalen gehoord als zou men overwegen de KNVB de rug toe te keren. Dat kan toch nooit de bedoeling zijn. Ik hoop ook van ganser harte dat het niet zover komt." een grote meerderheid van af delingen en KNVB-leden zich tegen de voorstellen vanuit Zeist verzet. Een stand van za ken die dan in een 'normale' democratie er toe zou leiden dat de plannen, als ze al ter stemming zouden worden voor gelegd, het niet zouden halen. Binnen de KNVB ligt dat even wel iets anders. Niet de afde- lingbesturen of de afdelingsver gaderingen bepalen de uitslag van de stemming, maar de zes tig afgevaardigden die de afde lingen tijdens de algemene ver gadering vertegenwoordigen en die daar 'zonder last of rugge spraak' hun stem mogen uit brengen. sassenheim gert-jan onvlee Van der Veen Meerstadt deed gisteravond dan ook nogmaals een beroep op het bestuur ama teurvoetbal van voorzitter Ad Lansink (in de Sassenheimse 'Oude Tol' vertegenwoordigd door de leden Jan Schaalje en Jos Heutink) om de 'onzalige herstructureringsplannen' zelf in te trekken. „Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald," zo sprak de afdelings voorzitter tijdens de buitenge wone algemene ledenvergade ring van de KNVB Afdeling loei den. Een vergadering die zich ove rigens, zoals mocht worden ver wacht, unaniem uitsprak tegen de plannen van dat bestuur amateurvoetbal, die er onder meer in voorzien de huidige twintig afdelingen terug te brengen tot acht districten. De verenigingen stelden zich daar mee als een man achter het standpunt dat het bestuur van de Leidse afdeling al eerder had ingenomen. Leiden is niet de enige afdeling die zich vierkant tegen de door het bestuur amateurvoetbal omarmde plannen van het or ganisatiebureau Anderson, Elf- fers en Felix heeft gekeerd. Gro te afdelingen als Rotterdam, Den Haag, Nijmegen, Amster dam, Noord-Holland en Noord- -Brabant gingen het kleine Lei den al voor, terwijl verwacht mag worden dat ook de afdelin gen Drente, Haarlem, Dordrecht, Limburg en Utrecht zich de komende week in het gezelschap der tegenstanders zullen voegen. Waarmee dan voorzitter Diederik van der Veen Meerstadt in het bijzonder duidelijk niet lekker zit. Sterker nog, er is naar de mening van Leiden sprake van 'ontoelaatba re beïnvloeding' door het be stuur amateurvoetbal. Ook de brief die de voorzitter van het parlement van afgevaardigden, Van der Niet, kort geleden naar zijn mede-afgevaardigden stuurde, is daarvan in de ogen van Van der Veen Meerstadt weer zo n voorbeeld. „Formeel heeft het bestuur amateurvoetbal natuurlijk niets met die brief te maken. Maar wanneer in die brief precies staat weergegeven wat het be stuur amateurvoetbal hoopt en denkt, krijg ik toch een nare smaak in de mond. Nogmaals, formeel is het volledig juist dat afgevaardigden in Zeist zonder last of ruggespraak mogen stemmen. Maar het kan toch niet zo zijn dat een bestuur een voorstel doordrukt tegen de wens van een meerderheid van de achterban in omdat daar toevallig juridische mogelijkhe- azijn." den v Afgevaardigden Dat de Leidse afgevaardigden Dick van der Maal en Henk Nieuwenburg gisteravond lieten weten in Zeist tegen het voor stel 'Op weg naar een nieuwe structuur' te zullen stemmen, is voor Van der Veen Meerstadt en de zijnen natuurlijk een prettige wetenschap. Maar of alle afge vaardigden op 27 maart het standpunt van hun afdeling zul len verwoorden, is nog maar de vraag. Juist op die afgevaardig den is immers de laatste maan den vanuit Zeist nogal wat druk uitgeoefend. Onder meer door middel van publicaties in het maandblad Voetbal Totaal heeft 'Zeist' de afgevaardigden keer op keer verteld dat zij hun stemformulieren toch echt zelf mogen invullen. Niet zo vreemd dus dat dat facet van het democratisch KN- VB-bestel het Leids afdelings bestuur in het algemeen en MOSKOU MARCEL V SCOREBORD BUITENL.VOETBAL ENGELAND: Crystal Palace - Chelsea 1-1 LOTTO i, elk I 16,80; vijfde prijs; 78.597 Cijferspel 10: Zes cijfers goed geen win naar; vijf cijfers goed: 1 winnaar; vier cij fers goed. 20 winnaars; drie cijfers goed: 241 winnaars; 2 cijfers goed: 2.299 win- TENNIS KEY BISCAYNE Derde ronde: Oremans (Ned) - Huber (Dui/7) 7-5 5-7 6-2. Rottier (Ned) - Nei- land-Savtsjenko (Let) 6-2 7-6 Mannen Krajicek (Ned/10) - GPD-VERSLAGGEVER Met duizenden hakten ze er gis teren op los, de soldaten van het leger in het Olympische Lenin-stadion van Spartak Mos kou. Kosten noch moeite wer den gespaard om het reusachti ge onderkomen van de Russi sche landskampioen en beker houder te ontdoen van een de cimeters dikke ijs- en sneeuw laag. Of het voldoende is om Feyenoord morgenavond te kunnen laten aantreden voor de kwartfinale van het Europa Cup Il-toernooi zal waarschijnlijk tot het laatste moment een vraag blijven. Feyenoord houdt er al voor zichtig rekening mee dat het zijn verblijf in de Russische hoofdstad met 24 uur zal moe ten verlengen. De UEFA-regle- menten schrijven immers voor dat een wedstrijd één dag wordt uitgesteld wanneer het veld door weersomstandigheden on bespeelbaar is. In het ergste ge val wordt de wedstrijd helemaal afgelast en moet Feyenoord te rugkeren naar Nederland. De Rotterdammers wachten voorlopig in spanning af hoe de Zwitserse UEFA-waarnemer en de Franse scheidsrechter Qui- niou zullen oordelen over de 'schaatsbaan' van Spartak Mos kou, waarop volgens manager Fred Blankemeijer van Feye noord moeiteloos 'rondjes van vierendertig' konden worden gereden. Tegen de tijd dat de arbiter en de UEFA vanavond in het stadion aankomen, zal de grasmat geheel vrij zijn van de hardnekkige 'ijskoek'. Maar wat Quiniou dan aantreft, zo was gisteravond na de vele inspan ningen van het leger al te zien, is een glibberige, bruine, half bevoren blubberbak waarop geen grasspriet is te vinden. Ajax Danny Blind gaat zijn team vanavond letterlijk en figuurlijk voor in de strijd. De aanvoerder van Ajax is bereid 'bepaalde risi co's te nemen' om vanavond de Amsterdammers ten koste van het Franse Auxerre in de halve finales te loodsen. Ajax moet in eigen huis een 4-2 achterstand wegwerken. Blind en Bergkamp werden gisteren in Wassenaar uitge breid getest. Beiden werden speelklaar bevonden. Bergkamp heeft geen last meer van zijn enkel. Blind, twee wedstrijden aan de kant met een hamstring- blessure, kon de trainingen in Wassenaar gemakkelijk volgen. „Ik kan spelengaf hij te kén nen. „Er staat nog wel wat Van der Veen Meerstadt be nadrukte gisteravond ten over vloede nog eens dat bestuur en afdeling niet tegen de door Zeist omarmde plannen van het or ganisatiebureau Anderson, Elf- fers en Felix zijn omdat het rap port 'Op de Keper Beschouwd' onder meer de opheffing van de Leidse afdeling behelst. Maar omdat de reorganisatie het voetbal en de voetballers in Ne derland niet ten goede komt. „Herstructureren is goed, als het voordelen oplevert," zo liet Van der Veen Meerstadt weten. En, duidelijk makend dat een eigen identiteit van de Afdeling Leiden wat hem betreft geen heilige zaak is: „Aan een even tueel samengaan met de afde ling Gouda valt zeker te denken. Er zijn historische banden en het betreft afdelingen die beide niet echt verstedelijkt kunnen worden genoemd. Maar Leiden samenvoegen met afdelingen als Rotterdam en Den Haag: dat slaat nu precies weer nergens op spanning op de spieren, maar daar is mee te leven." Het meespelen van het duo Blind en Bergkamp betekent dat de zogenaamde 'as' op slechts één plaats moet afwijken. Wim Jonk bleef met een enkelblessu re in Amsterdam achter. Tech nisch directeur Louis van Gaal toonde zich blij met de inzet baarheid van zowel Blind als Bergkamp. Maar de technisch directeur hield zijn opstelling voor zich. „Ik ben er nog niet uit", liet hij weten. PSV PSV is vandaag voor zijn vierde wedstrijd uit de Champions League zonder vrije verdediger Giga Popescu naar Göteborg vertrokken. De Roemeen heeft te veel hinder van een blessure die hij zaterdagavond opliep, vToeg in de wedstrijd tegen Feyenoord. Discriminatie bij voetbal Donderdagavond negen uur wordt in het LVC in Leiden (Breestraat 66) een forum gehouden over het onder werp Discriminatie in en rond voetbalwedstrijden, toe gespitst op de situatie in het amateurvoetbal. Het initia tief hiervoor is uitgegaan van Meldpunt Discriminatie in Leiden. Aan het forum nemen deel: J.W. Janssens (NSF), A. Klunder (bestuurslid Afd. leiden KNVB), mr. B.J. van Leeuwen (voorzitter UVS), A. van der Luit (sportop- bouwwerker gemeente Leiden) en J. Tchiche (voorzitter samenwerkingsverband van zelforganisaties in Leiden). Glenn Helder (ex-Roodenburg, nu Sparta) zal een inlei ding houden. Men heeft mij gevraagd als forumleider op te treden. Er zal worden gediscussieerd aan de hand van een aantal stellingen, waarvan het Meldpunt opmerkt dat zij "enigszins provocerend' vah aard zijn. Die stellingen luiden als volgt: 1Als je geen racisme op het voetbalveld ziet, ben je kleurenblind. 2. In geval van racistische opmerkingen van een spe ler dient de scheidsrechter een rode kaart te trekken. 3. Allochtone spelers overdrijven: elke woordenwisse ling/overtreding wordt bestempeld als discriminatie. 4. Uit het feit dat er aparte etnische clubs ontstaan kan de conclusie getrokken worden dat het overheids beleid tekort schiet. 5. Leidse sportverenigingen zijn (bijv. door de KNVB en de LSF) te weinig gestimuleerd om al lochtone leden te werven. 6. De kansen die allochtone spelers krijgen om in het eerste (ook het nationaal Nederlandse) elftal te spelen zijn beperkt. Ze moeten twee keer zo hard pres teren en clubs zijn bang voor een 'te zwart' eerste elftal. 7. De hoge kosten, die de beoe fening van de sport met zich meebrengt, belemmeren de participatie van allochtonen in de sport. Zelf had ik me graag als gewoon door forumlid in het strijdgewoel be- RUUDPAAUW geven. maar het Meldpunt zocht, toen het bij mij kwam. uitdrukkelijk alleen een voorzit ter. Ik moet mij op die avond inhoudelijk overal buiten houden. Mijn taak is nauwkeurig omschreven. Ik dien de spreektijd aan te geven, het publiek aan het woord te laten en "conclusies te trekken uit wat wordt ge zegd". Dat is hard voar een bemoeial zoals ik. Niets kan mij evenwel ervan weerhouden om er hier, als opwarmertje voor de discussie, wat van te zeggen. Punt 2. Met het trekken van een rode kaart moet een scheidsrechter in dit verband voorzichtig zijn. In het vuur van het spel wordt zo vaak wat gezegd. /Vis een speler een ander voor 'rotzak' of nog erger uitmaakt, zal het gros van de arbiters dat laten passeren. Moet de speler er dan uit als hij een keer 'vuile zwarte' roept? Kijk, het wordt wat anders als iemand zich stelselmatig van dergelijke termen bedient. Dan wordt er een grens overschreden. Punt 4. Tekortschietend overheidsbeleid als oorzaak aangeven voor het ontstaan van ethnische clubs acht ik onjuist. De overheid dient zich niet met het beleid van clubs te bemoeien. Bewaar me. Ik wil eraan toevoegen dat ik de vorming van aparte ethnische clubs een te leurstelling vind. Zo blijven het eilandjes. Het moet juist een kwestie van samenspelen worden. Punt 5. Het is niet de taak van de KNVB of LSF .om clubs te stimuleren vooral onder allochtonen leden te werven. Zoiets moet aan de verenigingen zelf worden overgelaten. De taak van bonden begint pas daar waar allochtonen moeilijkheden ondervinden om lid van een club te worden. Punt 6. Ik sluit niet uit dat deze stelling bij sommige clubs op waarheid berust. Onderhuids zit bij Nederlan ders meer weerzin tegen alles wat anders is dan men ooit openlijk zal toegeven. Anderzijds: de gemiddelde trainer in Nederland is ambitieus en zeer op resultaten gebrand. Zou hij een goede allochtone voetballer, rijp voor het eerste, buiten ziin team houden omdat diens huidskleur hem niet bevalt? Punt 7. De stelling suggereert dat er lagere contribu ties moeten komen voor allochtone voetballers. Ik zou daar geen voorstander van zijn. Een dergelijke maatre gel, hoe goed bedoeld ook. kan leiden tot afgunst (ook Nederlandse voetballers hebben het niet altijd breed) en daarmee tot discussies van het soort dat juist moet worden vermeden. Enfin-, ik ben benieuwd hoe het donderdagavond uit pakt. Nieuw stadion De kogel is vorige week dan eindelijk door de kerk. pardon de gemeenteraad, geschoten: Amsterdam heeft het licht op groen gezet voor de bouw van een nieuw stadion in Amsterdam-zuidoost. De gemeente stopt er een fors bedrag in (60 miljoen), de resterende duiten worden opgebracht door het rijk (een heel zuinige tien miljoen). Ajax. ABN-AMRO en (nog onbekende) andere geldx hieters. pe kosten VfB het geheel (er komt nog een transferium, een giganti sche parkeerplaats, bij) is berekend op 265 miljoen. Als het daarbij blijft, want de bestuurders van de hoofdstad zijn uitblinkers op het gebied van slecht rekenen. Zie de Stoopera. Had het niet wat minder, wat soberder, gekund? Ui teraard, maar in Amsterdam lopen ze nu eenmaal graag met de kop in de wolken. Hoe het stadion exploitabel gemaakt moet worden, is een raadsel. Er wordt over gepraat met een lichtzinnig heid die kenmerkend is voor incompetente bestuur ders. Een kleinigheid van vijftig grote evenementen is nodig om jaarlijks de kosten te dekken. Vijftig! Waar haal je die vandaan? Ach, weten ze in Amsterdam veel. Als je goed luistert, kun je nu al in de oorschelp het gekerm opvangen over de tekorten als het stadion er eenmaal staat (1996). Maar ja, wie dan leeft, wie dan zorgt, nietwaar. Zo eenvoudig is besturen bij ons in Holland.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25