'Invloeden mixen tot mysterieus brouwsel' Tuinen van Versailles model voor het Hoge Bergse Bos Cultuur&Kunst Dag van het Nederlandse lied in Amstelveen 'In de 'handelsreiziger' zien mensen vaak hun eigen vader' Tropenmuseum exposeert Javaans goud DINSDAG 16 MAART 1993 Mime-onderscheiding voor Luc Boyer Amsterdam Mimespeler en theatermaker Luc Boyer (1935) heeft gisteravond in de Theaterschool in Amsterdam het naar hem ge noemde 'Luc Boyer-wisselvoorwerp' in ontvangst genomen. Hij krijgt de onderscheiding omdat hij een uitzonderlijke bijdrage heeft geleverd aan de mime en het mime-onderwijs in Neder land. De prijs is een initatief van de Mime-opleiding van de Am sterdamse Theaterschool en de mimewerkplaats Het Veem. Boyer is vele jaren als docent aan de Mime-opleiding verbonden geweest. Er is vrijwel geen beoefenaar van het mimevak in Ne derland die niet op enigerlei wijze mede door hem gevormd is, aldus de initiatiefnemers. Het Luc Boyer wisselvoorwerp is ont worpen door Borek Sipek. Werk Barbara Nanning in Stedelijk Amsterdam 'Terra' heet de tentoonsteling van objecten van Bar bara Nanning die tot 4 april in het Stedelijk Museum in Amster dam wordt gehouden. Nanning maakte de werken na een Ja panse reis in 1991. In de óbjecten zijn, volgens het Stedelijk, ele menten terug te vinden van de wijze waarop de Japanse tuincul- tuur de natuur naar haar hand zet. De expositie is de laatste in de reeks 'Momentopname'. Deze serie, waarin Nederlandse kunstenaars gedurende een korte periode recent werk tonen, was een initiatief van Wim Beeren, voormalig directeur van Ste delijk Museum. Expositie over opera Amsterdam Bij Taller Amsterdam wordt vanaf 8 april een maand lang een tentoonstelling gehouden over het tot stand ko men van een opera. Te zien zijn ontwerpschetsen, voorstudies en een maquette voor de opera 'The Ice Break' van de Britse componist Sir Michael Tippett. Deze opera wordt opgevoerd ter gelegenheid van de opening in 1995 van het nieuwe theater in St. Quentin-en-Yvelines bij Parijs. Nieuwe katten in KattenKabinet amsterdam De 75-jarige kunstenares Tjienke Dagnelie heeft het KattenKabinet in Amsterdam een collectie aquarellen, penseel tekeningen, linoleumsneden, monotypen en foto's geschonken. De 42 kunstwerken zijn tussen 1962 en 1991 gemaakt. Zij heb ben alle de kat tot onderwerp. De schenking wordt er van 20 maart tot en met 11 april tentoongesteld. Graskatten, een linoleumsnede van Tjienke Dagnelie. foto pr Green on Red-gitarist Chuck Prophet nu spreekstalmeester in eigen circus Green on Red-gitarist Chuck Prophet, die onlangs een tweede album onder zijn eigen naam uitbracht, is een man van anekdotes. Een gretig verteller. Toen hem een jaar of wat geleden gevraagd werd hoe het nu voelde om in één van de invloedrijkste gitaarrockgroepen van de ja ren tachtig te spelen en toch nog nooit een hit of echt goed verkopende plaat te hebben gemaakt, ging hij er eens voor zitten en zei:„Het is zoals die man die met twintig dollar aan de pokertafel ging zitten Hij wachtte even om de span ning op te voeren en vervolgde: „Die man speelde en won tien dollar. Daarna verloor hij twin tig dollar. Toen won hij er weer vijftien en verloor en tien. En zo ging dat maar door. Op een ge geven moment, heel veel later, stond hij op. En hij had nog precies hetzelfde bedrag waar mee hij begonnen was: twintig dollar. Maar hij had wel vijfent- winig jaar zitten pokeren. En daar gaat het om." Als Prophet nu, een kleine twee jaar later, wordt herinnerd aan het verhaal, zegt hij: „Yeah, en ik poker nog steeds. En aan dezelfde tafel; ik ben alleen even een stoel opgeschoven." Hij wijst op zijn nieuwe cd 'Bali nese Dancer', die hij met een grote groep bevriende musici maakte en waarop zijn vriendin, de zangeres Stephanie Finch, een prominente rol vervult. Een 'solo-plaat' wil hij het eigenlijk niet noemen. „Ik zie het meer als een circus waarbinnen ik de spreekstalmeester ben. In 1984 kwam Prophet bij Green on Red, de band van zan ger/songschrijver Dan Stuart, spelen. De groep had een be langrijk aandeel in de gitaar- rock-revival van het afgelopen decennium en droeg ook bij aan de 'herontdekking' van Neil Young. Mede door de karakte ristieke bijdragen van Prophet, is het album 'Gas Food Lodging' (1985) een klassieker in het gen re. Green on Red bestaat nog steeds, maar werkt met grote tussenpozen. Drie jaar geleden maakte de gitarist al eens van zo'n pauze gebruik om het uitstekende so lo-album 'Brother Aldo' te ma ken en nu is er dan 'Balinese Dancer'. Prima rockplaten met een knipoog naar de country- rock, maar absoluut minder oorspronkelijk dan het Green on Red-werk. Chuck heeft nu eenmaal niet zo'n uit duizen den herkenbare stem als Dan Stuart. En, of hij het nu leuk vindt of niet, de duetten van Prophet met Stephanie Finch herinneren onmiskenbaar aan de twee legendarische duopla ten die Gram Parsons in '73 en '74 samen met Emmylou Harris maakte. De gitarist haalt z'n schou ders op. „Parsons is toch meer 'country' dan ik, denk ik. Het is eerder zo dat we toevallig uit dezelfde bronnen putten. Hij heeft het genre niet uitgevon den, maar geperfectioneerd." Chuck Prophet haalt eigenlijk liever andere invloeden aan. The Band bijvoorbeeld. „Die groep nam allerlei muzikale in vloeden in zich op en mixten dat tot een mysterieus brouw sel. Daar ben ik door geïnspi reerd. En door Robbie Roberts on als bandleider. Al die lui bij The Band hadden wel op één of andere manier een tik van de molen. En Robertson was de m5n die dat hele zooitje onge regeld bij elkaar hield. Die func tie vervul ik eveneens. Ook bin nen Green on Red, trouwens." Parodie Robertson is niet het enige idool. De song 'One Last Dance' van zijn nieuwe album vertoont overduidelijke Dylan-trekjes. Chuck Prophet lacht breed. „Mooi dat je dat hoort. Ja, daar Chuck Prophet: „Als ik in een platenwinkel kom, kijk ik vaak even of mijn cd er staat" foto lex van rossen voor heb ik wat van diens 'Stuck Inside of Mobile' gepikt, haha. Dylan is groots. Het werk van die man heeft zo'n diepte. Maar niet alleen zijn werk. Ook hoe hij praat, hoe hij loopt. Die man hééft het gewoon. En er zijn maar een paar mensen die echt begrijpen wat dat is. Iemand als Tom Waits heeft dat ook. Maar die speelt het weer zo uit, dat het bijna een parodie wordt." „Weet je eigenlijk wie er het meeste geld verdienen aan deze hele rockbusiness? De vracht wagenchauffeurs. Die brengen al die cd's van de platenfabriek naar de winkels, ongeacht of het nu hits worden of niet, dat maakt hen niks uit. En de pla ten die niet verkopen woorden door diezelfde vrachtrijders weer opgehaald en terugge bracht. Verdienen ze er nog eens aan." „Als ik in een platen winkel kom, kijk ik vaak even of mijn cd er staat. En als dat weer eens niet zo is denk ik: Nou ja, dan zal-ie wel weer terugge stuurd zijn. Heeft die vrachtwa- genchaffeur er in ieder geval nog een paar centen aan over gehouden, haha." Chuck Prophet geeft zaterdag 20 maart een concert in Thea ter Popular in Rotterdam en staat zondag 21 maart op de planken van de Boerderij in Zoetermeer. Koninklijk Paleis wil meer aandacht AMSTERDAM ANP Het Koninklijk Paleis in Amster dam wil meer aandacht van het publiek. De meeste Nederlan ders lijken niet te weten wat er allemaal te zien en te doen is. De 100.000 bezoekers per^aar komen vooral uit het buiten land. Dat zegt het hoofd van de educatieve dienst van het pa leis, J. Huisken. De Stichting Koninklijk Paleis maakt daarom, in samenwer king met Jaap Drupsteen van de AVRO, een film over de historie en de verschillende huidige functies van het paleis. Het ge bouw gaat straks ook op maan dag en dinsdag open voor het publiek. Nu kunnen bezoekers alleen nog maar op de woens dag naar binnen om de schil der- en beeldhouwkunst te be zichtigen. De film van Drupsteen zal waarschijnlijk dit najaar klaar zijn en op tv worden uitgezon den. Daarna zal de film perma nent in het paleis worden ver toond. Behalve de kunstvoor werpen en de historie van het gebouw wordt in de film ook getoond hoe de koningin het paleis gebruikt tijdens staatsbe zoeken, de nieuwjaarsrecepties, de diners met ambassadeurs en tijdens de verlening van de jaar lijkse koninklijke subsidie voor de schilderkunst. Op zondag 4 april wordt in het Cultureel Centrum in Amstel veen een dag van het Neder landse lied gehouden. Onder de titel 'Op een mooie Pinksterdag' zullen gedurende minstens tien uur Nederlandse liedjes ten ge hore worden gebracht door zo'n dertig artiesten. Onder hen be vinden zich Bram Vermeulen, Frits Lambrechts, Gerard Cox, Hans Dorrestijn, Jan Rot, Joop Visser, Louis Kockelman/Peter Tinke, Margriet Eshuijs, Ramses Shaffy, Trio de Janeiro en Wil lem Nijholt. Het programma begint om 12.00 uur. Lou Landré donderdag in Leidse Schouwburg: ALKMAAR «ROB BOUBER „Arthur Miller stuurde zijn eer ste toneelstuk 'Dood van een handelsreiziger' naar Elia Ka zan, door wie hij het wilde laten regisseren. Een tijdje hoorde hij niets. Daarna belde hij Kazan op met de vraag wat hij er van vond. Het bleef lange tijd stil aan de andere kant van de lijn en Miller had zijn eigen artistie ke doodvonnis al getekend, toen Kazan zuchtte en zei: 'Het gaat over mijn eigen vader'." De steracteur van het RO-the- ater, Lou Landré, haalt een paar anekdotes aan over het toneel stuk dat meteen na de première in 1949, tot de klassieken werd gerekend. „Tien jaar geleden re gisseerde Miller zelf ,Dood van een handelsreiziger' in China. De Chinese acteur die de rol van Willy Lohman speelde, had het stuk vertaald. Hij was ook degene die het mogelijk had ge maakt dat het stuk in China ge- speeld mocht worden. Op Mil lers vraag waarom hij al die moeite genomen had, ant woordde de acteur: 'Omdat het (of hun vader) in Willy Lohman, de hoofdpersoon, een voortva rende man die hard werkt, hoge verwachtingen heeft over de toekomst, weigert zich bij een nederlaag neer te leggen, maar dan ouder wordt en uiteindelijk zijn baan kwijtraakt. Het mis lukken van wat een succesvol leven had moeten worden, het einde van een droom. Lou Landré vindt zich eigen lijk iets te jong (52) voor de rol van Willy Lohman. „Maar aan de andere kant heb je een waanzinnige hoeveelheid ener gie nodig om die persoon te spelen en als je werkelijk 63 bent is het maar de vraag of je dat nog kunt opbrengen. Landré speelde vaker belang rijke hoofdrollen. In de tijd dat hij nog bij Globe werkte speelde hij Othello. En bij het RO-thea- ter nam hij de .Olifantsman' voor zijn rekening. Hij heeft 'Dood van een handelsreiziger' nooit door Ko van Dijk of Bern- hard Droog zien spelen. Wel heeft hij die produkties (op vi deotape) bekeken in het Neder landse Theater Instituut. „Voor de 'Olifantsman' heb ik voorstellingen in Londen, Parijs 'Tien verbeeldingen in het landschap' bij Stelling en Brussel bezocht. „Je moet een stuk waarin je speelt zeer gedegen kennen. Je moet het als het ware tot je nemen en er langzaam van proeven. Onder tussen ga je bij jezelf te rade wat je er van zult maken. Je onder zoekt waar het stuk je raakt. 'Dood van een handelsreiziger' is meesterlijk geschreven, heeft zoveel facetten, iedereen kan er het zijne uithalen. Ik, denk dat bij het zien van de voorstelling niemand eraan ontkomt om over de houding tegenover zijn vader, of over zijn eigen vader rol, zijn werk, het ouder wor den, na te denken." Landré pleit ervoor dat to neelmakers zorgvuldig omgaan met belangrijke stukken. Hij krijgt wel eens de indruk dat de neiging van sommige regisseurs om altijd weer op zoek te gaan naar een andere context of een ander toneelbeeld in feite te makeq heeft met 'toneelmoe heid'. „Je kunt Shakespeare niet zomaar gebruiken om je eigen ideeën te ventileren. Je hoort je in Shakespeare grondig te ver diepen. Dan pas kun je er je ei gen creativiteit in kwijt." BEELDENDE KUNST RECENSIE IRENE VAN BEVEREN Expositie: Tien verbeeldingen in het land schap. Te zien: tot 28/3, do. t/m za. 14-18 uur, zo. 14-17 uur, Stelling, Burg- steeg 14, Leiden. Wat de rijken der aarde al eeu wenlang doen, wordt in Stelling gepresenteerd als nieuw provin ciaal beleid: kunstenaars een landschap laten omvormen tot kunstwerk. En dat is heel wat anders dan het veel beproefde concept van de beeldenroute. Het gebied dat is uitgekozen, ligt wonderlijk genoeg niet bij Leiden, maar bij Rotterdam. Het is het Hoge Bergse Bos, een voormalige vuilstortplaats dat deel uitmaakt van het recreatie gebied de Rottemeren. Via een advertentie heeft het Recreatie schap Rottemeren kunstenaars gevraagd hun visie te geven op de invulling van het Bos dat, an ders dan de naam doet vermoe den, uit een met gras bedekt terrein bestaat. Uit de 137 inzendingen heeft een begeleidingscommissie van beeldend kunstenaars en verte genwoordigers van de provincie Zuid-Holland, de Culturele Raad Zuid-Holland en het Re creatieschap Rottemeren 10 kunstenaars geselecteerd voor een nadere uitwerking van hun plan. De resultaten daarvan zijn te zien in Stelling, onder de titel 'Tien verbeeldingen in het land schap'. De 16-jarige Marieke Feringa uit Leiden heeft een aan moedigingsprijs gewonnen op de jongeren-poëziewed strijd in de Vlaamse stad Diest. Eén van haar gedich ten krijgt een plaats in een speciale verzamelbundel. De jongeren-poëziewedstrijd is een initiatief van de Neder- lands-Vlaamse organisatie Apollo. Het wil jonge dichters tussen de 12 en 18 jaar in de schijnwerpers zetten en sti muleren. De opvattingen over hoe het zou kunnen worden variëren van een aaneenschakeling van priëlen, die als rustpunten moe ten dienen temidden van alle drukke ontspanningsactivitei ten, tot een enorme postmoder ne laars die beklommen kan worden. In een afgeschermde hoek van de galerie geven dia's een beeld van de Rottemeren. Dat vergoedt enigszins het ge brek aan kennis van dit gebied, waarmee vele Leidenaars be hept zullen zijn. Adriaan de Regt, staflid van de Culturele Raad, vertelt dat Leiden als presentatieplaats ge kozen, omdat het centraal ligt en omdat daar vanaf 20 maart, in museum De Lakenhal, de tentoonstelling Vijf eeuwen landschap' is te zien. „Die ten toonstelling gaat vooraf aan de nieuwste ontwikkeling op het gebied van landschapsinrich ting, zoals wij in Stelling laten zien. En daarbij gaat het niet zozeer om de specifieke lokatie van het Bergse Bos, als wel om de promotie van dit nieuwe provinciale beleid. Het kan als voorbeeld dienen voor gemeen tebestuurders en kunstenaars." Hoe innovatief deze prijzens waardige aanpak binnen de kringen van hedendaagse be stuurders ook moge zijn, het is eerder gedaan. De zeventiende eeuwse tuinen van Versailles zijn daar misschien wel het mooiste voorbeeld van. Aange legd door een kunstenaarsduo ter meerdere glorie van de op drachtgever, tevens de belang rijkste recreant: Lodewijk de veertiende. Misschien stond een beeld uit het lustoord van de Zonneko ning Annelies Dijkman voor ogen, toen zij haar visie ontwik kelde op het Hoge Bergse Bos. Op één van haar fotomontages doemen uit een waterpartij paarden met strijdwagens op, zoals ook het geval is in de tui nen van Versailles. Misschien kan de Rotterdamse recreant er volgend jaar - want dan krijgt het Bergse Bos zijn invulling, volgens De Regt - langs fietsen. Die kans is niet ondenkbaar, want Dijkman behoort met Li lian Roosenboom en Nicolas Dings tot de drie kunstenaars die hun ideeën verder mogen ontwikkelen. Met die keuze hoeven de Rot terdammers niet bang te zijn dat zij aanstootgevende vormen en objecten door de strot ge duwd krijgen. De drie ontwer pen laten een rustiek, wat ar chaïsch beeld van tuinen zien met plateaus, zuilen en beel den, waarin het ongetwijfeld aangenaam toeven zal zijn. De presentatie van de uitgewerkte plannen zal eind dit jaar zijn. In Rotterdam, verzekert De Regt. Amsterdam ANPden bewust begraven, bijvoorbeeld bij de inwij dingvan een (huis)tempel of bij het begraven van doden. In later ecuwen werden de voorwerpen gevonden en verhandeld. Toen de Hollanders in 1650 op Java kwamen, waren ze verbaasd over de lage goudprijs, die alleen kon worden verklaard uit de vele vondsten uit de klassieke periode. Het merendeel van de Thompsoncollectie be staat uit sieraden, zoals juwelen, ringen, spelden en knopen. Eén van de meest bijzondere stukken is een compleet dodenmasker van goudfolie dat het gezicht geheel bedekte. De voorwerpen verke ren in uitzonderlijk goede staat. De sieradenontwerper Hans Appenzeller is aangetrokken voor de inrichting van de kostbare tentoonstelling die duurt van 1 juli tot en mt 4 ja nuari 1994. Het Tropenmuseum toont vanaf juli 400 oud-Ja vaanse gouden en stenen voorwerpen uit de col lectie van de Canadees Hunter Thompson. Het is voor het eerst dat een zo groot deel van Thomp son's collectie aan het publiek wordt getoond. De stenen voorwerpen dateren van 200 tot 1400 na Christus. Daarnaast zijn er uit de zoge naamde pré-Islam periode veel gouden voorwer pen, zoals sieraden, rituele objecten, beeldjes, kleding-accessoires en doosjes bewaard gebleven. Goud werd in vroeger eeuwen veel gebruikt op Java. Het edelmetaal lag niet alleen binnen het bereik van de heersende elite. Ook de lagere klas sen gebruikten goud om belangrijke rituelen te markeren. Veel van de gevonden objecten wer- Werk van Lex Wechgelaar te zien bij Stelling. foto pr

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23