Elk huis zijn eigen rookregels Hebben laatste uren koningshuis geslagen? 'Ik gebruik een washandje en water uit de kraan' 1 IK O,Ha: nieuwe protestpartij voor de Leidse studenten Het Gesprek van de Dag DINSDAG 16 MAART 1993 Lauw was het water wel - koud zelfs als je pech had - maar de zeepresten die je oudere broer had achtergelaten, vergoedden veel. Het waren de grijswitte schuimkoppen van een onstui mige zee, waarop je met je klei ne scheepje voer. De washand eeri afschuwelijk zeemonster. De wekelijkse wasbeurt was een heerlijk avontuur voor de jeugd in de jaren vijftig. En veel water had je er niet voor nodig. Eén zinken teiltje was genoeg om al le kinderen schoon te krijgen. Tijden veranderen. De teil staat nu op de vliering of dient als de coratieve pot voor de begonia's. Het is de schuld van de douche, de charme van de wasbeurt is weg. Want wat moet een zee man met een warme regenbui? Een maatschappelijk probleem van de eerste orde. Nog erger is dat thans ook nog eens het wa ter met het grootste gemak wordt weggespoeld. Dat is ener gieverspilling. De Vewin, de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven In Nederland, gaat daarom een campagne voeren waarin sterk wordt aangedrongen op het ge bruik van minder water. Zo is het langdurig douchen de waterverstrekkers een doorn in het oog. Vooral jongeren maken het erg bont. Die gebruiken liefst 54 liter water per dag, ter wijl het landelijk gemiddelde op 39,5 liter ligt. Een douchebeurt van de Nederlandse puber neemt iets meer dan negen mi nuten in beslag. Daar moet no dig iets aan worden gedaan. Vijf minuten is meer dan genoeg, meent de Vewin. Dat klinkt J. van der Erf, voor- Hij doet open in trainingsbroek en een overhemd dat niet is dichtgeknoopt, met daaronder een wit T-shirt. Rustig loopt hij de trap in zijn studentenflat op. In zijn kamer vertelt de 24-jari- ge rechtenstudent Robert-Jan Taling over de nieuwe protest partij O,Ha '93 (Onafhankelij- ken '93) die hij op vier maart in een opwelling met twee mede studenten heeft opgericht. Doel van de partij: de 65 procent niet-stemmers interesseren voor de aankomende universi teitsverkiezingen en te informe ren over de universiteitsraad (UR). „Met de partij willen we het zaakje een beetje wakker schud den," zegt de lijsttrekker van de net opgerichte studentenpartij Robert-Jan Taling. De 24-jarige rechtenstudent zegt zich al ja ren te ergeren aan het feit dat de studenten van de Rijksuni versiteit Leiden niet participe ren in de universiteitspolitiek. „Hoe kan je nou van democra tie op de universiteit spreken als nog niet eens de helft van alle studenten stemt tijdens de'ver kiezingen voor de universiteits raad?" vraagt Taling zich af. Zoals elk bedrijf een Onderne mingsraad (OR) heeft, heeft de universiteit een Universiteits raad (UR). Maar nu is gebleken dat tijdens de verkiezingen voor de Up de opkomst minimaal is: 35 procent van de studenten stemt. De grote irritatie van Ta ling en tegelijkertijd de grote motivatie voor het oprichten van de nieuwe partij op de uni versiteit. „We vinden dat de studenten goed geinformeerd moeten zijn over de universiteitsraad. Ik hoorde zelfbij die ongeïnfor meerde studenten en dat vond ik heel vervelend. Ik weet zeker dat er meer studenten zijn die niet stemmen, omdat ze niet weten waarom ze stemmen. Ze weten niet wat de raad voor ze kan doen,"zegt Taling. Ingedut Waarom moet hij met alle ge weld de rustig ingedutte stu denten wakker schudden? Waarom moeten de raadsleden ontwaken uit hun slaap? „Voor de studenten zelf is het niet fijn. Als er bepaalde problemen zijn, worden die nooit opgelost. De oude partijen doen het hele jaar niks. Er komen dus geen oplos singen voor praktische proble men. Wij zijn er voor studenten van alle dag. We zien wat er in de collegezalen speelt. Als er problemen zijn, willen wij dat doorspelen aan de UR. De par tijen die er nu zitten, doen dat niet. Die betrekken de studen- lichter van het regionale nuts bedrijf EWR, de Energie- en Watervoorziening Rijnland, als muziek in de oren. „Een goede zaak. Wij voeren zelf een beleid in de richting van: zuinig met water. De EWR heeft ook een actie gevoerd voor het gebruik van speciale douchekoppen." Voor de goede orde, het gaat hier om douchekoppen die per tijdseenheid ongeveer dertig procent minder water 'geven'. Van der Erf: „Het gebruik ervan bespaart energie, want in de re gel wordt er natuurlijk met warm water gedoucht. We heb ben er in elk geval achtduizend aan de man kunnen brengen. Ik moet bekennen dat me dat niet erg meeviel. Een bijkomende zaak was wel dat een andere le verancier bijna tegelijkertijd met soortgelijke douchekoppen op de markt kwam. Naar schat ting worden er hier nu in de re gio in totaal ongeveer tiendui zend van die koppen gebruikt", meldt Van der Erf. Op een totaal van meer dan 200.000 klanten- De campagne van de Vewin is in elk geval een welkome aan vulling volgens de voorlichter. „Twee dingen zijn natuurlijk bepalend voor het energiege bruik. De hoeveelheid water die je tapt - daar probeerden wij wat aan te doen met die dou chekoppen - en de tijd die je ge bruikt om te douchen. Het is goed om het overbodig dou chen te verminderen. Want we willen wel dat mensen blijven douchen natuurlijk. Persoonlij ke hygiëne is een groot goed. Verbaasd En hoe lang doucht hij zelf? DE ACTIEVOERDER ten helemaal niet. Dan kan je de democratie op de universiteit net zo goed afschaffen." Taling zelf is lid van D'66, maar dat staat volgens hem los van de partij die hij net zelfheeft opgericht. „Dat moet je niet met elkaar in verband brengen. O,Ha '93 is in een opwelling ontstaan. Ik fietste toevallig langs het bureau van de univer siteit waar ik de affiches zag hangen waar om kandidaten werd gevraagd. Ik dacht: laten we het eens proberen." Zelf heeft Taling wel eens be weerd dat gekozen leden in de raad zitten om dat later in hun 'curriculum vitae' (c.v.) te kun nen zetten. „Dat is geen projec tie," beweert hij ten stelligste, "Ik ga later echt niet in mijn c.v. schrijven dat ik in de O,Ha heb gezeten. Er zijn bovendien ge noeg andere activiteiten die je in je c.v. kan zetten. Ik zeg ook niet dat alle leden die in de raad zitten dat doen om dat later in hun c.v. te kunnen vermelden als pluspunt. Natuurlijk zijn er ook mensen die er met de beste bedoelingen in zitten." Dromen Taling verwacht niet al te veel van de jonge partij. „Ideaal is natuurlijk dat 100 procent van de student gaat stemmen en dat het niet-stemmen nihil is. Maar we moeten niet te veel dromen. Als er meer dan 50 procent van de studenten hun stem uitbren gen, ben ik al heel blij. Verder hoop ik dat door de oprichting van onze partij de oude partijen hun voelhoorns meer gaan uit steken en kijken wat de prakti- „Nou.Jaat ik zeggen dat ik vijf minuten wat krap vind." K. Aalbers, voorzitter van de verbruikersraad van de EWR, reageert in eerste instantie ver baasd op de campagne. „Het overvalt me een beetje. Ik ken het stuk van de Vewin niet. Ik heb er nog niet van gehoord, dus ik kan me niet relateren aan gegevens. We hebben er nog niet over gesproken in de ver bruikersraad. Er is dus geen of ficieel standpunt. Ook vanuit de EWR is er nog niet over ge praat..." Nog een slokje spraak water meneer? Hij wil er op persoonlijke titel echter wel iets over zeggen. „Water begint een schaars pro- dukt te worden. Het wordt moeilijker om water uit de Rijn te halen en uit de duinen. En het zuiveren ervan kost steeds meer. Het is daarom nodig ver standig met water om te gaan." Maar die jeugd van tegenwoor dig hè. „Als het klopt van die 54 liter - en waarom zou het niet kloppen - dan is dat niet best. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Als dit een aanwijzing is voor het waterverbruik in de toekomst... Ik bedoel, negen mi nuten...Vijf minuten is genoeg." „Je kunt ook een washandje ne men en je wassen. Ik douche twee keer per week: op woens dag en zondag. Daar doe ik tus sen de vijf en tien minuten over. Verder gebruik ik gewoon een washandje, met koud water uit de kraan. Dat is een uitstekende manier om je te verfrissen." Schip ahoy, hier spreekt ten minste nog een echte zeeman! HERMAN JOUSTRA» sche problemen nou zijn om vervolgens met concrete oplos singen te komen." Waarom moeten de studenten gaan stemmen? „Hoe meer stemmen hoe beter. Daar moet de kracht van de UR in zitten: dan wordt er beter naar je ge luisterd en je wordt serieuzer genomen, waardoor je meer aandacht voor de problemen krijgt, want het is wel de bedoe ling dat we serieuze dingen gaan doen met O,Ha '93." EVELYNE LAMMERDING Pechvogel van de week Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen mee maken: pechvogels dus. Het Ge sprek van de Dag bombardeert elke week een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbak kerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familiele den, vrienden of buren voor de ze prijs nomineren. U kunt bel len -tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het num mer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. Hebben de laatste uren van ons koningshuis geslagen? Wordt de koningin van haar troon gesto ten door haar trouwste aanhan gers, de leden van de vele hon derden Oranjeverenigingen? Broeinesten van verzet zijn bla den die gewoonlijk overliepen van koningsliefde, zoals Vorsten en het huisorgaan van de Fede ratie van Oranjeverenigingen in Nederland. Ze werpen vragen op die er niet om liegen. Zoals, waarom viert de koningin haar feestjes thuis en geeft ze het volk geen kans om te laten zien hoe geliefd het vorstenhuis is? Zelfs met het 25- jarig huwelijk van Beatrix en Claus was er weinig te vieren in den lande. Dat was bij Juliana wel anders. Wie denkt dat der gelijke kritiek van revolutiona- ren komt, heeft het mis. Het zijn bestuurders van de overkoepe lende Federatie van Oranjevere- nigen in Nederland die konin gin Beatrix zo onderuithalen. De voorbereidingen voor de fe deratie zijn in volle gang en de tevredenheid over de koningin is juist groot in plaatselijke oranjekringen. Natuurlijk, Beatrix doet het anders dan haar moeder. Maar dat siert haar juist. Onze vorstin is mo dern en eigentijds, zegt secreta ris L. Noort van de Oranjevere niging uit Katwijk aan den Rijn. Misschien ook vindt Hare Ma jesteit het niet zo gepast om de bloemetjes uitgebreid buiten te zetten in een tijd vol bezuini gingen en ellende, opperen de lagere oranjebestuurders begrij pend. Als ze dan met geld gaat smijten, zeggen mensen weer: kan het niet wat minder?", zegt de Katwijkse bestuurder. Kritiek Hij denkt dat de kritiek vooral van de oudere garde komt. Ou welui die zeuren dat vroeger al les beter was. Het bestuur van zijn oranjevereniging bestaat uit twintigers en dertigers en die vinden dat het vroeger helemaal niet beter was: „In Soestdijk was het één stukkie en dan afgelo pen. Nu de koningin in den lan de is, zie je haar de hele dag". En het volk vindt dat prachtig, weet C.J.M. Langezaal van de Leidse Vereniging koninginne dag. Zo prachtig dat de activi teiten van zijn vereniging daar wel eens onder lijden: „Dan zit ten de mensen de hele dag voor de tv en komen ze niet eens de straat op". Toch kent ook hij de geruchten dat het hof 'niet gediend zou zijn van oranjeclubs'. Niets voor niets begonnen de 30 oranje- Het was 1 januari 1990 toen alle rokers hun sigaretten moesten doven als zij een openbaar ge bouw binnengingen. Vanaf die datum geldt het rookverbod in openbare gebouwen. Zijn de ro kers inmiddels gewend aan het gedwongen afkickproces dat de overheid ze oplegt, of kan het verbod inmiddels wel weer wor den afgeschaft? De situatie in enkele gebouwen: „Ik heb sinds 1990 niemand in de wachtruimte zien roken," zegt een baliemedewerkster van het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL). Ze vervolgt: „Nee, ik zou er niets van zeggen als mensen hier een sigaret zouden opsteken. Ik vind dat persoon lijk niet nodig. Collega's zouden er misschien wel wat van zeg gen." Voor medewerkers zijn er interne regelingen getroffen. Bepaalde ruimtes zijn bestemd voor de rokers. In het stadhuis van Leiden rea geert de receptioniste feller: „Er mag hier in de hal niet worden gerookt. Als ik zie dat iemand rookt, dan vraag ik wel of die si garet uit mag. Als daar negatief op wordt gereageerd, dan zeg ik dat hier niet mag worden ge rookt en dat zal dan ook niet ge beuren. Tot nu toe heb ik twee keer iets moeten zeggen. Dat gaf geen problemen." Ook in het stadhuis zijn bepaalde ka mers bestemd voor rokende medewerkers. Maar de burgers moeten het tijdens stadhuisbe- zoek zonder tabak doen. Sjekkie Op het arbeidsbureau in Leiden worden de klanten ook rokers- vriendelijk benaderd. Terwijl een medewerker een sjekkie staat te rollen, legt hij uit dat er achter de denkbeeldige scheids lijn wel gerookt mag worden. Door iedereén. Voor die lijn is het absoluut verboden. De lijn is te herkennen aan de schei ding tussen de vloeren. Kom je binnen, dan sta je op de gladde clubs van het gewest Duin- en Bollenstreek daar laatst nog over tijdens een vorstelijk sa menzijn met de ceremonie meester van de koningin, G.H.A. Monod de Froideville: „Hij noemde het klinkklare on zin en zei dat de koningin juist wèl prijs stelt op ons werk". Langezaal had niet anders ver wacht, meldt hij tussen de vele loftuitingen door. Zo is hij er juist trots op dat ons konings huis zo dicht bij het volk staat. Sinds hij een blik in Beatrix' agenda mocht werpen, weet hij hoe hard onze koningin werkt. Middelpunt „Ze wil gewoon niet altijd het middelpunt zijn en je kunt haar moeilijk dwingen om steeds maar het land in te trekken", zegt A. Paats, secretaris van de Alphense Algemene Oranjevere niging èn neef van de burge meester. „Je moet ook beden ken dat een koningin tegen woordig niet rustig de straat over kan. Daar is Nederland veel te onveilig voor geworden", zegt zijn Katwijkse collega Noort. Na die overweldigende oranje liefde, toch de Federatie van Oranjeverenigingen maar eens gebeld. Bestuurslid mevrouw R.F.H. Bouwmeester-Bieringa, een van de felste critici, krabbelt direct terug. Zeker, haar club was boos. Maar gelukkig is het uitgepraat 'met het hof. Waar om men zo boos was? Welnu, toen Beatrix en Claus hun 25-ja- rig huwelijksfeest bescheiden vierden, werd niemand van de federatie uitgenodigd! Ook de paar koninklijke oranjevereni gingen die ons land rijk is, kre gen niet de felbegeerde uitno- ding die andere koninklijke clubs en 'vertegenwoordigers uit alle lagen van de bevolking' wèl kregen. De trouwe oranjeklanten wer den zo niet alleen gepasseerd, maar ook geschoffeerd! Voor de zoveelste keer kregen ze geen kans om hun oranjeliefde en aanhankelijkheid te tonen, zoals dat bij Juliana wel kon. Dit alles steekt extra nu oranje verenigingen steeds minder geld van gemeenten krijgen en regelmatig buitenspel staan als de koningin langs komt: „Dan willen de gemeenten de festivi teiten opeens zelf organiseren. Zijn wij opeens niet meer no- dig". Gemist De secretaris van de Alphense oranjevereniging weet genoeg. Hij vindt dat het de hoge oran- vloer, waar niet mag worden ge rookt. Loop je een paar meter door, dan merk je dat er vloer bedekking op de grond ligt. En vanaf daar mag wel worden ge rookt. „Zo eens per maand moet ik iemand erop attende ren dat er in het eerste gedeelte niet mag worden gerookt. Er wordt nooit moeilijk over ge daan, want de klanten lopen dan even door, waar ze verder kunnen roken." De openbare bibliotheek: De re ceptioniste vertelt dat de bezoe kers zich aan het rookverbod houden. Maar in het leescafe jeklanten niet siert dat ze zo te rugslaan na een gemist feestje. Waar gaat het ze nu om: om liefde voor het koningshuis of om gewichtigdoenerij? Gelukkig heeft zijn vereniging weinig te maken met de federa tie. Omdat aangesloten vereni gingen de nodige vergadering dienen af te lopen flink wat contributie moet afdragen, is 'Alphen' niet aangesloten. „Net van de bibliotheek, ontstaat vol gens haar af ?n toe verwarring. „Sommige mensen denken dat daar een uitzondering wordt ge maakt op het verbod en steken daar wel een sigaretje op. Dat mag dus niet. Wij zeggen daar onmiddellijk iets van," aldus de receptioniste. In de praktijk blijkt dat heel erg mee te vallen. Je kan er rustig een sigaret op roken, terwijl je een kop koffie drinkt en een krantje leest. Vermoeid Hoe zit het in de treinen? In de nachttrein Amsterdam-Leiden als veel andere clubs, besteden we ons geld liever aan activitei ten voor de bevolking dan dat we het gaan verstrooien aan contributie van de Federatie". En daar hebben we de kern te pakken, vinden plaatselijke be stuurders: de koningin is er voor het land, de verenigingen voor de plaatselijke feesten. En-die feesten zijn gelukkig een groot succes, niet in de laatste plaats is het redelijk druk in de niet- rokers coupe. De mensen zijn vermoeid na een avondje stap pen in de hoofdstad en als er wordt gerookt, zegt niemand daar iets van. En er komt geen conducteur langs. Overdag ech ter, zijn de mensen kennelijk prikkelbaarder. Als je tabak be gint te rollen word je, voordat je je aansteker hebt kunnen pak ken, er vaak op gewezen dat er in die coupé niet mag worden gerookt. In de entree van het Stedelijk Museum de Lakenhal mag bij de kassa nog een sigaret worden omdat de verenigingen zich moreel gesteund weten door de koningin. „Wij Oranjeverenigin gen beschouwen koninginne dag al jaren als dag van het kind". En je ziet gewoon dat de Koningin ontzettend veel be langstelling heeft voor het kind", legt Leidenaar Langezaal PAUL VAN DER KOOU i I TJ Li FOTO HIELCO KUIPERS aangestoken, maar als je daarna met brandende peuk wilt door lopen, verzoekt de kassier vrien delijk: „Zou u uw sigaret uit wil len doen voordat u naar binnen gaat?'' Hel is even zoeken naar de asbak die verdekt staat opge steld, maar een medewerker wijst aan waar die staat. „Zonde dat u hem net opstak, zo vlak van tevoren," zegt hij lachend. EVELYNE LAMMERDING Robert-Jan Taling: „Hoe kan je nou van democratie op de universiteit spreken als nog niet eens de helft van alle studenten stemt FOTO HENK BOUWMAN „Als ik zie dat iemand rookt dan vraag ik wel of die sigaret uit mag."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21