Veel huiseigenaren benadelen de fiscus Oosthoek Beton schrapt zestien arbeidsplaatsen Randstad SCHARRELSLAGER FILIPPO NZH verwelkomt OV-student Belastingtelefoon roodgloeiend chef willem spierdijk. 071-161440. plv -chef meindert van der kaa1j. 071-161352 Belastingdienst controleert waarde eigen woning De belastingdienst wil een eind maken aan het gesjoemel van huiseigenaren die al jaren achtereen de waarde van hun bezit te laag schatten. Daarom wil de dienst dit jaar zelf de waarde van de woningen taxeren. regio De fatale datum van 1 april nadert met ras- belastingformulier. Vreemd is die oplopende werk- se schreden. En dat merken de medewerkers van de druk niet. Traditioneel interesseren de meeste be- belastingtelefoon. De werkdruk neemt voor hen lastingbetalers zich pas voor hun belastingformulier met de dag toe. Duizenden mensen bellen het gra- als de uiterste inleverdatum nadert r met vragen over het invullen van hun foto cpd Bonden en directie eens over sociaal plan DINSDAG 16 MAART 1993 leiden meindert van der ka au „Wij hebben geconstateerd dat de waarde van de huizen de laatste acht jaar aanzienlijk is toegenomen, terwijl dat uit de aangiften bij de belasting ner gens blijkt. Wij vermoeden daarom dat nogal wat huiseige naren een onjuiste waarde op- j geven", aldus hoofd belasting- I dienst particulieren in Leiden, j K. Moed. Bij dit kantoor zijn 19 gemeenten uit de Leidse regio aangesloten. Onderzoeken van de belas tingdienst hebben aangetoond 1 dat velen bij het invullen van hun aangifteformulier voor de inkomstenbelasting een te laag huurwaardebedrag op van hun eigen huis opgeven. Door dit j bedrag, het huurwaardeforfait, laag aan te houden, hoeft ze honderden guldens minder bij het inkomen op te tellen. Dat kan per geval oplopen tot zo'n haarlem/leiden monica wesseling 'Infecties soms niet te vermijden' leiden caroline van overbeeke Op de intensive care-afdeling van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) loopt ongeveer 15 procent van de patiënten een infectie op. Dit is een lichte stij ging ten opzichte van 1984 toen 12 procent van de zieken we reldwijd gezien een infectieziek te kreeg na besmetting in een ziekenhuis. Volgens AZL-arts infectieziekten, dr. P. van den Broek, is het risico op besmet ting in ziekenhuizen de laatste jaren niet de pan uitgerezen, terwijl de apparatuur op de in tensive care wel veel gecompli ceerder is geworden." Uit een landelijk symposium over dit onderwerp bleek on langs dat een op de drie patiën ten in een ziekenhuis een infec tie oploopt. Volgens van Den Broek zijn in dit getal ook be grepen de patiënten die een in fectie van huis meenemen. Van den Broek: „Er gebeurt in een ziekenhuis van alles om in fecties te voorkomen: handen wassen, desinfectie, sterilisatie, enzovoort. Infectiecommissies en hygiënisten houden zich met de problematiek bezig. Maar besmetting is voor sommige ernstig zieke patiënten haast onvermijdelijk." De meest voor komende infectie is longontste king, gevolgd door infectie aan de urinewegen en de bloedba- Van den Broek: „Je moet wel bedenken dat ziekenhuispatiën ten ziek zijn en minder weer stand hebben. Dit geldt nog sterker voor de intensive care. De patiënten daar lopen een groter risisco om geïnfecteerd te raken. Op de intensive care heb je geen keus een patiënt wel of niet te beademen en bloot te stellen aan bacteriën. Het is een zaak van leven of dood." Overigens kan een patiënt ook besmet raken door de eigen bacteriën. „Iemand die wordt beademd loopt de kans dat hij wordt geïnfecteerd met bacte riën uil de eigen maag of dar men. Daaraan kun je weinig doen." Volgens Van den Broek zal achthonderd gulden. De staats kas mist door deze praktijken jaarlijks honderden miljoenen guldens. Actie Vandaar dat alle hoofden van de belastingdienst besloten hebben om een landelijke actie uit te voeren. Deskundigen stu deren op een 'plan van aanpak' om de ongeveer 2,4 miljoen wo ningen in particulier bezit in korte tijd te taxeren. Volgens Moed is dat een omvangrijke klus. „Ook bij rijtjeshuizen kun je niet een woning taxeren en die representatief verklaren voor de rest. Ogenschijnlijk kunnen de woningen hetzelfde zijn, maar toch in waarde sterk verschillen omdat mensen soms hun huis enorm verbouwen". De eerste resultaten van deze intensieve controle-actie kun nen al voor het jaar 1992 ge bruikt worden. Voor welke wo- een ziekenhuis nooit infectie- vrij zijn. „In een academisch ziekenhuis komen bovendien patiënten die er ernstiger aan toe zijn dan in een streekzie kenhuis. Zo hebben we hier transplantatie-patiënten die weinig weerstand hebben om dat het orgaan anders wordt af- ningen dat geldt weet Moed nog niet, omdat dat afhankelijk is van de wijk waar de taxateurs gaan beginnen. Volgens het hoofd betreffen de controles vooral wijken die al wat ouder zijn. „Nieuwbouwwijken zullen in elk geval niet het eerste aan de beurt komen. Van woningen die pas enkele jaren oud zijn, zal de waarde nog niet in sterke mate zijn gestegen. De waarde die wij daarvan in het bestand hebben klopt dan nog redelijk met de werkelijkheid", aldus Moed. Veel belastingplichtigen ge ven gemakshalve en uit onwe tendheid het bedrag op dat op de aanslag voor de gemeentelij ke onroerengoedbelasting (OGB) staat aangegeven. Dat is vaak een te lage schatting. Het gebeurt dat iemand volgens de gemeente een woning van 145.000 gulden heeft, terwijl de taxateurs van de belastingdienst uitkomen op 180.000 gulden, al dan niet aan de hand van gege vens van het kadaster, waar alle woningtransacties worden gere gistreerd. gestoten. Deze mensen zijn met heel veel voorzorgsmaatregelen onigeven." „Leukemiepatiënten die een beenmergtransplantatie onder gaan, kunnen in de kritische pe riode geen bezoek aan bed ont vangen. Verplegers en artsen hebben beschermende en ste- Volgens Moed is het boven dien een ernstig probleem dat de schattingen van de gemeen ten onderling sterk uiteenlopen. „Je hebt gemeenten met een re latief hoog OGB-tarief, zoals Leiden, die de neiging hebben om de waarde lager in te schat ten", zo stelt Moed. „Zij hopen op die manier bezwaarschriften te kunnen vermijden en dus zo veel mogelijk geld op te halen. Gemeenten die daarentegen een laag OGB-tarief gebruiken, schatten de waarde vaak veel hoger en juister in. Aan dit ongemak moet de nieuwe wet Waardering Onroe rende Zaken (WOZ) die over en kele jaren in werking treedt, een einde maken. Volgens deze wet komen alle taxaties op den duur in handen van de gemeenten, die daarmee niet alleen de waarde bepalen voor de onroe- rend-goedbelasting, maar te vens voor de vermogensbelas ting en het huurwaardeforfait. Ook krijgen de gemeenten uit gebreide richtlijnen voor het taxeren zodat de onderlinge verschillen verdwijnen. Discriminerende tekst op bruggen haarlemmermeer* Wie Haarlemmermeer binnen rijdt via de rijksweg A44 ziet al lerlei racistische teksten op de bijgebouwen van de Kaagbrug. Op twee bruggebouwen staan oproepen de Centrumpartij te ondersteunen en wordt gepleit voor het verwijderen van bui tenlanders uit Nederland. Ook op de naastgelegen spoorbrug zijn racistische uitlatingen ge kalkt. Woordvoerster M. Nijssen van Rijkswaterstaat, is op de hoogte van de teksten. Volgens haar heeft Rijkswaterstaat in middels al actie ondernomen. riele kleding aan, handschoe nen en mutsen op om de kans op infectie wit te sluiten." Van den Broek meent dat de situatie in Nederlandse zieken huizen gunstiger is dan elders. „Het is zeker beter vergeleken met andere landen." Tien procent agenten is niet tevreden leiderdorp monica wesseling Ruim tien procent van de agen ten in de regio Hollands Mid den, is niet tevreden met de functie die ze krijgt na de reor ganisatie van de politie. Het gaat om 144 mensen. Zij heb ben een bezwaarschrift inge diend. Korpsbeheerder C. Goe- koop heeft gisteren 30 procent van de bezwaren gehonoreerd. De resterende 70 procent kan na half mei in hoger beroep gaan tegen het afwijzen van zijn bezwaar. Deze weken krijgen de ruim 1400 personeelsleden van de politieregio een nieuwe functie. De komende tijd wordt besloten wie op welk bureau gaat Wer ken. Nog vóór ze hun werkplek weten, zijn er grote bezwaren. Mensen raken in hun nieuwe functie bevoegdheden kwijt of mogen minder gevarieerd werk doen. Zo kwam het vooral op kleine bureaus voor dat een agent allerlei 'bijkomende' za ken deed die in de nieuwe orga nisatie wegvalt. De mensen die bezwaar heb ben gemaakt zijn voor de helft afkomstig van vroegere ge meentepolitiekorpsen en voor de helft uit 'oude' rijkspolitiè- groepen. Hollands Midden be staat uit 800 voormalige rijkspo litieagenten en 600 ex-gemeen tepolitieagenten. De onvrede onder ex-gp'ers is dus relatief iets groter. De ontevredenheid is van hoog tot laag in de orga nisatie te vinden. Voor dertig procent heeft het indienen van een bezwaar schrift nu al succes. De reste rende 100 bezwaarmakers kun nen half mei proberen alsnog hun gelijk te halen. Half.mei is de plaatsingsprocedure afge rond en heeft iedereen niet al leen een functie, maar ook een werkplek. Dan treedt een onaf hankelijke bezwaarcommissie aan die deze bezwaarschriften opnieuw gaat bekijken. De commissie heeft niets met de politie van doen. oud-burge meester A. Kret van Sassenheim wordt voorzitter. Overigens is de regio Holland Midden volgens directeur-per soneel H. van Gangelen, geen uitschieter. „Geen enkele regio heeft minder dan tien procent bezwaarmakers. Er is wel een aantal nieuwe politiekorpsen waar het percentage bezwaar makers op bijna 20 procent ligt." zoeterwoude/tilburg eric jan weterings Bij de Zoeterwoudse vestiging van betonfabriek Oosthoek Kemper verdwijnen zestien van de ongeveer zestig arbeidsplaat sen. De directie heeft met de ondernemingsraad en de bon den overeenstemming bereikt over een sociaal plan. Gister middag gingen de leden van de industriebond FNV daarmee akkoord. Oorzaak van de pro blemen is volgens directeur F. Lasonder de sterk teruglopende vraag naar nieuwe kantoorge bouwen. De aanzegging voor het ontslag gaat waarschijnlijk nog deze week de deur uit. Daarna duurt het waarschijnlijk nog een paar weken voor het arbeidsbureau formeel toestemming heeft ge- geven. Onderhandelaar Verhap pen van de industriebond FNV is tevreden over het sociaal plan, 'dat na zware onderhan delingen pas tot stand is geko men.' Het plan voorziet in een aanvulling op de uitkering. De ze kan uiteenlopen van zes maanden tot twee jaar. Voor werknemers van 57,5 jaar en ouder is een aparte regeling ge troffen. In de fabriek aan de Zoeter woudse Hoge Rijndijk wordt de produktie van zogenaamd 'sier beton' geconcentreerd, terwijl de 'grijze beton' naar de hoofd vestiging in Tilburg gaat. Met 'grijze beton' wordt bedoeld de skeletstructuren van kantoorge bouwen, terwijl sierbeton wordt gebruikt voor gevelelementen. In Tilburg verdwijnen 13 van de circa 100 arbeidsplaatsen. 'Goedkoop enten tegen nekkramp' leiden paul van der koou De GGD's in de regio onderzoe ken hoe kinderen die voor 1 april dit jaar geboren zijn, zo goedkoop mogelijk ingeënt kunnen worden tegen de vorm van nekkramp die jaarlijks zo'n zeven baby's, peuters en kleu ters doodt. Het ministerie van WVC wil alleen kinderen koste loos laten vaccineren die na die datum geboren zijn. Omdat de ziekte gevaarlijk is tot het vijfde levensjaar, hebben veel ouders en huisartsen de GGD's gebeld of ook de wat ou dere kinderen in aanmerking kunnen komen. Landelijk meldden de consul tatiebureaus dat ze er weinig voor voelen om ook de kinderen die voor 1 april geboren zijn, te vaccineren. Ze krijgen daar geen geld voor en hebben het al druk genoeg met de baby's. Toch gaan de GGD's ze nog benaderen, zoals ook huisartsen worden gepolst. Bovendien overwegen de GGD's om zelf te gaan vaccineren. „Het gaat er niet alleen om dat kinderen in geënt kunnen worden, maar ook dat dat zo goedkoop moge lijk gebeurt", zegt woordvoerder T. Coenen van GGD-Rijnstreek. „We moeten voorkomen dat er klasse-gezondheidszorg ont staat. Dat ouders hun kinderen wel willen inenten, maar daar geen geld voor hebben". Alleen de vaccins kosten al 55 gulden per stuk en 'de kans is bijzonder klein dat ouders dat bedrag terugkrijgen', zegt Coe nen. De prikken helpen overi gens niet tegen de nekkramp- epidemie die de laatste weken weer toeslaat. Die epidemie wordt door een andere bacterie veroorzaakt dan de haephiius influenza type b (H1B). De HIB-bacterie doet jaarlijks 700 kinderen in het ziekenhuis belanden. Daarvan overlijden er zeven, terwijl zo'n dertig kinde ren blijvende gevolgen over houden aan de ziekte. Het oostelijk gedeelte van het bedrijfsterrein in Zoeterwoude wordt zo mogelijk verkocht. Op dit deel staat een produktiehal en de verouderde betonmenge- rij. Zodra de verkoop een feit is wordt in Zoeterwoude een nieuwe mengerij gebouwd. Vol gens directeur l-asonder is het nog onduidelijk wanneer de verkoop zijn beslag krijgt. De ontslagen vloeien voort uit een reorganisatie die Oosthoek Kemper doorvoert. De bouw van pre-fab kantoorgebouwen is de voornaamste activiteit van het bedrijf. Naar schatting van het EIB, het Economisch Insti tuut Bouwnijverheid, krimpt deze markt dit jaar met onge veer 15 procent ten opzichte van 1992. Voor volgend jaar wordt ten minste een zelfde da lingverwacht. Vijf wefeen verbouwen Een hele toer Alles is nieuw Van plafond tot vloer HEROPENING: donderdag 18 maart SCHARRELSLAGERII Jan Vossensteeg 52 Leiden Tel. 071-122584 NATUURLIJK MALS EN LEKKER! Diëtiste AZL onderscheiden met Liga-prijs Anne Wipkink-Bakker, staf diëtist in het lx-idse Acade misch Ziekenhuis (AZL) heeft gistermiddag de 'Liga Voedingsprijs' voor haar werk gekregen. De prijs wordt eens in de twee jaar toegekend aan mensen die een bijzondere bijdrage op het terrein van voeding hebben geleverd. Wipkink (58) heeft vele boeken en publicaties op haar naam staan, onder meer over voe- dingsbehandeling-plannen voor kankerpat iënien. Volgens juryvoorzitter prof. dr. F. ten Hoor onder scheidt de Leidse diëtiste zich door haar grote betrok kenheid bij de patiënt die met een dieet te maken krijgt. „Dankzij de steun die zij patiënten geeft, zijn ve len in staat om door te zet ten. Ondanks alle proble men die met hun ziekte of dieet te maken hebben." Aan de prijs gekoppeld is een geldbedrag van 10.000 gulden. De busmaatschappij NZH ontvangt de student I met zijn OV-jaarkaart met open armen. Meer j studenten betekent, dat er meer bussen kunnen worden ingezet en dat de infrastructuur sneller aan een spitsnet kan worden aangepa'st. „Wij zijn er niet rouwig om als de NS hun contract met Ritzen opzeggen", aldus voorlichter L. Ja cobs van de NZH. De OV-jaarkaart voor studenten heeft de NS in de problemen gebracht. De capaciteit van de treinen is te klein. Bovendien kosten de studen- j ten volgens de NS de spoorwegen meer dan dat j ze opbrengen. De busmaatschappijen zouden een grotere rol moeten spelen bij de opvang van de enorme stroom studenten. De NZH wil niets liever. De busmaatschappij heeft geruime tijd geleden al een plan gepresen teerd om naast de gewone busdienst een net op te zetten voor een snelbus. Deze lijn, onderdeel van toekomstvisie Vrijbaan 21, zou knooppun ten met elkaar moeten verbinden. Om deze busdienst te kunnen uitvoeren moeten niet al leen méér bussen worden ingezet, maar moet bovendien de infrastructuur worden aangepast. Een vlotte doorstroming van de bussen is alleen mogelijk als er op beruchte File-stukken aparte busbanen liggen. Jacobs: „Een contract voor het vervoer van studenten betekent voor ons dat we sneller dit nieuwe net kunnen opzetten. Dan beginnen we natuurlijk op die plaatsen waar de toestroom van studenten het grootst is. Voor ons is die ex tra toestroom van passagiers geen enkel pro bleem. Een extra bus is makkelijk in te zetten. De voorlichter is ervan overtuigd dat de 'ge wone' buspassagier ook voordeel heeft bij het nieuwe snelnet: „Die betekent voor iedereen een razendsnelle verbinding." AZL-arts P. van den Broek: „Ernstig zieke patiënten hebben minder weerstand en dus meer kans op infec ties." foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19