Kinderopvang in Jacobswoude 'Een eigen agent was erg luxe' Je kunt het gerust een moeilijk beroep noemen' Rijn- en Veenstreek Geit werft vrijwilligers f St. Barbara is de patroonheilige van de moeilijke beroepen. Of dat 75 jaar geleden heeft mee gespeeld toen de rooms-katho- lieke begrafenisvereniging in r Leimuiden en Rijnsaterwoude werd 'opgericht, is niet bekend. „Maar je kunt het gerust een moeilijk beroep noemen. Vooral als iemand op jeugdige leeftijd overleden is", zegt voorzitter Jan de Boer van St. Barbara. Het jubileum werd zondag gevierd in de kerk van de Heili ge Johannes de Doper in Lei muiden. St. Barbara is één van de 56 verenigingen die is aange sloten bij de Federatie Katholie ke Begrafenisinstellingen zon der winstoogmerk. De vereni- I ging verzorgt alleen begrafenis sen van rooms-katholieke paro chianen. Een geheel verzorgde uit vaart. „Zoals een professionele begrafenisondernemer ook doet, maar bij ons hangt er een wat ander prijskaartje aan", legt de voorzitter uit. In beide dor pen zijn bijna 500 gezinnen lid, die jaarlijks 12,50 gulden aan contributie betalen. „Dat kan omdat wij met een aantal vrijwilligers werken, die alleen maar een geringe vergoe ding krijgen. Ze beschouwen het gewoon als burenhulp. Wij hebben bijvoorbeeld een paar chauffeurs van Centraal Neder land als drager. Die ruilen ge woon hun diensten of nemen vrij als ze moeten dragen. „Noem het maar naastenlief de, zoals je die alleen nog maar in de kleinere dorpen tegen komt. Er is dan ook geen enkel r probleem om aan dragers te ko men. Lukt het niet dan vragen we gewoon iemand." Voorzitter J. de Boer van de jubilerende begrafenisvereniging St. Barba ra: 'Goede zaak dat een vrouw in het bestuur zit'. foto bendebruyn Het was indertijd kapelaan C. Wiemers die het initiatief nam voor de begrafenisvereniging. Voor die tijd was begraven een 'taak' van de buren. „Dat ver liep kennelijk niet altijd geheel naar wens, vandaar dat de ka pelaan zich sterk maakte om het wat geregelder te laten ver lopen. Grappig is dat de oprich tingsvergadering bij mijn opa in het café werd gehouden", ver telt De Boer. De beginjaren van de vereni ging verliepen niet allemaal even vlot. De kas van St. Barba ra was in 1920 kennelijk zo slecht gevuld, dat het loon van de koetsier per begrafenis werd verlaagd van drie naar slechts één gulden. Vier jaar later werd een voorstel om de contributie van een kwartje per gezin te verhogen door de leden verwor pen. Tot aan 1947 kende de ver eniging ook nog drie klassen. „Bij een begrafenis eerste klas hadden de dragers zilveren tres sen, hadden de paarden een pluim en droegen ze een kleed. Een klas lager waren de tressen zwart en was de pluim verdwe nen. In de derde klas tenslotte verdwenen de tressen van het uniform en waren de paarden gewoon 'bloot'. GeluJckig is dat standsverschil verdwenen. Hoewel St. Barbara een man- nenclub is - ook de statuten gaan daar vanuit - zit er sinds twee jaar ook een vrouw in het bestuur. Volgens De Boer is dat een goede zaak. „Een vrouw heeft een geheel eigen kijk op de zaak. Neem nu alleen al de uniformen. Die zijn toch ook aan mode onderhevig. Dan is het best handig als er een vrouw in het bestuur zit, die daar haar licht over kan laten schijnen." Christelijke scholen in Alkema de krijgen geen vergoeding meer voor medewerkers die godsdienstonderwijs verzorgen. Het openbaar onderwijs kan nog wel een beroep blijven doen op de subsidiepot voor godsdienstlessen. B en W stellen ook voor op het onderhoud van de molens 8000 gulden te besparen. De ge meente wil de inwoners meer geld gaan vragen voor allerlei zaken, vooral voor de bouwver gunningen. Dit is een greep uit de bezui nigingsvoorstellen van B en W. Er zijn in totaal 24 bezuinigings voorstellen gemaakt. Die wor den vanavond besproken in de raadscommissie financiën. Als alle voorstellen doorgaan, be spaart de gemeente per jaar een bedrag van 140.000 gulden. B en W stellen ook voor op het onderhoud van de molens 8000 gulden te besparen. De ge meente wil de inwoners meer geld gaan vragen voor allerlei zaken, vooral voor de bouwver gunningen. De gemeente moet bezuini gen omdat ze met tegenvallers te maken heeft. Zo is Alkemade meer geld kwijt aan het leerlin genvervoer, de inzameling van het klein chemisch afval en krijgt zij minder geld van het rijk. B en W stellen voor om wel geld beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw mortu arium en een aula op de alge mene begraafplaats in Roelo- farendsveen. En ook het buurt busproject dat nog voor de zo mer begint mag niet onder de bezuinigingen te leiden hebben, aldus B en W. alphen aan den run Drie dagen lang heeft het buurtcentrum in de Alphense nieuw bouwwijk Kerk en Zanen een geit op bezoek. In een mooi groot hok, als opvolger van de kuikens en de konijnen, die eerder het cen trum opvrolijkten. Het dier blijft tot donder dag: bij dit mooie weer mag zij niet te lang binnen blijven. De geit is uitgeleend door de stichting Alphense kinderboerderijen, met de bedoeling de bezoekers van het buurtcentrum te interesseren in de kinderboerderij. En mis schien dat de viervoeter er wel In slaagt enke le tweevoeters over te halen om als vrijwilli ger in de kinderboerderij te gaan werken, tor o •bendebruyn Aarlcmderveen moet politieman Heiman Faber 'delen aarlanderveen linda welther De tijd is voorbij dat Aarlander- veen beschikte over een full-ti me politieagent. De nieuwe postagent, Herman Faber, zul len de inwoners van het dorp moeten delen met Alphen en andere omliggende gemeenten. Faber, 31 jaar oud, werkt sinds 1981 bij de politie. Hij werkte in Den Haag en de afge lopen vijf jaar was hij in dienst als wijkagent in Leiden. Zijn nieuwe functie is contactagent van Aarlanderveen en honden geleider voor het district Rijn en Aarlanden. Deze combinatie bevalt hem prima: hij heeft een ruime ervaring als wijkagent en de hondensport is zijn grootste hobby. Maandag wordt zijn vaste trainingsdag voor de honden. Behalve zijn 'eigen' surveillan cehond, de Mechelse herder Marco, traint hij nog diverse an dere honden. Faber houdt er van om met honden te werken: „Ze vormen een perfect hulp middel voor de politie. Ze hel pen bijvoorbeeld bij inbraken, opsporing, rellenbestrijding en het aanhouden van mensen." Hoe zijn definitieve taakinde- ling er uit zal zien, is nog niet geheel duidelijk. Ook is nog on zeker hoeveel delen van zijn tijd hij in Aarlanderveen zelf zal doorbrengen. In het weekeinde is zijn post in Alphen aan den Rijn en door de week rijdt hij, waarschijnlijk heen en weer tus sen Aarlanderveen, Alphen en andere omliggende dorpen. Verder blijft hij in Leiden wo nen, hij is niet van plan om te verhuizen. Half Zijn voorganger, Ton van Ma- strigt, is al vertrokken bij de po litie. Hij heeft een betrekking gekregen in het bedrijfsleven. Faber wordt daarom ingewerkt door zijn nieuwe collega Pim van Riessen, postagent van Zwammerdam. Deze is nog wél volledig postagent van zijn dorp, hoewel hij ook wel elders in de regio wordt ingezet en waarnemend agent is voor Aar landerveen. Als Van Riessen bij de politie weg zou gaan (wat hij voorlopig niet van plan is), dan zou Zwammerdam waarschijn lijk een zelfde soort 'halve' agent krijgen als Aarlanderveen. Dat Aarlanderveen geen eigen agent meer krijgt, heeft te ma ken met de grondige reorgani satie bij de politie. De aloude scheiding tussen rijkspolitie en gemeentepolitie wordt opgehe ven. Er is op alle niveaus en posten 'een stoelendans' aan de gang. Uit onvrede met de situa tie verlaat een flink aantal men sen de dienst, zeggen de twee agenten. „Maar dat heb je nu eenmaal met reorganisaties en de veranderingen zijn ook heel erg groot", aldus Van Riessen. Alkemade moet flink bezuinigen Voor Fabers voorganger, Ton van Mastrigt, waren de reorga nisaties en de hierbij komende onzekerheid ook reden om op te stappen. Faber zelf vindt de onzekerheid geen probleem: „Als het werk maar leuk is", ver klaart hij. Voor de burgers in Aarlander- veerf verandert ook het een en ander: ze hebben geen vast aan spreekpunt meer bij de politie en de vertrouwensband die er was met Van Mastrigt zal niet gauw ontstaan met een agent die maar voor een deel van de tijd aanwezig is. Faber en Van Riessen vinden dit echter geen probleem. „Het maakt niet uit, als je maar interesse in het vak hebt. En wellicht kan er een soort keet worden neergezet waar Faber eenmaal per week een paar uur spreekuur houdt. Maar dat is nog onzeker", aldus Van Riessen. Ook Faber doet laconiek over de situatie: „Het is jammer voor de mensen, maar de situatie is nu eenmaal zo en het was ook wel erg luxe om een eigen post agent te hebben." Raad van State beoordeelt afmeerverbod Jacobswoude DEN HAAG/JACOBSWOUDE Het begint er op te lijken dat het gemeentebestuur van la-, cobsvvoude ongestraft kan blijven werken aan een ver mindering van het aantal lig plaatsen langs de Drecht. Dat bleek gisteren tijdens de be handeling van de bodempro cedure bij de Raad van State in Den Haag. De zaak was aangespannen door de Rijns- burgse motorbootbezitter J. van den Berg. Van de Berg heeft sinds 1989 een stuk grond langs de Drecht. De Rijnsburger heeft dat gekocht om zijn motor boot te kunnen afmeren. Dal bleek echter niet mogelijk. Het gemeentebestuur van de voormalige gemeenfe Lei muiden gaf Van den Berg op dracht de boot te weg te ha len. Leimuiden en tegenwoor dig Jacobswoude. wil het na tuurlijk karakter van de Drecht met zijn onaangetas te rietkragen zo veel mogelijk behouden. Daarom mogen alleen bootbezitters die al voor 1981 een legale ligplaats hadden hun boot blijven af meren aan de Drechtoevers. Wanneer een stuk grond wordt verkocht, vervalt het recht om er een boot af te Van den Berg spande en kele jaren terug bij de Raad van State een spoedprocedu re aan. waarin hij schorsing eiste van het verwijderings bevel. Dat verzoek werd toen afgewezen. Volgens de ge meente houdt Van den Berg zich ook netjes aan de regels en ligt zijn boot nooit langer dan 48 uur achter elkaar af gemeerd. Nu is dan de zogenoemde bodemprocedure bij de Raad van State aan de orde. Hierin geeft de raad een definitief antwoord op de vraag of het beleid van de gemeente juri disch gezien door dc beugel kan. Gisteren had bij de Raad van State een hoorzitting plaats. Beide partijen werden in de gelegenheid gesteld hun standpunt nog eens toe te lichten. Namens de gemeente was ambtenaar H. Zellenrath aanwezig. Van den Berg liet verstek gaan. Zellenrath sprak het vermoeden uit dat de bootbezitter zich heeft neergelegd bij het beleid van de gemeente. Over enkele weken blijkt of ook de Raad van State akkoord gaat met het beleid van de gemeente Jacobswoude. Onderkomen verrijst bij 't Spant Er komt kinderopvang in Jacobswoude. De gemeente wil in Leimuiden een kinderdagverblijf neerzetten met acht tien plaatsen. In de andere kernen, Woubrugge, Hoog- made en Rijnsaterwoude, begint een gastouderproject. Achttien kinderen tussen de nul en de vier jaar uit Jacobswoude komen vanaf volgend jaar in aanmerking voor een plaatsje in het kinderdagverblijf, dat naast het gemeenschapscentrum 't Spant aan de Larixlaan moet verrijzén. Voor zeven kinderen worden gastouders gezocht. De gemeente heeft voor de plek bij 't Spant gekozen, omdat die dichtbij de basisscholen ligt en goed bereikbaar is voor au tomobilisten. Het gebouw krijgt afmetingen van 13 bij 14 meter. De hele operatie mag de ge meente niets kosten. Het rijk geeft een subsidie van 340.000 gulden. Als Jacobswoude deze subsi die niet wil mislopen, moet het kinderdagverblijf ervoor 1 janu ari 1994 zijn. Mochten er be zwaren worden ingediend tegen de locatie, dan bestaat de kans dat die termijn niet wordt ge haald. In dat geval stelt de ge meente voor om uit te wijken naar de kleuterschool in Rijnsa terwoude. Aan deze plek kleven echter veel nadelen. Ten eerste vindt de Stichting Kinderop vang Humanitas, de beheerder van het toekomstige kinderdag verblijf, deze ruimte niet ge schikt. Burgemeester en wet houders vinden de ligging bo vendien niet gunstig, omdat de behoefte aan kinderopvang in Leimuiden het grootst is. De ouders die in Leimuiden wo nen, rijden voor hun werk meestal naar Amsterdam of omgeving. „Zij zullen niet eerst richting Rijnsaterwoude rijden en daar na weer terug richting Amster dam", veronderstelt het college. Omdat het dagverblijf in Lei muiden komt, worden de gast ouders vooral in de kernen Rijnsaterwoude, Woubrugge en Hoogmade gezocht. Een consu lente gaat zich vanaf 1 mei be zighouden met de werving van gastouders. Zodra die zijn ge vonden kan deze vorm van kin deropvang beginnen. Italiaanse vakantieganger gedupeerd ■j den rijn» Een Italiaanse toerist zal zich Zijn vakantie ii Alphen nog wel enige tijd herinneren. Tijdens zijn bezoek kennissen aan de Stortemelk, werd gistermiddag zijn donkergrij ze auto gestolen. Winkeldieven ingerekend den run Twee 15-jarige meisjes zijn gistermiddag op heterdaad betrapt bij een winkeldiefstal in De Aarhof. De twee werden gesnapt bij het stelen van enkele pakjes batterijen door de veiligheidsdienst van het bedrijf. Op het bureau kreeg het tweetal een uitbrander waarne het aan de ouders werd overge dragen. Diefstal uit winkelwagen alphen aan den rijn» Nog voor de politie ter plaatse was had de ei genaar de daders van een inbraak in zijn winkelwagen aan de Concertweg al te pakken. Bij die aanhouding vielen enkele klap pen. Een Alphenaar sloeg één van de daders van een gestolen fiets. Toch wist het tweetal (31 en 32 jaar oud, beiden uit Alphen en bekenden van de politie) zich uit de voeten te maken. Later in de nacht werden zij gearresteerd. In het huis trof de politie twee tassen aan waarin spullen zaten die uit de winkelwagen waren gestolen. Ook vond de politie inbrekerswerktuigen in het pand. De Alphenaars zitten nog vast op het bureau. Twaalf automobilisten bekeurd leimüiderbrugBij een snelheidscontrole op de Leimuiderdijk zijn gisteren twaalf automobilisten op de bon gegaan voor te hard rijden. De politie van Haarlemmermeer controleerde de snelheid van 35 voertuigen. Op de Leimuiderdijk geldt een maximum snelheid van vijftig kilometer per uur. Een automobi list reed 74 kilometer. Roeiwedstrijd in Aarkanaal alphen aan den run» Met acht peddelaars en één roerganger in een stalen bak van zes meter zo snel mogelijk door het Aarkanaal roeien. Teams van bedrijven en vereni gingen kunnen op vrijdag 14 mei in zogenoemde lelievletten meedingen naar de hoofdprijs in de Alphense roeiwedstrijden. De wedstrijd wordt georgani seerd door de Alphense zeever- kennersgroep De Hollandsche Nachtegalen. De wedstrijd wordt gehouden in het Aarkanaal, ter hoogte van de ingang van de Zegerplas. De organisatie heeft voor deze plek gekozen omdat hier maar wei nig scheepvaart is. Bovendien is het een mogelijkheid om het Zegerslootgebied eens positief onder de aandacht te brengen. De zeeverkenners hebben in middels inschrijfformulieren verspreid onder Alphense be drijven en verenigingen. Wie echter geen formulier heeft ont vangen en wel in staat is een team op de been te brengen, kan contact opnemen met Dick Raaphorst. Hij is 's avonds te bereiken op telefoon 01720- 31716. RK Begrafenisvereniging St. Barbara bestaat 75 jaar üfoVlUlPEN/'RUNSATERWOUDE Faber traint elke maandag zijn hond Marco op het terrein van de hondenclub aan de Hoorn in Alphen aan den Rijn. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17