Riagg in Bollenstreek >A\T 'We denken niet te veel na over de toekomst' Leiden Regio Via Leiderdorp naar Besan^on HET DSRDE LEVEN- DINSDAG 16 MAART 1993 chef gert visser. plv -chef AAD RIETVELD. 0 ■Eiden Het zal je maar gebeuren. Zo zit je nog in je auto op de Haagse Schouwweg richting Den Haag of Leiderdorp, en plotseling zie je een blauw ANWB-bord dat verwijst naar typische vakantie bestemmingen in de Franse Al pen. De Jura, Besan^on, Belfort en het Lac de Chalain lijken slechts op een steenworp afstand en brengen een topografische schok teweeg in het Europese oriëntatievermogen. Gelukkig gaat het alleen maar om een reclamecampagne van het Franse Verkeersbureau, dat enkele wintersportbestemmingen onder de aandacht tracht te bren gen. Het bord is een poster, ge plakt op een 'billboard' van de firma Publex. Het is gedurende enkele weken op vele plaatsen in Nederland te zien. toch al moeilijk onderscheid kun nen maken tussen Europese lan den een dergelijke misleiding (Leiderdorp ligt op enkele kilo meters afstand, Belfort meer dan 1000 kilometer ver weg) het op prijs zullen stellen. FOTO HIELCO KUIPERS 'Leidse vestiging te ver weg De Riagg krijgt over een half jaar een eigen plek in het hart van de Bollenstreek. De instelling die hulp biedt aan mensen met psychische problemen laat een nieuw pand bouwen aan de Rusthofflaan in Sassenheim. De dichtst bijzijnde vestigingen van het Riagg zijn nu nog in Katwijk en Leiden. Maar dat vinden veel bewoners van de Bollen streek te ver weg. katwuk/sassenheim. monique lange ,Ik verwacht dat w het nieuwe pand zegt F.G. Pronk, afdelingshoofd Riagg voor de Bollen- en Kust streek. „We hebben lang ge- 1 dit najaar zocht naar een plek in de Bol- kunnen," lenstreek. Sassenheim bleek de meest geschikte." Eén van de voordelen van Sassenheim is dat het vrij cen traal ligt en vanuit de hele Bol lenstreek gemakkelijk bereik baar is. En de Riagg vindt dat mensen zo dicht mogelijk bij hun woonplaats geholpen moe ten worden. Pronk hoopt dat de barrière snel verdwijnt als mensen niet meer naar Katwijk of Leiden hoeven. De Riagg heeft nog niet echt aan de weg getimmerd met zijn nieuwe vestiging, die naast het politiebureau komt te staan. „We zijn nog niet begonnen met een voorlichtingscampag ne, omdat de bouw van het kantoor lange tijd op losse schroeven stond." Eigenlijk had de bouw van de vestiging al veel eerder moeten beginnen. Het faillissement van de bouwer, vorig jaar septem ber, gooide echter roet in het eten. De gemeente Sassenheim moest toen op zoek naar een nieuwe aannemer. Dat werd het Leidse bedrijf Du Prie. NAGERECHT Bloemsteken in Noordwijk Kwaad Ook dit jaar zullen leden van de Noordwijkse Ijs Club weer bloe- menmozaïeken leggen. Vanaf zaterdag 17 april zijn ongeveer twintig kleurige bloemwerken te bezichtigen op de Koningin Wilhelminaboulevard. De VW Noordwijk Promotie houdt ver der een bloemsteekwedstrijd voor plaatselijke scholen, ver enigingen en particulieren. De bloemen worden gratis beschik baar gesteld door diverse kwe kers. Geboor onder spoorbaan noordwukerhout» Het regionale nutsbedrijf Ener gie- en Watervoorziening Rijn land (EWR) boort' deze week een 'tunnel' onder de spoor baan en de daarnaast gelegen Leidsevaart in Noordwijker- hout. Dat gebeurt in verband met de aanleg van de nieuwe drinkwatertransportleiding, tus sen Lisse en Noordwijkerhout. Door de aanleg van de nieu we leiding wordt volgens de EWR de 'leveringszekerheid' van drinkwater aan de klanten in Noordwijkerhout verbeterd. Daarnaast worden de kwaliteit en de druk van het water geop timaliseerd. Om de watertrans portleiding onder het spoor en de Leidsevaart te kunnen aan leggen, wordt gewerkt met een speciale boortechniek, die 'hori zontaal gestuurd boren' wordt genoemd. In totaal moet onge veer 350 meter transportleiding op deze manier worden aange legd. Geluidsoverlast is volgens de EWR bij de aanleg onvermijde lijk. Met name de bewoners van zo'n twintig woningen aan de Schippersvaartweg en de Leid sevaart zullen van de boringen hinder ondervinden. Zij worden door de EWR persoonlijk op de hoogte gebracht van de tijdstip pen waarop wordt geboord. Rijnland verwacht komende woensdag met boren te begin nen en een week later klaar te zijn. Ook het verkeer ondervindt hinder van de werkzaamheden. De Schippervaartweg wordt na melijk enkele keren korte tijd af gesloten. „Daar kan ik mij zo kwaad om maken. Elke agent zegt de waar heid, en elke bekeurde liegt. Daar wordt stomweg altijd van uitgegaan." Een wat oudere Lei- denaar maakte zich gisteren steeds drukker voor het hek van de kantonrechter, waar hij voor een eenvoudige verkeersover treding terecht stond. De ver dachte was over de schreef ge gaan op de Churchilllaan; hij had daar een doorgetrokken streep met zijn auto overschre den. Een agent had het gezien ■en maakte een ambtsedig pro- ces-verbaal op. Daar viel geen speld tussen te krijgen. „Ik ben niet over de streep ge gaan. Waarom gelooft^ U mij niet?", wilde de razende Leide- naar weten. „Al die agenten hebben een eed afgelegd, dus zien ze alles goed en ik ben maar een schlemiel die niet weet waarover hij praat. Daar krijgt ik zo genoeg van", aldus de verdachte, met steeds meer stemverheffingsprekend. Hij viel zelfs officier van justitie Van Eek in de rede toen deze zijn eis van 110 gulden boete uitsprak, een onvergeeflijke ac tie die altijd direct wordt afge- straft. Kantonrechter Kamp snoerde hem de mond en voor spelde dat hij nog wel kwader zou worden, omdat hij de boete conform de eis van de officier op ging leggen. Het kantongerecht baseert zich bij het neerleggen van de be wijslast op het scherpe oog van een getrainde verbalisant. „Die man staat er voor", verzekerde Kamp de streepoverschrijder. De Leidenaar, beseffend dat hij het pleit verloren had kon niet nalaten op te merken dat de verbalisant een motoragent was geweest. „Die man stond niet eens, hij reed op zijn motorfiets rond", stelde hij hatelijk terwijl hij gefrustreerd de rechtszaal verliet. Zwart visser Het uitoefenen van de binnen visserij zonder geldige visakte op zak, oftewel zwartvissen, kan ook leiden tot een gang naar het kantongerecht. Een Leidenaar was in de avonduren met zijn hengel actief geweest in de Ma- resingel. Niet omdat zijn jacht op snoekbaars en ander zee banket het daglicht niet kon verdragen, hij had immers een visakte, maar hij had het docu1 ment in de haast om een lijntje uit te werpen thuis laten liggen. De politie had geen begrip voor de vergeetachtigheid. „Ik heb nog aangeboden om de visakte te halen en op het politiebureau te laten zien, maar nee hoor, dat kon allemaal niet. Toch raar", vond de grijsvisser. Officier van Eek legde uit dat het achteraf laten zien van do cumenten eigenlijk niet meer wordt toegestaan. „De mensen zijn wettelijk verplicht om hun rijbewijs, kentekenbewijs en ook een visakte bij zich te heb ben. Er is van afgestapt om dat allemaal achteraf nog eens te la ten zien, omdat dat teveel ad ministratieve rompslomp met zich meebrengt. Gewoon niet vergeten dus.' De-boete bleef gehandhaafd op 50 gulden. Illegaal Een Katwijkse raakte voor het hek verzeild op grond van het verschaffen van onderdak aan een illegale buitenlander. Een wat ongelukkige situatie, want het proces-verbaal werd opge maakt toen op het politiebu reau werd geinformeerd hoe het stond met de aanvraag voor de verblijfsvergunning. Die aan vraag was een week eerder in gediend. Vanwege deze ver zachtende omstandigheden be sloten Van Eek en Kamp eigen lijk direct al tot vrijspraak. De advocate van de Katwijkse nam daar echter niet zomaar genoegen mee. Er volgde een langdurig betoog over het ver volgingsbeleid van de politie, de verantwoordelijkheid van de pensionhouders en de algeme ne plaatselijke verordening in het algemeen. Kantonrechter Kamp wees er na enige tijd op dat toch echt wel tot vrijspraak zou worden besloten en drong aan op afronding van het be toog. Officier van Eek had begrip: „U hebt een heel verhaal gecompo neerd en dat wilt U ook kwijt. Maar naar mijn idee ligt de ver antwoordelijkheid toch bij de vreemdeling en degene die hem onderdak verschaftzo stelde hij onomwonden. De vrijspraak bleef toch gehandhaafd. Mededogen Het kantongerecht stelt enige aandacht van een verkeersover- treder voor zijn slachtoffer altijd zeer op prijs. Wie blijk geeft van onverschilligheid kan meestal op een forsere boete rekenen. Vandaar dat een Leidenaar, die op de ventweg van de Lammen- schansweg een bromfietsster had geschept scherp werd on dervraagd. „Hebt U nog contact met haar gehad", wilden officier en rech ter meteen al weten. De Leide naar antwoordde bevestigend en stelde meteen dat de ver wondingen waren meegevallen. Ook was een flink bedrag uitge keerd door de verzekering. ,,lk ben in het ziekenhuis geweest. Er waren geen zichtbare ver wondingen", meldde de man. Dat was voor van Eek geen re den tot gerustheid. „Iemand kan tot aan zijn nek in het gips zitten, maar dat zie je niet in een ziekenhuisbed". Voor de zekerheid eiste hij toch maar 225 gulden boete. De verdachte kon niet nalaten op te merken dat de bromfietsster toch wel wat onbeheerst had gereden. „Ze maakte een zeer onver wachte uitwijking naar rechts. Als ze wat meer beheersing had gehad over haar bromfiets had dit niet hoeven te gebeuren." Kantonrechter Kamp hield het op 150 gulden boete. frank buurman Iedereen wil oud worden, niemand wil het zijn. Bejaarden van tegenwoordig noemen zich liever 'senior', dat klinkt een stuk vitaler. In 'het jaar van de ouderen' wordt hard gewerkt aan de emancipatie van de oudste generaties. Ze zijn niet allemaal sukkelend, afhankelijk en ongelukkig. Integendeel, veel ouderen beginnen, nadat ze gestopt zijn met werken en als de kinderen uit huis zijn, aan een 'derde leven'. Een serie van zes artikelen over de ouderen in Leiden. Deze week de eerste aflevering, over zelfstandig wonen op hoge leeftijd. erna straatsma*ben. En zeggen dat de jeugd van tegenwoor dig veel beroerder is dan vroeger. Ik had het daar laatst nog met iemand over. Die vertelde me dat hij niet meer over straat durfde om dat er zoveel werd gestolen en geroofd. Moet je 'ns luisteren, zei ik, herinner je nog de tijd dat je belastingplaatjes op je fiets moest heb ben? Ze kostten geloof ik drie gulden en werklozen hoefden maar een gulden te beta len. Nou, die plaatjes werden bij het leven gestolen hoor en dat was vèr voor de oorlog. Dus wat dat soort dingen betreft is er hele maal niet zoveel veranderd." M M e hebben het geluk dat la# m# we niet 'sukkelen'. We le- W W ven van de ene op de an dere dag en denken niet te veel na over de toekomst. Het zou natuurlijk het mooiste zijn dat je uiteindelijk gaat slapen en 's ochtends niet meer wakker wordt. Want als je al die el lende ziet van ouderen die in die wagentjes de zaal van het verzorgingshuis worden inge reden: dat lijkt me verschrikkelijk om zo te moeten leven." Henk Bodenstaff, 86 jaar. Geboren en geto gen Leidenaar. Getrouwd. Woont met zijn 82-jarige echtgenote ('82 en een half, om pre cies te zijn') ruim 56 jaar in de Leeuwken- straat, Tuinstadwijk. Was tot zijn 65ste, als drukker, onder meer werkzaam bij de Roto gravure en het Leidsch Dagblad. „Maar je hebt het niet In de hand hè, hoe het met je afloopt. Stel dat ik ongeneeslijk ziek ben dan zou ik er voor kiezen om een pilletje in te nemen. Nee, daar zou ik niet over twijfelen, absoluut niet. Ik ben wel voor stander van die mogelijkheden. Een goed idee, alleen kan dat niet hè. geloof ik? „Als we van dit huis nog eens afstand zou den moeten doen lijkt me wel moeilijk. Voor al ook omdat we hier al zo lang wonen. Het is een lekker huisje. Onze kinderen zijn hier op gegroeid, nu zitten we er weer met z'n twee- en. Je raakt toch aan zo'n woning gehecht." „Oud, nee. dat voel ik me niet. Ik geloof niet dat dat direct iets met je leeftijd te ma ken heeft. Ik ken mensen van 60 die héél oud zijn, ouder dan ik." Aanpassen „Het is heel belangrijk hoe je je voelt en hoe je je aanpast aan je omgeving. Ik ben niet zo sikkeneurig. Je hebt van die mensen die overal over klagen, die overal pijntjes heb- „We redden het hier prima. Dit huis kun nen we aardig bijhouden met z'n tweeën, zonder hulp. We hebben hier zelf laatst nog vloerbedekking in de woonkamer gelegd. Een hele klus was dat, om het oude tapijt te ver wijderen. Reep voor reep hebben we het weg moeten snijden. Iedereen bood aan om te helpen, maar met z'n tweeën ging het uiste kend." „Om half negen staan we op, gaan we een boterhammetje eten. Ik doe meestal de boodschappen met de fiets, dan hoeft m'n vrouw niet te sjouwen. Stofzuigen, een beetje in de tuin rommelen en regelmatig naar buurtcentrum De Linde, 's Maandags brid gen we, mijn vrouw gaat er naar volksdansen en 'de zang' en ik zit in de ouderenactivitei- tencommissie. 's Woensdags gaan we naar onze dochter in Hazerswoude, donderdag doen we het hele huis. Vrijdag breng ik mijn vrouw naar de kapper en ga ik 's middags nog even naar De Linde. Nou. dan is het al weer zaterdag. De weken vliegen echt om. En dan heb je natuurlijk nog de radio en de tele visie en de kranten, die je volgt. En we puzze len veel." Rust „Tot vorig jaar gingen we ook geregeld naar onze andere dochter, die in het puntje van Groningen woont. Maar dat doen we niet 160 die héél oud zijn, ouder dan ik." FOTO HIELCO KUIPERS Ruim veertig procent van alle 85-plussers in Leiden woont zelfstandig. Het gaat om een groep van ruim 550 ouderen, onder wie vrouwen veruit in de meerderheid zijn. Het aantal ouderen dat op hoge leeftijd zelfstandig woont neemt toe. Van alle 65- plussers in Leiden woont ongeveer 90 procent zelfstandig. Dat zijn ongeveer 13.000 personen. De bevolking van verpleeg- of verzorgingstehuizen woreto daardoor ouder. Zo'n twee procent véft de Leidse 65-74-jarigen woont niet meer zelfstandig. Onder 75-plussers is dit percentage gestegen naar 15. De groep 'oudste ouderen' is de snelst groeiende groep bejaarden in Nederland. In Leiden is het aantal 85-plussers de afgelopen twintig jaar bijna verdubbeld. Het aantal 95-plussers is in dezelfde periode zelfs verviervoudigd. Het aantal Leidse ouderen vanaf 55 jaar tussen 1971 eri 1991, is ongeveer gel ijk gebleven. In 1971 bedroeg het aantal 55- plussers in de Sleutelstad ruim 23 procent, eind 1991 was dat 20 procent. Directeur A. Verlaan van de stichting Ouderenwerk Leiden zegt dat sommige 40- en 50-jarigen in omliggende gemeenenten gaan wonen. En dat Leidenaars naar verpleeghuizen elders vertrekken. werkt in een biologische :r altijd druk. Snap je, je meer. Ze woont kwekerij en het gaat er niet voor je rust naar toe.' „Het is dus niet zo dat ik het niet meer kan hoor. naar Groningen rijden. Maar we vinden het toch prettiger als zij ons bezoekt, in plaats van wij haar. Het is bijna 300 kilome ter, van ons huis naar haar huis. Als wij dat stuk rijden doen we er vier uur over, want we stoppen onderweg regelmatig. Mijn dochter doet er tweeëneenhalf uur over. dus dat scheelt nogal wat." „Ik heb mijn rijbewijs gehaald toen ik 60 was. Die dochter die nu in Groningen woont verhuisde toen naar Duitsland. Omdat dat zo ver was heb ik een auto gekocht, zodat we makkelijk op bezoek konden gaan." „Nu zou ik niet meer naar het buitenland durven rijden. En vreemde steden ga ik ook niet meer in. Dat is wel jammer. Maar aan de andere kant trekt het ons ook niet meer zo, die reisjes naar het buitenland. Vroeger gin gen we wel overal naar toe: Duitsland. Italië. Zwitserland. In Oostenrijk hebben we op 2000 meter sneeuwballen gegooid. Je kunt er wel nog een keer naar toe gaan, maar we hebben het wel gezien. Er zit ook zo veel aan vast hè, aan zo n vakantie. Die drukte van koffers pakken bijvoorbeeld. En het eten, al die buitenlandse liflafjes. Als je ouder wordt hoef je weliswaar niet zo veel te eten, maar het moet wel goed zijn. Geen bijzondere din gen, maar gewoon een lekker potje." „Wij hebben eigenlijk nooit zo stilgestaan bij dat ouder worden. Zijn er ook nooit bang voor geweest. Ik ben tamelijk nuchter. Het le ven gaat gewoon door. Het valt best wel mee hoor om oud te zijn. Nou hebben wij natuur lijk geen gebreken." „Je wereldje wordt wel kleiner ja, je ouder wordt. Vroeger las ik in de krant al leen het nieuws, nu bestudeer ik ook de over lijdensadvertenties. Ik ken een hoop mensen in Leiden, er zitten vaak bekenden tussen. In de familie en om je heen blijven steeds min der

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16