Bouw Vlietrand gaat nu wel door Leven in Oegstgeest wordt weer duurder Anti-krakers wonen in laboratoriumschool Robot helpt met logistiek. Regio Nieuw politiekorps, nieuw dak Afhandeling kwestie- Willems niet vertraagd Wassenaarse volkstuinders moeten Reyerlaan verlaten Het Innovatiecentrum Den Haag weet er het fijne van. DINSDAG 16 MAART 1993 GERT VISSER. 071-1 -CHEF* JANET VAN O Fietser berooft vrouw van rugzak voorschoten Een 22-jarige vrouw uit Voor schoten is gisterochtend rond kwart over zes op de Papelaan in haar woonplaats beroofd van haar rugzak. De vrouw werd ge passeerd door een man op een fiets, die haar de zak van het lijf rukte. In de rugzak zaten werk- verslagen en enkele cassette bandjes. Straalvliegtuig opengebroken voorschoten Bij een drogist aan de School straat in Voorschoten is gister middag een voor de winkel staand kinderstraalvliegtuig opengebroken. De daders vermoedelijk vijf jongens, die zich na de kraak razendsnel uit de voeten maakten maakten ongeveer 80 gulden buit. Basisscholen Leiderdorp tegen discriminatie Bijna 500 leerlingen van 13 Lei- derdorpse scholen beginnen vandaag aan een project tegen discriminatie. Het project draagt de titel 'Elke vogel zingt zoals hij gebekt is' en is georga niseerd door de werkgroep Lei derdorp tegen apartheid. De ac tiviteiten zijn bestemd voor de leerlingen van de groepen zeven en acht van de basisscholen. Het project bestaat uit een aantal onderdelen. Alle deelne mers krijgen een boekje met opdrachten over het thema dis criminatie. Deze opdrachten moeten zowel individueel als in groepsverband worden uitge voerd. Het boekje bevat tevens informatie over de eigen cul tuur, maar vooral over andere culturen binnen de Nederland se samenleving. Andere onderdelen van het project zijn een theatervoorstel ling en een bezoek aan de ten toonstelling 'Anne Frank' die vanaf 22 april in het Leider dorps gemeentehuis te zien is. Half mei wordt het project afge sloten. Bromfietsen weg uit schuurtjes Uit twee schuren in Leiderdorp zijn gisteren en in het weekein de bromfietsen gestolen. De tweewielers stonden aan de Re sedastraat en de Zijloordkade. Bij de diefstal in de Resedastraat klommen de daders over de schutting en haalden de knop van de deur om de schuur bin nen te kunnen komen. Bij de tweede diefstal werd vermoede lijk een valse sleutel gebruikt, want de politie heeft geen spo ren van inbraak gevonden. Op de bon voor negeren rood Bij een verkeerscontrole op de Wassenaarse Wittenburgerweg ter hoogte van de Zijdeweg zijn gisterochtend 22 automobilis ten bekeurd, die het rode licht negeerden. De politie contro leerde tussen half acht en half negen. Even later werden op de Katwijkseweg tien bekeuringen uitgedeeld aan bestuurders die hun autogordel niet droegen. leiderdorp» Het begint ergens op te lijken met het nieuwe politiebureau aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp. Het 6000 vierkante meter tellende hoodbureau voor het korps Hollands Midden wordt, als alles goed gaat, op 1 juni opgeleverd. „En men houdt nog steeds vol dat we dat gaan halen", aldus een politiewoordvoerder. In het pand gaan een kleine 150 stafleden werken van de nieuwe politieregio, die ruw weg Leiden, de Bollenstreek, Alphen, de Rijn streek en Gouda omvat. De 'klanten' van de politie zullen er de deur niet platlopen, het nieuwe bureau is niet bedoeld als plaats waar aangifte kan worden gedaan van strafbare feiten. Naast de stafleden komen ook recherche en de centrale meldkamer in de nieuwbouw, die is neergezet door aannemersbedrijf Du Prie. De meldkamer 'nieuwe stijl', waar alle radio contact voor de hele politieregio wordt geco ördineerd, draait sinds vorige maand. Nu staat de apparatuur nog in het oude bureau van de rijkspolitie aan de Van der Valk Bou- manweg. In het najaar wordt de hele boel verhuisd naar de Persant Snoepweg. Het pand blijft eigendom van het particu liere Elisabethhof bv, waarin ook Du Prie aan delen heeft. De Rijksgebouwendienst huurt het bureau voor het korps Hollands Midden. Wat er gebeurt met het oude bureau aan de Van der Valk Boumanweg is nog onduidelijk. De Leiderdorpse promotiefirma Felicitas heeft belangstelling voor het pand, maar wil nog geen mededelingen doen over het verloop van de onderhandelingen, foto wim dijkman Veel belangstelling voor 'goedkope' villa's Hoewel er nog geen advertentie in de krant heeft ge staan, hebben zich al vele kopers gemeld voor de tien vil la's en veertien appartementen aan de oever van de Vliet in Voorschoten. Volgens R. Damen, directielid van Hop man Groep BV lijdt het ditmaal geen twijfel dat de bouw van luxe woningen aan de Vlietrand in de nieuwbouwijk Starrenburg doorgaat. voorschoten judy nihof Eerder ketsten woningbouw plannen voor dezelfde plek af bij gebrek aan kopers. De firma Panagro presenteerde al in 1991 plannen voor de bouw van on der meer vier villa's van onge veer een miljoen gulden. Toen de animo hiervoor zeer gering bleek, werd een plan ge maakt voor iets minder dure woningen: de zes huizen zou den per stuk ongeveer acht ton moeten gaan kosten. Ook dit project leverde te weinig reac ties op. Vervolgens ging de gemeente met een andere bouwmaat schappij in zee. De Zoetermeer- se Hopman Groep BV kreeg de opdracht om een ontwerp te maken voor woningen in een nog goedkopere prijsklasse. Het bouwplan van deze firma bestaat uit tien twee-onder- een-kap-villa's en een flatge bouw met veertien apparte menten. De villa's met zeven kamers en twee badkamers kos ten ruim zes ton, de apparte menten variëren in prijs van ruim 3,7 ton tot 6,7 ton. Het ap partementengebouw telt vijf verdiepingen en een half-ver- diepte parkeerkelder. Alle wo ningen bieden uitzicht op het recreatiegebied Vlietlanden. Was er bijna geen belangstel ling voor de huizen van acht ton, de villa's die zes ton moe ten opleveren blijken zeer ge wild. Alleen de bekendmaking al was goed voor vele telefoon tjes. „We hebben al een lange lijst van gegadigden", aldus Da- men van Hopman. Desondanks plaatst het be drijf volgende maand een ciële' advertentie voor de ningen. Dit is volgens de af spraak met de gemeente Voor schoten, die op deze manier zo veel mogelijk mensen een kans wil geven mee te dingen. Als de vraag groter is dan het aanbod, komt er een loting. De mensen die bij de vorige bouwer hadden ingetekend, krijgen wel voor rang. Hopman verklaart de grote belangstelling voor vooral de villa's door de 'gunstige prijs- produktverhouding'. „Zo n gro te woning voor dit geld, daar scoor je mee", aldus Damen. Ook in Zoetermeer waar de firma een project met twaalf vergelijkbare villa's ontwikkel de, liep het storm. „Met één keer adverteren stonden er vier honderd mensen op de stoep." In april gaat de eerste paal voor deze villa's langs de Noord-Aa in Zoetermeer de grond in. oegstgeest liesbeth buitink leiderdorp roy k Het overlijden van burgemees ter A. Bruggeman van Leider dorp heeft geen gevolgen voor de afhandeling van de kwestie- Willems. Het college werkt on der leiding van loco-burge meester C. Huigen door aan een oplossing voor het ontslag van de Leiderdorpse gemeentese cretaris. Willems, die het veld moet ruimen vanwege onvoldoende functioneren, heeft zich inmid dels ziek gemeld. Officieel wordt op het gemeentehuis niet gemeld wat de reden is van zijn afwezigheid. Maar er wordt evenmin ontkend dat Willems zich heeft afgemeld vanwege 'een onwerkbare situatie'. Midden januari lekte uit dat Willems niet langer wordt geac cepteerd als gemeentesecreta ris. Hij zou absoluut niet uit de voeten kunnen met het ge meentebestuur. De advocaat van de secretaris en juristen van de gemeente praten over een afvloeiingsregeling. Bronnen op het gemeentehuis hebben ge zegd dat wordt onderhandeld over een bedrag van 1,3 miljoen gulden voor Willems. Hiermee zou in één keer zijn wachtgeld worden afgekocht. Hoewel de affaire bij vrijwel alle discussies rond bezuinigin gen in Leiderdorp opduikt, hou den college en raad tot nu toe stijf de kaken op elkaar over de afhandeling van de zaak. Storende steigers moeten weg De Warmonder W. van der Geest moet de aanlegsteigers in de Ringsloot bij de Was- beeklaan weghalen. Met die uitspraak heeft de Raad van State de provincie, die Van der Geest al eerder had bevolen de steigers te verwijderen, gelijk gegeven. De provincie verbiedt in de Ringsloot bij de Hemmeerpol- der aanlegsteigers, 1 omdat daardoor de 'grote landschap pelijke waarden' van het wa tergebied zouden worden ver stoord. Van der Geest vindt dat de Ringsloot geen bijzon dere waarde heeft en dat de steigers niet storend zijn. Vol gens hem dragen ze juist bij aan de recreatieve mogelijkhe den in het gebied. Bovendien verliest hij bij verwijdering van de steigers inkomsten, omdat hij er watersporters de gele genheid geeft aan te meren. De rioolrechten en de on roerend-goedbelas- ting (OGB) in Oegstgeest gaan omhoog. De ge meente wil daarmee de uitgaven voor dit jaar dekken, die hoger uitvallen dan was verwacht. De rioolrechten stijgen met vijftien procent, wat Oegstgeest 70.000 gulden oplevert. De OGB gaat met 1,5 procent omhoog, goed voor 50.000 gul den extra inkomsten. Daarmee worden de ge meentelijke belastingen nog hoger in Oegst geest, dat al één van de duurste gemeenten in de regio is. De stijgende rioolrechten dienen om het on derhoud aan de riolering te kunnen betalen. De hogere opbrengst van de OGB gaat naar de afre kening van de mislukte vuilverbranding in Leidschendam, waaraan Oegstgeest in totaal ruim 2.190.000 gulden moet meebetalen. Uit de voorjaarsnota blijkt dat het gtyneente- bestuur nog een lange lijst met wensen heeft voor volgend jaar. waarvoor maar 400.000 gul den is. De wensen betreffen vooral dringende vervangingen. Zo moeten de voetbalvereniging Oegstgeest en de korfbalvereniging op sport park De Voscuijl aan de Van Houdringelaan nieuwe kleedruimten krijgen. Bovendien wor den de velden gerenoveerd! Het college wil ook geld uittrekken voor het akoestisch onderzoek voor de geluidschermen aan de A44, die op het viaduct bij Buitenlust moet komen. Het fietspad bij boerderij Haas- wijk moet worden opgehoogd en als hét aan het college ligt wordt ook wat gedaan aan de plas sen die bij regen altijd onder het viaduct onder de Haaswijklaan liggen. 'Het is een mooi, vrij leven wassenaar voor botanici. Over verplaatsing van de volkstuintjes naar een een ander gebied wordt nader overleg gevoerd met de WW. De opheffing van de volks tuintjes aan de Reyerlaan is een grote teleurstelling voor de WW. De vereniging wilde de tuintjes aan de Reyerlaan graag behouden vanwege de goede bereikbaarheid en de schappe lijke prijs. De tuinders kunnen echter weinig beginnen tegen het besluit van B en W van Was senaar, omdat het terrein ook volgens het bestemmingsplan een openbaar groengebied moet zijn. De volkstuintjes aan de Wasse naarse Reyerlaan moeten defi nitief weg. Voor de tuintjes komt een openbaar groenge bied in de plaats. Het college wil de volkstuinders van de WW (Wassenaarse Volkstuinders Vereniging) uiterlijk 1 januari 1998 de huur opzeggen. Met de aanleg van een groengebied wil het college de lijn volgen die in het Wassenaarse landschaps plan wordt aangegeven. In het plan, dat in het najaar ver schijnt, wordt het gebied be trokken bij duingebied Berkhei- de, een bekend studiegebied Wilt u ook uw produktieproces verbeteren? Neem dan a 0 v a contact op met het Innovatiecentrum Den Haag. Dat geeft elke ondernemer in het midden- en kleinbedrijf objectief en praktisch advies over toepassingen vanh n* (nieuwe) technologie in produkten en produktieprocessen. Bel voor - gratis - advies en/of documentatie: 070-3795730. leiderdorp wilfred simons Veel Leiderdorpers denken dat de voormalige dependance van de Leidse Hogeschool aan de Leiderdorpse Geerlaan gekraakt is. Niets is echter minder waar. De acht bewoners huren het ge bouw via de Haagse stichting Ad Hoe Beheer en zitten daar in feite 'antikraak'. Zolang make laardij Proper het pand niet ver koopt, mogen de bewoners er blijven wonen. „Dat duurt dus nog wel vijf jaar", schat bewo ner Fabio Maffioli (44). „Nie mand wil het kopen zolang niet duidelijk is of de A4 wordt ver breed of dat de TGV hier komt." Stichting Ad Hoe Beheer zoekt bewoners voor leegstaan de scholen, woonhuizen en kantoren in heel Nederland. Volgens woordvoerder Jan-Erik de Jooden heeft Ad Hoe op dit moment 300.000 vierkante me ter ruimte in portefeuille, waar onder de voormalige school. Hij heeft nog nooit hoeven adverte ren: „Makelaars en overheidsin stellingen weten ons te vinden." En de bewoners ook, want Ad Hoe heeft een wachtlijst van 75 mensen die wel een tijdje in een schoollokaal, een villa of een oud kasteel willen wonen..„Het loopt echt storm, voorlopig ne men we niemand meer aan." Maffioli woonde lange tijd in de Verenigde Staten en in Bel gië. Toen hij in Nederland te rugkwam, kon hij niet zo gauw een woning vinden. Stichting Ad Hoe bood uitkomst. „Ik ben De Jooden mijn leven lang dankbaar voor deze oplossing. Bovendien is het hier goedkoop, ik betaal alleen een symbolisch huurbedrag." Dat zijn 'huis' pal aan de A4 staat, deert hem niet. Hij ziet er zelfs wel een voordeel in. „Ik ben kunsthandelaar en moet voor mijn beroep nog al eens' in Amsterdam zijn. Vanaf hier ben ik er zó." Als makelaardij Proper het ge bouw verkoopt, moet Maffioli er op stel en sprong uit. Ook dat maakt hem niet veel uit. Hij ver wacht via Ad Hoe wel weer iets anders te vinden ('bij voorkeur in Amsterdam') en bovendien: „Het hele leven is een pelgrima ge" Leegstaande panden die er wat verwaarloosd uitzien, trek ken nogal eens criminaliteit aan. Daarover maakt Maffioli zich wel zorgen: „Gelukkig is er tot nu toe niets gebeurd. Deze buurt is echt heel keurig." Wel kwamen er al op de tweede dag dat hij er woonde een paar agenten kijken. „Ik moest ze er van overtuigen dat wij hier wer kelijk legaal wonen." Ook bracht een lid van de Centrum Democraten Maffioli en zijn medebewoners een bezoek: „Die kwam echt eens kijken wat er hier voor volk zat. Hij had een smoes dat hij iets wilde doen om de woningnood onder Nederlandse jongeren tegen te gaan. Toen hij begon af te ge ven op minderheden hebben we 'm er gewoon uitgezet." In de voormalige laboratori umschool wonen nu onder meer studenten fotografie, een industrieel ontwerper en een modestudente. In één van de lokalen hebben de fotografen een studio ingericht, terwijl een toiletruimte is omgebouwd tot een donkere kamer. Ad Hoe Be heer heeft gezorgd voor een kookruimte. De Jóoden: „Kan toren hebben meestal geen keu kens of douches. Wij hebben een loodgieter in dienst die die voorzieningen aanlegt. Als de eigenaar het gebouw verkoopt, halen wij alles weer keurig weg." Ad Hoe Beheer zet niet zo maar iedereen bij elkaar. Het moet 'klikken'. Maffioli was de eerste bewoner. „De anderen zijn eerst kennis komen maken en Ad Hoe heeft gevraagd of wij die mensen in ons gebouw wil den hebben. Af en toe eten we samen en we komen regelmatig bij elkaar over de vloer. Toch gaal iedereen hier zijn eigen gang. Het is een mooj, vrij le ven." Fabio Maffioli: „Het hele leven is een pelgrimage." FOTO HIILCO KUIPUfS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15