Paus kan eenheid onder bisschoppen bevorderen Kerk Samenleving Zonsopgang boven Erfurt Pluim voor vrouwvriendelijke hervormden in Gelderland ,g" DINSDAG 16 MAART 1993 redactie: dick van der plas, 071-161421 HET WEER ROB GROENLAND erfurt De opgaande zon boven de monumentale kathedraal (links) e reel op. BOES COLOFON Weerproject op school Onder leiding van Pim Groenendijk houdt groep 7 van de Coligny- school in Katwijk aan Zee deze week een project over "het weer'. Dit project werd gisterochtend door schrijver dezes gestart met een dia-show over het weer. waarbij een overvloed aan vragen volgde over de meest uiteenlopende on derwerpen binnen de meteorologie. Het is me overigens opgevallen dat 10 of 11-jarige kinderen bijzonder scherpe en slimme vragen kunnen stellen. De meeste indruk bij de kinderen maakte toch wel het ver schijnsel tornado, dat een onvoor* stelbare verwoesting kan achterla ten. Een meisje uit de klas is zelfs ooggetuige geweest van een aantal windhozen in het (recente) verle den. De leukste vraag die de kinde ren aan mij stelde luidde: 'wat heb je nu precies buiten de de damp kring (in de ruimte dus)?' Deze week houden de kinderen zich op een praktische manier be zig met verschillende aspecten van het weer. Ze gaan proberen een vochtigheidsmeter te bouwen met behulp van een mensenhaar. De haar verandert van lengte bij een zich wijzigende luchtvochtigheid en dit kan vervolgens op een wijper worden overgebracht. Verder leren ze de windrichtingen windsnelheid te bepalen en wordt een barometer geïntroduceerd om meer gevoel voor de luchtdruk te krijgen. Ook wordt het actuele weer ter plaatse in Katwijk aan Zee op een speciaal ontworpen formulier ingevuld. Ons weer in de regio was gistermid dag. voorlopig voor de laatste maal. uitmuntend te noemen. Afgezien van een smalle kuststrook werd het overal landinwaarts warmer dan 14 graden, met toppers van 17 graden in Leiden en directe omgeving. De hoogste temperatuur in Nederland bedroeg bijna 20 graden en werd in Gelderland gemeten. Bij het ruimen van de stroming van zuidwest naar meer west. koel de het later in de middag vanuit het westen wat af. Ook verscheen er op drie tot vijf kilometer hoogte schapenbewolking, wat een eerste indicatie vormde voor ander weer. De komende dagen wordt ons weerbeeld geheel bepaald door een westelijke luchtstroming, echter de actieve regengebieden trekken voorlopig op een veilige afstand door het noorden. HET WEER IN EUROPA HEINZ M££ M/£ T W-£6-l OP£fJ AN-C*£-£-S *T-aM J-£ KORTWEG IA' Shaddai Het koor 'Le Shaddai' treedt komende zondag op tijdens de dienst var de Baptisten gemeente Alphen aan den Rijn. Het interkerkelijke ge zelschap. afkomstig uil Zeist, is ontstaan uit een groep ou ders van kinderen die in een kinderkoortje zongen. Het volwassenenkoor telt inmid dels 45 leden die onder lei ding van Hinke Tjallingii overwegend Nederlandse lie deren zingen. Voorganger in deze dienst in de Triomfator kapel aan de Molenwerf- straat 1 is de evangelist H. van Dorp. De aanvang is 18.30 uur. Moker Pater M. van Emmerik, mis sionaris, is morgenmiddag te gast in het programma van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. De overdenking is dit keer van pastor G. Kes- ter uit Oegstgeest. De uitzen ding duurt van 16.30 tot 17.00 uur en wordt komende zondag herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Moker is te ontvangen via de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Open ochtend De open ochtend voor vrou wen in Oegstgeest staat op 26 maart in het teken van ge loven. Lies Drop spreekt over het thema 'geloven, traditie of relatie' en gaat in op de vraag hoe het geloof kan gloeien tot een relatie tussen God en mens. Het doel van de open ochtenden is het sti muleren van het gesprek over allerlei geloofs- en le vensvragen tussen vrouwen van alle leeftijden en uit ver schillende kerken. De bijeen komsten worden gehouden in 't Groot-Proffijt aan het Boerhaaveplein 13 in Oegst geest en duren van 9.15 tot 11.15 uur. De toegang is gra tis en voor oppas wordt ge zorgd. Voor meer informatie kan contact worden opgeno men met Marjolein Baron- ner-Pieterse (071-174377). Centraal leerhuis Het bijbelboek Exodus wordt op 29 maart besproken tij dens de tweede bijeenkomst van het Centraal Leerhuis in een zaal van de Goede Her derkerk in AJphen aan den Rijn. De eerste bijeenkomst was op 8 maart. Spreker is drs. H.J. Huyser uit Utrecht, de nieuwe predikant voor Kerk en Israël. Er wordt on der meer aandacht besteed aan het verhaal van de uit tocht uit Egypte en aan het pascha, de Joodse paasvie ring. De toegang is gratis en tegen een kleine vergoeding kan een samenvatting van de avonden worden besteld. De Goede Herderkerk staat aan de Ten Harmsenstraat 16 en de aanvang van de bijeen komst is 20.00 uur. Aangepaste dienst De afdeling Katwijk en om streken van Philadelphia (de landelijke protestants-chris telijke vereniging van ouders en vrienden van het afwij kende kind) houdt komende zondag (21 maart) een aan gepaste gezinsdienst in de Maranathakerk aan de Pool- ster 2 in Katwijk. De preek wordt verzorgd door domi nee W.Chr. Hovius en gaat over 'Zie uw Koning'. Dit geldt in het bijzonder voor Ingrid Schuier, die in deze dienst wordt gedoopt. De dienst begint om 15.00 uur. Secretaris Gereformeerde Bond pleit voor nieuwe levensstijl utrecht anp Secretaris ir. J. van der Graaf van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk pleit voor een nieuwe le vensstijl, een nieuwe omgang met de schepping die 'ons nog steeds van Godswege wordt toevertrouwd'. Eerherstel van de zondag als rustdag past in het streven naar behoud van het leefmilieu. Als de hele samenleving weer eens zicht zou krijgen op het echte karakter van de zondag, zou er al een geweldig element van rust intreden in onze samenle ving, wat het milieu ten goede zal komen, meende Van der Graaf. Tijdens een studiedag over de integratie van het milieuvraag stuk in het kerkelijk leven be klemtoonde Van der Graaf dat van christenen eerbied voor het leven wordt gevraagd. Die eer bied betreft de mens in zijn pril le wording, maar ook in het eindstadium van zijn leven en heeft evenzeer betrekking op de omgang van de mens met die ren. De mens mag heersen over de werken van Gods handen, maar hij moet dat doen met be heersing. De mensen past een schuld belijdenis omdat zij op onver antwoorde wijze zijn omgegaan met de mogelijkheden die God ons schonk, meende Van der Graaf. Zo'n schuldbelijdenis past ook bij de technische ver woestingen die de mens ten aanzien van de aarde op gang heeft gebracht. ,,Het materialis me heeft aan alle kanten toege slagen. We hebben de schep ping opgevreten", zei de secre taris van de Gereformeerde Bond. Enige jaren geleden drong de voorzitter van de Bond, ds. C. van den Bergh, er bij de predi kanten in de rechterflank van de Hervormde Kerk op aan meer aandacht te schenken aan een verantwoord beheer van natuur en milieu. De kerk wordt niet alleen gediend door bekeerde dominees, maar ook door be keerde economen en ingenieurs en godvrezende artsen, veehou ders en landbouwers, zei Van den Bergh. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Leusden: B. Elengate Huizen (deelgem. De Goede Herder). Bedankt: voor Berkel en Rodenrijs (toez.): T.A. Eijsenga te Dordrecht. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: mevr. B.E. van Pelt, Hemony- laan 10/2,1074 BG Amsterdam, tel: 020-6799709. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: mevr. E. Baars, Spaarne 207,2011 CG Haarlem, tel: 023-355782; J.G. Kemperman, B. Zweersstraat 112324 VE Leiden, tel: 071-763810. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Zuidwolde (Gr.): P.J. Mulder, kandidaat te Kampen; te Naaldwijk: C.A. Streefkerk te Gies- sen-Rijswijk(N.Br.). Beroepbaar: ds. G.L. Kruizinga, voor heen pred. van de Unie van Bapt. Ge meente, werkz. als g.v. in verpleeg huis Tamarinde te Utrecht, Rubi- condreef 8. 3561 JC Utrecht, tel. 030-628452. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Bergschenhoek: M. Tel. kandidaat te Harderwijk die bedankte voor Broek op Langedijk, voorCreil i.c.m. Nagele, voor Droge- ham, voor Loppersum i.c.m. Wes- teremden en voor Roodeschool. Bedankt: voor Dronten-Zuid: R. de Graaf te Rouveen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Waarde: Th. van Stuij- venberg te Middelburg-Centrum. Bedankt: voor Nijkerk: Chr. van der Poel te Yerseke. GEREF. GEMEENTEN in NED. Bedankt: voor De Beek-Uddel: J. Roos te Chilliwack (Canada). Paus Johannes Paulus II, die in januari de Nederlandse bisschoppen tot volledige eensgezindheid aanspoorde, kan daaraan zelf het meeste bijdragen. Met de vacatures in Breda, Roermond en Rotterdam moet de paus in drie van de zeven diocesen een nieuwe bisschop benoemen. Binnen twee maanden verliest de Nederlandse Kerkprovincie mgr. Gijsen, de bisschop die de meeste weerstanden opriep, en mgr. Bar, die wegens zijn open heid 'de ideale bisschop' werd genoemd. Vorig jaar april dien de bisschop Ernst zijn ontslag in toen hij 75 jaar werd. Boven dien is de gezondheid van bis schop Möller van Groningen zodanig dat hij twee maanden geleden niet in staat was het ad limina-bezoek (het verplichte bezoek van de bisschoppen aan Rome) af te leggen. Het is niet uitgesloten dat binnen afzien bare tijd een vierde bisdom va cant wordt. De eenheid onder de Neder landse bisschoppen heeft zwaar onder het benoemingenbeleid geleden sinds er vanaf de jaren '70 bijna uitsluitend conserva tieve bisschoppen werden aan gesteld. In 1970 A.J. Simonis in Rotterdam; in 1972 J.M. Gijsen in Roermond; als uitzondering op de regel in 1976 kardinaal J. Willebrands in Utrecht; in 1983 Simonis in Utrecht; in 1983 R.Ph. Bar in Rotterdam, die aanvankelijk als een conserva tieve bisschop werd gezien; in hetzelfde jaar H. Bomers in Haarlem en in 1985 J.G. ter Schure in Den Bosch. In 1980 riep de paus alle Ne derlandse bisschoppen naar Rome. Tijdens een bijzondere bisschoppensynode moest de onderlinge eenheid worden hersteld. Hoewel de bisschop pen na drie weken enthousiast uit Rome terugkwamen, bleek spoedig dat er van een grotere eenheid wefnig was terechtge komen, zoals kardinaal Wille brands een jaar later erkende. Gijsen liep vast en moest twee jaar geleden na een interventie van de toenmalige nuntius een groot deel van zijn bevoegdhe den afgeven. Begin dit jaar trad hij 'om gezondheidsredenen' af. Simonis en Bar schoven op naar respectievelijk voorbij het mid den. Bomers en Ter Schure hebben niet geringe problemen met de priesters en een groot deel van de gelovigen in hun bisdom. Kardinaal Simonis zou vol gens betrouwbare bronnen tij dens het ad limtna-bezoek de paus hebben gevraagd in Breda een opvolger te benoemen die acceptabel voor de meerderheid van de gelovigen is. Dat is voor deze paus, in ieder geval bij de vier benoemingen in Neder land, nog nooit een criterium geweest. Een andere reden waarom de paus, wijs geworden door het fiasco in Roermond, niet op nieuw uiterst behouden bis schoppen zou kunnen benoe men, is gelegen in de constate ring van Simonis dat de paus de Nederlandse Kerkprovincie niet langer in een uitzonderingspo sitie plaatst. De paus ziet de problemen waarmee de RK Kerk in Nederland kampt, in de context van de Europese kerk. Bovendien staat de kerk een 'le gitieme pluriformiteit' toe, zei Simonis na aflooop van het ad limina-bezoek. Of deze paus voor een tweede maal Nederland zal bezoeken, is de vraag. Hij laat volgend jaar een mogelijkheid voorbij gaan als hij alleen naar België gaat, terwijl in 1985 nog alle Benelux- landen werden aangedaan. Dat was kort na de benoeming van Ter Schure, waar heftig tegen was geprotesteerd. De geringe opkomst, vooral de lege straten in Den Bosch, sprak boekdelen. De paus kan zelf gunstiger voorwaarden voor een tweede bezoek aan Nederland schep pen als hij ingaat op de sugges tie van kardinaal Simonis: bis schoppen die voor de meerder heid acceptabel zijn. De een heid onder de Nederlandse bis schoppen zal daar zeker niet onder lijden. Het hervormd maatschappelijk activeringswerk in Gelderland is onderscheiden met de pluim voor vrouwvriendelijk perso neelsbeleid binnen de landelijke en provinciale organen van de Nederlandse Hervormde Kerk. De pluim werd uitgereikt door de commissie vrouwenzaken van de hervormde raad voor de personeelsaangelegenheden. prijs wegens haar poging om in een vacature een allochtone vrouw te kunnen benoemen. Enkele vrouwen uit de betref fende groep solliciteerden, maar zij trokken zich om verschillen de redenen terug. De stichting besteedt in haar werk vooral aandacht aan armoede, sociale zekerheid en de multi-etnische samenleving. Behalve de Gelderse stichting werden mevr. M.B. Jongeneel- Touw, voorzitter van de raad voor de zending, en de generale synode voorgedragen door de personeelsleden van de Her vormde Kerk. Jongeneel-Touw voor de manier waarop zij vrou wen hier en in de Derde Wereld zichtbaar maakt en de synode omdat die het streven om voor hogere functies voorrang aan vrouwen te geven in praktijk bracht met de benoeming van mevr. A.W. Wamsteker-Meijer uit Leiden tot secretaris algeme ne zaken. Paus vervangt omstreden nuntius bern ki pa Paus Johannes Paulus II heeft in Zwitserland een omstreden nuntius vervangen wiens naam te veel met de uiterst conserva tieve bisschop Haas van Chur was verbonden. In de plaats van mgr. Edoardo Rovida, die nun tius in Portugal wordt, komt de Duitse Curiediplomaat Karl-Jo- sef Rauber. De 58-jarige Rauber inventariseerde twee jaar gele den de tegenstellingen in de Zwitserse RK Kerk. Hij liet het Vaticaan weten dat het drin gend nodig was dat er werd in gegrepen. X bewolkt 5^ «gen £^5 opkl». op- overwegend a ongeveer 8 t binnenland s lichte vorst. Tamelijk veel bewolking m nu en dan regen. In de mddagen af en toe zon. /laxima van 5 graden in het noorden tot 10 graden j Nachts plaatselijk lichte vorst. Denemarken: n vandaag be wolkt en nu en dan lichte regen, ook morgen. Maxi- a ongeveer 10 graden. Engeland, Schotland, irland: d. Wales en Ier land wolkenvelden, af en droog. In Schotland meest bewolkt en nu en dan regen. Middag- temperatuur van 10 graden op de Schotse hooglanden tot 15 graden bij België en Luxemburg: n vandaag bewolkt en mo gelijk wat regen. Morgen enkele opkla ringen. Maxima ongeveer 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Geleidelijk meer wolkenvelden en in het uiterste noorden kans op wat regen. Naar het zuiden toe meer zon en droog. Maxima van 12 graden in het noorden tot 17 in het midden. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon en warm Droog. Maxima oplopend tot 25 graden in het binnenland, bij zee enkele graden lager. Madeira: Vrij veel bewol- enkele buien, later mogelijk met Maxima 18 tot 21 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: vandaag aan de noordelijke cos- s bij Barcelona eerst nog kans op een bui. Verder perioden met zon, droog en i het binnenland warm. Maxima in het noorden en langs de Costa's oplopend tot rond de 20 graden, in Andalusië tot 25 graden. Canarische Eilanden: Wis selvallig en half tot zwaar bewolkt weer !t enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima rond 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke perioden met zon en droog. Maxima oplopend naar 28 gra den. Tunesië: Steeds meer zon en droog. Maxima in Tunis rond 18 graden, verder zuidwaarts enkele graden hoger. Zuid-Frankrijk: Zonnig en droog maar vandaag bij Per- pignan eerst nog kans op een enkele bui. Maxima 18 tot 21 graden. Mallorca enlbiifa: loop yan vandaag en morgen zon- n droog. Maxima oplopend tot on geveer 20 graden. 5s L lagcdruk H hogedruk Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 17 MAART 1993 Zon-en maanstanden Zon op 06.48 zon onder 18.44 Maan op 04.08 Maan onder 12.53 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.53 Laagwater 5.51 en 18.45 Den Helder Rotterdam Twente Budapest Bordeaux Brussel wolkenvelden. In de Povlakte plaatselijk hardnekkige mist. Maxima 14 tot 17 graden, in hardnekkige mist beduidend lager. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog, op Kreta kans op i buitje. Maxima op de Ionische Ei landen ron& 16 graden, elders iets la ger. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en vooral in de mid dag en avond mogelijk een bui. Maxima- op Cyprus en langs de Turksp zuidkust ongeveer 16 graden. Duitsland: Vandaag vanuit het westen toenemende bewolking, m het noorden gevolgd door vat regen. In het zuiden nog af en toe :on. Morgen steeds meer opklaringen. Maxima ongeveer 12 graden in het noor- i, rond 15 graden in het zuiden. Zwitserland: Zonnig. In de dalen kans op mist. Mor- n en noorden enkele wolkenvelden. Temperatuur op 2000 neter in de middag vandaag rond het mespunt, morgen enkele graden daar- joven. Middagtemperatuur in veel dalen rond 15 graden. Oostenrijk: Zonnig. In de dalen kans op mist. Mid dagtemperatuur op 2000 meter oplo- Tokyo waar bew.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14