Bisdom kan 'iemand zoals Bar' weer goed gebruiken Kerk Samenleving 'Hij was een wonderlijk goede man' Warmte golfje afgesloten L f f MAANDAG 15 MAART 1993 DICK VAN DER PLAS. 071 -1 BUITENLAND KORT Feminisme De feministische theologie probeert het christendom te redden ten koste van het jo dendom. Door te beweren dat de joden het patriarchaat hebbpn ingevoerd, proberen de christelijke feministes het jodendom verantwoordelijk te stellen voor het seksisme in het christendom. Deze mening verdedigde de jood se theologe Susannah He- schel in een lezing in Berlijn. Heschel, die doceert aan de universiteit van Cleveland in de Verenigde Staten, maakte kprte metten met de opvat ting van sommige feministi sche theologes dat Christus zich als 'feminist' tegen het patriarchale jodendom heeft gekeerd. Zij vindt het vol strekt onbelangrijk of Jezus feminist was. „Als wij ons daarmee moeten rechtvaar digen, hebben wij het pro bleem niet begrepen." Libanon De regering van Libanon heeft paus Johannes Paulus II officieel uitgenodigd voor een bezoek, opdat hij 'zich persoonlijk een beeld kan vormen van de situatie in dit land in het kader van het vre desproces in het Midden- Oosten'. In Libanese rege ringskringen werd afgelopen vrijdag bekendgemaakt dat president Elias Hrawi de uit nodiging heeft overgebracht aan de voorzitter van de pau selijke congregatie voor de oosterse kerken, kardinaal AchilleSilvestrini. Programma's Rooms-katholieken hebben de plicht te protesteren tegen 'moreel verwerpelijke' pro dia, meent paus Johannes Paulus II. Tegenover de le den van de pauselijke media raad zei de paus dat de gelo vigen zich vooral moeten verzetten tegen programma's 'die de persoonlijke en open bare rechtschapenheid en de heiligheid van het gezinsle ven bedreigen'. De kerk moet van de programmamakers eisen dat zij in plaats daar van programma's maken die opkomen voor eenheid, vre de, deugdzaamheid en echte broederlijke liefde. Zaligverklaring De oprichter van het Simon Wiesenthalcentrum in Los Angeles, rabbijn Marvin Hier, heeft zich gekeerd tegen de zaligverklaring van paus Pius XII (1939-1958). Die paus heeft Hitler nooit direct aan gevallen en tijdens de Twee de Wereldoorlog niet één keer het woord 'jood' ge bruikt, aldus Hier, die schrif telijk bij paus Johannes Paulus II heeft geprotesteerd. Na zoveel jaar wetenschap pelijk onderzoek is het Vati- caan 'niet tot het inzicht ge komen dat de jodenvervol ging een hinderpaal voor de zaligverklaring is'. Antisemitisme De verenigingen voor joods- christelijke samenwerking in Duitsland verwijten de poli tieke partijen dat zij bijna niets doen tegen het antise mitisme. Doordat de partijen zich voornamelijk met zich zelf bezighouden, laten zij de in het nauw geraakte bevol kingsgroepen over aan de magogen, zoals de verkie zingswinst van de Republika- ner in de deelstaat Hessen 'vorige week heeft aange toond. Dekenaten in Leidse regio geschokt door vertrek bisschop van Rotterdam „De opvolger van Bar? Dat moet iemand zijn zoals Bar." Treffender kan coör dinator A.M. Schugard-van den Enden van het deke naat Leiden haar respect voor de afgelopen zaterdag afgetreden bisschop van Rotterdam niet onder woorden brengen. En de collega's van de dekenaten in de Bollenstreek en Al phen aan den Rijn zeggen het haar na. Met het ver trek van R.Ph. Bar verliest het Bisdom Rotterdam een kerkleider met een open oor en een open oog voor veranderingen en vernieu wingen, iemand die altijd de dialoog aanging en niet bang was om zijn nek uit te steken. LEIDEN» DICK VAN DER PLAS VERVOLG VAN BINNENLANDPAGINA De vertegenwoordigers van de dekenaten in Leiden en de regio reageren zonder uitzondering geschokt op het besluit van de bisschop om na een periode van 'psychische oververmoeid heid' zijn ontslagaanvraag bij de paus in te dienen. Deken J.J. de Graaf van het dekenaat Alphen aan den Rijn kreeg de afgelopen weken al enkele signalen dat Bar wel eens niet van zijn ziek teverlof zou kunnen terugkeren. „De bisschop was echt afge tobd", zegt hij. Die indruk had ook pastoor J.G.J. Straathof, de ken van de Bollenstreek. „Het werd hem echt allemaal te veel. De man heeft zich de afgelopen jaren zo enorm ingezet. En dan is het op een gegeven moment op." Straathof noemt het vertrek van Bar 'heel verdrietig'. „We hadden een goede bisschop aan hem. Door zijn manier van op treden en het openstaan voor iedereen was hij echt iemand die banden kon leggen, zelfs met groepen die er hele andere gedachten op na hielden." Door die open dialoog heeft Bar enorm veel mensen voor zich gewonnen, meent Straathof. „Toen hij kwam was hij toch een beetje een buitenstaander, een vreemde eend in de bijt. Nu is hij één van ons geworden." Coördinator Schugard van het dekenaat Leiden heeft Bar Bisschop R.Ph. Ban iemand die altijd de dialoog aanging en nooit bang vooral leren kennen als een hele meelevende bisschop, juist in een periode dat de (personele) problemen zich voor de paro chies in de stad opstapelden. 'Ik lijd mee met Leiden', zei de bis schop onlangs nog tijdens een vergadering van het college van hoofdredacteuren. „Dat is ty pisch Bar", reageert Schugard. „We wisten allemaal dat ook hij geen blik priesters kon optrek ken om de problemen op te los sen, maar het was wel iemand die altijd bereid was om over andere oplossingen te spreken. En daar deed hij zelf ook heel creatief in mee. We waren heel blij met hem." Het geplande bezoek dat de nu afgetreden bisschop deze week aan de dekenaten in deze regio zou brengen, wordt nu overgenomen door de vicaris sen die zijn taken tijdelijk waar nemen. Schugard verwacht niet dat het zoeken naar oplossin gen voor de problemen waar mee bijvoorbeeld Leiden kampt, hierdoor verder wordt bemoeilijkt. „Tijdens dergelijke bezoeken wordt het beleid for meel niet gemaakt", zegt zij. Enige ongerustheid bestaat er in de dekenaten wel over de ter mijn waarbinnen een opvolger van Bar kan worden benoemd. Zeker nu er drie posten in het episcopaat vacant zijn, is de verwachting dat de nieuwe bis schop van Rotterdam nog wel een tijdje op zich zal laten wachten. „Het mooiste zou zijn als er iemand komt die in de sfeer van Bar zou kunnen wer ken", hoopt pastoor Straathof. Voor deken De Graaf van Al phen betekent dat niet alleen iemand die in staat is de dialoog aan te gaan, maar ook iemand die over een heel persoonlijk ei gen geloofsleven en spirituali teit beschikt. „Hij moet mensen in het geloof kunnen bemoedi gen en kunnen aangeven op welke manier de kerk aan de toekomst moet bouwen", legt hij uit. Haar opmerking dat de nieu we bisschop 'iemand zoals Bar' moet worden, onderbouwt co ordinator Schugard met: „Een beetje ruimdenkend, vooruit strevend en bereid om mee te denken met de mensen die sa men de kerk vormen." NOORDWUKERHOUT» „Heer, geef hem liefde, geef hem Uw nabijheid." Pastoor J. Kerklaan van de Noordwijker- houtse St. Jozef-parochie grijpt tijdens de eucharistieviering op zaterdagavond de voorbeden aan om stil te staan bij het ver trek van R.Ph. Bar. Een aantal kerkgangers heeft uit de krant al vernomen van het besluit van 'hun' bisschop, maar wordt nu ook officieel op de hoogte ge steld. Het tienerkoor speelt een be langrijke rol in de eucharistie viering, die rond het thema 'de bron van levend water' is opge bouwd. De jongeren zingen lie deren op eigentijdse muziek en worden ook bij andere onder delen van de dienst ingescha keld. Het thema wordt ruim uit gelegd. Er is veel aandacht voor het milieu, maar ook voor de si tuatie in de kerk. „In een kerk die fnensen bevoogt, is de bron uitgedroogd. In een kerk die wetten stelt, wordt de mens bekneld. In een kerk die zeker weet, kan de geest niet waaien", draagt één van de tieners voor. Tegen het eind van de viering pakt pastoor Kerklaan de brief die namens de vicarissen aan alle parochies is gestuurd. Daar in staat dat Bar, die enkele we ken geleden al besloot tot een 'rustperiode', niet meer was op gewassen tegen de inspannin gen van het bisschop-zijn. „Hij heeft uiteindelijk de Heilige Va der geschreven om ontheffing van zijn taak", citeert de pas toor uit het schrijven van de De 'bisschop van de dialoog', die 'een gesprek kon voeren met een minister, maar eveneer met een parochiaan op een pa rochie-avond of een zieke in Lourdes', heeft de tol voor die dialoog moeten betalen. „De bisschop had ook zijn beperkin gen en gebreken: één daarvan was dat hij geen 'nee' kon zeg gen", aldus de brief. „Hij had steeds een overvolle agenda met vieringen, spreekbeurten en afspraken. Dat heeft enorm veel van hem gevergd." Met instemming leest pastoor Straathof voor dat het vertrek van Bar een groot verlies is voor het bisdom Rotterdam en de hele Nederlandse kerkprovincie. Hij heeft ook nog een persoon lijk toevoeging. „Onze bisschop heeft als land in een Jappen kamp gezeten. Die traumati sche ervaring komt vaak óp la tere leeftijd terug. Tijdens de reis naar Cambodja die hij met kerst als legerbisschop maakte, werd alles weer opgerakeld. Lie ve mensen, laten we hopen en bidden dat hij er weer bovenop komt. Hij was voor ons een wonderlijk goede man." De dienst wordt door het tie nerkoor besloten met een lied. „AHe mensen bidden om de dag, dat God inspeelt op hun vragend hart: God zie mij aan, ik roep uw naam, ik voel me soms zo leeg en eenzaam staan. Ik ben nabij, zo antwoordt Hij, als jullie voor elkaar wat liefde zijn." 'Open bisschop met duidelijke opvattingen' Een bisschop met duidelijke ei gen opvattingen die zijn beleid op een open manier probeerde door te voeren. Zo omschrijft secretaris J.J. Bol van de Vereni ging van Pastoraal Werkenden (VPW) in het bisdom Rotterdam de afgetreden bisschop Bar. Bol, pastor in de binnenstad van Leiden, noemt Bar een sympathieke bisschop die met hart en ziel voor de gelovigen in het bisdom heeft gewerkt. Hij heeft de indruk dat de VPW en de bisschop de laatste jaren meer waardering voor elkaar hebben gekregen, al bleven ze onder meer over de taken van de pastoraal werk(st)ers met el kaar van mening verschillen. Bar kreeg steeds meer waarde ring voor hun werk maar be sloot vorig jaar het algemene doopverlof dat hij de pastoraal werk(st)ers gaf, in te trekken. Bol hqopt op een opvolger die evenals als Bar voldoende open is om de gelovigen te helpen bij hun 'zoektocht in het geloof en tegelijkertijd de band met de wereldkerk te behouden. Hij hoopt dat' de nieuwe bisschop 'iets meer' dan de afgetreden bisschop de waarden en opvat tingen die onder de gelovigen in het bisdom Rotterdam leven, doorgeeft aan de wereldkerk. Raad van Kerken: 'Bar was de ideale bisschop' AMSTERDAM ANP „Voor mij was Bar de ideale bis schop", zegt de secretaris van de Raad van Kerken in Neder land, ds. W.R. van dér Zee. Het aftreden is 'een ramp, echt een ramp'. Het is volgens Van der Zee vooral persoonlijk een hele zware slag voor Bar om op deze leeftijd te moeten ophouden, vooral als je nog zoveel ideeën hebt als hij. Bar was altijd voor de dialoog, zegt Van der Zee. „Hij was ook een goed katholiek en dat wist ik te waarderen, want ik heb niets aan halve katholieken." Bar en Van der Zee kenden el kaar uit de tijd dat ze in Utrecht theologie studeerden. Samen organiseerden ze het congres voor theologische studenten over kerk en ambt dat voor Bar de directe aanleiding was om naar de RK Kerk over te gaan. 'Bisschop Bar was zeer coöperatief „Bisschop Bar was prettig om dat hij pienter was." Zo om schrijft priester dr. J.J. Streng in Den Haag de samenwerlang met de afgetreden bisschop. Streng heeft Bar gedurende acht jaar als voorzitter van de pries- terrraad meegemaakt. „Onze bisschop was zeer coöperatief in de priesterraad, zeker in ver-' gelijking met ervaringen in an dere bisdommen. Er werd nooit gestecheld. De zaak liep prak tisch nooit vast." De afgetreden bisschop had een juridische feeling om bin nen de regels van de Kerk te blijven. Hij hield niet van expe rimenten, maar moest het kun nen verantwoorden in Rome. Hij heeft ook sommige geluiden in de priesterraad getemperd, zegt Streng. „U overvraagt me. Zo lopen we vast", was dan zijn reactie. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave WR€^JUde^es.tG.P.1 Arnold (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nyp'.'l- Hcrl van der Post (ad/) HOOFDKANTOOR^ j ma.-vrij. van 08.00-1700 uur: Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES ïl. 071-128030 bij vooruitbet. >r kwartaal •r kwartaal (post) Tel: 02521-19353. Fax: 02521-19610. POSTADRESSEN PostDus 54.2300 AB Leiden Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. benchten 071 -161385. Leiden redactie 071-161488. permaand KUCHTEN BEZORGING: ma t/m/vrij 18 00-19.30 ui HET WEER ROB GROENLAND Terwijl West-Europa dit weekeinde een kleine warmtegolf beleefde, onderging het oosten van de V.S. één van de zwaarste sneeuwstor men van de twintigste eeuw. Kou de vrieslucht vanuit Canada botste op subtropische luchtmassa's, waarbij op het grensvlak boven de Golf van Mexico een stormdepres- sie tot ontwikkeling kwam. Giste ren overdag trok dit 'monsterlaag' langs de oostkust naar het noord oosten. Speciaal in de staat New- York kwam het tot zeer hoge wind snelheden, die de sneeuw plaatse lijk meters hoog opjoeg. Dergelijke extremen op het Noor delijk Halfrond aan het begin van het voorjaar komen niet echt als een verrassing. Het blijkt juist heel karakteristiek voor dit jaargetijde te zijn, dat het weer zich niet 'con stant' gedraagt. Voor de zomer en de winter kun je dit niet zeggen, omdat dan de grootschalige lucht stromingen in de bovenlucht zich relatief vaker stabieler gedraagt. Wat we op het ogenblik zien, zijn allerlei golfpatronen in de atmos feer, waarbij boven het ene gebied koude lucht uit hoge noorden uit stroomten boven het andere ge bied warme lentelucht uit het zui den. door het ontbreken van een echte zeewind, kon het tot aan de stran- - den vrij warm worden. Vooral de za terdag was uitbundig zonnig, met maximumtemperaturen van bijna tussen de 15 en 17 graden celsius. Op zondag wist een oplossend En gels koufront nog wat schapenbe- wolking over ons kustgebied te stu ren. Plaatselijk kwam het uit deze middelbare bewolking (3 tot 5 kilo meter hoogte) tot wat gespetter. Opvallend was het plaatselijk zeer grote verschil in dag- en nachttem- peratuur in het oosten van het land. Op de Veluwe vroor het bij zonsopkomst en werd het 's mid dags bijna 19 graden Celsius! Vandaag vormt alweer de afsluiter van dit warmtegolf je, met deze middag wellicht weer temperatu ren rond of even boven de 15 gra- - den. Een oceanisch hogedrukge- bied breidt morgen en overmorgen zijn invloed sterk uit naar Frankrijk. Aan de noordflank van dit druksys- teem komt een westelijke stroming op gang (zie weerkaartje op deze pagina), dat morgenoverdag een koufrontje meebrengt. Dit front trekt, sterk in activiteit afnemend, 5 in de middaguren over onze regio met weinig regen. In de dagen daarna een acceptabel weertype met zon en wolkenvelden bij 11 tot 12 graden overdag. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Langs de westkust bewolkt en van tijd tot tijd regen. Elders enkele opklaringen en overwegend droog. Maxima rond de 8 graden, vandaag in het fjordenge- bied iets hoger. Zweden: Wolkenvelden. In het zui den in de nacht en och tend eerst nog kans op mist en morgen plaatselijk regen. Middagtemperatu- i rond 7 grote Wolkenvelden, vandaag ook hier en daar zon. Inde nacht en ochtend eerst nog kans op mist. Morgen vanuit het westen enige tijd regen. Maxima tussen de 8 en 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd re gen, -maar vandaag in Engeland en Wales nog droog. Middagtemperatuur vandaag van 10 graden op de Schotse hooglanden tot 16 graden in Engeland; morgen overal rond de 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag nog vrij zonnig en zacht met maxima tussen de 15 en 18 graden. Morgen meer bewolking, vanuit het wes ten enige tijd regen en daling van tem peratuur. Noord-en Midden-Frankrijk: Eerst nog flinke perioden met zon, mor gen meer wolkenvelden en vooral in het noorden kans op wat regen. Middagtem- peraturen vandaag rond de 17 graden, morgen enkele graden lager. Portugal en Madeira: Portugal: Vera/iderlijk bewolkt, op de meeste plaatsen droog en geleidelijke steiging van temperatuur. Maxima eerst rond 17 graden, later in de week iets bo ven de 20 graden. Madeira: Vrij veel be wolking en van tijd tot tijd flink wat re gen. Ook kans op onweer. Maxima 16 tot 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: vandaag in het noorden en oos ten nog veel bewolking en plaatselijk buiige regen. Overigens perioden met zon en droog. Maximumtemperaturen in het noorden en langs de oostelijke Cos ta's rond de 17 graden, in Andalusië ge leidelijk oplopend tot ruim boven de 20 graden. Canarische Eilanden: geleidelijk wisselvalliger weer met meer bewolking en toenemende kans op buiige regen, ook met onweer. Maxima rond 20 gra- Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon en waar schijnlijk droog. Middagtemperaturen geleidelijk oplopend tot rond 27 graden. Tunesië: vandaag vrij veel bewolking en kans op een enkele regen- of onweers- ZuM-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en mo gelijken bui. Maxima 15 tot 19graden. Mallorcaen Ibiza: Vandaag nog kans op buiige regen, mo gelijk met onweer. Morgen meer zon en droog. Temperaturen in de middag rond 17 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Vrij zonnig weer. Droog. Op Corsica en Sardinië ook enkele wolkenvelden. In de Povlakte plaatselijk hardnekkige mist. Middagtemperaturen 14 tot 17 graden, in hardnekkige mist beduidend lager. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Maxima op de Ioni sche Eilanden rond 16 graden, elders iets lager. Turkije en Cyprus: In de westelijke helft van Turkije vrij zonnig, elders ook enkele wolkeevelden en rond Cyprus kans op een bui. Maxima op Cyprus en langs de Turkse zuidkust ongeveer 16 graden. Zwitserland: Zonnig en droog. Morgen in het westen en noorden geleidelijk meer wolkenvel den. Temperatuur opt>000 meter in de middag rond het vriespunt. Middagtem peratuur in veel dalen rond 13 graden. h /13^ ,vw) v. M, 19 -T o* 5 JfatL f j* 8 ^3 bewolkt onweer warmtcfront «a?»»» "7 l","ton' opklaringen n *- la«edruk mrt tfh ogedruk ™t windrichting .1000.|(jchldnjkjn TyC zonnig 19 temperatuur hecto pascal Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DINSDAG 16 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.50 zon onder 18.42 Maan op 03.33 Maan onder 11.47 Waterstanden Katwijk Hoogwater 9.18en 22.23 Laag water 4.47 en 17 .35 Weerrapporten 15. mrt7 uur: DenHekJer mist zzwl 15 3 0.1 Rotterdam onbew. zzo2 15 4 0.1 Twente onbew. uo2 17 6 1 Vhssingen onbew. zzo3 13 6 0.1 Maastricht onbew zo 2 17 5 0 Aberdeen halfbew. zzw7 12 6 0 Atheneonbew. ,nnw3 15 7 0, Barcelona zwaarbew. nol 14 9 7 Berlijn- zwaar bew. w3 13 6 0.1 Budapest mist o2 7 0 0. Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Malaga wzw3 11 -3 06 Stockholm halfbew. New Orleans zwaar bew. ono3 14 5 0.1. HEINZ MA D-/-£ M.£r-UZ.' !-K K-aM £.£M <£PO-£PS-P- O-P-TP-P-T MAP-£-fJ l/.A-M P-£ P.UP.P./£.Sf S-T-ArA-N Z,£ £-P A-iiPMAAL O-P? BOES R-F-0 /-A? MF-T 0-/.,AF- R-AF-AtA /■U-<SF-S-Z £/.-£> £.M LACKZ- Ad-F-T-FJg 7 STAAT '-F 0LF> AU- T-O-TI A T-/-£S 7 AC tx£ AF- S.T-A-U£> <5-0- £-£>? Z-A-T FR ^F-F-U FJ-LM-RJ-B f-H?^

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8